"Com nu met sang van soete tonen.... i mj? Vervolg plaatselijk nieuws Tentoonstelling Adriaen Valerius in Rijksarchief te Middelburg II Donderdag 10 juli 1980 EENDRACHTBODE 17 Braderie en rommelmarkt Scherpenisse Poortvliet Sint— Philipsland IMieuw- Vossemeer TAALPRAATJE Kadercursus creativiteit Weg met de keukengeurtjes Valerius als dichter Charmant Het Wilhelmus Vrijheidsliefde ïwsswtt» ft "««««SOUK dhr. van Twist. Een schaap kreeg zo'n flinke beet, dat hechting nodig was. Het dier moest echter toch worden afge maakt toen het rond de wond afstierf. De politie kon de eigenares van de bou vier aanhouden. Een loslopende hond van P. van H. deed een aanval op dhr. J.B., wiens jas daarna een gat vertoonde. Een beet in de rechter onderarm deed ook niet zo plezierig aan. De politie maakte proces-verbaal op. Loos alarm verholpen Een bij de Rabobank bij herhaling rond half zes ontstaand loos alarm werd op gelost, nadat was ontdekt wat er aan de installatie haperde. woensdag 16 juli vanaf 13.00-22.00 uur met schiettent, oliebollen, ballentent, behendig heidsspel, rad van avontuur, enz. Advertentie IM Toerclub De Bidon Maandagavond werd door 20 leden een rit afgelegd over het eiland Tholen. Via Poortvliet, Tholen en Stavenisse werd een afstand gefietst van 41 km. onder droge weersomstandigheden. In het ki lometer-klassement gaan drie leden aan de leiding: Kees Bazen, Jacob Franke en Leen Menheere met elk 1.184 km. ge volgd door Hans van de Ree met 1.178 km. en Kees v.d. Berge met 1.154 km. Aanstaande zondag zal er worden ge fietst naar Wouwse Plantage over onge veer 67 km. en maandag wederom rich ting Tholen. Collecte Rode Kruis De jaarlijkse collecte voor het Neder landse Rode Kruis heeft het mooie be drag van 4504 gulden opgebracht. Alle gevers en collectanten hartelijk dank. Opheffing V.Z.O.S. Naar aanleiding van het bericht in de E.B. van vorige week over de opheffing van het gemengd zangkoor V.Z.O.S. deelde de laatstp voorzitter-dirigent Iz. Riedijk ons mee, dat er geen sprake was van persoonlijke omstandigheden die tot opheffing van V.Z.O.S. hebben ge leid. Uitsluitend de terugloop van het aantal leden en het ontbreken van teno ren lagen hieraan ten grondslag. Er zijn verschillende leden van 65-70 jaar en V.Z.O.S. hield te weinig mannen over. Burgerlijke stand Huwelijk Ronald J. Swiderski, 23 jr. met Elisabeth C.B. Kok, 21 jr, Jacob J. Poot, 22 jr met Anna M. de Moor, 20 jr, Jan M. Lind- houd, 22 jr. met Dymphina LM. Ver hoeven, 19 jr. Vrijgesproken in hoger beroep. Het hoger beroep van A. B. bij het ge rechtshof in Den Haag heeft succes'ge- had, want hij werd vrijgesproken van de veroordeling van de Middelburgse rechtbank, dat hij onder invloed van al cohol een auto zou hebben bestuurd. Volgens B. zou het promillage van 1.38 ontstaan zijn nadat hij thuis van de schrik een flinke borrel had genomen nadat hij tegen een geparkeerde auto was gereden. De rechtbank veroordeel de hem tot 500 gulden boete, 9 maanden niet rijden en 2 weken voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. De procureur-generaal (de officier van justitie) bij het gerechtshof eiste 1 week gevangenisstraf en 6 maanden intrek king van het rijbewijs. Hij geloofde het verhaal van B. niet aangezien hij al eer der voor een dergelijk feit was veroor deeld. Het gerechtshof vond echter, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was en sprak B. vrij. Dinsdag 15 juli van 6-8 uur n.m. ophalen voor de rommelmarkt van de jeugdvere niging Scarpenesse. Zet u het gereed. Advertentie I.M. Nieuwe fietsenwinkel Deze week opende de Firma A. Duine Zn. een nieuw tweewielercentrum in de Spuidamstraat. De voormalige brand weergarage, gekocht door de heer Dui ne, is verbouwd tot een moderne show room. De heer Duine heeft de etaleurs van de Gazelle-rijwielfabriek de vrije hand gegeven, deze in te richten naar de eisen des tijds. Er is een ruime keuze fietsen van super- sport-sport-toer- en kinderrijwielen. Scherpenisse is hiermee een mooi win kelpand rijker. Afscheid zesde klassers Zes leerlingen van de Oosterschelde- school hebben woensdagavond in het Holland Huis afscheid genomen. De kleuters van de Blokkendoos en de twee laagste klassen van de O.L.S. voerden eerst de musical 'Fijn da-t er kabouters zijn' op. Na de pauze met koffie en li monade kwamen de overige klassen voor het voetlicht. Het programma viel goed in de smaak. Ook daarna was het nog gezellig in een Frans sfeertje met 'stokbrood, kaas, wijn en paté. Voor ou ders, grootouders en leerlingen een mooie finale. Z.W. won koppelrit Zeelands Welvaren heeft zondag de koppel tijdrit gewonnen van de Bidon uit St. Maartensdijk. Over de 10 km. MM MC0BAP0LDFB behaalden Kees Jansens en Adrie v.d. Werf een eerste prijs met de snelste tijd. Piet Jansens en Jan Opree volgden op drie seconden als tweede. Kees de Graaf en Dick van Splunter werden vijfde. Zeer opmerkelijk was, dat Piet Goede- gebuure en Adrie Houke (beiden vijf tien jaar) een zesde prijs behaalden. Rien Schipper en Martin de Haan wer den negende. Daarmee zaten alle kop pels van Z.W. bij de eerste tien van de totaal negentien deelnemers. Z.W. be haalde daardoor ook de eerste prijs in het ploegenklassement, zodat men na twee eilandelijke evenementen gelijk staat met De Fuik. Een wisselbokaal over vier evenementen, georganiseerd door de vier eilandelijke tourclubs, is de inzet. Voor de koppeltijdrit reden der tien leden nog 40 km op Tholen. Dirk Uijl, Adrie Houke en Kees Jansens hadden een lekke band. Ouderavond O.L.S. de Eevliet De O.L.S. de Eevliet heeft donderdag ouderavond gehouden. De afdeling van Veilig Verkeer hield een lezing over het thema 'ons kind in het verkeer, help eens een handje'. Tevens kon men in de hal de tentoonstelling van de Anne Frank Stichting bezichtigen. De expositie is door het gemeentebestuur aangekocht ter gelegenheid van het feit dat 35 jaar geleden ons land werd bevrijd. Clubkampioenschap Veritas Hans van Tiggele bij de junioren en Jan v.d. Graaf hij de senioren hebben de clubkampioenschappen van de tafel tennisvereniging Veritas gewonnen. Na een maandenlange strijd zijn deze prijs winnaars uiteindelijk bekend geworden. Bij de junioren bleek al vrij vroeg, dat het in de top om een familie-onderonsje ging. De gebroeders van Tiggele moes ten uitmaken wie met de hoogste eer zou gaan strijken. Kees was niet tegen z'n broer Hans opgewassen. Bij de senioren was het een uitgemaakte zaak dat Jan v.d. Graaf de wisselbeker mee naar huis zou nemen. De strijd om de 2e en 3e plaats was daarentegen vrij hevig. Van de kanshebbers Rien Gebraad, Johan Krijger, Bert en Max Hendriks bleven uiteindelijk de laatstgenoemden over. Toen Bert en Max een gelijk aantal punten hadden, moesten ze een beslis singswedstrijd spelen. Deze werd met de setstanden 21-15, 21-12 in het voordeel van Bert beslist. Vrijdag worden tijdens de ledenvergadering de prijzen uitge reikt. Daarna is er vakantie tot en met 9 augustus. Junioren: 1. Hans van Tiggele; 2. Kees van Tiggele; 3. Martin Quist; 4. Dave v.d. Graaf; 5. Leo Uijl; 6. Jacolien Be velander; 7. Cor Stokman;. Senioren: 1. Jan v.d. Graaf; 2. Bert Hendriks; 3.Max Hendriks; 4.Rien Gebraad; 5.Johan Krijger; 6. Piet v.d. Reest; 7. Bap Leunis; 8. Jan v.d. Reest; 9. Roel Timmermans; 10. Dick Wulffe- le. Vernielingen op begraafplaats. De werkmeester van de Betho, de heer A.K., die graven op deze begraafplaats onderhoud, ontdekte maandagmorgen dat er vernielingen aan grafzerken wa ren aangericht. Hij waarschuwde de op zichter van de plantsoenendienst H. Jobse, die weer zoogde dat de politie op de hoogte kwam. Een nader onderzoek leerde, dat er 5 grafstenen geheel ver nield waren en 15 andere omgegooid of beschadigd. Het moet zijn gebeurd tus sen vrijdagnamiddag en maandagmor gen, waarbij sporen door de hevige re genbuien werden uitgewist. Een aan de achterkant van de begraafplaats slaand schuurtje had eveneens ongewenst be zoek gekregen. Daar was onder meer de deur ingetrapt. De politie poogt er nu achter te komen, wie voor de vernielin gen aansprakelijk is. Diefstal ontdekt Omstreeks half twee 's nachts werd vanuit Bu g meet aan de politie gemeld, dat er een paar personen rondscharrel den bij de in aanbouw zijnde woningen van aannemer Uyttewilgen. De niet als zodanig herkenbare politieauto was toen al vlakbij. Aangetroffen werd P.G. uit alhier en zijn broer J.G. uit Sint Maartensdijk. Ook zij hadden een bouwwerkje onder handen en daarvoor wat materiaal nodig. Twee speciekuipen hadden ze vast verzameld. Ze bekenden voornemens te zijn geweest het mate riaal mee te nemen. Poging tot brandstichting Zaterdagavond nog deed dhr. C. van Ast uit de Julianastraat bij de politie mede deling, dat er in zijn schuurtje aan de Veerweg was ingebroken. Er was tevens een poging tot brandstichting gedaan. Het slot was geforceerd en met oude jassen was geprobeerd brand te stichten, terwijl er nog zo'n twintig plastic kratten met aardappelen in het schuurtje ston den. Door die aardappelen schijnt het vuur te zijn gedoofd, al smeulde het nog wel. Ondertussen is er voor de eigenaar wel een duizend gulden schade. Er was al eerder ingebroken, zoals in die buurt ook bermplanken langs de Provinciale weg waren vernield. Bouw supermarkt gaat door De bouw van de A O supermarkt lijkt nu definitieve vormen aan te nemen. Na de sluiting van het café op de hoek Achterstraat/Zuiddijk probeert men nu al geruime tijd een geschikte oplossing te vinden om er een nieuwbouwproject te realiseren. Eerst lag het in de bedoe ling om een supermarkt met daarop zes woningwetwoningen te bouwen. Later werden de woningwetwoningen vervan gen door een bibliotheek en een politie kantoor. Deze plannen konden door de te hoge financiële lasten geen doorgang vinden. Nu is er in de Achterstraat al leen een supermarkt gepland, terwijl voor de bibliotheek en een politiekan toor naar andere mogelijkheden wordt gezocht. Voor dhr. A. van der Est, die inmiddels de bouwgrond heeft aange vraagd, betekent dit, dat hij in het voor jaar van 1981 een nieuwe, moderne in gerichte winkel kan betrekken waarin hij een ruim assortiment aan kan bieden. Als de aanvraag van de bouwvergun ning geen vertragingen met zich mee Brengt, kan medio september de bouw worden gestart. Het ontwerp is afkom stig van Ligtendag B.V. die ook de bouw voor haar rekening neemt. Dit aanne mingsbedrijf was onlangs ook de laagste voor de bouw van een telefooncentrale in Spijkenisse. Het gaat hier om een karwei van een half miljoen gulden. Aanrijding bij 't Veer Opnieuw een aanrijding bij de veerpont. Dat gebeurde woensdagmorgen toen L.I. uit Bergen op Zoom niet tijdig wist te stoppen de auto's voor hem, waarvan de bestuurders op de pont wachten, ramde. Beschadigd werden daardoor de wagens van A.J.L. uit St.Annaland, J.D. uit Roosendaal en J.F.P. uit St. Anna- land. Badminton de Sjuttelaars. De badmintonvereniging de Sjuttelaars heeft 20 juni de jaarlijkse feestavond gehouden in Luxor Bergen op Zoom met een koud buffet en bowling, 't Was een geslaagde bijeenkomst en ook vol gend jaar hoopt men weer zo'n feest te kunnen organiseren. Op 27 juni volgde nog een tournooi tegen Steenbergen in De Wimpel. De Sjuttelaars werden winnaar, zodat het feest geen afbreuk had gedaan aan de spelvaardigheid. Collecte. De collecte voor Sonnevanck-Zonneg- loren heeft 580,04 opgebracht. Ouderavond en werkweek O.L.S. De O.L.S. de Luijster heeft maandag 30 juni ouderavond gehouden. Eerst wer den de ouders van de eerste klassers over de gang van zaken op school geïnfor meerd, waarna het huishoudelijk ge deelte werd afgewerkt. Tegen verhoging van de bijdrage voor het schoolfonds had niemand bezwaar. Schoolhoofd J. Plekkenpol deelde mee, dat klas 3 en 4 in het nieuwe schooljaar kunnen gaan zwemmen. Hij vond het alleen erg jam mer, dat de gemeente alleen de bus voor klas 4 wil betalen. De rest moeten de ouders en de oudercommissie opbren gen. De Luijster zal in het aanstaande schooljaar melk betrekken van de schoolmelkcentrale. leder kind krijgt elke dag een karton netje schoolmelk van een !4 liter. Dhr. A. J. Van Klinken, adviseur van de Zeeuwse Stichting voor school- en ber oepskeuze voorlichting te Goes, hield na de pauze een bijzonder interessant praatje over het testen van de leerlingen die de school verlaten, 't Was een prima avond met een levendige discussie, die in verband met de tijd afgebroken moest worden. Van 23 t/m 27 juni hadden de klassen 3 t/m 6 al hun jaarlijkse werk week gehouden in Burgh. De reis ging per bus in gezelschap van de dames IJ zerman, Verkerke, Quist, Sondermeijer en Plekkenpol. De eerste dag liet het weer zich al gelden, want tijdens een strandwandeling vielen de eerste drup pels, zodat de leerlingen doornat bij de Koebel kwamen. De hete bliksem met worst smaakte toen 's avonds wel. Daarna werd nog een kaatstoernooi af gewerkt en een wagenspel opgevoerd. Dit alles in Middeleeuwse sfeer. Het kaatstournooi werd gewonnen door het Gilde van de Barbiers en het wagenspel dóór de Kwakzalvers. Dinsdag werd er een tournooi gehouden waarbij Edwin Hage efi Ester Smit goud wonnen. Het zilver was voor Jerry Wagemaker en Annet v.d. Hoek,. Het brons ging naar Johnny Williams, Wilma Kosten en Ageeth Smit. De Gildenspeurtocht werd gewonnen door de Barbiers. Winnaar van de meesterproef werd woensdag het Gilde van de Kwakzalvers, 's Avonds wonnen de Kruikbierbrouwers het am- bachtenspel. Donderdag werd de ko renmolen de Graanhalm bezocht, waarna op het strand een middeleeuws zandkasteel werd gebouwd, 's Avonds werd het festival der Mermesse gewon nen door de Touwslaegers. Klas zes verzorgde de slotavond verder. Moe maar voldaan, keerde men vrijdag na een geslaagde werkweek huiswaarts. Minder huizen. Het gemeentebestuur van Nieuw-Vos- semeer gaat de woningbouwprognoses herzien. Oorspronkelijk wa,ren er tot 1985 totaal 175 huizen gepland op ge middeld 35 woningen per jaar. Dat wordt nu terug gebracht tot 130 of 26 per jaar. G.S. hadden voor 1979 en 1980 re kening gehouden met respectievelijk 35 en 30 huizen, maar beide aantallen worden niet gehaald. De woningmarkt in de vrije sector is in elkaar gezakt en het aantal toegewezen woningwetwo ningen is zeer laag (11). B. en w. willen zoveel mogelijk huurwoningen bouwen gezien de 127 aanvragen uit eigen ge meente en van mensen die zich graag in Nieuw-Vossemeer willen vestigen. De grondpolitiek van b. en w. biedt geen mogelijkheden meer voor mensen bui ten Nieuw-Vossemeer. UIL In de rij van dieren, die in vroeger tijden spreekwoorden en zegswijzen hebben .opgeleverd, verdient ook de uil een plaatsje. Opmerkelijk is dat deze vogel zowel het zinnebeeld van luiheid en domheid als van wijsheid was. Bij de oude Grieken werd Pallas Athene of Minerva, de go din van de wijsheid, vaak afgebeeld met een uil als zinnebeeld van wijsheid en geleerdheid. "Waar Pallas Athene placht te staan, is nu een uil geschil derd". Betekenis: de wetenschap gaat achteruit. "Uilen naar Athene dragen" wil zeggen overtollig werk doen. We gens de eigenschap wijsheid heeft de uil het wellicht ook gebracht tot "meneer de uil" in de Fabeltjeskrant. Bij de Joden werd hij beschouwd als een onreine vo gel, evenals de roerdomp. Volgens een verouderd bijgeloof voorspelde een uil weinig goeds. Ging de uil op het dak van een huis zitten krassen, dan voorspelde dat de dood van een der gezinsleden. De uil is een nachtvogel, die vaak overdag slaapt. Vandaar de uitdrukking "met de uil slapen" voor overdag slapen. Hier van is afkomstig "een uiltje knappen", een dutje doen, inzonderheid 's middags na het eten. "Bij wolven en uilen leert men huilen". Wie met pek omgaat wordt ermee bes met. "Zitten als een uil voor het goor- gat". Er voor spek en bonen bij zitten. "Er vliegen geen uilen met bonte kraai en". Mensen die niet bij elkaar passen, kunnen moeilijk andermans opvattin gen begrijpen, kunnen zich niet aanpas sen. Deze zegswijze luidt ook wel "Staan als een uil onder de bonte kraaien". Of "Als uilen onder de kraaien zijn". De zelfde betekenis heeft "er vliegen geen uilen met valken". Daartegenover staat "Uilen vliegen met uilen". Wat onderling overeenkomt voelt zich tot elkaar aangetrokken. Zeer oud is de zegswijze "Net bij net en vuil bij vuil, valk bij valk en uil bij uil". Al gebruikt door Vader Cats, die de be tekenis weergeeft in het volgende ge dicht "Bouw en trouw met uws gelijck. Arm en arm en rijck met rijck. Net met huys, en mors met vuyl. Valck met valck en uyl met uyl". De eigenschap domheid blijkt uit de zegswijzen "Uilen broeden uilen". Domme ouders hebben domme kinderen. "De uil is niet wijs genoeg om de hond de biecht te horen". De onge letterde man is altijd het slachtoffer. Hij kan zich niet met woorden verdedigen. "Wat baten kaars en bril, als de uil niet zien (en) wil". Hij heeft geen zin te pro beren iemand die dom en halsstarrig is iets bij te brengen. Vandaar ook "Voor de uil preken". Met dezelfde betekenis. "Hem is een uil ontvlogen". Een domme opmerking maken meestal op laag ni veau. "Men kan van een uil geen valk maken". Domme mensen blijven dom. Met betrekking tot een domme, onno zele gelaatsuitdrukking: "Staan kijken als een uil". "Staan kijken als een uil in een troep kraaien". "Staan kijken als een uil op een zieke koe". "Staan kijken als een uil die op een fooitje wacht. Uit al deze vergelijkingen blijkt dat onze voorvaderen minder overtuigd waren van de wijsheid van de^uil dan van zijn domheid. De eerste kadercursus kreativiteitsbe- vordering voor vrouwen in Zeeland is in het gebouw van de Kunstzinnige Vor ming te Goes afgesloten. De 15 deel neemsters hebben na een korte toes praak door de kerndocenten Carla van Hoek en Joop Kroon, uit handen van de voorzitster van de landelijke begelei dingskommissie mevrouw Schoewert, de getuigschriften ontvangen. Daarbij waren nog geen vrouwen van Tholen en St. Philipsland. Gedurende 25 weken hebben de dames 1 dag per week les gehad in textiele werkvormen, algemeen beeldende vakken zoals keremiek en ontwerpen. Daarnaast hebben zij een aantal lessen dramatische expressie en didaktiek gehad. Deze laatste 2 dienen ter ondersteuning voor de dames, wan neer zij straks gaan werken met groepen. Daarnaast hebben zij stage gelopen. De dames hebben deze cursus zeer positief ervaren. Zij hopen allen het volgende seizoen voor hun vereniging iets te kun nen organiseren. Met dit getuigschrift kunnen de dames op vrijwillige basis creativiteitsochtenden/middagen of avonden organiseren. Nadat zij 2 jaar binnen alle redelijkheid voor hun ver eniging gewerkt hebben, ontvangen zij de 200,— cursusgeld terug. Daarnaast is het erg goed wanneer de verenigingen met elkaar in kontakt ko men, zodat zij weten op welk gebied de dames het beste iets kunnen organise ren, is een wens voor de toekomst. Een 2e groep is dit jaar van start gegaan. Zij hebben nu een zomeropdracht mee gekregen en in september gaan zij tot en met november verder. Voor de kader cursus van 1981 wordt er op vrijdag 24 oktober in de Kuiperspoort te Middel burg een informatiedag gehouden. De cursus die in februari 1981 begint, wordt in Goes in gebouw de "Villa" gegeven. Er zijn van die geurtjes die hardnekkig de keuken weigeren te verlaten; die van gebakken sardines of makreel bijvoor beeld. Maar ook zijn zij niet opgewassen tegen de welriekende stoom die opstijgt uit een pan kokend water waarin een handje van één van de volgende kruiden werd gestrooid; eucalyptus, rozemarijn, munt of thijm. Gewoon enkele minuten laten koken. Eucalyptusdamp is boven dien een uitstekend middel om de win terse microben te verjagen. Aanrecht en keukentafel kunt u van tijd tot tijd eens opfrissen door ze af te soppen met een geparfumeerd concentraat dat u zelf kunt maken. Los daartoe vier eetlopels zuivere zeepvlokken op in een kwart li ter gloeiend warm water. Voeg erbij V» liter alcohol van 90% (verkrijgbaar bij drogist) en Vs liter citroensap. Het mengsel bewaren in bijvoorbeeld een uitgewassen lege fles voor afwasmiddel. Na het gebruik hiervan zal er in de keu ken een hele tijd lang een verrukkelijke frisse geur van citroenen blijven hangen. De veertiende juli 1976 was het 350 jaar geleden dat de Staten Generaal octrooi verleenden voor uitgave van de "Neder- lantsche Gedenck-elanek" van de Veerse poorter Adriaen Valerius. Wij hebben aan dit feit in Veere aandacht geschon ken, ten eerste door een manifestatie in de Grote Kerk, waarbij een (R.K.!) jon genskoor uit St. Niklaas o.a. Valerius- liederen ten gehore bracht; ten tweede door de oprichting van een comité "Va lerius", dat zich ging beijveren een ge denkteken voor Valerius in Veere op te richten. Op 6 juli 1979 kon dan door de Commissaris der Koningin in de provin- - cie Zeeland het beeld, vervaardigd door de vermaarde beeldhouwer Mari An- driessen, worden onthuld. Gehoopt werd dat er een instantie te vinden zou zijn die een tentoonstelling over Valerius' Ge- denck-clanck zou kunnen en willen voorbereiden en houden. Rijksarchief te Middelburg bleek bereid een dergelijk expositie in nauwe samenwerking met de Provinciale Bibliotheek in Zeeland en de Zeeuwse Centrale Muziekbibliotheek te realiseren. Tot en met 6 september kan men de tentoonstelling bewonderen in het Rijksarchief in Zeeland, St. Pieter straat 38, Middelburg. Adriaen Valerius heeft er recht op dat zijn nagedachtenis in ere wordt gehouden, niet slechts door de inwoners van Veere, maar door ons gehele volk. Want dank zij Valerius be zitten wij een schat van vaderlandse lie deren, "die ieder ander land ons terecht benijden mag." Aldus Dr. K.Ph. Bernet Kempers in de inleiding op zijn uitgave van de liederen uit de Gedenck-Clanck uit 1941. En hij vervolgt: "Bij mijn weten althans is er geen ander volk ter wereld, dat een zo grote schat van vaderlandse gezangen bezit. Er is geen volk, dat de meest benarde, maar ook heldhaftigste, vruchtbaarste periode van zijn bestaan, dat de tijd, toen het tot staal gesmeed werd in het vuur van kanonnen, mutserds en brandschatting, zo volledig weerspie geld vindt in het lied, als het onze. Deze liederen bewijzen door hun bestaan al leen al, dat onze vrijheidsoorlog er een was, die geschraagd werd door hoge idealen, door innige overtuiging en door diepe vroomheid". Tot en met 6 september kan men de tentoonstelling bewonderen in het Rijksarchief in Zeeland, St. Pieterstraat 38 Middelburg. Wat weten wij van Valerius? Zijn naam is vermaard bij alle zangers van het Ne derlandse volkslied, de muziek uit zijn Gedenck-clanck is op nationale feest dagen van elk carillon en in alle bijeen komsten te horen, maar de man zeifis in de mist der geschiedenis tot een wazige figuur geworden. Er zijn wat feiten uit zijn leven bekend, maar er is geen por tret van hem, ook geen privé-documen- ten of een karakterbeschrijving, waaruit een beeld van zijn persoonlijkheid te vormen is. Alleen de Gedenck-clanck onthult iets van zijn innerlijk leven. Wat zijn uiterlijke levensomstandigheden betreft: zijn ouders, van Franse origine, hebben zich in de 16e eeuw in het gast vrije Middelburg gevestigd. Vandaar trok Adriaen aan het eind van die eeuw, als klerk van Pieter Reigersberg, équi page en ammunitiemeester, naar Veere en in die havenstad zorgde hij later voor de inning van tolgelden en in- en uit gaande rechten. Jarenlang zat hij in het stadsbestuur en bekleedde hij stedelijke ambten. In zijn vrije tijd maakte hij zich verdienstelijk voor de plaatselijke rede rijkerskamer. Tweemaal gehuwd, woonde hij als trouw en gelovig kerklid aan de Kaai te Veere, een stad die hij tot zijn dood in 1625 niet meer verlaten heeft. Een onopvallend burger dus, wiens weinig schokkend bestaan even snel vergeten werd als zijn literaire na latenschap, die vrijwel beperkt is geb leven tot de Nederlandtsche Gedenck- clanck. Dit werk zag pas het licht toen de auteur meer dan een jaar dood was. De Staten-Generaal verleenden op 14 juli 1626 octrooi voor de publikatie. Dit oc trooi stond op naam van Valerius' erf genamen, maar uit de bewoordingen van het Statenbesluit valt af te leiden, dat de aanvrage nog door hemzelf moet zijn ingediend: misschien toen hij zijn einde voelde naderen, want tot de laatste weken voor zijn overlijden was hij nog met schrijven bezig. Valerius had zich ten doel gesteld "tot stichtelijck ver- maeck en de leeringhe, van allen lief hebbers des Vaderlants" het vefloop van de Tachtigjarige oorlog tot de eerste ja ren na het Bestand vast te leggen, en zulks tot eer van de Allerhoogste. Hoe wel hij tijdgenoot was van de meeste door hem beschreven gebeurtenissen, heeft het verhalend gedeelte van de Ge denck-Clanck, qua omvang de hoofd moot, in wezen niet veel om het lijf. De tekst is echter aantrekkelijk gelardeerd met emblematische citaten, prenten, ge dichten en vooral liederen, 76 in getal, deze laatste met een uitgewerkte bege leidingspartij voor luit of cither. De literaire pröduktie van Valerius is niet overweldigend te noemen. Behalve de liederen en gedichten in zijn hoofd werk de "Nederlandtsche Gedenck- clanck" is slechts één werk van hem be kend, namelijk een gedicht in alexan drijnen dat voorkomt in de bundel de "Zeeuwse Nachtegael" (Middelburg 1623). Dit gedicht beschrijft een mor genwandeling langs de dijk bij Veere "na Sandyck in myn hof." Hoewel het gedicht niet te vergelijken is met de be ste liederen uit de "Gedenck-clanck" bevat het toch enkele mooie beelden en passages, die bewijzen dat Valerius een dichter mocht heten. Trouwens het feit dat men hem uitnodigde mee te werken aan de Zeeuwsche Nachtegael, een bundel die door een aantal Zeeuwse poëten werd samengesteld naar aanlei ding van het bezoek van Anna Roemers Visscher in 1622 aan Zeeland, en tevens 'een uiting was van wat de toenmalige Zeeuwen op poëziegebied vermochten, bewijst dat Valerius als dichter ook bui ten het gilde van Veere enige bekend heid genoot. Dat Valerius lid was van het Veerse gilde "Missus Scholieren" onder de zinspreuk "In reynder jonsten groeyende" weten we uit de weinige stukken die bewaard gebleven zijn. Daaruit blijkt dat hij in 1598 lid werd van deze rederijkerskamer en in 1617 verkozen werd tot overdeken. Van zijn ■■U >j„! .Wtlg" 1 - -n ■+-. I m Deze opzet was charmant en getuigt ze ker van oorspronkelijkheid, maar toch oogstte de Gedenck-clanck weinig be langstelling, zelfs in Zeeland. De 18e- eeuwse Zeeuwse biografen, Pieter de La Rue en Jacob Ermerins maakten er slechts terloops gewag van. Pas hun 19eeeuwse navolger Fredrik Nagtglas (die overigens terecht zwijgt over het gehalte van Valerius' geschiedschrij ving), bleek onder de indruk van het muzikale element. Dat was dan in 1891, d.w.z. nadat deze liederen in de lente bloei van de volkszangkunst herontdekt waren. Zij werden tot strijdzangen voor een nationaal gevoel, oplevend onder het Oranjehuis en kregen voor menigeen betekenis als uiting van geloof in god- delijke leiding aan een Christelijke volksgemeenschap. Valerius' lofzang bij gelegenheid van Maurits' succesrijke veldtocht van 1597 "Wilt heden nu tre den" en vertalingen daarvan kregen ook internationale beroemdheid in kerke lijke gezangboeken uit binnenen bui tenland. Laat het zijn dat Valerius de melodieën niet zelf gecomponeerd heeft, ook dat zijn dichtkunst niet altijd op het hoogste niveau staat, toch geeft zijn Gedenck-Clanck nog heden ten da ge een opmerkelijk krachtige echo te horen. Het Wilhelmus klinkt wederom in de toonzetting die Valerius heeft overgeleverd. In de donkere jaren van de Tweede Wereldoorlog zijn herdruk ken van de Gedenck-clanck verspreid, waardoor talloos velen zich aangespro ken en gesterkt gevoeld hebben. Vale rius' liederen zijn meer dan gelegen heidswerkjes: ze hebben een rijkere in- houd en een diepere zin. Zo ook het lied, door hem gemaakt op de overgang van Vlissingen, Veere en Zierikzee in 1572, waaraan het motto voor deze tentoon stelling ontleend is: "Com nu met'sang van soete tonen. En u met snarenspel verblyt (Dr.P. Scherft, oud-rijksarchivaris in Zeeland) •i loopbaan in deze kamer weten wij niets, behalve dat bij zijn dood een stadgenoot verklaarde, dat hij deze kamer heeft be stuurd "als een vader zijn kind". De be kendheid die Valerius heden ten dage nog heeft is, zoals gezegd, de danken aan zin "Nederlandtsche Gedenck-clanck". de prozatekst is een populariserend stuk geschiedenis, veelal ontleend aan ande re bronnen, zoals van Meeteren's "His torie" en Baudartius "Memorien". Een enigzins droge opsomming van de voor naamste feiten op politiek en krijgskun dig gebied vanaf het begin van de Op stand tot 1625. Geen origineel geheel in feite. Maar Valerius heeft de gelukkige gedachte gehad zijn betoog te omlijsten met een aantal liederen (76 in getal) die uiting geven aan het zelfbewustzijn van de zeventiende eeuwse Nederlander. sterck"? Opgemerkt moet nog wel wor den dat van de 76-liederen er 3 niet van de hand van Valerius zijn, namelijk het Wilhelmus Maximiljanus Van Bossu en Hoort Allegaer, Hoe datmen klaer. Hij zegt trouwens ook nadrukkelijk dat deze liederen indertijd reeds door het volk gezongen werden. Kenmerkend voor al deze liederen is het onwrikbare gods vertrouwen en de aanbidding van God. Dit is het meest op de voorgrond tre dende motief van de Gedenck-clanck. Uit het levensgevoel van de zeventien- de-eeuwer, die gedrongen wordt zijn Schepper te loven en te aanbidden, vloeit het godsvertrouwen voort, dat ty perend is voor de gehele zeventiende eeuw en dat in deze bundel zijn hoogte punt vindt in het bekende lied "O Heer, Die daer des Hemels tente spreyt." Een ander belangrijk motief is dat van de vrijheidszin, een voor de zeventiende- eeuwer niet minder kenmerkend feit dan het religieuze. De vrijheid is het hoogste goed.'Valerius zelf zegt er dit over: "Wat worter meer gelieft? Wat is- ser meer te roemen? Dan Verheyt, en te zyn van slaverny verlost?" Samenvat tend kunnen we concluderen dat de tekst van de liederen een van de beste uitingen is van het Nederlandse, liever gezegd het Hollandse en Zeeuwse, na tionalisme uit het begin van de zeven tiende eeuw. Dat Valerius een grote be lezenheid bezat in de historische, lite raire en theologische literatuur van zijn tijd en daarvoor, blijkt uit de talrijke ci taten in de Gendenck-clanck. Zo vinden we er, onder vele anderen, citaten uit de Bijbel, de klassieken, Augustinus, Cats, De Brune, Bredero, Huygens, Hooft, De Groot en Heinsius; de Fransman Du Bartas, de psalmvertalingen van Beza en Marot. (R.M. Rijkse, medewerker van de pro vinciale Bibliotheek in Zeeland). Nooit heeft Adriaen Valerius, notaris en schepen te Veere, kunnen vermoeden, dat het Wilhelmus uit zijn Nederlandt sche Gedenck-clanck zou worden tot Het Nederlandse Volkslied. Het lied werd geschreven in 1568 voor Prins Willem van Oranje. Wie het schreef is niet bekend. Men noemt i.v.h.m. twee namen: Coornhert en Aldegonde. De componist van de melodie was ook niet bekend. De oudste gedaante van de melodie kwam uit 1574 van een ano niem spotlied op de prins van Condé, die tevergeefs de stad Chartres had be legerd. Uit oude documenten blijkt, dat het Wilhelmus populair was in het laat ste kwart van de 16e eeuw. Het werd triomfantelijk geblazen op schalmeyen en cornetten bij de intocht van prins Willem van Oranje op 18 september 1577 in Brussel en bij de aankomst van prins Maurits te Breda in 1590. N.B. Het Wilhelmus werd toen gespeeld en niet gezongen! Tot 1700 komt het lied vóór in liedboeken voor de ambacht sstand en pas in de 18e eeuw werd het ook vermeid in bundels voor de gegoede burgers. Men heeft het in die tijd her haaldelijk aangeduid als "een bekend airtje." Ten tijde van de Franse over heersing is het Wilhelmus door de prins-gezinden gebruikt als politiek lied "voor Oranje". In onze tijd zou men spreken van een verzetslied. De jongste Mozart heeft tijdens zijn bezoek aan Nederland in 1766 variaties op het Wil helmus geschreven. In 1871 werd door de Vereniging voor Noord-Nederlandse Muziekgeschiedenis een bloemlezing uitgegeven van de liederen uit de oude bundel Nederlandtsche Gedenck- clanck met daarin het Wilhelmus. Na dien werd het lied weer gezongen. Toen in 1898 prinses Wilhelmina op de troon kwam verkoos zij het Wilhelmus boven het "Wien Neerlands bloed", dat vanaf 1813 ons nationale volkslied was ge weest. Het gespeelde Wilhelmus had een andere melodie. Men noemde dit "Het prinsenlied." De notatie van Valerius was een andere omdat de tekst hierop moest passen. Derhalve is de naam Va lerius onverbrekelijk verbonden met ons volkslied. Men spreekt over de melodie van Valerius, hetgeen in feite niet hele maal juist is. (J.Poll-Arends, adj. bibliothecaris van de Zeeuwse Centrale muziekbiblio theek). De meeste van deze liederen hebben een beschouwend, terugblikkend karakter en getuigen van vrome godsdienstzin en sterke vrijheids- en vaderlandsliefde, en steken door hun dynamische versbewe ging uit boven de historiserende rederij kerspoëzie van die tijd. Het zijn dan ook deze liederen die Valerius' bekendheid tot in onze tijd hebben bewerkstelligd. Wie kent niet "O Nederland let op u saeck" of "Wilt heden nu treden voor God den Heere" of "Merck toch hoe Instellingen en personen, die naast de organiserende hun medewerking aan deze tentoonstelling verleend hebben: Hare Majesteit de Koningin, Stichting Archief van het Huis Oranje-Nassau den Haag, Atlas van Stolk Rotterdam, Weduwe Andriessen Haarlem, Konink lijke Bibliotheek Den Haag, Koninklijk Penningen Kabinet Den Haag, Neder lands Legermuseum Leiden, Mej. A.A. van der Poel Middelburg, Zeeuws Mu seum Middelburg.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 17