Piet Moerland (31) prof. in de economie. (D Compostbedrijf C.N.C. mogelijk naar Tholen Juf onder de paraplu 1 fr-i)- 3 BOUMAN POTTER 1 GEEF BLOED De Schelde t -US% Donderdag 5 juni 1980 36e jaargang no. 29 Er is niets praktischer dan een goede theorie De in Sint-Annaland geboren en later nog in Oud-Vossemeer woonachtige Pieter Willem Moerland is benoemd tot hoogle raar in de economie aan de rijksuniversiteit te Groningen en dan met name aan de interfaculteit voor bedrijfskunde. De nog maar 31-jarige professor is nu de rechterhand van Dr. W. Dui- senberg, voormalig minister van financiën en nu lid van de directie van de Centrale Rabobank te Utrecht. Overtuigd. Zaterdag Braderie St. Philipsland. De 'Scheldt voor open haarden direkt uit voorraad.. Publicaties. Verruiming. Veelzijdig. Bezuinigen. Lid\èreniging Goud-en Zilversmeden "Economen bemoeials". Te dol. Rustiger. Direct 100 en indirect nog eens 100 arbeidsplaatsen De Coöperatieve Nederlandse Champignonkwekersvereniging (CNC) te Ottersum Limburg) gaat op Tholen mogelijk een tweede compostbedrijf vestigen. Bij maximale uitbouw zullen ongeveer 100 mensen op het bedrijf werken, terwijl daarnaast indirect voor tenminste nog eens 100 mensen werk geschapen wordt. Bij een maximale compostproduktie van 6000 ton per week, moet gerekend worden op aankomst en vertrek van circa 120 vrachtauto's per dag, in hoofdzaak tussen 7.00 en 19.00 uur. De vrachtauto's zullen geladen zijn met paardemest,stro, di verse hulpstoffen en de gerede produkten zoals ruwe compost en doorgroeide compost. Milieu Eerste Doré's 2,80 per kg jZ5yONINGINRICHT P JG Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet U komt toch vanavond? Haestinge, Sint-Maartensdijk 18.30-21.00 uur ;Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland ITelefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar i 26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per I mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. ^Hoofdredacteur G. Heijboer. De fam. Moerland heeft lang in span ning gezeten, want toen de jonge eco noom anderhalf jaar geleden bij de Centrale Rabobank kwam als beleids- voorbereidend medewerker van de cen trale stafgroep, kreeg hij al vrij snel een uitnodiging uit Groningen. De benoe mingsprocedure vergde echter heel wat tijd, hoewel dit bij enkele voordracht gebeurde. "Ik stond eerst wel voor een moeilijke keus, want ik was nog maar net bij de Rabobank. Het hoogleraar schap is echter een aantrekkelijke post. Dat is altijd mijn ambitie geweest, maar 't was nooit in m'n hoofd opgekomen dat ik 't zo snel zou worden. Moerland werd voorgedragen door de economische hogeschool te Tilburg en de Erasmus universiteit te Rotterdam, waar hij in 1973 cum laude afstudeerde in de bedrijfseconomie. Daarna volgden een aantal gesprekken met de benoe mingscommissie, bestaande uit hoogle raren en studenten. Normaal komt er een voordracht van twee kandidaten, maar in dit geval was de commissie zo overtuigd van de kwaliteiten van Moer land, dat het een enkelvoudige voor dracht werd. Het faculteitsbestuur gaf z'n goedkeuring, alle zusterfaculteiten, het college van bestuur van de R.U. Groningen en minister van onderwijs Pais, waarna koningin Beatrix het ko ninklijk besluit kon ondertekenen voor de benoeming per 1 juli a.s. De belangstelling van Moerland voor de economie was op de toenmalige H.B.S. te Bergen op Zoom al duidelijk gewekt en die interesse werd nog verdiept, toen zijn vader een groothandel in vleeswa- Sint-Philipsland opent zaterdag a.s. het braderie-seizoen. Van tien tot negen uur vindt men in de Voorstraat tal van stands met een grote variatie aan arti kelen en attracties. De plaatselijke win keliers en niet te vergeten ook het Fli- plandse verenigingsleven komt prima voor de dag, aangevuld met stands van het bedrijfsleven uit de regio. Voor de jeugd is er speciaal een luchtkussen en een poppentheater, 's Avonds wordt de Fliplandse braderie opgevrolijkt door Smalstads Blaaskapel. Zie verder de speciale braderie-pagina's in deze E.B. voor verdere informatie. De Schelde heeft zich ettelijke jaren geleden gespe cialiseerd in open haarden. Daarom is De Schelde misschien wel het belangrijkste adres op dit gebied in West-Brabant. Bij De Schelde kunt u terecht voor een vak kundig advies zodat u straks ook inderdaad alleen maar plezier van uw open haard kunt beleven... Nog een prettig voordeel De Schelde levert open haarden DIREKT uit voorraad. Dat betekent dat u geen weken of maanden hoeft te wachten! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (btj de Gammal Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 ren begon. "Je moet proberen om het waarom van de verschijnselen te door gronden. Zonder theorie kun je wer kloosheid, inflatie, hoge rente e.d. niet verklaren. Daarom is er niets prakti scher dan een goede theorie. De theorie moet wel steeds in dienst van de praktijk staan". Moerland ging samen met Kees Mos selman uit Tholen (nu medewerker bij de Nijmeegse universiteit) naar Rotter dam. Hij werd er student-assistent bij de vakgroep financiering en belegging en de werkgroep afwenteling en na de af ronding van zijn studie in 1973 weten schappelijk medewerker. Moerland verdiepte zich met name in de econo mische gevolgen van belastingheffing voor de individuele onderneming. In 1978 promoveerde hij cum laude tot doctor in de economie. Promotoren wa ren prof. Dr. W. H. Somermeyer (hoog leraar wiskundige economie) en prof. Dr. A. I. Diepenhorst (hoogleraar be drijfseconomie). Als laatste stelling bij zijn proefschrift "Firm behaviour under taxation" koos Moerland: "zij die veel in-nen, uit-en slecht.N.B. met i8nen wordt bedoeld, het onnodig bezigen van het voorvoegsel "in" bij werkwoorden als schatten, voelen, e.d.". Moerland heeft een vijftiental boeken en artikelen geschreven, o.a. in econo misch statistische berichten, Zeitschrift fur Nationalëkonomie en European Economie Review. Op de Erasmus Universiteit verschenen ook nog een twintigtal publicaties van zijn hand. Sinds 1973 is hij redacteur van het tijdschrift bedrijfskunde. Verder is hij lid van de jonge onderzoekersgroep en de literatuur club openbare finan ciën. Moerland presenteert regelmatig onderzoeksrapporten aan instellingen van wetenschappelijk onderwijs en on derzoek, op nationale onderzoekdagen voor economen, op internationale con gressen en binnen studiegroepen. Be halve aan vakgenoten maakte hij in de vorm van gastcolleges aan studenten gewag van verworven onderzoeksresul taten. Moerland beperkte zich niet tot de bedrijfseconomie, hij oriënteerde zich op een breed terrein: algemene econo mische verschijnselen en internationale economische problemen. De onder zoeksbaan in Rotterdam stimuleerde hem wel in de belangstelling voor een hoogleraarschap. Met zijn promotie achtte Moerland zijn studie afgerond. Hij wilde naar het fi- nancieel-economisch bedrijfsleven en belde Dr. Duisenberg van de Centrale Rabobank, waar hij spoedig werd aan genomen. Hij kreeg er te maken met de toenemende internationalisatie), de Ra bobank opent kantoren in New York en Frankfurt ter ondersteuning van het be- talingsM verkeer. "Ik had die anderhalf jaar Rabobank niet graag willen missen, want ik heb er 'ontzaglijk veel opgesto ken hoe de financiële wereld en hoe een grote organisatie werkt Dit was een hele verruiling van mijn ervaring", aldus Moerland. Enthousiast gaat hij nu in Groningen aan de gang, waar de interfaculteit be drijfskunde nog in opbouw is. Hij gaat ook een nieuwe leerstoel bezetten. Een voorganger heeft Moerland in Gronin gen niet, maar hij wil er zijn schouders wel onder zetten. Bedrijfskunde is een ruimer begrip dan bedrijfseconomie. Bij bedrijfskunde wordt er niet alleen eco nomisch tegen het bedrijfsleven aange keken, maar ook sociologisch en juri disch, dus op een veelzijdige manier. Professor Moerland wil de wetenschap zoveel mogelijk waardevrij laten. "Re gering en parlement moeten keuzes ma ken, maar ik geef toe, het is moeilijk om te scheiden. Je ontkomt er nauwelijks aan, economie is ook iets anders dan scheikunde." Hij wijst erop, dat er allerlei barometers zijn die aangeven dat het minder goed gaat met onze economie. "De problemen moeten in de wortel Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Volgens Prof. Dr. J. J. Klant, hoogleraar aan de universiteit van Amsterdam in de geschiede nis en methodologie van de eco nomische wetenschap, zijn eco nomen over het algemeen te pre tentieus als zij zich beroepen op hun wetenschappelijk gelijk. Met name complexe theorieën steu nen vaak mede op hun politieke visie. "Over het algemeen bestaat er in onze samenleving een over dreven eerbied voor de weten schap en economen maken daar ook gebruik van door zich zo nu en dan te gedragen als de pries ters van de objectiviteit. Econo men zijn bemoeials. Zij willen al lemaal de wereld veranderen en hervormen, ook al wordt dat vaak niet expliciet uitgesproken. Zelfs de meest bescheiden econoom heeft een visie hoe de samenle ving behoort te zijn en het is best mogelijk aan te tonen, hoe zijn maatschappelijke denkbeelden een rol spelen in de theorieën die hij verkondigt. De economie heeft een sterk speculatief karak ter", aldus prof. Klant in de NCR, waarin hij wordt geken schetst als de meest ondogmati sche econoom van Nederland: "een economische theorie is meestal niet meer dan een ratio nele gok". aangepakt worden. Bezuinigen op de collectieve uitgaven is noodzakelijk want de overheidsuitgaven zijn de be langrijkste veroorzakers van de inflatie. Lonen en salarissen moeten goed in de tang genomen worden, want daar zit de omvang van de overheidsbestedingen. Tekorten bij de overheid betekenen in flatie en hoge rente. Matiging van alle loontrekkers en een prijsbeleid voor de vrije beroepen is absoluut nodig. Van kardinaal belang is ook onze exportpo sitie. Voor de helft hangen we van uit voer af, dus moet je zorgen dat je een goede positie op de wereldmarkt krijgt. Verder dienen de rendementen van het bedrijfsleven verbeterd te worden. In de particuliere sfeer dient meer ruimte te komen. Bevordering van innovaties (nieuwe produkten) is daarbij van groot belang. De opbrengstkansen van tech nisch vernuftige produkten met de chip dienen nader uitgewerkt te worden. We moeten ons ook niet zomaar bij de werkloosheid neerleggen. Met name in de ontwikkeling van het midden- en kleinbedrijf zie ik een stimulans voor de werkgelegenheid. Maar ook de definitie van het begrip passende arbeid moet worden herzien en het is ook te dol dat je Engelsen en Joegoslaven binnenhaalt. Daar kun je geen werkgelegenheid tegen opschep pen", aldus Moerland. Toezien op het volumebeleid acht hij ook een voor naam punt. "Matiging aan de inkom stenkant is de hoofdremedie. De instru menten zijn er om de problemen op te lossen, maar politiek is men het niet eens", zegt de jonge hoogleraar, die een gezond bedrijf na aan 't hart ligt. In zijn nieuwe baan wil hij contacten met het bedrijfsleven blijven houden." Zo zou ik de band met de Rabobank wel willen behouden in de vorm van bestuurscol leges. Commissariaten horen er ook bij". Een job bij het I.ternationaal Monetair Fonds (I.M.F.) of de wereldbank had Piet Moerland ook wel leuk gevonden. Hij dro mt af en toe ook wel eens van concertmusicus. Na het afstuderen is hij met vioolles begonnen aan de Rotter damse muziekschool, waar ook groepjes zijn. "Voor de rest heb ik geen noten op m'n zang. We fietsen en wandelen erg veel en daarom trekt de boslucht in de kop van Drente (Peize, 10 km van Groningen) ons erg aan. In Capelle a.d. IJssel en de randstad is het erg druk en massaal. In het Noorden is er ruimte is het gezelli ger en vriendelijker. Alleen is het vijf uur rijden van Tholen, zodat de fre quentie van het familiebezoek drastisch zal verminderen". De voordelen van de verhuizing geven bij de fam. Moerland echter duidelijk de doorslag. Met plezier gaan ze in het Noorden een nieuwe toe komst tegemoet. m EM Piet Moerland met zijn vorig jaar sep tember geboren zoon Tijmen en zijn vrouw Cobie van Dijke, tot de geboorte verpleegster in het kinderziekenhuis Sophia te Rotterdam in de wijdse polder aan de Rijkebuurtse weg bij Oud-Vossemeer, waar de schoonouders van de jonge professor wonen. Als plattelanders verwisselen ze met plezier de volle randstad (Capelle a.d. IJssel) voor Peize in de kop van Drente. Adn C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM De plannen werden vrijdagmiddag be kend tijdens het bezoek van de PvdA- statenfractie aan Tholen. Bij een discus sie over de afvalproblematiek stelde statenlid H.A. Roest - die van de aan vraag van CNC helemaal niet op de hoogte was - een vraag over verwerking van het huisvuil e.d. bij een compostbe drijf. De burgemeester kon daar ont kennend op antwoorden, maar hij werd toch wel in verlegenheid gebracht door de vraag omdat enkele aanwezigen glimlachten en blijkbaar iets meer wis ten van een ander soort compostbedrijf. Een tipje van de sluier wilde de burge meester wel oplichten, namelijk dat er pril qontact was met een bedrijf. De fractievoorzitters waren erover ingelicht. Hij had er wel wat verwachtingen van, maar eerst waren nog gegevens nodig over het fabricageproces. Verdere me dedelingen wilde de burgemeester vrij dagmiddag niet doen. Desgevraagd liet de Thoolse burge meester nog weten, dat het om een aan vraag van C.N.C. ging, het bedrijf dat zich in Zuid-West Nederland druk oriënteert in verband met de vestiging van een tweede compostbedrijf. Mo menteel wordt op een terrein van circa 12 ha in het Noord-Limburgse Ottersum maximaal 6000 tdn compost bereid voor 85% van de Nederlandse champignonk wekers. Gezien de niet ongunstige groeimogelijkheden van de champig nonteelt in Nederland en de ontwikke ling van nieuwe technieken zoals de produktie van doorgroeide compost, is verdere uitbreiding van de compostpro duktie dringend gewenst, aldus CNC. Compost wordt bereid uit paardemest en stro. Verder worden nog hulpstoffen gebruikt zoals piepkuikenmest en gips. Nieuw-Vossemeer en dan met name een poldertje aan de weg naar Sint-Philips land was al eerder kanshebber, maar daar kwamen van direct omwonenden Vervolg op pag. 11 In de droge maand mei viel er donder dagmiddag toch nog wat regen, maar bruidegom Tonny Pot had op alles gere kend en liet zijn bruid Wilma Geluk vanuit het gemeentehuis in St. Maar tensdijk droog in de auto stappen. De leerlingen van de kleuterschool de Bij enkorf uit Tholen, waar juf Wilma leids ter is, bleven binnen en vormden in de hal een erehaag met feestmutsen. Ze hadden ook een prachtige 'loper' gemaakt voor het bruidspaar. De kleuters lieten zich in Haestinge de limonade goed smaken. Piet Moerland hoogleraar in de bedrijfskunde 0 Compostbedrijf kan 100 Tholena- ren werk bieden 0 Zelfs Bonken bij de eerste Doré's 0 Zaterdag Braderie St. Philipsland 0 Kanaalschap De Eendracht wordt opgeheven 0 B en w in de clinch met PvdA-sta- tenfractie over recreatiebeleid 0 De nieuwe vuilnisauto in dienst 0 Steintjeskreek krijgt nu vijf hui zen 0 Werkverkeer Philipsdam rijdt te hard 0 Pastoor Rijsloo in 't goud 0 J. van Beveren nieuwe voorzitter Rabobank 0 Eén lijn bij ongeoorloofd school verzuim Welzijn in Flipland 0 Gedegradeerd WHS in de Een- drachtcup-finale Leven is eeuwig onderwijs in oor zaak en gevolg 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's )e Gebr. den Engelsman uit Poortvliet hebben de primeur van de Doré's 1980. Dinsdag 27 mei begonnen ze met het rooien van de aardappelen in de Wei- hoek, die op 20 februari gepoot waren, en deze week hebben ze al vijf gemeten uit. Op de veiling Z.H.Z. te Barendrecht haalden de Doré's prijzen van 1,80 tot 2 80 per kg. olgens dhr. M. den Engelsman heeft deze teelt onder plastic goed opgebracht. Hij had grote, mooie aardappelen, ja zelfs bonken. Zijn tevredenheid is dermate groot, dat hij de kilo-opbrengst liever niet noemt. Het perceel vroeger een stuk weiland - had niet onder de droogte geleden ondat er met een giertank 30 mm water uit de watergang op gebracht was. Dat had duidelijk resultaat. Dhr. den Engelsman denkt zo met het rooien van Doré's van de koude grond (niet onder plastic) te kunnen vervolgen. Dhr. J. v.d. Repe te St. Annaland begon dinsdag met een perceel aardappelen aan de Plaatweg, waar de opbrengst 17 kg per roe was. Advertentie IM Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1