THOLENDERWIJS informatierubriek van de gemeente tholen VIJFENDERTIG JAAR NA DE BEVRIJDING NATIONALE HERDENKING OP ZONDAG 4 MEI 1980 VANAVOND VERGADERT DE WELZIJNSKOMMISSIE WIJZIGING HUISVUILOPHAAL DIENST I.V.M. BEVRIJDINGSDAG Over huren gesproken (deel IV) WIJZIGING OPENINGSTIJDEN ZWEMBADEN WET OPENBAARHEID VAN BE STUUR OP 1 MEI VAN KRACHT Gericht verkeersonderzoek op Tholen DINSDAG 6 MEI KOMMISSIE RUIMTELIJKE ORDENING OFFICIËLE PUBLIKATIES Donderdag 1 mei 1980 EENDRACHTBODE 5 TENTOONSTELLING WERELDOORLOG II te SCHERPENISSE SPREEKUREN B. EN W. fPREEKUUR WONINGSTICHTING 2500 mensen op Philipsdam. Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1-4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 BURGEMEESTER BAERENDS: "GEEST VAN HET VER ZET BLIJFT ONS VOORBEELD" De Tweede Wereldoorlog ligt 35 jaar achter ons. Bijna 60% van de huidige Nederlanders zijn na 1 945 geboren. Een tweede na-oorlogse generatie zit op school. Met de kinderen uit de oorlogsjaren meege teld, heeft nog geen 40% van onze bevolking een persoonlijke herin nering aan de jaren van onderdrukking, onvrijheid en oorlog. Zij die dat wel hebben, willen en kunnen niet verlangen dat hun op persoon lijke beleving stoelende gevoelens straks op 4 mei worden gedeeld door degenen die gelukkig niet anders kennen dan vrijheid om te gaan waarheen je wilt en om te gaan met wie je wilt, vrijheid om te kunnen lezen wat je wilt, om op papier te zetten wat je kwijt wilt, vrijheid om je mond open te doen, om te hoop te lopen als je ergens voor of tegen bent, de vrijheid om een groep te vormen als je iets wilt bereiken. Doodnormale rechten van de mens, jawel, van ons mensen hier en nu, maar die rechten zijn in de voorgaande jaren ten koste van millioenen slachtoffers bevochten op dictatoriale regimes, die alleen maar konden bestaan zolang de menselijke vrijheden en de menselijke waardigheid werden vertrapt. 1 Het Comité Nationale Herdenking roept iedereen op de herdenking van de 4e mei ook te maken tot een dag van bezinning op de men senrechten: bezinning op de rijkdom aan vrijheden die wij bezitten en op de inspanning die nodig is om dat zo te houden, maar ook bezin ning op alles wat gedaan moet worden om nog veel meer mensen in die rijkdom te laten delen. Verzet tegen de krachten en de verfoeilijke ideeën die in de jaren '40 - '45 een eind maakten aan onze geestelijke en fysieke vrijheid is uiteindelijk beloond met herstel daarvan. Na veel offers, leed en rond 50 milioen slachtoffers. De eerbied waarmee wij hen herdenken die de offers hebben gebracht en het leed hebben doorstaan, kan niet groot genoeg zijn, maar wij moeten ook verder. Stil staan, terugkijken en zwijgen is niet in de geest van hen die wij herdenken. Zij die het verzet pleegden, keken vooruit en zagen hun doel. Het is de boodschap van dat verzet, die 35 jaar na de oorlog nog even actueel is. De geest van waaruit dat verzet in de omstandigheden van toen in staat bleek groot onrecht te weerstaan, die geest kan ons nu inspireren te strijden tegen nieuw of nog steeds bestaand onrecht, natuurlijk met eerbiediging van onze democratische rechtsorde. Wij zullen waakzaam moeten zijn om in onze eigen omgeving elke onder drukking, elk ondemocratisch handelen te bestrijden en bij voorbaat kansloos te maken, ook in een krachtige democratie als de onze be staan die gevaren. De grimmigheid van totalitaire regimes dient zich op sommige plaatsen in de wereld weer aan. Er zijn ook nu naamlozen in de hele wereld die lijden onder regimes die weliswaar sterk ver schillen, maar die in elk geval één ding gemeen hebben: menselijke vrijheid is hun grootste vijand. Het vervolgen van mensen om hun ras, geloof of wereldovertuiging heeft Nederland door de eeuwen heen in verzet gebracht. De geest van opstandigheid tegen aantasting van menselijke vrijheidsrechten doortrekt ons steeds opnieuw als wij ons jaarlijks op 4 mei bezinnen op wat we te boven zijn gekomen. Moge die geest, ook nu de oorlog al 35 jaar geleden ten einde kwam, vaardig blijven in ons volk, een volk dat opkomt voor de fundamentele vrijheid voor ieder mens om zichzelf te zijn en dat zich verzet tegen elke poging die vrijheid aan te tasten. Laat ieder in deze strijd tegen verdrukking in het oog houden waar het allemaal om begonnen is: respect voor een ander en voor een eigen mening, waar een ieder recht op heeft. Hier ligt mogelijk een gezamenlijke taak voor ons allen in die geest te werken aan het voor tallozen dichterbij brengen van menselijke vrij heden. Daarvoor gaven degenen die wij op 4 mei herdenken hun leven! In geheel Nederland, dus ook op Tholen, worden op zondag 4 mei de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog herdacht. In verband met deze herdenking zijn een aantal richtlijnen van kracht; Vanaf 's avonds zes uur tot zonsondergang (21.04 uur) zullen van alle openbare ge bouwen de vlaggen halfstok worden gehangen. Particulieren worden verzocht dezelfde gedragslijn te volgen. Van 19.45 uur af tot 30 sekonden voor 20.00 uur zullen de klokken van alle kerken luiden. Van 20.00 uur tot 2 minuten daarna, zal op de herdenkingsplaatsen volkomen stilte in acht worden genomen. Aan de burgerij wordt ver zocht deze plechtige stilte overal en algemeen in acht te nemen. De exploitatie van horekabedrijven dient van 1 8.00 tot 21.00 uur zoda nig te geschieden, dat daarna elk vermakelijkheidsaspekt ontbreekt. Verder dient gedurende deze periode de buitenverlichting, zoals neon en lichtbakken gedoofd te zijn en mag er geen andere muziek ten gehore worden gebracht dan die van de officiële Nederlandse ra dioprogramma's. Ter gelegenheid van de herdenking van de bevrijding na de 2e Wereldoorlog op 5 mei a.s., zal er in het dorpshuis het "Holland Huis'' aan de Laban Deurloostraat te Scherpenisse een fototentoonstelling over de geschiedenis van de 2e Wereldoorlog worden opgesteld. Deze tentoonstelling is een reproduktie van de expositie welke reeds acht jaren is opgesteld in het Achterhuis van Anne Frank aan de Prinsen gracht te Amsterdam. De tentoonstelling bevat circa 200 foto's voor zien van een verklarende tekst. De tentoonstelling is geopend op: - Vrijdagavond 2 mei van 1 9.00 tot 21.00 uur; -Zaterdagmiddag 3 mei van 14.00 tot 16.00 uur; - Maandagmiddag 5 mei van 1 4.00 tot 1 8.00 uur; Om half acht vanavond buigt de welzij nskommissie zich over een aantal niet onbelangrijke agendapunten. Deze bijeenkomst is openbaar terwijl u vooraf gebruik kunt maken van het spreekrecht. Agenda punten zijn onder meer: - Subsidie-aanvraag fotoclub Sint-Annaland - Subsidie-aanvraag cursus C.N.V. - Definitieve advisering m.b.t.: a. welzijnsplan 1981-1984 b. subsidieverordening c. inspraakverordening Indien u belangstelling hebt voor deze bijeenkomst bent u van harte welkom in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Op maandag 5 mei a.s. zal er in verband met de Bevrijdingsdag geen huisvuil worden opgehaald. Als gevolg hiervan zal het huisvuil in de gehele kern Tholen worden opgehaald op dinsdag 6 mei. Voor de overige kernen heeft de wijziging van het ophaalschema geen gevol gen. Op maandag 5 mei zal de stortplaats "Tuttelhoek" de gehele dag gesloten zijn. Het ophalen van de containers wordt verplaatst.van dinsdag 6 mei naar woensdag 7 mei. 8£m Op 1 juli 1979 is de huurwet geving in ons land belangrijk gewijzigd.In het hele land gel den nu voor elke huurwoning dezelfde regels. Die regels heb ben betrekking op de hoogte van de huurprijs en de huurbe- scherming. Uitgangspunt voor de huurprijs is nu de kwaliteit van de woning en de woonom geving. Die kwaliteit kan zowel door de huurder als de ver huurder uitgerekend worden aan de hand van een punten systeem. Zo kunnen ze ook vaststellen, of een huurverhoging al dan niet redelijk is. De nieuwe re gels hebben verder betrekking op de bescherming bij opzeg ging van de huur. Voor de huurder is het van belang te weten, dat hij slechts op be paalde gronden en dan nog uit sluitend door een rechterlijke uitspraak kan worden gedwon gen zijn huis te verlaten; een verhuurder dient te beseffen, dat hij zich bij een eventuele huuropzegging heeft te houden aan een flink aantal wettelijke voorschriften. Al met al legt de nieuwe wetgeving nogal wat verplichtingen op, maar er kunnen ook een heleboel rechten aan worden ontleend. Dan is het natuurlijk wel zaak om te weten om welke rechten en plichten het gaat. In enkele artikelen in "Tholenderwijs" zal daarom aan deze wetgeving nadere aandacht worden besteed. Lang niet alles kan echter in zo'n bestek worden behandeld. Uit gebreide en gedetailleerde informatie is te vinden.in de brochure "Nieuwe regels voor huur en verhuur van woonruimte". Wie al leen iets wil weten over de gang van zaken bij de jaarlijkse huur verhoging kan volstaan met de brochure Huuraanpassingen voor woningen en kamers in 1980". Beide publikaties zijn binnenkort gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis. De huurcommissie De nieuwe huurwetgeving in ons land kent ook een regeling om een onafhankelijke instantie in te schakelen als huurder en verhuurder het niet met elkaar eens kunnen worden. Het is de zogenaamde huur commissie, een voortzetting van de vroegere huuradviescommissie, In grote lijnen zijn de taken dezelfde gebleven, met dien verstande dat er nu geen advies meer wordt gegeven, maar een uitspraak wordt ge daan. En deze uitspraak bindt beide partijen, tenzij binnen twee maanden de kantonrechter wordt ingeschakeld. Samenstelling In het rechtsgebied van elk kantongerecht is een huurcommissie werkzaam. Zo'n commissie bestaat uit een onafhankelijke voorzitter benoemd door de Kroon, en een aantal leden, benoemd door Gede puteerde Staten Bij het benoemen van de leden wordt er op gelet, dat noch het belang van de huurder noch dat van de verhuurder over heerst, met andere woorden, dat er evenveel vertegenwoordigers van huurderszijde als van verhuurderszijde in de commissie zitten. Bevoegdheden Huurder of verhuurder moeten de huurcommissie inschakelen als ze het niet met elkaar eens kunnen worden over de huurprijs of over een wijziging daarvan. En zoals gezegd, de uitspraak van de huurcommis sie is bindend, tenzij men binnen twee maanden naar de kantonrechter stapt. Maar de huurcommissie doet meer: ze kan ook - op verzoek - een advies uitbrengen over de hoogte van de bijkomende kosten die de huurder buiten de "kale huur" moet betalen, ook wel servicekosten genaamd. Ook kan haar advies worden ingewonnen over de vraag of in een huurkontrakt enig niet redelijk voordeel is bedongen, zoals bijvoorbeeld het vragen van sleutelgeld. En verder kan de huurcom missie ook adviseren over de hoogte van de huur na het aanbrengen van kleine verbeteringen en niet gesubsidieerde, ingrijpende verbete ringen, als daar naderhand toch een meningsverschil over ontstaat. In de laatste drie gevallen is er sprake van een advies.'dit bindt de partijen niet. Maar stapt men met dit advies naar de rechter, dan houdt deze daar wel rekening mee. Secretariaat De huurcommissie wordt ondersteund door een secretariaat. Dit helpt de commissie bij het voorbereiden van de uitspraak of het advies. Ook geeft het inlichtingen over procedures/en wettelijke regelingen en worden er spreekuren gehouden. In bijgaand kadertje staan het adres en de spreekuren. Op het secretariaat wordt het verzoek van de huur der of verhuurder in behandeling genomen. Vaak wordt door een ambtenaar eerst een voorbereidend onderzoek ingesteld. Dan wordt de enderhoudstoestand van de woning bekeken, de puntentoeken ning gekontroleerd, enzovoorts, al naar gelang de aard van het ver zoek. Vervolgens wordt een rapport opgesteld ten behoeve van de huurcommissie. Zitting bijwonen Voordat de huurcommissie een uitspraak doet, krijgen beide partijen een uitnodiging om op een openbare zitting de zaak nog eens mon- deling te komen toelichten. Zij hebben voor de zitting al het rapport van het voorbereidend onderzoek toegestuurd gekregen. Men mag zich tijdens de zitting laten bijstaan door een deskundige, bijvoorbeeld een advokaat, of zich laten vertegewoordigen door een gemachtigde. Partijen krijgen bovendien de gelegenheid elkaar vragen te stellen. Tijdens de zitting wordt geen uitspraak gedaan. Zo spoedig mogelijk na de uitspraak wordt een afschrift daarvan aan huurder en verhuurder gestuurd. Brochure Over deze en andere zaken van huur en verhuur geeft het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een speciale brochure uit, genaamd "Nieuwe regels voor huur en verhuur van woonruimte". De brochure is gratis verkrijgbaar op het gemeentehuis en bij het secretariaat van de huurcommissie. Per 1 mei 1 980 zal de Wet openbaarheid van bestuur in werking treden. Die wet regelt voor de burgers het recht op informatie en schept voor de rijksoverheid, de provincies en de gemeenten een plicht om op verzoeken om informatie èn om aktief - dus zelf - tot openbaarmaking van gegevens te besluiten. Onderstaand gaan we globaal in op de inhoud van de wet. Recht op informatie In de Wet Openbaarheid van bestuur worden twee belangrijke zaken geregeld. In de eerste plaats krijgt de burger een recht op informatie. Dit recht op informatie, ook wel genoemd de passieve openbaarheid, houdt in, dat elk verzoek om informatie dat niet valt onder de uitzon dering (geheimhoudings) voorschriften ingewilligd moet worden. Met informatie wordt bedoeld "gegevens uit bestaande documenten". Dat hoeven niet alleen schriftelijke stukken te zijn. In de moderne tijd kunnen namelijk geluidsbanden, films, foto's e.d. ook gegevens be vatten. Die informatie kan op vele manieren worden verstrekt. Bij voorbeeld in de vorm van een fotokopie, door het maken van een uittreksel uit een bepaald stuk, het laten lezen van een document, of heel gewoon - uit mondelinge inlichtingen. Bij een verzoek om infor matie moet de aanvrager de bestuurlijke aangelegenheid aangeven die het betreft. Men hoeft niet aan te geven waarvoor men de informatie nodig heeft. Er zijn natuurlijk zaken waarover geen informatie gegeven kan (of mag) worden. Dat kan zijn omdat gegevens nog in bewerking zijn en daardoor een onvolledig of vertekend beeld zouden geven. Een afwijzende beschikking op een verzoek moet altijd gemotiveerd wor den. En: als de verzoeker dat wenst ontvangt hij die beschikking schriftelijk. Dat stelt hem in de gelegenheid om, als hij met die moti vering niet eens is, tegen die beschikking in beroep te gaan op grond van de Wet AROB. Openbaarmaken verplicht Een tweede punt uit de wet dat voor de burger van belang is, betreft de plicht van het gemeentebestuur om zelf informatie te geven over de voorbereiding en de uitvoering van het beleid, zodra dit in het belang is van een goede en demokratische bestuursvoering. Dat betekent dus, dat de gemeente - voordat er besluiten worden genomen plannen bekend moet maken. Bovendien moet dat op zodanige tijdstippen gebeuren dat de bewoners in de gelegenheid zijn hun mening kenbaar te maken. Niet alles is openbaar Natuurlijk kan niet alles zomaar openbaar worden. We hebben hier voor al even aangegeven dat dat het geval zal zijn als gegevens nog in bewerking zijn en een volstrekt verkeerd beeld van de zaak zouden geven. Ook wordt geen inzage gegeven van stukken waardoor het recht van een ieder op eerbiediging van de persoonlijke levenssfeer en de bescherming van medische en psychologische onderzoekresultaten in gevaar zou komen. Voorts zullen geen stukken ter inzage worden gegeven waardoor een onevenredige bevoordeling of benadeling op treedt van bij de aangelegenheid betrokken natuurlijke personen of rechtspersonen dan wel derden. De nieuwe wet en de gemeente Tholen Voor de gemeente Tholen verandert er binnen het raam van de nieuwe wet niet zoveel. De wet kent de aktieve informatieplicht. Zoals gesteld verplicht dit het gemeentebestuur om zelf (uit eigen beweging) infor matie te verstrekken over de voorbereiding en de uitvoering van het gemeentelijk beleid. Via de rubriek "Tholenderwijs" en de diverse informatie- avonden en hoorzittingen wordt aan dit kriterium in ruime mate voldaan. Vanaf 1 mei 1 980 zal het gemeentebestuur ook inhoud gaan geven aan het begrip "passieve openbaarheid" In verband met de bevrijdingsdag komen de spreekuren van de leden van het kollege van burgemeester en wethouders te vervallen. De eerstvolgende spreekuren vinden plaats op maandag 1 2 mei a.s. Het bestuur van de Stichting "Beter Wonen" houdt op dinsdag 6 mei ?4Sh 1 ftOO tot 12.00 spreekuur in het gemeentehuis te Sint- Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is tele fonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. Een gewaarschuwd man telt voor twee! ■if" Sinds 1 januari 1 980 wordt de Thoolse weggebruiker in zijn ver- keersgedragingen wat nauwkeuriger door de politie bekeken. Wel, wij kunnen ons voorstellen dat dit voor u als verkeerdeelnemer(ster) niet leuk overkomt. Velen hebben reeds waarschuwingen gekregen, maar ook velen hebben reeds één of meerdere malen ^en bekeuring gekre gen. Er zal echt wel eens gemopperd zijn. Wat is de bedoeling van dit alles. Het zal nu duidelijk zijn dat het hier niet gaat om een of andere manier van "burgertje pesten". Het toch vrij groot aantal ongelukken wat op Tholen en in mindere mate in Sint- Philipsland de laatste jaren heeft plaatsgevonden en waardoor enorm veel leed is veroorzaakt, is de reden geweest mee te doen aan het zgn. gericht verkeerstoezicht. Vanaf 1 januari tot heden is er een vooronderzoek geweest om na te gaan wat nu de grootste fouten van de verkeersdeelnemers(sters) zijn op onze eilanden, waar worden die fouten gemaakt, door wie en wat zijn de gevolgen. Aan de hand van de gegevens uit dit vooronderzoek en de bestudering van de ongevallen in voorgaande jaren heeft men nu een programma opgesteld voor een gericht verkeerstoezicht, is gebleken dat de oorzaak van de vele ongevallen van de afgelopen jaren niet ligt aan de wegen, maar veel meer aan het verkeersgedrag van de weggebruikers. Het is nl. gebleken dat 66% van de verkeersongeval len in onze gemeente te wijten zijn aan een drietal hoofdoorzaken: 1te hoge snelheid; 2. onvoldoende rechts houden voornamelijk in bochten; 3. het niet verlenen van vrije doorgang/ voorrang Gewaarschuwd man Vanuit een positieve benadering is besloten gericht verkeerstoezicht te houden om het aantal ongelukken te verminderen. Wij willen dit wat stiekem doen, maar u hierbij heel duidelijk waarschuwen. Het gaat per slot om u zelf en om uw mede-weggebruiker. Natuurlijk moet het mogelijk zijn om samen het aantal ongelukken te verminderen. Daar komt dan ook het gericht verkeerstoezicht bij. Op welke manier? 1Maximum snelheid Om een effektieve controle mogelijk te maken wordt aandacht aan het jnzetten van radarsnelheidscontrole op verschillende plaatsen zowel 'binnen als buiten de bebouwde kom. Voor plaatsen binnen de be bouwde kom zullen de controles zoveel mogelijk zichtbaar worden uitgevoerd. De overtreder zal ter plaatse worden verbaliseerd. Met name zal bijzonder toezicht worden gehouden op de provincialeweg waar verhoudingsgewijs de meeste ongelukken hebben plaatsgevon den. 2. Rechtshouden voornamelijk in bochten De kontroles hierop zullen plaats vinden over de gehele dag op een 27-tal plaatsen verspreid liggend over de gehele gemeente, zowel binnen als buiten de bebouwde kom. De uitvoering van dit gerichte toezicht geschidt in een gesplitste surveillance en opvangpost van drie Op dinsdag 6 mei vergadert de kommissie ruimtelijke ordening 's avonds om 1 9.30 uur in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk. Deze vergadering is openbaar. U bent dus van harte welkom. Vooraf kunt u gebruik maken van het spreekrecht, terwijl de daarvoor in aanmerking komende stukken door u telefonisch kunnen worden opgevraagd. Op de agenda staat onder meer vermeld; Gelegenheid tot het toelichten van bezwaren tegen het bestem mingsplan "Kom" Stavenisse: Enige wéken geleden hebben wij u in deze rubriek uitgebreid over dit bestemmingsplan geïnformeerd. Bespreking wijziging bestemmingsplan "Gorishoek" t.b.v. de op vang passanten op camping Gorishoek; De heer J. Groffen ex ploitant van het kampeerterrein "Gorishoek", heeft het gemeen tebestuur gevraagd een andere bestemming te geven aan een perceel grond dat momenteel bestemd is voor manegedoeleinden. De heer Groffen wenst het perceel te gaan gebruiken als passan tenterrein. Alhoewel het kollege bij voorkeur zou zien dat de be stemming "manege" zou worden omgezet in een andere rekrea- tieve voorziening (b.v. tennisbaan, trapveld enz) zijn er haar in ziens toch een aantal redenen die pleiten voor inwilligèn van het verzodk. Allereerst heeft het in het geding zijnde perceel grond reeds een rekreatieve bestemming, waarvan de afmetingen bovendien beperkt zijn. Gelet op de situatie ter plaatse kan het college begrijpen dat in de opzet van camping "Gorishoek" geen behoefte bestaat aan een aanvullend rekreatief element zoals de genoemde tennisbaan en trapveld. Daarbij komt dat in zijn alge meenheid op de Thoolse campings weinig of geen mogelijkheden aanwezig zijn voor tijdelijke staplaatsen in de vorm van passan tenplaatsen. Voor inwilligen van het verzoek van de heer Groffen is een wijziging van het bestemmingsplan "Gorishoek" noodza kelijk. De kommissie dient hierover advies uit te brengen aan het kollege. - Bespreking nota Verblijfsrekreatie Tholen naar aanleiding van reaktie Provinciale Planologische Commissie; Deze nota heeft inmiddels de verschillende gemeentelijke besprekingsfases gepasseerd. De nota gaat in op de vraag in hoeverre uitbreiding en/of legalisering van bëStaande kampeervoorzieningen gewenst is Ook de P.P.C. heeft thans op de nota gereageerd. In zijn algemeenheid worden in de nota genoemde voorstellen aanvaard, met uitzondering van het zomerwo ningenterrein Gorishoek, de legalisering van het illegale campingge deelte van het kampeerterrein "De Muije" en het zomerwoningen complex in de "Kleine Suzannapolder". - Bespreking mogelijkheid voor part-time boeren in het buitengebied tot het bouwen van een bedrijfsruimte c.a.; Ook dit onderwerp mag genoegzaam bekend geacht worden, gelet op de diverse publikaties in deze rubriek. - Wat verder ter tafel komt; Bij dit agendapunt zal onder meer worden gesproken over het tracé naar de Philipsdam. Voorbereiding bestemmingsplan De burgemeester van de gemeente Tholen maakt ter voldoe ning aan het bepaalde in artikel 22, tweede lid van de Wet op de Ruimtelijke Ordening bekend, dat met ingang van 2 mei 1 980 voor een ieder ter sekretarie van de gemeente, Markt 1-5 te Sint-Maartensdijk, ter inzage ligt het besluit van de raad van de gemeente Tholen van 21 april 1 980, waarbij wordt verklaard, dat een bestemmingsplan wordt voorbereid voor de volgende gebieden: a. Pierhoekseweg te Sint-Maartensdijk; b. Zuidplantsoen te Poortvliet; c. Stoofstraat te Poortvliet; d. Gorishoeksedijk te Scherpenisse; e. Veerstraat te Oud-Vossemeer; f. Stavenissepolder te Stavenisse; De begrenzing van de genoemde gebieden staat aangegeven op de bij bovengenoemd besluit behorende en als zodanig ge waarmerkte tekeningen. Sint-Maartensdijk, 1 mei 1980, De burgermeester voornoemd, E. Baerends. Bouwen in afwijking van bestemmingsplan Er is een aanvraag om bouwvergunning ingediend door: a. de heer F.J.Rijnberg, Oudelandsestraat 1 0 te S.int Annaland voor het bouwen van een bedrijfsruimte op het perceel, kadas traal bekend Sint Annaland, sektie F, nummer 77, plaatselijk gemerkt Oudelandseweg 10; b. de heer W.A. van Zweeden, Burgemeester van Lichtenberg straat 14 te Tholen voor het bouwen vaTi een woning met garage op het perceel, kadastraal bekend Tholen, sektie 0, nummer 457 ged., plaatselijk gemerkt Groot Verréhof. Deze bouwplannen zijn niet in overeenstemming met de ter plaatse geldende bestemmingsplannen. Wij zijn voornemens met toepassing van artikel 1 9 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, na verkregen toestemming van Gedeputeerde Staten van Zeeland, vergunning te verlenen voor de onderhavige bouwplannen. Alvorens hiertoe over te gaan, stellen wij een ieder in de gelegenheid om van 2 mei tot en met 1 5 mei 1 980 schriftelijk bezwaar in te dienen bij ons kollege. De bouwteke ningen liggen gedurende deze termijn ter gemeente- sekretarie te Sint-Maartensdijk, afdeling gemeentelijke ontwikkeling, ter inzage. Sint-Maartensdijk, 1 mei 1 980, Burgemeester en wet houders van Tholen. Bestemmingsplan "Dorpsweg" (Oud-Vossemeer ter inzage De burgemeester van Tholen maakt bekend, dat ter sekretarie van deze gemeente, Markt 1-5 te Sint Maartensdijk met ingang van 2 mei 1 980, gedurende een maand voor een ieder ter inzage ligt het bij raadsbesluit van 21 ap'ril 1 980 vastgestelde bestemmingsplan "Dorpsweg" (Oud-Vossemeer) met voor schriften en toelichting. Zij die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend kunnen gedurende bovenge noemde termijn tegen het plan bezwaren indienen bij Gedepu teerde Staten van Zeeland te Middelburg. Sint-Maartensdijk, 1 mei 1 980, De burgemeester voornoemd, E. Baerends. 5 agenten, waarbij één agent in burger als waarnemer op de kontrole- plaats staat. De verbinding tussen hem en de opvangpost zal per portofoon gebeuren. 3. Vrije doorgang-/ voorrang verlenen Ook deze kontrole zal zowel binnen als buiten de bebouwde kom plaatsvinden en over het algemeen op de spitsuren. Op de desbetref fende kruispunten zal een agent in burger als waarnemer staan om zijn waarnemingen per portofoon door te geven aan de in uniform geklede opvangpost. Gekonstateerde overtredingen zullen direkt worden ver baliseerd. U ziet dat ten aanzien van het gericht verkeersonderzoek een vrij grote mate van openheid wordt betracht. Dat is niet voor niets zo. De politie heeft er geen enkele behoefte aan om u "erin te laten lopen", in tegendeel. Het gaat om uw eigen veiligheid en die van anderen. Het verkeersgedrag van de Thoolse bevolking is aanleiding geweest voor het onderzoek. Laten we met zijn allen proberen het aantal verkeers ongelukken zo laag mogelijk te houden. Voorshands gaan de kontro les door tot 31 december 1980. U weet ervaneen gewaar schuwd man telt voor twee. Met ingang van dinsdag 6 mei wordt een begin gemaakt met het schoolzwemmen. In verband daarmede zijn de openingstijden van de beide zwembaden in Tholen en Sint- Maartensdijk als volgt vastge steld: Maandag t/m vrijdag: 8.00 - 9.00 uur, 15.00 - 17.30 uur (op woensdag vanaf 14.00 uur), 18.30 - 20.00 uur, Op zaterdag en zondag zijn de openingstijden van 1 3.30 tot 1 7.30 uur. De "open dagen" die rijkswaterstaat or ganiseert, blijken duidelijk in een be hoefte te voorzien. Niet minder dan on geveer 2500 mensen toonden zaterdag belangstelling voor de Philipsdam-wer- ken bij Anna Jacobapolder. Rijkswater staat telde ongeveer 900 auto's. De Duitse herder, die bij de hulpbrug voor de bewaking zorgt, kwam ogen tekort. Voor tien uur waren er al honderd mensen op het werkeiland, wat gezien de slechte weersomstandigheden beslist niet tegenviel. De grote stroom kwam na 's middags half twee. Toen moest het eigenlijk niet drukker worden om alles goed te laten verlopen. Met name in de centrale directiekeet was het een drukte van belang,. Aan de hand van maquettes, tientallen kleurenfoto's, tekeningen, video-pro- gramma's en films kon men een goede indruk krijgen van de Philipsdam-wer- ken en dan met name van de bouw van de sluizen. Medewerkers van rijkswa terstaat gaven in de voorlichtingskeet een toelichting bij de maquettes. De filmzaal was te klein. Daarna kon men per auto, fiets of bromfiets de 4 a 5 km lange route op het werkeiland volgen. De bezoekers mochten ook de bouwput inrijden, zodat de sluizen van alle kan ten bekeken konden worden. Aan de hand van een routekaart kregen de bezoekers ook een betere indruk van het kolossale karwei. Ook familieleden van Philipsdam-werkers lieten deze "open dag" niet voorbij gaan om te zien waar vader z'n steentje bijdraagt aan het gigantische betonwerk. De bezoekers zagen langs de route ook nog een -de monstratie van leden van de windsurf- vereniging De Kreekrakkers uit Bergen op Zoom. Met een sticker en een balpen passeer den de belangstellenden tenslotte het bord "tot ziens" voordat men via de hulpbrug het werkeiland weer verliet. In 1978 was er ook een open dag op de Philipsdam, maar toen waren de sluizen nog niet in aanbouw. Op 24 mei en 25 juni is er "open dag" op de Oesterdam. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 5