Burgemeester roept op tot harmonie in Stavenisse Nieuw orgel geref. gem. St. Philipsland Juffrouw De Rooy in 't zilver. BOUMAN POTTER (D c< De Schelde J Nooit aan tornen UTl- 1 Donderdag 26 juni 1980 36e Jaargang no. 32 E. v. Tuyn tandarts is op maandag 14 en dinsdag 15 juli AFWEZIG Hoofdleidster Chr. kleuterschool St. Annaland bleef altijd paraat Gemengde gevoelens bij toestaan Chr. school Stavenisse "Ik kan me voorstellen, dat er mensen teleurgesteld en ver heugd zijn, maar de feiten zijn nu eenmaal zo. Laten we ons daarbij neerleggen", zei burgemeester E. Baerends maandag avond in de Thoolse gemeenteraad, nadat medewerking was verleend aan het verzoek tot stichting van een chr. school in Stavenisse. "Ik wil een beroep doen op allen om de harmonie in Stavenisse en andere plaatsen in de gemeente, niet verder te doen afbrokkelen. Laten we contact houden om tot een goed samenspel te komen in de gemeenschap waarin we leven en werken", aldus de burgemeester. Wrange vruchten. Nadelig. Oud-V ossemeer. Thoolse raad op de dia Inkomen. Prima ön best. Erg zuinig. 4e Lokaal. Opvoeding. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet 'n keuken rkopen vraagt véél vertrouwen! Veel mogelijkheden REGEN REMT AANVOER NIEUWE AARDAPPELEN Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland. waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Als er tijdens een trekking van een win kelweekactie twee of drie hoofdprijzen in hetzelfde gezin vallen, roept dat weerstand op. Waarom zijn er geen voorwaarden gesteld dat het tot die ene prijs beperkt kan blijven, wordt er dan wel gezegd. Fout, zodra er beperkingen gaan gelden in het vrijwillig meedoen aan wat dan ook, zit er altijd min of meer discrimi natie in. Dat moet in een samenleving worden voorkomen, hetzelfde geldt voor stichting van een school, wat deze week wel bijzonder actueel is. Er zijn wettelijke maatstaven waarmee we al len, althans in meerderheid, eens heb ben ingestemd. Die maatstaven moeten dan doorslaggevend zijn. Dat was ook inderdaad het geval bij het verzoek van de chr. school Stavenisse. Een richting (geref. gem. in Ned. en oud geref. gem.) die we tot dusver niet in het onderwijs op Tholen kenden. Maar die vrijheid van onderwijs ligt wel verankerd. Daarom is het een zuiver menselijke zaak, wanneer spijt wordt betuigd, dat het tot een splitsing moest komen, waar naar veler gevoelen geen splitsing nodig was. Die uitlating is dan even begrijpelijk als van hen, die zich op die onderwijsvrijheid baseren en aan de hand daarvan een splitsing tot stand kunnen brengen die naar hun mening gewenst is. Wat men naar beide kanten ook aan te leurstelling bij een dergelijk gebeuren mag opdoen, ga nooit aan die vrijheid van onderwijs tornen. Dat wilde geluk kig ook niemand in de Thoolse ge meenteraad. Ook al was het na een mis schien honderdjarige eenheid in Stave nisse moeilijk te verteren. Toch willen we bezweren, dat nooit aan zo'n vrijheid moet worden getornd. Men moet name lijk weten, wat er tegenover staat. Dat heeft 1940-1945 wel geleerd. Wie dat eens besefte of nu beseft, zal nooit willen tomen aan de voor sommigen toch op een zeker moment teleurstellende vrij heid. Maar vrijheid is het wel. Event." pijnklachten melden op de spreekuren te Tholen en Sint Maartensdijk of tel. 01645-2388 AdvertentieT.M. Het verzoek van de stichting tot het ver strekken van onderwijs op gereformeer de grondslag, uitgaande van de gerefor meerde gemeenten in Nederland en de Oud gereformeerde gemeente in Ne derland, werd door de PvdA-fractie met gemengde gevoelens ontvangen. Raads lid J. de Bres vertrouwde erop, dat de ouderverklaring met zestig kinderen de gelijk door b. en w. was getoetst. "Van de kinderen komt ongeveer tweederde ■uit Stavenisse en de anderen uit Oud- Vossemeer, Tholen, Poortvliet, Scher- penisse en St. Maartensdijk. Daaruit blijkt, dat uit de eigen gemeenschap van Stavenisse blijkbaar niet voldoende leerlingen waren te recruteren om tot het vereiste aantal leerlingen te komen. Om de school te kunnen realiseren, moeten jonge kinderen de hele dag van huis, maar dat ligt uiteindelijk voor ver antwoordelijkheid van anderen. Men hoopt augustus 1982 te kunnen starten in Stavenisse en dan krijgen we te ma ken met verzoeken om tegemoetkomin gen in vervoerskosten (artikel 13 van de lager onderwijswet) binnen eilandelijk gebied. Doch daarmee zijn we er niet omdat het in de bedoeling ligt kinderen, die nu op andere christelijke scholen op Tholen zijn, naar Goes te brengen om daar het begeerde onderwijs te gaan ge nieten. Commentaar willen wij hier achterwege laten. De E.B..-voorpagina van 19 juni is in dit verband het lezen waard", aldus raadslid De Bres, "De in de grondwet verankerde vrijheid van onderwijs, haarfijn uitgewerkt in de lager onderwijs wet, en de door alle raadsleden afgelegde eed of belofte om de wetten te handhaven en vanzelfspre kend ook toe te passen voor zover de wet dit voorschrijft - kan en mag slechts lei den tot verlening van de gevraagde me dewerking. Niettegenstaande dat, stelt het ons teleur dat stichting van de chr. schooi de gemeenschap in Stavenisse - naar verwacht moet worden - verder uiteen haalt, dan naar onze zienswijze nodig is. De jeugd zal daarvan de wran ge vruchten plukken", zei de PvdA- woordvoerder. Raadslid M. Dijke spra ke namens de SGP-fractie: "wij willen duidelijk stellen, dat wij voor christelijk onderwijs zijn, ook in Stavenisse. Tot ons genoegen hebben wij geconstateerd, dat er nu een aanvraag is ingediend, die aan alle wettelijke bepalingen voldoet. Wij zullen dan ook als SGP gaarne de gevraagde medewerking verlenen. We hopen dat deze school velen tot zegen mag zijn aldus Dijke. CDA-fractievoorzitter W. C. van Kem pen wilde op grond van de wettelijke voorschriften, medewerking aan het verzoek geven. "Het spijt onze fractie echter, dat in sommige plaatsen, de po sitie van de chr. scholen nadelig kan worden beïnvloed. Wanneer men daar terugvalt op een tweemans school, is dat geen goede zaak, hoewel we Stavenisse geen chr. school misgunnen", zei van Kempen. "We waren trots op de enige (Openbare) school in Stavenisse, waar kinderen van alle gezindten bij dhr. v.d. Hoek kwamen", liet VVDraadslid J. L. van Gorsel weten. "Het spijt ons, dat alle pogingen om de eenheid te bewaren, zijn mislukt. Stavenisse wordt nu in tweeën gesplitst. We zijn voor volle vrij heid van onderwijs, maar dat moet niet ten koste van kinderen gaan. We moeten de gemeenschap niet verpesten", zei van Gorsel. Hij pleitte ervoor, deze hele zaak "puur wettelijk te behandelen. Dit om zich zo goed mogelijk op te stellen voor Stave nisse en andere kernen. "Met name Oud-Vossemeer, een vrij gevarieerde gemeenschap met zes kerken en drie scholen. Ik vraag me in allen gemoede af, of dat niet voldoende is. Als er nu kinderen van de chr. school gehaald worden omdat die niet christelijk ge- Fotograaf Bob Nottelman uit Alkmaar heeft maandagavond tijdens de laatste Thoolse raads vergadering voor de vakantie, tientallen dia's gemaakt van de gemeenteraad. Hij trof het bovendien, dat de publieke tri bune in het gemeentehuis te St. Maartensdijk afgeladen was met schoolbestuurders en onderwij zers (Chr. school Stavenisse), le den van de Welzijnscommissie (het Welzijnsplan) en camping houders (nota verblijfsrecreatie). De dia's gaan een onderdeel vor men van een serie "Dit is uw ge meente", die de gemeenteraad onlangs aanschafte om beter voorlichting te kunnen geven over de gemeente Tholen. noeg is, vraag ik me af, of dat het on derwijs en de kinderen wel ten goede komt. De kinderen moeten (naar Goes) voor dag en dauw op. Hoever moeten we gaan met vervoerskosten voor onderwijs dat precies in hun straatje past aan allerlei kleine groepen te vergoeden? We moeten dat zo goed mogelijk oplossen met de wet in de hand en daar niet vanaf gaan. Vrijheid van onderwijs staat hoog bij ons aangeschreven, maar laten we daar niet te ver mee gaan. In de kleine kernen dienen we niet teveel te versnip peren", aldus het VVD-raadslid. Wethouder J. Versluijs zei op weinig vragen te hoeven in gaan. Hij bevestigde dat de aanvraag getoetst was aan de wettelijke normen. "Wat de vervoers kosten aangaat., dat is een zaak die bui ten dit voorstel staat. Een aanvraag om subsidie in de vervoersko *sn ligt er nog niet. Men zal wel aan de wettelijke be palingen moeten voldoen. Er is een eventuele subsidiemogelijkheid, maar dat wordt dan wel getoetst aan het in komen en het vermogen van de aanvra gers", zo besloot wethouder Versluijs. De zaak van de chr. school Stavenisse was daarmee maandagavond afgedaan in de Thoolse gemeenteraad. Vertegen woordigers van het nieuwe schoolbe stuur, personeel en oudercommissiele den van de o.l.s. De Schalm uit Stave nisse en andere onderwijsmensen waren op de afgeladen publieke tribune getui ge van de raadsbeslissing. Het nieuwe orgel in de Gereformeerde gemeente aan de Voorstraat te Sint-Philips- land, dat dinsdagavond in gebruik werd genomen. Tijdens een druk bezochte dienst is dinsdagavond het nieuwe orgel in de ge reformeerde gemeente te Sint-Philips land in gebruik genomen. Ds. G. Mouw uit Tholen verzorgde de prediking aan de hand van Genesis 4:21 en Dick den En gelsman uit Capelle a.d. IJssel, dit jaar afgestudeerd aan het conservatorium te Utrecht, bespeelde het nieuwe orgel. Er was veel belangstelling, niet alleen uit de eigen gemeente, maar vooral ook van organisten uit een wijde regio. Aanwezig waren verder orgelbouwer Strubbe uit Vinkeveen, en een afvaardiging van de plaatselijke kerken. Ds. Mouw wees in een korte overden king op Jubal: de vader van allen die in harpen en orgels handelden. Men zou kunnen stellen de eerste musici, al ging het ook toen al om de handel, de com mercie. Jubal was trouwens de zoon van Kain. Ds. Mouw wees ook op de offer vaardigheid van de gemeente, de vaar- "De ene juf komt, de andere gaat, maar juf De Rooy blijft altijd paraat". Dat lied van de 96 leerlingen van de Chr. kleuter school in St. Annaland gaf zaterdagmid dag in het dorpshuis aan, dat er wat te vieren viel. Hoofdleidster mej. J. de Rooy was 25 jaar kleuterleidster, waarvan ruim 21 jaar in St. Annaland. Ter gelegenheid van dat bijzondere feit hadden de kinde ren feestmutsen gemaakt en een speciaal lied ingestudeerd. Na het doorprikken van ballonnen met confetti bij de ingang, brachten de kleu ters in het dorpshuis hulde aan hun hoofdleidster. De leidsters Mevr. de Jong en mej. Epker hadden er heel wat werk van gemaakt en de kinderen had den -ondanks de voorbereidiögen -hun mond weten te houden over het grote gebeuren. Juffrouw de Rooy kreeg een rol, waarop het feestlied was geschreven, zodat ze de tekst tijdens het zingen goed kon volgen. Daarin kwam naar voren, hoe mej. de Rooy in november 1958 uit Dinteloord naar St. Annaland kwam, waar ze mevr. A. van Dijke-Gunter op volgde. Van de vier sollicitanten was ze de enige met een hoofd-akte, die ze had behaald op de toenmalige opleidings school in Zevenbergen. De accommo datie in St. Annaland was niet best met een oude schuur in de Cureestraat en oud materiaal, maar in september 1960 werd een nieuw gebouw in de School straat in gebruik genoemen. In augustus 1970 werd het derde lokaal in gebruik genomen. "De juf was blij", zongen de kleuters zaterdagmiddag. Een been breuk velde juffrouw De Rooy enkele maanden en dat voorval bleek een pri ma aanleiding voor een cadeau van de kleuters. Van een parasol was een pop gemaakt met een gebroken been, de twee leidsters en twee kleuters brachten de pop naar het podium, waar de zilve ren hoofdleidster flink wat moeite moest doen om de parasol te voorschijn te ha len. Twee tuinstoelen completeerden dit cadeau. Na een tractatie gingen de kleuters na een mooi feest weer naar huis. Daarna bood de jubilaresse een brood maaltijd aan, waarbij familieleden, kennissen en het bestuur van de chr. kleuterschool aanwezig waren. Voorzit ter J. Leune, die psalm 117 en 118 las, feliciteerde mej. De Rooy van harte met haar zilveren dienstverband. "25 Jaar kleuterleidster is een hele lange tijd en dan nog bijna 22 jaar op 1 school, dat komt niet zo dikwijls voor. We prijzen ons gelukkig met u. We hebben veel zorgen gehad over vacatures van andere leidsters, maar de hoofdleidster bleef. "Prima en best" zei de toenmalige Din- teloordse predikant tegen onze voorzit ter G. J. Breas, toen hij informaties vroeg op sollicitante mej. de Rooy. Met haar moeder kwam ze op een zaterdag kijken in St. Annaland. Ze vond dat er nogal veel mensen aan 't schoonmaken waren. De oude school viel tegen, maar gelukkig kwam er een nieuwe school. Het belangrijkste voor dit leven en na dit leven is het strooien van Gods woord in de jonge kinderharten. Juffrouw de Rooy vond dat ook van groot belang. In St. Annaland maakte ze de voorzitters Breas, van den Bos, van Dijke, van Vos sen en Leune mee als voorzitter, 't Ging niet altijd op rolletjes, hetzij door de Brabantse gemoedelijkheid of de Bra bantse gemakkelijkheid. Open en eerlijk hebben we de zaken altijd besproken, 't Was een vertrouwenszaak en het be stuur heeft de leiding graag aan je over gelaten. Je was erg zuinig. In financieel moeilijke perioden was dat zeker van belang. Nu is het gelukkig beter. Vier maanden was het moeilijker werken wegens een beenbreuk van onze hoofdleidster, maar dat is weer voorbij. Zeer vele jaren nog toegewenst in goede gezondheid", aldus voorzitter Leune, die een bakovengrill en enkele bijzon dere boekwerken aanbood. Als meisje speelde ze al dat ze juffrouw was, liet een neefje van juffrouw de Rooy in een gedicht weten. Toen ze 1 mei 1955 in haar woonplaats Dinteloord begon, had ze niet kunnen vermoeden, dat ze 25 jaar voor de kleuterklas zou staan. Hoewel 't leuk was in Dinteloord, viel het les geven onder eigen volksge noten niet mee. Er was wel een nieuw, groot, ruim gebouw. In St. Annaland was de kleuterschool een soort kippen hok met een zandbak waar de poezen meer in zaten dan de kinderen, zei mej. de Rooy. Voor het speelterrein moest je naar de Bierensstraat en dat was lastig. Ze was blij met de nieuwbouw. De ju bilaresse begon destijds met juffrouw Dourlein en kreeg daarna heel wat leidsters. Ze was bedreven in het les ge ven aan 16 kinderen, maar dat werden er 30. In de nieuwbouw kwamen er twee klas sen met 80 kinderen en toen was er be hoefte aan een derde lokaal. Anderhalfjaar werd het oude gebouw in de Cureestraat nog als noodlokaal ge bruikt. Er waren bijzondere kachels, waarmee leidster Dini de Groen heel wat is overkomen. In 1970 kwam het derde lokaal met totaal 120 leerlingen. Nu zijn dat er 95. Eigenlijk zou een vierde lokaal nodig zijn, maar dat ge beurt niet meer in verband met de ko mende integratie van het kleuter- en la ger onderwijs in 1983. Met angst en beven werd er ingeschre ven voor R.P.C.Z.-cursussen, zo ver volgde juffrouw de Rooy. Blijven staan, is echter achteruitgang en daarom werd toch meegedaan, 't Lukte nog ook en nu wordt er aan voorberei dend lezen en schrijven gedaan. Opvoe den, zo had ze in een opvoedingsboek van A. Stol gelezen, is leiding die aan de wordende mens gegeven moet worden om hem in staat te stellen mens te wor den zoals God dat van hem vraagt, vol maakt toegerust, 't Valt echter altijd niet mee, zeker niet met moeilijke kinderen. Wie de wijsheid ontbeert, mag die echter van God begeren. Vruchten kunnen we altijd niet zien, maar dat moeten we maar aan God overlaten. Zelf heb ik 't ook verzondigd, dus hoe zou ik het goed moeten doen?, aldus mej. de Rooy, die prinses Juliana nazei: wie ben ik, dat ik dit doen mocht? Ze dankte familie, kennissen en bestuur voor de felicitaties en prachtige cadeaus, 't Was eigenlijk teveel, vond mej. de Rooy. Ze bracht het bestuur dank voor Vervolg op pag. 7 T Advertentie IM Juffrouw de Rooy temidden van haar kleuters bezig met het uitkleden van de pop (met gebroken been) op zoek naar het cadeau van de leerlingen ter gelegenheid van haar zilveren jubileum: een parasol. 'n Keuken kopen betekent 'n hele investering. Dat vraagt vertrouwen in 'n keukenmerk en 'n keukenadres hebben. Alno is 'n internationaal vermaarde topkeuken. Dat kan geen keukenverkoper zonder blozen ontkennen. Dat wij, keukenkenners bij uitstek, uw vertrouwen dubbel-en-dwars waard zijn kan u erg arogant in de oren klinken. Neem echter 's een proef op de som als u adviezen gaat inwinnen. Ons advies is vrijblijvend, dus... bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bi| de Gammal Bergen op Zoom tel (016401 36910 Niet aan vrijheid tornen Raadsgoedkeuring chr. school Stavenisse Harmonie niet verstoren Vakantieseizoen brengt 6000 mensen meer op Tholen Campingverbetering zichtbaar Hoofdleidster Chr. Kleuterschool St. Annaland in 't zilver onder pa rasol Schoolverzuim kan dik geld kos ten Welzijnsplan passeerde Thoolse raad Nieuw orgel geref. gem. St. Phi lipsland Thoolse dagen naar de zaterdag climax Fliplandse brandweerlieden ge huldigd G.S. vinden plan Noord onaan vaardbaar U komt nog wel wat meer nieuws tegen in dit nummer Men moet de kat niet bij het spek zetten Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. digheid van de orgelbouwer, het werk van de orgelcommissie en de stimulan sen van de kerkeraad. Ook de wereld heeft zijn muziek, want Jubal was een zoon van Kain, maar het orgel in de kerk vergt eerbied voor de dienst. Uit de af stammelingen komt dan ook een Seth, die de Heere gaat aanroepen, zo bracht ds. Mouw naar voren.' De korte schrif tuitlegging werd gevolgd door orgelspel uit ps. 150, dat ook was gelezen, ps. 189 en ps. 98. De collecte voor het orgel fonds bracht dinsdagavond 894 gulden op- Organist P. Huijser, zelf een verwoed amateur orgelbouwer, is enthousiast over het nieuwe instrument. De restau ratie van het pneumatische orgel, dat (tweede hands) zo'n tien jaar achterin de Fliplandse kerk aan de Voorstraat stond, bleek te kostbaar. Daarom werd een nieuw, mechanisch sleeplade orgel gekozen. "De orgelcommissie heeft het allemaal zelf uitgeknobbeld, we hebben geen adviseur gehad", zegt organist Piet Huyser. "Strubbe bouwt veel kleine or gels en hij intoneert ook zelf. Dat is ons goed bevallen. Als dit instrument regel matig onderhouden wordt, moet het over honderden jaren nog te bespelen zijn. Er is tien jaar garantie op en alle mechaniek is te vervangen. Vier stemmen (fluit 4, prestant 4, holpijp 8 en octaaf 2) is weinig, maar het orgel biedt veel mogelijkheden en het voorziet in een behoefte. Ik heb veel liever dit orgel met bijvoorbeeld maar twee stem men, dan een elektronisch orgel. Een traag en lui instrument beantwoordt niet aan z'n doel. Daar wil een organist niet meer op spelen. Nu zijn we op Flipland goed bedeeld met de kerkorgels" vindt dhr. Huyser. Hij wijst er ook op, dat het orgel in de loop der jaren meer en meer een plaats in de eredienst gekregen heeft voor be geleiding van de samenzang. Eerst was er een voorzanger, later een orgel, achterin de kerk, achter de gordijntjes. Nu staat het nieuwe orgel in de geref. gem. te St. Philipsland voor in de kerk, naast de preekstoel, in het volle zicht van de gemeente. Organist Huyser is blij met die ontwikkeling. Het orgel, mahoniehout van buiten, ei ken van binnen, heeft 35.000 gulden ge kost. Een gunstige prijs voor zo'n in strument, aldus dhr. Huyser. Het wisselvallige weer met flinke regen buien heeft sinds de eerste aardappel veiling in St. Annaland van woensdag 18 juni, de aanvoer geremd. Mogelijk heeft dat de prijs gunstig beïnvloed. Donder dag 19 juni gingen de Dore's van de hand voor 84-95 (apart 45-70), aanvoer 40 ton. Vrijdag 20 juni Doré 94-99 (apart 65-85), Gloria 67, Barima 51aanvoer 42 ton. Maandag 23 juni Dorê 78-86 (apart 45-70), Premiere 77, aanvoer 51 ton. Dinsdag 24 juni Doré 85-91 (apart 51-75), Gloria 55, aanvoer 65 ton. Woensdag 25 juni Doré 88-93 (apart 52-60), Premiere 85, Gloria 65, aanvoer 70 ton. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 'I Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1