Hoofden dienen één lijn te trekken bij ongeoorloofd schoolverzuim P'! Ko van nieuwe dirigent Oud^ossem^frs Vooral onderkennen wat er onder de bevolking leeft Raadslid De Bres wil zich nog tweemaal bedenken over jeugdcoördinator Tholen KAA BEE C. DëlMz nam na ruim 20 jaar afiche PAK EVEN UW ZAKBOEKJE Donderdag 5 juni 1980 EENDRACHTBODE 11 Wethouder Versluijs: uitzonderingen erg gevaarlijk Ongenoegen. Niet verwijzen. Letter of geest van de wet. Zo krijgt U betere kleurenfoto's Integratie. Schoolbegeleidiüg. Kadervorming. Meer aandacht jongeren voorzieningen Veel leden. VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Kerkelijke verhoudingen Coördinatie van aktiviteiten. Trots. Acht korpsen. Jongeren naar verzetscongres. Vut Waterschap kost ingelanden 2,50 per ha. Menselijk. Welzijnscommissie Sint Philipsland behandelde sociale kaart i ,,'t Zou goed zijn als de schoolhoofden één lijn trekken, want verzuim is ver zuim. Je krijgt wrijving als de een slapper is met aangeven dan de ander". Dhr. A. Brinkman, bestuurslid van de Chr. Mavo Tholen, zei dat donderdagavond tijdens een bijeenkomst van de Prot. Chr. Re gionale Schoolraad Tholen/St. Philips- land. In het verenigingsgebouw van de Oud Ger. Gem. te St. Philipsland sprak de Thoolse wethouder van onderwijs J. Versluijs over de relatie school-gemeen- te. Hij bracht naar voren, dat het gemeen tebestuur toezicht moet houden op de naleving van de Leerplichtwet. De in spectie Goes is er erg fel op, dat er geen ongeoorloofd schoolverzuim is. Dhr. Versluijs wees erop, dat er door het toe nemende aantal wintersport- en voor jaarsvakanties problemen kwamen. "De Leerplichtwet geeft echter alleen de mogelijkheid voor tien dagen vakantie - buiten de normale vakantiedagen - voor gewichtige redenen. Dat is ziekte, maar geen vakantie. Sommige gemeenten maken hier echter misbruik van door te zeggen dat bepaalde beroepsgroepen als de horeca en de landbouw ook onder gewichtige redenen vallen. Men komt met de gekste, maar ook wel geloof waardige verhalen, maar uitzonderin gen maken, is een erg gevaarlijke zaak. Je wordt dan gemakkelijk beticht van willekeur. Uitzonderingen maken de zaak ook verwarrend omdat er dan misverstanden ontstaan. Op grond van het beroep is er helemaal geen extra vakantie mogelijk", aldus wethouder Versluijs. Hij voegde daar echter gelijk aan toe, dat de Leerplichtwet door de justitie niet gedekt wordt omdat de straffen van de kantonrechter meestal minder dan vijf tig gulden zijn. "Men riskeert zo'n boete gewoon omdat bijvoorbeeld een zomerhuisje buiten het seizoen wel 200 gulden goedkoper kan zijn. Deze zaak is al menigmaal met de officier van Justitie besproken, maar de Zeeuwse gemeenten zitten helemaal niet op één lijn. Daarom is het moeilijk hier één lijn in te brengen. Het heeft allemaal wel geleid tot een stuk ongenoegen. Ook van de bijzonde re scholen wordt echter verwacht, dat ze onwettig schoolverzuim melden", zei de Thoolse wethouder. Hij vond de maxi mum straf van 200 gulden, die in de praktijk niet wordt toegepast, een erg onbevredigende situatie. Dhr. Brink man, die mede uit hoofde van zijn functie als politieman met processen- verbaal over schoolverzuim te maken heeft, was het wel opgevallen, dat het veelal dezelfde scholen zijn en ook scholen uit dezelfde gemeente. Komt schoolverzuim op anderen scholen niet voor?, vroeg Dhr. Brinkman zich af. Dat komt inderdaad voor, erkende wet houder Versluijs. "De inspectie hamert er ook geregeld op en zowel de bijzon dere als de Openbare scholen moeten één lijn trekken. Tholen past de leer plichtwet wel strenger toe dan andere gemeenten, want we moeten niet in wil lekeur verzeilen", aldus Versluijs. Uit een vorige standplaats wist Dhr. Brinkman, dat er zelfs kinderen wegens het aangeven van schoolverzuim naar een Openbare school gegaan waren. Hij meende, dat het Chr. onderwijs dan bij de ouders toch ook niet diep zat. Dhr. R. Weijler, vooriitter van de Prot. Chr. hoofdenkring, liet weten, dat zijn vereniging besloten heeft om 1 lijn te trekken. Hij wist ook dat een school hoofd zelfs 14 dagen gevangenisstraf kan krijgen wanneer verzuim niet aan gegeven wordt. Dhr. Weijler wees erop, dat grotere scholen in Tholen en St. Maartensdijk er meer last mee hebben. Daar trekt men vaker aan de bel voor extra vakantie. Wanneer dat wel ge vraagd wordt, wordt er doorverwezen naar de gemeente. Wethouder Versluijs vond dat niet correct. "In gevallen die duidelijk liggen, maar waarvan het ant woord niet prettig is, dient men niet naar de gemeente te verwijzen.". Dhr. Weij ler zei dat de hoofdenkring alleen va kantie tijdens de wettelijke periode toe staat. - Dhr. J. Leune, chef afdeling Onderwijs gemeente Tholen, was het opgevallen dat er bijzonder weinig ongeoorloofd schoolverzuim op Bijzondere scholen voorkomst. "Dat is opmerkelijk. Het zijn daar ge- zagstrouwe mensen" aldus Dhr. Leune, die dat ook in de woorden van Dhr. Brinkman had beluisterd. De Fliplandse burgemeester G. van den Berg bleek een ander beleid te voeren dan wethouder Versluijs. "Je kunt de letter van de wet Als U een Kodak kleurenfilmpje hebt gekocht, bestaat de mogelijkheid deze door het kleurenlaboratorium van Ko dak zelf te laten drukken. Niet altijd hebt u de zekerheid dat uw Kodak rolletje ook echt door Kodak zelf wordt behandeld. De echte Kodak kleurenfoto's zijn aan de achterkant gestempeld met Selekt print. In Bergen op Zoom is Foto Segers Ko dak Selektprint daeler. Uw kleurenfo to's worden dan onder internationale kwaliteitscontrole van Kodak afge werkt. Neem eens de proef, uw kostbare herin neringen zijn het waard. Advertentie IM wel uitvoeren, maar dan wordt de maatschappij onleefbaar. Wij proberen het allemaal zorgvuldig af te wegen, naar de geest van de wet. Het advies van het schoolhoofd is zwaarwegend. Is het aantoonbaar dat de landbouwoogst door droogte of iets dergelijks moeilijk zit, dat kan men een paar dagen aan de Kerstvakantie koppelen", aldus burge meester van den Berg. "De contacten tussen de gemeente en de scholen zijn bijzonder goed", zei het Fliplandse schoolhoofd A. M. Geense. "Dat is op Tholen ook zo. Regelmatig overleg met de hoofdenkringen vinden we belangrijk, maar ten aanzien van het schoolverzuim mag het niet zo zijn, dat een geval dat je goed kent, bevoordeeld wordt boven een geval dat je minder goed kent", zei wethouder Versluijs. Dhr. J. W. Quist bestuurslid van de Eben Haezerschool Tholen, vond dat de vakanties meer op de wensen van de ouders afgestemd zouden moeten wor den. Dhr. Versluijs antwoordde dat daar op gestudeerd wordt: een kortere zo mervakantie en meer tussenvakanties. De integratie van het kleuter- en lager onderwijs tot basisonderwijs kwam ook ter sprake. Dhr. Weijler wees erop, dat vele Chr. Kleuterscholen nog los staan van de Chr. Lagere scholen. Zou hier geen taak liggen voor gemeentebestuur en schoolraad? Wethouder Versluijs zei, dat de regering nog steeds vasthoudt aan 1 augustus 1983 als ingangsdatum voor de integratie. "We vragen ons wel af, hoe dat op zo'n korte termijn moet. Per 1 oktober 1982 moeten we een toede lingsplan voor de scholen hebben, maar bestek 81 heeft ons wel geleerd, dat er ten aanzien van de gebouwen bij de in tegratie niet van alles onder 1 dak uit gegaan wordt. Er is geen enkele faciliteit te verwachten", zei de Thoolse wethou der. De Fliplandse burgemeester was het met hem eens. "Je krijgt geen cent, daar zijn ze keihard in. Ik heb grote zorgen over de finan ciën, want bij het voortgezet onderwijs is het nu al een lijdensweg met de gebou wen. Ik voorzie grote problemen en daarom ben ik somber", aldus Dhr. v.d. Berg. In de vergadering van de commissie fi nanciën werd dinsdagavond de subsi dienorm voor verenigingen en organi saties behandeld voor de begroting 1981. Een nieuw cachet daarbij was 't op tafel gebrachte welzijnsplan en de daarin ge maakte ramingen, die voor een deel ook in subsidies moesten worden verwerkt. Het was voor het P.v.d.A. lid J. de Bres tevens aanleiding wat algemeen be schouwend op het welzijnsplan in te gaan.Hij vroeg zich daarbij eerst af, wat straks in dat opzicht het raadsvoorstel zal zijn. Waarschijnlijk komt dit nog in de junivergadering aan de orde. Met name zag hij voorshands nog niet gerin ge problemen in benoeming van een jeugdcoördinator en jeugdraad. Als hij in dit opzicht een vergelijkende lijn zou oppakken van het open bejaar- denwerk, dan werd daarvoor destijds terecht door b en w een werkgroep in gesteld. Een werkgroep die nu spoedig tot afronding kan komen, maar wel eerst alles eens op een rijtje kon plaatsen voor een beslissing zou vallen, waarvan men later toch weer spijt zou hebben of zelfs ondoordacht genoemd kon worden. De Aan de vergadering van de Welzijns- commissie Sint Philipsland op vrijdag 23 mei in het gemeentehuis onder leiding van burgemeester G. Van den Berg was heel wat huiswerk voorafgegaan. Het 'concept sociale kaart Sint Philipsland lag op tafel met daarin zowat alles wat over dit dorp en over Anna Jacoba Pol der van belang is te weten en voorts was van 26 van de 32 plaatselijke verenigin gen antwoord binnen op gezonden vra genlijsten, waaruit een goed beeld van het plaatselijk gebeuren valt af te leiden. Mogelijk zijn die aktuele gegevens me teen bron voor een nieuw gemeentehuis, waarnaar vanuit de commissie ook werd gevraagd. De sociale kaart en vereni gingsanalyse maakt voorts duidelijk dat jongeren in deze gemeente wat extra aandacht verdienen, ook ai blijft er daarnaast het pleidooi voor een eigen bejaardentehuis. De ingekomen stukken van K.C.Z.B.,Zeeuwse Sportraad en Fede ratie Maatschappelijke Dienstverlening maakten duidelijk dat er ook in de wij dere regio en in het gewest belangstel ling is voor dit welzijnswerk,. In eigen woonplaats bleef de belangstelling voor het commissiewerk echter nog beperkt, want vrijdagavond beperkte de publieke belangstelling zich tot 3 personen. Wel een voltallige commissie met zelfs plaatsvervangende leden. Het ontwerp sociale kaart met beschrijving van de geografische situatie en historische achtergronden, met gegevens over be volkingsontwikkeling en struktuur, ont moette bij de commissie weinig kritiek. Het gaat daarin ook meer om feitelijke gegevens met daar tussendoor slechts een enkele beleidsaanbeveling. Sint Philipsland bestaat sinds 1496 en moest Dhr. J. J. Snoep, bestuurslid van de Chr. school St. Maartensdijk, vroeg of de subsidie voor de schoolbegeleidings diensten aan de scholen zelf uitgekeerd zou kunnen worden. Wethouder \er- sluijs: dat is wettelijk niet mogelijk. Er is jurisprudentie (gêrechtelijke uitspra ken) over en in twee gevallen is zo'n verzoek door de rechter ongegrond ver klaard. Dhr. A. B. Goedhart, hoofd van de Juliana van Stolbergschool St. Maartensdijk, was dan wel benieuwd hoe de gemeente St. Philipsland het motiveert om naast het RPCZ nog een reformatorische school' begeleidings dienst te subsidiëren. Burgemeester v.d. Berg: dat is de vrij heid van de gemeente, de gemeentelijke autonomie. Als scholen gebruik maken van andere begeleidingsdiensten dan het RPCZ, dan steunen wij dat blijvend. Het geld kan echter niet aan de scholen betaald worden in de vorm van een be drag per leerling. Dhr. Noom uit Scherpenisse, bestuurs lid van de Chr. kleuterschool, vroeg of de schoolraad subsidie zou kunnen krij- Het dagelijks bestuur van het Water schap Tholen stelt, na ernstige afweging van alle belangen voor, per 1 juli a.s. een Vut-regeling voor het personeel te laten ingaan. Vanaf 63 jaar kan men dan ver vroegd uittreden, waarbij 80% van het laatst verdiende loon betaald wordt. Het rijk is niet bereid hierin bij te dragen, zodat het waterschap de lasten zelf moet dragen. Volgens het dagelijks bestuur komt de Vut-regeling voor 1 persoon neer op een gemiddelde last van 2,50 per ha per Vut-jaar. De algemene vergadering neemt vrij dagmiddag om twee 'uur een beslissing in het Holland Huis te Scherpenisse. Op de agenda staan verder een salaris verhoging per 1 januari, aanpassing pensioenen, wijziging rechtspositierege ling, heffingsverordening waterveron- heer de Bres vroeg zich af of niet het zelfde moet gebeuren voor het welzijns plan en dan met name voor de doelstel ling van een eventuele jeugdcoördinator en jeugdraad. Voorkomen is beter dan genezen en bijsturen is moeilijk. Hij ad viseerde een werkgroep te vormen, die de noodzaak van een jeugdcoördinator nog eens goed moet bekijken. Nu leeft blijkbaar al de gedachte dat die er moet komen en daarvoor zit in het welzijns plan ook al een raming. Niettemin vraagt die welzijnscommissie zich tegelijkertijd af of de ene jeugd coördinator en het algemeen én tege lijkertijd ook het kerkelijk jeugdwerk kan behartigen. Dezelfde vraagstelling was er destijds vanuit het publiek. Voorzitter Moerland meende dat de heer De Bres deze op merking beter in komende raadsverga dering kan plaatsen. Als hij had geweten daarop te moeten antwoorden dan zou hij voor deze ver gadering zeker ook aan wethouder Ver sluijs of ambtenaar van der Sande heb ben gevraagd aanwezig te zijn. Het wel zijn behoort niet tot de portefeuille van wethouder Moerland. Commissielid M. evenals de andere zeeuwse gebieden voortdurend strijd leveren tegen het water. Er was een geleidelijke groei door verdere bedijkingen. In 1884 werd het eiland uit het isolement verlost via aan leg Slaakdam. Een verbinding met Bra bant en daardoor een steeds intensiever contact van Hervormde en Gerefor meerde Fliplanders met de Katholieke buren. Maar banden met Schouwen- Duiveland en Tholen gingen daardoor nimmer teloor. De Philipsdam zal met name het contact met Schouwen-Dui- veland wellicht verder verstevigen. Het dorp Sint Philipsland verzorgt in be langrijke mate ook een functie voor Anna Jacobapolder, dat minder voor zieningen heeft. De na zoveel ingrijpen de herindelingen van gemeenten in de provincie nog gebleven Sint Philip- slandse zelfstandigheid onderstreept de wat bijzonder geografische ligging in dit gewest een nog 'ouderwetse' samenle ving, maar dan wel vanuit het positieve uitgangspunt. De bevolkingsgroei in 80 jaar beperkte zich tot een paar honderd inwoners. Maar dat alleen in Sint Phi lipsland. Anna Jacobapolder had een gestage teruggang. De laatste tijd is er in Sint Philipsland zowel een geboorte- als vestigingsoverschot, dat wil zeggen, dat er meer worden geboren dan overlijden en er zich meer vestigen dan er vertrek ken. De daling van het aantal geboorten is in Sint Philipsland ook minder spec taculair verlopen dan in de meeste an dere Nederlandse gemeenten. Verwacht wordt dat het ook niet zal dalen beneden de 100 geboortes per 1000 vrouwen, ter wijl dat in den lande op 80 ligt. De bevolkingskaart toont dat Sint Phi- gen. De Fliplandse burgemeester liet dat maar over aan wethouder Versluijs, die weinig perspectief gaf. In de wet is er namelijk niets geregeld over een schoolraad voor het Bijzonder onderwijs, wel bestaat die verplichting voor het openbaar onderwijs. De kosten van de openbare schoolraad beïnvloe den de exploitatievergoeding, dus zou het dubbel op zijn als de bijzondere schoolraad nog een aparte subsidie kreeg. Dhr. Versluijs besteedde verder nog aandacht aan stichtingsmogelijkhe den van een school minimum 30 kleu ters, 60 voor de lagere school en moge lijk 50 kinderen voor de basisschool van 4-12 jr), de materiële instandhouding en de exploitatievergoedingen. De bijeenkomst maakte deel uit van de kadervorming en bijscholing van be stuursleden. De Prot. Chr. schoolraad onderkent de noodzaak om beslagen ten ijs te komen om met kennis van zaken het onderwijs dat steeds meer deskun digheid vereist, te kunnen begeleiden. Voorzitter J. C. van Voorst uit Tholen opende de vergadering met gebed en het lezen van ps. 25, terwijl burgemeester v.d. Berg als bestuurslid van de school raad de bijeenkomst met dankgebed sloot. treiniging, technologische dienst en di verse verkopen van sloten en verhuur van jacht en visrecht. De rekening 1979 heeft een positief resultaat van ruim 16 mille voor de traditionele taken en ruim 17.000 gulden voor de zuiveringstaak. De exploitatiekosten en de heffing voor lozing op rijkswater vielen gunstiger uit, terwijl verder aanmerkelijk meer zuive- ringslasten werden ontvangen dan was begroot. Aan de bestemmingsreserve egalisatie-zuiveringslasten werd maar liefst 150.000 gulden toegevoegd. Bij de traditionele taken was er een opmerke lijke stijging van de energiekosten ge malen met bijna 24 mille. De kapitaal- dienst geeft een tekort aan van ruim 712 ton op de traditionele taken en een batig slot van ruim 463.000 gulden voor de zuiveringstaak. van Damme (VVD) vond eveneens dat men nu geen algemene beschouwingen over dit onderwerp moest houden, maar gaf zijn collega De Bres wel toe, dat er met de welzijnsplanning financiën zijn gemoeid en dus wel in deze commissie horen. De heer Van Damme achtte te recht, dat in de welzijnsplanning veel aandacht aan de jeugd wordt besteed, maar daardoor mogen de bejaarden niet worden vergeten. Op dit moment moe ten we echter geen deuren dichtslaan, omdat een andere deur opengaat, vond het VVD commissielid. De voorzitter herhaalde er niet op te hebben gere kend, dat dit nu allemaal aan de orde zou worden gesteld. Ambtenaar Meer- tens vulde aan, dat het er thans meer om gaat wat van de welzijnsplanning onder de subsidie valt. De heer De Bres plaaatste verder nog nog een paar an dere opmerkingen over het welzijns plan, die van wat minder importantie waren, maar dan ook wel in de raads vergadering ter sprake gebracht zullen worden. Zeer waarschijnlijk wordt het welzijnsplan nog in de juni-raadsverga- dering behandeld. lipsland niet aan het vergrijzen is en daarom wordt in de sociale kaart dan ook de voorzichtige conclusie gesteld, dat de gemeente in de toekomst meer aandacht zal moeten besteden aan voorzieningen voor jongeren. Evenals op Tholen zijn het ook in Sint Philips land meest jongeren die vertrekken. Daarentegen keren de in het dorp neer gestreken Rotterdammers veelal na ver loop van tijd weer terug naar de Maas stad of omgeving. Van elke 10 Fliplan ders is er 1 niet in het dorp geboren. De landbouw bleef er domineren als voor naamste bron van bestaan, maar het aantal werkenden in de agrarische sector ging met sprongen achteruit. Velen pendelen naar havens en fabrieken. De gemiddelde inkomens zijn er lager dan het landelijk gemiddelde. Toch is de werkloosheid met 2,2 procent niet bij zonder hoog. De laatste jaren was er nogal woningbouw. In 1979 had de kleinste Zéeuwse Gemeente 758 wonin gen, waarvan de kwaliteit in Sjnt Phi lipsland uitstekend is en in Anna Jaco bapolder slecht. Er zijn 22 tweede wo ningen. Goede deelname is er van jon geren aan algemeen voortgezet onder wijs. Het openbaar vervoer werd de laatste jaren ook voor Anna Jacobapol der verbeterd. 55 kleuters bezoeken de schoolvoorzieningen in Sint Philipsland en Anna Jacobapolder. De openbare lagere school telt 73, de prot.chr.school 108 leerlingen. De Chr. school in de polder wordt door 35 leerlingen bezocht. Daar is ook vormingsinstituut met 46 deelnemers. In 1978 was er een distri butie planologisch onderzoek, wat o.m. uitwees dat er voor grote winkelvesti gingen in het dorp geen plaats is, maar wel belangrijk dat een variatie aan voorzieningen blijft. In 1980 zijn er 18 winkels. Dhr. Hommel maakte bij de viering van het 55-jarigc bestaan ook melding van zorgen. "Tot mijn spijt moet ik consta teren, dat ook bij sommigen in de ver eniging het eigen ik, dat in de tachtiger jaren centraal staat, te sterk aanwezig is. Goed bedoelde bestuurspogingen wor den naast zich neergelegd. Men gaat z'n eigen weg. Ik hoop dat deze tendens zich op weg naar het 60-jarig bestaan, niet zal voortzetten''', aldus Dhr. Hommel. Daarentegen was hij verheugd, dat Oud-Vossemeer over zo'n groot korps beschikt met veel jeugd, die in de toe komst de muziekvereniging levendig kan houden. Ten aanzien van de finan ciën was de voorzitter weer somberder. ALLE SOORTEN Zuid-Oostsingcl 43 Tel. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM In het dorp domineert op kerkelijk ge bied de oud gereformeerde gemeente met een aanhang van 56 procent, in Anna Jacobapolder de gereformeerde kerk met 14,5 procent. Tot de Ned.Her- v.Kerk behoren er 27 procent rooms Katholieken 1 procent en 5 procent on- kerkelijken. De politieke struktuur is met bovenstaande in overeenstemming. De SGP is de grootste partij. In de ge meenteraad 3 SGPers, 2 CDA-ers en 2 PVAB-ers. Bij de bespreking van het concept werd er op geattendeerd, hoe er ook in toenemende mate in Rotterdam wordt gewinkeld, terwijl er na inge bruikneming van de Philipsdam de ver wachting is, dat zowel Schouwen als Flakkee meer Sint Philipslands bezoek zal krijgen en mogelijk ook wel omge keerd. Geconstateerd werd ook, dat de Fliplander in het algemeen toch wel honkvast is en de vele pendel niet tot gevolg had, dat er ook een massale be- woningsuittocht was. De binnenschip pers met een domicilie Sint Philipsland mogen niet worden vergeten, vooral niet omdat de kinderen daarvan veelal bij familie ter plaatse zijn ondergebracht voor het schoolgaan. Voor wat de mid denstandssector betreft, werd vanuit de commissie verondersteld, dat ambulante handel een goede aanvulling kan zijn op het voorzieningenpakket. Bezwaar kwam er tegen de zinsnede in het con cept dat de aanhang van de oud. geref. gemeente de dienst uitmaakte. Dit wordt vervangen door te stellen, dat er in de kerkelijke verhoudingen van die richting meer zijn dan van andere rich tingen. Rekening houdend met boven genoemde opmerkingen zal nu het defi nitieve rapport worden opgesteld. veel ups.en downs mee, maar Dhr. Del- hez bleef altijd dezelfde. "Uw mense lijke kant trof ons altijd bijzoijder. U leefde mee met de gezinnen van de le den en een praatje wil er bij velen toch nog steeds in. Muzikaal wist u als diri gent precies wat wel en wat niet kon. U erkende, dat er wel eens een extra prikkel nodig was om in een bepaalde richting te werken. Steeds kwamen dan de goede resultaten uit de bus, zoals op de twee laatste concoursen. U hebt de groei en bloei van onze vereniging be vorderd en de muziek op een hoger peil gebracht. U gaf ons de ruimte voor kritiek, maar u bleef altijd een heer, ondanks dat wij het u wel eens moeilijk maakten. U was voor THOLEN za. 14 juni: Watersportver. De Kogge, viswedstrijd (l.w. Wemeldinge 11.10 u) vr. 6 juni: De Wingerd, 20.00 uur feest avond Damclub "De Eendracht" POORTVLIET za. 21 juni: 19.00 uur oriëntatierit VVN, start loonbedr. Hage, Hogeweg Aan de hand van de door verenigingen ingeleverde vragenlijsten zal eveneens een rapport worden gemaakt. Met 32 verenigingen in Sint Philipsland en An na Jacobapolder valt er voor alle cate- goriën ter plaatse toch wel iets te doen. Van de 26 verenigingen die reageerden op het verzoek vragen in te vullen heb ben er 15 statuten, 1 een huish.regle ment en 10 doen het zonder vereni gingsbepalingen. 12 vinden hun accom modatie wel geschikt, maar hebben nog enige wensen, 6 zijn volledig tevreden, 3 vinden hun outillage ongeschikt. Bij 10 instellingen is er bijzondere aandacht voor speciale bevolkingsgroepen. Zes tien verenigingen willen komende 4 jaar komen tot nieuwe aktiviteiten, 44 ande re willen bestaande uitbreiden. 12 in stellingen hebben knelpunten, hetzij fi nancieel, hetzij vanwege de accommo datie of steun van deskundigen. Als be hoeften werden genoemd bejaarden- gymnastiek, badminton, uitbreiding boekenbestand en bibliotheekruimte, bejaardenkoor. Er is verder behoefte aan coördinatie van de aktiviteiten en spreiding van de agenda, zodat doublu res op dezelfde avond zoveel mogelijk worden voorkomen. 15 instellingen krijgen subsidie, 17 zijn aangesloten bij regionale of landelijke organisaties. Wensen waren er uiteraard ook ten aanzien van een trapveldje, bijvoor beeld op de Kaaidam en aanduiding visplaatsen. Aan nieuwe inwoners zou meteen de nodige informatie verstrekt moeten worden ten aanzien van het be staande verenigingsleven, zo werd ook varlaf de publieke tribune gevraagd. De commissie zal op donderdag 21 augustus a.s. opnieuw bijeenkomen. ons een groot voorbeeld en daarom gaan we met een beetje weemoed afscheid nemen", aldus voorzitter Hommel, die een gouden horloge aanbood en de speld van verdienste op de revers van Dhr. Delhez bevestigde. Voor zijn vrouw waren er bloemen. Oud-voorzitter A. Geertse liet weten, dat de leden zonder uitzondering trots waren, dat dirigent Delhez zo lang in hun midden was. Dat bleek wel toen er met de pet werd rondgegaan voor het afscheidscadeau: een diplomatenkoffer met een platenbon. Oud-Vossemeer was de laatste muziekvereniging die de Steenbergse dirigent losliet. Dhr. Delhez zei overweldigd te zijn door de grootse huldiging. "Het spijt me dat ik moet stoppen, maar het is niet verantwoord om een medisch advies naast mij neer te leggen. Ik zal echter regelmatig de repetities bezoeken en het wel en wee van de vereniging volgen", zei dhr. Delhez, die extra waardering toonde voor de jeugd, waaraan hij de prettigste herinneringen bewaarde. Hij hoopte dat zijn opvolger Ko van Driel op dezelfde steun kon re kenen en wenste hem vele mooie muzi kale en gezonde jaren toe. Daarna was er nog een quiz over de historie van de vereniging, waarna een bal het vrijdag programma besloot. Zaterdag zetten acht korpsen extra luis ter bij het elfde lustrum. De regen was spelbreker, want niet alle verenigingen konden hun rondgang maken. Na het openingsconcert van de jubilerende vereniging in de Vossekuil en het optre den van de Chr. muziekvereniging Euphonia uit Vrederust, goot het pij- pestelen. Toch klaarde het weer op, zo dat Concordia St. Philipsland, Semper Crescendo Nieuw-Vossemeer, Volhar ding Steenbergen en Concordia Tholen wel naar buiten konden. Euterpe St. Maartensdijk, Sint Cecilia Kruisland en Sint Cecilia Halsteren troffen het weer minder goed. Voor het slotconcert van de Oud-Vosse- meerse muziekvereniging dankte voor zitter Hommel alle medewerkenden. Ondanks het weer was hij tevreden over het verloop al had de publieke belang stelling dan wel groter kunnen zijn. Gastvrouw Jeanette Havermans, die de gehele dag als presentatrice optrad, kreeg bloemen en een enveloppe met inhoud. De scheidende dirigent Delhez verrichtte de trekking van de verloting, waarbij mevr. Vos uit de Raadhuisstraat een eetservies won. Voor de laatste keer dirigeerde hij drie nummers, waarna de drumband optrad o.l.v. Hans Vroegop. Mevr. Delhez kon deze finale niet mee maken omdat ze jaterdag juist een armbreuk had opgelopen. De Oud-Vossemeerse muziekvereniging gaat naar het zestigjarig jubileum toe o.l.v. de jonge dirigent Ko van Driel. SCHERPENISSE vr. 6 juni: Holland Huis, 20.00 uur, ver- g.alg. bestuur Waterschap Tholen za. 7 juni: 20,.00 uur Holland Huis, dansen voor paren SINT ANNALAND za. 14 juni: 20.00 uur Dorpshuis, dans avond Streekmuseum,, tot en met 6 sept. zo- mertentoonstelling De Oranje's, di tot en met za 15 - 17 uur OUD VOSSEMEER do. 5 juni: De Vossekuil, 10.00- 12.00 en 13.00 - 14.30 uur herkeuring maten, ge wichten en meetwerktuigen BERGEN OP ZOOM 7 tot en met 22 juni: Sticht. Etcetera, expositie van de "Kraal leraren" tot 30juni: Markiezenhof, tekenaars van voor en na 1940. Roxy. "10" 16 j do. 20 u, vr za 18.45 21.15 u, zo 16, 18.45, 21.15 u, ma, di, wo 20 u. Hot Anny 18 j vr za 23.30 u. Dik Trom en het Circus a.l. za, zo, wo 14 u. Luxor Kramer vs Kramer 12 j do 20 u, vr 21.15 u ,za 18.45 21.15 u, zo 18.45, ma, di, wo 20 u. Dagboek van een 17-jarige 18 j vr za 23.30 u, za 21.15 u De karate doodssprong 12 j zo. 14-+ 16 u. Anja Verwijs en Peter Quist uit Sint- Philipsland en Gerry en Arjo Buijs uit Tholen vertegenwoordigen onze streek vrijdag 6 juni te Eindhoven op een grote manifestatie voor jongeren uit alle zes tien landen die betrokken waren bij de tweede wereldoorlog in Europa. De Stichting Internationaal Verzetscon- *gres 1980 - samenwerkend verzet Ne derland, waarin praktisch alle oud-ver zetstrijders in Nederland vertegenwoor digd zijn, organiseert 5, 6 en 7 juni een internationaal congres ter herdenking van de bevrijding, 35 jaar geleden. Van uit Zeeland zijn per gemeente een stu derende en een werkende jongere aan gewezen voor het bijwonen van de ma nifestatie. De 29-jarige Ko van Driel, student aan het conservatorium te Den Haag, is be noemd tot dirigent van de Oud-Vosse meerse muziekvereniging. Hij volgt Dhr. C. Delhez op, die na ruim 204 jaar vrij dagavond bij de viering van het elfde lus trum in zaal t Veer afscheid nam. Het is voor het eerst, dat een geboren en geto gen Vossemeerder de muziekvereniging leidt. Hij heeft zijn dirigentendiploma al ge ruime tijd in zijn bezit, terwijl hij vol gend jaar hoopt te slagen voor orkest musicus op trompet. Deze week sluit Dhr. van Driel zijn theoriegedeelte af. Dhr. Delhez droeg zaterdagavond tij dens een concert in de Vossenkuil zijn dirigeerstokje over aan de jonge trom pettist, die op solistenconcoursen zijn strepen al heeft verdiend. Dhr. van Driel leidde als eerste de Zebramars, een compositie van de scheidende dirigent. Voorzitter Abr. Hommel was vol lof Over deze premiere. Hij hoopte dat men met elkaar zou proberen in 1985 bij het diamanten jubileum op een nog hoger peil te staan. Verschillende voorzichtige ramingen hebben geleerd, dat de Oud-Vosse meerse muziekvereniging de eerste ja ren 4 a 5000 gulden aan subsidie zal moeten inleveren. Daarom zal de pen ningmeester met andere activiteiten aan het benodigde geld geholpen moeten worden om de vereniging draaiende te houden. Als alle leden niet alleen de lusten, maar ook de lasten van de ver eniging willen dragen, dan kan er nog veel goeds gebeuren, zei Dhr. Hommel. Hij was blij, dat secretaris M. Quist voor een extra cadeau had gezorgd door daags tevoren na een langdurig verblijf in het ziekenhuis thuis te komen. De voorzitter wenste hem een verder herstel toe. Het diner werd vrijdagavond afgewis seld door voordrachten en spelletjes. Daarna werd afscheid genomen van di rigent Delhez uit Steenbergen, die op doktersadvies de Oud-Vossemeerse muziekvereniging vaarwel moest zeg gen. Vanaf 18 september 1959 maakte hij

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 11