Toch duizend bezoekers in stromende regen op Thoolse dagen. BOUMAN POTTER Kwart van LTS'ers haalde de eindstreep niet. (D De Schelde Droefheid Geerr twee Alno- keukens zijn 't zelfde. Uri-UsT" Donderdag 3 juli 1980 36e Jaargang no. 33 E. v. Tuyn tandarts is op maandag 14 en dinsdag 15 juli AFWEZIG Voor spektakelstuk trekker-trek, politiehonden zaterdag volop animo Uitstel moeilijk. De interessante hondendressuur. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Zeskampwinnaar team Tholen. Droog Kinderprogramma. 40 Van de 61 geslaagden aan t werk. COMMANDO'S OP DE BRADERIE TE STAVENISSE Afgezaagde grap. Bedrijfsleven. Zorgen. Grote Surinaamse tentoonstelling in St. Maartensdijk Orgelbespeling op hoog peil Lid\èreniging Goud-en Zilversmeden TT mi'i - j;i Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur ti. Heijboer. iet te ontkennen valt, dat er dagelijks ook in onze regio gezinnen zijn die in leed worden gedompeld. Dat kan nog beperkt zijn tot het niet bereiken van wat is voorgesteld. Met name komt dat voor in examentijd. Maar veel meer grijpt het in, wanneer daarmee de ge zondheid, ja zelfs het leven is gemoeid. Dezer dagen klonk dat nog door, toen er gevraagd werd aan iemand die moest ploeteren om de eindjes aan elkaar te knopen, hoe het met hem gesteld was. Het antwoord daarop was, dat hij rijk was, maar geen geld bezat. Hij voelde zich namelijk terecht rijk door gezond heid, maar hij had wel zorgen om aan zijn gezin het natje en het droogje te geven. Daartegenover staat dan deze week de grote tegenstelling, dat een geliefde man en jonge vader werd wegweggenomen. Mogelijk zegt menig lezer, waarom hij of zij daarbij moet worden betrokken, terwijl er toch al zoveel in de wereld is wat bekommering wekt. Maar er zijn toch wel uitzonderingen. Aan'de voor avond van de'grote vakantie is het toch wel min of meer een uitzondering, dat een jong onderwijzersgezin temidden van ons in een groot leed wordt gedom peld. Mededelingen op pagina 3 maken een nadere uitleg overbodig en bekend is, hoeveel lezers eerst die pagina op slaan. Het is als het ware het kernpunt van een samenleving in een week. Wie beleeft vreugde, wie ervaart droefheid. Dit laatste domineert, nu juist in die onderwijssector zo'n slag viel. Een slag 1 die niet alleen het gezin treft, maar ook de school met collega's en leerlingen. Het overlijden van een jeugdig onderw ijzer, lesgevend aan kinderen in de der de klas van een lagere school, is extra ingrijpend. Vooral ook in het jonge leven van die leerlingen. Menige, als lang de school gepasseerde lezer, herin nert zich nog de hoogte- en dieptepun ten uit het schoolleven. Een oranjefeest kan bijna een levenlang bijblijven. Maar evenzeer een dieptepunt, zoals deze week in de school te St. Maartensdijk. Daarom wordt het toch ook in deze ko lom geaccentueerd. Niet om daarmee dramatisch te doen, maar wel om al datgene wat in onze samenleving aan grijpt, niet te verdoezelen, maar te er kennen. En in dat verdriet ook meele- meeleven te betonen. Dat meeleven gaat deze week inzonderheid uit naar het onderwijzersgezin in Sint-Maartensdijk, naar de leerlingen uit de derde klas, de collega's. Een meeleven aan de voor avond van een vakantieperiode, waarin we toch ook iedereen weer een behou den thuiskomst toewensen. In het ande re geval is er immers in zo'n kleine sa menleving droefheid, zoals deze week. Event, pijnklachten melden op de spreekuren te Tholen en Sint Maartensdijk of tel. 01645-2388 Advertentie I.M. Als er met drie achtereenvolgende uren neergutsende regen toch duizend bezoekers het openlucht gebeuren van de Thoolse Dagen hardnekkig blijven volgen, dan moeten de organisatoren aan de ene kant wel goed zitten met hun programma en anderszijds is er een stevig deel van de bevolking, dat de Thoolse dagen het Jaarlijks gezellig evenement vindt voor ontspanning en contact met de medeburgers. Anders kan moeilijk verkaard worden, dat het zelfs op de laatste dag nog geslaagd mag heten, terwijl de weersomstandigheden van dien aard waren, als zelden eerder voorkwam. Ook voorafgaande dagen was het niet altijd even fraai zomerweer. Maar gezien de belangstelling voor alle evenementen en die beroerde omstandigheden in aanmerking genomen, kan niet anders dan worden vastgesteld, dat de Thoolse Dagen voor de 24ste keer volop zijn geslaagd. Zaterdag was vooral iedereen het er over eens, dat het meeleven en het doorzet tingsvermogen enorm groot is. Daarvan getuigde meteen al bij de opening bur gemeester E. Baerends verwonderd over de op {lat regenuur toch gestage groei van jongere en oudere bezoekers, ver wonderd ook over de sportiviteit en be reidheid van deelnemers aan zeskamp, hondendressuur en trekkertrek. De heer Baerends zei de laatste dagen telkens te hebben gehoopt, dat het beter zou worden met de weersomstandighe den, maar het is steeds minder gewor- den. Hij betreurde dit voor de organisa toren, maar ook voor de deelneemsters en deelnemers aan het programma. Niettemin hoopte hij dat iedereen er toch plezier aan zou beleven en verze kerde, dat hoewel op deze zaterdagmid dag niet zichtbaar achter de wolken, toch scheen de zon. Dat moet ook de stimulans zijn om zich meteen op te gaan maken voor de volgende Thoolse Dagen, want in 1981 is er het 25-jarig bestaan, is er ook het feit van een 10 jarige heringedeelde gemeente Tholen, is er ook het NCRV-stedenspel. Laten we daar met zijn allen hard aan gaan Werken, suggereerde de burgemeester. Voorzitter M.C.J. Kosten had vooraf la ten weten, dat de commissie uitgebreid had overlegd of het met deze weersom standigheden toch moet doorgaan. Het is echter heel moeilijk te kappen, als er in de morgenuren al deelnemers aan de trekker-trekwedstrijd zijn gekomen uit Zeeuws Vlaanderen en België, als deel neemsters en deelnemers aan de zes kamp gereed staan. Als de leden van de politiehondenvere niging "De Schaerpe Bliek" er eveneens zijn met hun hele hebben houwen. Dan moet je er toch heel wat teleurstellen waarom de positieve beslissing viel on danks de grotere risico's voor de deel nemers en ondanks de verwachting van een minder grote publieke belangstel ling. Met name dit laatste viel nog stukken mee. De heer Kosten dankte de burge meester voor het hart onder de riem, dat via zijn speech de deelnemers bereikte en verzekerde, dat er al eerste gedachten zijn geweest over het programma van volgend jaar. Deze zaterdagmiddag mocht er vooral een groot compliment uitgaan naar het publiek. Niet iedereen was namelijk voorzien van gedegen regenkleding of Advertentie IM paraplu. Maar men had eTtoch het natte pak voor over, al vluchtten er nu en dan wat in de grote tent, waar het kinder programma dan ook nog wat meer aan dacht kreeg van droog onderdak zoe kende ouderen. Het tiental leden van de Thoolse politiehondenvereninging was eveneens vol lof voor de interesse van het publiek, want terwijl ook de zes kamp was gestart, ging het eerste uur de grootste animo uit naar de hondendres suur. Dat was trouwens de moeite waard, want ook als leek kan men zien welke hond in de dressuur al vergevor derd is, welke nog wat meer in de be ginfase staat, maar als jonge hond niet minder enthousiast is. Hondendressuur speelde zich al eerder af op de Thoolse Dagen< maar het blijft toch telkens weer een boeiend onderdeel en voor de leden van de verening is het ook aantrekkelijk nu en dan naar buiten op te treden. Daarmee wordt getoond, dat er heel wat liefhebberij in training en geduld aan vooraf moet gaan, eer de hond volwaar dig is afgericht. Met toelichting via de speaker zag iedereen de aanval na pis toolschoten op de "boef', zwaar verpakt in het 30 kilo wegend asbestkostuum, het commando van het loslaten en het opbrengen. Het kwam voor dat een bouvier de "boef' zo hard aanviel, dat hij op het glibberig terrein zelfs onderuil ging, maar dat leverde geen beroerde gevolgen op, alleen het bewijs, dat zo'n hond niet aarzelt bij de aanval. De demonstratie vergde ongeveer een uur en kreeg van het natte publiek dankbaar applaus. Het voornaamste punt van de zeskamp Thoolse Dagen is de solidariteit en sportiviteit. Het is immers tevoren zel den te berekenen wie winnaar wordt. Daarvoor zijn te veel factoren aanwezig. Pech van een deelneemster of deelne mer op een bepaald onderdeel kan een totale andere wending geven Al moesten een paar onderdelen vanwege de nat tigheid vervallen, het bleef toch een voor menig suppo ter aantrekkelijk program ma, waarbij snelheid en behendigheid de voornaamste afwisseling was. Bob Dietvorst, Frans van Houts, Henk Zwikker en speaker Laban Hage waren hierbij de voornaamste organisatoren. Een gedeelte van de solidariteit ontbrak, omdat Oud-Vossemeer, waarvan men dat met zijn vele verenigingen niet ge wend is, ontijdig liet afweten van de partij te zijn. Daarnaast was het cam pingteam niet van de partij, maar dat lag met die weersomstandigheden toch wat meer voor de hand, omdat niet alle toe risten dat sombere weekend waren ko men opdagen. De captains van de an dere zes waren er wel met hun ploeg. Alleen het natte gedeelte (zwembad) werd afgelast, omdat het toch al nat ge noeg was, Het zwembad deed nu slechts dienst om de al te besmeurde deel neemsters en deelnemers snel af te spoelen. De prijsuitreiking moest ten slotte toch plaatsvinden in de overdekte De stal van J. J. van der Slikke domi neerde op de fokdag van de Thoolse da gen met kampioenen bij de stieren, jon gere koeien, oudere koeien en de groe pen. Dhr. v.d. Slikke toont hier trots Anna 22, kampioen bij de oudere koeien. De deelnemers aan de zeskamp trotseer den zaterdagmiddag weer en wind op het Pluimpotterrein, maar ze hielden vol, ondanks de aanhoudende regen. ruimte van de grote tent. Burgemeester Baerends hield het evenals het meren deel van de supporters vol tot het bittere einde en reikte de prijzen uit onder het uitspreken van bijzondere waardering voor die inzet onder zulke omstandig heden. Als laatste maar evengoed ge waardeerd team kwam uit Sint-Maar tensdijk op het podium met een 10 pun ten uitslag. Vijfde was Stavenisse met 14 punten, vierde Scherpenisse met 16 punten, derde Poortvliet 18 punten, tweede Sint Annaland met 19 punten en de grote uitspringer het tevoren enorm goed getrainde team van Tholen met 28 punten. Burgemeester Baerends zag het als een symbool van het toekomstig ste- denspel, zij het dan niet met deelnemers alleen uit Tholen-stad.maar van de ge hele gemeente. Het plezier om mee doen is het alleen waard van de partij te zijn, zelfs op een zo regenachtige middag als deze zater dag 28 juni. Men kan het eerste woord tweeledig opvatten, maar zeker is, dat de jeugd droog kon blijven bij het volgen van het programma in de grote tent. Dat het ook een wat "droog" programma was, zullen de kinderen wellicht niet eens zo grif toegeven, maar voor de ouderen is het optreden van Handy Fool en Trudy Dile er toch niet helemaal positief uitgeko men. Met name de met bravour aange kondigd hondendressuur zal wellicht niet zo lang naleven bij de jeugd. Het clownoptreden deed het in het algemeen wel. Bijzonder meeslepend konden de artiesten niet worden genoemd en in dat opzicht mag de heugd bij het 25-jarig bestaan wat extra verwachten voorzover ze dan nu toch wat tekort kwamen. De recensies van dit duet waren wel goed en daar gaan organisatoren dan gewoonlijk ook op af. Maar zelfs voor de kleinsten kan het in deze tijd niet meer al te flauw zijn. In elk geval was bij dit programma de paraplu niet nodig en in de grote tent waren nog heel wat kinderen samen om de verrichtingen van Handy Fool en Trudy Dile te volgen. "Het resultaat is ons een beetje tegen gevallen: bijna 25%, 20 van de 81, haalde de eindstreep niet. Een schrale troost is, dat het een landelijke tendens is, maar wij vinden 't teveel". Directeur A. A. Meloen van de burgemeester Bouwens- school voor Lager Technisch Onderwijs te Sint-Maartensdijk zei dat vrijdag avond in de volle kantine bij de diploma uitreiking aan 61 leerlingen. Dhr. Me loen hield echter 1 diploma over omdat een leerling - zonder dat men de reden wist - dit hoogtepunt van een vierjarige L.T.S.-periode voorbij liet gaan. Voor sommige kandidaten ging het al om een tweede diploma- op de Smer- diekse L.T.S. De directeur feliciteerde alle leerlingen en ouders op deze feeste lijke avond. Men kon nu opgelucht adem halen na soms heel wat spanning. Een aantal ouders was net zo zenuw achtig als de leerlingen. Dhr. Meloen bracht naar voren, dat er jongens waren die mooi de eindstreep haalden, terwijl anderen het geluk hadden dat er goede rekenmachines zijn. Twintig collega's zitten echter thuis en dat is nogal wat, zo hield de directeur de geslaagden voor. Hoe komt dat nu? In de eerste plaats waren er kandidaten die wel hun best deden, maar er net niet bij konden. In de tweede plaats waren er leerlingen die op hun gemak begonnen, maar dat kan echt niet. Het lalager beroepsonderwijs is niet gemakkelijk. In de derde plaats waren er jongens die onregelmatig op school kwamen en de kantjes eraf hebben gelopen. Zulke Op zaterdag 5 juli a.s. organiseert de S.C. Stavenisse een braderie in de Voorstraat. Een groot aantal middenstanders uit Stavenisse en de regio en verschillende verenigingen hebben zich van een standplaats verzekerd. Naast het gebruikelijke braderie gebeu ren, zoals een Rad van Avontuur en een enveloppen stand, waar waardevolle prijzen te winnen zijn, heeft S.C. Stave nisse het korps Commando Troepen uit Roosendaal bereid gevonden demon straties uit te voeren vanaf de kerktoren in de Voorstraat. Dit unieke gebeuren zal 's middags om 14.30 en 16.30 uur plaatsvinden. Verder is er nog een rommelmarkt, schiettent, ballengooien en speciaal voor de kinderen touwtje trekken. Het zal zeer zeker de moeite waard zijn deze gezellige braderie, welke geopend is van 09.00 tot 22.00 uur, te bezoeken. Zie ook de speciale braderiepagina in dit nummer. klanten zijn we ook volgend jaar liever niet rijk, zei Dhr. Meloen. Hij herinnerde ook nog aan de "bezet ting" van de L.T.S.-dependance in Scherpenisse, 1 dag voor het examen. De directeur sprak van een slecht geor ganiseerde, afgezaagde grap die eigen lijk niet zo op prijs gesteld werd. Hij noemde het tekenend, dat er van de 14 "bezetters" 5 niet geslaagd waren. Ze werden niet geschorst omdat het uitslui ting van het examen zou hebben bete^ kend. Zelfs toen een leerling het examen vergat, hebben we nog een oplossing gevonden, aldus dhr. Meloen, die vond dat een gering aantal leerlingen de con sequenties van hun daden niet onder ogen had gezien. Op verzoek van de di recteur kwam er een applaus van de ge slaagden voor de conciërge, leraren en het andere L.T.S.-personeel, dat soms als politieman of kindermeisje grote ke rels achter de broek moest zitten. Aan de andere kant hadden de leerlingen ban ken gemaakt voor de binnenplaats. Toch vond Dhr. Meloen dat er geslaag den bij waren die veel beter konden, maar men was met een zesje tevreden. Hij hoopte dat de vierjarige vorming op de L.T.S. een basis zou zijn om in het verdere leven verantwoorde beslissingen te kunnen nemen. De directeur nodigde tenslotte de ge slaagden uit nog eens binnen te lopen om het contact met de L.T.S. na dit di ploma niet te verliezen. Je bent welkom, aldus Dhr. Meloen. De voorzitter van de oudercommissie, Dhr. J. K. Elenbaas uit Poortvliet, bracht eveneens zijn hartelijke felicita ties over aan de geslaagden en hun ou ders. "Jullie hebben er lang naar uitge keken, maar nu is de vierjarige periode toch afgesloten. Er waren veel leerlingen bij die beter konden. Je moet er niet te gemakkelijk over denken. Hoe beter je 't nu doet, hoe gemakkelijker je straks in de maatschappij zult begeven", aldus Dhr. Elenbaas, die de leraren bedankte voor hun bijdrage aan het slagen van de 61 leerlingen. Hij bracht ook de geluk wensen over van het overlegorgaan in dustrie Tholen (O.O.I.), aangezien het Thoolse bedrijfsleven gebaat is bij gedi plomeerden van de L.T.S., zei dhr. Elenbaas. Adjunct-directeur H. de Wit liet weten, dat er 40 van de 61 geslaagden gaan werken, zowel op het eiland Tholen als daarbuiten. In de metaal was de vraag naar arbeidskrachten groter dan het aanbod, zodat de dertien geslaagden van de afdeling mechanische techniek vlot werk konden vinden. Voor de afde ling bouwtechniek (28 geslaagden) was het wat minder gunstig, maar het groot ste deel vond werk. Moeilijk was het voor de afdeling, motorvoertuigentech niek (20 geslaagden), waarvan nog maar zestig procent van de leerlingen die gaan werken een baan hebben gevonden. Dhr. de Wit liet weten, dat met name de afdeling mechanische techniek de laat ste twee jaar nogal veel zorgen had ge geven. Er is veel afgezien met schorsin gen en een kampioen spijbelaar. Uit de ze afdeling waren er dan ook nogal wat kandidaten die de eindstreep niet ge haald hebben. Van de geslaagden gaan er 11 naar de MTS, 3 naar auto-scholen, 1 naar de school voor zeevisvaart en 6 leerlingen gaan nog een jaar verder op de L.T.S. Dhr. Meloen hoopte, dat de L.T.S. naast een stukje studie ook het omgaan met elkaar had meegegeven aan de 61 geslaagden, die vrijdagavond hun diploma in ontvangst namen. Voor vrijwel elke leerling had de direc teur nog een apart woord bij deze finale. Qua ruimte kan de L.T.S. niet veel meer dan 61 geslaagden met hun ouders heb ben, want de kantine was nu al vol. Volgend jaar zullen er in elk geval meer kandidaten zijn en hopelijk ook meer geslaagden. Het voorbije resultaat leer de, dat het eindexamen L.B.O. beslist niet onderschat mag worden. In het kader van de manifestatie 'Suri name op Tholen' wordt vanaf woensdag 9 juli t/m zaterdag 12 juli een werkelijk grootse tentoonstelling gehouden in ge bouw Haestinge te St. Maartensdijk. Naast uitgebreide informatie over het land Suriname, haar natuur, bodemge- bruik, delfstoffen, middelen van bestaan e.d. zijn er op kunst- en cultureel gebied de volgende onderwerpen van de ver schillende bevolkingsgroepen te bezich tigen: kleding, gebruiksvoorwerpen, ke ramiek, schilderijen, sieraden e.d. Verder is er een stand met Surinaamse literatuur, informatieboeken en folders over Suriname. Deze tentoonstelling, die u beslist eens m'oet gaan bekijken, zo mogelijk met uw kinderen, is gratis toegankelijk. Op woensdag 9 juli, donderdag 10 juli en vrijdag 11 juli de gehele dag geopend. Op zaterdag 12 juli is de tentoonstelling geopend vanaf 14.00 uur. Droefheid in school 0 Nauwere banden met Vrederust 0 Kwart van LTS'ers haalde eind streep niet 0 Thoolse Dagen met veel nat toch goed bezocht 0 Uitstekend plan voor kleine hui zen in St. Philipsland 0 Halve eeuw veilen in St. Annaland bracht telers en kopers geen win deieren 0 Betere aansluiting van schoolty pen harde noodzaak 0 Zuinigheid en vlijt in Flipland 0 Funderend onderwijs in discussie 0 Sportvisboten zonder vergunning 0 Derde tennisbaan en korfbalveld in St. Maartensdijk 0 Nota Verblijfsrecreatie haalde Thoolse raad volop 0 De Betho viert zilveren jubileum 0. Mooie gymervaring voor WIK en Spido 0 VAKANTIE: WIE ZIJN VADERLAND NIET KENT, HEEFT GEEN MAATSTAF VOOR VREEMDE LANDEN. 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's Inderdaad! Want Alno en wij kunnen helemaal rekening houden met: üw wensen, üw budget, üw gezinssamen stelling, uw smaak én uw beschikbare ruimte. Dat vraagt van Alno 'n legio aan mogelijkheden...en die biedt Alno. Dat vraagt van ons jarenlange ervaring in totale keuken-techniek. Die ervaring hebben wij in huis. Bovendien kunnen wij zorgen voor 'n kompleet keukenplan èn verzorgen wij de totale keukeninstallatie inclusief het tegelwerk e.d. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640 36910 V Voor de orgelliefhebbers was er zater dagavond in de Grote Kerk te Tholen volop gelegenheid hun hart op te halen. Jaap Kroonenburg had een bijzonder aantrekkelijk programma samengesteld, beginnend en eindigend met werken van Jan Zwart (resp. Hymne Ps. 75 en Toc cata Ps. 146, beide met samenzang). Verder van: Bach (Passacaglia c-moll), Saint-Saëns (Fantaisie pour Orgue opus 157), Lang (Tuba Tune), Callaerts (Toccata), Guilmant (Choral et Fugue de Sonate V), Schneider (Trio "Liebster Jesu, wir sind hier") en Merkel (Orgel- choral "Schmücke dich, o liebe Seele"). Het is een uitvoering geworden die we tot de beste kunnen rekenen van wat tot nog toe in Tholen is gepresenteerd. Zonder de kwaliteit van de overige te kort te doen waren o.m. de Passacaglia van Bach en Choral et Fugue van Guil mant muzikale hoogtepunten. Samen gevat: een zeer goede prestatie van een veelbelovend jong organist die we in de toekomst nog vaak hopen te horen. Het volgend concert in de Grote kerk is gepland op 30 augustus a.s. Frans van Tilburg hoopt dan het orgel te bespelen. Liefhebbers, noteert het vast! Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adn C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1