C. Aarnoudse gouden vakbondsvoorzitter (D Zes geslaagden voor bromfietsexamen ref. vormingsinstituut A.J. Polder Tholen doet niet mee aan stedenspel NCRV BOUMAN POTTER De Schelde n Alno is niet zomaar 'n keuken... Donderdag 22 mei 1980 36e Jaargang no. 27 Gele kaart. Wachten. Nog steeds lang wachten in Lievensberg. 33 jaar voorzitter. "Menswaardig bestaan "aldus Dhr. Timmermans. SGP (principieel,en drie PvdA-leden financieel tegen Landelijk experiment van Veilig Verkeer Nederland slaat aan bij jongeren Certificaat Open doel. WON ING IN RICHT li iJ Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Te duur. Teleurstelling. Beheersing Eén meisje Lid\èreniging Goud-en Zilversmeden jT, P7 Handvaten Verzuim A - Ct s Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. .Hoofdredacteur G. Heijboer. Voor menigeen is een familie- of vrien denspelletje "mens erger je niet" of mo nopoly aantrekkelijker dan uren voor een T.V. toestel te zitten gapen en te zien hoe anderen spelletjes doen. Ons lijkt het ook aantrekkelijker om in deze tijd te tuinieren dan binnen te zitten. Maar het is wel ieder zijn meug en feit is, dat voor een quiz of andere spellen heel wat kijkers zijn te vinden. Inzonderheid is dat het geval voor het stedenspel van de NCRV, waarmee nogal wat spektakel is gemoeid. Men behoort zo'n beetje tot de uitverkorenen als die oproepvereniging de gemeente goed genoeg oordeelt voor het kijkspel. Tholen kon voor 1981 aan bod komen voor het stedenspel. Toen het echter maandagavond in de raad kwam, bleken de meningen verdeeld. Van SGP zijde kon worden verwacht, dat men voor zoiets geen gemeen schapsgelden op tafel bracht. Al vonden we het hierbij door dhr. Aarnoudse ge noemde "principieel" een groot woord. Voor de raadsvoorzitter was evenwel de grote teleurstelling, dat ook enkele PvdA-raadsleden het hier lieten afwe ten. Op zuiver economische gronden. Dat is dan toch een argument waarover inderdaad de meningen uiteen kunnen lopen. Het gaat hier om zgn. promoting, een weer ingeburgerd vreemd woord, dat poogt het wat harder klinkende re clame maken, te verzachten. Het ging er bij voorstanders om, de gemeente in de kijkerd te zetten. Zoals je ook via een advertentie reclame voor het een en an der, ook voor een gemeente kunt ma ken: Goed wonen bijvoorbeeld. In dit geval was 10 mille voldoende aan ge meenschapsgelden. Er zit aan zo'n ste denspel ook nogal wat sportivteit vast en in niet geringe mater zelfwerkzaamheid. Op zich aantrekkelijk, want je kunt er heel wat jongeren heel wat uurtjes ple zier mee geven. Afgezien echter van het voor en tegen viel er maandagavond toch een beslissing. Aan de hand van het overleg met de fractievoorzitters con cludeerde de burgemeester dat er 9 raadsleden voor deelname waren en 8 tegen. De raadsvoorzitter vond de krappe meerderheid 9-8 te gering. Kapte daar door het stedenspel voor Tholen af. Over de bevoegdheid daartoe wordt hier geen oordeel geveld. Neuzen tellen voor een bijdrage aan een stedenspel is iets anders dan bijvoorbeeld de neuzen voor verhoging onroerend goed belasting. Maar 9 tegen 8 neuzen blijft een meer derheid. Waar blijf je als de democrati sche norm wordt losgelaten. Het beken de gezegde, dat een wet met een meer derheid van 51 de volle rechts- en dus wetskracht heeft, kan altijd worden toe gepast. Waar blijf je als je doorvoert, dat een stijging van onroerend goedbelas- ting met 9 tegen 8 niet kan doorgaan. Als Sint Philipsland met 4 tegen 3 een jachthaven afwijst is dat normaal res pectabel. Men kiest als burger dat be stuur wat men wenst. Elke afwijking van die meerderheidsnorm is gevaarlijk spel. Zoiets wordt in Sportgebeuren bestraft. De arbiter roept op het matje. Vaak een gele kaart. Maar het spel gaat wel door! Waarom het hier anders moest, is iets wat vraagtekens oproept. In een jachtige tijd blijkt het toch vaak wachten te zijn. Een telefoon-beant- woorder maakt duidelijk, dat er nog zo veel wachtenden voor u zijn. Dagelijkse file-berichten onderstrepen wachten. Maar in beide vormen gaat het om ge zonden. Ze willen snel verbinding, via de lijn of via de auto. Het kan vervelend zijn, maar is niet rampzalig. In de gezondheidszorg wordt het wel een andere zaak. Ook daarbij onbenullighe den als men op klinisch consult moet. Maar eveneens momenten van schier ondraaglijke spanning. Niet te vergelij ken met in file autorijden of op het tele foontje te moeten wachten. Als dan op nieuw in de Thoolse raad het wachten in de polikliniek van de Lievensberg aan de orde moet worden gesteld, is dat tegen alle toezeggingen in een grote te leurstelling. Zo zelfs, dat meer drang dient te worden uitgeoefend, om juist dat wachten te voorkomen. Daarmee wordt geestelijke ellende voorkomen. Dat mag voldoende waard zijn om er iets werkelijk aan te doen. Een kwestie bovendien van slechts goede organisa tie. "De laatste tijd bereiken mij berichten, dat de wachttijden in het ziekenhuis Lievensberg - ondanks duidelijke af spraken - vaak langer zijn dan ooit te voren. Met klem verzoek ik b en w een onderzoek naar deze intrieste gang van zaken in te stellen en de eventueel no dige stappen te ondernemen". VVD- fractievoorzitter M. van Damme stelde dat maandagmiddag in de Thoolse ge meenteraad via schriftelijke vragen aan de orde. Al enkele jaren geleden had hij b en w opmerkzaam gemaakt op de lange wachttijden in de polikliniek van het Bergse ziekenhuis. "Na informatie van b en w kwam er toen van de zijde van Lievensberg de stellige verzekering dat door interne reorganisatie de wachttijden tot het verleden zouden be horen of tot een minimum beperkt zou den blijven", aldus Van Damme. Wethouder L. J. Koopman wist uit eigen ervaring dat het inderdaad mis is met de wachttijden in Lievensberg, maar b en w zullen zoals gebruikelijk schriftelijk antwoorden. Dhr. C. Aarnoudse nam vrijdagavond niet alleen afscheid als voorzitter van de hout- en bouwbond FNV, maar hij werd bovendien gehuldigd wegens zijn vijftigjarig lidmaatschap. Dhr. P. Timmermans liet ook mevr. Aarnoudse met bloemen delen in de huldiging. De Oud-Vossemeerse hout-en bouwbond van het NKV heeft vrijdagavond in zaal 't Veer tijdens een feestavond drie jubila rissen gehuldigd. Hoofdrolspeler was C. Aarnoudse die zijn gouden jubileum her dacht terwijl de heren Schetters en J. Zwagemaker aan hun zilveren jubileum toe waren. Voorzitter Timmermans had toch wel wat meer leden verwacht op deze avond.Districtsbestuurder H. Lentink prees Dhr. Aarnoudse als een vak bondsman uit het goede hout gesneden. Hij constateerde in de vijftig jaar dat hij lid is drie moeilijke periodes. Allereerst in de dertiger jaren waarvan het schrik beeld bij veel mensen uit die tijd nog duidelijk voor ogen staat, daar lid wor den van een vakbond vaak gelijk stond met werkeloosheid,. Waar mogelijk kwamen de vakbondsleden op de zwarte lijst van de werkgevers te staan zodat ze het extra moeilijk hadden om aan de slag te komen. De tweede moeilijke pe riode was na de oorlog, toen hij zijn hele persoon inzette om de bond te laten groeien. Geen werk was U teveel om op de bres te staan voor een menswaardig bestaan van uw leden. De derde moei lijke periode is nu aan de gang door de regeringsingreep in de lonen waardoor de vakbonden zo goed als buitenspel zijn komen te staan. Ondanks deze sombere situatie met slechte vooruit zichten op de bouwmarkt is er toch ge legenheid om U de gouden speld toe te kennen, aldus Dhr. Lentink die hem te vens een fraaie barometer kon overhan digen. Ook Mevr. Aarnoudse betrok hij in de hulde door haar dank te brengen voor de vele uren dat ze haar man voor de bond had afgestaan, wat hij gestalte gaf door haar een fraaie ruiker bloemen te overhandigen. Vervolgens werden de zilveren jubila rissen Schetters en Zwagemaker in het zonnetje gezet voor hun 25 jaar trouw lidmaatschap, wat hun de zilveren speld en een fraaie tinnen kaarsenstandaard opleverde. Hiermede was de huldi- gingskoek echter nog niet op, want te vens nam men afscheid van Dhr. Aar noudse als voorzitter, een functie die hij 33 jaar achtereen heeft bekleed. Dhr. Timmermans prees Dhr. Aarnoudse voor de nauwgezetheid waarmede hij zijn taak steeds had vervuld. U werd vaak op de districtsvergaderingen gesig naleerd en u had de ondankbare taak om als er voor een van uw leden eens een vergeefse strijd was gevoerd bij een arbeidsconflict, de man in kwestie in te lichten. Het heeft U vele vrije uren ge kost en dat de leden U hiervoor dank baar zijn, willen ze graag honoreren met een polshorloge met inscriptie daarbij de hoop uitsprekende dat U het nog lange tijd in goede gezondheid mag dragen Een duidelijk verraste Aarnoudse toon de zich in zijn dankwoord ten zeerste verheugd over dit huldebetoon. Hij verzekerde dat zijn voorzitterspad niet altijd over rozen gegaan is. Er moesten vele uren in gestoken worden en ik heb nooit geschroomd om dat te doen, maar eerlijk is eerlijk, moeder de vrouw heeft wel eens op me gemopperd dat ik weer voor de bond op pad moest. Deze huldiging maakt ook voor haar echter veel goed. Ik ben er trots op en dankbaar voor dat we hebben kunnen bewerkstelligen, dat we momenteel al len een menswaardig bestaan hebben kunnen opbouwen. Ik hoop dat nog ve len mijn voorbeeld zullen volgen om tot een gouden jubileum te komen, aldus Aarnoudse. Voorzitter Timmermans sprak een dankwoord waarin ook hij getuigde van zijn waardering voor zijn voorganger.Aarnoudse wilde tenslotte nog kwijt dat hij tot zijn laatste adem lid van de bond zal blijven. Hiermede was het officiële gedeelte af gelopen. Hoewel de opkomst van de leden wat tegenviel was dit toch geen belemme ring om er een gezellige feestavond van te maken die tot in de kleine uurtjes duurde. Precies! 'n Alno wordt hele maal samengesteld zoals dat wenst, 't Uiterst brede Alno- programma stelt ons in staat gehoor te geven aan al uw individuele wensen. Alno is kieskeurig waar het de materi alen en afwerking betreft. Daarom geeft Alno ook 5 jaar garantie. Zwart-op-wit uiter aard. Wie voor Alno kiest doet 'n veilige investering voor vele jaren optimaal keuken-plezier. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma I Bergen op Zoom tel (016401 36910 Zes leerlingen van het reformatorisch vormingsinstituut te Anna Jacobapolder zijn geslaagd voor het bromfietsexamen, dat Veilig Verkeer Nederland bij wijze van experiment in verschillende plaatsen afneemt met het oog op de invoering van een officieel bromfietsrijbewijs. Anna Jacobapolder was na Wijk en Aalburg de tweede plaats waar de heren F.G. Kauffman, consulent rijvaardigheid vaij VVN, en J. van Kleij, onderwijskundig medewerker van VVD, examen afnamen. Het initiatief voor de cursus kwam van de leerlingen zelf, zegt leraar J.P. Klep- pe. "Ze wilden iets aan verkeerstheorie doen een aangezien een van de collega's wat over het experimenteel bromfiet sexamen had gelezen, is er toen na overleg met VVN dit uitgerold. Veilig Verkeer stapte er graag in", aldus dhr. Kleppe.' Zes weken kwam dhr. Kauff man naar Anna Jacobapolder om theo rie en praktijk te geven. "Tussen de la gere school en het bereiken van de achttienjarige leeftijd zit er een groot gat, waarin er niets aan verkeersvorming wordt gedaan. Wij willen een brug slaan naar de motor en de auto in de vorm van een bromfietsrijbewijs. In Duitsland be staat dat al en de ervaring is,dat zo'n tachtig procent zakt voor de theorie. Behalve in Wijk en Aalburg en Anna Jacobapolder zijn we nu ook bezig in Middelhamis en in Staphorst". Aldus dhr. Kauffman. Het bromfietsexamen omvat verkeer- sinzicht, bromfietstechniek en prakti sche oefeningen. Goede rijvaardigheid is van belang en daarom dient de brom fietser stuurvast te zijn. Met kunstwer ken als een hindernis en een poortje wordt dat getest, o.a. via een slalom. "We willen de gang er na de lagere schooMnhouden", zegt dhr. Kauffman. Aan de hand van dit experiment wordt nagegaan wat de inhoud moet zijn van een cursus van 20-24 lessen. Zit je juist met de keuze van de leerstof en de leer middelen? Wat mankeert er nog aan? In Wijk en Aalburg zijn bij het examen meer-keuze vragen (multiple choice) toegepast, in Anna Jacobapolder voor het eerst dia's, die 20 seconden te zien waren. De ervaring van dhr. Kauffman is, dat de jongeren bijzonder nieuwsgie rig zijn in de bromfietsmaterie. Het cer tificaat dat men na een gunstig examen krijgt, werkt bijzonder stimulerend. Gele kaart Tien Thoolse raadsleden voor, zes tegen cafésluiting 2 uur 0 Stedenspel op de schopstoel 0 Polikliniek Lievensberg laat nog steeds sporen na van te lange wachttijden 0 In St. Maartensdijk wordt de bi bliotheek verbouwd. 0 Overdekt zwembad nog maar ver geten 0 Wel derde tennisbaan en korfbal- veld o In de kleine kernen kan wel zon der aula worden begraven 0 Afscheid van Hilbron, beëdiging v.d. Heuvel o Brommer-examen in Anna Jaco bapolder 0 Gouden vakbondsvoorzitter in Oud-Vossemeer 0 Open Dag Oesterdam 0 Ieder wil milieuvriendelijk zijn, maar we maken een lawaai van jewelste Verwachting voor Benegora sub sidie goed 0 Zendamateurs moeten hobby zelf betalen 0 Visstraat in Tholen gevaarlijk 0 Oranje-Expositie in De Meestoof 0 Eendrachtcup was ook niet alles 0 EENS WAS EEN GROEP EEN DRACHTELIJK BIJEEN (Hand. 2:11) Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's Gré Verwijs uit St. Philipsland in actie tijdens het bromfietsexamen dat Veilig Verkeer Nederland afnam bij het reformatoriscïï vormingsinstituut te Anna Jacobapolder. 't Was het enige meisje dat hieraan meedeed, maar ze heeft dan ook plannen om vrachtwagenchauffeur te worden. De gemeente Tholen doet volgend jaar niet mee aan het stedenspel van de NCRV T.V. 'Tk heb geen voldoende medewerking kunnen krijgen,. De SGP is om principiële redenen tegen en van de PvdA-fractie, die de zaak in beraad had gehouden, bleken drie van de vijf leden tegen te zijn. Dan is er nog wel een 9-8 meerderheid voor meedoen, maar dat vind ik te klein". Die mededeling van burgemeester E. Baerends deed maandagavond in de Thoolse gemeenteraad veel stof opwaaien. De PvdA werd de zwarte Piet toegespeeld, fractievoorzitter M. van Damme sprak over "een zwarte bladzijde" in de geschiedenis van Tholen en de burgemeester herhaalde een opmer king van enkele maanden geleden: "Holland op z'n smalst". De tot 's avonds kwart voor zeven uit gelopen raadsvergadering (vanaf 's middags twee uur) was door de burge meester al met een hamerslag beëindigd, toen hij van notulist A. C. Quist nog een tip kreeg, dat er nog iets mee te delen viel over het NCRV-stedenspel. Na de korte mededeling van de burgemeester, wilde Van Damme reageren. "Dit overvalt me. Hier had ik helemaal niet op gerekend", zei de liberale voor man, die als fractievoorzitter in de com missie bestuurlijke aangelegenheden (B.A.) door de burgemeester over de eventuele deelname van Tholen aan het stedenspel was ingelicht. De raadsvoor zitter vroeg daarop, of er iemand be zwaar had tegen discussie over de me dedeling, maar geen enkel raadslid liet zich horen. "We 1: Advertentie IM laten een enorme kans liggen om aan Tholen promoting te doen", zei Van Damme. "Tholen is vaak ten onrechte in de negatieve publiciteit geweest en hier laten we een kans voor open doel liggen. Vorige ma^ind hebben we als raad 25 mille beschikbaar gesteld voor een be tere voorlichting en nu kunnen we hoge kijkdichtheidcijfers halen met een T.V. programma. Ook voor de werkgelegen heid is dat van belang. We subsidiëren sommige ZVU-voorstellingen met een paar duizend gulden voor enkele men sen. Het is een misser van de eerste orde als we nu een stukje eensgezindheid voor 10.000 gulden, zestig cent per in woner, laten liggen. Ik heb geen begrip voor het standpunt van de PvdA en dat zal de PvdA-achterban ook niet in dank afnemen", zei de VVD-fractievoorzitter. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen antwoordde, dat dit onderwerp uitvoe rig besproken was, ook met vertegen woordigers van de achterban. "Zuiver economische gronden gaven de doorslag bij drie van de vijf fractieleden om niet accoord te gaan met subsidiëring van deelname aan het stedenspel. Die tien mille kon de burgemeester ook niet hard maken. Met alle bijkomende werk zaamheden kan het wel het dubbele kosten. Als er een externe deskundige moet bijkomen voor de finale, dan ben je het dubbele kwijt. Moet je voor twee uurtjes T.V. twintig mille uittrekken? Is het Xook wel zo noodzakelijk om de gemeente Tholen uit te dragen in verband met onze rust en het milieu. We hebben juist een rem op onze woningbouw en recreatie gezet. Verder kun je geen werkgelegenheid aantrekken door middel van een T.V. programma", aldus Van Schetsen, die het prettig zou vinden als het stedenspel zonder gemeentelijke subsidie zou kun nen doorgaan. CDA-raadslid W.L. Bijl was het Van Damme eens. Hij betreurde de houding van de drie PvdA-leden om een manier van goedkope publiciteit voor Tholen voorbij te laten gaan. PvdA-raadslid J. de Bres herinnerde aan de VVD-jaarvergadering, waar over geldsmijterij was gesproken. Hij vroeg zich af, of er in een tijd van bezuinigin gen zo'n bedrag in het stedenspel zou moeten worden gestopt. Vervolg op pag. 7 Dhr. Kleppe is ook bijzonder ingeno men met de bromfietscursus. "Je moet aansluiting zoeken bij de belevingswe reld van de jongeren en dat is friet, de meid en de brommer. Crossen en brom fietsen opvoeren kan men zelf wel. maar op de cursus wordt juist de beheersing van de bromfiets geleerd in plaats van duvelen en vliegen. Je moet een denk proces aan de gang krijgen en dat vereist wel wat oefening. Het volgend school- seizoen willen we weer zo'n bromfiets- cursus, want dit zijn nuttige en prakti sche dingen waar men wat aan heeft", aldus dhr. Kleppe. Dexursus begon met negen deelnemers, maar drie ontbraken er woensdagmiddag 14 mei bij het exa men, van wie twee wegens ziekte. Mo gelijk dat die drie alsnog examen kun nen doen, want de andere zes slaagden allemaal. Bij de zes gelukkigen was één meisje: Gré Verwijs uit St. Philipsland, die haar mannetje wel staat. Zij weet net zoveel van het verkeer, auto's en bromfietsen als de vijf jongens bij elkaar. Gré is vast van plan om vrachtwagenchauffeur te worden. De andere geslaagden waren Bram Kosten uit St. Philipsland, Peter Uijl en Hans Steenpoorte uit Poortvliet, Rini Suurland uit St. Maartensdijk en Johan Dorst uit Stavenisse. Het refor matorisch vormingsinstituut is in Anna Jacobapolder aan zijn derde seizoen be zig. "We streven nog steeds naar maat schappelijke erkenning", zegt dhr. Kleppe, die met de heren J. van Dijke en A.J. Don en mej. M.L. Wisse woensdag en donderdag in Anna Jacobapolder Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM werkt. Woensdag is dat met een kleinere groep dan donderdag, wanneer ook de leerlingen komen die op de streekschool te Bergen op Zoom een vakgerichte op leiding volgen. Die krijgen namelijk maar 1 dag vorming. Ieder kind in Ne derland is verplicht tien jaar dagonder wijs te volgen en daarna één jaar vor ming van 1 of 2 dagen. Op papier zijn er in Anna Jacobapolder 43 leerlinge- van 16 en 17 jaar, vanwie er 29 van het eiland Tholen komen, 8 uit St. Philipsland en 6 van Schouwen-Dui- veland. Daarnaast gaan er nog 2 Thool se leerlingen naar de hoofdvestiging van het reformatorisch vormingsinstituut te Goes, waar directeur C.F. Möhlmann de leiding heeft. In Anna Jacobapolder werken er woensdag drie en donderdag vier groepen. Terwijl vijf jongens en een meisje examen voor de cursus bromjïet- stechniek deden, deden zestien meisjes o.l.v. gastdocente mevr. Van Starken- burg uit St. Philipsland aan bloem schikken. Zo zijn er in het vormingsin stituut ook cursussen typen, EHBO, Frans, Koken, en fotografie en hand vaardigheid. "Vormingsonderwijs is het geven van handvaten voor zelfstudie. Zelfontdekking, gericht op het individu. We willen ze verantwoordelijkheid bij brengen, en een bewuste keuze laten maken. Onze leerlingen werken nu alle maal op de dagen dat ze niet op het instituut zijn. Het duurt wel wat langer, maar er is nog geen werkloosheid", al dus dhr. Kleppe. Het verzuim op de vormingsinstituten is een probleem. Dat varieert van 10% aan het begin van het schoolseizoen tot 40% aan het einde, maar het reformatorisch vormingsinstituut steekt volgens direc teur Möhlmann nog gunstig af bij die landelijke cijfers, Wegens de onvol doende maatschappelijke erkenning en het uitblijven van sancties, wordt er weinig gedaan aan het verzuim. Toch biedt het vormingsonderwijs een hele boel mogelijkheden, waarvan ook de partieel-leerpliehtigen op Sint Philips land en Anna Jacobapolder vlakbij huis gebruik kunnen maken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1