(D Koninklijk goud voor scheidende voorzitter G. D. Kloet Kanaalschap ter ziele Li, M m 5 BOUMAN POTTER SPORTHUIS DINGEMANS De Schelde 533 De Schelde is niet voor niets Alno-dealer! BLOED GEVEN Cf 5" i - M b t? Donderdag 12 juni 1980 36e Jaargang no. 30 De kanaalschapsfinale Na dertigjarige Rabobank-bestuursfunctie Bijzonder karakter. Samenleving heeft zulke mensen nodig. Stukje van je leven. Onbegrijpelijk nauwkeurig. Jachthaven zou er ook met medewerking van Flipland nooit komen WOIMINGINRICHT NG Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Economische motieven Geen beste beurt Van harte Ieder voor zich Zakelijk LidVereniging Goud-en Zilversmeden TT «g wiillllllSIIjll WAT VOOR VADERDAG? Spuistraat 1 (naast Mikro) Sint Annaland tel. 01665-2653 Minder Tholenaren bereid tot bloed geven. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voorde streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. •Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Bi De liquidatie van het kanaalschap de Eendracht is om verschillende redenen een verstandige beslissing geweest. In de voornaamste plaats omdat de idealen van 1965 er niet meer zijn. In die tijd werd op verschillende terreinen ge poogd een streek, een regio hoe dan ook leefbaar te houden. Maar sinds die tijd werd leefbaarheid in de schoot gesme ten. Iedereen kon en kan doen wat hij wil. Al werkt men al in geen jaren. Dit laatste kan het gevolg zijn van heel nare, omstandigheden, maar ook het gevolg van het kantjes eraf lopen. Er was in elk geval een tijd, dat er zorg was om werk voorziening en om het instandhouden van een samenleving. In zo'n tijd wordt aangegrepen wat voor de hand ligt. Dat was ook zo met het kanaalschap' Er kwamen recreatieve mogelijkheden en het was niet anders dan een plicht van bevoegden om die mogelijkheden aan te grijpen. In het belang van de gehele re gio. Met daarbij als achtergrond het niet willen doorbreken van bestaande struc turen' Het lijkt ons, dat de voorzichtig heid juist van die bestuurlijke kanaal- schapsgeneratie de moeder is geweest van een nu gebroken porseleinkast. Daarbij mag niet worden vergeten, dat het dat kanaalschap altijd aan werke lijke bestuurskracht ontbrak. De schuld daarvan schuiven we minder toe naar de personen, dan naar de omstandigheden. FeDe twee provincies die hierbij altijd weer betrokken waren, bleken een rem te zijn. De gemeenten aan beide zijden van de kanaalschapsoever eveneens. Er was een te gemakkelijk afschuifsysteem, hoewel iedereen tevoren op zijn vingers kon natellen, dat de ontwikkeling van kleidepots, enz. een zeer lange periode vergde. Toen men zover was gekomen dat er realiteit viel te bespeuren in de vorm van de aanleg van een jachthaven, ging het helemaal fout. Toen bleek pas goed, dat het kanaalschap zo naief was begonnen, dat het nimmer politiek had ingecalculeerd. Dit temeer doet ons bij de liquidatie onderstrepen, dat bestuur ders destijds weliswaar misschien wat kinderlijk, maar wel altijd onbevoor oordeeld het goede voor hadden. De le ring van het kanaalschap mag zijn, dat men zich ook in de laat twintigste eeuw, wel tweemaal moet bedenken, alvorens in zee te gaan met zodanig verschillende structuren, dat er vrijwel geen resultaten zijn te behalen. Het mag met wat wee moed zijn, dat hier nog eens wordt he rinnerd aan de enthousirijk recreatiege bied, maar evengoed aan een uniek landschapsgebied, dat in het verschiet zou liggen. De mensen faalden, de na tuur niet. Als men het eerste op zichzelf toepast, zal er bij de liquidatie van het kanaalschap weinige leedvermaak over blijven. Bij wie dan ook. Gefaald heeft namelijk iedereen, die daarbij was be trokken. Die betrokkenheid was er in wezen voor iedereen rond het kanaal- schapsgebied. Dan kan de mond worden gestopt over falen van anderen. Gefaald hebben we met z'n allen. In het kanaal schap. Alno heeft als internationaal befaamd keukenmerk haar naam hoog te houden... De Schelde boogt op 'n goede reputatie van Nestig jaar... Daarom zeiden Alno en De Schelde 'ja' tegen elkaar. Daarom is De Schelde niet zomaar 'n keukenzaak. Daarom vindt u bij De Schelde uiterst vakbekwame adviseurs in totale Keukentechniek. Daarom laten zo véél mensen zich adviseren door De Schelde! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Dinsdagmiddag 10 juni in Haestinge: een afscheid door velen van Rabobank- voorzitter G. D.Kloet te Sint Maartens dijk. Tegelijkertijd een huldiging van een sympathiek medeburger, koninklijke er kenning ook via de ere-medaille in goud, verbonden aan de orde van Oranje-Nas- sau. Een echtpaar Kloet in de bloemetjes. Temidden van vele medebestuurders, colleges, vrienden en bekenden. "Volledig verdriet is evên onöogelijk als volledige vreugde", zo citeerde oud-bur gemeester van Sint Maartensdijk mr. H. H. Schuller een dagspreuk uit zijn agen da. Met een tikkeltje weemoed vanwege het afscheid, met meer vreugde nu door goede woorden en mooie cadeaus en met zelfs een koninklijke onderscheiding zal het toch een dag zijn, die u niet licht zult vergeten, zo meende Mr. Schuller. Voor mij werd de periode Kloet gekenmerkt door sympathie, respect en vertrouwen, vulde Rabobankdirecteur de huldiging in Haestinge aan. Met niet te veel woorden, werd het ver trouwen van velen groot en zo'n karak tertrek is waardevol voor een bankbe- stuurder, concludeerde burgemeester E. Baerends. Dat zijn nog maar enkele citaten uit een als het ware vervolgverhaal van vriende lijke woorden voor een sympathiek streekgenoot, die dinsdagmiddag met zijn vrouw opnieuw een stukje levens werk afsloot en daarom, zo zei de heer Kloet er in zijn dankwoord zelf van, is deze dag toch een mijlpaal in mijn leven. De voorzitter van de raad van toezicht van de Rabobank Sint Maartensdijk, de heer L. A. M. Elenbaas, die de leiding had van het officiële afscheid van voor zitter Kloet, was verheugd, dat de ge zondheidstoestand van de scheidende voorzitter, die enige tijd geleden te wensen overliet en zelfs ziekenhuisop name nodig maakte, weer van dien aard was, dat hij niet om die reden tegen dit afscheid behoefde op te zien. Heel wat college's, organisaties en vertegenwoor digingen kon de heer Elenbaas begroe ten. Daaronder het voltallig college van b. en w., maar zelfs ook de oud-burge meester van Sint Maartensdijk Mr. en Mevr. Schuller. De regio-directeur en adjunct regio-directeur van de Rabo bank uit Bergen op Zoom, bestuurders van de Deltakring, van het waterschap Tholen, d^ Grondkamer, de Herv. Kerk ter plaatse, de Weegbrugzver. de ZLM, de usterbanken op Tholen en Sint Phi- lipsland, oud-bestuurders en oud-leden van de raad van toezicht, notaris mr. W. Loof en zijn assistent adj. Notaris Schot, familie Kloet en de naaste vrienden kring. Dat het personeel er nog niet vol tallig is, komt omdat ook vanmiddag de service aan de klanten doorgang moet vinden' zei de heer Elenbaas, maar ko men doen ze nog wel. Burgemeester Baerends vond het gezien zijn kom-af wel verleidelijk om met een zo grote vertegenwoordiging uit de landbouw op deze bijeenkomst wat die per in te gaan op een aantal zaken, die in deze sector thans zeer aktueel zijn, maar meende zich toch te moeten beperken tot waarvoor het voltallig College naar Haestinge was gekomen. Het gaat im mers om het afscheid van een bij ons allen bekende en beminde heer Kloet, die heel wat werk heeft verzet op ver schillende terrein. Dat zowel in de regio als inzonderheid te Sint Maartensdijk. Typerend bij al dat werk was vooral het bijzondere karakter van de mens Kloet. Met niet al te veel woorden en dat is belangrijk voor een bankbestuurder, die het vertrouwen van de leden moet heb ben. Dat vertrouwen was er voor de heer Kloet vetgedrukt. Ook bij 2 bankver- huizingen, ook bij fusie en directiewis seling. Een vröagbaak voor velen, een door niemand tevergeefs aankloppen. Het werk en dat vertrouwen bracht met iTï n- Burgemeester Baerends feliciteert mevr. Kloet, terwijl haar man nog beduusd is- van de koninklijke onderscheiding. zich mee, dat vooral velen uit de agrari sche wereld de heer Kloet om advies hebben gevraagd en gekregen. Met nog een scala van andere functies in het maatschappelijk leven. De burgemeester gaf vervolgens in vo gelvlucht een opsommin^ .ar. de ver schillende functies. Op 17 december 1912 geboren, werd de heer Kloet in 1949 gekozen tot plv. bestuurslid van de Rabobank Sint Maartensdijk. Van 1951 tot 1960 was hij lid van de raad van toe zicht, vanaf 1960 bestuurslid en vanaf 1962 voorzitter. Maar ook plaatsver vangend dijkgraaf van het Waterschap Tholen, lid van de grondkamer van Zeeland, lid van de huuradviescommis sie, bestuurslid van het koelhuis en de Weegbrugvereniging te Sint Maartens dijk. Een samenleving heeft zulke men sen nodig, hield burgemeester Baerends de aanwezigen voor en nu is die samen leving u dankbaar voor de inzet gedu rende vele jaren, een erkenning even eens door H. M. de Koningin, want zo besloot burgemeester Baerends: het is mij een groot genoegen u mee te delen, dat u bent onderscheiden met de ere medaille in goud, verbonden aan de or de van Oranje Nassau. Na het opspel den van de versierselen wenste de bur gemeester de heer en mevr. Kloet nog vele gezonde jaren toe. Onmiddelijk daarop dankte de heer Kloet voor deze naar hij verzekerde voor hem volkomen verrassing. Mijn eerbiedige dank gaat uit naar H. M. de Kningin, naar de commissaris in deze provincie en naar allen die aan dit streven meewerkten, zei de heer Kloet. Hij werd vervolgens als eerste gefelici teerd namens de eigen bank door de heer Elenbaas, dfe het koninklijke goud zonder meer verdiend noemde, temeer omdat de onderscheidene nimmer uit was op eigen gewin. Integendeel, het kostte ons gewoonlijk veel moeite u een onkostenvergoeding te doen toekomen, laat staat dat we het gedaan kregen om uren te vergoeden. Namens de bank bood hij de draagmedaille aan. Regio-directeur drs. R. J. Merk uit Bergen op Zoom zag in het afscheid in Haestinge de bijzondere basis van de organisatie, die haar wortels vindt in de plaatselijke Rabmbank. Voor dhr. Kloet zag hij het als het afsluiten van een stuk levenswerk, dat verder dan alleen bij de plaatselijke bank respect en waardering oproept. Het bankwezen is nauwelijks sterker te typeren dan in de eigen om geving zelf. Hij herinnerde er aan, hoe dhr. Kloet een stuk ontwikkeling in dit werk meemaakte, die zijn weerga niet kende. Ook in de eigen regio. De bank van toen is niet vergelijkbaar met de bank van nu, zeker niet in cijfers. Een spreuk citerend zei de regio-directeur dat het gemakkelijk is fouten bij een ander te ontdekken dan bij je zelf. De heer Kloet poogde echter tijdens zijn voorzitterschap de fouten te voorkomen en dat lukte hem als bestuurder, maar vooral als mens. Na al eerder de zilveren Rabobankspeld te hebben ontvangen, staan we toch niet met lege handen, zei de heer Merk, die een fraaie ets overhandigde uit 1743 met het Hof van Sint Maartensdijk afge beeld. Dijkgraaf I. C. Hage wilde graag alle goede woorden van voorgangers onder strepen en vond dat de koninklijke on derscheiding al in het ?erschiet lag, al wist men dan niet wanneer en waar het zou gebeuren. Wie de heer Kloet beter leerde kennen, ging hem ook meer waarderen, verzekerde de dijkgraaf. Een helder verstand was gekoppeld en aan grote werklust en aan een nauwkeurig heid, die elk begrip te boven gaat. Altijd weer werden zaken en personen degelijk gescheiden. De stem van de heer Kloet werd van gewicht geacht in de vergade ring, wellicht te meer omdat ze in be scheiden mate werd gehoord. Het woord "integer" wordt bij een afscheid gemak kelijk gebruikt, maar hier is met recht een persoon die zoals de vertaling van dat integer luidt: onschendbaar en on kreukbaar. Het wat pijnlijke van een af scheid wordt hier zeker verzacht omdat het zo'n afscheid mag zijn, zo besloot de heer Hage. Namens de Hervormde Kerk voerde de president-kerkvoogd J. Knuist het woord. Bank en kerk zijn wat de gebou wen betreft buren en de laatste jaren vooral zijn er tussen beide colleges door verbouwingen en ruiling vele contacten geweest. We waren zelfs ook buren, toen u en ik in het ziekenhuis moesten ver blijven, zo zei de heer Knuist, die na mens de kerkvoogdij feliciteerde met de koninklijke onderscheiding. Goede woorden kwamen er ook van notaris mr. W. Loof uit Tholen, die als enige reden om het woord te voeren opgaf om dhr. Kloet in het openbaar te willen bedan ken voor de prettige medewerking en samenwerking. Het was ook steeds een waar genoegen te praten over zovele andere dingen van ons goede eiland. Op ander terrein wordt de samenwerking nog vervolgd, zei de heer Loof die het echtpaar nog vele gezonde jaren toewenste. Hij had zijn cadeau achterwege gehouden, om dat het een doublure was van een voor ganger, maar verzekerde dat het toch wel goed zou komen en daar was dhr. Kloet niet ongerust in. Vervolg op pag. 8 De klok van de Steenbergse stadhuistoren had net negen uur geslagen, toen het pleit van het kanaalschap de Eendracht was beslecht. Niemand van de leden van het algemeen bestuur had bezwaar tegen opheffing van het recreatieschap, dat vijftien jaar geleden met ambitieuze plannen begon. "We moeten er een streep onder zetten, zonder elkaar er kwaad op aan te kijken", zei de dinsdagavond gekozen voorzitter A. Derksen. "We moeten voor de muur blijven stilstaan", zei secretaris E.Baerends. Advertentie IM De Fliplandse wethouder L'Walpot, die samen met de Thoolse VVD-fractie- voorzitter M. van Damme op de publie ke tribune de discussie volgde, had met de opheffing van het kanaalschap een vreugdevolle avond. Het schap had St.Philipsland de laatste jaren nogal eens 'beschoten' wegens de weigering van de gemeenteraad, medewerking te verlenen aan uitvoering van het jacht- havenplan in de werkhaven aan de Krabbenkreekdam. Het Nieuw-Vosse- meerse raadslid J.Brocatus gaf St. Phi- lipsland opnieuw de schuld van het mislukken van het kanaalschap. Het Thoolse VVD-raadslid J.L' van Gorsel betreurde het, dat St.Philipsland niet de moed heeft gehad om mee te werken aan het jachthavenplan. Voorzitter Derksen noemde het 'te eng' de liqui datie van het kanaalschap alleen op het mislukken van de Fliplandse jachthaven te schuiven' "Het is de totale balans die aangaf om ermee te stoppen", zei secre taris Baerends' "Ook als St'Philipsland nu wel meedeed, moet u niet denken dat het jachthavenplan ooit realiseerbaar was in de Krabbenkreek. Hele lange procedures zullen niet tot resultaten lei den", zei de Thoolse burgemeester, die daarmee doelde op de gewijzigde in zichten ten aanzien van recreatie in het Oosterscheldegebied. Dhr. Brocatus, die vond dat het kanaal schap in vijttien jaar weinig activiteiten had ontwikkeld of teloor zag gaan, kon niet aannemen dat de tegenstand van St.Philipsland een geloofskwestie was. "Flipland was wel bang dat er zondags gevaren werd, maar als men zo voor de zondagsheiliging is, kan men ook niet zoveel vissers op zondag toelaten. Het was meer een economische kwestie om een thuishaven te hebben voor de schippers. Nieuw-Vossemeer blijft z'n claim houden, want wij zijn door het Schelde-Rijnkanaal onze jachthaven ontnomen", zei raadslid Brocatus, die vond dat het kanaalschap al 2 a 3 jaar geliquideerd was. Voorzitter Derksen had moeite met de bewering, dat de problemen in het kanaalschap alleen aan Flipland zouden liggen. Hij wees op de veranderde inzichten in het Ooster scheldegebied en wilde verder gods dienstige kwesties graag buiten be schouwing laten. Het Steenbergse raadslid C.Hoendervangers noemde li quidatie de enige oplossing' "Er is en thousiast aan het kanaalschap gewerkt, maar het is een doodgeboren kind. Het is nooit volwassen geworden." Raadslid van Gorsel vond de uitgang spunten van het kanaalschap erg ambi tieus. "Hoe heeft Flipland in hemels naam lid kunnen worden van dit schap. Waar zijn ze aan begonnen? De opstel lingen zijn nu achterhaald, maar klein schalige recreatieve ontwikkelingen wa ren een goede zaak geweest. Het heeft echter niet kunnen plaatsvinden. De jachthaven bij Tholen is door de plan nen van het kanaalschap steeds opge houden, maar gelukkig komt er nu toch wat van de grond' Het is het enig haal bare' Het particulier initiatief heeft de afgelopen jaren in het kanaalschapsge- bied wel resultaten geboekt. Als over heden maken we daarom helemaal geen beste beurt door in vijftien jaar bijna niets van de grond te krijgen. Dat is moeilijk aan de burgers te verkopen. Het particulier initiatief heeft duidelijk ge wonnen van het overheidsgebeuren", zei het Thoolse VVD-raadslid. Hij zou het zeer op prijs stellen als de contacten en het overleg met de Brabantse buren zou blijven. "Ik zou het fout vinden als de banden werden doorgesneden. We moeten voeling houden met elkaar", zei van Gorsel. Het Fliplandse CDA-raadslid J' de Ja ger noemde h8t Hen grOot genoegen dat de kogel nu eindelijk een keer door de kerk ging. Hij herinnerde eraan, hoe zijn vader destijds al uit het kanaalschap stapte omdat hij meer daden gewend was. Dat is een vooruitziende blik ge weest, al is het jammer, dat er van de ambitieuze plannen van het kanaal schap verschrikkelijk weinig is terecht gekomen. Dat is ook een gebrek aan doortastendheid van het bestuur. Som migen hebben de zwarte piet aan Flip land toegespeeld, maar het was het goed recht van de gemeenteraad van St'Phi lipsland om nee te zeggen tegen de jachthaven. Ik vind het jammer, dat er getornd is aan de geloofsmotieven, aldus de Jager, die van harte kon instemmen met liquidatie van het kanaalschap. Het Thoolse CDA-raadslid J.M. Deurloo- Van Broekhoven wilde niet teveel te rugzien en ook geen schuldige aanwij zen, maar ieder voor zich maar verder laten gaan aan eventuele recreatieve plannen. De Thoolse PvdA-fractievoor- zitter P' van Schetsen erkende, dat op heffing teleurstelling en voldoening kon betekenen. Veel is er inderdaad niet doorgegaan. Met van Gorsel vond hij 't een goede zaak om als buren gezamen lijk iets te doen aan landschapsverzor ging en natuurbescherming, "Daar ligt nog een geweldig stuk werk voor de vier gemeenten. Ook voor Flipland, dat z'n volle medewerking aan de aanleg van het Stellebos heeft gegeven", aldus van Schetsen, die met kleinschalige ontwik kelingen wilde doorgaan en onderlinge contacten graag gehandhaafd zag. Voorzitter Derksen zag persoonlijk wei nig in blijvende contacten. Hij vond het beter, dat ieder voor zichzelf aan het werk ging' "Je kunt het kanaalschap niet intact laten voor kleine contacten", zei de voorzitter, die er op wees, dat er nog een streekgewest westelijk Noord-Bra bant was. Hij had moeite met de stelling, dat het bestuur gefaald zou hebben. "De tijden zijn veranderd én de plannen achterhaald' Over recreatie, recreatieve voorzieningen en subsidies denkt men nu heel anders. Daarom vind ik de hui dige situatie van het kanaalschap geen falen van de overheid' Het is wel een goed ding om ermee te stoppen, want je moet geen goed geld met kwaad geld vergooien", zei voorzitter Derksen, die meende dat vérdere ontwikkelingen een geweldige financiële druk op de ge meenten zouden leggen' Ten aanzien van het Stellebos probeert het kanaal schap nog andere wegen te vinden,. Als Domeinen zegt: dat wordt landbouw grond, betreuren wij dat. Als Staatsbos beheer het wil overnemen, zullen wij ze geen strobreed in de weg leggen, liet voorzitter Derksen weten. Hij wees van Gorsel erop, dat het particulier initiatief nooit zo'n bos als de Stelle had aange legd omdat daar geen cent aan te ver dienen was. Wel een jachthaven waar yvinst in zit. Van Gorsel bracht naar voren, dat de man met z'n bootje de dupe was van het niet-uitvoeren van de jachthavenplan nen van het kanaalschap. Daar moet meer op ingespeeld worden, want 't gaat om de inwoners. De gemeenten zouden op bestuurlijk niveau overleg moeten blijven plegen. Tholen dient goede con tacten te onderhouden met de buurge meenten. Dat die ineen andere provin cie liggen, mag niets uitmaken, aldus het VVD-raadslid' Secretaris Baerends zei, dat de oprichters 't tijdens de geboorte van het kanaalschap allemaal nog wel zagen zitten. Later is er een vacuum ontstaan wegens de onzekerheid om trent de Oosterschelde' Nu we wel weten wat er met de Oosterschelde gaat ge beuren, dienen we een zakelijke beslis sing te nemen, vond de Thoolse burge meester, die alle begrip had voor de po sitie van Nieuw-Vossemeer, dat geen vervangende jachthaven kreeg. De SGP-raadsleden P. van Hekken (St.Phi lipsland) en Th. Aarnoudse (Tholen) mengden zich niet in de discussie' Het dagelijks bestuur gaat nu zo snel moge lijk een liquidatieplan opstellen om de zaak af te wikkelen. Aan het begin van de vergadering had de Steenbergse bur gemeester Derksen de overleden voor zitter A.G.O'A. Remery (burgemeester van Nieuw-Vossemeer) herdacht. Dhr' Derksen werd dinsdagavond nog als voórzitter gekozen. De rekeningen 1975, 1976, 1978 en 1979 werden vastgesteld, evenals de begroting 1980. Dhr. van Schetsen had nog enkele vragen over niet teruggevonden wijzigingen in de rekening 1976, maar penningmeester G. j/an den Berg (burgemeester van St.Phi lipsland) kon daarover geen zekerheid verschaffen' Juwelier porloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01 670-63385 Kanaalschapsfinale Dijkverzakkingen zijn nieuwe wa terschapsproblemen. 0 Kanaalschap de Eendracht ter ziele. 0 Minder Thools bloed voor natio nale naaste. 0 Koninklijk goud voor scheidende Rabobank-voorzitter Kloet. 0 Ziekenboeg Ten Anker blijvend in de verdrukking. 0 De gemeenschap betaalt de V.U.T. 0 Weer een reeks geslaagden met felicitaties. 0 Kees de Rijke 16e in Nieuw Zee land. 0 Laatste kans om gouden munten- vondst te zien. 0 Philip Morris in de groei. 0 Mens en dier in de Oesterschelp. 0 Stemmen van lezers. 0 Eendrachtcup voor WHS. 0 Tholense Boys vierde kampioen schappen. 0 Men moet een gegeven paard niet in de bek kijken. 0 Dit nummer bestaat uit .18 ..pagi na's. Adn C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM Advertentie I.M. Minder Tholenaren zijn bereid een hal ve liter bloed af te staan. Dat bleek donderdag 5 juni in Haestinge te Sint- Maartensdijk tijdens de donoravond van het Thoolse Rode Kruis. Vorig jaar waren er 330 deelnemers, nu maar 281: maar liefst 49 minder. In St. Philipsland geven bijna 200 mensen twee keer per jaar een halve liter bloed. Tholenaren die verhinderd waren of vergeten zijn in Haestinge bloed te ge ven, kunnen vrijdag 20 juni vanaf zeven uur 's avonds in de Druiventros te St.\ Philipsland terecht. Het Nederlandse Rode Kruis heeft het bloed nog steeds hard nodig. Zo werd er in Haestinge niet alleen bloed afgenomen in flessen, maar ook in plastic zakken (beschermd door een houten kistje), die direct voor de zie kenhuizen bestemd waren. Leden van de Thoolse Rode Kruiscolonne zetten zich weer in bij het schudden, terwijl andere vrijwilligers zich met de-admi nistratie bezig hielden. Personeel van de bloedtransfusiedienst - uit Amsterdam zorgde ervoor, dat de 281 mannen en vrouwen van hun halve liter bloed af kwamen. De meeste donoren kwamen uit St. Maartensdijk, yvaar de bloedafname plaatsvond: 59 tegenover vorig jaar 78. St. Annaland volgde met 56, maar dat was ook minder dan vorige keer: 65. Poortvliet zorgde voor een pluspunt met 49 (40), maar Tholen stelde weer'teleur met 39(49) donors uit een stad met 5500 inwoners. Stavenisse kwam beter voor de dag met 34(30). Uit Scherpenisse ga ven 29(34) inwoners een halve liter bloed. Oud-Vossemeer, qua inwonertal evengroot als St.Philipsland met circa 2200 mensen, daalde tot 14(24). Gezien alle voorbereidingen was het spijtig voor het Rode Kruis, dat er minder donors waren. St. Philipsland is echter vlakbij, zodat daar het aantal deelnemers vrij dag 20 juni mogelijk flink kan stijgen. vrijdag 20 juni vanaf 19.00 uur in de Druiventros, SINT PHILIPSLAND Advertentie I.M.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1