(D Zonnige Koninginnedag Rode Kruis St. Philipsland heeft jong bloed nodig bouman potter Trees en de Canadees B.B.A. krijgt lijndienst bussen op heel Tholen Un-vrr" Corne Quist (4) in A.J.P. dodelijk verongelukt De Schelde Ziekenhuisb>r beton- en metselmortel natuurlijk naar De Schelde! M 12 <■4- Donderdag 8 mei 1980 36e Jaargang no. 25 De vierjarige Corne Quist uit Anna Jacobapolder is vrijdag middag 2 mei bij het plotseling oversteken van de openbare weg om het leven gekomen. Het was vijf over een 's middags toen de ruim achttienjarige mej. A.W. uit Anna Jacobapolder met haar personenauto in rustige gang in de Langeweg reed richting Zijpe. Bij de splitsing met de Noordweg lag het tempo nog lager. Ze keek naar rechts of er mogelijk wat uit die zijstraat nader Op het moment dat mej. W. weer keek, stak Corne Quist, achter een bal holland, plotseling de Langeweg over. Ze kon ook door remmen niet meer voorkomen, dat het vierjarig knaapje werd geschept en waarschijnlijk op slag dood was. Dat laatste kon de gealarmeerde dokter H. Menger even later dan ook alleen nog maar constateren. De verslagenheid in de gehele gemeente St, Philipsland en vooral in het kleine en rustige Anna Jacobapolder, waar men toch niet direct zo'n verkeersongeluk verwacht, was enorm groot. Een meeleven met het echtpaar Quist uit de Noordweg, die ook een vijfjarige dochter heeft, een meeleven ook met de bestuurster, die zo goed bekend in haar eigen woonplaats dit ongeluk niet kon voorkomen. Vanaf de eerste dag dat een kleuter alleen de straat op gaat of nogal eerder, pompen moeder en vader, broers en zusters het bij de kleinen in, om voorzichtig te zijn. Maar telkens ontsnappen er toch weer op 't nippertje omdat in het vuur van het spel, door zo'n kleine het gevaar van de weg wordt vergeten. Soms, zoals vrijdag in Anna Jacobapolder, i is er geen ontsnappen. Dan is er plotseling dat grote leed en de verslagenheid onder de mede bewoners. De begrafenis van het verkeersslachtoffertje had woensdagmiddag plaats, waarbij van een groot meeleven ge tuigenis werd afgelegd door de bevolking. Klundert tours Oud- Vossemeer blijft Cebeco Handelsraad St. Annaland sluit. 23e keer landelijk aan de top en 26eprovinciale ereteken Directe hulp. Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Nieuwe uitdaging. Giften. Afscheid Verwijs. Nog vier lustrums Welfarewerk. ,LLE t- BLlc Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6 00 uur Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Tussen van De Klundert lijndiensten uit Oud-Vossemeer en de Brabantse buurtspoor- en autobusdiensten B.B.A. zijn al geruime tijd besprekingen gaande om de lijndienst St. Annaland/Bergen op Zoom bij de B.B.A. onder te brengen. Vorig jaar nam de BBA al de lijndienst Stavenisse/Bergen op Zoom van Krijger lijndiensten over, zodat de BBA nu het gehele eiland Tholen en St. Philipsland gaat bedienen. Klundert tours blijft zelfstandig opereren voor vakantiereizen en groepsvervoer voor o.a. scholen, bejaarden, verenigingen e.d. Het beleid van de overheid is er op ge richt, in alle regio's grote streekvervoer- bedrijven te krijgen. Dit in verband met de subsidie die het rijk in het openbaar vervoer steekt. Nu van de Klundert en de BBA het eens zijn geworden zal de goedkeuring uit Den Haag vermoedelijk niet veel problemen opleveren. Zeven chauffeurs van de lijndienst van De Klundert komen in dienst van de BBA. Passagiers kunnen dus in zoverre gerust zijn, dat hun vertrouwde chauffeurs blijven rijden. Eventuele veranderingen in de lijndienst, waarvan de passagiers overigens ook niets hoeven te merken, zullen tijdig bekend gemaakt worden. Klundert tours kan zich nu meer spe cialiseren op tour-reizen. Ook hiervoor blijven zeven chauffeurs in vaste dienst, aangevuld met part-timers. In het hoog seizoen kunnen er wel zeventien bes tuurders op pad zijn. Het enige strijdpunt bij de overna lijkt de ziekenhuisbus te zijn. Hierover bes taat nog geen overeenstemming. In de gemeenteraad deed wethouder J. Ver- sluijs onlangs al mededelingen over plannen om de BBA-bus te laten door rijden naar Lievensberg. In hoeverre dit definitief geregeld wordt, is nog niet be kend. Bij het ingaan van de nieuwe dienstregeling zal hierover wel duide lijkheid bestaan. Weliswaar zitten wei nig medewerkers - in welk bedrijf dan ook - bij voorbaat te springen om ve randeringen, maar feit is, dat er nu voor de lijndienst een goede oplossing kon worden gevonden. Het bestaansrecht van de Thoolse autobusdiensten (TAD) - nu de lijndienst v.d. Klundert en de BBA deel uitmaken - valt waarvan na de overname weg omdat alleen de BBA Het Landbouwmechanisatiebedrijf Ce beco Handelsraad aan de Veilingweg te St. Annaland sluit per 1 juli haar deuren. Voor het bedrijfsgebouw, met woning en grond voor uitbreidingsmogelijkhe den is o.a. al belangstelling getoond door slagerij C. Slager en Loonbedrijf Gebr. J. en L. den Engelsman. De laat- sten hadden al geruime tijd plannen voor nieuwbouw aan de Veilingweg omdat de Tienhoven/Julianastraat te krap was voor de grote machines. Cebe co Handelsraad werkte sinds 1961 van uit St. Annaland. Eerst in een loods in de Joanna Mariapolder, twee jaar later aan de Veilingweg. Van het uit drie man be staande technische personeel Dhr. Moerland uit Stavenisse, drh. J. v.d. Houten uit St. Annaland en A. de Graaf uit Scherpenisse) is alleen de laatste nog overgebleven. Vertegenwoordiger A. L. de Rijke uit Vossemeer werd al eerder overgeplaatst naar het kantoor Goes. Momenteel is Dhr. C. Wagemaker uit St. Philipsland verkoper. Hij blijft van uit de vestiging Steenbergen zijn functie uitoefenen. Van daaruit wordt ook de service voortgezet, maar dhr. de Graaf weet nog niet zeker of hij de stap naar Steenbergen doet. In de loop der jaren zijn de boeren steeds meer zelf aan re paratie gaan doen. De uurlonen liegen er ook niet om, zegt adjunct-directeur P. A. Dekkers uit Roosendaal. Het komt er op neer, datje alleen in de oogsttijd nog als brandweer kunt dienen. De concur rentie in de verkoop van nieuwe machi nes is heel groot en gezien de omzet kwamen er teveel kosten voor de St. Annalandse vestiging. Nu de verbinding van West-Brabant met Tholen door de Vossemeerbrug een stuk eenvoudiger is, ziet Dhr. Dekkers geen probleem voor service vanuit Steenbergen. Nog vier lustrums of blijvende be vrijdingsherdenking? 0 Koninginnedag en bevrijdings feest in woord en beeld. 0 Kleuter in Anna Jacobapolder dodelijk verongelukt. 0 Welzijnscommissie werpt dam op tegen subsidies 0 Wat kentering in bloedgeven, maar St. Philipsland nog steeds aan de collectetop. 0 Kruis van verdienste voor J. M. Ligtendag. 0 Zaterdag is het Molendag en daarom een pagina molenhistorie. 0 Bij Budelpack willen ook partti mers snipperdagen. 0 Zestigjarig bruidspaar in St. Phi lipsland. 0 Cebeco Mechanisatie sluit in St. Annaland. 0 Van de Klundert Tour bestendigd, lijndienst mogelijk naar B.B.A. 0 Donderdag voorronden Een- drachtcup. e Doek gevallen voor Smerdiek, geen promotievlag voor Tholense Boys. 0 Moederdag: hoe arm je moeder ook mag zijn, verlaat haar niet, een ander zul je nooit vinden. 0 Dit nummer bestaat uit .22pagi na's? E.B. Hemelvaartsdag. De E.B. van volgende week zal in verband met hemelvaartsdag woensdagavond of donderdag ochtend bezorgd worden. Door het uitvallen van bevrij dingsdag was de tijd tekort om een aantal verslagen deze week nog op te nemen. Die treft u volgende week in uw E.B. aan. overblijft. De fa. v.d. Klundert uit Oud- Vossemeer heeft ruim een halve eeuw op het eiland Tholen voor het openbaar vervoer gezorgd. Al tientallen jaren is De Schelde het bekende en vertrouwde adres voor beton- mortel. Maar wist u dat De Schelde ook kant-en-klare metselspecie levert? Beton- en metselmortel direkt uit voor raad èn direkt verwerkbaar. Top kwaliteit (want De Schelde is heel wat aan zijn goede naam verplicht!), èn...steeds uiterst scherpe prijzen. Graag ook tot ziens bij: bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel (01640) 36910 Koninginnedag 30 april is dankzij gun stige weersomstandigheden een zonnig feest geworden, met name in St, Maar tensdijk, Scherpenisse en St, Philips land, waar een volledig programma werd afgewerkt. In het eerste dorp was er een bijzonder fraaie optocht, waarbij Carla Gebraad en Mirjam Lindhout (zie foto) met een ereboog voor onze nieuwe Ko- mobiele eenheid ook optreden tegen ningin Beatrix een van de trekpleisters waren in de versierde Kaaistraat. Ze kregen in de categorie loopgroepen een tweede prijs. In de hoofdstad Amsterdam verliep het feest door ernstige ongere geldheden heel wat minder plezierig. Vier Thoolse politiemannen moesten in de oproepkraaiers. De uit St. Annaland af komstige politieman Gerard Goedege- buure Jzn, nu gestationeerd op Schou wen, kreeg een steen tegen z'n maag en tegen z'n hand. Hij moet nu aan z'n hand geopereerd worden. Herdenking brengt gewoonlijk ontroe ring met zich mee. Een week van beroe ring en ontroering ligt achter ons. Laten we in deze kolom dan maar voorbijgaan aan rellen op Koninginnedag. Ze leken voor het Nederlandse volk van elk steekhoudend argument ontbloot en in zo'n geval krijgt noch staking, noch gij zeling, laat staan vandalisme, veel sym pathie. Maar altijd worden zulke dingen bij de bevrijdingsgevoelens opgeroepen. Daarom was het niet zo verwonderlijk, dat we bij dit zevende bevrijdingslus trum moesten vaststellen, dat als we twintig jaar verder zijn of nog vier van die bevrijdingslustrums achter de rug hebben, zijn de mensen die de oorlog daadwerkelijk meegemaakt hebben als ze het als weinigen beleven, tachtigers. Zonder nog een stem in het kapittel - zal dan de last van de bevrijdingsviering zijn afgewenteld? Dat lijkt maar zo. Er wordt immers al snel gedacht, dat de jongere generatie aan dit alles schoude rophalend voorbijgaat. Dat het die jon geren zijn, die wat gefrustreerd het ogenschijnlijk sentimentele gedoe van die oorlogsgeneratie beoordelen. Is dat wel zo? Zijn het geen andere krachten in de samenleving, die evenals na alles wat met verzet of een goede houding tijdens de bezetting van doen had, niet openlijk poogden te kleineren en te saboteren, maar dat langs allerlei slinkse wegen wisten te bereiken. Zo zelfs, dat na zeven bevrijdingslustrums, degenen die goede vaderlanders werden genoemd, bijna moegestreden als het ware het hoofd willen buigen. Eerder worden zij door die jongeren nog geactiveerd medede ling te doen wat hen eens is ervaren. Vandaar mogelijk, dat 35 jaar na de wapenstilstand in Hotel de Wereld té Wageningen, uit die oorlogswonden nog altijd bloed sijpelt. Dat betekent dan te gelijkertijd wel, dat de oude generatie afreageert van wat een met een stijgende leeftijd nog steeds schrijnende wonde lijkt te worden. Schrijnender omdat men juist door die afstand steeds meer er kent, nog veel te weinig te hebben ge daan voor een in die tijd nog zoveel meer verdrukte medeburger. Als je dan van oordeel bent, dan na nog vier lus trums die oorlogsgeneratie - of ze nu in die tijd pro of contra was - geheel zal zijn verdwenen, is er dan plotseling een nieuwe gedachte, namelijk om 5 mei voortaan als nationale feestdag te pro clameren. Weet dan wel, landgenoten van de toekomst, dat die Tweede Wereldoorlog nooit voorbij zal gaan. Vorige week erkenden we al, dat niets een zo diepe wonde in onze vaderlandse geschiedenis maakte als die vijfjaar be zetting. Zelfs de Tachtigjarige Oorlog kon daar niet tegenop. Of het goed is, die vijfde mei blijvend als een nationaal gedenken te bestemmen, staat ons nu nog niet zo goed voor ogen. Mogelijk dat de onbesmetheid met de oorlog van de generatie na 1945 dat afstandelijk tot een blijvende nationale herdenkingsdag kan maken. Dan echter moeten alle smetten naar beide kanten zijn afgeval len. Eerder is zo'n objectieve nationale herdenkings-feestdag schier ondoenlijk. Dokter II. Menger, voorzitter van het Nederlands Rode Kruis afdeling St. Philipsland/Anna Jacobapolder, neemt voor de 23e keer de erewimpel in ontvangst voor de hoogste collecte-opbrengst per gezin. Rechts de landelijk voorzitter van het Ned. Rode Kruis, jhr. G. Krayenhoff, voormalig topman van Akzo. Links secretaris J. Stols "De strijd wordt wat moeizamer, maar we zullen de uitdaging aanvaarden om ook bij de volgende Rode Kruiscollecte een goede beurt te maken. Er is echter een maximum en misschien is dat bereikt. Met jonge bestuursleden gaan we evenwel verder". Voorzitter dokter H. Menger van het Rode Kruis St. Philipsland/Anna Jacobapolder zei dat vrijdagavond tijdens de jaarvergadering in De Wimpel. Vorig jaar werd Flip- land overigens nog met vlag en wimpel eerste met 12,47 per gezin: een heel eind boven het landelijk gemiddelde van 2,47, een verschil van een tientje. Het Zeeuwse gemiddelde was 3,03. Voorzitter Menger kreeg dan ook weer de landelijke ere wimpel en het provinciaal getuigschrift. De jaarvergadering werd slechts door veertig mensen bijgewoond, inclusief het bestuur. In het grote dorpshuis was dat maar een klein beetje. Voorzitter Menger gaf de oorzaak aan: Over deze vergadering is een slagschaduw gevallen omdat vanmiddag in Anna Jacobapol der een vierjarig kindje bij een verkeer songeluk om het leven kwam. Verschil lende medewerkers van het Rode Kruis zijn daar familie van. Onze gedachten gaan naar hen uit", zei de voorzitter. "We leven in een tijd, waarin het respect voor de naaste en de hulpvaardigheid ta nende is. Recente gebeurtenissen tonen dat aan. Wat is het dan goed om bijeen te zijn onder de vlag van het Nederlandse Rode Kruis, waar dat respect voor de naaste uitmondt in directe hulp en offer bereidheid. Een jaarvergadering is dik wijls een saai gebeuren, maar voor onze Advertentie IM afdeling is dit een feestelijke bijeen komst. We voelen ons ook zeer vereerd en gestreeld met de aanwezigheid van de "Big Boss" van het Rode Kruis, landelijk voorzitter Jhr. G. Krayenhoff. We hopen dat de kwaliteit het zal doen vanavond in plaats van de kwantiteit", aldus dokter Menger. Jhr. Krayenhoff wees er in zijn toes praak op, dat Zeeland in de historie al tijd ver vooruit was. Als oud-Akzodi- recteur wist hij, dat er al in de tijd van de Romeinen aan zoutwinning werd ge daan. Bedijking gebeurde al 500 jaar geleden in Zeeland. Van de verdwenen oesters is nog één parel overgebleven: St. Philipsland, aldus de landelijke voorzitter. Hij wees erop, dat de uitrei king van de landelijke erewimpel in St. Philipsland een routinezaak wordt, maar er is een nieuwe uitdaging, 't Wordt voor St. Philipsland nu een hele harde dobber, want het gaat in het ver volg om het stijgingspercentage van de collecte-opbrengst. Nu Verwijs uitge vallen is voor de collecte aan het veer en de Philipsdam de komende jaren de veerdienst zal vervangen, zal de afdeling mogelijk een veertje moeten laten. Gezien het enthousiasme en de positieve instelling zult u echter toch wel in uw opzet slagen. Er is een veerkrachtig be stuur en de voorzitter heeft alles ge mengd tot een homogeen geheel. Dit gebouw is al naar de Wimpel genoemd en de prijzenkast is al bijna vol, maar toch mag ik nu voor de 23e keer de lan- delijke erewimpel uitreiken, waarop voor het tweede achtereenvolgende jaar St. Philipsland is vermeld, zei Jhr. Krayenhoff. De landelijke top beteken de onvermijdelijk ook provinciaal de hoogste opbrengst. Kringcommissaris N. M. Bollen reikte daarvoor een ge tuigschrift uit. Penningmeester C. M. de Greef deelde mee, dat de collecte 6940 gulden had opgebracht, waarvan 2848 gulden bij het veer Zijpe/Anna Jacooapoider. Finan cieel was het weer een gunstig jaar voor het Fliplandse Rode Kruis. De totale inkomsten waren 15.128 gulden, de to tale uitgaven 13.980 gulden. Daarbij was een gift van 1500 gulden aan Cambod- ja6 en 500 gulden voor rolstoelen en krukken in Libanon. Het voordelige saldo was 1147 gulden, het kapitaal 10.897,10. Gezien die behoorlijke re serve kondigde voorzitter Menger aan, dat het renteloze voorschot van 2000 gulden voor het kringkantoor van het Rode Kruis in Middelburg werd omge zet in een schenking. "Dat kantoor is het Rode Kruis -centrum van de provincie, waar de krachten gebundeld worden en de zusterverenigingen samenwerken", aldus voorzitter Menger. Kringcommis saris Bollen was bijzonder enthousiast over dit aanbod. De notulen van secretaris Stols riepen geen vragen op. Hij meldde o.a. dat de collecte vorig jaar 12,20 per gezin op bracht. Dhr. L. Bolier uit Anna Jacoba polder werd in de financiële commissie benoemd als opvolger van Dhr. J. Quist. De voorzitter speet het, dat hij afscheid moest nemen van Dhr. M. Verwijs, de trouwe collectant aan 't veer. "Je medewerking was af, tot en met. Vrijdags en zaterdags heb je in de bran dende zon of in de striemende regen ge staan. Je was altijd trouw en bracht vele honderden guldens binnen. Nu neem je afscheid, maar misschien wil je nog als begeleider van jonge collectanten op treden", zei dokter H. Menger, die Dhr. Verwijs nog een presentje aanbood. Hij was ook tevreden over Jannie Wagema ker en Neh. v.d. Reest, de nieuwe bij zonder goede kracht aan 't veer. Van zelfsprekend vergat de voorzitter de Fam. Wagemaker niet, die de belang rijkste bijdrage leverde aan de huis- aan-huis collecte. Hij stelde ze een taart en sigaren in 't vooruitzicht, aangezien ze door familie-omstandigheden niet aanwezig konden zijn. Verder waren er surprises voor het collecteteam Anna Jacobapolder: De dames Klompe, Bak ker en WisseBonte. Bevrijdingsdag 5 mei werd op Tholen en St. Philipsland flink gevierd, behalve in St. Maartensdijk en Scherpenisse, waar op koninginnedag al een uitgebreid feestprogramma was afgewerkt. Ook op 5 mei was het nog een beetje koningin nedag, want overal kwam men de naam of het portret van de nieuwe Koningin Beatrix en de oude koningin, nu prinses Juliana, tegen. In de kinderoptocht te St. Annaland werd nadrukkelijk ook naar de bevrijding verwezen. De parmantige sol daat Kim de Rijke vertegenwoordigde onze Candese bevrijders en Angela Keur de Nederlandse schonen, die de Canade zen feestelijk inhaalden. Maandag waren er in Amsterdam enkele honderden Ca nadese oudstrijders om de viering van bevrijdingsdag mee te maken. Ook de gemeente Tholen steunde de actie 'tul pen voor Canada' door middel van een subsidie. 'Trees en de Canadees' won in de St. Annalandse optocht in de catego rie kleuters de eerste prijs. Voorzitter Menger stond ook nog even stil bij het welfarewerk. Hij vond de ac tiviteiten in de Rozeboom een goede zaak, naar weerskanten. Voor de be jaarden geeft het welfarewerk namelijk een soort soos idee en het Rode Kruis krijgt de artikelen. "Velen hebben ech ter nog drempelvrees om naar het wel farewerk in de Rozeboom te gaan. Ik zou zeggen: doorbreek die eenzaamheid en doe mee aan het welfarewerk van het Rode Kruis", aldus Dhr. Menger. Wel fare-artikelen vormden de prijzen bij het Bingo-spel dat Dhr. J. Plekkenpol na de pauze leidde. De jaarvergadering werd o.a. nog bijgewoond door de di recteur binnenland van het Rode Kruis, Dhr. van Asbeck, waarnemend kring- commissaris A.D. O' Conner Fokker en kringsecretaris J. J. Marteijn. Het ge meentebestuur werd vertegenwoordigd door wethouder A. Kosten en secretaris Mevr. J. P. A. de Kok.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1