P GELUK DR. KALE Ji I -wj? S Plaatselijk nieuws min*fit GESLOTEN <£/CH IESSER 4 WORSTEBROODJES voor 3.60 5 TOMPOUCEN voor 3.75 PREDIKBEURTEN ^J°\|OSSEMtER SS POOmiET^^^-^ K^y MAARTE»K Tholen van 12 t/m 16 mei Apotheek normaal geopend. Donderdag 1 mei 1980 Oud— Vossemeer BEN EVEN WEG BAKKERIJ ZWEGERS REKLAME Sint— Annaland Sint Maartensdijk DAG EN NACHT VISSER Q STAVENISSE^ tJK 1 SINT- I Markt 7 Tholen tel. 2575 Advertentie 1M Poppentheater voor de peuters In het kader van de feestweek worden ook de peuters niet vergeten. Het be stuur van de peuterspeelzaal de Fabel- tuin heeft namelijk op zaterdag 3 mei a.s. om 3 uur een voorstelling door het poppentheater "Robhetty" uit Steen bergen georganiseerd. Deze voorstelling werd mogelijk gemaakt door de finan ciële bijdrage van een Thoolse fabri kant. André Kousemaker damkampioen Op 19 april werd te 's-Gravenpolder het Zeeuws damkampioenschap gehouden voor de jongste categorie dammers: de pupillen, leeftijd tot en met 11 jaar. Hiervoor werden uitgenodigd drie Thoolse, twee Goese en een Middel burgse pupil (alleen deze verenigingen beschikken over pupillen) Na diverse voorwedstrijden op de club werden af gevaardigd: André Kousemaker, Jan Moerland, en Connie Stobbelaar. Allen kwamen één keer tegen elkaar uit, zodat in totaal 5 wedstrijden gespeeld moesten worden. Reeds vanaf het begin nam André Kousemaker de leiding om die in de rest van het toernooi niet meer af te staan. Hij zette alle vijf partijen om in winst, waarvan hij er drie besliste door een fraaie damcombinatie. Connie Stobbelaar die een paar partijen wat pech had, hadlde in de laatste ronde het huzarenstukje uit om de als tweede geëindigde Toine Moerdijk uit Goes op de rand van een nederlaag te brengen, maar deze kon nog juist remise pakken. Beslist tegenvallend was het spel van Jan Moerland (die tot de kanshebbers gere kend mocht worden) voor wie er toch zeker een hogere klassering ingezeten zou hebben, als hij niet zo erg vlug ge speeld had, iets waarmee vrijwel alle pupillen te kampen hadden. Alleen André' Kousemaker was hierop een gunstige* uitzondering. Hij nam in elke partij de tijd om de stand op het bord rustig te bekijken. Zo werd nij verdiend Uitstekend orgelspel in Grote Kerk. Ter opening van de serie orgelconcerten t op het orgel in de Grote Kerk werd za- terdag 26 april het eerste concert ver zorgd door Herman van Vliet. Zoals gebruikelijk wed begonnen met samenzang, deze keer ps. 135 c 1 en 12. Achtereenvolgens werden werken van Buxtehude, von Beethoven, Mendels sohn, Kee, Vierne en Grison op uitster kende wijze vertolkt. Sluitstuk voor deze avond was de prachtige fantasie over de Avondzang, een improvisatie waarin behalve de klankrijkdom van het mooie orgel ook de muzikaliteit van de con certgever nog eens volledig werden geë taleerd. Aansluitend hierop nog samen zang van dit Gezang n.l. de verzen 1 en 5. De opkomst was wat aan de lage kant maar de 100 bezoekers hebben onge twijfeld van het gebrachte genoten. Het is te hopen dat de organisatoren van Concertcommissie "Organum" weer ve le liefhebbers mogen begroeten op het volgende concert op zaterdag 28 juni D.V. Organist voor die avond is Jaap Kronenburg. Collecte De collecte voor de Nederlandse Hart stichting heeft 3745 gulden opgebracht, waarvoor allen hartelijk dank. Laatste schooldag 4e jaars L.H.N.O. Dit jaar werd op de laatste schooldag, van de vierdejaars Oesters, 23 april, een schoolreis gemaakt naar Dinant. Met goede zin vertrokken leerlingen en be geleiding om 7 uur vanaf school. On derweg in Leuven werd een koffiestop gemaakt. In Dinant werd een bezoek gebracht aan de grotten en de citadel. Op de terugweg deed men Brussel aan, waar o.a. het beroemde "manneke" be keken werd. Hierna werd de thuisreis aanvaard. In Bergen op Zoom besloot men de dag bij "de Chinees" samen met direktie, docenten en niet-onderwijzend personeel van de school. Donderdag hadden de leerlingen de tijd om zich alsnog voor te bereiden op de laatste barrière voor het diploma; de 3e schoolonderzoeken en de landelijke ex amens. Vrijdag werd hiermee een begin gemaakt. Hopenlijk met een gunstig re sultaat. j r Prijzen voor Handwerken. Tijdens de provinciale jaarvergadering van de Plattelandsvrouwen op 24 april in de Pins van Oranje te Goes, werd de uitslag van de wedstrijd handwerken bekendgemaakt. De volgende dames ontvingen voor hun handwerken in de categorie "open naaiwerk", "weven" raam of rond, "lapjeswerk", "Filet doorstoppen", Haken en Breien" een le, 2e of 3e prijs of eervolle vermelding: mevr. A. van Veenendaal, Mevr. A. Baars, Mevr. M. van Dongen, Mevr. M. Hoogedeure en Mevr. M. Blaas. ANNA MCOBAPOLDER PRAKTIJK Advertentie I.M. de eerste Zeeuwse pupillenkampioen en heeft hij hiermee het recht verworven om in de herfstvakantie deel te nemen aan de halve finales van het Nederlands pupillenkampioenschap. De eindstand luidt: 1. André Kousemaker 11 jaar, 10 pnt., 4. Jan Moerland 11 jaar, 3 pnt. 5. Connie Stobbelaar, 11 jaar 2 pnt. (SB 10). Jaarlijkse reis bejaardenbond De jaarlijkse reis van de bejaardenbond zal plaatsplaatshebben op woensdag 21 mei a.s. De bus zal ca. 8.00 uur vertrek ken naar Utrecht en het Gooi. Verder zullen de mooiste plaatsen van de pro vincie Utrecht bezocht worden. Er is een rondvaart op de Loosdrechtse Plassen in het programma ingepast. De brood maaltijd zal men aan boord gebruiken en voor het diner heeft men in Breda afgesproken. De thuiskomst is, om alle druktepieken in het verkeer te vermijden, des avonds om half elf gepland. Opgave tot deelneming kan geschieden in de bej^rdensoos op woensdag 7 mei a.s. Het werk van een raadslid De Vrijzinnig Hervormde Vrouwenver eniging kon 'op haar maandelijkse bij eenkomst het gemeenteraadslid mevr. J.M. Deurloo-v^n Broekhoven begroe ten. Na het welkomstwoord en een me ditatie, gesproken door de waarnemend presidente, kreeg mevrouw Deurloo ge legenheid te vertellen over het werk van een gemeenteraadslid. Voor de herin deling bestonden er zeven gemeenten op ons eiland. Iedere gemeente had zijn ei gen bestuur. Men had met een kleiner inwonersaantal te maken, dus ook min der werk. Na de herindeling moest men zoeken en tasten naar juiste werkwijze en urgentie. Het werk is vele malen meer vergeleken bij dat van voor de herindeling. Mevr. Deurloo |w4 een dikke stapel rapporten en verslagen bij zich. waarvoor uiteraard geen gelegehheidi^fis om die allemaal in te zien, £r kwamen nog vèel vragen en opmerkingen, waarop mevr. Deurloo naar beste weten trachtte antwoord te geven. Na dit prettige samenzijn dankte mevrouw van de Velde en bood haar een nuttige en leuke attentie aan. Het was een interessante middag. Collecte Kinderbescherming In de week van 21 t.e.m. 26 april collec teerden de kinderen van de 4e klas van de C.N.S. De Regenboog, voor de SA- KOR, de kinderbescherming. Zij brachten hét mooie bedrag van 658,83 bij elkaar. Bedankt! Geen herdenkingsdienst Het bestuur van de vereniging stadsak tiviteiten deelde mee te hebben getracht in de Hervormde kerk een herdenkings dienst te beleggen vanwege de troon- wisseling, zoals op vele plaatsen op het eiland het geval is geweest. Na briefwis seling met de kerkvoogdij bleek dat de kerkeraad, zo mogelijk in 't interkerke lijk verband een 'kerkelijke herden kingsdienst' wilde houden onder haar eigen leiding en verantwoordelijkheid. Het bestuur van stadsaktiviteiten zou het graag gezjen hebben zoals op 5 mei 1965, toen ook een herdenkingsdienst op het programma stond. Dodenherdenking Zondagavond 4 mei wordt op de Markt een korte dodenherdenking gehouden als herinnering aan de slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. Enkele kinderen zullen bloemen leggen aan de voet van de vlaggema'St, waartoe vervolgens ook inwoners gelegenheid wordt geboden. Het bloementableau, dat het Wapen van Zeeland voorstelt, wordt'op de Markt gemaakt door leden van verschillende vrouwenorganisaties na een ontwerp van de heer J. Boelhouwers. Materiële schade In tegenstelling tot wat vorige week werd vermeld, kreeg mevr. S.S. Bout- Sakko geen voorrang op de kruising Grindweg/Ten Ankerweg. De Steen bergenaar C.W.M.O. was fout en niet mevr. Bout. Beide auto's werden be schadigd. Fiets gestolen Door de bewoner van Grindweg 13 werd aangifte gedaan van een gestolen fietc die cp slot bij de bar '"t Dobbertje" had gestaan. Auto tegen boom De politie trof op 27 april ongeveer half twee 's nachts een Audi 100 tegen een boom op de provinciale weg. De eige naar bleek W.C. v.d. B. te zijn, die uit zijn bed werd geklopt. V.d. B. bleek hoogst verwonderd, want hij had sinds de vorige dag zijn auto niet meer ge bruikt en stond wel raar te kijken bij het verhaal van de politie. Hij deed meteen maar aangifte van diefstal. Ouderavond C.N.S1; De talrijke bezoekers van de ouder avond van de C.N.S. scholen, die maandagavond in de gemeenschaps ruimte gehouden werd, kregen moei lijke, maar interessante köst te verwer ken. De oudercommissie van de Merel, de Klimroos en de Regenboog hadden dhr. van Loenhout, medewerker van het Reg. Ped. Centrum Zeeland, uitgeno- EENDRACHTBODE digd voor uitleg ot funderend onderwijs scholen betrokken zijl Nadat dhr. H. Roggebf gen een welkom had t( gedeelte uit Marcus geli bed, startte dhr. van Loei haal met "wat is fundereni en "hoe gaat dat in Tholen gi De ouders van de leerlinge! enkele weken geleden kennis nemen van de materie aan de hai een uitgebreide informatie-map. de samenleving veranderd, is het eigen lijk logisch dat ook het onderwijs-sys- teem mede wordt aangepast. Een wet die in 1983 van kracht wordt, waarbij de kleuterscholen en de lagere scholen sa men de basisschool gaan vormen, is reeds een stap. Maar het funderend on derwijs wil niet alleen de aansluiting tussen het kleuteronderwijs en het lager onderwijs verbeteren, maar ook de aan passing aan het voortgezet onderwijs. Verder ook het buitengewoon onderwijs een kans geven om zich in te passen. Met behulp van de overhead-projector toon de dhr. van Loenhout de verschillende criteria welke de overgang naar het voortgezet onderwijs in het huidige sys teem bemoeilijken: bv. locatie, de grootte van de school, minder contact, etc. Iedere leerling is immers anders. Het funderend onderwijs heeft de opzet om. eenvoudig gezegd, ieder kind apart te begeleiden en op deze wijze de belang rijke tijd in zijn leven, de schooltijd, zo aangepast en zo gelukkig mogelijk te laten verlopen. Na de inleiding kregen de aanwezigen een viertal stellingen omtrent het fun derend onderwijs, waarna een discussie ontstond. Op de vragen en opmerkingen gaf dhr. van Loenhout een duidelijk antwoord. Verder werden deze avond nieuwe leden voor de oudercommissie gekozen: voor de Regenboog zijn dat: mevr. van Neerbos, dhr. Lindhoud en mevr. Ver kade. Voor de Merel: Mevr. van Gorsel en dhr. den Hertog, en mevr. Jeroense voor de Klimroos. De leden van de ou dercommissie die door het bestuur zijn benoemd: Mevr. van 't Hof-Bijl, Mevr. v.d. Sande en dhr. Groeneveld. Mevr. Laban gaf een verslag van de Oudercommissie van de kleuterscholen, terwijl dhr. H. Roggeband zijn verslag bracht over de activiteiten van de O.C. van De Regenboog. Dhr. J. Fondse dankte als hoofd van de Regenboog de o.c. voor hun inzet en mevr. Paauw op haar beurt de leden van de o.c. van de kleuterscholen. De voorzitter van het bestuur, dhr. Bayense, besloot deze leerzame avond met dankgebed. Geslaagd Te Scheveningen slaagde voor het vak diploma Dibevo Detailhandel J.v.d. Hoven. NAAR Uw brood en banketbakker heeft deze week in de vrijdag en zaterdag Zilverstr. 5 - tel. 01667-407 Advertentie I.M. Bejaardenmiddag In de Vossenkuil organiseerde de vrou wenraad weer een bejaardenmiddag met bingo. Spelleider was zoals gebrui kelijk dhr. J.D. Vroege, die in totaal 4 rondes afwerkte met bij iedere ronde 15 prijzen. Hierdoor werd het geheel wat spannender. Er werd fel om de winst gestreden zonder de ontspanning uit het oog te verliezen. Er was veel belangstel ling. Optreden jeugdkoor Er was zaterdagavond goede belang stelling voor het eerste optreden van het onlangs gevormde kinderkoor van alle gezindten o.l.v. dhr. van der Kaa. De heer J. van Gaaien sprak een openings woord daar Ds. Th. W.H. van der Hey- den wegens ziekte verhinderd was, waarna men in samenzang zong psalm 150: 1 en 2. Het koor zong de liederen: Laat de kindren tot mij komen. Een vader had twee zonen, Een schare die niemand kan tellen, Zie hij komt en Ik ben het brood des levens. De blokfluit- groep speelde vervolgens twee liederen: Wij moeten Gode zingen en 'Wie oren om te horen heeft' waarna Mark Aar- noudse orgelsoli verzorgde van de Pas torale BWV van Johan Sebastiaan Bach en Alle menschen mussen sterben van J. Pachelbel. Samenzang van Psalm 105: I en 2 ging vooraf aan het tweede optre- dèn van het koor met: Juicht, aarde juicht, Barmhartige Samaritaan, Jezus zal heersen, Het licht der wereld en De mensen die gaan in het duister. De blokfluitgroep vervolgde met 1st Gott für mich, so strete en Veni Creator Spi ritus. Mark Aarnoudse speelde bij zijn tweede orgelsoli: Was Gott tut ist wohl- getan van J.G. Walter, Aus tiefer Not schrei Ich zu dir van S. Scheidt en fan tasie over Wilhelmus en een vaste burcht van A. Pomper. Vers I van psalm 23 werd in samenzang gezongen terwijl het koor de op hoog peil staande eerste uitvoering besloot met psalm 68 en O Heer blijf bij ons. Vele enthousiaste reacties mogen zeker een stimulans zijn voor zowel leider dhr. van der Kaa, or ganist Mark Aarnoudse alsook de kin deren om op deze weg voort te gaan. Vosmeer biljartcup In de strijd om de Vosmeer-cup biljarten won WIK met 9-2 tegen de Poedelaars A. van Poortvliet 21 beurten kortste partij. M..van Poortvliet-J. Smit 0-2, M. Vercammen-L. Klippel .2-0, A. van Poortvliet-J. Konings 2-0, L. Havermans C.zn.-M. Pipping 2-0, J. van Driel-P. Timmermans 2-0. K.O.T. won met 8-3 van Nooit Gedacht. T. Schot 23 beurten kortste partij, j. van Daalen-W. Sapa- row 2-0, J. Schetters-Th. van der Logt 2-0, C. Wessels-M. van Hees 1-1, D. Polderman-D. van Dam 0-2, T. Schot-J. van Meer 2-0. Aan kop gaat momenteel K.O.T. met 22'/2 punten uit 3 wedstrijden. W.I.K. 22 p. 3. De Poedelaars 20 p. maar 4 wed strijden. 4. Nooit Gedacht 12 p. 5. De Treffers 1114' p. Vijfde ronde: De Poe- dëlaars vrij. Nooit Gedacht-De Treffers en K.O.T.-W.I.K. V erkeersproeven Donderdag zijn op de drie lagere scho len de verkeersproeven afgenomen van de vijfde klassers. Dit gebeurde door dhr. J. Dalebout van de rijkspolitie en de heren A. Gelok en pastoor A. Vermeu len van Veilig Verkeer. Van de 33 kin deren zijn er 27 geslaagd waarvan 2 met lof: Leni Aarnoudse en Marco Duine, beiden van de Séhool met de Bijbel. De kinderen die niet geslaagd zijn zullen volgend jaar een nieuwe proef mogen afleggen. Botsing Op 25 april omstreeks 7 uur vond een aanrijding plaats op de kruising Molen dijk-Voorstraat. De heer S.J. van V. kwam met zijn busje waarin M.C. van I. ook zat van de'Molëndijk naar de Ton- huisstraat gereden op het moment dat uit de Voorstraat H. uit Halsteren met zijn Citroën GS naderde. Laatstge noemde verleende geen voorrang en de botsing was zo hevig, dat het busje over de kop sloeg. Daarbij kreeg van V een tegelknipmachine op zijn linkerbeen. Hij werd per ambulance naar Lievens- berg gebracht, maar kon na behandeling later weer naar huis terug' zij het met een flinke beenkneuzing. Er was fikse materiële schade. Zang- en dia-avond in De Schutse- Het kinderkoor o.l.v. A.P. Kasse heeft donderdag gezongen voor bewoners en personeel van het bejaardentehuis De Schutse. Op deze avond werden tevens de verjaardagen gevierd van de bewo ners die in de maand april jarig waren. De avond werd geopend door de direc trice mej. Kerkhoff, waarna men samen ps. 150 vers 1 en 2 zong. Vervolgens zong het kinderkoor Grpte God, wij loven U, Leid mij, O leid mij toch voort aan uw Jt.ajid; ik yil zjry>en van ,mijn Heiland, laat de kind'reiibtot mij komen; zoekt eerst het kohinkr'fjK van God. De solo partij-van het-hd loflied Vrohjk rijze' werd gezongen door Sandra Mos selman. Na het zingen werd het koor bedankt door de directrice en werden de kinde ren tevens getrakteerd op limonade en gebak. Als herinnering kregen ze bovendien nog een notitieblokje. Voor de organiste was er een bos bloemen. Na de pauze vertoonde de conciërge, de heer F.J. Burgers, de diaserie "Een dag in de Schutse' die door hem zelf was gemaakt. Aan de hand van de ongeveer 180 dia's kon men zich een duidelijk beeld vormen van wat er allemaal te doen en te zien is in de Schutse. De heer Burgers had het voor elkaar gekregen bijna alle bewoners en personeelsleden 'vast te leggen' tijdens hun dagelijkse bezigheden. Slotavond kinderkoor en meisjesvereniging Het kinderkoor heeft samen met de meisjesvereniging de slotavond van het winterseizoen gehad. Andere jaren wer den de start- en slotdag meestal in en rondom het verenigingsgebouw gehou den, maar dit keer werd deze traditie doorbroken. De ongeveer 70 kinderen verzamelden zich vrijdag tegen zessen bij het vereni gingsgebouw voor een tocht door de schorren. Omdat het nogal fris was werd de tocht daarheen niet op de fiets maar met auto's gemaakt. Na een wandeltocht van ongeveer een uur kwam de groep weer terug bij de dijk. Velen hadden voor het eerst de schorren van zeer dichtbij gezien. In de schuur van de Fam. Kooijman in de Joanna Maria- polder wercf vervolgens soep met broodjes gegeten. Dat wilde wel sma ken, want de meesten hadden sinds het middagmaal nog niet gegeten. Daarna was er een bosspef, waarvoor de boom gaard van de fam. Kooijman werd ge bruikt. Tegen negen uur volgde het laatste programmapunt: een kampvuur. Dit werd onder het toeziend oog van de brandweercommandant aangestoken. Rondom het vuur werd gezellig gezon gen en er werd getrakteerd op warme chocolademelk. Aan het eind van deze avond kregen alle kinderen een wand tegeltje met een bijbeltekst als herinne ring aan het verenigingsjaar. Moe maar voldaan gingen kinderen en leiding daarna terug naar huis. Parfumerie-pazjes en standplaatsen rond de dpo. Voor sommige leden van de begelei dingscommissie van het distributie pla nologisch onderzoek was het vorige week woensdagavond in het dorpshuis een nieuwtje te horen hoe kwistig de Kamer van Koophandel pasjes uitdeelt, waardoor cosmetica vanuit een gesloten huis (particulieren) kan worden ver kocht. Het heeft vormen aangenomen, die ter plaatse in die cosmetica branche gevestigden nogal concurrentie aandoet, al lijkt het wel weer terug te vallen van wege de kwaliteit der aangeboden pro- dukten. Het ontwerp kwam ter sprake rond de bespreking van de dpo beleidsadvise ring. Daarin wordt geadviseerd (aan het gemeentebestuur) de uitbreidingsmoge lijkheden van de middenstand in zover re te beperken, dat toekomstige vesti gingen binnen het aangegeven concen tratiegebied moeten blijven, dat kleine bestaande vestigingen tot 50 m2. mogen uitbreiden en daarboven tot maximaal 20 procent. Een grotere uitbreiding is eveneens mogelijk, maar vergt een uit gebreider procedure. Het doel van die beperking is te beschermen tegen te grote vestigingen waardoor het bestaand winkelapparaat in belangrijke mate verstoord zou kunnen worden. Tegen die bescherming en de daarmee verband houdende beperking hadden de aanwe zigen - er was een slechte opkomst - geen bezwaar, maar bekritiseerden wel de ogenschijnlijk ongebreidelde vrijheid voor het vestigen van marktstandplaat- sen en de colportage zoals hierboven genoemd. Er werd aan toegevoegd, dat er bovendien sprake is van een verval sende concurrentie, omdat met de marktstandplaats op gemeentegrond vrijwel geen kosten zijn gemoeid. Wel parkeerbeperkingen voor klanten van gevestigde bedrijven. Ook op deze vijfde dpo bijeenkomst was dat deel van de begeleidingscommissie aanwezig, die nog nergéns ontbrak. Verder rapporteur Van Gijn, twee ver tegenwoordigers van het KNOV en als belangstellend gast C. Nuyten, de chef van de afd. ruimtelijke ordening van de gemeente Tholen. De afdelingsvoorzit ter P. Gunter betreurde de geringe op komst op de Ajax-avond, maar meende dat er toch volop stof voor discussie zou worden aangedragen. Dat bleek het ge val te zijn via de toelichters en vanuit de zaal. Vanwege die marktstandplaatsen werd door de heer Pols van het KNOV nog verwezen naar een door de raad van Borssele gemaakte vent- en standplaat senverordening. De discussie beperkte zich overigens niet tot wat een ander zou kunnen doen, al vond men de zgn. brie venbusvestigingen ook meer illegaal dan legaal, maar ging er ook vanuit wat men zelf aan een verder imago zou kunnen doen. De concentratie van winkels is daartoe een van de mogelijkheden, ter wijl een verdere samenwerking en daar mee o.m. brancheduplicering voorko men moet worden. Daartegenover is het voor een goed voorzieningenpakket ge wenst dat die branches welke eventueel nog ontbreken, de aandacht krijgen. Daartussen kwam dan ook het ruimte lijk ordeningsbeleid nog ter sprake, me de in verband met de al via het komplan geadviseerde stramien van concentratie van winkels. Mede door het ontbreken van een aantal leden werd gebruik ge maakt van de KNOV toezegging, dat er uit het rapport een samenvatting kan worden gehaald en dat toegespitst op eigen woonplaats de leden kan worden aangeboden. Te laat in 't jaar voor VZ0S uitvoering. De belangstelling voor de 41ste jaarver gadering van het chr.gem.zangkoorV- ZOS vorige week in het hervormd ver enigingsgebouw was ditmaal niet bar groot. Wellicht het gevolg van het al diep in het voorjaar zitten. Meestal kan het rond februari/maart, maar nu waren er telkens zoveel volle agenda's dat het alsmaar later werd. Na het zingen van ps.30 1 en 3 ging ds. M.D. Geuze voor in gebed en las een Schriftgedeelte. Het welkomstwoord was van voorzitter W. Fase, die er o.m. aan herinnerde dat eep dirigentenwisseling plaats vond en de heer Bout inmiddels met gunstig gevolg de praktijk dirigentencursus voltooide. Dat kan moed geven voor een verdere uitbouw van VZOS, die een 48 leden telt. Secretaris J. Vroegop moest 2 jaar overzichten laten horen, want omdat vorig jaar het 8ste lustrum was gevierd waren er geen huishoudelijke zaken af gewerkt op de jaarlijkse grote avond. Het kwam via de pen van de secretaris weer allemaal even in herinnering. Het verdere programma op deze avoiid was koor- en samenzang, maar ook een so listisch optreden van mej. M. Douw uit Oud-Vossemeer, die op het orgel werd begeleid door de heer M. Droogers. In de pauze was er een verloting met zelfs als prijs een door een oud-lid beschik baar gestelde sprei. Omstreeks elf uur werd de zangavond besloten. Geen collectieve schietbaan Vorige week werd in de gemeenteraad geen bezwaar gemaakt tegen een aantal voorbereidingsbesluiten, waaronder die voor de bouw van een schietlokaal voor de vereniging "Prinses. Beatrix" in de noordwestelijke hoek van de Stavenis- sepolder. Door de dijkverzwarings werkzaamheden was de vereniging verplicht de in gebruik zijnde schietbaan met bijbehorend lokaal op te geven. Het nieuwe schietlokaal zal worden opge richt in een gebied met de bestemming landbouw, zodat een voorbereidingsbe- sluit nodig is tot wijziging ,van het be stemmingsplan. De heer P. van Schet- sen(PvdA) concludeerde uit dit voorstel, dat er van een gezamenlijke aanpak van de eilandelijke schietverenigingen om tot een centrale schietbaan te komen, niet veel terechtkomt. De voorzitter moest dat beamen. Het is ons niet gelukt de partijen tot elkaar te brengen en met u betreuren wij dit, zei de burgemeester. Wethouder Moerland wees er nog op, hoe op bedoeld terrein voorheen ook een schietbaantje met lokaaltje lag. Geslaagd Op het te Rotterdam gehouden examen voor het verkrijgen van het Politiedi- ploma B. slaagde onze oud-dorpsgenoot dhr. A. Moerland, die ruim twee jaar geleden te Rotterdam bij de politie werd aangesteld. Wel een prestatie om in twee jaar tijd ook dit diploma te verwerven. Middenstandssituatie schreeuwt om meer samenwerking. De vrijheid van een ondernemer lijkt een kostbaar kleinood, dat ook kost wat kost beschermd, gekoesterd, bewaard dient te blijven. Al vloekt het met alle economische begrippen. Om, je collega af te troeven zet je gedrieëen hele rijen tuinstoelen op de stoep of je voert met je zessen dezelfde after shave. Elkaar een duimbreed toegeven, dat nooit. Dan liever met van Speyk de lucht. Wat heeft Zondag 4 mei THOLEN HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 18.00 uur ds. L. Wüllschleger GEREF. KERK 10.00 uur kand. A.W.W. de Ruiter 17.00 uur dhr. M. Steketee, Heinkens- zand CHR. GEREF. KERK 10.00 en 18.30 uur ds. H. Korving, Dro- geham GEREF. GEMEEE 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst HERV. GEMEENTE IMMANUEL 10.00 uur ds. J.J. Roodsant (H.D.). een ander er mee te maken, wat ik doe. Ieder vecht voor z'n brood. De consu ment zou er bij kunnen lachen, want hoe meer concurrentie, hoe beter, maar het kan een zure glimlach zijn, als hij er later toch voor moet boeten, omdat de voor zieningen er niet meer zijn. Het kwam allemaal zo ongeveer op een rijtje, toen dinsdagavond op de camping van Der Zande als laatste kern het rapport van het distributie planologisch onderzoek werd besproken. Daarvoor waren dan 5 van de 19 ondernemers in detailhandel, publiekverzorgen ambacht of horeca opgekomen. Het bovenstaande klinkt mogelijk wat theatraal, maar het was wel de met heel andere woorden samenge vatte conclusie bij die bespreking. Wie een van de oplossingen voor de toe komst negeert, een oplossing in de vorm van een veel grotere onderlinge samen werking, ook in het belang van de con sument, zal toch eens de wrange vruch ten plukken. Al tot driemaal toe is im mers een poging gedaan met langer of korter succes voor het samenbrengen van detailhandel en ambachten in orga nisatorisch verband. Even zovele malen is dat echter mislukt. Dat ontmoedigt niet alleen de enkele plaatselijke en thousiasten, maar ook een gemeentebe stuur, middenstandsfederatie en lande lijke ondernemers organisaties. Van zelfsprekend heeft ieder de vrijheid zijn eigen boontjes te doppen, maar een tweede is of het verstandig genoemd moet worden geode raadgevingen in de wind te slaan. Die goede raadgevingen waren er dinsdagavond in elk geval wel op genoemde camping. Aan de hand van het rapport en via deskundigen. Het onderzoek toont immers, dat er een hoge koopkrachtbinding bestaat van de con sumenten. Men' is waar dan ook op Tholen verder verwijderd van Brabantse koopcentra en het gemak dient de mens, ook de sonsument van Stavenisse. Ze willen wel, vooral ook omdat het aan bod groot is in verhouding tot dat con sultenten draagvlak. Via neven-inkom sten kan het aanbod groot zijn en het werd dan ook onjuist genoemd alle kleine winkeltjes weg te schuiven voor een paar groten. Consumenten willen evengoed vrijheid en dus keuze moge lijkheid. Toch dient gestreefd naar een meer economise^ verantwoord winkel- gebeuren. Een meer rationeel werken. Vooral daarom is een grotere onderlinge samenwerking nodig. Als een laatste slagerij zou wegvallen of een laatste bakkerij sleept dat heel wat meer koop kracht weg dan alleen voor die speciali teiten. In zo'n geval moet een gezame- lijke middenstand pogen om slagerij en/of bakkerij weer bemand te krijgen. Talrijke andere voorbeelden zijn er om door samenwerking het winkelgebeuren voor alle partijen te verbeteren. De aanwezigen in de campingkantine wa ren het niet eens met de stelling van de DPO rapporteur drs Van Gijn, dat in Stavenisse de koopavond wel kan wor den vergeten vanwege de geringe res pons en dat ook best een vroeger slui tingsuur op de zaterdagmiddag verant woord zou zijn. Als we de service niet bieden die mogelijk is, vermindert de omzet nog verder, zo luidde het oordeel van de aanwezige plaatselijke winke liers. Bovendien kost het maar weinig, omdat het gezinsbedrijven zijn, die er hun hand niet voor omdraaien om die zaterdagmiddag een uur langer of korter open te zijn. Dat gebeurt ten gunste van de consumenten. Die categorie staat dan ook heel positief, zoals in andere Thoolse kernen, tegenover de nog steeds verleende grote service. Menigeen is er tot schade immers al achter gekomen, dat dit bij groot-winkel-bedrijven heel wat meer te wensen overlaat. Als de overheid ons als een soort sociale func- tievervulers gaat zien, krijgen we moge lijk subsidie, grapte er een, maar de an deren zouden toch niet graag aan een soort staatswinkel beginnen. Uitbrei ding van recreatie kan wel een plaatse lijk steuntje bieden, zoals dat reeds het geval is met de plaatselijke vier cam pings, temeer omdat die zelf geen kampwinkel hebben. Of zo goed als niet. Dat impulsje is op het dorp merkbaar bij de middenstand, maar beperkt zich uiteraard wel tot een maand of drie per jaar. Aan de orde kwamen ook de sane ringsmogelijkheden met name voor de goede vijftiger die geen opvolger heeft. Gesteld werd voorts dat in het DPO de toeristische enquête te weinig aandacht kreeg. Dat werd ook erkend, maar het ging vooral om een DPO en niet om een recreatie-onderzoek. Overigens komt ook dat van de grond door een initiatief van de Zeeuwse campinghouders. Men bleek teleurgesteld over VVV aktivitei- ten. Heel wat meer waardering bestond er voor wat de middenstandsfederatie en begeleidingscommissie presteerde in DPO-verband. Aan het slot van deze laatste DPOzitting met een vrijwel complete begeleidingscommissie waren er nog wat meer vriendelijke woorden, met name voor die leden uit de com missie van buiten Tholen, zijnde kamer van koophandel middenstandsconcu- lent, PPD en KNOV, waaraan het boekwerkje van J.B. Zuurdeeg, het prentenkabinet vaó Tholen en Sint Phi- lipsland werd aangeboden. Benzine afgetapt In de nacht van zaterdag op zondag werd in de Henri Dunantstraat uit auto's die daar geparkeerd stonden, benzine Vervolg op pag. 19 R.K. KERK za. 19.00 en zo. 10.00 uur H. Mis OUD VOSSEMEER HERVORMDE GEMYENTE 10.00 en 18.30 uur ds. Th. v.d. Heijden GEREF. KERK 10.00 en 15.00 uur ds. A.v.d. Stoel, Bergen op Zoom CHR. GEREF. RK 10.00 (bev. lidm.) 14.30 en 18.00 uur ds. M. v.d. Sluijs, Kerkwerve. GEREF. GEMEENTE IN NED. 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdiensten. R.K. KERK za. 19.00 en zo. 8.00 en 10.00 uur H. Mis SINT ANNALAND HERVORMDE GEMEENTE vr. 2 mei: 15.30 uur ds. M.D. Geuze (Huw. bev.) zo. 9.30 en 18.00 uur ds. M.D. Geuze GEREF. GEMEENTE 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst GEREF. GEMEENTE IN NED. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst wo. 7 mei: 19.30 uur ds. v.d. Berg, Gou da STAVENISSE HERVORMDE GEMpENTE 10.00 en 18.00 uur ds. L. Quist, Opheus- den OUD. GEREF. GEMEENTE 9.30 en 18.00 uur ds. J. Schinkelshoek 14.00 uur leesdienst SINT MAARTENSDIJK HERVORMDE GEMEENTE 9.30 (voorb. H.A.) en 14.30 uur ds. J.G. van Loon HERV. GEMEENTE REHOBOTH 10.00 uur ds. v.d. Sluijs, Driebergen 19.00 uur ds. J.J. Roodsant OUD GEREF. GEMEENTE 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst GEREF. GEMEENTE IN NED. 9.30 (H.A.), 14.30 en 19.00 (H.D.) uur ds. F. Mallan, Rhenen R.K. KERK zo. 10 uur H. Mis SCHERPENISSE HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 uur ds. D.J. Budding GEREF. GEMEENTE do. 1 mei: 19.30 uur ds. Weststrate, 's- Gravenpolder zo. 9.30, 14.00 en 18.30 uur leesdienst POORTVLIET HERVORMDE GEMEENTE 10.00 en 18.00 uur ds. Tj. de Jong GEREF. KERK 10.00 uur dhr. M. Steketee, Heinkens- zand 14.30 uur kand. A.W.W. de Ruiter GEREF. GEMEENTE 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst SINT PHILIPSLAND HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 uur ds. A.B. Cysouw GEREF. GEMEENTE do. 1 mei: 19.30 uur ds. A. Elshout, Slikkerveer zo. 9.30 en 18.00 uur leesdienst OUD GEREF. GEMEENTE 9.30 en 19.00 uur ds. L. Gebraad 14.30 uur leesdienst ANNA JACOBAPOLDER GEREF. KERK 10.00 en 15.00 uur ds. P. Torenbeek, Hogeveen WEEKENDDIENSTEN ARTSEN Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse (pat. Dr. Padt) Dr. Kale, Tholen, tel.01660-2542, ook 5 mei. St. Annaland, Stavenisse, St. Maartens dijk en Scherpenisse (pat. Dr. v.d. Bel) Dr. Veldman, Stavenisse, tel. 01663-400 St. Philipsland en Njeuw-Vossemeer Dr. de Groot, Nieuw-Vossemeer, tel. 01676-2545 WIJKVERPLEEGSTERS Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en St. Philipsland Zr. Schot, Tholen, tel. 01660-2620 ma. 5 mei Zr. Vriens, Oud-Vossemeer, tel. 01667-775 St. Annaland, Stavenisse, St. Maartens dijk en Scherpenisse Zr. Beeke, Stavenisse, tel. 01663-617, ook 5 mei DIERENARTS Dr. A. Rinses, Scherpenisse, tel. 01666-2596, spr. u.vr. 18.30-19.30 uur. za. 9.00-9.30 uur. In de week normale uren. WELZIJNSORGAAN THOLEN Vrijdag 2 mei 14.30 uur Soc. Psych. Dienst en Alg. Maatsch. Werk, 15.30 uur Medisch opvoedk. buro, 16.30 uur Con sult. buro Alcohol en Drugs, v.a. 19.30 uur Consult. Buro Alcohol en Drugs en Leger des Heils ADVIESBUREAU GEHANDICAP TEN Iedere 3de dinsdag van de maand L. van Beveren, Molendijk 18, Stavenisse, tel. 01663-467. TELEFONISCHE HULPDIENST Voor geestelijke en soc. nood 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. STICHTING BLIJF VAN M N LIJF Opvanghuis voor mishandelde vrou wen, postbus 231, Middelburg, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. ALARMNUMMER 0011 AMBULANCE RODE KRUIS 01666-2954 WEEKEND AUTO HULPDIENST 01640-40888 KAMER VAN KOOPHANDEL Zitdagen elke 2de en 4de maandag van de maand in het gemeentehuis te St. Maartensdijk van 9-12 uur. STORINGEN ENERGIE Gebruikers PZEM 01660-3250, buiten kantooruren 01184-69191 HOOGWATERSTANDEN 2 t/m 8 mei vrijdag 2 6.08-18.22 zaterdag 3 6.37-18.52 zondag 4 7.08-19.21 maandag 5 7.39-19.52 dinsdag 6 8.15-20.29 woensdag 7 9.01 -21 -21 donderdag 8 10.05-22.35 Woensdag 7 mei Laatste kwartier Voor storingen in uw installaties, zowel electra, gas, c.v: en water, kunt u ons dag en nacht bereiken. Technisch Bureau Markt 11 - Poortvliet Tel. 01662-462 Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 2