ëenORACHTBODE Feestprogramma's 5 mei Circus Holiday in Tholen 2 mei Jan Overeenkam... Je ruilt je eigen moeder nooit in Koningin Juliana Donderdag 1 mei 198U EENDRACHTBODE 13 Oud Vossemeer REDUCTIEBON Tholen Sint- Annaland Stavenisse Poortvliet Sint— Philipsland Nieuw- Vossemeer Maandag 5 mei Aubade met afscheid van de voorzitter van het Oranjecomité, pastoor A. Ver meulen, m.m.v. Oud-Vossemeerse mu ziekvereniging voor het Dorpshuis, waarna de kinderen in optocht naar het sportveld gaan. 9.25 u. sportveld lossing duiven De Zwaluw. 9.30 u. kinderspelen leerlingen lagere- en kleuterscholen. 11.15 u. voetbalwedstrijd jeugdleiders V.V. Vosmeer en junioren. De laatsten (6a, 5b en 3c-junioren) zijn via een pun tensysteem over de afgelopen competi tie gekozen: Ad Verhees, Hans Polder man, Wim Douw, Koos en Adrie Ca- pelle, Ronny en Jacky Vaders, Frank Timmermans, Dick den Hollander, Fred Hommel, Hans Vogel, Peter de Jager, John v.d. Klundert en Wilmar Hofman. Leider is Jac. Heijboer. De jeugdleiders zijn: Jac. Verhees, J. Istha, P. Etienne, J. Capelle, M. Goedege- Bij inlevering van deze bon krijgt u 2,50 reductie per plaats vanaf de twee de rang voor Circus Holiday op vrijdag 2 mei in Buitenzorg te Tholen om 16.15 uur of 20.00 uur. Zaterdag 3 mei 18.00 uur: Oriëntatierit/puzzelrit, v.v. Tholense Boys,. Het gehele gezin kan hier aan deelnemen, omdat er prijzen voor volwassenen en kinderen te ver dienen zijn. Er zal voor het eerst in een A en een B-klasse gereden worden d.w.z. dat degene die lid is van een autoclub in de A-klasse rijdt, en degene die voor het eerst of zo nu en dan eens rijdt in de B-klasse uitkomt. Er kan om 17.00 uur worden ingeschreven in de kantine van de "v.v. Tholense Boys" gelegen aan de Zoekweg te Tholen. Het inschrijfgeld bedraagt 8,— per auto. Er is een vrije start d.w.z. de tijd is onbelangrijk. Er wordt om de halve minuut gestart en men kan starten tussen 18.00 en 19.00 uur. De organisatie rekent ook bij deze derde rit op een grote deelname. Maandag 5 mei 8.00 uur Vlaghijsen. Vlaghijsen op de Markt door padvinders met medewer king van hoornblazers. 8.30 uur Ballonnenwedstrijd. Ongeveer 1000 Thoolse schoolkinderen laten bal lonnen op in de tuin van Huize "Ten Anker". Voor de 10 ballonnen die het verst komen zijn leuke prijzen beschik baar gesteld. Deze prijzen worden uit gereikt op de laatste avond van de Avondvierdaagse in juni. 9.00 uur Aubade.Aubade voor het v.m. Stadhuis aan de Hoogstraat. Medewer king wordt verleend door: De Konink lijke muziekvereniging "Concordia" - de Stadsbeiaardier, dhr G. C. de Waardt - Gereformeerd Zangkoor "Canticum" - R.K. Dameskoor en de Thoolse school jeugd. Komt allen meezingen. Dit is uniek in Nederland: Samenzang met harmonie en beiaard. Wilt U zoveel mogelijk de Hoogstraat voor het Stadhuis vrij houden voor de kinderen en de auto's die hier normaal geparkeerd staan een andere plaats ge ven? 9.30 uur Kinderspelen. De kinderspelen worden dit jaar gehouden binnen de kern Tholen. Organisatie: Het onder wijzend personeel van de diverse scho len. U kunt komen kijken op de volgende plaatsen: Bosstraat (bij Openb. Kleuterschool "Kleuterlust") de Kaay t.o. Hotel "Hof van Holland" - terrein "Oude Brug - Schoolplein "de Veste" - tuin Huize "Ten Anker" trapveldje Ten Anker- weg/Molenvlietsestraat. Parkeerterrein aan de Doelweg t.o. de Gereformeerde Kerk. (de "Eben-Haezerschool" viert dit feest op eigen terrein t.w. de Speelplaats van de School aan de Molenvlietsedijk. Wilt U s.v.p. zoveel mogelijk genoemde plaatsen "autovrij"maken? Hartelijk dank. 12.00 uur. Volksdansen. Volksdansen worden uitgevoerd door een Thoolse groep bejaarden op de Markt. 13.00 uur. Fotospeurtocht. Een tocht voor het gehele gezin door de stad. Op- drachtentocht "Leer uw eigen stad ken nen. Start en finish op de Markt tussen 13.30-15.30 uur. Inschrijfgeld 1,— Er worden prijzen beschikbaar gesteld voor groot en klein. Organisatie: Vereniging tot Bevordering van Stadsherstel en de Thoolse Wandelunie. Prijsuitreiking 17.00 uur. 16.00 uur. Postduiven. Op de Kaay worden enkele honderden postduiven opgelaten door de Postduivenver- enigóng "de Trouwe Duif'. 16.15 uur. Optocht. Optocht met versierde kinder fietsjes. Start vanaf "Hof van Holland? Met be geleiding van de muziek wordt naar de Markt gereden waar om 17.00 uur de prijsuitreiking plaats \indt. Organisatie: Wieier- en Tourclub "de Fuik". Een deskutfdige jury zal de prestaties beoor delen. 17.00 uur. Prijsuitreiking. Prijsuitreiking aan de winnaars van de fotospeurtocht en de optocht kinderfietsjes. 20.00 uur. Openluchtbal. De feestelijk heden worden besloten met een open luchtbal op de Markt. Medewerking door de "Frale's" uit Tholen en de "Sunshine Band" uit Bergen op Zoom. 23.00 uur Sluiting. buure, A. Brusselaars, C. Heijboer, J. Vaders, C. Timmermans, A. Hommel, M. Tholenaar, W. de Leeuw, J. Mees en P. Hommel. Het middagprogramma begint ipet een oriëntatierit voor bejaarden over 4 km. 14.30 u. behendigheidsrit op de fiets voor 4e, 5e en 6e klassers, speelveldje schoolstraat. 15.00 u. optocht versierde wagentjes en voertuigen voor de le, 2e en 3e klassers, demonstratie volksdansen bejaarden en judo-demonstratie op het sportveld. 18.15 u. prijsuitreiking diverse activitei ten. 18.30 u. sportveld zeskamp voor jeugd vanaf 12 j. 21.00 u. prijsuitreiking zeskamp De winkeliersvereniging houdt t/m 5 mei een etalage-rebuswedstrijd waarbij van 29 letters een slagzin gemaakt moet worden rond het Kroningsfeest. Van 40. 25 en 10 gtlden zijn elk vier waarde bonnen voor de winnaars beschikbaar. Zaterdag 3 mei 9.30 u rommelmarkt Accelerando naast het postkantoor met rad van avontuur, enveloppen trekken. 11.30 u. verkoop bij opbod. Maandag 5 mei 9.15 u optreden zangverenigi6g VZOS en muziekvereniging Accelerando aan de Ring. 14.30 10.00 u kinderspelen aan de Ring. 14.30 u kinderoptocht met Accelerando }vanaf het postkantoor. 19.00 u volksspelen aan de Ring, zoals mastklimmen, schoof steken, tonnetje steken, enz. Maandag 5 mei. 8.45 u. Koraalmuziek vanaf de toren. 9.— u. Aubade van de kleuter- en lagere school (Voorstraat). 9.15 u. Ballonwedstrijd (Havenplein) 9.30-11.30 u. Kinderspelen van kleuter en lagere school op de Voorstraat. 13.30 u. Opstellen van de Optocht op de Voorstraat. 14.— u. Optocht van wagens, ponywa gentjes, versierde fietsen, steps en ande-- re "voertuigen". 16.— u. Volksspelen op de Voorstraat, o.a. ringsteken op brommers en fietsen; touwtrekken; sprietlopen; tonnetje kruien enz. Opgave bij D. Letzer of M. Moerland (Voorstr. 12 en 11). 19.— u. Gecostumeerde voetbal-wed strijd voor dames en heren. (Pilootweg). 21.— u. Lampionoptocht!!! Hierna misschien nog een kampvuur! Maandag 5 mei 08.00 uur - Feestelijk klokgelui, aan sluitend zullen enige leden van de mu ziekvereniging Euterpe vanaf de toren van de Ned. Hervormde Kerk koraal muziek ten gehore brengen. 08.45 uur - Aubade voor de Eevliet- school, die in ontvangst genomen zal worden door de burgemeester. 9.30 uur: Kinderspelen voor alle leer lingen van de beide kleuterscholen en de le en 2e klas van de beide basisscholen. De spelletjes zullen bestaan uit de vol gende onderdelen: 1. Parapluie-spel, 2. Kruiwagenrace (op tijd) 3. Ballen- poortje, 4. Stuurkarrenrace, 5. Tennis- ballenrace, 6. Zaklopen, 7. Grote leg puzzel, 8. Kegelen, 9. Koekhappen, 10. Werpspel. Na afloop prijsuitreiking in de Eevliet- school, waarbij ook een luchtballon in ontvangst genomen kan worden. 9.45 uur: Voor de leerlingen van klas 3, 4, 5 en 6 een grote puzzel-tocht, waarbij de nodige opdrachten zullen zitten. Na afloop prijsuitreiking in de Eevliet- school waarbij ook een luchtballon in ontvangst genomen kan worden. 12.00 uur: Oplaten van de feestballon nen vanaf het schoolplein Van 4e Ee- vlietschool. 13.45 uur: Opstallen optocht Paasdijk- straat, richting dorp le wagen bij D. Uijl. 14.30 uur: Rondgang feestelijke optocht begeleid door een muziekgezelschap. Thema: Holland en Oranje- dus er zijn veel mogelijkheden voor de bouwers van grote praalwagens, zoals bevrijding, inhuldiging Koningin, huwelijk Konin gin en dan het verleden- de Spanjaar den, Watergeuzen enz.dus zoals U ziet vele ideën. Maar ook de jeugd mag meedoen, met versierde fietsen, steppen en karren, dus vaders en moeders De jury zal aparte prijzen uitreiken en wel voor de catagoriën: praalwagens- loopgroevessierde fietsen-versierde steppen en versierde karren. J8.00 uur: Groot spelprogramma in de vorm'van een zeskamp- er moeten 6 hindernissen genomen worden. Er wordt gespeeld op de Markt en Smids straat. Deelname aan deze spelavond vanaf 12 jaar en niet meer op de basisschool zit tend. Er wordt gespeeld in 2 leeftijd groepen: Gróep 1: 12 t/m 16 jaar. Groep 2: 16 jaar en ouder. Het is een ploegenwedstrijd en elke ploeg moet minimaal uit 6 personen bestaan De Markt en de Smidsstraat zullen voor alle verkeer worden afgesloten en geheel vrijgemaakt vanaf bakker de Graaft tot aan de Van Oeverenstraat. Dit voor het opbouwen van de hindernissen. Denkt U aan Uw auto met het parkeren! Wilt U tijdens de optocht de rijbaan zo veel mogelijk vrij houden, om de wagens in de optocht niet in stuurmoeilijkheden te brengen. In de morgenuren autobe zitters in de Phillips de Goedestraat e.o. hun auto's elders te parkeren i.v.m. de kinderspelen. Wie over feestverlichting beschikt zal zeer kunnen bijdragen in de vreugde door deze op 5 mei 's avonds feestelijk te laten schijnen. Ook gevel versieringen worden zeer op prijs ge steld. 22.30 uur: Vuurwerk. De feestdag zal besloten worden met een groot vuur werk, dat vanaf de Kruijtenburgsedijk zal worden afgeschoten. Men zal dit ge beuren kunnen bekijken vanaf de Kruijtenburgseweg. Dit vuurwerk is aan het Oranje-comité aangeboden door het Poortvlietse bedrijfsleven. Maandag 5 mei 8.30 u. Rondgang muziekvereniging Concordia 10-13 u. Inschrijven fietstocht bij De Wimpel of in Ons Dorpshuis. Tijdens de 2'/i u. durende rit passeren de deelne mers twaalf stands van verenigingen, waar men opdrachten moet uitvoeren. 17.00 u. Start MAC-rit, inschrijven van af 16.30 u. in De Druiventros. 19.00 u. Uitslag en prijsuitreiking fiet stocht en MAC-rit in De Wimpel. 19.30 u. Volkszang in De Wimpel m.m.v. Maranatha o.l.v. D.C. den Bra- ber. 20.30 u. V.Z.O.S. o.l.v. J. Wesdorp be sluit het feestprogramma. Feestprogramma voor 5 mei. 9.00 uur: Samenkomst kinderen bij de lagere school, waar zij door de fanfare en de majoretten worden opgehaald. 9.30 uur: Kinderspelen en straattekenen in de Burg. Catshoeklaan. 13.30 uur: Fietswedstrijd om de Majoor Burkebeker in de Burg. Catshoeklaan. 15.00 uur: Ook dit jaar is er weer tradi tiegetrouw de knotsgekke botenrace over de Kreek met zelfgemaakte boten. Na de botenrace komt er nog een reus achtig spektakel in vorm van een kabel- baan over de Kreek? 18.30 uur: Op het sportveld De Danen is er een voetbalwedstrijd tussen de plaat selijke brandweer en Steenbergen. 17.00 uur: Prijsuitreiking van alle festi- veteiten van deze middag in het Wa genhuis. Ook wordt bekend gemaakt wie er een prijs heeft gewonnen van de opstellen, tekeningen en collages die op de kleuter- en de lagere school zijn ge maakt. 19.00 uur: Voor ouderen een behendig heidsrit met auto's op de Moorseweg. FIJNZINNIGE EENVOUD HET Nederlandse volk zal aan koning in Juliana blijven denken als een vorstin, die met milde Wijsheid en fijn zinnige eenvoud haar taak als staats hoofd heeft vervuld en daarmee de grondslag heeft gelegd voor een mo dern koningschap, dat oog heeft voor de snelle veranderingen, die zich in de samenleving voordoen. Wat is dan nu voor onzin, zei m'n goede vriendin Kee, toen ik haar verkon digde, dat niemand zijn eigen moeder inruilt. Ik wilde best toelichting geven. Ik kwam namelijk tot die uitspraak, toen onze lieve Koningin op de buis mee deelde, dat ze er verder vanaf zag. Een veelbewogen periode - zo heet dat werd afgesloten' Ik wist namelijk nog dat een koninklijke baby op een kussen met een kroontje werd gefotografeerd. Nee, beste vriendin Kee en beste lezeressen, ik ben wat gewend, afstand te nemen van het zo verschrikkelijk serieuze. Moetje horen? Koningin Juliana zou naar ons dorp komen. Ga maar na in je goede oude of jongere herinnering wat dat betekent. Ja, de muziek moest er wel bij zijn. Je kunt dat plaatselijk korps wel gaan millimeteren met subsidies, maar op 30 april en ook op 5 mei heb je ze wel nodig. Zeg muzikanten, loop nou alsjeblieft niet naast je schoenen. Moetje horen. De koningin zou komen. Dat heb ik al gezegd en het lijkt nu wel of er bij mij oranje-bitter aan te pas kwam. Niks daarvan. De koningin kwam. Maar niet op die juiste minuut. Toen Burgemeester en Wet houders al zenuwachtig heen en weer draafden. "Dae eije ze", werd er opeens geroepen. Wat wilde je dan. De plaatselijke muziekvereniging stond al een halfuur lang in vol ornaat met een dirigent,die zijn hand niet omdraait voor een concoursnummer in de vaandelafdeling maar nu - na die roep dat ze kwam de handen strekte en toen klonk het Wilhelmus in de beginfase, met de zin, dat iedereen vroom wilde blijven, klinkt de kreet, dat ze toch nog niet was aange komen. De verbolgen dirigent staakte meteen het vuren. Zou je zoiets in ons eigen Nederland en Oranje willen missen? Ik niet. Na Beatrix nog tien prinsen die koning worden! HOOGTEPUNTEN GELUKKIG heeft het leven van onze vorstin ook een groot aantal hoogte punten gekend. Tot die hoogtepunten rekent zij ongetwijfeld ook zelf de tijd, dat zij in Leiden rechten studeerde, een studie die in 1927 begon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar leven is haar huwelijk met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële ver loving in september 1936 wordt op 7 januari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt ver bonden. September 1948. Abdicatie van H.M. Koningin Wilhelmina. HET constitutionele koningschap is diep geworteld in de Nederlandse sa menleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam haar moeder, de onver getelijke Wilhelmina opvolgde. Tij dens deze inhuldiging sprak de pas gekroonde vorstin over 'de grote lief de, waarmee ons volk mij tegemoet treedt', een liefde die haar, naar zij hoopte, ook 'in tijden van tegenspoed en verdriet', deelachtig zou worden. Het Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet be schaamd. Allerlei complicaties, ver wikkelingen en pijnlijke gebeurtenis sen, die de afgelopen jaren de gemoe deren in beweging hebben gebracht, hebben niet kunnen verhinderen, dat het overgrote deel van ons volk niet alleen de monarchale staatsvorm is blijven prefereren, maar ook emotio neel sterk aan het Oranjehuis gebon den is gebleven. Het leven en de regeerperiode van onze vorstin omspannen een tijdsge wricht, dat zonder meer als één der meest turbulente episoden uit de wereldgeschiedenis kan worden ge kenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het paleis Noordeinde te Den Haag het le venslicht aanschouwde, heerste er in Nederland nijpende werkloosheid en honger onder grote groepen van de bevolking. Vijfjaar later breekt de Eerste Wereld oorlog uit, vier jaar later wordt het koningshuis bijna het slachtoffer van een staatsgreep van Troelstra c.s., daarna volgen enkele ernstige econo mische crises, bijvoorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 moet het ko ninklijk gezin uitwijken voor de Duitse Nazi's, in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwikkelingen rondom de huwelijken van prinses Irene en prinses Beatrix. Kortom, de tijden van tegenspoed en verdriet, waarover de vorstin tijdens haar in huldiging repte, hebben wel degelijk een stempel op haar leven gedrukt. Kerstfeest 1965. Morgen, vrijdag 2 mei, geeft het nieuwe Nederlands circus Holiday twee voor stellingen in de nieuwbouwwijk Buiten zorg in Tholen. De matinee is om kwart over vier, de avondvoorstelling om acht uur. Vaart, vakwerk en kwaliteit is het devies van circus Holiday, dat met de omvangrijke Zuidafrikaanse trapeze- groep The Starlords voor een wereld attractie zorgt. Een ander bejubeld nummer is dat wat Frankrijks meester- dompteur Alfredo Beautour in de roof- dierenkooi laat zien. Hij presenteert vijftien vervaarlijke Javaanse, Indiase en Afrikaanse panters op een stijlvolle^ maar ook speelse wijze. Hij durft met ze 'te vechten' en te ravotten en hij laat de panters zelfs koorddansen. Er zijn nog meer acrobaten en natuurlijk ontbreken de clowns niet: Los Ginos uit Neder land, een muzikaal trio dat vorig jaar een eerste prijs kreeg op het internatio nale clownsfestival te Blankenberge en het maar liefst uit twintig clowns be staande Charivari. Verder zijn er oli fanten. Jongleurs ontbreken evenmin. The Seven Bouncing Renowns brengen een van 's werelds beste trampoline- nummers. Wie uit het publiek honderd gulden wil verdienen, mag zijn rijkunst beproeven op een der vier 'onberijdba re' ezels van The Anthonies. 's Middags wordt de voorstelling gepre senteerd door Conny Vink. Er werken veertig artiesten en 25 vaste personeel sleden aan dit 2xh uur durende circusa musement van wereldklasse. Het uit ze ven musici bestaande orkest zorgt voor de begeleiding. De zitplaatsen kosten 6,50 voor een kinderkaartje tot 25,— voor een vol wassen logeplaats. Eendrachtbode-le- zers krijgen echter 2,50 reductie per plaats vanaf de tweede rang bij inleve ring van onderstaande bon. HET koningschap moge dan in de afgelopen jaren veel van zijn roman tiek en statig aureool hebben verloren, nochtans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk verbindt even hecht als in het ver leden. Dat is in de eerste plaats de grote verdienste van koningin Julia na, die haar taak als staatshoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de ingrijpende veranderingen, die zich ook in de Nederlandse samenleving hebben voltrokken. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch koning schap, dat ver van het gewone volk staat, verdwenen. Juliana was in alle opzichten een modern vorstin, niet alleen in de vervulling van haar staatstaak, maar ook in haar onbevangen contacten met alle geledingen van het Nederlandse volk. Nieuw geluk werd Juliana in 1938 deelachtig, toen zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. Anderhalf jaar later schenkt zij het leven aan een tweede dochter, prinses Irene. Deze naam was symbolisch. Het prinselijk paar wilde hiermee hun verlangen naar vrede tot uiting bren gen. Maar kort daarna breekt de Tweede Wereldoorlog uit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioenen Ne derland binnen en het koninklijke gezin moet vluchten naar het buiten land. Juliana en Bernhard wijken uit naar het Canadese Ottawa, waar in 1943 prinses Margriet wordt geboren. Vijf jaar lang leeft het koninklijk gezin gescheiden van het volk, dat haar zo dierbaar is. Pas in mei 1945 kan Juliana met haar moeder de bevrijde zuidelijke provincies bezoeken, 2 au gustus van hetzelfde jaar volgt de definitieve terugreis naar Nederland. Koningin Juliana tijdens het voorlezen van de troonrede. VERWIKKELINGEN WANNEER in september 1948 Juliana tot staatshoofd wordt gekroond, zit Nederland midden in de internationale verwikkelingen. In Nederlands-lndië, het grote koloniale gebied in de Oost, is de onafhankelijkheidsbeweging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke rege ringsdaden van onze vorstin speelt zich op 27 december 1947 af, wanneer zij in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de zogenaamde soevereini teitsoverdracht tekent. Indonesië houdt op Nederlands gebied te zijn. In 1953 leeft de koningin intens mee met dat deel van onze bevolking, dat door de grote waterramp van 1 fe bruari wordt getroffen. Zij bezocht de betreffende gebieden. Grote beroering wekt in 1964 de verlo ving van prinses Irene met de Spaanse prins Hugh Charles, leider van de Car- listenbeweging. De emoties rond de overgang van de prinses naar het R.K.-geloof, verhogen de tragiek van de gebeurtenissen. De koningin wordt nu op pijnlijke wijze geconfronteerd met haar dubbele rol, die van staats hoofd en die van moeder. En na een uiterst rumoerige voorge schiedenis trouwt op 10 maart 1966 prinses Beatrix met Claus von Ams- berg. Weer laaien de emoties hoog op, die zich kristalliseren in een uit voerig Kamerdebat, dat door de tele visie in alle Nederlandse huiskamers wordt gebracht. Fel zijn de discussies over de beruchte brief van de socialist Nederhorst, die schreef dat het ko ningschap in ons land 'een betwiste zaak' begint te worden. De nog jonge koningin Juliana Fijnzinnige eenvoud.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 13