1 BOEKENWEEK VAN DER KREEK PREDIKBEURTEN 2 EENDRACHTBODE Donderdag 24 april 1980 Tholen toogmiddag Oud— Vossemeer DAG EN NACHT VISSER Rommelmarkt uitgesteld De traditionele rommelmarkt op konin ginnedag 30 april is in verband met de feestelijkheden rond de troonswisseling uitgesteld tot zaterdag 17 mei. Het programma voor 30 april en 5 mei, dat nog nader uitgewerkt wordt door de vereniging Stadsactiviteiten, wordt vol gende week in zijn definitieve vorm be kend gemaakt. Geslaagd Jan Quist is in Utrecht geslaagd voor de machtiging radio zendamateurs. Bouw postkantoor Bij de behandeling van de begroting 1981 in de komende herfst zullen b en w sterk overwegen of de bouw van het postkantoor met bibliotheek in de Da- lemsestraat/Doelweg naar voren ge schoven moet worden. Burgemeester E. Baerends zei dat maandagavond in de gemeenteraad op vragen van dhr. W.L. Bijl. Het CDA-raadslid, dat voor een betere toegankelijkheid van het huidige postkantoor had gepleit, vond dat er nu al stappen genomen moesten worden voor de nieuwbouw. 1983 (dan loopt de huur van de huidige bibliotheek af) lijkt nog ver weg, maar gezien alle voorbe reidingen heb je die tijd nodig, vond dhr. Bijl. De burgemeester meende, dat je niet te impulsief grote zaken als het postkantoor/bibliotheek tussen het bes taande programma moet schuiven. Concert hard rock Back Stage uit Zierikzee geeft vrijdag avond om acht uur in zaal De Kroon een concert van hard rock. De liefhebbers van een behoorlijke portie decibels kunnen hun hart dan ophalen. Ook is er nog een drive-in discotheek. Afzwaaiers Chr. Mavo actief De eindexamen-kandidaten van de Chr. Mavo wilden woensdagochtend hun laatste schooldag niet ongemerkt voorbij laten gaan. Hun plannen voor een soort kraakactie van de school konden echter geen doorgang vinden omdat de schoolleiding daar voortijdig achter kwam. Toen werd de Zoekweg maar geblokkeerd met spandoeken. Op de Molenvlietsedijk gaf dat veel verkeers- driikte. De politie vatte het allenaal sportief op en kreeg zelfs een taart op het bureau bezorgd. De scholieren gingen nog maar een morgen in de banken. Materiële schade Op de kruising Ten Ankerweg/Grind- weg ontstond lichte materiële schade, toen mevr. S.S.B.S geen voorrang gaf aan C.W.M.O. uit Steenbergen. Op de Oudelandsedijk reed dhr. T. uit Rucp- hen zondag achteruit tegen de gepar keerde auto van dhr. van A., wat lichte materiële schade tot gevolg had. Boot omhoog gedrukt Door de hoge waterstand werd een boot in de vluchthaven omhoog gedrukt waardoor deze op een pilaar bleef lig gen. Het gevolg was, dat ook een steiger omhoog kwam. Rijkswaterstaat stelde een onderzoek in naar de schade. DE RIJDENDE NOTENBAR Elke dinsdagmorgen en zaterdagmiddag aan de M olenvlietsestraat. Advertentie IM Jaarvergadering NCVB Op 16 april was de NCVB in "De Win gerd" bijeen voor hun jaarvergadering. Mevr. M. Hameeteman, de presidente, opende de vergadering na samenzang van Ps. 145:1. Zij las uit Prediker 3 en 9, waarover zij een, korte inleiding hield. De Predikter spreekt hier over genieten van het leven en blij zijn, maar in het bijbelboek wordt oppervlakkige vreug de veroordeeld, en door de Prediker dwaas genoemd. Mevr. Hameeteman wilde uit haar meditatie met bijvoor beelden naar voren laten komen dat ge nieten van het leven dat God de mens geeft, echt genieten is, niet alléén van het leven genieten. Na de medidatie werd gez. 434: 1, 2 en 4 gezongen. Het jaar verslag werd gebracht in de vorm van een intervie; het bestuur werd onder vraagd door een NOS-verslaggeefster (Xevr. Tichem). Al het gebeurde in het afgelopen jaar werd zo op een rijtje ge zet. Als slot werd een lied gezongen, dat een danklied was aan kon. Juliana en door een der leden zelf gemaakt was. Tijdens het drinken van een kopje koffie werd het financieel jaarverslag bekeken. Het koortjeonder leiding van Mevr. Hameeteman had deze maal gezellige liedjes uit de oude doos ingestudeerd, hetgeen door de leden zeer op prijs werd gesteld. Een leuk idee was alle leden ac tief te betrekken, en ze te laten raden naar een rebus, die aan de wanden van de zaal te vinden was. Ook de lijst met Zeeuwse uitdrukkingen, zoals "Moje- miennè Moet je mij hebben?" was voor iedere echte Zeeuwse nog vol pro blemen. Toen de schuifdeuren daarna opengingen en er een koud buffet klaar stond, was de verrassing compleet. Men mocht zich hieraan, tussen de diverse onderwerpen door, aan tegoed doen. "De Echoput" was ook zo'n geslaagd programma-onderdeel. Men had het verleden en het heden van diverse leden (tot hun eigen verbazing) op rijm gezet. De 2 dames Duivendijk en mevr. Hou- mes, hebben hier menig uurtje aan bes teed. Mevr. van Bo[orn en Mevr. Deur- loo-v.d. Velde, resp. moeder en dochter hielden een "koffiepraatje". De oudere dame had het wét moeilijk in haar huize Ten Anker en in de nodeme tijd. Mevr. Geluk die een reis wilde gaan maken, maar waarheen?, liet door haar vraag alle zangkoorleden opdraven in de cos- tuums van de diverse landen. Zij lieten horen en zien wat hun land te bieden had. Als beste land kwam natuurlijk Holland uit de bus. Een prachtige recla- ne voor "Uit in eigen land". Onvermijdelijk kwam toen de bestuurs wisseling. Mevr. Hameeteman sprak een waarderend woord tegen ieder schei dend bestuurslid, als eerste Mevr. van Belzen, die wegens ziekte Mevr. Zoet- wey verving, die haar taak neerlegde voor mevr. den Hertog. Mevr. Weeda werd even in het zonnetje gezet met een danklied van de presidente. Zij wordt opgevolgd door mevr. Jansen-van Dee- len. De presidentszetel is nog niet opge vuld, zodat Mevr. Hameeteman tijdelijk blijft meedraaien als vice-presidente. De scheidende bestuursleden kregen nog een attentie aangeboden. Als af scheid werd het bondslied gezongen en de avond werd gesloten met dankgebed. De volgende vergadering zal plaatsvin den op 21 mei met als spreekster Mevr. van Balkenende over "ontmoetingen in Oost-Europa". THOLEN Op D.V. zaterdag 26 april hoopt de Ger. Bijbel Stichting een te houden in de kerk der Ger. Gemeente, Hoogaarsstraat 2. Sprekers: Ds. G. Mouw van Tho len. Ds. G. Blom van Meerkerk. Ds. D. J. Budding van Scherpe- nisse. Aanvang 14.30 uur. Allen harte lijk welkom. HET BESTUUR. Advertentie IM Ondernemers-perspectieven lijken wat gunstiger Hoewel het distributie planologisch on derzoek voor de grootste kern van de gemeente met Poortvliet het laagste koopkrachtbindingscijfer aangeeft, als resultaat van de consumenten-enquête, doemen er voor Thoolse ondernemers toch wat gunstiger perspectieven op. In de eerste plaats omdat de groei van deze kern tot 1990 nog öet grootste zal zijn van alle zeven stadjes of dorpen, ver volgens omdat zich ter plaatse toch langzaam maar zeker een ontwikkeling voltrekt, die een betere winkelpresenta tie aangeeft (denk maar aan Markt en Dalempolder) en vervolgens omdat er via een gezamenlijke aanpak aan die koopkrachtbinding meer gedaan wil worden door de thans gevestigde on dernemers. Dat is ook nodig met daarbij wat afzien van egoïstische aktiviteiten om de zuigkracht- naar het Brabantse wat in te dammen. Het bovenstaande mag wel de conclusie zijn na behande ling van het D.P.O. rapport, dat in Tho len als derde kern in de reeks afgelopen donderdagavond plaatsvond in Hof van Holland. Met een vrij goede belangstelling van een dertigtal aanwezigen. Hierbij kon het bestuur dan nog wel op de vingers aftellen, wie ontbraken en wel verwacht waren om de aktieve bundeling te kun nen vergroten, maar er kon toch niet gezegd worden, dat het iedereen blauw- blauw liet. Een middenstands-voorzitter mag dan weliswaar niet optimaal tevre den zijn vanwege een nog wel te grote absentie, maar de heer Van Heusevelt toonde zich toch ingenomen met wat er wel aan belangstelling was. Hij maakte van de gelegenheid gebruik om met na me dank te brengen aan de D.P.O. be geleidingscommissie, die zoveel vrije uren had opgeofferd om het vertraagde rapport te aktualiseren en te optimalise ren. Bovendien, zo vervolgde de mid denstandsvoorzitter zijn welkomst woord is er vanavond veel deskundig heid in ons midden om uw vragen op af te vuren. De KNOV- vertegenwoordiger, de heer Pols schetste vervolgens in het kort ont staan en geschiedenis van het D.P.O. rapport. Hij benadrukte daarbij even eens de inzet van ondernemers uit elke kern in die begeleidingscommissie. Het rapport wijst uit, dat ondanks de grote bevolkingsgroei van Tholen het koop kracht -bindingscijfer zwak is, zo con stateerde de KNOV medewerker. Enerzijds wordt dat veroorzaakt door het feit, dat Tholen van de 7 kernen het dichtst bij de groter Brabantse koop centra ligt, anderzijds door het achter blijven van ondernemersaktiviteiten ter plaatse, wat voor de consument vooral zichtbaar wordt in een wat verouderd winkeltype(pui), nauwe straten en een te geringe parkeergelegenheid in de on- middelijke nabijheid. Met de nieuwe vestiging in de Dalempolder is er overi gens meer evenwicht ontstaan in de voedings- en genotmiddelensector, die tevoren in vergelijking met andere ker nen béneden de norm lag. Voor wat de duurzame goederensector betreft is er een vrij goed aanbod. Al die cijfers en anlysering werden ver volgens zij het nu meer hanteerbaar dan in voorafgaande bijeenkomsten door rapporteur van het CIMK, de heer Van Gijn besproken. Ook uit zijn conclusie bleken er voor de toekomst in deze plaats toch wat meer perspectieven te zitten voor de bestaande ondernemers, mits er geen schokkende uitbreidingen tot stand komen en met name ook de standplaatsenbedoening ingedamd kunnen worden. Met al een eerste aan zet ,zal er nog rqeer gedaan dienen te worden aan de winkel(exen interieur) presentatie, aan onderlinge samenwer king, aan het voorkomen van branche- duplo's en aan gezamenlijke aktiviteiten om de koopkracht en dus de klanten binding te vergroten. Daarbij zal inder daad medewerking van gemeentebes tuur en samenspel tussen overheid, con sument en ondernemer nodig zijn. Met uitbreiding van het inwonertal zal die ondernemer de kansen moeten grijpen, zo besloot de heer van Gijn de toelich ting op het DPO rapport. De eerste vraag vanuit de zaal was, hoe lang je eigenlijk met cijfers of doelstel ling van zo'n rapport kan werken. De heer Pols antwoordde dat de opzet wel iswaar 10 jaar is, maar dat met een snelle ontwikkeling van het heden meer aan 5 tot 8 jaar moet worden gedacht. Teneinde aktiviteiten te prikkelen bleek er uit de aanwezigen een voorstander te zijn van het instellen van een week-zo- mer-markt. Maar dan zoiets alleen in het stadje Tholen om kopers van elders aan te trekken. Van een andere kant werd gewaarschuwd zoiets niet overijld te doen, tenzij plaatselijke ondernemers bereid zijn die weekmarkt te vullen. Anders zou het wel eens een negatief effect kunnen veroorzaken. HeC ver hoogt immers het aantal verkooppun ten, terwijl bestaande vestigingen al be neden de inkomstenomzet liggen. Meer sfeer geven aan het winkelgebeuren werd als een pluspunt aangemerkt. Geopperd werd voorts dat door de am bulante handel juist een afremming naar Bergen op Zoom kan worden be werkt. Het merendeel van de onderne mers vond een parkeermogelijkheid op de Markt gewenst. Ten aanzien van een verder ruimtelijk ordenings beleid werd het bestuur aangespoord in overleg te treden met het gemeentebestuur. Reeds werd gewerkt aan uitbreiding van het voorheen wat engere reorganisatiever- band, zodat het ook in Tholen van een winkeliersvereniging een midden stands-of ondernemersorganisatie zal worden. Teleurgesteld was men, dat er enerzijds wordt geéproken over een overbewinkeling, maar anderzijds nog drie nieuwe vestigingen op stapel Staan. Het antwoord was, dat noch met het DPO-rapport, noch met een al goedge keurd komplan gewerkt kon worden en dat zulks wel in de toekomst tot een re gulerend optreden kan leiden. In dat verband kon een vraag of er in bestem mingsplan Buitenzorg evenals in de Dalempolder weer een grote winkelves tiging tot stand zal komen, ontkennend worden beantwoord. Dan immers, zo was het oordeel van de aanwezigen, blijft de binnenstad tot stabilisatie of achteruitgang gedoemd. Erkend werd overigens, dat in het huidig stadium nog geen nieuwe vestigingen zijn tegep te houden. Sommigen toon den zich wat gefrustreerd dat in het rapport en daardoor ook in de publici teit enige kritiek werd geuit op achter blijvende aktiviteiten, c.q. ontwikkeling van de plaatselijke ondernemers. Van de andere kant werd hierbij wel begrip ge toond voor de zuigkracht van elders maar dat moet niet weerhouden de za ken te noemen zoals ze zijn, opdat er lering uit getrokken kan worden. Uit het dank- en slot woord van de voorzitter bleek, dat het voornemen bestaat om zich verder over het DPO te buigen en spoedig weer bijeen te komen voor een nader beraad. Dit nadat ook dhr. Pols van het KNOV nog eens had benadrukt, dat een rap port, zeker een zo uitgebreid rapport als dit, niet is gemaakt om in een bureaula te vergelen. Monumenten... een zorg... De eerste algemene vergadering van de Vereniging tot bevordering van Stads- herstèl Tholen op woensdagavond 16 april was maar matig bezocht. De aan wezigen hebben na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering kunnen ge- nieten van een uitstekende causerie van de heer A.P. Smaal, hoofd voorlichting van de Rijksdienst voor de Monumen tenzorg. Voor met deze causerie werd begonnen, werd in een vlot tempo de agenda afge werkt. Voorzitter Hilbron sprak in zijn inleiding de hoop uit dat de leefbaarheid van de stad Tholen mogelijk gewaar borgd blijft door het door de gemeente vast te stellen "Stadsplan Tholen". In verband met zijn aanstaand vertrek naar Ede memoreerde hij het jammer te vin den het boeiende werk als voorzitter van Stadsherstel te moeten afbreken. Stads herstel was voor hem een aangename en nuttige zaak, waaraan hij met voldoe ning zal terugdenken. Bij de verkiezingen werden de bestuur sleden mevr. M.W. Blaas, DJ. Binkhorst en P.A. Boot herkozen. In de vacature van de voorzitter zal nog nader worden voorzien. Als sluitstuk van de vergade ring werd er aandacht geschonken aan uitgevoerde restauraties van enkele wo ningen aan de Markt en een woning aan de Venkelstraat. De restauraties sluiten zeer goed aan bij de omgeving. Het bes tuur had dan ook besloten aan de eige naren van de panden een oorkonde uit te reiken en wel aan A. Haverman, Markt 12, C.J. de Keyzer, Markt 14 en M. van der Linde, Venkelstraat 3. De uitgereikte ocrkonden zijn een blijk van waardering voor de wijze waarop de ei genaren hun panden hebben gerestau reerd. Na het sluiten van de vergadering begon de heel Smaal zijn causerie met de vraag "Waarom Monumentenzorg" zijn monumenten... een zorg... De moderne mens houdt van monu menten in de ruimste zin van het woord, maar de zorg voor monumenten is een zodanig complexe taak, dat de overheid daarin terecht een belangrijke taak te vervullen heeft. Sinds 1961 is er een monumentenwet, waarin als monument omschreven worden: "bouwwerken, zoals woonhuizen, kerken, boerderijen, molens, kastelen of raadhuizen die meer dan vijftig jaar oud zijn en van algemeen belang wegens hun schoonheid, hun betekenis voor de wetenschap of hun volkskundige waarde". Er zijn veel en belangrijke motieven om goed voor de oude gebouwde omgeving te zorgen. Steeds meer gaat men beseffen dat het eigen gezicht van een stad of een dorp belangrijk is voor de identiteit van de bewoners. Dat eigen gezicht wordt in feite bepaald door de bebouwing welke in de loop der eeuwen in een gebied tot stand is gekomen. De bewoners zijn vertrouwd met die omgeving terwijl an deren, wellicht vanuit toeristische over wegingen evenzo genieten kunnen van stedelijke of landschappelijke bouw kunst. De monumenten bewaren voor ons de band met het verleden, daar zij de stille getuigen zijn van de samenleving van voorgaande generaties. Bovendien laten zij ons kennis nemen van het am bachtelijke werk, de vormgeving, de versieringswijzen en de gebruikte mate rialen en constructies van vroeger. De ontwikkeling van de laatste jaren is, dat steeds meer mensen willen werken en/of leven in een omgeVing met veel monumenten of in een monument zelf. Ook is de bevolking de laatste jaren in sterke mate 'milieubewust' geworden. Milieubewust zijn is ook monumenten- bewust. Monumenten vormen de aan kleding van het land. Zij zijn represen- tief voor de bewoners, het leven en den ken in een bepaald gebied. En dikwijls vormt het behoud van een historisch gebouw of een oude buurt dan ook de inzet van de strijd, door de pers en ac tiegroepen gevoerd, voor het behoud van een 'menselijke' omgeving. De Mo numentenwet kan een aanzet zijn tot het behoud of verbetering ervan. De eerste georganiseerde activiteiten op het gebied van de Monumentenzorg dateren van 1875. Victor de Stuere werd belast met de zorg voor onder meer de oude gebouwen. Hij heeft zeer veel ge daan om te voorkomen, dat men te ri- goreus bouwwerken, die in het verleden met veel zorg en soms na vele jaren bouwen tot stand kwamen, zou slopen of door onoordeelkundig verbouwen voor altijd zou verkoeien. De heer Smaal ging verder in hoe men sen reageren. Tegenwoordig zijn velen nostalgisch, maar we weten nog maar te weinig van de monumenten. Monu menten geven oude gebruiken weer. In de aankleding en de vormen zijn le vensgewoonten af te lezen. De oermens begon met een onderkomen voor mens en dier gezamenlijk in één ruimte. Bij de verdere ontwikkeling kwam er een scheiding. In de oude woning was wo nen en slapen belangrijk. De haard was het centrale punt voor het gezin. Het slapen in de bedstede gezamenlijk met ouders en kinderen was normaal. Naar gelang de mens rijker werd, werden ook zijn bouwwerken rijker, zowel het inte rieur als het exterieur. Ook de grondslag van de grond was bepalend voor de bouwwerken. Op slappe gronden wer den houten gebouwen geplaatst, zie de bebouwing rond de Zuiderzee, zoals de Zaanstreek. De huidige tijd met andere mogelijkheden van de toe te passen ma terialen geven ook andere bouwwerken weer. Dit kunnen ook monumenten zijn. Aan het slot van het betoog bracht hij nog enkele details ter sprake en werd het besloten met een film "Monumenten Onze Zorg" welke verschillende stads en dorpsgezichten te zien gaf en film over de molens in Nederland. De mo lenfilm gaf weer het gebruik van de verschillende molens met hun molen- taal. De aanwezigen hebben zeer genoten van alles wat de heer Smaal ter sprake heeft gebracht. Hij was bereid om later nog een dergelijke causerie te houden. Na afloop kreeg een ieder van de aan wezigen een map met platen en een be schrijving over woonhuizen... monu menten, kerken... monumenten, boer derijen, kastelen en buitenplaatsen, vechten voor molens, stads- en dorpsge zichten. Prijsuitreiking Klaverjasclub "De Tol" Vrijdagavond 18 april was het prijsui treiking van de klaverjas-club "De Tol". De eerste prijs ging naar R. Moe- liker met 80079 pnt. Hij mocht ook de wisseltrofee in ontvangst nemen. De tweede prijs was voor P. Geene net 76580 pnt. De derde prijs was voor H. van Os met 76541 pnt. De overige leden kregen allen een vaantje. Na de huldi ging ging men verder met een gezellige bingo. De hoofdprijs, een casetteradio met klok was voor mevr. M. Ottevan- ger-Hol. Deze avond was het einde van de competitie, maar er moeten nog en kele uit- en thuiswedstrijden worden gespeeld. De datums hiervoor zijn be kend in het clubhuis, corr. J. Meerman-Ottevanger. Tryfosa Op 21 april heeft de gereformeerde vrouwenvereniging "Tryfosa" haar jaarvergadering gehouden in "Het Vis net". Als spreker was uitgenodigd Ds. J. Wil schut uit Dordrecht. Hij sprak over het onderwerp "de hand van God in deze wereld". Hij begon zijn inleiding met voorbeelden en riep veel vragen op: o.a. Hoe zit dat nu met alles wat er gebeurd in deze wereld, komt dat alles uit de hand van God? (zie zondag 10). Er zijn dingen die niet uit Gods hand komen, maar uit mensenhanden. En de duivel heeft veel kracht om leed te ve roorzaken, zoals ziektes. Niet op alle vragen kon Ds. Wilschut een antwoord geven, maar hij liet de aanwezigen zien dat men de hand Gods mag ervaren bij alles wat men overkomt. God staat naast ons en draagt ons in Zijn handen. Het programma werd afgewisseld met sa menzang en declamatie. Na de pauze las mevr. Begthel enkele leuke voordrach ten uit "Bie ons op 't durp". En mevr. Steketee bracht enkele liederen ten ge hore. Mevr. Hoogstrate, de presidente, dankte alle medewerksters voor het welslagen van de avond, ook de orga- niste Mevr. H. Droogers, en in het bij zonder Ds. J. Wilschut voor zijn mede werking. Na de slotzang lied 390: 1-3, besloot hij de vergadering met dankge bed. Scouting nu groep Scouting Tholen hield 16 april een groepsraad in het gebouw van de be- jaardensoos. Er is nu een bestuur: Arie Zuiddam voorzitter en penningmeester secretarisse Edith Le Due, Jacq. Boel houwers 2e secretaris en vöorlopige vi- cevoorzitter is Peter van Dijk (Goes). Men heeft besloten "Heenetrecht groep" te gaan heten. De kenmerkende scouting-das is geel met daarop een rood-wit-blauw vlaggetje (Thoolse kleuren) Wanneer gestart gaat worden, hangt nog steeds af van de aanwezige accommo datie. Men wacht nog op bericht van de gemeente over de brandweerkazerne en ook is gevraagd naar de kleuterschool te St. Maartensdijk. Er zal een nieuwe brief verzonden worden met nog meer sug gesties. Het bestuur zal de financiële zijde van de groepsaktiviteiten gaan be kijken en deze in een begroting verwer ken. Aan het Anjerfonds zal een bijdra ge worden gevraagd voor de iriventaris van het clubhuis. Wel heeft men de contributie vastgesteld: 25,— per kwartaal, het 2e kind uit éên kind 20,— en 3e en volgende kinderen 15,— per kwartaal. De leiding van de groepen zorgt dat er een programma is voor de eerste 3-4 bijeenkomsten, zodat er direkt begonnen kan worden als er ruimte is. Dan kan men ook de ouders reeds na enkele opkomsten uitnodigen voor kennismaking. Bij die gelegenheid wil men dassen verkopen. Er zal uiteraard weieens aan de ouders om medewerking gevraagd worden bij enkele opknap-klusjes van het clubhuis. De Heenetrecht-groep zit wel met het probleem van de zeeverkennersleiding. Er hebben zich 24 jongens opgegeven en er is slechts 1 persoon overgebleven voor de leiding. Hier wordt dus nogmaals een oproep gedaan aan ieder die belangstel ling heeft voor het scouting-werk en be zig wil zijn op en om het water. Zo gauw men bericht heeft van de ge meente over de accommodatie zal op nieuw vergaderd worden. Mogelijkheden in de levensmiddelensector Het D.P.O. toont aan dat er in de voe- dingsen genotmiddelensector nog wel wat mogelijkheden liggen in de Smal- stad. Een kwart van de consumenten, die werden benaderd voor het distribu tie planologisch onderzoek gaf immers aan, dat men vooral op dit onderdeel nogal wat wensen had. Dat is niet zo ongerijmd in vergelijking met wat er op dit dit gebied in andere kernen te koop is. Menig dorp heeft immers een uitge breidere voorziening -in de levensmid delensector dan hier het geval is. Verge lijkingen liggen voor de hand. Om met de grootste kern te beginnen, in Tholen is de behoefte aardig ingevuld met de supermarkt in de Dalempolder, in Oud- Vossemeer kwam het ook niet gering verkoopvloeroppervlak van de fam. Klippel in de levensmiddelensector. Te Sint Annaland zijn er zowel Spar als Mikromarkt. In Stavenisse dan naast De Spar een nog aardige verscheidenheid van kleiner aanbod op dit terrein. Scherpenisse is als het ware overvoerd met de levensmiddelen-aanbiedingen en in Poortvliet kan men zeker sinds vorige week woensdag, de avond dat het DPO in de Smalstad werd behandeld, van voorzieningen spreken (Almarkt en Spar) om U tegen te zeggen. Als tweede woonkern in grootte valt op dat terrein Sint Maartensdijk inderdaad wat uit de toon. Er werd echter meteen als grote realiteit op geattendeerd, dat er voor heen wel twee supermarkts waren, maar niet beide rendabel bleken te zijn. Theoretisch moet worden geconclu deerd, dat de Smalstad in dit opzicht wat op de sch /Sopstoel zit. Eén upermarkt is onvoldoende bevrediging van de con sument, maar o de kwart minder tevre dene een tweede soortgelijke vestiging rendabel kunnen handhaven is een an dere vraag. Het brengt wel met zicK mee, dat er in dezesector kooplyachtaf- vloeiïng is. Maar er was ook de terechte opmerking, dat zij die korter huisvesten in Sint Maartensijk (het DPO wees dat ook uit bij minder dan 6 jaar verblij- venden) weinig binding hebben. Daarbij komt de factor, zo werd even eens vanuit die vergadering gesteld, dat er een veel snellere doorstroming is in de twee kernen met grote dan in die met langzame bevolkings-c.q huizengroei. Het komt er dus op neer, dat geforceerde uitbreidingen van inwoneraantallen en woningen voor de plaatselijke midden stand lang niet dat rendement opleve ren, dat er van is verwacht. Vandaar ook, zo werd vanuit die vergadering gesteld, dat sommige koopkrachtbin- dingscijfers wat ongunstig overkomen voor Tholen en Sint Maartensdijk in vergelijking met die van andere kernen. Van de zijde van de begeleidingscom missie werd daartegenover gesteld, dat een van consumentenzijde toch duide lijk uitgesproken wens voor een breder pakket niet zo maar genegeerd moet worden. De invulling daarvan kan plaatsvinden via uitbreiding van bes taande vestigingen en in die richting wijst dan ook de beleidsadvisering in het rapport of in een uitzonderlijk geval door een nieuwe vestiging. Maar invul ling is wel dringend gewenst, zoals ook eventueel wegvallende branches door collega's dienen te worden opgepikt. Er was op deze vergadring in "De Stads herberg" niet alleen een goede opkomst van de plaatselijke middenstand (met ook enkele dames), maar ook een stevi ge representatie van de begeleidings commissie via vertegenwoordiging van middenstandsfederatie, Kamer van Koophandel en KNOV. Plaatselijk voorzitter C.J. Poot beklem toonde, dat met het toch wetenswaardig rapport meer moet worden gedaan, dan alleen de behandeling daarvan op deze avond. De toelichting van de rapporteur bevatte evenals op de eerste avond in Poortvliet ook in de Stadsherberg een teveel aan percentages, cijfers en verge lijkingen om vanuit de vele bomen het bos goed te kunnen onderscheiden. Er was de gelukkige bijkomstigheid, dat er van KNOV zijde op werd geattendeerd, dat een samenvatting van het rapport inclusief de beleidsadvisering voor elke kern een mogelijkheid is, die de mid denstandsverenigingen kunnen aangrij pen. Daaromtrent was er weinig aarze ling: het verzoek ging meteen door naar de standsorganisaties. Een tweede vertegenwoordiger van het KNOV, vooral beleidsadviseur, was van oordeel, dat met dit rapport in de hand eigenlijk iedereen moet inspelen op in dividuele bedrijfsdoorlichting en des kundige toekömstadvisering. Mr. de Blij, adjunct secretaris van de Kamer van Koophandel vulde aan, welke adviseringsmogelijkheden er zo al zijn en ook hij spoorde aan van die des kundige instellingen gebruik te maken. Ontkend werd, in tegenstelling met de uitkomst van de consumentenenquête, dat tijdens het weekend de parkeerpro blemen het grootst zouden zijn .In tegendeel, vrijdagsavonds en Za/terdag is er gewoonlijk wel ruimte op met name de Markt. Dat werd ook vanuit het DPO omdat op de vrijdag en zaterdag onder- Zondag 27 april THOLEN HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 18.30 uur ds. L. Wüllschleger GEREF. KERK 10.00 uur ds. J.C. van Egmond, Ommen 17.00 uur ds. J.H. Swierts, Maassluis CHR. GEREF. KERK 10.00 en 18.30 uur leesdienst GEREF. GEMEENTE 10.00 en 18.30 uur ds. G- Mouw 14.30 uur leesdienst HERV. GEMEENTE IMMANUEL 10.00 uur ds. Visser, Deil-Enspijk NED. PROT. BOND 10.45 uur mej. C.E. Jolles, Soest R.K. KERK za. 19.00 en zo. 10.00 uur H. Mis Bergen op Zoom Advertentie IM streept' ter plaatse minder wordt ge kocht (en meer elders) dan in de voor afgaande dagen. Voor wat de duurzame goederen, enz. betreft is er ter plaatse een ruim en ook door de consumenten extra gewaar deerd aanbod. Beklemtoond werd eveneens, dat wie niet op de consument inspeelt, de boot mist. Uiteraard ontbrak ook in deze kern niet het stand (markt) plaatsen euvelmet een in sommige branches ongebreidelde concurrentie en afroming. Van de zijde van de Kamer van Koop handel werd meegedeeld, dat in dit op zicht voorstellen gedaan worden aan de overheidsorganen om althans wat meer te kunnen reguleren. Men mag er van uitgaan, zo bleek ook uit het slotwoord van de plaatselijk middenstandsvoorzit ter, dat na deze eerste DPO-overdenking een verdere verdieping aan de orde komt. DE RIJDENDE NOTENBAR elke donderdagmorgen aan de Ring. Advertentie I.M. Het DPO, de beperking en de vrijheid. In Hof van Holland" waren dinsdag avond een twintigtal middenstanders, waaronder ook een paar dames aanwe zig, om van de rapporteur van het DPO rapport en van de begeleidingscommis sie te horen, wat inhoud en doelstelling was. Voorzover men daarvan niet reeds via andere berichtgeving op de hoogte was. Tijdens de discussie bleek wel een gevoelig punt te zijn, dat in het rapport enerzijds een beperking voor de mid denstander wordt aangegeven ten aan zien van mogelijke uitbreidingen, terwijl' er anderzijds via marktstraat-handel- schier onbegrensde mogelijkheden voor derden zijn. In die beperking kon men over het algemeen best ook een be scherming ontdekken en dat zal bij overbewinkeling ook wel gewenst zijn, maar als er dan aan de andere kant zo veel vrijheid is om via straathandel te beconcurreren, dan weet men ook niet meer waar men blijft. Vooral het laatste zag men toch wel graag wat meer aan banden gelegd of aan dusdanige voor waarden gebonden, dat het geen ver valsende concurrentie kan worden ge noemd. In het algemeen zat die ambu lante handel ook de Oud-Vossemeerse middenstand vrij hoog. Als de term wordt gebruikt, dat zulks alleen de consument kan dienen, indien het om een aanvullende functie gaat, dus een aanvulling of inbreng van een ter plaatse ontbrekende voorziening - daarbij werd aan vis gedacht - kon men er nog enigzins'inkomen, maar de term van aanvullende voorziening kan zo rekbaar zijn. Nu en dan kon er wel eens een vinnig steekje vallen tijdens de dis cussie, maar in het algemeen was er toch een wat lauwe stemming op de bijeen komst. Met het gemeentebestuur (zie de andere pagina's in dit nummer) was ook de middenstand van oordeel, dat er to taal geen sprake is van een te veel aan woningbouw. Het bewijs daarvan is im mers dat het inwonertal helemaal niet groeide. Zonder die impulsen, ook zon der noemenswaardige inbreng van toe risten moet de Vossemeerse midden stand toch oproeien tegen de stroom van concurrentie die er allerwegen flink aan zuigt. Dat belemmert, zoals het rapport ook aangeeft de lust tot investeringen, waardoor men een weer wat verouderd winkelgebeuren krijgt en dan zit men in de vicieuse cirkel van koopkrachtverd wijning naar elders. Voor de al wat ou deren was er wel het lichtpunt via de aanwezigheid van een vertegenwoordi ger van het dienstencentrum voor de middenstand in Goes. Die kon de aanwezigen en dan met na me de oudere ondernemers meedelen, dat er per 1 mei een nieuwe sanerings regeling in werking treedt. Daarmee kan op 58 jarige leeftijd toch een financiële overbrugging ontstaanr tot men 65 wordt. Tot dusver beperkte die finan ciële overbrugging zich slechts twee jaar en dat betekende dat bij een saneringó op 58 jarige leeftijd men vanaf zijn 60ste toch wat in de financiële puree zat. Het was voor een aantal van hen toch een wel belangrijke mededeling, al zit dan niemand zo hard te springen, zelfs niet op een al wat oudere leeftijd om een met flinke inspanning opgebouwde zaak aan de sanering over te leveren. Bij het me rendeel gaat de voorkeur dan nog altijd uit naar een mogelijke overdracht, een voortzetting van het bedrijf. Wel blijft het gelukkig dat die saneringsmogelijk heid er is en ook financieel thans niet onaantrekkelijk moet worden genoemd. Ook tijdens deze bijeenkomst spoorden KNOV vertegenwoordigers aan om toch wat met het rapport te gaan doen, hetzij collectief, hetzij individueel en liefst al lebei. Ook de vertegenwoordiger van de Ka- Vervolg op pag. 19 OUD VOSSEMEER HERVORMDE GEMEENTE 10.00 en 18.30 uur ds. Th. v.d. Heijden di. 29 april: 18.30 uur ds. Th. v.d. Heij den GEREF. KERK 10.00 uur dhr. A. de Jong, Hoogerheide 15.00 uur ds. Wilschut, Willemstad CHR. GEREF. KERK 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst GEREF. GEMEENTE IN NED. 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst R.K. KERK za. 19.00 en zo. 8.00 en 10.00 uur H. Mis SINT ANNALAND HERVORMDE GEMEENTE 10.00 en 18.00 uur ds. M.D. Geuze (H.D.) di. 29 april: 19.00 uur ds. M.D. Geuze vr. 2 mei: 15.30 uur ds. M.D. Geuze (huw. bev.) GEREF. GEMEENTE 9.30, 14.00 en 18.00 uur student Sonne- veld GEREF. GEMEENTE IN NED. 9.45, 14.15 en 18.15 uur leesdienst STAVENISSE HERVORMDE GEMEENTE 10.00 en 18.00 uur ds. W.J. Gorissen di. 29 april: 20.00 uur ds. W.J. Gorissen OUD. GEREF. GEMEENTE 9.30 en 18.00 uur ds. J. Schinkelshoek 14.00 uur leesdienst SINT MAARTENSDIJK HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 uur ds. J.G. van Loon di. 29 april: 19.30 uur ds. J.G. van Loon HERV. GEMEENTE REHOBOTH 10.00 en 19.00 uur ds. J.J. Roodsant OUD GEREF. GEMEENTE 9.30, 14.00 en 18.00 uur leesdienst R.K. KERK za. 19.00 uur H. Mis SCHERPENISSE HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 uur ds. D.J. Budding di. 29 april: 19.30 uur ds. D.J. Budding GEREF. GEMEENTE 9.30, 14.00 en 18.30 uur ds. D.C. Voge laar, Genemuiden do. 1 mei: 19.30 uur ds. Weststrate, 's- Gravenpolder POORTVLIET HERVORMDE GEMEENTE 10.00 en 18.00 uur eerw. heer Groen, Herkingen di. 29 april: 19.00 uur ds. Tj. de Jong GEREF. KERK 10.00 uur ds. H J. Swierts, Maassluis 14.30 uur ds. J.C. van Egmond, Ommen GEREF. GEMEENTE 10.00, 14.30 en 18.30 uur leesdienst di. 29 april: 18.45 u ds. Mouw. Tholen SINT PHILIPSLAND HERVORMDE GEMEENTE 9.30 en 14.30 uur ds. A.B. Cysouw di. 29 april: 19.00 uur ds. A.B. Cysouw GEREF. GEMEENTE 9.30 en 18.00 uur leesdienst do. 1 mei: 19.30 uur ds. A. Elshout, Slikkerveer OUD GEREF. .GEMEENTE 9.30 en 19.00 uur ds. L. Gebraad 14.30 uur leesdienst ANNA JACOBAPOLDER GEREF. KERK 10.00 uur ds. A. van Egmond, Middel burg 17.00 uur ds. Plante, Oosterland i WEEKENDDIENSTEN ARTSEN Tholen, Oud-Vossemeer, Poortvliet en Scherpenisse (pat. Dr. Padt) Dr. Padt, Poortvliet, tel. 01662-400, ook wo. 30 april. St. Annaland, Stavenisse, St. Maartens dijk en Scherpenisse (pat. Dr. v.d. Bel) Dr. Noteboom, St. Annaland, tel. 01665-2400 wo. 30 april, dr. v.d. Bel, St. Maartens dijk St. Philipsland en Nieuw-Vossemeer Dr. Menger, St. Philipsland, tel. 01677-500 WIJKVERPLEEGSTERS Tholen, Poortvliet, Oud-Vossemeer en St. Philipsland Zr. Krijger, Oud-Vossemeer, tel. 01667-476 b.g.g. 01662-341 ook op wo. 30 april. St. Annaland, Stavenisse, St. Maartens dijk en Scherpenisse Zr. de Smit, St. Maartensdijk, tel. 01666-2222, ook op wo. 30 april DIERENARTS Dr. A. Rinses, Scherpenisse, tel. 01666-2596, spr. u.vr. 18.30-19.30 uur. za. 9.00-9.30 uur. In de week normale uren. WELZIJNSORGAAN THOLEN Vrijdag 25 april 14.30 uur Soc. Psych. Dienst, 15.30 uur Alg. Reclasseringsver. en buro Levens- en GezinsGezinsvra- gen. ADVIESBUREAU GEHANDICAP TEN Iedere 3de dinsdag van de maand L. van Beveren, Molendijk 18, Stavenisse, tel. 01663-467. TELEFONISCHE HULPDIENST Voor geestelijke en soc. nood 01180-15551, dag en nacht bereikbaar. STICHTING BLIJF VAN M,N LIJF Opvanghuis voor mishandelde vrou wen, postbus 231, Middelburg, tel. 01184-14645, dag en nacht bereikbaar. ALARMNUMMER 0011 AMBULANCE RODE KRUIS 01666-2954 WEEKEND AUTO HULPDIENST 01640-40888 KAMER VAN KOOPHANDEL Zitdagen elke 2de en 4de maandag van de maand in het gemeentehuis te St. Maartensdijk van 9-12 uur. STORINGEN ENERGIE Gebruikers PZEM 01860-3250, buiten kantooruren 01184-69191 HOOGWATERSTANDEN 25 april t/m 1 mei vrijdag 25 13.32- 0.04 zaterdag 26 2.02-14.33 zondag 27 2.59-15.23 maandag 28 3.45-16.04 dinsdag 29 4.23-16.40 woensdag 30 4.58-17.15 donderdag 1 5.36-17.48 woensdag 30 april Volle Maan Vooï storingen in uw installaties, zowel eleetra, gas, c.v. en water, kunt u ons dag en nacht bereiken. Technisch Bureau Markt 11 - Poortvliet Tel. 01662-462 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 2