IlIËloolse cafe's open tot 's nachts 2 uur TH 10 Dirkje nieuwste aanwinst levendige Thoolse vissersvloot BOUMAN POTTER <D De Schelde Ai uziek moet I uur stoppen, geluidbegrenzer verplicht Alno- keukens zijn 't zelfde Donderdag 15 mei 1 36e Jaargang no. 26 Onder de recreatie-nota door Niet lichtvaardig Dringende behoefte Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Geluidbegrenzer Bars Vrijheid Bruiloften Beëdiging nieuw VVD-raadsiid Oranje's in de Meestoof Oranj Aanpassen In kleur Schitterend 10 Ton WOlMfNGINRICH TING Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet 125 mille schade door brand in St. Philipsland Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar 2 650per ppst 3 350 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per i mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G Heijboer Het behandelen van gemeentelijke za ken in de gemeentelijke commissies kan j niet worden vereenzelvigd met besluit vorming. De commissies adviseren het dagelijks bestuur van hetgeen dat colle ge is voornemens aan de raad ter beslis sing voor te leggen. Met in alle commis sies echter wel voldoende politieke va riatie zit er na behandeling toch wel enige greep op. B en w onderstrepen dat gewoonlijk in het preadvies met de aan duiding: de commissie die en die kon met het voorstel instemmen of iets van dien aard. Zo nu worden verondersteld, dat er geen al te grote verschillen zijn overgebleven in het oordeel van de commissie ruimtelijke ordening en het voornemen van b en w ten aanzien van de uitvoering nota verblijfsrecreatie. Waarbij moet worden aangetekend, dat niet alleen de uitvoering daarvan op onderdelen, maar de gehele nota nog door de gemeenteraad moet worden vastgesteld. Het laatste moest immers wachten op een oordeel van de provin ciale planologische commissie, want als die zich vierkant tegen de inhoud verzet, kun je goedkeuring door gedeputeerde staten wel vergeten. Zo autonoom zijn nu eenmaal de gemeentebesturen in de ze tijd, zeker als het op planologie aan komt. Nog in de tijd van burgemeester Van Boeijen zag de recreatie-nota het dag licht. Er was toen provinciaal al volop en gemeentelijk enigermate, de tendens tot afremming van de toeristische ontwik keling in het gewest. Eerder heeft het zelfde gespeeld met de industriële ont wikkeling, want Zeeland zou vol komen met chemische rook brakende schoor stenen, dus dien je daarvoor inderdaad tijdig een stokje te steken. Hetzelfde zat er in met de toeristische overspoeling. Zomin men echter in Den Haag kan nalaten te generaliseren en wetten in het leven roept die voor stedelijke agglo- moratie voortreffelijk werken, maar voor het platteland funest zijn (of om gekeerd) zomin is ook Middelburg in staat enige nuances aan te brengen tus sen de verschillende provinciale gebie den. Toeristisch vol is toeristisch vol. Al zit dan Renesse barstensvol en al zie je dan in Sint Philipsland zelfs nog geen recreatieve kip: Zeeland is vol. Boven dien komt er straks weer een gedeelte Oosterscheldegebied aan bod voor de toerist, waarmee je nu ook al rekening dient te houden. Vanzelfsprekend. Nu zitten provinciale instanties en bestuur ders aardig in de métro, omdat de ge meenten zelf voor haar bestaande bur gers ook steeds meer rust (en orde) hoger in het vaandel schrijven en minder uit zijn op toeristisch winstbejag. Maar dan mag er nog wel nuchter worden vast gesteld, dat het voor het ene gebied nog heel anders ligt dan voor het andere ge bied. In dat opzicht menen we, dat de gemeente Tholen er in haar ontwerp re creatienota volledig rekening mee hield, dat overspoeling en zelfs drastische uit breiding van de recreatieve sector on juist zou zijn. Daarom stond terecht op het eerste plan - afgezien van een jacht haven in Tholen - verbetering van de al of niet illegale campingsituaties. Dat kon dan hier en daar uitbreiding van een paar staanplaatsen betekenen, maar veel verder ging dat niet. Daarnaast lag er dan ook van al wat oudere datum, althans in gedachten, een plan voor zo merhuisjes in de zgn. kleine Suzanna- polder te Sint Annaland. Na "Oud Kempen" in Stavenisse zou dit een tweede recreatieve voorziening zijn van dit soort. Uiteraard in het kader van de verblijfsrecreatie-nota. Een paar jaar geleden kon bij informele gedachten- wisseling in de Thoolse raad vrijwel iedereen instemmen met hel b en w voornemen. Met inieachtneming van de restrict van sgp zijde, dat men liever minder dan meer ziet. Dat is gewoon bekend. Toch kreeg de commissie ruimtelijke ordening vorige week ande re koek te happen. Er is namelijk meer behoefte ontstaan aan passantenterrein. Van de sta- naar de mobiele caravan dus. Enige verschuiving, die ieder wel voor waar zal aannemen. B en w wilden in dit opzicht wel een al ingediend ver zoek inwilligen voor zo'n 25 of 30 pas santenplaatsen. Het riep wel wat weer stand en vrees op bij commissieleden die het verzoek misschien meer zagen als een illegale poging om wat meer terrein te bemachtigen voor gewoon meer toe risten. Van de zijde der campinghouders is hierover tevoren ook al gesproken, waarbij meer wordt gedacht aan een zgn. overloop-terreintje, waar tijdens vakantie of weekendpieken (Pasen- Pinksteren) wat tijdelijke kampeerders een plaats kunnen krijgen. Mogelijk is te voorkomen dat het blijvertjes worden indien je alleen "bewoonde" caravans toestaat. Dat betekent dat op zo'n pas santenterrein geen caravan of tent bij voorbeeld 1 nacht mag leegstaan. Wat echter in het licht van de verblijfs recreatie terecht als een soort stropers- De meerderheid van B en W stelt de Thoolse gemeenteraad voor, het algemene sluitingstijdstip van de 57 horeca-inrichtingen (buiten de slijterijen) te wijzigen van 23.45 in 2.00 uur. De muziek moet om 1.00 uur stoppen. Bars worden verplicht een geluidbegrenzer in de muziekinstallatie te bouwen. B. en W. willen verder de drank- en horecaverordening wijzigen om uitbreiding van het aantal horeca-inrichtingen of alleen een bepaalde soort (bijvoorbeeld bars) te voor komen. De Thoolse gemeenteraad neemt hierover maandagmiddag een beslissing. De verga dering begint om twee uur. B. en W. wijzen er in hun voorstel aan de raad op, dat de café's, ter bescherming van het woon- en leefklimaat, direkt in hun bedrijfsuitoefening zijn beperkt door vaststelling van een vrij vroeg slui tingsuur, aanvankelijk 23.00, later 23.45 uur. Inmiddels is wel gebleken, dat dit middel ondeugdelijk is, het draagt te weinig bij aan de bescherming van het woon- en leefklimaat en anderzijds is het een te grote belemmering voor een vrije bedrijfsuitoefening van de café's. In het bijzonder voor de overgrote meerderheid daarvan, die geen enkele hinder oplevert en voor wie een verp licht sluitingsuur overbodig is. B. en W. hebben gezocht naar een complex van maatregelen dat beoogt op een betere wijze het woon- en leefklimaat te be schermen tegen de specifieke hinder die van sommige horeca-inrichtingen wordt ondervonden. Met nadrukken stellen B. en W., dat ze zeker geen lichtvaardig gebruik voor ogen staat van de beperkende bevoegd heden. Het is dus zeker niet de bedoe ling om het afgeschafte maximumstel- sel, dat de drankwet 1931 kende, langs de weg van artikel 18 van de drank- en horecawet weer in te voeren. Anderzijds is het duidelijk, dat een totaal aantal van 57 horeca-inrichtingen (buiten de slijte rijen), waarvan 13 buiten de bebouwde kommen, met name wegens de aard van verscheidene inrichtingen, aanleiding kunnen zijn op verschillende plaatsen ook buiten de kommen vestiging tegen te gaan van nieuwe café's, die het rustig woongenot in de omgeving kun nen verstoren. De dringende behoefte aan een derge lijke regeling is in de gemeente Tholen al op verscheidene plaatsen en bij her haling gebleken, zowel binnen als buiten de bebouwde kommen. De vele en ve lerlei klachten werden zowel door raadsleden als door particulieren uit verschillende plaatsen aan B. en W. overgebracht. De provinciale raad voor de volksge zondheid juicht beperking van nieuwe café's toe. Daarentegen meent de Ka mer van Koophandel dat met voor waarden en geluidsisolerende- en ver keersmaatregelen hetzelfde effect te krijgen is. Ook wilde men de beperking alleen voor de bebouwde kommen laten gelden. B. en W. willen echter even goed waken voor aantasting van het woon- en ieef- klimaat buiten de bebouwde kommen. Zij wijzen er verder op, dat de beperking niet alleen bedoeld is om eventuele misstanden en overlast in en bij café's te kunnen bestrijden, maar vooral om een te grote concentratie van het aantal ho reca-inrichtingen (of een bepaalde soort) te voorkomen. Uit twee Kroonuitspraken (Vlieland 1974, Veendam 1977) is gebleken, dat de Gemeente gerechtigd is om uitbreiding van het aantal café's te voorkomen. Be trokkenen kunnen bij gedeputeerde sta- strik werd aangemerkt, was dat terwijl het beleid van die paar jaar geleden nog niet eens een concrete vorm kreeg, men al weer met een ander beleid bezig is en de eens zo goed bevonden struktuur laat glippen. Laat glippen onder druk van dé ppc.. Zonder aan de behoefte van pas santen terrein te kort te willen doen - waar zijn overigens de daarvoor op elke camping aangewezen passantenplaatsen gebleven - krijgt de goe-gemeente uiter aard toch wel een premie op onzeker heid voor wat het gemeentelijk beleid betreft. Ook als bestuur dient er flexibi liteit te zijn en aanpassingsmogelijkhe den. Niemand zal dat willen wegcijfe ren. Maar wat steviger in de schoenen staan ten aanzien van nog maar kortge leden ontvangen uitgangspunten, lijkt ons voor wat houvast van burgers op gemeentelijk beleid, niet overbo dig..Ook als het gaat om verblijfsrecrea- tie-beleid. De ppc ten spijt. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 1 ten wel in beroep gaan tegen afwijzing van een verzoek. Naast wijziging van de Drank- en Ho recaverordening is er op technisch ge bied een nieuwe mogelijkheid ontstaan om hinder van mechanische muziek buiten café's tegen te gaan. Er kan een geluidbegrenzer in de muziekinstallatie worden gemonteerd. Dit apparaat wordt op een van te voren bepaald maximum niveau ingesteld en vervolgens verze geld. Daarna kan de installatie geen muziek van een hoger geluidsniveau produceren dan op de begrenzer is in gesteld, tenzij het zegel wordt verbroken en het ingestelde niveau wordt gewij zigd. De Burgemeester is van plan alle hou ders van muziekvergunningen mee te delen, dat aan een aantal muziekver gunningen als nadere woorwaarde zal worden opgelegd, dat voor rekening van de vergunninghouder een geluidbe grenzer moet worden ingebouwd. Dit apparaat moet op een zodanig niveau worden ingesteld, dat buiten het café geen onaanvaardbare geluidshinder kan worden veroorzaakt. Het is de bedoeling die voorwaarde di rect op te leggen voor bars en in die horecabedrijven, die langer dan 23.45 uur muziek ten gehore willen brengen. In alle andere bedrijven zal de voor waarde alleen worden opgelegd als het café overlast oplevert als gevolg van ten gehore gebrachte muziek. Daarnaast zal in de nabije toekomst ook een algemeen geldende regeling kunnen worden vastgesteld voor aanvullende maatregelen tot isolatie tegen geluidso verlast. Dit op grond van 1 februari in werking getreden bepalingen van de wet op de geluidshinder. De technische voorbereiding van een verordening door de Vereniging van Nederlandse Ge meenten kan nog enige tijd in beslag nemen. B. en'W. vinden dat met deze maatre gelen de overlast van café's in voldoende mate kan worden beperkt. Daarom vindt de meerderheid (SGP-wethouder L. J. Koopman heeft principeële be zwaren) het redelijk en verantwoord, aan de horecabedrijven de gewenste vrijheid te verschaffen om in grotere mate dan nu het geval is, zelf te beslissen omtrent de openingstijden. Hoewel de burgemeester de bevoegd heid heeft om voor een door hem te be palen tijdvak en voor de gehele ge meente of voor een deel daarvan, het sluitingsuur op een later tijdstip te stel len dan het algemeen geldende, menen B. en W. dat het niet juist zou zijn, een later sluitingstijdstip alleen bij wijze van bijzondere of algemene ontheffing toe te staan. Vooralsnog en na ampele overwegingen meent de meerderheid van B. en W. voor een voorzichtig beleid te moeten kiezen door het algemene sluitingstijd stip van 23.45 uur te wijzigen in 2.00 uur. Als later blijkt, dat aan een sluitingsuur geen behoefte meer bestaat, dan kan daarover opnieuw een besluit genomen worden. De Burgemeester zal in muziekvergun ningen voorschrijven, dat bij toepassing van het algemene sluitingsuur de mu ziek om uiterlijk 1.00 uur moet eindigen, een uur voor het sluitingstijdstip 2.00 uur. B. en W. verwachten, dat hiermee het geleidelijk vertrekken van de bezoe kers zal worden bevorderd. Dit zal niet gelden bij eventuele ontheffingen ten behoeve van bruiloften en dergelijke. De Commissie bestuurlijke aangelegen heden en de Commissie bedrijfsleven zijn over de voorstellen van B. en W. gedeeltelijk gehoord. Advertentie IM De Thoolse vissersvloot is een nieuw schip rijker geworden: de TH 10 Dirkje van dhr. P.A. Baaij. Zaterdag 3 mei maakte de nieuwste aanwinst een proef vaart vanuit de vluchthaven bij Tholen met familieleden, collega's en zakelijke relaties. "Tholen ligt zo ongelegen voor de Noordzee-visserij, dat er vele Thole- naren hun eigen schepen nog nooit ge zien hebben. Daaron hebben we deze proefvaart juist op zaterdag vanuit Tho len georganiseerd", zegt Piet Padmos uit Bruinisse, directeur van de gelijknamige machinefabriek en (verlbouwer van de TH 10. Het weer is die zaterdagmorgen niet best. Regen en harde wind maken het verblijf op het dek weinig aangenaam, naar in de royale binnenruimtes is het met koffie en wat sterkers goed toeven Met 800 pk slaat Dirkje zich resoluut door de golven op weg naar Gorishoek, langs de nieuwe, versterkte dijken, Strijenham en het werkeiland voor de Oesterdan. Enkele sportvissers zijn niet In het streekmuseum de Meestoof te Sint-Annaland is vanaf zaterdag voor Pinksteren een tentoonstelling te zien over 'Oranje van Koningin Emma tot Koningin Beatrix'. Daarnaast is er nog allerlei ander nieuw materiaal, zodat het zeker weer de moeite waard is om de zomertentoonstelling van de Meestoof te bezoeken. Hoewel er de laatste weken al veel over de Oranje's gepubliceerd en vertoond is, zal men in het streekmu seum toch nog nieuwe portretten aan treffen van de vorstinnen, die ons land bijna honderd jaar geregeerd hebben. Heel bijzonder is het tractaat van af zwering, het begin van de band met e door de komst van Willem de Zwijger. In de Meestoof is ook een brief van Alva te zien. Verder foto's e.d. over de ramp van 1906 en 1953. Voorts pla ten, aardewerk, penningen, postzegels, munten en drukwerk. Dit alles dankzij de medewerking van particulieren, het gemeente-archief Tholen, het Zeeuws museum te Middelburg en het stedelijk museum te Vlissingen. De tentoonstel ling, die geopend wordt door Mevr. BoertienVelema (echtgenote van de Zeeuwse commissaris der Koningin), is geopend vanaf zaterdag 24 mei 15-17 u. tweede Pinksterdag 15-17 u en verbol gens tot en met 6 september elke dinsdag t/m zaterdag van 15-17 uur. bestand tegen de door de TH 10 veroor zaakte, hoge golven. Hoe durft dhr. Baaij in een tijd van vangstbeperkingen en andere sombere geluiden zo'n investering van 1.7 mil joen gulden aan? "Met een beetje goed beleid hopen we dat 't gaat", zegt Piet Baaij. Hij leerde het vissersvak bij vader en is nu al vijftien jaar zelfstandig. Tien jaar geleden werd bij Padmos de Neeltje Jacoba gebouwd, 22 m. lang en 500 pk. Deze boot is nu onder dezelfde naam als TH 7 eigendom geworden van broer A.P. Baaij. De eigenaars van de Oud- dorp 4 wilden een nieuwe Noordzee- kotter en Piet Baaij had wel interesse in het tien jaar geleden gebouwde schip. zijn met de KG 7. Het gaat hier om de modernste kustvisschepen van Europa, 21. m. lang en twee miljoen gulden per stuk. Dhr. Baaij heeft heel wat ingewikkelde apparatuur rond zich. Als eerste Thoolse visser heeft hij een kleuren echolood om de vis gemakkelijk op te sporen en meer te vangen. "Dat werkt fantastisch", zo heeft dhr. Baaij van collega's gehoord. Op een televisiescherm komt de vis in kleur in beeld. Er is ook nog sonor: een camera onder het schip om wrakken en scholen vis op te sporen. Verder een plaatsbepalingssysteem, marifoons. enz. Net als in een vliegtuig is er ook een automatische piloot. Dhr. J. van den Heuvel uit Tholen wordt maandagmiddag aan het begin van de raadsvergadering beëdigd als raadslid. In de VVD-fractie volgt hij zijn stadge noot J.W. Hilbron op, die naar Ede ver trekt. Daardoor moeten er ook diverse vacatures in Commissies e.d. worden vervuld. In overleg met de VVD-fractie doen b en w het volgende voorstel: Welzij nsorgaan commissie georgani seerd overleg, Streekmuseum, commis sie sportzaken, commissie welzijn, com missie bedrijfsleven (plaatsvervanger voor T. Aarnoudse en J. de Bres), com missie ruimtelijke ordening (plv. voor J.L. van Gorsel) en co.missie financiën (plv. voor M. van Damme): J. van den Heuvel. M. van Damme wordt plaats vervangend lid voor J.L! van Gorsel in het algemeen bestuur van het kanaal schap de Eendracht. J.L. van Gorsel wordt plaatsvervangend lid voor M. van Damme in de commissie openbare wer ken. Bij Padmos werd een nieuwe motor geïnstalleerd met nog diverse andere in stallaties. Er zit twee ton apparatuur in, voornamelijk om vis op te sporen. Dirkje kan ook langer op zee blijven dan de Neeltje Jacoba. Alles is dus gericht op meer produktie, wat lijnrecht tegenover de vangstbeperking lijkt te staan. "Je moet je een beetje aanpassen aan de quotering", zegt dhr. Baaij, die overi gens vindt, dat het kwantum voor tong veel te klein is. Het vissen op kabeljauw is vrij. "De overheid kan de loop niet met re gels stuiten", zegt dhr. C. Bout, voorzit ter van de Thoolse vissersvereniging Helpt Elkander. Hij is blij dat er mensen zijn met spirit, die met hart en ziel voor het vak leven en zo'n investering aan durven. Dhr) Bout vindt het overigens wel een hele aanpak, maar de TH 10 noemt hij een schitterend schip. Zelfheeft hij ook plannen. Eind dit jaar hoopt Padmos voor hem een nieuwe garnalenschip TH 6 af te leveren. Over twee maanden zal dat bij de uit Tholen afkomstige Iman Bout uit Colijnsplaat Voor de bemanning (Aad van Dijke uit Tholen, Piet de Boef uit Bergen op Zoom en Henk Ameraal uit Scheveïn- gen. die in het weekend zo nodig op de TH 10 kan letten) is er logiesruimte en een flinke keuken. Op het dek is er een ruimte om de vis schoon te maken en in het visruim staat een ijsmachine. De Thoolse vissers zijn wel van maan dag tot vrijdag van huis. Er wordt 30 km. uit de Nederlandse kust gevist en in sommige perioden ook onder de Engelse kust. Dirkje kan met tien ton vis in Scheveningen arriveren. Toon Baaij heeft met de Neeltje Jacoba TH 7 al twee goede reizen gemaakt met de Tholenaars Johan Melse en Sjaak Poorters en de Scheveninger Kees Klein. Hij kan zelfstandig beginnen dankzij het feit dat de garnalenvisser Job Bout gestopt is. Zijn vergunning werd door Toon Baaij overgenomen. Zo blijft er toch leven in de Thoolse visserij, waarvan de 34 m. lange boot van Keg ge-Bijl met 1300 pk nog steeds het vlag- geschip is. Advertentie IM Beleid verblijfsrecreatie Cafe's tot twee uur open Th 10 nieuwste aanwinst Thoolse vissersvloot Dik 100 mannen en 50 vrouwen werkloos Nieuwe voorzitter P.J.Z. Directeur Sint Maartenshof Veiling St. Annaland weer op adem met winst NVV Tholen nu FNV Plan zomerhuizen St. Annaland in de ijskast Bezwaren plan Kom Stavenisse Brand St. Philipsland met 125 mille schade Oranje-tentoonstelling in het streekmuseum Subsidie 27 me weer ter discussie Wik en Spido naar Olympische spelen voor gehandi capten Verraderlijke nachtvorst ontbla dert meer bomen dan een hevige storm Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's Inderdaad! Want Alno en wij kunnen helemaal rekening houden met: üw wensen, üw budget, üw gezinssaméh- stelling, uw smaak én uw beschikbare ruimte. Dat vraagt van Alno 'n legio aan mogelijkheden...en die biedt Alno. Dat vraagt van ons jarenlange ervaring in totale keuken-techniek. Die ervaring hebben wij in huis. Bovendien kunnen wij zorgen voor 'n kompleet keukenplan èn verzorgen wij de totale keukeninstallatie inclusief het tegelwerk e.d. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Volgens èen voorlopige, voorzichtige raming is er voor 125.000 a 130.000 gul den schade aangericht bij een brand in het woonwinkelpand van schoenhandel H. Kramer in de Voorstraat te Sint-Phi- lipsland. Het vermoeden bestaat dat of door kortsluiting of door de open haard gaskachel het vuur in de woonkamer is ontstaan. De duitse herder van de fam. Kramer die alleen in het pand aanwezig was, vluchtte naar de badkamer. Na be handeling door een dierenarts bleek, dat de hond geen nadelige gevolgen aan de brand had overgehouden. De brand weer werd woensdagmiddag 7 mei om streeks kwart over drie gealarmeerd. Aangezien dhr. Kramer met zijn dochter naar de manege was en mevr. Kramer in de ook aan de Voorstraat gelegen dro gisterij, kon de brand zich flink uitbrei den. Toen de vlammen de schoenwinkel bereikten, ontstond er een zware rook ontwikkeling, waardoor er gebruik ge maakt moest worden van persluchtmas kers. Commandant M.A. Van Duuren was drie minuten na de alarmering met negen man ter plaatse. Het vuur werd zowel aan de voor- als aan de achterkant met totaal vijf stralen onder lage druk bestreden. Een half uur na aankomst om 15.16 uur was men de brand meester. De inventaris in woning en winkel en alle kleding waren verloren gegaan. De ra men in de schoenwinkel werden dicht gespijkerd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1