^OLEH^ ■PHILIPSLAHD Vervolg plaatselijk nieuws I SINl ifïiW- >'i Donderdag 8 mei 1980 EENDRACHTBODE 21 Stavenisse Sint Maartensdijk Voorjaarsverkoping B Scherpenisse Poortvliet Sint— Philipsland Nieuw- Vossemeer De pelmolen Het werk van de peilers De pelmolen "de Windhond" te Tholen H su.EmssE^ m»fCHlsst $sm wsstW" Ji| PoonnrtifA^^\»«n'*'**'i*S* AflNA MCOBUPOLDF» V ^aaRtensdijk met 0.01% met name omdat de loon kosten niet zijn gestegen door rationeel werken. De totale omzet over 1979 be liep 228,— miljoen tegenover in 1978 een 178 miljoen. Deze bank voldoet ruimschoots aan de eisen van de Neder landse bank die aan een solvabiliteit- spercentage kwam van 4.6%, terwijl het hier op 6.9% ligt. Toch baart ook bij deze Rabobank het hoge rentepercentage wgt zorgen. De kans op investeringen wordt immers verkleind. Tot en met het eerste kwartaal 1980 is voor de Rabobank de gunstige tendens wel doorgegaan. Per 30 maart was er al een balanstotaal van ruim 46 miljoen en bedroegen de spaarmiddelen ruim 36 miljoen, bijna 7 ton meer dan op 31 december daar voor. Het lijkt, zo veronderstelde de di recteur dat er wat meer rust komt in de rente-ontwikkeling, al was het jongste bericht toch weer wel een stijging. Voor 1980 kan er niettemin nog volop ver trouwen zijn op een vrij gunstig resul taat, zo was de afsluiting van het jaaro verzicht door de directeur. Het ledental steeg van 683 tot 698. In zijn welkomst woord had voorzitter Geluk de absentie wegens ziekte gemeld van het lid van de Raad van Toezicht J. Kaashoek en hem beterschap gewenst. Een bijzonder welkom was er voor ere lid J.J. Mosselman en oud-directeur A.D. Goedegebuure. Herdacht werd het plotseling overlijden van het erelid en oud-lid van de Raad van Toezicht A.A. van Luijk sr. De voorzitter constateerde vervolgens dat de service-afdeling zich verder uitbreidt en dat werd bij de rondvraag uit de vergadering onder streept, door een vorig jaar georgani seerde Rabobank-reis voor inwoners, die tot in de puntjes bleek te zijn ver zorgd. Daartoe zijn er ook dit jaar mo gelijkheden. De voorzitter constateerde vervolgens dat het met de rente in het afgelopen jaar wel goed mis was, althans voor degenen, die geld moesten lenen en daarvoor is eertijds de Rabobank orga nisatie gevormd. Daartegenover staat dat de spaarders wel goed aan hun trek ken komen. Over de rente-toekomst kon de voorzitter zich moeilijk uitlaten. Vooreerst lijken schommelingen niet onwezenlijk. De winstbestemming werd de algemene reserve. Herkozen werd bestuurslid J.H.M. Akkermans, evenals het lid van de Raad van Toezicht A.A. van Luijk jr. Nieuw lid van de Raad van Toezicht werd de heer C. van Dijke Lzn. De voorzitter deelde nog mee, dat na 14 jaar het bankgebouw een flinke opknap beurt krijgt, terwijl vanuit de vergade ring de erkentelijkheid werd betuigd voor het aan de inwoners aangeboden herdenkingstegeltje bij de trooawisse- ling. Er klonk voorts een vraag naar aanleiding van wat dr. Duisenberg on langs bekendmaakte over de aanspra kelijkheid van de Rabobank leden. Die blijkt thans onbeperkt te zijn, maar via een benoemde struktuurcommissie wordt daaraan gedokterd, waarbij het streven is het maximum op 5 mille te stellen. Er was ditmaal naast de gebrui kelijke vergaderingsvergoeding ook een verlotinkje met voor elk een prijsje. T.C. de Hoop op Koninginnedag Koninginnedag was voor de leden van de Hoop in alle opzichten een gedenk waardige dag. 's Morgens om negen uur werd gestart met een kindertocht welke georganiseerd werd door Han Rijnberg en Kees de Jong. Bijna zeventig kinderen reden een tocht in en om het dorp. In kleine groepjes werden, onder leiding van een der leden, enkele opdrachten uitgevoerd. Onder weg was een rustpunt, waar iedereen iets te drinken kreeg en aan de finish ont vingen allen nog een vaantje als herin nering aan deze kroningsdag en een sticker van de Hoop. Alle medewerkers waren het er over eens dat een rit met kinderen erg dankbaar werk is. Dit werd nog eens bevestigd door de reacties en de gezichten van de deelnemende kin deren. Een andere groep leden deed mee aan het door volleybalvereniging - l'Espe- rance georganiseerde toernooi op het sportveld. Onder leiding van coach Cees v.d. Weele werd niet erg hoog gescoord maar wel een prettige ochtend beleefdNDan was er nog een afvaardiging van.de club bij de wielerronde voor Thoolse Tour clubs te Scherpenisse. Kees de Jonge en Henk v. Ommen hadden daar een taak in de jury. De spannende wedstrijd werd uiteinde lijk in het voordeel van de Fuik uit Tholen beslist en voor de Hoop was er slechts een bescheiden vierde plaats, maar deelnemen is dan ook belangrijker dan winnen. Al deze activiteiten ver gden natuurlijk veel medewerking van alle leden en het bestuur was er dan ook zeer gelukkig mee dat zoveel leden (28) deze dag actief bezig wilden zijn voor de club. Ook voor hen was er een blijvende herinnering aan deze dag. Zondagmor gen werd om 9.00 uur met 18 leden ver trokken voor een rit van 47 km. De route ging langs St. Philipsland, Anna Jaco- bapolder, De Heen en via Nieuw-Vos- semeer weer terug het eiland in. Maan dagavond word i.v.m. de volksspelen op de Ring niet gereden. Rommelmarkt moest uitwijken Niet alleen moest met de datum worden uitgeweken van 30 april naar zaterdag 2 mei voor de jaarlijkse rommelmarkt van de kon. muziekver. 'Accelerando', maar op die dag was het vanwege de weers gesteldheid nodig om van het parkeer terrein bij het postkantoor het dorpshuis voor lief te nemen. Dat voor lief nemen ontmoette bij het publiek niet zoveel bezwaar, want de temperaturen lagen ook niet bepaald hoog. Toch is het in het Dorpshuis dan meer een gedrang en daardoor komt de organisatie wat min der aan zijn trekken, dan wanneer het een zonnig buitengebeuren kan zijn. Toch was ook nu de uitkomst niet slecht, al waren nog niet alle kosten binnen. Er wordt toch weer op gerekend dat er een netto opbrengst kan zijn van een paar mille minstens. Voor de rommelmarkt was er zeker aanvankelijk grote animo, mogelijk was de belangstelling voor Rad van Avontuur en de surprise envelop wat minder dan bij een buitengebeuren. Middagreis voor bejaarden De plattelandsvrouwen gaan weer een middagreis organiseren voor de oudere inwoners. Dat wordt woensdag 14 mei a.s. het vertrek is 's middags om 1 uur vanaf de Brugstraat. Men kan zich tot en met 12 mei opgeven bij de dames C. Goedegebuure-Lanooy, Raiffeisenstr. 26, tel. 2223 en bij C. Moerland-van Poortvliet, Bierensstraat 16, tel. 2925. Die mogelijkheid is er ook voor leden van de plattelandsvrouwen-afdeling. Zonnig volleybaltoernooi Wanneer WHS het in de voetbalsport niet meer ziet zitten, kan men bij het volleybal zeker hoge ogen gooien. Dat bleek op Koninginnedag wel tijdens het zonnige toernooi van sportclub l'Espe- rance op het sportveld. De heren van WHS 1 wonnen de le prijs en WHS 2 de tweede. l'Esperance nam met de orga nisatie van dit evenement een goed ini tiatief gezien de belangstelling van ver schillende verenigingen. Zeker met gunstige weersomstandigheden als 30 april slaagt zo'n toernooi. Jos van Dijke concludeerde dan ook, dat dit program ma voor herhaling vatbaar was. Bij de dames eiste het le zestal van de organiserende vereniging de hoogste eer op, 2 tennisclub, 3 l'Esperance III, 4 Smash, 5 trimclub en 6 l'Esperance II. De heren speelden in twee poules, waarvan elk twee teams naar de finale gingen. In poule A was WHS II le, l'Es perance I 2e, tennisclub 3e, l'Esperance III 4e en tourclub de Hoop 5e. In poule B was WHS I le. Smash 2e, l'Esperance II 3e en de fotoclub 4e. Bij de strijd om de 3e en 4e plaats had l'Esperance I niet zoveel moeite met Snash: 15-3 en 15-9. De finale was een complete WHS-aan- gelegenheid. In de eerste set toonden de reserves zich zwak ten opzichte van het standaardteam: 15-7. De tweede set bood veel meer spanning en WHS II leek in de slotfase onder aanmoediging van het publiek bijna te gaan winnen. Het eerste team hield de voorsprong echter op't nippertje vast: 15-13. Alle deelnemende ploegen en de scheidsrechters kregen een herinnering. Voor de eerste drie teams waren er zo wel bij de dames als de heren bekers. Het was reuze gezellig rond de WHS kantine. Plezierige auto-oriëntatierit De WHS aktiviteitencommissie is al en kele jaren gewend om op Koninginne dag een auto-oriëntatierit te organise ren. 30 April 1980 moest dat zeker ge beuren. Organisatie-motor is Jan Bur gers. Hij noteerde woensdagnamiddag 69 deelnemers, meer dan ooit tevoren. De maïmum snelheid was op 30 kilo meter per uur gesteld. Men deed Scher penisse, Poortvliet en Oud-Vossemeer aan. De deelnemers bleken enthousiast te zijn over dit programma, waarvan de uitslag luidt: 1. NicoKodde/André de Graaf/Dies Dorst 0 strafpunten, exact op tijd en daarom een eerste prijs met lof. 2. Equipe Tinus Suurland, 6 p. 3 Jan Keur, 11 p., 4 Bram Kasse 12 p., 5 Ge rard Goedegebuure, 17 p., 6 Kees Vroe- gop 21 p., 7 Jaap Moerland Janzn. 23 p. 8 Joop Vroegop 24 p., 9 M. Tazelaar 30 p., 10 Koos Westdorp, 11 C. van Oers 43 p., 12 Han van Vossen 44 p. De poedel prijs was voor Leen Hage en dat was een hondje in miniatuur, maar het feit dat deze tuinder ook veel plezier aan de oriëntatierit beleefde, was meer dan de ontvangen troostprijs. Het lijkt er op, dat er volgende keer nog meer deelnemers zullen zijn. Ballonwedstrijd en taptoe De middenstandsvereniging "Activa" had geen krimp geslagen en gezorgd voor voldoende ballonnen en deelne- mezskaarten. Immers, wanneer een kind teleurgesteld moet worden niet te kun nen meedoen, zit men volop in de fout. Dat was niet het geval, maar dan zijn er daarnaast altijd profiteurs die pogen bij herhaling een ballon in de lucht te zet ten. Daar werd dan wel het stokje voor gestoken, dat als er 2 winnende kaarten op dezelfde naam zouden binnenkomen er een volledige disqualificatie aan de orde kwam. Het werd een mooi gezicht, toen via het tamboerkorps van Accele rando op het Havenplein de ballonnen de lucht ingingen. Sommigen hadden pech met een televisiemast, maar prijzen vallen nu eenmaal altijd bij gelukkigen en de sponsors hadden zich uitgeslo fd voor het beschikbaar stellen van fraaie prijzen. Daar hoort men nog wel van. Ondertussen had Accelerando nog meer in de mars. Een gevarieerde taptoe bracht velen naar het Havenplein. De slotfase was het Wilhelmus, waarbij men wel volop mee kon zingen, maar men de muziek toch het leeuwenwerk liet doen. Met goed weer was het voorbereidend werk van Accelerando ook beloond. Bootje losgeslagen Via 0011 werd gealarmeerd, dat in de Stavenisse haven een bootje was losge slagen en op drift geraakt naar buiten gaats. Met een rubberbootje werd er op uitgetrokken om het vaartuigje weer op stal te brengen. Jaarvergadering Laudate Dominus Donderdag 1 mei hield de christelijk gemengde zangvereniging Laudate Do- minus haar algemene ledenvergadering in het Dorpshuis. De avond werd geo pend met het gezamenlijk zingen van Psalm 150 vers 1. Daarna ging ds. W.J. Gorissen voor in gebed en schriftlezing. Hierna las hij een stukje uit een boek over de strijd die vorige eeuw in Maas sluis woedde over de nieuwe berijming en ritmische zang in de eredienst. Daar na sprak voorzitter P. Priem een wel komstwoord tot de aanwezigen. Vervol gens bracht het koor een drietal liederen ten gehore, le. Het bondslied van de christelijke zangersbond, Psalm 116 van Jellesma en Lof aan den Heer van J.W. Peterson. Toen was het woord aan de secretaris, die in een beknopt maar zeer leuk en duidelijk verslag een overzicht gaf van het wel en wee van het koor vanaf de oprichting in 1977. Hierna tra den de mannelijke leden van het koor op als mannenkoortje en zongen ondanks een zeer korte tijd van instuderen een tweetal liederen onder leiding van de dirigent van het koor dhr. C. den Braber uit Sint Philipsland. A. Vaste rots van mijn behoud, bew: J.v.d. Waart en Psalm 42 bew: F. Pijlman. Voor de pauze werd door moeder en dochter Van Prooijen een tweetal gedichten voorgedragen die veel bijval oogstten. In de pauze werd koffie met koek geser veerd. Na de pauze vertoonde dhr. P. Jasperse uit Sint Maartensdijk een aan tal dia's van ons dorp en eiland. Het is altijd weer even boeiend deze man met een nooit aflatend enthousiasme te ho ren vertellen bij zijn dia's. En hoe weet hij de plekjes te treffen. Daarna was er weer pauze waarin een verfrissing werd aangeboden. Tenslotte zong het koor nog een drietal liederen: Psalm 136 van J. Wilkes, Wilt heden nu treden van F. Pijlman en Hymne aan de nacht van L. van Beethoven. Ds. Gorissen sloot de vergadering met dankgebed waarna nog gezamenlijk werd gezongen gezang 135 vers 1. Al met al een prachtige avond en jammer dat er zo weinig belangstellen den waren. De afwezigen hebben veel gezelligheid en mooie zang gemist. Wellicht tot een volgende keer. Collecte Hartstichting De collecte voor de Hartstichting heeft dankzij de medewerking van de hoogste klassen van de basisschool "De Schalm" het mooie bedrag van 1409,31 opge bracht. Op 13 mei a.s. is er geen spreekuur, Dok ter Veldman. Advertentie IM Burgerlijke stand Geboorte: Jozina dv. M.W. Klippel en I.H. Hage, Marinus Jan zv. J.L. Hage en R.W. Moerland. Huwelijk: Cornelis Wesdorp, 21 jr. met Wilhelmi- na Willempje de Vos, 22 jr. Overlijden: Adriana van Beveren, 58 jr. ev. Abra ham Heijboer. Burgerlijke stand Geboorte: Franciscus Maria zv. F.M. Wolters en M.P. Hage, Stoffelina Jacoba Stephanie dv. J.J. Koopman en J.H. Wielaard, Mattheus Willem zv. L.T. Steenpoorte en J.M. de Valk. Huwelijk: Leendert Jacob van Oeveren, 40 jr. met Adriana Scherpenisse, 27 jr. Alfons Jo- han Nolten, 22 jr. met Maria Helena S. van den Boom, 22 jr. David van Soelen, 28 jr. met Maria Bal, 25 jr. Overlijden: Cornelis Bolier, 82 jr. wv. C.M. An- driesse, Johannis Scherpenisse, 53 jr. ev. Neeltje A. van der Werf. D.V. dinsdag 13 mei a.s. hoopt de Herv. Zendingskrans haar te houden in gebouw Calvijn, ten be hoeve van kerk en zending, van half 3 tot half 9. Tevens heerlijke stroopwafels verkrijgbaar. Iedereen is van harte wel kom. Advertentie IM Derde beker-viswedstrijd Zaterdag 3 mei organiseerden de Oos- terscheldevissers de derde bekerwed strijd. Senioren: J. de Graaf 1060 punt. A.v.d. Ree 610, L. Menheere 525, G. Morelli 450, G. van Ham 400, P. Oudesluis 385, J. Hartog pzn, 365, J. Hage 330, mevr. v.d. Ree 315, H. Poot 315. Junioren: Remie Lindhout 465 p., Ma rio Hartog 455, Adriaan v.d. Hoek 440, Gertjan van Ham 315 en Theo Hengst- mengel 250 p. Vlakbij huis vindt u een grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM Toerclub De Bidon Woensdagmorgen 30 april werd door 12 leden van De Bidon deelgenomen aan een wielerwedstrijd voor .leden van de eilandelijke toerclubs. Kees van de Berge reikte met een derde plaats naar de beste prestatie van De Bidonners. Joh. Potappel uit St. Philipsland was goed voor een zesde plaats; Witte An- driesse en Piet Geluk werden op 1 ronde achterstand respectievelijk twaalfde en veertiende. De overige deelnemers van De Bidon werden wegens te grote achterstand uit de wedstrijd genomen of moesten de strijd opgeven door ver moeidheid. In het ploegenklassement behaalde De Bidon een derde plaats met 35 punten. Zondagmorgen werd door 18 leden een rit gefietst via Nw. Vossemeer, Steenbergen, Moerstraten en Halsteren over 59 km. Er was bandenpech voor Ron v.d. Graaf en Gerry v.d. Ree. Maandagavond 5 mei werd 40 km. af gelegd in de richting West-Brabant; De 13 deelnemers onderhielden een rede lijk tempo in gezelschap van volger Piet Knuist. Voortaan zal er tijdens vrijwel elke rit een zgn. vrij stuk worden ingelast, wat betekent dat de snelheid over een be- aalde afstand vrij is. 'ededelingen over begin- en eindpunt worden door bestuur medegedeeld tij dens de rit. Op het programma staat eveneens een dagtocht over 120 km. die op zondag 1 juni zal worden verredeni'Het vertrek is om 10.00 uur vanaf het clublokaal en de aankomst is gepland op 17.00 uur. Aan staand weekend zal er op zondagmorgen wegens Moederdag een rit worden ver reden over ongeveer 40 km. Maandag avond wordt er gefietst in de richting West-Brabant over 48 km. Burgerlijke stand Geboorte: Jenno Ariejan zv. W.H. Rooimans en K. van Driel, Willem Ferdinand zv. W.F. Wienen en H.J. Verseput. Voor het Astmafonds is ter plaatse 6uizend guide, ingezameld. Een bedankje waard. Geen bedankje waard Een viertal jongens ondergingen een politieverhoor, nadat ze in de Laban Deurloostraat zeven boompjes hadden vernield. Het zou na verschillende boomplantdagen wel eens een keer uit moeten zijn met deze vernielingen, want nu moet bijna ieder voorjaar het groen in deze straat het ontgelden. Aan de binnenberm te Gorishoek, uitkomend op de zeedijkwerd 1300 meter afraste ring vernield. i v Burgerlijke stand Geboorte: Jannetje Helena dv. A.J. van Houdt en M.J. Aarnoudse. Huwelijk: Jacob Marinus Oudesluijs, 25 jr. met Adriana Johanna Bijl, 19 jr. Overlijden: Johannes M. van de Velde, 93 jr. ev. Maria W. Hoogerheide. Burgemeester van Doorn stopt Burgemeester W.J. van Doorn wil per 1 juli zijn functie in Kamerik/Zegveld neerleggen. Wegens zijn gezondheid moet hij 't kalmer aan doen, zodat het besturen van twee gemeenten, het leiden van twee gemeenteraden, e.d. teveel wordt. Na de herindeling in juli 1971 kwam er een einde aan de Poortvlietse periode van dhr. van Doorn, waarna hij op 1 april 1972 burgemeester van Ka- merik en Zegveld werd. Tijdens zijn ambtsperiode zijn o.a. de kademuren verbeterd en is de eerste openbare school in beide dorpen geopend. De in woners van Kamerik en Zegveld kunnen op 27 en 28 juni afscheid nemen van hun burgemeester, die na 1 juli op Tholen gaat wonen. De gemeenteraden gaan binnenkort een profiel schetsen van de opvolger van burgemeester van Doorn. Ophalen oude spullen t.b.v. rommel markt. Op zaterdag 10 mei worden alle bewo ners van Poortvliet vriendelijk verzocht alle oude spullen buiten zetten. Alles is welkom! Deze worden dan opgehaald voor de rommelmarkt t.b.v. de nieuwbouw van de gereformeerde kerk te Poortvliet. De ophaalwagen start 's morgens om half tien.Degenen die buiten de kern Poortvliet wonen en ook oude spullen hebben, kunnen contact opnemen met: P.J. Overbeeke, Noordstraat 40, Poort vliet. Tel. 01662-675. Advertentie IM Kleiduivenwedstrijd Uitslagen kleiduiven-schietwedstrijd op Koninginnedag 30 april bij de werkha- ven aan de Krabbenkreekdam. Wedstrijd I: 1. V. Nimweghen, 2. A. Kelders, 3. K. Vroegindeweij, 4. M. Verwijs, 5. M. Reijngoudt, 6. J. Verwijs, 7. de Clerk, 8. A. Smulders, 9. A.C. Maas, 10. F. de Hoek, 11. Suikerbuik, 12. Bakelaar, 13. R. Mulder, 14. Looijen, 15. Kempen. Wedstrijd II: 1v. Nimweghen, 2. P. Vos, 3. J. Huet, 4. J. Voorheijen, 5. Looyen, 6. J. Verwijs, 7. M. Verwijs, 8. A. Kelders, 9. L. de Kloet, 10. F. de Koeck, 11. M. Reijngoudt, 12. M. Punt, 13. R. Mulder, 14. J. v. Kaam, 15. P. Paulus. Trap: 1. P. Vos, 2. Ad Kelders, 3. L. Rooijakkers, 4. G. de Dooij, 5. R. Mul der. Doubletten: 1. M. Verwijs, 2. Joh. Ver wijs, 3. W. Timmerman, 4. M. Reijn goudt, 5. W. Molendijk, 6. P. Molendijk, 7. Bijnachten, 8. Ad Kelders. J. Noorthoek pakt 3 punten van koplopers Winst op J. v.d. Velde en remise tegen J. Joppe, dat waren de 3 punten die J. Noorthoek afsnoepte van de 2 koplo pers. P. v.d. Velde en P. Reijngoudt pakten ook al punten en wel van J. Jop pe en A. Verwijs jr. (remise). P. Reijn goudt die de laatste weken goed op dreef is liet de vo4 le winst liggen tegen A. Verwijs jr., die goed weg kwam met re mise. J. v.d. Velde-J. Noorthoek 0-2, J. Noorthoek-J. Joppe 1-1, P. v.d. Velde-J. Joppe 1-1, A. Verwijs jr.-P. Reijngoudt 1-1, W. Mol-J. d. Braber 0-2, A. Verwijs sr.-R. Vermaas 2-0, P. v.d. Velde-J. v.d. Velde 0-2, P. ReijngoUdt-R. Vermaas. 2-0, J. d. Braber-A. Verwijs sr. 0-2, P. Reijngoudt-J. Suurlant 1-1, J. Suurlant- J. Joppe 0-2, L. v.d. Velde-A. Verwijs jr. 1-1, L. 't Hove-P. v.d. Velde 0-2. Donderdag 15 mei a.s. wordt i.v.m. He melvaartsdag GEEN huisvuil opgehaald. Advertentie IM Zestig jaar getrouwd Dhr. A. Quaak (80) en mevr. E.C. Quaak-Geuze (81) herdachten dinsdag in de Henriettepolder hun zestigjarig huwelijksfeest. Dat gebeurde onder ge lukkiger omstandigheden dan bij de zil veren bruiloft. Toen werd hun huis in elkaar geschoten, waarna het 25-jarig huwelijksfeest in de kiemschuur van de boerderij Vredenburg van de fam. Stols werd gevierd. Dhr. Quaak heeft vanaf 1943 op dat landbouwbedrijf gewerkt. Daarnaast was hij ouderling en diaken van de Hervormde Gemeente en penn/ingmeester van het Rode Kruis. Tijdens de ramp in 1953 heeft hij de kas nog kunnen redden. Het zestigjarig bruidspaar is nog goed gezond. Dhr. Quaak rijdt steeds auto. Zondags na de kerkdienst drinken ze altijd koffie bij een van de kinderen in het dorp. Quaak dat al 44 jaar een gehandicapte zoon liefdevol verzorgt, is zeer bewogen met het wel en wee van de 4 kinderen, 15 kleinkinderen en 10 achterkleinkinde ren. Dinsdag ontbrak het niet aan feli citaties en cadeaus bij dit bijzondere huwelijksjubileum. Koninginnedag A.J. Polder Op Koninginnedag 30 april was het 's morgens om half tien al een fleurig ge zicht. toen op het schoolplein in Anna Jacobapolder kleuters en leerlingen van de lagere school met versierde fietsen waren verzameld. Met een rondgang door de polders, werd ook het buitenge bied opgevrolijkt. Daarna was er sa menzang op het schoolplein, eindigend met een zelfgemaakt kroningslied. Mis schien dat dit laatste dan niet zo gauw uit een klein dorp wordt verwacht, maar het was er toch maar. Het programma werd vervolgd met spelletjes voor de kleuters op het schoolplein en voor de kinderen in de Noordweg tot even na half elf. Daarna volgde in Ons Dorps huis een tractatie met limonade en ge bak. Burgemeester G. van den Berg reikte daar ook de prijzen uit aan de winnaars van de wedstrijden. Met met- dewerking van de muziekvereniging maakte de jeugd nogmaals een rond gang om te besluiten met volksspelen op het schoolplein zoals ringsteken, een kruiwagenrace, enz. Omstreeks half twee was het programma klaar en had vooral de jeugd, maar toch ook de ou deren een leuke Koninginnedagmorgen saamhorig afgewerkt. Oriëntatie-fotorit M.A.C. De M.A.C. heeft op bevrijdingsdag 5 mei een oriënterings-fotorit georgani seerd met maar liefst 90 deelnemers: 20 meer dan vorig jaar. De eerste prijs was voor dhr. A.A. van Nieuwenhuijzen 2. J. Vroegop St. Annaland 3. L. Neele St. Maartensdijk 4. H. Goudzwaard 5. J. de Rijke Tholen 6. R. Tichem 7. A. de Raat 8. L. van Duuren 9. W. Behr 10. J. Wal pot 11 J.J. Wolpot 12. A. Nuyens 13. B. Wallet 14. C. Kooy 15. S. Westdorp St. Annaland 16. J. Hopmans Tholen 17. C. den Braber. Fietstocht met 453 deelnemers De fietstocht op bevrijdingsdag trok een record aantel deelnemers: 453 waarvan 397 in St. Philipsland en 57 in Anne Ja cobapolder. Iedereen kreeg een oranje vaantje en naast de hoofdprijzen waren er nog 50 troostprijzen in de vorm van een tegel. T. Geuze werd winnaar met 74 punten, Marian Kosten en Jan Zuidweg 73 p, Janny en Lena Wagemaker, C. en Marie Overbeeke 71 p, M. en E. Nelle 70 p, Ch. en M. v.d. Eest en J. en R. Huis mans 69 p. 68 Punten waren er voor Wilma Kosten, Jos en mevr. Noord- hoek, J. en A. v.d. Reest, W. Boudeling en W. Verhage. 67 Punten voor Rini en Elly Mol, Arjaan en Truus van Dijke, Nel Kornaat, A. Dieleman, J. Quist, F. Stols, B. Kot, S. Everaers, W. en mevr. van Dommele, J. Noorthoek, J. Joppe, L. Noorthoek, M. Ligtendag. 66 Punten hadden A. en mevr. Neele, Leo Zuid- weg, Jarco en Ike Verwijs, Jan Bolier, Cora Tenhove, Conny Quist, Han, mevr. Kees, René en Johan Reijngoudt, Petra den Braber, Izaak, S. en Marja Reijn goudt, C. Mol, L., Led. en A. Verwijs, M. Filius, J. en A. den Braber, C. Lindhout, M. de Jong, M. Quist, Marco den Bra ber, Kees Steijn, Jaco Kooy en Frans Quist. Lichtmast geramd Na Koninginnedag reed na midder nacht de autobestuurder J.W. v.d. O. op de Oostdijk tegen een lichtmast, terwijl ook de leuning van een trap aan de Zuiddijk sneuvelde. Enkele dorpsgeno ten brachten voertuig en bestuurder weer op de rijbaan, maar bij het door rijden volgde aanhouding öoor de poli tie. Toen volgde proces verbaal voor vernieling en doorrijden. Er was door de bestuurder ook alcohol gebruikt. Verboden in natuurgebieden In 1972 heeft het gemeentebestuur voor ongeveer 90 procent de schorren en slikken, evenals Eendenkooi en Roirt tot natuurgebied verklaard. Dat houdt in, dat in zo'n gebied het zagers spitten, e.d. niet is toegestaan. Er zijn nog heel wat meer strafbepalingen, die om het samen te vatten zijn gemaakt om zo'n natuur gebied ongerept te houden. Aanwezig zijn is wel toegestaan, maar overigens dient zo'n natuurgebied ongerept te blijven. Het is maar dat u het nog eens weet. Plannen voor recreatie De gemeenteraad heeft de gewestraad van het streekgewest Westelijk Noord- Brabant opdracht verleend om een ba sisplan openluchtrecreatie te maken en deelplannen voor recreatieve fietspaden en hengelsport. Het streekgewest heeft al eerder een voorstudie verricht op het gebied van de openluchtrecreatie. Aan de hand daarvan is een voorlopig be leidsplan opgesteld. De Grontmij. die ook de plannen voor het Kanaalschap de Eendracht gemaakt heeft, is om of ferte gevraagd voor het basisplan. Voor de deelplannen zijn meerdere bureaus in de gelegenheid gesteld om prijs op te geven. De kosten worden geraamd op 300.000 gulden. Verwacht wordt dat CRM 225.000 gulden subsidie zal verle nen. De overige 75 mille komen ten laste van de samenwerkende gemeenten. De ze kosten worden over tien jaar afge schreven. Het gemeentebestuur vindt, dat de openluchtrecreatie het best re gionaal kan worden aangepakt. Burgerlijke stand Huwelijksaangiften: Franciscus N.M. van Laarhoven, 25 jaar, machine-bank werker te Steenbergen en Adriana C. de Baat, 23 jaar, textiel-laborante. Petrus C. van Bergen, 22 jaar, beton-timmerman te Steenbergen en Maria P. de Wit, 22 jaar, modinette. Adrianus G. van Schilt, 21 jaar, chauffeur te Halsteren en Elisa beth P.F.M. van Loenhout, 19 jaar, mo dinette. Overlijden: Marinus W. Leijdekkers, 72 jaar, echtgenoot van M. Heijboer. Vervolg van pag. 19 gelegen mestput drenkte, onrustig zou worden evenals zijn paard dat de mest moest vervoeren. Het verzoek werd dan ook afgewezen. Later werden de be zwaren ingetrokken en verleende de minister van financiën denodige toe stemming, mits de molen werd stilgezet wanneer er paarden in de buurt waren. De stenen stellingmolen kwam volgens het jaartal op de kap in 1848 gereed. Later bleek dat de plaats niet zo gunstig was. De molenaar klaagde in 1872 over de windvang van de drie rijen bomen rond zijn molen. De gemeente wilde hier wel iets aan doen en bood de bomen te koop aan. De molenaar meende echter dat de prijs het dubbele van de waarde was. Driejaar later klaagde de molenaar opnieuw. In de raadsvergadering werd toen opgemerkt dat de stichter van de molen indertijd bekend was gemaakt met de daar aanwezige bomen. Eigenaars van deze molen waren: Ma rinus van der Stel 1848-1871' David Dignuszn. van de Velde 1871-1897, Willem van de Velde 1897-1921 en Hu- bertus Izaak Stoutjesdijk 1921-1934. De ze laatste kreeg in 1924 toestemming een ruwoliemotor van ca. 25 pk in de molen te plaatsen. Reeds in 1926 vreesde de Provinciale Zeeuwse Schoonheids- en archeologi sche commissie dat "De Verwachting" van zijn wieken zou worden beroofd. Het verslag van 1930 vermeldt "Van de molen De Verwachting in Tholen zijn de kap, de stelling en de wieken verwij derd; ook hiervan is de verwachting het einde". Na de laatste wereldoorlog kreeg Jacobus van de Velde vergunning een 25 pk electromotor voor zijn maal derij op de begane grond in de molen te gebruiken. Op de verdieping van het aangebouwde pakhuis plaatste men een 3 pk motor voor een mengkuip. Van de Velde stopte in 1964 met het malen van graan voor de menselijke consumptie. Driejaar later werd ook het malen van veevoer beëindigd, waarna de molen in 1971 werd verkocht. In 1975 en 1976 is de molenromp op de begane grond tot woning ingericht en met het naastliggende woonhuis verbonden. Een belangrijke industrie met wind als drijfkracht, was die van de gortpellerij. Deze leverde veevoeder en meel voor menselijke consumptie. De windbrief voor de eerste pelmolen in Nederland werd op 4 juli 1639 uitgereikt aan Simon Jansz. van Zaandijk. Deze molen, die de toepasselijke naam "De Pellekaan" kreeg, stond te Koog aan de Zaan. Pelmolens moesten zwaar werk verrich ten. Er was dus veel wind nodig. Verder moesten ze een regelmatige gang heb ben om te voorkomen dat de te pellen gerst zou breken. Oppervlakkig gezien lijkt een dergelijke molen veel op een korenmolen. In verband met de regel matige gang hadden de wieken echter een apart model (diepe zeeg). De gerst werd in tegenstelling tot korenmolens met de vertikale kant van de loper (bovenste draaibare molensteen) ge peld. G. Husslage beschrijft in "Windmolens" over het werk van de pellers in de Zaanstreek na de laatste eeuwwisseling. Bij aanhoudende wind verlieten zij soms een hele week de molen niet. Hun werkweek begon zondagsavond om 12 uur en eindigde dan een week later om 8 uur 's morgens, waarna zij thuis konden eten en naar de kerk gaan. Voor deze mensen waren op de schuurzolder bij de molen kooien getimmerd. Het personeel bestond doorgaans uit 5 man, met inbe grip van de hutjongen, die koffie zette, de kachel stookte, eten haalde, lampen Doorsnede van een standerdmolen. Het is het oudste type molen in Nederland. In St.-Annaland draait een dergelijk type nog regelmatig. vulde enz. De hut was een uitbouw van de molenschuur, die bijna altijd oker geel was geverfd. Hierin had de mees terknecht zijn lessenaar en verbleven de pellers wanneer er onvoldoende wind was. In 1699 verzochten Heyndrick Pauwelse en Adriaan Haack, kooplieden te Mid delburg, om op de stadswal van Tholen een windgortmolen te mogen oprichten. De hoek van de wal bij de Kruittoren (thans ligt hier de Eendrachtsweg) von den zij de beste plaats. In verband met de grote kosten verzochten zij het al leenrecht van eem dergelijke molen te Tholen. Verder wilden zij voor de bouw gebruik maken van arbeiders uit Hol land, omdat die de meeste ervaring hadden. Het één en ander werd door de magistraat toegestaan. Het jaar daarop zal de met riet gedekte achtkante stel lingmolen zijn gebouwd. De nieuwe molen wisselde vele malen van eigenaar, zoals in 1701In 1709 werd een koper uit Rotterdam eigenaar. Vijf jaar later verkocht Cornelis Locke uit Zierikzee de helft van de molen aan mr. knecht Dirk de Groot. De andere helft werd door Ary Buys verkocht. In 1717 werd de pelmolen op 525 getaxeerd. Zakelijk kon de nieuwe eigenaar de molen echter niet draaiende houden. Hij overleed in 1734 met grote financiële zorgen. Vermoedelijk was de pelmolen toen al buiten gebruik en verkeerde in slechte staat. Een viertal nieuwe eigena ren laten de molen in 1738 herstellen, men sprak zélfs van herbouwen. Spoe dig kreeg de nieuwe onderneming moeilijkheden met de pachter van het gemaal te Middelburg. Abraham van den Boomgaard, boekhouder en één der eigenaren riep de hulp in van het stads bestuur, dat hem beëdigde. Hij moest verklaren dat hij alleen te Tholen "ge pelde gort, gepaerelde garste of rellel" zou verhandelen. Hierna vernemen we niets meer van deze moeilijkhe den.(Rellen is de eerste bewerking bij het gortpellen, waarbij de korrel een snee krijgt en de bast eraf vliegt). De portionarissen verzochten het stads bestuur in 1749 hun afval, gort en voer-_ goed zelf met paard én wagen naar de haven te mogen brengen en van de mo len naar het pakhuis, zoals elders ge bruikelijk was, zonder het gilde van de stadsarbeiders (transport- en havenar beiders) te gebruiken of te betalen. Dit werd toegestaan. Het laden en lossen van de schepen moest echter wel door hen geschieden. Vier jaar later werd verzocht om ook op zondag te mogen malen. Dit zou oogluikend worden toe gestaan. Van het personeel op de molen is bijna niets bekend. Echter in 1773 werd Jor- daan Baas uit Middelburg als meesterk necht aangesteld. Inmiddels had Abraham Codin en twee andere Middelburgers de molen in hun bezit gekregen. In 1775 kreeg "de Windhond" opnieuw andere eigenaren, nu een achttal, waaronder een predi kant, een tweetal schout bij nachts, een kapitein ter zee en de direkteur van de Commerciecompagnie. Allen woonden te Middelburg en Vlissingen. De waarde van de molen en het pakhuis werd op 1600 gesteld. Nog tien jaa/ bestond de pelmolen. De ze werd in 1785 tot de grond toe afge broken.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 21