Suriname en Zeeland Laat Thoolse promotion via gouden veiling SintAnnaland doorgaan Invloed buitenland merkbaar ZEELAND IN DE PEN IN BEBOET Geld voor natuur bescherming Donderdag 3 juli 1980 PROVINCIALE INFORMATIERUBRIEK REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND, SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01 1 80) 27351 TST 249 De provinciale waterstaat in Zeeland heeft kortgeleden rapport uitgebracht over de metingen van de luchtver ontreiniging die tussen 1977 en 1979 zijn gedaan. Het rapport is een samen vatting van metingen die door allerlei instanties zijn verricht in de provincie Zee land. Zwaveldioxyde Stikstofoxyde Koolmonoxyde en fluor Instanties Hulp kleine scholen Geen goudenwel goede jaren Wie niet vergadert, verstrooit. Ook vergrijzing. De magere en de vette jaren. Fusie-gedachte al in 1945. Met de hitte-karen. Geen gouden, maar goede jaren. Aardappel-aanvoer 20% van normaal ABDIJ IEUWS Begin 1 979 zijn op vier meetpunten in Zeeuwsch-Vlaanderen de grenswaar den, zoals de Gezondheidsraad ze heeft voorgesteld, overschreden. Het gaat om de plaatsen Nieuw-Namen, Axel, Koe wacht en Sas van Gent. De stijging wordt voor een belangrijk deel toegeschreven aan de winterse omstandigheden. Er wordt dan in hui zen en bedrijven harder gestpokt en dan komt er meer zwaveldioxyde vrij. De belangrijkste verontreinigingsbron nen zijn echter over de grens te vinden. Vooral als de weersomstandigheden ongunstig zijn ligt Zeeuwsch-Vlaande ren onder de rook van de buren. Op een vijftal dagen aan het eind van 1977 en het begin van 1978 is bijvoorbeeld dg aanvoer van zwaveldioxyde vanuit het Antwerpse industriegebied duidelijk aangetoond. Uit berekeningen blijkt dat de buiten landse bijdrage aan de Zeeuwse lucht verontreiniging vijfmaal zo hoog kan zijn als de eigen "opbrengst Op veertien punten staat meetappara tuur opgesteld voor stikstoioxyde. Deze stof wordt voornamelijk als stikstofmo- noxyde uitgestoten en in de amtmosfeer omgezet in stikstofdioxyde. Stikstofoxy de is voornamelijk afkomstig van het verkeer, de industrie en de elektrici teitscentrales. Afgezien van het feit dat stikstofoxyde op zichzelf een schadelijke werking kunnen hebben, spelen ze een rol bij de vorming van smog. In Zeeland is de voorlopig vastgestelde grenswaar de niet overschreden. De invloed van buitenlandse "bronnen" komt veel minder duidelijk tot uiting dan bij zwa veldioxyde. Geconcludeerd wordt dat de concentra ties van koolmonoxyde in Zeeland, ge- Snuffelpaal voor het meten van luchtverontreiniging. Onderzoek Zeeuwse lucht Suriname en Zeeland hadden in het verleden nogal sterke banden, zij het dat die wat eenzijdig tot stand zijn geko men: in 1667 heeft een kleine vloot, bestaande uit het fregat Zeelandia en wat kleinere schepen Suriname voor de Zeeuwen veroverd. De vloot stond on der het commando van Abraham Crijnssen. Op 31 juli 1667 werd de vrede tussen Nederland en Engeland gesloten in Breda en daarbij werd be paald, dat de kolonie in het bezit van de Staten van Zeeland zou blijven. De En gelsman John Hermans - onkundig van het vredesverdrag - verdreef de Zeeu wen van het fort Zeelandia, maar op 25 april 1668 nam Crijn$sen in naam van de Staten weer bezit van Suriname. De landedelman Cornelis van Aerssen van Sommelsdijk kwam in 1683 als gouverneur en gedeeltelijk eigenaar naar Suriname. Hij bevorderde van daaruit de immigratie naar de kolonie. In 1864 gaf hij toestemming aan een groep Labadisten - waaronder zijn zus ters - zich in Suriname te vestigen. La badisten waren volgelingen van Jean de Labadie die in de jaren zestig van de gouden eeuw op godsdienstig gebied voor veel beroering in Zeeland zorgde. Slaan we het woordenboek der Zeeuwse dialecten op, dan kunnen wij bij labbe- dissen lezen: (boerinnekleding) zwart wollen gehaakte armmoffen: Walcheren (verouderd). Er aan toegevoegd wordt, dat er waarschijnlijk verband staat met de naam van de prediker Jean de Laba die, "die in Middelburg een grote aan hang bezat; hij stond daar omstreeks 1669". Dit alles staat te lezen in "Uit Surna me's historie. Fragmenten uit een be wogen verleden", samengesteld en ge redigeerd door Joos Fontaine uit eerder zien de uitslagen van de metingen, geen enkel probleem vormen. (De voornaam ste koolmonoxyde-producent is het ver keer). Over de fluor-metingen wordt gezegd, dat er nog steeds geen officiële Neder landse normen voor de fluor-verontrei- niging zijn. Dat betekent dat er moeilijk duidelijke conclusies te trekken zijn. Een feit is wel dat de normen voor plan ten en dieren strenger zullen moeten zijn dan voor mensen, die beter bestand zijn tegen fluor. De meeste fluor werd ge meten in Sas van Gent. Op dagen dat de waarde opliep, was er over het alge meen sprake van zuidelijke wind Uit de gegevens viel echter niet af te leiden of de fluor afkomstig was van Zuid-Che- mie, van Belgische bronnen, of van bei de. De meeste metingen worden gedaan in opdracht van de "Gemeenschappelijke regeling metingen luchtverontreini ging", een samenwerkingsverband waaraan alle Zeeuwse gemeenten en het provinciaal bestuur deelnemen. Het instituut voor milieuhygiëne en ge zondheidstechniek van TNO doet on derzoek naar zwaveldioxyde, standaard rook, fluor en stofvorming luchtveront reiniging. Het instituut voor plantenziektenkundig- onderzoek gaat de gevolgen van luchtverontreiniging voor planten na. Tenslotte is er de Gezondheidsdienst voor dieren die zich vooral richt op ver ontreiniging vart weilanden. Het rijk heeft' het landelijke meetnet, waarvan ook in Zeeland een aantal meetpunten staat. De dienst die dit net onder zijn hoede heeft is het Rijksinsti tuut voor de volksgezondheid Dinsdag 8 juli zijn er twee zittingen van de Arob-commissie. Arob betekent administratie rechtspraak overheids beschikkingen; de commissie bestaat uit twee vaste leden (de com missaris der koningin en gedeputeerde P. G. van den Bosse) en per geval wordt bekeken welke tweede gedeputeerde daaraan moet worden toegevoegd. De keuze is afhankelijk van het onderwerp waarop het beroep betrekking heeft. 8 juli gaat het om subsidies: om 10.30 uur komt aan de orde het beroepschrift van "Het Zilveren Schor" in Arnemui- den over de provinciale subsidie voor de jaren 1 976-1 978; om elf uur wordt het bezwaarschrift r.van de^koninklijke Ne- derlahdse voetbalbond, afd. Zeeland behandeld, dat betrekking heeft op de subsidie voor de jaren 1975-1978. De twee zittingen worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg; zij zijn vrij toegankelijk. verschenen jaargangen van het Suralco Magazine (Suralco is Suriname Alumi nium Company). Waar mogelijk zijn de teksten bijgewerkt. Naast de Neder landse is een Engelse tekst opgenomen. Tot slot nog een citaat: "Na vier jaar van geduldig, vakkundig en hard werken is de restauratie van het Fort Zeelandia voltooid. Het voor Suriname unieke ge bouwencomplex is thans ingericht als museum en verstrekt het bezoekende publiek een zo volledig mogelijke infor matie over de geschiedenis van ons land. Dat deze geschiedenis vele don kere perioden kent neemt niet weg dat het Fort Zeelandia als verdedigingswerk diverse malen zijn nut heeft moeten be wijzen en dit ook op behoorlijke wijze heeft gedaan". ontwikkelingsprojecten toegekend aan Zeeland: Brouwershaven, Veere, Kort- gene en Hontenisse. In totaal gaat het om 25 scholen voor kleuter- en lager onderwijs. Gevraagd is bij een volgende toewijzing rekening te houden met Bor- sele en West Zeeuwsch-Vlaanderen. Om de ontwikkelingsprojecten in zo goed mogelijke banen te leiden vin den gedeputeerde staten de aanstel ling van een coördinator/begeleider noodzakelijk. In het rapport over de kleine basisschool is ook uitgegaan van zo'n functionaris. Zijn of haar taak wordt de samenwerking tussen de kleinere scholen te bevorderen, opdat zij kunnen voortbestaan. Gs stellen provinciale staten voor zich garant te stellen voor de kosten van de coördinator/begeleider gedurende een jaar, omdat het zich laat uitzien, dat het rijk per 1 januari 1981 de kosten zal vergoeden. Het gaat om een bedrag van ƒ113.500,waar van ƒ10.000,— bestemd is voor reis- en verblijfkosten. De coördinator zou ondergebracht moeten worden bij het regionaal pe dagogisch centrum Zeeland, de Zeeuwse schoolbegeleidingsdienst. Provinciale staten behandelen voorstel op 5 september. het Aan de hand van het rapport "Een per spectief voor de kleine basisschool in Zeeland", waarin overlevingskansen voor de kleine kleuter- en lagere scholen worden aangegeven, heeft de minister van onderwijs en wetenschappen vier Gedeputeerde staten brengen aan pro vinciale staten verslag uit over de sub sidies die verstrekt zijn uit het natuur beschermingsfonds over 19 79. In totaal werd ruim vier ton uitgekeerd; het grootste deel daarvan, ruim f396.000, ging naar de stichting het Zeeuwse landschap en de rest, bijna f43.000, was voor de vereniging tot behoud van natuurmonumenten. De subsidies hebben in alle gevallen be trekking op aankoop van natuurgebie den. Voor de stichting het Zeeuwse landschap gaat het om gebieden in de Yerseke Moer, de Dijk bij Mauritsfort, slikken en schorren ten zuiden van Sint- Philipsland, heggengebied in Arnemui- den en de Sabbingedijk Boomdijk. De subsidie aan de vereniging tot behoud van natuurmonumenten was voor twee aankopen in de Zwaakse Weel. Gs schrijven de staten dat nog ongeveer f50.000, over blijft in het natuurbe schermingsfonds. Glazen fles die bij een brand in Paramaribo vervormd werd: nu in bezit van het Zeeuws museum in Middelburg. In een halve eeuw veilingwezen Sint Annaland hebben er aanvankelijk vele, later wat minder (in aantal) telers van kunnen profiteren. Datzelfde geldt van de handel en uiteraard ook voor de werkgelegenheid. Daarnaast, zo werd donderdagavond in het het Dorpshuis door wethouder J. Versluijs verwoord, is er al lanf een Thoolse promotion via de Sint Annalandse veiling nog voor dat het gemeentebestuur op die toer zat. Het telefonisch prijzenbandje schijnt namelijk het richtsnoer te zijn voor de nationale notering van de Doré-aardappel. Bij al dat positieve waren er evenwel voor de toekomst toch wel vraagtekens. Niet omdat de voorzitter van het Centraal Bureau van de tuinbouwveilingen in Nederland, Mr. J. W. H. Huyts, opmerkte dat de Sint Annalandse veiling er één was met een bijzonder karakter, want de vroege aardappelen en de uien behoren al geruime tijd niet meer tot tuinbouwprodukten. Die twee produkten blijven nog wel altijd de basis waarop de 50 jarige Sint Anna landse veiling zich staande weet te houden. In dat opzicht, zo zei Mr. Huyts, een unicum in den lande. Een unicum tegelijkertijd met vraagtekens voor het bestuur, hoe lang men dat met een toenemende concurrentie in de EEG landen nog weet te klaren. Het gouden Sint Annalandse veiling- feest was er één van heel wat woorden tijdens de receptie. Van officiële verte genwoordigingen en ook van eigen bes tuurders, met name door een uitgebreid historisch overzicht van secretaris M. Ph. v.d. Weele. Hij had er een boekje van kunnen uitgeven. Het was donder dagavond een vol Dorpshuis met een aantal eigen leden, maar ook heel wat genodigden van ver öuiten eigen regio, handelaren tot uit Naarden toe, verte genwoordigers van centrale organisaties uit Middelburg, maar ook uit Den Haag. Het welkomstwoord kwam van veiling-, voorzitter A. L. C. Brooijmans. Hij was blij met een zo grote opkomst, met de aanwezigheid van de algemeen voorzit ter van de Tuinbouwveilingen, met ver tegenwoordiging van de burgelijke ge meente in wethouder J. Versluijs, de voorzitter ook van de provinciale vei lingorganisatie, de heer B. Leys, verte genwoordigingen eveneens van regio nale- en provinciale zusterveilingen. De heer Brooijmans erkende, dat men bijna als eenling in den lande als hoofdpro- dukten de vroege aardappelen en uien verhandelt, maar gedachtig de spreuk, dat wie niet vergadert, verstrooit, zou men toch dit proprovinciale en nationa le veilingcontact niet willen missen. Een bijzonder welkomstwoord was er ook voor de vertegenwoordiger van de V.B.N.A. en van Thoolse commission- nairs. Het volmaakte is ook in de handel- niet bereikbaar, maar het streven is ook daar loffelijk, vond de Sint Annalandse veilingvoorzitter. Vertegenwoordigers waren er eveneens van CebecoZuidwest, van de plaatse lijke Rabobank, terwijl de heer Brooi jmans zich inzonderheid richtte tot di rectie en personeel. Zij runnen ons be drijf, was de erkenning van Brooijmans. Vijftig jaar betekent toch een generatie, zo vervolgde de voorzitter, maar van de oprichters zijn er toch nog in ons midden als goede uitzonderingen. Hij noemde de bijna 80-jarigen D. J. Duyzer en F. A. Goedegebuure (uit Canada), die present waren, terwijl een andere oprichter Abr. Kodde was verhinderd. Een bijzonder welkomstwoord ging er ook uit naar de bestuurders van de groep Scherpenisse, waarmee al 47 jaar was samengewerkt. Een extra groet was er ook voor gouden commissionair Piet Scherpenisse, die vanaf het veilingbegin zijn gewenste partij of partijtje afdrukte. Aanwezig was eveneens erelid J. J. Mosselman. De nog overgebleven eenling- oud-bestuur der. De heer Brooijmans verzekerde de aanwezigen, dat het bestuur dankbaar is voor dit gouden jubileum. Er zijn in die halve eeuw immers heel wat zorgen ge weest. Het agrarisch bestaan schommel de altijd en deint heviger dan ooit. Bij de veiling hier gaat het in hoofdzaak om vrije produkten en dat brengt van goede winsten tot gevoelige verliezen met zich mee. Daarom is het een bedrijf vol spanning. Met de vraag wat is een goed jaar en hoe is het volgende? Met het begin van de tweede halve eeuw voor ons bestaan zal niemand iets kunnen en ook niet willen voorstellen. Het is als met de Thoolse bevolking, dat ook ons telersbestand vergrijst, zo ver volgde Jos Brooijmans. Wie kan dan ook zeggen, hoe het over 10 jaar zal zijn te meer niet, als men een min of meer zware economische crisis moet over leven. Komt er in de agrarische sector voldoende jeugdig aanwas, die het toch weer aandurft. Het zijn zorgen, waar men tijdens een jubileumavond niet ge makkelijk dieper op ingaat. Veel meer willen we degenen eren, die 50 jaar geleden moed en doorzetting hadden om tot oprichting van de veiling te komen. Het waren toen immers ook crisisjaren. Juist die slechte periode was aanleiding om samen te gaan doen. Dat is wellicht toch iets om ook morgen nog over na te denken. Nog steeds heeft deze veiling bestaansrecht. Wie daarvan met het bestuur overtuigd is, zal het ook dienen te tonen, aldus de veilingvoor zitter Jos Brooijmans in zijn begroeting op de jubileumavond. Er kwam vervolgens een uitvoerig his torisch overzicht van 50 jaar Sint Anna- lands veilingwezen door secretaris M. Ph. v.d. Weele. De notulenverwerking moet hem uren hebben gekost en deed menig luisteraar verzuchten, dat een honderdjarig overzicht toch te veel van het goede zou zijn geweest op die ene avond. Niettemin was het voor inzon derheid de oudere leden belangwek kend die 50 jarige samenvatting nog eens op een rijtje te horen. Ik heb er een half uur voor gepland, gaf de ijverige veilingsecretaris grif toe. Het initiatief tot oprichting kwam uit de boezem van de landbouwvereniging "Landbouwbe lang" op 30 jan. 1930. 22 Mei van dat jaar werd de officiële oprichtingsda tum.Provinciale- en nationale insigers waren daarbij al aanwezig. Er ontstond een commissie bestaande uit J. F. Brooijmans (de eerste voorzitter), C. J. J. Kooijman (eerste secretaris) en Adr. Buys. Het begin was een samenwerking met de veilingvereniging Tholen. Naast de al genoemde drie commissieleden kwamen in het eerste bestuur Abr. Bergers en C. P. van Luijk. Ook in die tijd poogden leden al profiterend van de veilingprijs daarbuiten te verkopen. Maar reeds op die eerste jaarvergade ring was er winst voor uientelers en bes prekingen over voorkiemers (aardappe len). In die bijeenkomst werd ook een definitie gegeven van wat veilen was: verbouwers hebben een produkt en wil len daarvan de hoogste prijs maken. Al Met de eerste Doré (vroege aardappelen) begint'op de Sint Annalandse veiling de seizoen-bedrijvigheid. Dat is al een halve eeuw zo, zij het met gewijzigde struktu- ren 'en aangepaste vervoers- en tran sportmiddelen. na het eerste jaar wordt zelfstandig op getreden. Van schier elk verenigingsjaar werden hoogte-en ook dieptepunten door de se cretaris aangehaald. Drie jaar na op richting was er het verzoek van een groep landbouwers uit Scherpenisse om ook via de Sint Annalandse veiling aan de bak te komen. Al de verschillende in gebruik genomen gebouwen tot en met de laatste nieuwbouw werden door d§ secretaris gereleveerd. Het eens nieuwe veilinggebouw aan de Tonhuisstraat, nu garage Dekker, werd destijds gebouwd voor 6767,— (1935). In 1942 kwam de nog in functie zijnde administrateur L^en Goedegebuure in dienst. Al na de tweede wereldoorlog was er een progressief agrariër, die oordeelde, dat een samengaan van Thoolse veilingen meer perspectief zou bieden. Daarom was er op de ledenvergadering 1945 een schrijven van Ir. M. A. Geuze om de mogelijkheden tot fusering te onderzoe ken. Hij was toen ZLM voorzitter. In 1946 kwam de nog steeds functioneren de veilingmeester A. J. Duijzer zijn op- richter-voorganger J. van Luijk vervan gen. Maar fusiebesprekingen liepen op een dood spoor, zoals ook in een veel later stadium Sint Annaland en Scher penisse het lieten afweten in een Thool se fusiepoging. In 1950 zijn er bijna 400 leden en werd voor het eerst een miljoen omgezet. Met ere staat eveneens in de veiling-annalen het lid van het eerste uur en later bestuurslid, nog later erelid Nicolaas Overbeeke. Opvolgende voor zitters na J. F. Brooijmans zijn C. J. J. Kooijman, M. J. Buijs en A. L. C. Brooijmans. Na het secretariaat Kooi jman, de heer J. J. Mosselman (nog ere lid) en M. Ph. v.d. Weele. Als bestuur ders worden voorts genoemd L. K. Breure en Abr. Boogaard, beide al overleden. Voorts ook J. Hage, nog maar kort afgetreden in het bestuur. Naast goede en slechte omzetcijfers me moreerde de secretaris ook, hoe al in het tweede uienseizoen moest worden inge schreven om gesorteerde uien van het veilinggebouw te vervoeren naar de ha ven. Dat gebeurde bij inschrijving. W. Goedegebuure wilde dat voor 3'/i cent per baal doen. W. Keur en M. Rijnberg voor 3 cent en de gezamelijke hittehou- ders onder leiding van Bram Rijnberg kwamen zelfs tot de sterk concurrënde prijs van 2 cent per baal. De gezamelijke hittehouders kregen dan ook prompt dat vervoerskarwei. Geleidelijk aan groeide ook het machinepark van afstaartma- chine tot drie heftrucs toe. De secretaris was tenslotte toegekomen aan de huidi ge 5 man tellende bestuurssamenstelling met J. Brooijmans, M. Ph. v.d. Weele, A. C. Wessels, A. A. Goedegebuure Lzn en C. Scherpènisse. De heer Van der Weele constateerde tenslotte, dat naast de zo vele veranderingen één zaak onveran derd bleef, namelijk dat er vanaf de op richting tot heden toch altijd leden wa ren, die pogen veilplichtige produkten buiten de officiële kanalen te verkopen. Veranderd is evenmin de wisseling van magere en vette jaren. Maar er was eveneens de conclusie dat door de Sint Annalandse veiling veel geld voor de teler is verdiend. Daarom blijft de dank doorstralen vanaf degenen, die een hal ve eeuw geleden de oprichting aandurf den. Het podium was al bij het begin van de bijeenkomst een bloemenschat dat het veilingbestuur bereikte van handel, or ganisaties, dorpsgemeenschap, gemeen tebestuur, zusterverenigingen, Rabo bank en particulieren. Er kwamen ook nog mondelinge felicitaties, zoals van de voorzitter van tuinbouwveilingen mr. Huyts. Die wees erop, dat de vroege aardappel en de ui al van het tuin- bouwvlak naar de akkerbouwsector zijn verhuisd, maar Sint Annaland maakt nog wel altijd de prijs van die produk ten. Hij oordeelde, dat het nog altijd een belangrijke dienstverlening is voor teler en handelaar en overhandigde bij de fe licitaties van de landelijke organisatie een mooi schilderij. Wethouder J. Ver sluijs was tolk van het gemeentebestuur, de veilingen Scherpenisse en Sint Maartensdijk en de ZLM kring Tholen en Sint Philipsland. Hij zette het ook afzonderlijk op een rijtje, maar erkende vooral, dat de Sint Annalandse veiling een uitstekende In deze tijd moet de veiling St. Anna land dagelijks zo'n 200 ton aardappelen verwerken, maar gisteren beperkte de aanvoer zich slechts tot goed tien pro cent van het normale met 25 ton. Vorige week werd er door de flinke regenval op halve kracht gewerkt, maar een geringe aanvoer als deze week, komt in deze tijd van het jaar zelden of nooit voor. Daar mee wordt de extreme regenval van de laatste weken aangetoond. Vorige week kreeg het westelijk deel van het eiland veel meer nattigheid, maar deze week vielen er aan de oostelijke zijde veel mi- limeters. Daardoor stagneert wel de aardappeloogst, maar het houdt de prijs stevig. Men betaalt liever meer voor een goed produkt dan wat minder voor Thoolse promotion inbreng heett via de prijsstelling van de Doré. De eerste aanzet daartoe was de keuze voor het merk Alvantho. Een felicitatie was er eveneens van de provinciale veilingver tegenwoordiger, die hoopte, dat er vol doende telers zouden blijven om de Sint Annalandse veiling zijn gezicht te doen behouden. Bij monde yan de aardap- pelhandel (Vebena) sprhk de heer Ver- weij uit Den Haag. De image van de Sint Annalandse veiling is het goede pro dukt, zei de voorzitter van de commis- sionnairorganisatie, die trouwens ook privé commisonnair Piet Scherpenisse nog in het zonnetje zette. Ook hij bood wandversiering aan in de vorm van een kaart van Nederland met het daarop aangegeven veilingwezen. Namens de Rabobank te Sint Annaland werd het woord gevoerd door de heer A. A. Ge luk, die zei, dat de veiling 47 jaar lid was van de bank en het daarom waard was fraaie cadeaus te overhandigen als een klok en een barometer. De heer Bas Quist was woordvoerder van de Thoolse handel en ook hij erkende, dat de kwa liteit van de aardappel op Tholen het veilingsbestaansrecht mede bouwt. Van de handel was er een schilderij met agrarische (Doré) afbeelding. V eilingdirecteur A. J. Duijzer sprak na mens het personeel over de goede sa menwerking met het bestuur en over handigde een envelop met inhoud. Tenslotte was er ook een spreker na mens de telers-leden en dat bij monde van Dhr. Hack uit Dinteloord, die in het kort het verleden-heden en de toekomst van de Sint Annalandse veiling rele veerde. Het ontstaan in een tijd van moeilijkheden, diet mensen samen brengt, het heden met een produkt, dat de nationale handel kent en een toe komst die met hetzelfde inzet nog waar borgen heeft, meende de vertolker van de leden. Voorzitter Brooijmans was tenslotte wat beduusd van al die goede woorden en fraaie geschenken. Hij nodigde daarom iedereen uit nog maar wat gezellig sa men te blijven. Dat bleek aan geen do vemansoren t^^n^eklogt^^^^^^^ smakeloze aardappelen. Ook het ex traatje voor een schone aardappel wordt niet ontzien, maar die zijn op Tholen nu vrijwel niet meer te vinden. Dat zal het verbeide hoge drukgebied zich weer over ons land moeten uitbreiden, zoals dat in de meimaand lang het geval was. Dinsdag werd ook te St. Maartensdijk geveild, maar woensdag ontbrak daar voldoende kwantum. Op 1 juli waren de prijzen voor Doré I 85,80 tot 89,89, Doré II 47, Gloria 57-58, Dore Drielin gen 42,50, Gloria Drielingen 42,40, Kriel 11,50, aanvoer 500 kisten. St. Annaland 2 juli Doré I 87-93, Apart 55-88, Srielingen 46-52, Kirel 1.18-1.28, Gloria 70, Arcala 70, aanvoer 25 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 7