frl-Urs Koninklijk goud voor Juffrouw Hendrikse. Nieuw Koningspaar I BOUMAN POTTER ■BÊMBp Moeder des vaderlands Gouden glans op loopbaan Zr. Engelvaart in Ten Anker. BROEKlialBMiP JHbHI E. VAN TUYN De Schelde Donderdag 1 mei 1980 36e Jaargang no. 24 De bloem valt af Wie ben ikdat ik dit mocht ontvangen Dankbare taak. J^NINGINRICHTING U Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Overtuiging. Kroon. 5 mei winkels dicht TANDARTS Velen tot een voorbeeld geweest. J f voor kwaliteits rtegels gaat u natuurlijk naar De Schelde! Ud "Vereniging Goud-en Zilversmeden A v .5V Dienstbaar. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar 26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Ze waren duizend weken jong. Met een levenslust, als een paard. Met nog een grote toekomst voor zich. Een leeftijd dat het leven lokt. Een leeftijd datje nog alles kunt. Schier overmoedig, enthou siast, want dat hoort bij die leeftijd. Een leeftijd dat de zon nog veel meer schijnt dan er wolken zijn. Toen kwam 10 mei 1940. De zon scheen. Maar de bloem viel af. Ze vielen bij honderden, bij duizen den over geheel West-Europa. Door een bom, een granaatscherf, een kogel, door vallend puin. De bloemen verdorden, terwijl ze nog zo mooi stonden te bloei en. Het is sinds die 10e mei van 1940 niet meer opgehouden. In geen vijf jaar. Vijf lange, bange, wrede oorlogsjaren met voor zovelen bergen van ellende. Het hield niet meer op met doden en het beperkte zich niet tot de jongeren van duizend weken, die in mei 1940 tijdens het vervullen van hun dienstplicht sneuvelden. Nee, bloemen van allerlei leeftijd en soort werden afgerukt. Het hield niet meer op in Noord en Zuid, in Oost en in het westen van Europa. Sinistere breinen bedachten duivelse listen om de bloem van de naties te ver pulveren. En met hen de anderen. Het was immers een totale oorlog, niet be perkt tot West-Europa., want toen 5 mei 1945 de bevrijding kwam, waren er ook hele rijen graven van jonge Canadezen en Amerikanen. Toen die oorlogsbalans werd opge maakt, was de uitkomst nog veel ont stellender dan-iemand zich ooit had kunnen voorstellen. De doden in con centratiekampen waren immers nog zo veel groter dan die aan de fronten of door bombardementen. Wat een bloe men zijn er in die vijf jaar afgevallen. Wat een leed ging daarmee gepaard. Het meest treffend werd dat uitgedrukt door de verzetsdichter Jan Campert, die het de overlevenden, ook de latere ge neraties meegaf: Een cel is maar twee meter lang, en nauw twee meter breed. Wel kleiner nog is het stuk grond, dat ik nu nog niet weet, maar waar ik naamloos rusten zal, mijn makkers bovendien, wij waren achttien in getal, geen zal de avond zien. Vijf en dertig gingen voorbij sinds die dag van de verlossing. Niets ter wereld is zo lang een schrijnende wonde gebleven als wat in die 5 jaren aan wereldge schiedenis werd opgetekend. Het was meer dan alleen maar oorlogsverschrik king. Het was een boze geest, die rond waarde, zodat het 35 jaar later nog blijft knagen aan hen die het toen beleefden en overleefden. Daarom blijven we geroepen ondanks nieuwe generaties te gedenken en te herdenken. Misschien al minder om die toen het leven lieten, want de tijd heelt vele wonden. Zeker herdenken en daar bij gedenken om demonen, zoals zich toen voordeden, te bestrijden. Het kwaad te voorkomen. Daarom gaat aan het feest van de bevrijding de bezinning van het gedenken vooraf. Gedenken is een schouwen in diepten, die toen opengingen. Dat beseffend zal bevrij ding en ook de herdenking daarvan er varen als genade. Tegelijkertijd de op dracht te voorkomen dat ooit nog eens zoveel bloemen worden geknakt als eens in vijfjaar gebeurde. ff "Wij mogen nog koningin Juliana zeggen en onze gedachten gaan speciaal naar haar uit omdat we bij ervaring weten, hoe moeilijk het is om een levenstaak te beëindigen Mevr. J. Dekker-Hendriksei beter bekend als juffrouw Hendrikse gezien haar 44- jarige onderwijsperiode, zei dat dinsdagmorgen in het verenigingsgebouw van de Gereformeerde Gemeente in Scherpenisse, nadat burgemeester E. Baerends haar had onderscheiden met de eremedaille verbonden aan de orde van Oranje Nassau in goud. "Wie ben ik dat ik dit mocht ontvangen. Ik heb slechts gedaan wat ik schuldig was en dat nog^als een onnutte dienstknecht. Toch ben ik bijzonder verheugd en dankbaar met deze opderscheiding. zei mevr. Dekker. De oud-onderwijzeres was met haar man speciaal uit haar nieuwe woon plaats Stellendam gekomen om in Scherpenisse de pas aangebrachte naam op de Chr. lagere school te bekijken: Groen van Prinsterer school. Bij haar afscheid in juli 1979 had ze daarvoor een bijdrage gegeven en nu wilde ze het re sultaat wel eens zien. Dat de bezichti ging echter aan de vooravond van ko ninginnedag moest gebeuren, wekte toch wel argwaan. Juffrouw Hendrikse had haar dankwoord alvast maar op papier gezet. Burgemeester Baerends liet haar ook niet lang in onzekerheid. Hij maakte duidelijk dat er ter gelegen heid van de verjaardag van de koningin ook op Tholen een aantal onderschei dingen waren gevallen, waarbij mevr. Dekker de laatste gelukkige was, "Ik doe dat graag als vertegenwoordiger van de koningin", zei de burgemeester. "Als ik uw levensloop bekijk, dan hebt u wel een zwaar, maar toch een mooi leven gehad, ten dienste van hen die in Zo verbaasd keek Prinses Beatrix bij haar bezoek aan Tholen in het stadhuis. Prinses Beatrix, onze nieuwe Koningin, en Prins Claus bij het verlaten van de hal van het stadhuis, tijdens het bezoek aan Tholen. De prinses verbaasde zich over de grote belangstelling, maar dat valt nog in het niet bij wat er nu op de been kwam voor het Kroningsfeest. Na de feestelijkheden van gisteren zijn er ook op Bevrijdingsdag 5 mei nog verschillende evenementen ter gelegenheid van de troonswisseling en de bevrijding. Ook Tholen en St. Philipsland laten zich niet onbetuigd. Advertentie IM het onderwijs aan u toevertrouwd wa ren. U bracht kinderen naar de volwas senheid en dat kon in uw ogen niet, zonder te wijzen op de Heer. U had een dankbare taak, maar 't was ook niet eenvoudig. Toch kunnen we u een schouderklopje geven omdat het fijn was, dat u dit werk allemaal hebt kun nen doen. Hartelijk dank voor alles wat u voor de samenleving hebt gedaan", zei de burgemeester. Hij bracht 44 jaar ón derwijs van juffrouw Hendrikse in beeld: van 1935 tot 1954 op de school met de bijbel te St. Annaland, haar ge boorteplaats. Van 1954 tot 1961 bij de Chr. school in Scherpenisse en van 1961-1964 opnieuw in St. Annaland. Van 1964 tot 1965 onderwijzeres aan de Chr. BLO-school De Toetssteen in St. Maartensdijk. Toen verliet juffrouw Hendrikse het ei land: van 1965 tot 1968 en van 1971 tot 1974 onderwijzeres aan de Herman Faukeliusschool te Middelburg. Daar tussen nog van 1968 tot 1970 aan de dr. Comrieschool te Kruiningen en van 1970 tot 1971 aan de Chr. school te St Philipsland. Tenslotte werd ze in 1974 opnieuw onderwijzeres aan de Chr. school te Scherpenisse, waar ze juli vorig jaar afscheid nam. "Dat was toen een goed afscheid, waar bij alle kleuren van uw activiteiten in een mooi schilderij werden verwerkt. Toch was het niet af, want kleuren ver bleken. Daarom brengen we vandaag een glanslaag aan" zei de burgemeester. 44 Jaar onderwijs noemde hij een hele lange periode. Daarvan bracht juffrouw Hendrikse 21 jaar door op de Chr. school in St. An naland en 12 jaar in Scherpenisse. "Ook daar hebt u uw hart verloren en naast het onderwijs vele neven-activi teiten ontwikkeld. In 1954 was u op richtster van de vrouwenvereniging "Wees een Zegen" te Scherpenisse, waarvan u tot 1964 presidente was. in 1955 richtte u de meisjesvereniging "Wees getrouw" op, waarvan u tien jaar leidster bleef. In St. Annaland was u vanaf 1954 tot 1979 leidster van de zon dagschool. Het zijn allemaal afgeronde getallen bij u. Met zeer veel liefde en overtuiging hebt u uw werk gedaan. U hebt uw geloofsovertuiging en uw in nerlijke gevoelens in uw werk gelegd. Met grote getrouwheid en inzet deed u dat allemaal. 't Heeft ons verdroten dat u vertrokken bent, maar we zijn blij, dat u elders ge luk gevonden hebt", zo besloot de bur gemeester, die vond dat mevr. Dekker de onderscheiding met ere kon dragen. De voorzitter van het schoolbestuur, Mevr. J. Dekker-Hendrikse, beter be kend asl als juffrouw Hendrikse, was dinsdagmorgen in Scherpenisse bijzon der ingenomen met de koninklijke on derscheiding voor 44 jaar onderwijs. Rechtsboven haar man. die in de vreugde deelde. dhr. C. Andriesse, feliciteerde juffrouw Hendrikse met de hoge onderscheiding. "Met liefde in 't hart hebt u vele jaren in het onderwijs gewerkt. Ik hoop, dat u nog vele jaren in liefde gezondheid aan deze dag mag terugdenken. De Heere geve ons echter ook die onder scheiding, die niet uit handen van men sen komst", aldus Dhr. Andriesse, die de oud-onderwijzeres een bloemetje aan bood. Ook van het gemeentebestuur had ze al een bloemstuk ontvangen. Dhr. G. J. van Steenis, hoofd van de Groen van Prinsterer school, sprak namens het personeel een felicitatie uit. "U hebt 44 jaar in alle trouw mooi werk gedaan. Ik hoop, dat u nog mag meemaken, dat er van uw leerlingen oprechte christenen mogen worden. Dat zou een nog grotere kroon op uw werk zijn dan de konink lijke onderscheiding", zei Dhr. van Steenis. Ook de ouderling van de Gere formeerde gemeente, Dhr. N. L. Rij- stenbil, noemde de kroon des levens een nog belangrijker wens. Uw vele werk mag gewaardeerd worden en deze dag is een mijlpaal voor u, maar alles heeft z'n bestemde tijd. De dingen die men ziet, Vervolg op pag. 9 Wat in het zuidwesten het meest zal bij blijven uit de regeringsperiode van ko ningin Juliana, is haar meeleven en gro te inzet tijdens de februari rampmaand 1953. Dezelfde mening had ook de ka merheer in buitengewone dienst Ir. M.A. Geuze, die Hare Majesteit een brief schreef na haar beslissing om troonsafstand te doen. "De diepste in druk op mij uit uw regeringsperiode, was het zo grote meeleven en de bewo genheid met nabestaanden van de rampslachtoffers en uw herhaalde be zoeken aan liet rampgebied", zo schreef dhr. Geuze. Hij heeft daarmee onge twijfeld de gevoelens van heel velen in het zuidwesten j^ertolkt. Het was immers al in de eerste rampweek, dat Koningin Juliana in een helicopter boven het ver woeste St. Philipsland vloog om vervol gens ergens in de omgeving op een droge plaats te landen en het zwaar getroffen dorp te bereiken. Al meteen wist ze de toenmalige burgemeester L.J. de Jonge te vertellen, dat haar indruk vanuit de lucht was, dat de zuiddijk en de Achter straat en omgeving het meest getroffen was. Daar werd een kijkje genomen en vanaf die zuiddijk werd de foto geno men, die in de februarimaand via natio nale en internationale bladen de meest afgedrukte afbeelding werd van de ko ningin in het rampgebied. Daarvan is dan ook hier nog een afdruk als dank bare herinnering aan het meeleven van nu weer Prinses Juliana. Een week later was er éen bezoek aan St. Annaland en St. Maartensdijk, nadat Prinse Wilhelmina eerder per boot de zwaarst getroffen gemeente in onze streek, Stavenisse, had bezocht. In St. Annaland werd met burgemeester F.M. Boogaard en tEjkgfcl "rökrens ge sproken over dijkherstel en inzet van het Rode Kruis. Per auto vervolgens naar St. Maartensdijk, waar de Koningin de verwoeste Kaaistraat aantrof. In het ge meentehuis volgde een ontmoeting met burgemeester D.C. Bouwense en de burgemeester van Stavenisse, dhr. L.A. Verburg. Toen was het de Moeder des Vader lands, met de waterlaarzen aan, bagge rend door de modder, velen bemoedi gend na het zo zwaar getroffen leed. Ook aan dat meeleven van Koningin Juliana zal een dankbare herinnering blijven. De 'bloemen' vielen af bij duizen den. 0 1940-1945....kan niet worden ver geten 0 De hongerwinter blijft nog kna gen 0 Bedankt koningin Juliana 0 Een monarchie doet hier niemand afbreuk 0 Minister Gardeniers kan best van huis 0 Tweemaal koninklijk zilver, twee maal koninklijk goud 0 Voor dodenherdenking gelden al gemene regels 0 In Sint Philipsland werd op de man gespeeld. 0 Een Thoolse ploeger zelfs naar Nieuw Zeeland 0 Wim Heijboer 25 jaar bij de PTT 0 Zondagsrust in discussie bij boot helling Sint Philipsland 0 Wat was het druk op de Philips- dam 0 CDA en PVAB oordelen in Flip- land gunstig over tweede sport veld 0 Uit op Tholen....als ZVU vervan ging 0 Meer nieuws en variatie dan in dit nummer is ons niet mogelijk 0 Met de voetbaltoppers in onze re gio nog zwaar in de zorgen 0 Bevrijdingsherdenking: Al groei de een nachtegaal op in een ra vennest, hij zou er toch geen krassen leren. Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's. Het is goed er rekening mee te houden, dat op maandag 5 mei - Bevrijdingsdag - alle winkels zijn gesloten. zal maandag 5 mei 's morgens om 10 uur in de praktijk Hoogstraat 15 te Tholen aanwezig zijn voor het verhelpen van acute pijnklachten. Advertentie I.M. zr De Schelde heeft een naam opgebouwd in tegels en plavuizen. Geen wonder want De Schelde biedt zelfs vpor de meest verwende smaak een keurkollektie aan kwaliteits tegels en rustieke plavuizen... voor de wand en voor de vloer. Elke soort tegel en plavuis heeft zijn specifieke eigenschap, 'n verkeerde toe passing wreekt zich eerst na maanden of jaren. Daarom is 'n vakkundig advies onont beerlijk. De Schelde wil u graag deskundig adviseren... u bent van harte welkom! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 I 4 i Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adn C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM "We wete nie wat 'r gaet gebeure, mae me begriepe wae wat, want me bin nie voa niks bejaerd",. De bewoners van de Ten Anker in Tholen hadden het ondanks de vroege dinsdagmorgen al lang door dat ze voor iets speciaals naar de recreatiezaal waren gekomen. Met zoveel bestuursleden, burgemeester Baerends met z'n ambtsketen en familieleden van de vorige directrice ging er wel een lichtje branden. Zr. J. M. Engelvaartdie thuis door directeur M. L. Almekinders was opgehaald, wist niet wat ze zag. Er was wel wat te doen in Ten Anker, want de vlag hing in top, maar zoveel bekenden in de recreatiezaal. Ze was er een klein beetje confuus van. Zr. Engelvaart vroeg eerst om een glaasje water. De spanning werd snel gebroken door burgemeester Baerends. Hij speldde de oud-directrice van Ten Anker de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud op. De burge meester herinnerde eraan hoe Zr. En gelvaart nog maar veertien dagen gele den afscheid nam. "Dat was goed mooi en kleurrijk, maar het was niet af. Dat doen we vandaag samen. Het is al een boeiend portret geworden, maar om dat te kunnen behouden is er een lak- of glanslaag nodig ter béscherming", zei dhr. Baerends. Hij bracht verder naar voren, dat Zr. Engelvaart een mooi, maar soms ook een moeilijk leven had."U was altijd dienstbaar aan allen die in moeilijkhe den zaten. Daarbij heeft u zich zo volle dig voor de ander gegeven, dat het wel wat ^noet zeggen van uw karakter. Iets van wat u innerlijk drijft, op de been houdt, vrolijk en jong. U bent velen tot een voorbeeld geweest en daarom wordt u terecht gewaardeerd. Naast uw werk in Ten Anker heeft u nog veelzijdige Behalve koninklijk goud voor Zr. J. M. Engelvaart, de oud-directrice van het bejaardentehuis Ten Anker in Tholen, kwam haar opvolgster, Mevr. N. G. Koole-de Bourgraaf, met bloemen en een 'lang leve Zr. Engelvaart. activiteiten ontwikkeld en ook daarin heeft Zr. Engelvaart haar sporen ver diend. U bent geheel uzelf gebleven en weet de mooie kanten van het leven te waarderen", aldus de burgemeester. Mevr. Engelvaart is in 1943 als vrijwil ligster te werk gesteld in het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom, in hoofdzaak in het kader van de noodhulp aan door de oorlog getroffenen. In sep tember 1945 trad zij in dienst van het gemeenteziekenhuis te Dordrecht, waar zij het diploma ziekenverpleging A en de kraamaantekening behaalde. Ze werd daar ook eerste verpleegster. Vervolg op pag. 7

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1