c^% -Urr lï& (D 387gouden munten zijn enkele tonnen waard 'Ik ging steeds meer beven J Toch nog stedenspel Restauratie gemeentehuis Scherpenisse dankzij goud BOUMAN POTTER Zilveren muntenvondst te Sint Annaland was uit 15e eeuw. Bijna geen reacties IdtMdMHmii De Schelde Twee potjes 'plaatjes tonen nooit üw Alno-keuken Jaap Bijl uit Scherpenisse vond goudpotje achter het gemeentehuis te St. Maartensdijk Gouden rijders Geplunderd Veiling WONINGINRICHTING Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Geeft u donderdag toch ook bloed? B en w na aandrang raadsleden en vele reacties Saamhorigheid PvdA -fractievoorzitter Lid Vereniging Goud-en Zilversmeden Talentenjacht Thoolse dagen Donderdag 29 mei 1980 36e jaargang no. 28 Eendrachtbode Postbus 5 i 4697 2G Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07" Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 uur Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50 Hoofdredacteur G Heijboer. Als je binnen een week twee potjes rijker wordt, die samen goed zijn voor dik een miljoen gulden, dan mag je het een ver heugende afsluiting viMden van een zonnige meimaand. Die meevaller viel onze gemeente Tholen ten deel. Dat begon eind vorige week met de vondst van een potje, waarin zich o.m. dukaten bevonden. De gemeentelijke broekzak kan er een paar tort, dikker door worden. Een volledig ongedachte meevaller. Met daar bevenop nog een publiciteits-extraatje, dat wat minder in een afgerond bedrag valt uit te drukken, maar de bijdrage voor het gewraakte stedenspel, waarover men vorige week ook in deze kolom kon lezen, benadert. Tenslotte levert de goudvondst ook nog wat op voor het Streekmuseum, want een belangstelling zoals op Pinkster maandag heeft 'De Meestoof nog niet eerder beleefd. Van harte gegund. Het tweede potje voor het gemeentebe stuur werd dinsdagavond openbaar tij dens de vergadering van de Commissie Financiën. Voor b en w zal deze mee valler waarschijnlijk wat minder onver wacht zijn dan de dukatenvondst, maar toch ook een meevaller. Een begro tingsoverschot 1979 van bijna een mil joen is niet niks. Je kunt ook zeggen, dat de post onvoorzien met een miljoen steeg. Daar kun je wel een en ander van doen. Er fs snel de geneigdheid om na zulke goede berichten schouderklopjes uit de delen aan bestuurders en ambtenaren vanwege het zo gunstig gevoerde beleid. We hoeven daarmee niet karig te zijn temidden van zoveel uiterst maatschap pelijk kritisch ingestelden. Maar anderzijds dat tweede potje toch wel wat nuchterder benaderen dan het eerste. Niet zozeer omdat dat miljoentje toch niet meer dan 5 procent uitmaakt van het totale begrotingsbedrag, maar vooral omdat het overschot een gevolg is, althans voor een derde deel van het feit, dat geplande kapitaalswerken niet zijn uitgevoerd. Dit is geen direct verwijt aan het gemeentebestuur zelf, want het zal veelal het gevolg zijn van nog niet ontvangen goedkeuring uit Middelburg of Den Haag. Een tweede reden om de schouderklop jes niet te overdrijven is het feit, dat het een soort traditie wordt bij de gemeente Tholen, dat er bij de begrotings-slotwij- ziging flinke meevallers worden gesig naleerd. Over 4 jaar genomen zijn het dan meevallers, die om en nabij 20 pro cent gaan belopen. Nu is het niet zo dat het gemeentebestuur die meevallers in een verkwistende en bodemloze put laat verdwijnen. Integendeel, er wordt me teen voor weer nieuwe goede zaken ge reserveerd. En er dan volgend jaar weer massaal op rekenen, dat de slotwijziging een meevaller zal zijn, omdat o.m. weer andere geplande werken zijn blijven liggen. Langzamerhand zal echter de burger die meevallers ook eens persoonlijk willen incasseren. Dan kan een gemeentebe stuur jaren achtereen bij een begro tingsbehandeling wel blijven roepen, dat een trendmatige belastingverhoging nodig is om schoksgewijze stijgingen te voorkomen, maar dan blijft het voor een gemeentebestuur wel glunderen uit an dermans portemonnee. Het begrotingsbeleid 1981 zal nu nog wel niet compleet zijn uitgestippeld, ook al kon dinsdagavond de Commissie Fi nanciën al adviseren over het subsidie beleid. Of echter een jaarlijkse trendverhoging van de belastingen voor de burger zoe- tekoek blijft, met ook telkens weer van die gunstige begrotingsoverschotten, is nu al een vraag die het college snel en de gemeenteraad in september zal moeten beantwoorden. Het Alno-keukenprogramma is zó geweldig groot...geen huis is het zelfde...smaken verschillen. De keukenop stellingen in onze gezellige showroom zijn slechts mógelijke opstellingen. Daarom kunnen wij rekening houden met al uw wensen als het om een keuken gaat. Daarom kunnen wij u optimaal adviseren en een kompleet keukenplan aanbieden... passend in üw budget. Èn...wij kunnen uw keuken straks bedrijfsklaar installeren! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gammal Bergen op Zoom tel (01640) 36910 Advertentie IM "Een (klein) broertje van de beroemde goudvondst in 1966 te Serooskerke op Wal cheren". Zo noemde drs. H.W. Jacobi van het Koninklijk Nederlands Penningkabinet te Den Haag de vondst van 387 gouden munten achter het gemeentehuis te St.Maartensdijk op de hoek van de Blauwstraat en de Korte Vest. "De 1150 munten in Serooskerke brachten destijds zes ton op, maar dat zou nu zeker het dubbele zijn. De waarde van deze vondst kan ik nu nog moeilijk bepalen, maar enkele tonnen is het zeker", aldus dhr. Jacobi. Die 'enkele tonnen' worden ieder voor de helft gedeeld door de vinder, de 33-jarige grondwerker J.C. Bijl uit Scherpenisse, en de eigenaar van de grond, de gemeente Tholen. De munten gedateerd van 1590 tot 1620 waren donderdagmorgen in een potje gevonden bij het graven van een sleuf voor een elektriciteitskabel. Op een peRconferentie in het gemeentehuis te St.Maartensdijk werd vrijdagmiddag in aanwezigheid van veel fotografen en de landelijke pers uiteen gezet, hoe waar devol de vondst was. "Dit is erg leuk. Ik zal hier veel plezier aan beleven", zei ons dhr. Jacobi, die gemiddeld vier a vijf keer per jaar opgeroepen wordt voor een muntenvondst. "Het gebeurt echter uiterst zelden van een omvang zoals hier in St.Maartensdijk. Na Serooskerkerke hebben we niet meer zo'n grote vondst in Nederland gehad, 't Zou me niet ver bazen, als we juist dankzij de catalogus van Serooskerke, alle 387 munten kun nen thuisbrengen. In principe zijn het allemaal bekende munten, met de hand gemaakt. Je kunt de verschillende stem pels zien", aldus dhr. Jacobi. Hij bracht verder naar voren, dat een zeer groot aantal munten Nederlandse hele en halve gouden rijders zijn. Ook zijn er dubbele gouden Albertijnen uit Zuid-Nederland, rose Nobels gemaakt naar het voorbeeld van Engelse munten met de wapens van Utrecht en de stad Kampen. "Die prachtige Utrechtse rcse Nobels gooien hoge ogen", zei de des kundige van het penningkabinet uit Den Haag. Dan-zijn er nog onregelmatig ge vormde Spaanse gouden munten met de naam van Philips II en III. Dhr. Jacobi wees erop, dat die munten vaak niet zo mooi zijn. Verder zaten er in de door Jaap Bijl gevonden potje nog dukaten uit Italië en het Duitse rijk. "De precieze waarde wordt pas bekend na veiling, maar de glans van de munten is goed, dus zijn ze zeker waardevol. In die tijd, waarin iedere munt z'n waarde had aan de hand van het edele metaal dat erin zat, was dat zeker ook een heleboel geld. Het goud had een heel ander omloop circuit dan het zilver. Nu zijn de bank biljetten van duizend gulden ook gaver dan die van vijf gulden", aldus dhr. Ja cobi. Er bestaat in Nederland een wettelijke plicht om muntenvondsten te melden bij het koninklijk penningkabinet. Dit voor behoud van de cultuur. "Het frustre rende is echter, dat je er nooit achter komt hoe het gebeurd is. Wie heeft het potje met 387 munten in Maartensdijk verstopt en waarom? Het is geen spaar cent van een boer", aldus dhr. Jacobi. De Thoolse gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg had kaarten meegebracht, waaruit bleek dat er vroeger bij de vindplaats een boerderij heeft gestaan. Hij wees er verder op, dat de jongste munt van 1620 is, een jaar voor het Twaalfjarig Bestand tijdens de Tachtig jarige Oorlog. Bekend is, dat in 1628 de voorgevel van het huidige gemeentehuis in St.Maartensdijk werd verbouwd. Toen werd de hand dus weer aan de ploeg geslagen, maar voor die tijd werd er geplunderd door Spanjaarden en Geuzen, aldus dhr. Zuurdeeg. Mogelijk zijn de munten verstopt omdat men tegen het einde van het Twaalfjarig Be stand weer een opleving van de oorlog vreesde. Vrijdagmiddag werden de 387 munten in alle vrede getoond, overigens in aan wezigheid van twee politiemannen. Ook was er een verzekering voor afgesloten. In de nacht van donderdag op vrijdag was de vondst in een bankkluis bewaard. De munten worden nu door dhr. Jacobi op het penningkabinet te Den Haag be keken en geregistreerd in een catalogus. Hij verwacht niet, dat de vondst dit jaar nog geveild kan worden. Vermoedelijk gebeurt dat begin volgend jaar in Am sterdam. Zowel de fam. Bijl als het ge meentebestuur hebben dus nog tijd ge noeg om hun verlanglijstje te maken. "Uit eerbied voor het verleden, wil ik de gemeenteraad voorstellen de opbrengst van de muntenvondst te reserveren voor het opknappen van oude gebouwen. Het uit eind 1500 daterende voormalig gemeentehuis in Scherpenisse is nodig aan een totale restauratie toe", Burgemeester E.Baerends zei dat vrijdagmiddag tijdens een pers conferentie in het gemeentehuis te St, Maartensdijk over de spectaculaire vondst van 387 munten. Donderdagavond omstreeks half negen was de Thoolse burgemeester op de hoogte gesteld van de muntenvondst van zeer aanzienlijke omvang. Opper wachtmeester A. Brinkman maakte proces-verbaal op en de fotograaf van gemeentewerken, dhr. M.W. Snoep, maakte diezelfde avond nog een groot aantal kleurenfoto's van de munten. "Met vreugde heb ik van deze munten vondst kennis genomen. We hopen van harte, dat er door deze vondst iets meer van het verleden van onze gemeente bekend wordt", zei de burgemeester. Hij deelde mee, hoe tegen het einde van het Twaalfjarig Bestand in 1621 de Span jaarden hier behoorlijk huisgehouden hebben. "In die tijd stonden er in de buurt van de vindplaats een aantal boerderijen. Later was het de achtertuin van de burgemeesterswoning, maar burgemeesters zijn nooit zo actief in 't spitten", zei dhr. Baerends. De schatkist van de gemeente was het niet, terwijl het kasteel van Jacoba van Beieren aan de andere kant van het dorp stond. De burgemeester liet weten, dat vijftig pro cent van de opbrengst voor de vinder is en de andere helft voor de eigenaar van de grond en dat is de gemeente. "In voortreffelijke harmonie gaan we dit afwerken. Het penningkabinet zal de munten taxeren, zodat het nog afwach ten is, wat het deel van de gemeente opbrengt. We willen één serie bewaren voor Tholen", aldus de burgemeester. Hij onderstreepte, 'dat dhr. Bijl de rechtmatige vinder was. De drie colle ga-grondwerkers waren nog bij dhr. Baerends geweest om hun wens voor een deel van de opbrengst naar voren te brengen, maar daarop kon de Thoolse burgemeester niet ingaan. Zij delen de buit: dhr. J.C. Bijl uit Scherpenisse, die bij het leggen van een elektriciteitskabel op het potje met 387 gouden munten stootte, en burgemeester E. Baerends, die alvast het glas hief op het deel dat de gemeente als eigenaar van de grond krijgt. Advertentie IM "We gaan er geen zotte dingen van doen, we blijven maar normaal", zegt mevr. J.Bijl-Jansens uit de Laban Deur- loostraat in Scherpenisse. Donderdag morgen rond elf uur kwam haar man onverwachts thuis met een potje met munten, dat hij in het schuurtje zette. Nieuwsgierig geworden, ging mevr. Bijl toch een kijkje nemen en haalde de munten eruit. "Ik ging steeds meer be ven", aldus mevr. Bijl, voor wie de 387 munten persoonlijk overigens weinig waarde hebben. Ze heeft alleen een gouden vijfje, maar verder is ze er niet in geïnteresseerd Toch was het donderdag en vrijdag een hele zenuwachtige toe stand. 's Avonds belde dhr. Bijl zijn broer, die gemeentesecretaris van Zuid- land op Voorne Putten is geweest, een inmiddels heringedeelde gemeente. Die adviseerde hem contact op te nemen met burgemeester Baerends. Vrijdag werd de muntenvondst in het gemeentehuis gepresenteerd, terwijl mevr.Bijl met haar wat zieke zoontje Danny van een halfjaar, thuis in spanning achterbleef. Het duurde allemaal nogal lang, maar via de radio-nieuwsdienst van het ANP hoorde ze toch wat over de munten. De fam. Bijl was aan 't sparen voor een verbouwing omdat men prima woont in de huurwoning van de stichting Beter Wonen in de Laban Deurloostraat. Men wacht nu maar af, wat volgend jaar de veiling van de munten opbrengt. Mevr. J. Bijl-Jansens met zoon Danny van een halfjaar, terwijl de zevenjarige dochter Jolanda vrijdag op schoolreis was. Tijdens de persconferentie vorige week vrijdag na de gouden muntenvondst te Sint Maartensdijk, deelde dhr. H.W. Jacobi van het muntenkabinet te Den Haag ook nog mee hoe er een enkele jaren geleden ook al een soortgelijke vondst plaatsvond te Sint Annaland. Dat gebeurde inderdaad in 1976 in een perceel op de Voorstraat. Een daarheen pas verhuisde middenstander moest een nieuwe vloer storten en stuitte bij graaf werk op scherven van een potje., waar van het voetje nog heel was. Daarom heen een aantal onooglijke muntstuk ken, waarvan enkele los, maar het me rendeel als een klit gekoekt zat. Ze leken op het eerste gezicht voor de vinder waardeloos te zijn, maar hij bewaarde ze wel zonder er verder veel acht op te slaan. Eerst toen hij ongeveer een jaar later over een muntenvondst in het Bra bantse Den Dungen las, herinnerde hij zich ook zijn vondst, die hij nog steeds ergens in bewaring had. Hij stelde zich toen telefonisch in verbinding met het muntenkabinet in Den Haag. Daar ad viseerde men hem de vondst maar op te sturen,. Dat vond hij nogal riskant, zo dat hij er zelf een reisje naar Den Haag aan verbond en de 308 gevonden munt stukken meenam. Het onderzoek leerde dat het zilveren munten waren uit de tijd van PHilips de Goede, Karei de Stoute, Philips de Tweede, enz. Weliswaar van geen uitzonderlijke waarde en een uit die tijd normaal betaalmiddel voor de gewone'burger, maar toch een stukje antiek, dat meetelde. Er waren realen onder met als oudste datum 1419 tot de jongste van 1572. Dr. Jacobi zei in Sint Maartensdijk, dat het nog wel een jaar kan duren, eer deze vondst op de (vei ling) catalogus komt te staan, inmiddels kreeg de vinder al een vergoeding, waarmee hij toch wel ingenomen kan zijn, al ligt het in een andere orde dan die van de goudvondst te Sint Maar tensdijk. Wat hem aanvankelijk waar-, deloos leek, was het lang niet. Dat is het trouwens zelden, wanneer men nog iets tegenkomt van hetgeen eeuwen geleden werd gebruikt. Drs. H.W. Jacobi van het Koninklij'k Nederlands penningkabinet uit Den Haag bestudeert de 387 gouden munten, die dhr. J.C. Bijl achter het gemeente huis vond. Twee politiemannen houden een oogje in 't zeil met dhr. A. van den Hoek, die de schat een nacht in de bankkluis bewaarde, mevr. Guyt en mevr. Baerends. Twee gouden potjes in een week Gouden dukatenvondst in woord en beeld 0 Mevrouw Bijl stond te beven op haar benen 0 Mevrouw Boertien opende Oran je-tentoonstelling in "De Mees toof' 0 Door expositie goudvondst liep het Pinkstermaandag storm in het museum t Oudste dienstdoende predikant van Nederland, ds. L. Gebraad dinsdag te Sint Philipsland be graven 0 Inbraken op afgelegen punten 0 Toch nog stedenspel 0 Er was ook in Sint-Annaland muntenvondst 0 Rabobank Tholen noteert 52,5 miljoen 0 Restauratie gemeentehuis Scher penisse dichterbij 0 Een ere-ronde voor Thijs Fase in Poortvliet 0 Zaterdag breekt de ragfijne WHS draad 0 Nog allerlei ander sportnieuws na Pinkstertournooien 0 EEN HALVE SINAASAPPEL IS NET ZO ZOET ALS EEN HELE 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. Tholen doet in maart volgend jaar toch nog mee aan het stedenspel van de NCRV televisie. De Groningse gemeente leek is onze tegenstander. B en w hebben de NCRV-inmiddels van hun positieve beslissing op de hoogte gesteld. Het col lege is tot dit besluit gekomen na 'drin gende verzoeken' vanuit de gemeente. In de vorige raadsvergadering kwam het stedenspel voor het eerst ter sprake na voorafgaand overleg in de commissie bestuurlijke aangelegenheden (B.A.), waarin de vier fractievoorzitters zitting hebben. Toen bleek dat de vijf mans SGP-fractie en drie PvdA-leden tegen waren, zag burgemeester E. Baerends van deelname af omdat hij een 9-8 meerderheid te krap vond. In een brief aan de fractievoorzitters wijzen b en w erop, dat aan het definitief besluit tot deelname door het college de voor waarde gekoppeld was, dat zo'n deelna me door een royale meerderheid van de bevolking gedragen zou moeten worden om enig kans van slagen te hebben. "Daarom zou er dan ook een ruime meerderheid van de raadsleden zich positief voor deelname moeten uitspre ken. Een visie, die door de commissie B.A. werd onderschreven. De waar schijnlijke stemverhouding van 9 voor en 8 tegen, zoals uit de discussie in de raadsvergadering van 19 mei kon wor den afgeleid, voldeed niet aan het zowel door ons college gestelde als door de commissie B.A. beaamde criterium van een ruime meerderheid, zodat in eerste instantie volgens gemaakte afspraken van deelname werd afgezien", aldus b en w, Het college vervolgt de brief aan de fractievoorzitters met: "Gelet echter op de aandrang die in de afgelopen week werd uitgeoefend door raadsleden, als ook rekening houdend met de vele reacties, vanuit de de burgerij en groe peringen daaruit, die ons bereikten, hebben wij gemeend, gehoor te moeten geven aan de dringende verzoeken om toch deel te nemen aan het NCRV-ste- denspel. Wij spreken de hoop uit, dat ons besluit zal bijdragen tot de uitbouw van het saamhorigheidsgevoel onder de Thoolse bevolking. We doen een beroep op de raadsleden en de gehele bevolking aan het welslagen mee te werken", aldus b en w van Tholen. De NCRV had tot woensdag 28 mei respijt gegeven voor de opgave tot deelname aan het stedenspel. Volgend jaar maart speelt het zich alle maal af in de sporthal te Leiden, terwijl de denkvragen vanuit het gemeentehuis in Sint-Maartensdijk worden behan deld. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen heeft bijna geen reacties gekregen na het debat over het NCRV-stedenspel in de vorige raadsvergadering, waarbij bleek, dat drie van de vijf PvdA-leden om financiële redenen tegen waren. "Een telefoontje uit Scherpenisse in bijzonder positieve zin, een partijgenoot die geïnformeerd wilde worden over uitlatingen van een ambtenaar en een positief ge sprek met voorzitter J.K. Elen- baas van het overleg orgaan in dustrie Tholen. Vorige week heb ben we voor het eerst een partij blad aan de Thoolse leden ge stuurd, waarin ik met name om reacties heb gevraagd over het stedenspel, maar ik heb er totaal niets over gehoord. M'n collega Kloet in St. Maartensdijk ook niet. Ik kan ook wel eens een keertje fout zijn, en door nieuwe argumenten kun je van standpunt veranderen, maar ik hoor verder niets van voor- en tegenstanders. Niemand heeft mij nog kunnen overtuigen, dat er uit het oogpunt van werkgelegenheid iets positiefs van het stedenspel te verwachten is", aldus PvdA-fractievooizitter van Schetsen. Hij handhaaft nog steeds zijn me ning, dat het financieel niet zal meevallen omdat er twee man minstens een halfjaar met de voorbereidingen voor het steden spel bezig zijn. Deze reactie van dhr.v.Schetsen ontvingen _wij, voordat bekend was, dat b en w besloten hadden alsnog aan het stedenspel mee te doen. \V Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 V. Adri C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM De Talentenjacht op de Thoolse dagen was vorig jaar een groot succes en daar om komt dit onderdeel weer voor in het programma voor donderdagavond 26 juni in de tent op het Pluimpotterrein te Scherpenisse. Leerlingen van de lagere scholen en van het voortgezet onderwijs (huishoudschool, technische school. Mavo's, enz.) kunnen hier weer aan meedoen. Vast en zéker komt men ook nu weer met Leuke ideeën, hetzij in teamverband of individueel. Opgaven nu spoedig bij dhr. A. Brooijmans, Broekseweg 1, Tholen, tel. 01667-759.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1