(D Chr. school Stavenisse wordt toch een feit. BOUMAN POTTER Een moeilijk examen Composthedrijf C.N.C. welkom De Schelde De vlag dekt de lading k^UL^S" Donderdag 19 juni 1980 36e Jaargang no. 31 Vrijdagavond bloed geven AI ruim 800 bezoekers in de Meestoof. open haard bezorgt u snel sfeer... als direkt uit voorraad koopt bij De Schelde! In augustus gaan al 23 leerlingen naar Goes. Je vasthoudendheid van het bestuur van de Stichting tot het verstrekken van onderwijs op gereformeerde grondslag, uit gaande van de gereformeerde gemeenten in Nederland en de oud gereformeerde gemeente in Nederland, heeft toch succes opgeleverd. Na de afwijzing van het eerste verzoek in februari omdat men niet aan de wettelijke voorschriften voldeed-, ligt er ten aanzien van het tweede verzoek nu wel een positief voorstel van b. en w. van Tholen. Er zijn zestig leerlingen en bij de vermoedelijke openingsdatum van de chr. school in Stavenisse in augustus 1982 verwacht het bestuur vier klassen met totaal 84 leerlingen. In Oud-Vosse- meer en Tholen zijn er ouders die zolang niet kunnen wachten. Zij laten in augustus a.s. al een bus rijden naar de Dr. Steenblok school in Goes, die van dezelfde grondslag is als de te stichten school in Stavenisse, uit Oud-Vossemeer gaan er 14 en uit Tholen 9 kinderen vijf dagen per week naar Goes. Zestig. Apart bezocht. WON ING INRICHTING fl Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Pilootweg. Hobbels. Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden VVf ^3 P' TT Positief besluit na milieu-adviezen "Je moet er wat voor overhebben Serieus Luchtje Stuurgroep CNC Tholen Chauffeurs kwade engel Rem Smidsklokje op de t.v. 'HM Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. ^Hoofdredacteur G. Heijboer Er kan zelfs voor tweehonderd mensen werkgelegenheid op het eiland Tholen komen. Dat alleen door vestiging van een composthedrijf waar een luchtje aan zit. De lezer moet zich maar eens ver plaatsen in de spijkerbroek van de ge meentebestuurders. Langs alle kanten en langs alle wegen wordt er aange drongen op meer werkgelegenheid in eigen gebied en als er dan een kansje komt, stinkt het teveel. Ja, zo verwend zijn we dan wel in de welvaartsperiode. In vroeger tijden moet het wel eens ie mand kwalijk zijn genomen, die op Tholen een Philips-vestiging afremde. Okê. Zolang men zonder werk toch kan verdienen (leven), houd je elke stank voor dank verre vgn je. Maar als het ei op aankomt, de boterham te beleggen, wil je toch wel wat. Wie nu gekozen ge meentebestuurder is, zal niet zo gemak kelijk de moed hebben werkgelegen heid, zelfs al is het minder dan voor tweehonderd medebewoners, af te wij zen. Het lijkt ons dat men de stank voor dank maar öp de koop moet nemen. Het kan ook best dank voor de stank wor den. Vrijdagavond van zeven tot ongeveer negen uur kunt u bloed geven voor het Rode Kruis in de Druiventros te St.Phi- lipsland. Niet alleen Fliplanders, maar ook Tholenaren zijn hier welkom. Het Fliplandse Rode Kruis krijgt medewer king van het Centraal Laboratorium van de bloedtransfusiedienst van het Ne derlandse Rode Kruis uit Anfisterdam en de Rode Kruis colonne Steenbergen. Het bestuur van het streekmuseum is de gemeente dankbaar voor het prompt tentoonstellen van enkele gouden mun ten uit de vondst van Jacob Bijl. De drie weken dat negen geldstukken en het kruikje in de Meestoof hebben gelegen, zijn een succes geweest. Met de ope ningsdag mee, hebben ruim 800 bezoe kers een kijkje genomen in het streek museum. Uiteraard is ook voor de Meestoof te hopen, dat een selectie uit de muntenvondst voor de streek behou den mag blijven en snel zal terugkeren. Het kruikje en de mooie foto's zijn nog aanwezig. Ook de Oranje-collectie on dervindt veel belangstelling. Het blijkt, dat nogal wat bezoekers goed met de vaderlandse geschiedenis op de hoogte zijn. Voor de eerstkomende weken is ook al nieuw groepsbezoek aangekon digd. Bij De Schelde vindt u niet alleen de grootst mogelijke keuze in open haarden, maar...De Schelde kan ook prompt - dus uit voorraad - leveren. U hoeft dus nooit weken of maanden te wachten. De Schelde biedt een gróte keur aan modellen en afmetingen in vele, vele prijsklassen. De Schelde is er ook voor een praktisch en zeer deskundig advies. Loop 's binnen bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Volgens wethouder van onderwijs J. Versluijs heeft het vertrek van 23 leer lingen in het nieuwe schooljaar geen gevolgen voor het aantal leerkrachten op de school met de bijbel te Oud-Vos semeer en de Eben Haëzerschool te Tholen. Bij het stichten van de nieuwe chr. school in Stavenisse zal de O.L.S. de Schalm in Stavenisse wel twee leer krachten verliezen. Ook op de school met de bijbel Oud-Vossemeer zijn er wat dat betreft zorgen. Naast het aantal leerlingen dat wettelijk telt voor de aan- vraaag van een nieuwe school, kunnen er echter na stichting van de school nog diverse andere, niet op de aanvraaglijst voorkomende kinderen naar de chr. school Stavenisse gaan. Dat zal met name ten koste kunnen gaan van andere chr. scholen op Tholen. Van de 60 leerlingen die op de aanvraaglijst staan, komen er 37 uit Stavenisse, 13 uit Oud-Vossemeer en totaal 10 uit Tholen, St. Maartensdijk, Poortvliet en Scher- penisse. Uit dit laatste dorp was er bij het eerste verzoek in februafi geen leer ling, nu 1. Uit de ouderverklaring die bij de aan vraag bij het gemeentebestuur is over legd, blijkt dat de ouders/voogden/ verzorgers van zestig kinderen verkla ren, dat de te stichten school bij haar opening door hun op de verklaring ge noemde kinderen zal worden bezocht. Op het tijdstip van indiening van de aanvraag (22 mei) bezocht geen enkele van de op de ouderverklaring voorko mende leerlingen een gelijksoortige bij zondere lagere school (in de zin van ar tikel 73, lid 4, sub b, der lager onder wijswet 1920). Daarom mogen alle op de ouderverklaring voorkomende leerlin gen meegerekend worden voor het toet sen van de aanvraag aan de eis van de wet. Sedert juli 1979 moeten op een ou derverklaring zestig leerlingen voorko men voor een gemeente met een inwo nertal als Tholen. Het schoolbestuur voldoet tevens aan de wettelijke eisen ten aanzien van: 1. een verklaring waarmee het schoolbestuur zich verbindt, voordat de bouw van de school begint, een bedrag van 10% van de stichtingskosten in de gemeentekas te storten. 2. een opgave van het aantal leerlingen waarvoor het gebouw ruimte moet bieden, het maximum aantal leer lingen dat per lokaal zal worden toege laten en het aantal lokalen. 3. een ver klaring waaruit blijkt, dat het bestuur van de stichting is aangesloten bij een commissie van beroep. Nu het verzoek aan alle wettelijke bepalingen voldoet, stellen b. en w. de gemeenteraad voor, medewerking te verlenen aan het stich ten van een chr. school te Stavenisse. De secretaris van het schoolbestuur, dhr. M. J. de Rijke, was verheugd over het positieve voorstel van b. en w. waardoor de chr. school in Stavenisse te verwe zenlijken is. "Dat is het doel waarnaar wij streven", aldus dhr. de Rijke. Hij liet verder we ten, dat na intrekking van het eerste verzoek in februari/maart, direct plan nen gemaakt waren voor een nieuwe aanvraag. "Er is veel haast achter gezet, maar 't ging wat moeizamer omdat de ouders nu allemaal apart bezocht zijn. De eerste keer hebben ze centraal gete kend, maar deze procedure duurde wel wat langer. Er was soms wel enige terughoudend heid of het nu zou lukken, maar er is slechts sprake van een heel geringe ver schuiving. Er zijn een paar ouders die de eerste keer wel getekend hebben en nu niet, maar dat wil niet zeggen, dat hun kinderen niet naar de nieuwe school gaan. Ook zijn er ouders die vorige keer niet en nu wel getekend hebben", aldus dhr. De Rijke. Volgens de secretaris is de datum van aanvraag beslissend. Omdat het verzoek voor 1 augustus is ingediend, tellen kin deren mee die in 1980, 1981 en 1982 leerplichtig zijn, met 1 augustus 1982 als vermoedelijke openingsdatum van de chr. school Stavenisse. Uit Stavenisse tellen alle kinderen mee omdat daar nu alleen een openbare school is. Uit de andere dorpen staat geen enkel kind op de ouderlijst die nu al naar school gaat. De leerlingen die namelijk wel naar de nieuwe school zouden willen, zitten daar nu al op een chr. school en tellen dus voor de aanvraag niet mee. Ze tellen al leen mee, wanneer de chr. school meer dan 4 km van hun huis verwijderd is en als ze die school minstens zes maanden bezoeken. Volgens dhr. De Rijke kun nen de 23 leerlingen uit Oud-Vossemeer en Tholen die in augustus a.s. naar Goes gaan (volgens de Rijke is dit overigens buiten het schoolbestuur om) na een half jaar wel meetellen als het bestuur een nieuw verzoek bij de gemeente zou indienen. Dan zou 1 augustus 1981, dus volgend jaar, de nieuwe school in Sta venisse al kunnen beginnen. Secretaris De Rijke wijst er overigens tegelijk op, dat dit mede afhankelijk is van de ac commodatie en de benoeming v^n on derwijzers. Het bestuur heeft voor de bouw van de school de Pilootweg op het oog. Een grasveld tegenover het sportterrein dat eigendom is van de gemeente. Gezien de integratie van kleuter- en lager onder wijs in augustus 1983 wil het schoolbe stuur al rekening houden met aanbouw van een lokaal voor de kleuters. Volgens wethouder Versluijs zullen er' nog heel wat hobbels genomen moeten worden voordat de chr. school in Stave nisse er staaf "Ik denk niet dat het veel vroeger kan dan 1 augustus 1982 gezien de lange wachttijd die een ministeriële verklaring vergt. Dat hebben we in Poortvliet gemerkt met 't Wantenwe- vertje en voor de sportzaal in St. Anna- land wachten we nu al een half jaar op de verklaring van geen bezwaar van de minister. Ook planologisch moet er nog het een en ander geregeld worden. Voor de Pilootweg zal een wijziging van het bestemmingsplan noodzakelijk zijn" al dus wethouder Versluijs Ten aanzien van de komende integratie meent hij, dat de huidige van Der Lek de Clercq kleuterschool aan het nieuwe schoolbe stuur zou kunnen worden overgedragen omdat dit gebouw vlakbij de Pilootweg ligt. In vrijkomende lokalen van De Schalm zouden de kleuters van de openbare ba sisschool dan gehuisvest kunnen wor den. Gezien de bezuinigingen volgens bestek 81 is de rijksoverheid volgens wethouder Versluijs niet scheutig met nieuwe accommodaties. Wat de aan vraag betrof, liet hij weten dat het over leg met het schoolbestuur nu een for maliteit was van vijf minuten na het uitvoerige gesprek over het eerste ver zoek. Voor de aanvraag feitelijk werd ingediend, had het gemeentebestuur al medewerking verleend om de geldig heid van de kinderen op de ouderlijst te controleren. Daardoor waren, er geen problemen meer over kinderen die niet meetelden, zoals dat bij het eerste ver zoek het geval was. De Thoolse ge meenteraad neemt maandagavond een beslissing over het voorstel van b. en w. medewerking te verlenen aan het stich ten van een chr. school in Stavenisse. SI Annelies van Driel uit St. Annaland zuchtte vrijdagmiddag in de dokterska mer van afdeling drie van het ziekenhuis Lievensberg letterlijk en figuurlijk onder een moeilijk examen. In een moeilijke houding moest ze - naar ze liet weten - ook een lastig examen aardrijkskunde doen. 't Viel allemaal niet mee onder zomerse temperaturen in een stille dokterskamer, op de vingers gekeken door leraar Engels H. Loeve en administrateur A. Veraart. Maandag middag volgde geschiedenis, waarbij be halve dhr. Veraart ook de leraar ge schiedenis van de rijksscholengemeen schap Bergen op Zoom, dhr. E. Waard, aanwezig was als toezichthouder. Anne lies, leerlinge Atheneum aan de Bergse scholengemeenschap, moest herexamen doen in de vakken aardrijkskunde en ge schiedenis. Op 27 juni weet ze de uitslag. Hopelijk is ze dan uit het ziekenhuis om haar diploma in ontvangst te kunnen ne- Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM Dank voor stank. 0 Composthedrijf coornpolder. in de Slabbe- Voor een Chr. school moet je wat over hebben. 0 Annelies van Driel had een moei lijk examen. 0 Stralende gezichten in de Oester schelp. 0 De Meestoof trok al 800 Oran jeklanten. 0 Ziekenboeg Ten Anker blijft in de zorgen. 0 Vrijdag kunt u in St. Philipsland bloed geven. 0 Voor de 24e keer Thoolse dagen. 0 Talentenjacht gaan zien. 0 Meer rundvee en ook meer scha pen op fokkeuringsdag. 0 Welzijnspl^n en nota verblijfre- creatie in gemeenteraad. 0 Een gouden pastoor Rijsloo. 0 Culturele dag Surinamers. 0 Smidsklokje op de T.V. 0 Jan Overeenkam.... stank voor dank of dank voor stank. Koningin in Zeeland: Nieuwe he ren, nieuwe wetten. 0 Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's. "Alle besprekingen tot nu toe hebben geleid tot het besluit om in de Slabbecoorn- polder bij Tholen mogelijkheden te scheppen voor vestiging van het composthedrijf C.N.C. Er is een belangrijk waar we nog niet uit zijn: het reuk- of zo u wilt stankon- derzoek. Om dat objectief- weer te geven hebben we een opdracht verstrekt aan de Landbouwhogeschool te Wageningen. In verband met ziekte van de onderzoeker is het rapport nog niet klaar om ons besluit verder te onderbouwen. De eerste gegevens geven echter de indruk, dat die punten in de opzet verwerkbaar zijn of tot eventuele speciale maatregelen aanleiding kunnen geven. Er zijn geen problemen, anders had den we onze positieve beslissing niet genomen". Burgemeester E.Baerends verklaarde dat dinsdagavond na overleg met de di rectie van C.N.C. en adviseurs van Rijk, provincie en waterschap. Hij liet weten dat b en w nu verder werken om in au gustus de gemeenteraad een voorstel te kunnen aanbieden tot wijziging van het bestemmingsplan. C.N.C. heeft 10-15 ha landbouwgrond nodig, waarvan 8 ha wordt bebouwd, in de Slabbecoompol- der langs de Provinciale Weg Tho- len/Oud-Vossemeer. De weg bij de zui veringsinstallatie onder de zeedijk langs het Schelde-Rijnkanaal wordt doorge trokken om het composthedrijf te kun nen bereiken. Het transport is namelijk zeer belangrijk. Voor de aan- en afvoer wordt in het beginstadium op veertig vrachtwagens per dag gerekend, in de eindfase zelfs op 125. Deze komert op het kruispunt bij KYO GLASS op de Provinciale Weg richting Thoolse Brug. Het composthedrijf komt niet direct Advertentie IM In het nieuwe schooljaar, dat augustus a.s. begint m gaan 23 kinderen uit Oud-Vosseeer en Tholen naar de Dr. Steenblok lagere school in Goes. :"Je moet er wat voor over hebben en misschien nogal veel", zegt dhr. Joh. Aar- noudse, een van de betrokken ouders uit Oud-Vossemeer. Vijf keer per week een bus heen en terug naar Goes laten rijden, is financieel namelijk geen kleinigheid als men weet dat de ziekenhuisbus naar Bergen op Zoom 80 a 90.000 gulden per jaar vergt, zij het dat die twee keer per dag rijdt en zaterdag en zondag (gedeeltelijk). De kinderen zijn ook van kwart voor acht 's morgens tot kwart over vijf's middags van huis, aldus dhr. F. Bogert uit Tholen, wiens kinderen ook naar Goes gaan. Dat de kinderen tussen de middag niet meer thuis komen, ziet hij niet als een probleem omdat er nu ook pas 's avonds warm gegeten wordt. De vervoerskosten ziet dhr, Bogert helemaal niet als een be zwaar. "Dat vervoer kost ons niets. Het wordt door de gemeente vergoed", aldus dhr. Bogert. Volgens hem wil burgemeester Baerends de kinderen weer snel op Tholen terug, zodat het tweéde verzoek voor de chr. school Stavenisse nu positief ontvangen is. Wethouder J. Versluijs heeft z'n grote twijfels over betaling van de vervoers kosten door de gemeente. "Er is geen verzoek ingediend en het is ook niet voor de hand liggend. We subsidiëren alleen de vervoerskosten voor de M.L.K. en de L.O.M.-school in Bergen op Zoom omdat die onderwijsvormen er in onze gemeente niet zijn", aldus dhr. Versluijs. De kinderen van dhr. Boogert gaan momenteel naar de Eten Haëzerschool (van de gereformeerde gemeente) in Tholen. Hij zegt geen klachten over deze school te hebben noch er problemen te hebben gehad. "Maar mijn kinderen gaan nu wel naar beter toe als je een school van je eigen kerk (gereformeerde in Nederland) kunt krijgen. Van 't slechtste moetje altijd het beste kiezen", aldus dhr. Boogert. De kinderen van dhr. Aarnoudse gaan nu naar de school met de bijbel in Oud-Vossemeer. Hij zegt daar na het indienen van het eerste verzoek van de nieuwe school te Stavenisse min of meer wel moeilijkheden te hebben ge' had. Op een leden vergadering was dat toen ook ter sprake gekomen, het ingezonden stuk in de E.B. van het schoolhoofd ten spijt. "Die bezwaren zijn er al van oudsher, maar nu komen er mogelijkheden voor een eigen school. Dat is toch logisch. Het verschil ligt er al zolang de school bestaat. De kerken zijn immers ook geschei den. Als je iets naar je zin hebt, dan ga je dit allemaal niet opzoeken", aldus dhr. Aarnoudse. Hij liet nog weten,'dat als het eerste ververzoek voor de chr. school in Stavenisse was gelukt, de busdienst naar de Dr. Steenblok school in Goes er niet gekomen zou zijn. naast de zuiveringsinstallatie. Een per ceel land van dhr.J.Goorden blijft on bebouwd. C.N.C begint pas 1.2 km van de bebouwde kom van Tholen in de boomgaard van dhr. W. van den Berge en vervolgens op de landbouwgrond van de gebr'. Moeliker, dhr.C. Quist en dhr. M. Hommel. De Thoolse burgemeester maakte dui delijk, dat er tegen C.N.C. niet gezegd was 'kom maar'. "Aangezien het bedrijf ons niet onbekend was gezien andere vestigingsplaatsen(N ieuw-V ossemeer, Essen) wilden we eerst een onderzoek instellen. We hebben het verzoek van C.N.C. wel serieus genomen en een stuurgroep gevormd. Die heeft nu van middag een conclusie getrokken, waar door de procedure^ voor de ruimtelijke ordening kan beginnen. Er zijn redenen te over om serieus verder te gaan", aldus de burgemeester. Hij deelde mee, dat C.N.C. graag zo dicht mogelijk bij de champignonkwekers in Yerseke en Standaardbuiten wil zitten. Daarvoor ligt Tholen gunstig, evenals voor de aanvoer van paardemest van maneges uit Zuid Holland en stro uit België. In 10-15 jaar wil C.N.C. het bedrijf volledig uitbouwen. In 't begin wordt er alleen champignonmest gemaakt, later door groeide compost. B en W waren erg geïnteresseerd in een nieuw bedrijf maar gereserveerd ten aanzien van de milieu-aspecten. We hebben niet zo maar de armen open geslagen. In Nieuw-Vossemeer is de vestiging niet doorgegaan wegens het planologisch beleid, niet milieu-technisch. Toch heb ben wij de vragen ten aanzien van het milieu ernstig genomen en ons meerdere malen laten voorlichten. We zijn ook in Lsmburg gaan kijken, zonder dat C.N.C. daarvan op de hoogte was. Alle vragen zijn zeer openhartig doorgesproken, al dus de burgemeester. Dhr. Baerends erkende dat er een luchtje aan het bedrijf zit. Daarom is de vestiging op ruime afstand van de be bouwing geprojecteerd. De windrichting is ook zeer gunstig: over het Schelde- Rijnkanaal richting Brabant, waar geen bebouwing is. Met de vervoerslijnen willen b en.w ook voorzichtig zijn. want 125 vrachtwagens per dag in de eindfase is een behoorlijk aantal. Daarvoor is het Thoolse wegen net niet geschikt. Er komt een nieuwe weg onder de zeedijk langs het Schelde- Rijnkanaal. Alleen bij afvoer moet dan de Provinciale Weg bij het kruispuntvan KYO GLASS overgestoken worden op weg naar deThoolse Brug. Er wordt dus weinig gebruik gemaakt van de Thoolse wegen. Zestig procent van de aan- en afvoer is in noordelijke richting. Veertig De stuurgroep die de vestiging van het composthedrijf C.N.C. op Tholen begeleidt, bestaat uit burgemeester E. Baerends, secre taris Th.C.Benou, wethouder J.Versluijs, ambtenaar ruimte lijke ordening van Grondzaken C. Nuijten, directeur gemeente lijke ontwikkeling L. Guyt, hoofd technische dienst waterschap TholenM.J. Giljam, P. Baars (Tholen) en W. Lefolger namens provinciale waterstaat Zeeland, L. van Dijk (Provinciale Planolo gische Dienst), H. Bomhof Mi lieu-inspectie Zeeland), G.C.A. Wameling (inspecteur Rvimte- lijke Ordening Zuid-Holland en Zeeland), B.J.P. Ambrosius en J.A.E. Peijnenborg (beiden C.N.C.), H. Graber (ingenieurs bureau van Hasselt en de Ko ning) en A. Haentjes Dekker (makelaardij Van Opstal). procent dus richting Halsterseweg en met 40 vrachtwagens in de beginfase is dat 16 per dag. Bij uitbouw van het be drijf neemt het aantal vrachtwagens toe, maar over vijf jaar is ook de Oesterdam klaar. De milieu-vraagstukken zijn zo uitvoerig besproken en daarbij hebben we geen onoverkomelijke moeilijkhe den geconstateerd. Dat wil niet zeggen, dat er geen probleempjes kunnen zijn, maar de stuurgroep blijft deze zaak be geleiden. Dat lijkt ons een zeer goede oplossing. We hoeven niet vast te lopen, zei de Thoolse burgemeester. Qua werkgelegenheid beoordeelde dhr.Baerends de nieuwe vestiging posi tief. In de eindfase is er werk voor 200 man waarvan de helft indirect, met na me in het transport. "Op Tholen hebben we nogal wat vervoersbedrijven en die zullen wel geïnteresseerd zijn. Boven dien is het beroep van chauffeur,voor jongeren een interessante zaak. De wer kloosheid op Tholen is in verhouding tot elders wel niet groot, maar er is veel pendel naar Rotterdam. Als het minder goed gaat, vallen de pendelaars mis schien het eerst af en daarom is C.N.C. voor hen misschien een alternatief. Het is aangepast werk voor de toch agrarisch gerichte, Thoolse bevolking. LTS'ers kunnen er terecht voor het technisch onderhoud. Het doet ons ook goed, dat er in de administratieve sector arbeids plaatsen bij C.N.C, komen, want daar is een groot gebrek aan, aldus de burge meester Hij meende dat er voor de landbouwers ook wel perspectief in zat omdat vlakbij tarwestro kan worden ge leverd. Dhr.J.A.E. Peijnenborg, adjunct-direc teur van C.N.C., bevestigde dat. Over wegend tarwestro, in mindere mate rog- gestro, maar geen gerstestro. Hij zei ook nog, dat C.N.C. voor het merendeel on geschoolde arbeiders nodig heeft en mensen voor het technisch onderhoud. "Vroeger landarbeiders zijn mensen die zich thuisvoelen in ons bedrijT', aldus dhr. Peijnenborg. In hetbeginstadium heeft men dertig man nodig om 2000 ton compost per week te kunnen maken. Dhr. Peijnenborg zei, dat de negatieve publiciteit na het bekend worden van de vestigingsplaatsen Nieuw-Vossemeer en België zijn bedrijf wel degelijk pijn had gedaan. "In Nieuw-Vossemeer is het af gesprongen op ruimtelijke ordening as pecten (de buurgemeente moest lande lijk gebied blijven volgens het Brabantse Provinciale Bestuur) in plaats van op agrarische geuren. We willen met de maat gemeten worden die we verdienen. Er is een compostberg geweest met H20 stank, maar dat had niets met het bedrijf te maken. Dat blijft echter wel als een kwade engel boven je hoofd hangen, ook al hebben we 't over een heel ander bedrijf hier in Tholen. In Gennep zijn er wel degelijk problemen omdat de woonbebouwing daar veel te kort bij het bedrijf staat: 50 meter. Er zijn ook moeilijkheden met de hinderwetver gunning, maar met die lering gaan we in Tholen op een afstand zitten, waar we niet met problemen te maken hebben", zei de ene-directeur. In de eerste fase worden twee van de totaal vier geprojecteerde hallen van elk Vervolg op pag. 11 Redacteur Rob v.d. Hoek van de N.O.S. televisie heeft maandag van half elf 's morgens tot half vijf 's middags in Oud- Vossemeer opnamen gemaakt van het Smidsklokje. De opnamen worden woensdagavond 2 juli uitgezonden in het programma Van Gewest tot Gewest, "'t Was nog eens heel bestel voor een programma van vijf minuten", zei Mevr. Vos. Behalve redacteur v.d. Hoek was er een cameraman en een geluidsman. Het programma werd niet op film, maar op video vastgelegd. De fam. Vos kon de opnamqn ter plaatse bekijken. Het on langs gerestaureerde Smidsklokje is zo wel van buiten als van binnen te zien, terwijl er ook een gesprek plaatsvond met dhr.M.Vos. De Thoolse gemeenteraad beslist maandagavond over een subsidie voor het smidsklokje. De in-werking stelling van het klokje vormde het sluitstuk van een restauratieprojectje, waarbij ook de gevel van het pand aan de Raadhuis straat betrokken is geweest. De Rijks dienst voor Monumentenzorg heeft in middels de definitieve subsidiabe subsi diabele kosten vastgesteld. Die liggen aanzienlijk hoger dan de aanvankelijke raming. Op basis daarvan werd in 1978 door de gemeenteraad 6373 gulden be schikbaar gesteld. B en w noemen nu geen bedrag, maar ze stellen wel voor, 30% van de bijkomende kosten te subsi diëren.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1