Tien jaar rust op Oosterschelde PvdA-statenfractie wil vast bedrag reinigingsrechten Afkoopsom voor jachthaven Krabbenkreek St.Philipsland Compostbedrijf C.N.C. mogelijk naar Tholen Commissie financiën Tholen behandelde subsidies 1981 Kanaalschap de Eendracht steekt van wal voor liquidatie Donderdag 5 juni 1980 EENDRACHTBODE 9 Geen uitbreiding van ligplaatsen in Thoolse jachthavens Natuurlijke waarde Grote druk. Jachthaven Tholen Illegale camping Welzijn 'Opheffingpassend antwoord op ontwikkelingen' Bisamratten Wegen Oesterdam miljoenenzaak Glasbakken MODEBR ILLEN Teveel pendel Sport en muziek Bevrijdingsgedachte Werkloosheid in het Onderwijs Gedeputeerde mr. J.P. Boersma heeft de gemeenteraad van Tholen düidelijk laten weten, dat men niet hoeft te rekenen op uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de Thoolse jachthaVens. "Er zijn in het Zeeuwse voor de komende tien jaar lig plaatsen genoeg. Daarom is grote terughoudendheid in Oosterschelde op z'n plaats. We moeten niet willen ingrijpen in onbekend gebied", zei dhr. Boersma. Hij stond hiermee lijnrecht tegenover de opvatting van wethouder C.J.Moerland. "Het wil er bij mij verschrikke= lijk slecht in, dat er op zo'n grote plas water niet wat meer ruimte zou zijn voor het recreatief gebeuren. Ik wil ook het milieu en de visserij z'n plaats gunnen, maar moeten we nu zo bang zijn, dat we geen kans meer geven aan andere waarden"?, zo vroeg wethouder Moerland zich af. De inrichting van de Oosterschelde kwam vrijdagmiddag en -avond ter sprake bij het bezoek van de P.v.d.A. -fractie uit de provinciale staten van Zeeland aan de gemeente Tholen. In het gemeentehuis te Sint-Maartensdijk vond een gedachtenwisseling plaats tus sen 17 statenleden en 13 ge= meente bestuurders over de recreatie, het afval probleem, het welzijnsbeleid en de werkgelegenheid, 's Avonds werd daar op verder geborduurd tijdens een P.v.d.A.-ledenvergadering in Hof van Holland te Tholen, die slechts een tien tal leden trok naast de staten- en raads leden. Ten aanzien van de Oosterschelde wees gedeputeerde Boersma erop, dat het juist om de natuurlijke waarde ging. "Die heeft de hoogste prioriteit. Nie mand weet hoe't na de bouw van de pijlerdam zal uitpakken met een beperkt getij. Daarom is de grootste terughou dendheid op z'n plaats. Duizend lig plaatsen voor uitbreiding, zoals de Stuurgroep Oosterschelde wil, lijkt mij ook weinig, maar voor de interimperio- deltot 1990 helemaal niet. We zitten ook nog met de Grevelingen en de uitbouw van' We willen tien jaar rust hebben, maar het Oosterscheldegebied krijgt er in die periode 1000 ligplaatsen bij passanten boten van trailers die via hellingen in 't water gaan", aldus dhr. Boersma. Fractievoorzitter mevr. C.C. van Zanten-Leijsen liet weten, dat de PvdA-statenfractie op één lijn zat met de gedeputeerde. Zij wees wethouder Moerland op de komende inspraakmo gelijkheden over inrichting van de Oos terschelde. Het Thoolse statenlid H.Venekamp noemde een afwachtende houding zeer gewenst gezien de ontwikkelingen op het Veerse Meer en de Grevelingen. Burgemeester E. Baerends: "Dankzij de Grevelingen kunnen we het nu hier nog wat rustiger aan doen". Hij kon het maar moeilijk aanvaarden, dat er tot 1990 niets mag gebeuren bij Tholen, maar wel elders, zoals uitbreiding van het aantal ligplaatsen in de jachthaven Zierikzee. "Er is grote druk, voor ons gebied met name ook uit West Brabant. Jé kunt niet alles stoppen", zei de bur gemeester. Hij deelde nbg mee, hoe b en w na dé aderlatingen in Tholen zeer in tensief bezig zijn met verbetering van de havenaccommodatie. De plannen zijn ter goedkeuring naar Den Haag ge stuurd. Raadslid M. van Damme (VVD) benadrukte, dat het in Tholen al jaren een status quo is. Eerst waren er plannen van het Kanaalschap bij St Philipsland, maar die gaan nu niét door, zodat hij nu toch wel wat in Tholen van de grond wilde zien. Statenlid J.Roodenburg zei, dat het oostelijk deel van de Ooster schelde voor de visserij gereserveerd is. "Men wil daar aanzien, hoe het milieu zich houdt. Daar worden miljarden voor uitgegeven. Het water is niet geschikt voor allerlei boten. Daarom moeten we we ook erg voorzichtig zijn met hellin gen, waarvoor grote parkeerterreinen nodig zijn", aldus dhr. Roodenburg. 's Volgens burgemeester E. Bae rends heeft het voorzichtige be leid ten aanzien van recreatie op de Oosterschelde en beperking van het aantal nieuwe ligplaatsen tot 1000, geen gevolgen voor het jachthavenplan Tholen. 't Gaat hier om een bestaande zaak. De nu her en der in de Spuikom lig gende bootjes krijgen alleen goe de steigers, terwijl er ook voor passanten een aanlegmogelijk- heid komt. De burgemeester ziet een uitbreiding van de jachtha ven St. Annaland met 60 lig plaatsen wel moeilijker worden door bet nieuwe beleid, terwijl een eventuele jachthaven bij Go- rishoek volgens hem nu helemaal van de baan is. Avonds kwam dat punt nog eens aan de orde. Wethouder Moerland zei, dat men niet zoveel geld voor de Oosterschelde had hoeven uit te geven wanneer men een dam gelegd had. Statenlid Vene kamp constateerde, dat Moerland 'ge lukkig een roepende in de woestijn' was. Fractievoorzitter mevr. van Zanten deed 't goed, dat Tholen op 't land voorzich tiger politiek bedrijft dan op 't water. De burgemeester had namelijk laten weten, geen nieuwe campings toe te staan, maar alleen beperkte uitbreiding van be staande bedrijven. Statenlid en Thools afdelingsvoorzitter drs.E.C. Boissevain deed daar 's avonds niet zo juichtend over. "Houdt de gemeente wel voldoen de de hand aan de'bepalingen van de wet ruimtelijke ordening? Ik weet niet of het wel een goede zaak is om als ge meente een illegale uitbreiding van een camping te legaliseren. Schept dat geen precedent?", vroeg dhr. Boissevain. Wethouder Moerland maakte duidelijk, dat bij camping de Muye in St.Maar tensdijk inderdaad een illegale tennis baan was aangelegd met nog een aantal staanplaatsen voor caravans, B en W gelastten tot afbraak, maar de eigenaar ging in beroep op grond van de wet AROB. Het investeerde inmiddels 60.000 gulden in een elektrische kabel voor betere verlichting, terwijl de Muye ook op de persleiding voor afvalwater is aangesloten. Ze hebben 't fout gedaan, maar toch zijn we tot de conclusie geko men dat we moeten meewerken omdat we overtuigd zijn dat het nodig is. De investering is namelijk niet rendabel omdat de camping te klein is, aldus wethouder Moerland. Wethouder J.Versluijs lichtte de PvdA- statenfractie 's middags wat in over het welzijnsbeleid, waarbij hij met name de regiomanagers van de Stichting Cul tuurspreiding Zeeland (SCZ) in dicussie bracht. Tholen heeft die niet nodig om dat eigen mensen van de Thoolse SCZ- Het dagelijks bestuur van het Kanaalschap "De Eendracht" zit nu ongeveer op dezelfde lijn als veel langer het gemeentebestuur van Sint Philipsland. Men moet met het oog op de ecologische waarde van de Krabbenkreek maar afzien van jachthave- naanleg. Het betekent niet, dat het Kanaalschapsbestuur nu de gemeente Sint Phi lipsland een ecologische pluim op de hoed steekt. Integendeel., als Kanaalschap- spartner zal men toch wel moeten opdraaien voor de kosten van' het jachthavenont- werp. Dit is dan de nieuwe koers van een gemeenschappelijke regeling waarvoor de burger op den duur geen vijf cent weer wilde missen. Toch wil het Kanaalschap op een nieuwe koers afgaan. Onder meer wordt 10 juni een nieuwe voorzitter gekozen: de Steenbergse burgemeester A.J.M. Derksen. Nieuwe secretaris is burgemeester E. Baerends van Tholen, die de functie overnam van zijn voorganger, de naar Harderwijk vertrokken heer J.E. van Boeijen. Het in 1965 tot stand gekomen Kanaalschap heeft nog geen vinger, laat staan een vuist kunnen maken. Oorzaak hiervan is vooral, dat het eerste het beste plan om in Sint Philipsland een jacht haven aan te leggen de boot inging. Een jaar later wordt alles keurig op een rijtje In mei zijn er op Tholen 25 en op St.Philipsland 3 bisamratten gevangen. Wegens de droogte is de waterstand in de sloten opgevoerd, waardoor de vangst bemoeilijkt wordt. Niettemin spreekt dhr. J. Meijll uit Poortvliet, ambtenaar faunabeheer, over een goed resultaat. ^modehuis rita bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie 1M gezet, maar het resultaat is nog hetzelf de. Toch is intussen wel een waardevol natuur-wetenschappelijk gebied ont staan met oude geultjes en plaatjes van het voormalig schorrengebied en een vegetatie, die waardevol kan worden genoemd. Over het gehele plan zijn er heel wat verschillende meningen van heel wat verschillende instanties, die een vinger in de pap hebben. Maak er land bouwgrond van is de ene zuil, de andere houdt het op landschapsschoon en een derde wil er toch wel een recreatiestunt- je uithalen. De conclusie is dat afbouw van de speciedepots "De Stelle" en "De Slaakdam" door het Kanaalschap wel vergeten kunnen worden. Laat Staats bosbeheer dat maar verder doen. Uiter aard zag het Kanaalschap deze gebieden toch wel graag een recreatiebestemming krijgen. Het wezenlijke voorstel voor de vergadering van 10 juni is, dat opheffing een passend antwoord is op de gesigna leerde ontwikkelingen. Het streekgewest westelijk Noord-Brabant wordt verzocht de speciedepots de Stelle en de Slaak dam voor recreatieve doeleinden in het werkgebied op te nemen. Het Kènaal- schap noemt het ietwat tragisch, dat een dynamisch gestart schap geconfronteerd is met allerlei maatschappelijke evolu ties die een andere beleidskoers nood zakelijk maakten en als gevolg waarvan alleambitieuze plannen geannuleerd moesten worden. werkgroep het kunnen, maar men zou de steunfunctie van de SCZ verliezen wanneer men geen regiomanager zou nemen. "Daarmee wordt een stukje de centralisatie van het welzijnsbeleid ge weld aan gedaan. Waar hecht je de meeste waarde aan: een welzijnsplan met inspraak van de burgers tot stand gekomen of een stuk cultuurbeleid datje door de provincie wordt opgedrongen?", zei Versluijs. "We moeten in ee?ste in stantie naar de bevolking hier luisteren en de proriteit daar leggen, anders hou den we onze inwoners voor de gek", vulde de burgemeester aan. Fractie voorzitter mevr. van Zanten vond, dat dit punt prïncipeel uitgepraat zou moe ten worden om naar samenwerking te streven. De gemeente moet steeds meer gaan hetalen aan de uitïoering van cul turele evenementen, terwijl de provincie alleen een steunfunctie heett. De ge meente Tholen geeft dit jaar ruim 4 ton uit aan welzijn, terwijl er voor 1981 zes en een half ton gepland is. 's Avonds bracht drh. Delahaye uit Scherpenisse het welzijn nog ter sprake. Hij toonde zich onteyseden over de inspraakavon den en het beleid. "Er gebeurt niets op welzijnsbeleid. Niet voor volwassenen, niet voor de jeugd, niet voer buitenlan ders. Als het particulier initiatief zou wegvallen, was er helemaal niks meer", sNaldus dhr. Delahaye, die een onder zoek van het prov.opbouworgaan Stich ting Zeeland bepleitte. Raadslid mevr.N.M.J. Boissevain en wethouder Moerland kwamen hier tegen op. "De lahaye kent Tholen niet. We kunnen niet alles naar onze hand zetten, er zijn nog meer mensen dan onze groep. Een meerderheid zelfs, met o.a. kerkelijk jeugdwerk. Met dit welzijnsplan ben ik gelukkig", zei wethouder jMoejIand. De aanleg van een weg op de Oesterdam tussen Tholen en Rilland-Bath met aansluitende wegen kost vele miljoenen. De provinciale commissie voor de wa terstaat bespreekt vrijdagmiddag een ontwerp-voorstel, waarin over een kre diet van 18.9 miljoen gulden gesproken wordt. Met het rijk zijn onderhandelin gen gevoerd om te bekijken in hoeverre het mogelijk is om bij de uitvoering van de rijkswerken al vanaf een zo vroeg mogelijk stadium rekening te houden met de provinciale belangen. Dit heeft een positief verloop gehad. Naast de 18.9 miljoen voor de weg op de Oester dam komen er globaal nog 8 a 12 mil joen gulden bij voor de aansluitende wegen op Tholen en ZuidBeveland. De hoofdrijbaan wordt IVi m breed, de pa rallelweg 4'/i m. Er komen drie aanslui tingen van de parallelweg op de hoofd rijbaan: ten noorden van de schutsluis en ten noorden en ten zuiden van het dam vak. De PvdA-statenfractie heeft een erg po sitieve indruk gekregen van de gemeen telijke vuilnisstortplaats het Tuttel hoekje bij Scherpenisse. "Anderhalf jaar geleden was het nog een grote troep, maar de gemeente kwam zijn beloften na en heeft met grote voortvarendheid ge werkt. 't Ligt er nu prima bij. Ik zal blij zijn, als Tholen ook een vaste heffing voor reinigingsrechten heeft, zodat er minder illegale stortingen zijn", aldus milieu-gedeputeerde W. Don vrijdag middag tegen de Thoolse gemeenteraad. De statenleden zagen op de stortplaats wel de nieuwe vuilnisauto, maar nog niet de verdichter, die ervoor moet zor gen dat de stortplaats langer gebruikt kan worden. Burgemeester Baerends had graag een goede beurt gemaakt door die nieuwe machine aan de mi lieu-gedeputeerde te kunnen tonen, maar door stakingen in Zweden was de aflevering vertraagd. Dhr. Don was voor de derde keer op het Tuttelhoekje en concludeerde, dat het oplossen van het vuil- en afvalprobleem steeds meer geld zal gaan vragen. Hij liet weten, dat er maar heel weinig reinigingsrechten in de prijs van de plastic zakverwerkt zit, zoals Tholen doet. Dhr. Don zag voordelen in een vast bedrag, waarvoor men z'n vuil onbeperkt langs de weg kan zetten. De burgemeester maakte duidelijk, dat de inwoners van Tholen bij het huidige systeem ook elke week hun groot afval kunnen meegeven. Op de ledenverga dering van de PvdA in Hof van Holland kwam dit onderwerp nog ter sprake. Dhr. A.M. Delahay uit Scherpenisse en dhr. Boissevain uit Tholen spraken alle bei over nogal wat illegale stortingen, maar wethouder Moerland was daar niets van bekend. Ook het waterschap had daarover geen klachten, zo wist dhr. Moerland. Dhr. Boissevain liet weten, gemeentewerken al herhaaldelijk inge licht te hebben over illegale stortingen. Voor gedeputeerde Don was dat een onderstreping van zijn pleidooi voor een vast bedrag aan reinigingsrechten. Het principe van de vervuiler betaalt, vond hij overigens een goede zaak. Daarom wilde hij een gezin ook meer reinigings rechten laten betalen dan iemand die alleen woont. "Zolang 't gaat, houden we het systeem met gemeentelijke plas tic zakken vol, want de inning is zo heel gemakkelijk. Bij reinigingsrecöten moet je een hele administratie opzetten en dat kost zo 10 a 15.000 gulden", aldus dhr. Moerland. De glasbakken kwamen ook nog aan de orde. Ondanks alle gunstige perspectie ven, loopt dat allemaal niet gemakke lijk. De burgemeester was er al wat door ontmoedigd, maar hij hoopte dat Tho len het nu zelf zou kunnen doen, even tueel met aansluiting bij een ander ge bied. Gedeputeerde Don erkende dat zijn vingers tekort gebleken Wren. De initiatieven waren op Tholen geboren, hoewel St.Philipsland al anderhalf jaar eerder het ophalen van glas aan de orde had gesteld. Die gemeente was echter helemaal te klein. Schouwen-Duiveland zou met Tholen en Flipland meedoen, maar Schouwen doet het nu op z'n eentje, 't Is verschrikkelijk verdrietig dat het niet samen met Schouwen gelukt is, maar Tholen vergeten we niet de pro vincie betaalt de voorlichting van de glasactie", aldus dhr. Don. De bodem- verontreininging kwam na de gifvond sten bij Lekkerkerk nog ter sprake, waarbij dhr. Delahaye wist te vertellen, dat er enkele jaren geleden bij het Tut telhoekje enkele koeien dood gegaan waren. De oorzaak bleef onbekend. Gedeputeerde Don waarschuwde voor wilde verhalen. Hij wees^op de goede wetgeving en de financiflesteun van minister Ginjaar, waardoor Zeeland acht milieu-ambtenaren kon aantrek ken. Alle gemeenten en Waterschappen zijn nu om een opgave van het aantal stortplaatsen gevraagd. Dhr. Don sprak zich uit voor het afschaffen van arseen bij het spuiten van aardappelen, zodra er een ander middel gevonden is waar door de produktie van de boeren niet in gevaar komt. De nieuwe Daf-vuilnisauto in bedrijf in de Machteld van Gelrestraat in Tholen met chauffeur Adr. Hoogerheide, dhr. C.C. Noordijke (rechts) en dhr. A. Ver meulen (links). De wagen voldoet prima, zo liet het personeel weten. Evenals de vorige, is deze vuilnisauto geschikt voor containerbelading. Nieuw is echter de infraroodbeveiliging. Wanneer men tij dens het werken van de bak z'n hand maar in de richting van de laadruimte brengt, stopt de bak. Een extra veiligheid voor het personeel. Nu de gemeente Tholen over twee vuilniswagens beschikt is, er wel wat ruimte, maar het aantal straten en huizen neemt nog steeds toe. Als een soort afkoopsom, zoals SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman het uit drukte, betaalt de gemeente Sint-Philipsland nog 28.070,73 voor het jachthaven plan in de Voormalige werkhaven bij de Krabbenkreekdam. "We zijn erg gelukkig met deze oplossing en daarom heb ik er ook van harte achter gestaan in het dagelijks bestuur van het Kanaalschap de Eendracht", zei burgemeester G. van den Berg woensdagavond in de Fliplandse gemeenteraad. De- jachthaven kwam ter sprake naar aanleiding van de rekening 1979 en de begroting 1980 van het Kanaalschap. De raad besloot, hier geen bezwaren tegen in te dienen. Volgens de oude verdeel sleutel betalen de kleine gemeenten (St.Philipsland en Nieuw-Vossemeer) 15% van de Kanaalschapskosten en de grote gemeenten (Tholen en Steenber gen) 30%. Bij het bosplan heeft de lig ging een rol gespeeld. De gemeenten die er het meest van profiteren betalen het grootste deel. Nieuw-Vossemeer 50%, Tholen 25 en St.Philipsland en Steen bergen elk 12 Voor de voorberei- dingskosten van de jachthaven is nu de verdeelsleutel 30% St.Philipsland, Tho len en Steenbergen en 10% Nieuw-Vos semeer gevonden. De burgemeester wees erop, dat het algemeen bestuur van het Kanaalschap over deze slepende kwestie een beslissing moet nemen. Hij verwachtte niet, dat er nog extra kosten zullen komen omdat er geen vertrouwen meer is dat de jachthaven gerealiseerd zal worden. Niet alleen door de weige ring van Sint-Philipsland om medewer king te verlenen, maar ook gezien het beleid van het provinciaal bestuur van Zeeland voor het Oosterscheldegebied. De Krabbenkreek mag helemaal niet aangetast worden en daarom verwach ten we niet, dat de jachthaven hier nog op gang komt. zei de Fliplandse raads voorzitter. CDA-raadslid J. de Jager was ook blij met de verdeelsleutel. Hij wees erop, hoe een jaar geleden 50% aan de orde was, maar na heftige discussie bin nen het CDA is dat toen niet doorge gaan. De Jager was nu blij met het be hoorlijke voordeel van 20% (50-30). Gedlpl. OogmMtkundlg Opticien |Steenbergsestraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERQEN OP ZOOM Advertentie IM en vertegenwoordigers van de milieu organisatie Benegora nogal wat bezwa ren. CNC oriënteert zich nu ook in het Belgische Essen. "We nemen de aan vraag serieus, met name gezien de posi tieve elementen voor de werkgelegen heid, maar we voelen ons wel gewaar schuwd door de discussies in andere ge meenten. CNC heeft zelf goede rappor ten van het ingenieurs- en architecten bureau Vanhasselt en de Koning uit Nijmegen, maar wij hebben de Land bouwhogeschool te Wageningen nu om informatie gevraagd. Ook met de in specteur van milieuhygiëne in Zeeland hebben we deze aanvraag al besproken. Over drie weken verwachten we gege vens", aldus de burgemeester. Geur De burgemeester zei desgevraagd nog, dat CNC zelf niet naar een industrieter rein wil. Volgens hem zou het industrie terrein St. Maartensdijk ook te klein zijn. Bij uitbreidingsmogelijkheden zou men over de weg moeten. Volgens het rapport van Haskoning is de geur op en om het compostbedrijf ty pisch behorend bij het composterings- proces en als geheel zeker niet vreemd in een agrarische omgeving. Het afvalwa ter wordt verzameld in een kelder, waaruit het wordt opgepompt en gefil terd om vervolgens in een grote gewa pend betonnen gierkelder te komen. Vanuit deze gierkelder wordt het water benut voor de beregening van het stro en de compost. CNC wil bijna alle werk nemers uit de streek recruteren. De 100 man bestaat uit 10 man staf, 20 admi nistratie, 20 technisch onderhoud en 50 man produktie. De 100 man indirect personeel bestaat voornamelijk uit chauffeurs van transportondernemin gen. JJ)e invloed op garages, midden stand, e.d. is dan nog weggelaten. Tijdens het bezoek van de PvdA-Sta- tenfractie noemde statenlid B.J. Groot als woordvoerder van de PvdA-fractie bij economische aangelegenheden, de acquisitie van B en W van Tholen vrij actief en ook vrij succesvol. Hij vond echter niet, dat er bij elke woonkern zonder meer een bedrijfsterrein moet komen. Burgemeester Baerends zei, dat B en W doorgaan met de werving van passende bedrijven Qp Tholen om in dè eigen gemeente meer werkgelegenheid te schapen. De werkloosheid ligt welis waar onder het landelijk gemiddelde, maar een te groot deel van de beroeps bevolking pendelt naar Rotterdam e.d. Bij een terugloop van de economie en hoge vervoerskosten kunnen de pende laars wel eens als eerste uitvallen, aldus dhr. Baerends, die nog aanvulde, dat het college via wethouder J. Versluijs goede contacten met de Thoolse bedrijven on derhoudt. Afgezien nog van het bedrag zou het de burger duizelen wanneer hij of als bur geres zij, al de verenigingen of organisa ties die door de gemeente worden gesub sidieerd uit het hoofd zou moeten leren, zoals men vroeger op school jaartallen moest opdreunen. Toch bracht dins dagavond 1 burgeres de moed op de commissie financiën te volgen in haar subsidie-advies 1981. Toen er van half acht tot half twaalf was vergaderd, be kende ze zelfs het ook nog interessant te hebben gevonden. Je zou haar als het ware spontaan als nieuw raadslid beëdi gen. Al bij al was het dinsdagavond voor de commissie financien dus een hele kluif. De een-mans-vrouw publieke tribune maakte voor de aanvang van de officiële opening gebruik van het spreekrecht door de vraag te stellen, hoe je nu bij voorbeeld als afdeling van de bond van plattelandsvrouwen aan subsidie van de gemeente komt. Een pasklaar antwoord kwam er niet. Er is een subsidieveror dening, maar die geeft toch geen pas klaar antwoord op watje wel of niet aan overheidsgelden kunt krijgen, zei finan cieel commissievoorzitter en wethouder C.J. Moerland. In feite kan men het be ste maar inlichtingen op het gemeente huis inwinnen, was zijn enigermate af schuiving, maar wel feitelijke informa tie. De commissie begon vervolgens haar werk. Tientallen begrotingsposten zijn met die subsidies gemoeid. Het WD commissielid M. Van Damme vroeg zich al bijtijds af, waarom de ge meente Tholen eigenlijk geen Europese gemeente is, hoewel er toch subsidie voor wordt gegeven. We hebben het hierover ook al meerdere malen gehad in het college, antwoordde de voorzitter, naar een dringende noodzaak is daartoe niet aanwezig. De bijdrage voor de EHBO afdelingen was vooral gericht op mate rieel aanvulling, maar het SGP com missielid M. Dijke stelde terecht, dat van een gemeentelijke bijdrage voor de EH BO ook wordt gesproken in de begroting van de welzijnscommissie. Dat bleek echter meer cursuswerk te betreffen, dan een materiele aanvulling. Honderd gul den voor de vereniging milieuhygiëne Zeeland krijgt in b en w een meerderheidsvoor- stel, maar in de commissie werd dat niet zo moeilijk beoordeeld. Tot dusver is daar trouwens al tweemaal door de ge meenteraad over gestemd. CDA com missielid W.L. Bijl vond een verhoging van 35 procent voor de stichting Zeeuws Studiefonds niét mis, want het voorstel was dit van 20 op 27 cent per inwoner te brengen. PvdA commissielid J. de Bres zag de verhoging vooral als een gevolg van de toegenomen werkloosheid en een daardoor geringer inkomen voor de werknemer. De commissie kon wel met de verhoging instemmen. Voor wat de bijdrage aan het RPCZ betreft - we ne men, aan dat de lezers de afkortingen, zeker deze, al mans zijn, wees het hoofd van de afdeling financiën, de heer C. Meertens er op, dat er van dit instituut nog geen begroting 1981 is ontvangen. Men zal het in Tholen daarom maar op dezelfde hoogte houden als vorig jaar. De heer Dijke veronderstelde, dat er ze ker wel een trendverhoging in zal zitten. De commissie kreeg bij herhaling te maken met subsidie-wijzigingen indien het onderdelen betroffen, die bij de nieuwe welzijnscommissie ook in de ra ming waren ondergebracht. Overigens liepen verhogingen zelden de spuigaten uit. Dat tikte wel door voor de bijdrage aan de Zeeuwse Muziekschool Voor 1980 was er een post geraamd van 56.000,— terwijl het voor 1981 al op loopt tot 69.000,— Voor de heer Bijl was deze post aanleiding op te merken, dat er toch nogal wat onduidelijkheid zit in de CRM daden. Mede vanwege ook het welzijnsplan wordt de subsidie voor zangverenigingen met een paar duizend gulden tot 6 mille in totaal verhoogd. Die welzijnsplanning zit ook in de Z.V1U. subsidie (Stichting Cultuur spreiding Zeeland). Ook daarbij een fiks bedrag extra. Voor de sportverenigingen staat er op de ontwerp-begroting 1981 een geraamde bijdrage van maximaal 88.000,— De heer Van Damme wilde wel weten of men daar gemiddeld onder ligt of boven blijft en of er toch strikt wordt nagegaan, dat niet meer dan het tekort wordt ge subsidieerd. Dit laatste is in elk geval zo, maar voor sommige verenigingen blijft er ook na gemeentelijk bijdrage nog een tekort staan. Voor 1981 zal het toch wel neerkomen op 90 mille. De heer De Bres verklaarde nu positief te willen reageren op de bijdrage voor de bond tegen het vloeken, nadat hij eerder vragen haa gesteld over de toenmalige kwestie van een democratisch handelen door die bond. De bijdrage blijft overigens op f 100,— staan. Voor wat subsidie kinderva- kantiespelen betreft, speelt mede een rol wat daar omtrent de welzijnscommissie raamde. Verder bleek, dat steeds meer gebruik wordt gemaakt van materiaal, dat door de blindenbibliotheek ter be schikking staat. Daarom ging de subsidiepost ook van 2 naar 3 mille. De heer Van Damme oordeelde dat de inwoners daarmee nog te weinig bekend zijn. Het is niet uit sluitend bedoeld voor blinden, maar ook voor hen, die niet meer zelf kunnen le zen. Geïnteresseerden hieromtrent zul len zeker op de secretarie nadere infor matie kunnen krijgen. Voor het ge meenschapscentrum 'Haestinge', dat stevige uitbreiding kreeg, zal ook voor 1980 n3g een aangepaste begroting no dig zijn. De geraamde bijdrage van 75.000,— zal wel dik 130.000,— moeten worden uit de gemeentepot en voor 1981 stelde de commissie dit maar meteen op 135.000,— daaruit wordt voldoende duidelijk, dat dorpshuizen ook nogal wat gemeenschapsgelden vergen. Overigens verklaarde SGP ver tegenwoordiger zich tegen die post, om dat het wel eens voorkomt, dat men ook zondags terecht kan. De heer Van Damme benadrukte, dat dit een hoge uitzondering is, hetgeen door de voor zitter werd onderstreept. Het was een keer noodzakelijk, toen er een padvin- dersgroep van elders kwam, maar dat is in een jaar op minder dan 1 hand te tellen. Een Peutervereniging krijgt voor een eerste speelzaal 2250,— subsidie, voor de tweede groep 2000,— .Via de welzijnsplanning moet ook dit bedrag echter worden verhoogd en daar zit een toekomstige peuterspeelzaal vóór Scherpenisse dan nog niet bij. Een uit springer is voorts het Zeeuws Instituut voor kunstzinnige vorming. Misschien moet er wel eens pas op de plaats wor den gemaakt, zo veronderstelde de commissie, want nu stijgt de subsidie van 34 naar 52 mille. De sportieve re creatie kreeg, mede via de welzijnsplan ning ook wat extra's evenals jeugdver enigingen. Voor V.O.S. cursussen is er steeds meer belangstelling en ook dat vergt gemeenschapsgelden. Voor to neelverenigingen steeg de subsidie (alt- thans het advies) van 1250,— naar 2000,— Vooral door uitbreiding van de bibliotheek Sint Maartensdijk zal er 20 mille meer gereserveerd moeten wor den. De muziekkorpsen stonden ook nu volop in de belangstelling. Het ging om de vraag of de welzijnscommissie wel of niet gelijk had in haar wat versobering op de zgn. Somno-normen. De heer Van Damme wilde best erkennen dat er ne gatieve en positieve kanten kleven aan een nieuwe regeling. Vooral echter de wijze waarop het overkwam deed meer kwaad dan de subsidie-remming zelf. Dat is ook wel te begrijpen, vond de muziekbondsvoorzitter, want terwijl vrijwel alle subsidies stijgen moest uit gerekend de muziek het riempje ver strakken. Bovendien had de commissie financien zich al uitgelaten voor er een welzijnsplanning in dat opzicht was ontstaan. Het is zeker aanvechtbaar als wordt gesteld, dat de Somno zo maar wat doet. Dat is wel degelijk gebaseerd op kostenstijgingen, met name van instru menten. De heer Bijl vond dat de Somno stijgingen van de laatste jaren in 'n wat verkeerd daglicht zijn geplaatst. De heer De Bres toonde ook volop begrip voor wat vaak vanuit de gemeenschap voor van muziekkorpsen wordt gevergd. De heer Dijke vond het niet juist dat een overkoepelende verenigingsorganisatie als het ware zelf bepaalt wat de bijdrage moet zijn. De heer Bijl wees er op, dat het meer gaat om een advies dan om een eis. De voorzitter verzekerde er toch nog wel eens in b en w over te willen praten. Uiteindelijk bleek dat de commissie er geen porteteuillezaak van zal maken, maar dat men de muziekkorpsen er wel van wil doordringen, dat het zeker geen in de steek laten poogt te zijn. Zelfs na 35 jaar is er het streven datgene wat tijdens de tweede wereldoorlog ge beurde en in de bevrijding resulteer- de,levendig te houden. De pogingen daartoe dit alles op een jongere genera tie over te dragen vond bij de commissie instemming. Men wilde wel weten wie in Eindhoven dan Tholen zal vertegen woordigen, maar kon afgezien daarvan in elk geval instemmen met een bijdrage voor de jeugdmanifestatie in Eindho ven. Met deze samenvatting is niet elk onderdeel van de subsidiebehandeling aan de orde geweest, maar dan zouden ook de lezers waarschijnlijk gaan duize len. In Zeeland staan er 60 arbeidsplaatsen op de tocht bij het kleuter- en lager on derwijs. Er is een werkgroep gevormd door or ganisaties aangesloten bij de Neder landse Federatie van Onderwijsvakor ganisaties. Deze werkgroep bereidt een aktie voor, die zal worden gehouden op 12 juni a.s. Om 16.30 uur begint dan in de grote zaal van de Prins van Oranje een demonstratieve bijeenkomst. Men rekent op minstens 500 aanwezigen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 9