(D Ten Anker heeft eigen vlag Deze maand stil alarm Thoolse raad niet op zelfde golflengte bij subsidie 27 M BOUMAN POTTER 1000 lopers voor het Rode Kruis dan nodig isl I 198.- De Schelde Troonswisseling Schelde is niet voor niets Alno-dealer! Donderdag 24 april 1980 36e Jaargang no. 23 Verouderd Kunnen leden met dure apparatuur zelf niet meer opbrengen? Past niet Bedenkingen Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Molenstraat tel. 01662-445 Poortvliet Reorganisatie E. van Tuyn tandarts Volksdans Dodi Dodi Tulpen voor Canadezen. Heren kostuums Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Thoien en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heïjboer. Het is nu al dicht bij. Nog slechts enkele dagen resten ons vên 30 april en die da tum is sinds 1949 koninginnedag en dat zal het zelfs blijven. Maar dan wel na de troonswisseling. Het afstand doen van Hare Majesteit Koningin Juliana ten behoeve van haar dochter en Konink lijke Hoogheid prinses Beatrix. Het doet toch ieder wel wat. Het zal met komende t.v. beelden of radioreportages, die ons in overvloed zullen bereiken, ook op die momenten menigeen toch wel wat doen. In het gewone leven zegt men, dat de jongere de oudere op zijn tijd moet op volgen. Dat mag ook voor een troons wisseling zo zijn. Maar dat is dan wel verstrekkender en meer omvattend. Aan de zinniiegheid hrvan hoeft niets te worden afgedaan. Koningin Juliana is op een dusdanige leeftijd gekomen, dat een troon en kroon zwaar gaat wegen en gaat vallen. Weliswaar gaan vergelijkingen altijd mank, maar bij dit neerpennen dachten we tegelijkertijd aan twee bijbelse figu ren, die zowel voor Christen als niet- christen de eeuwen door nogal hebben aangespóroken: David en Salomo. De gegroefde en zwaar beproefde Koning David achtte de tijd rijp afstand te doen ten behoeve van zijn zoon Salomo. Het kon allemaal even normaal gebeuren als het met de Nederlandse Troonswisseling nu mogelijk is. Maar voor de toenmalige generatie zal er een periode zijn afge sloten, die er dieper ingreep dan nor maal het geval zou zijn geweest. Zo lijkt het nu ook te zijn, als we in hetzelfde verband nog meer vergelijkingen zou den trekken. Immers, toen koningin Juliana aan het bewind kwam, was er een periode van oorlog afgesloten, die zijn vreselijke weerga niet kende. Koningin Wilhelmina was het symbool van oorlogstijd en bevrijding, zoals Ko ning David. Salomo werd het symbool van vrede en welvaart. In wezen was ook Juliana vorstin van de vrede. Nee, daar mee is haar geen levens-, geen gezin sleed gespaard gebleven. Een dik boek deel valt er te schrijven van ook dit vaak bewogen leven in vredestijd. Met in on ze regio toch wel heel bijzondere herin neringen aan de februari-rampmaand 1953 en haar grote meeleven. Dan kan het lied van Willy Alberti wel wat nos talgisch aandoen, maar heel weinigen kunnen niet instemmmen met het: dank Juliana. Een nieuwe periode: koningin Beatrix. De figuur tussen jeugd en ou deren. graag trekken we de bijbelse ver gelijking door na David, na Salomo. Er ontstond toen een grote verdeling in Is raël. Die geschiedenis verhaalt dan van een Reha- en van een Jerobiam. Soms lijkt het ei wel op, dat we in dezelfde dagen leven, dagen van wrevel en ver deeldheid. Maar met die achtergrond en met die wat troosteloze toekomst gaan we de nieuwe Koningin niet tegemoet. Als er onderling wat onzekerheid bes taat, zeggen we altijd, dat we het voor deel van de twijfel zullen geven. Het lijkt ons, dat we dat de nieuwe koningin bij voorbaat mogen, moeten, willen aan bieden. Dat maakt het op dit moment tot een volmondig: welkom Koningin Beatrix. Alno heeft als internationaal befaamd keukenmerk haar naam hoog te houden... De Schelde boogt op 'n goede reputatie van zestig jaar... Daarom zeiden Alno en De Schelde 'ja' tegen elkaar. Daarom is De Schelde niet zomaar 'n keukenzaak. Daarom vindt u bij De Schelde uiterst vakbekwame adviseurs in totale Keukentechniek, Daarom laten zo véél mensen zich adviseren door De Schelde! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (016401 36910 Het bejaardentehuis Ten Anker heeft een eigen vlag: een zwart anker op een blauwe ondergrond. Oud-schipper J.W. Quist, die voor zijn mede-bewoners van Ten Anker al menige tekening heeft ge maakt, zorgde voor het ontwerp. Nadat personeelslid Mevr. Kurvink de vlag had aangeboden, zorgden ontwerper Quist uit de Ten Ankerflat en tuinman I.D. v.d. Maas ervoor, dat de vlag in top kwam. Alleen was er op die zonnige dinsdagmiddag 15 april te weinig wind om de vlag in volle glorie te kunnen zien wapperen. Niettemin liep al het perso neel en menige bewoner van Ten Anker uit om van de feestelijke gebeurtenis getuige te zijn. "Als die vlag wappert, dan is er wat te doen in Ten Anker", zei directrice Mevr. Koole. Dat was die dinsdagmiddag inderdaad het geval, want toen werd haar voorgangster mevr. J.M. Engelvaart gehuldigd wegens haar zilveren jubileum. Deze maand nog gaan de brandweer korpsen Thoien en Sint-Maartensdijk over op stil alarm, zodat er binnenkort in die twee plaatsen geen brandweersire nes meer te horen zijn als de vrijwilligers op blussingspad moeten. Stavenisse en St. Annaland moeten het voorlopig nog met de sirene doen omdat de steunzen- der zover nog niet kan komen. Burgemeester Baerends deelde dat maandagavond in de gemeenteraad mee op vragen van raadslid P. van Schetsen (PvdA). De stil alarm apparaten voor de korpsen liggen al klaar. Er was nog even overwogen om te wachten totdat de steunzender klaar zou zijn, zodat met ceremonieel het stil alarm voor de hele Thoolse brandweer in werking zou kun nen treden. De burgemeester gaf echter de voorkeur aan snel stil alarm, zonder ceremonie. De raad had geen bezwaar tegen het beschikbbar stellen van 13.500 gulden voor vier nieuwe mobilofoons en een portofoon. Overigens verbaasde van Schetsen zich erover dat het argument 'technisch verouderd' werd gebruikt voor vervanging van de huidige mobi lofoons. Een jaar geleden, toen de om bouw van de verbindingsapparatuur al ter sprake kwam, werd dat niet gesteld en toen waren de mobilofoons vijf jaar oud. "Of toen is het niet goed bekeken of ik snap het niet" zei van Schetsen. De burgemeester antwoordde, dat som mige mobilofoons wel zeven jaar mee gaan, maar nu ze omgebouwd moesten worden, gaf de regionaal commandant bij mobilofoons van zes jaar oud, de voorkeur aan algehele vernieuwing. De Thoolse brandweer heeft vier mobi lofoons nodig en een portofoon voor de De Thoolse gemeenteraad riep maandagavond beslist geen 'bravo,bravo', over het voorstel van b en w om 280 gulden startsubsidie te geven aan de 27 MC vereniging C.A.T.E.O. (Communicatie, amateurs, Thoien en Omstreken). Na heel wat discussie staakten de stemmen: 8-8. Het afwezige SGP-raadslid C.A. Rijnberg zal in de vol gende vergadering de doorslag moeten geven. Gezien de opstelling van zijn fractie ziet het er niet best uit voor de 27 MC'ers. Behalve de drie wethouders stemden de drie CDA-raadsleden, Mevr. N.MJ. Boissevain-van Riet (PvdA) en Dhr. J.W. Hilbron (WD) voor de subsidie. De drie SGP'ers, drie PvdA- en twee WD-raadsleden waren tegen. De 280 gulden vormden de kosten van de notaris en de inschrijfgelden bij de kamer van Koophandel, die de nieuwe vereniging CATEO zou moeten betalen. De welzijnscommissie had positief geadviseerd over deze startsubsidie. "Er is wel over gewikt en gewogen, maar het gaat alleen om een duwtje voor oprich ting van de vereniging. Als CATEO eenmaal bestaat, verwacht men zoveel leden, dat de vereniging zichzelf kan bedruipen", zei Mevr. Boissevain. Ze vond dat zendamateurs evenals volks dansers voor subsidie in aanmerking kwamen, al hebben de laatsten dan een grote ruimte nodig om in groepsverband te kunnen werken. Ook raadslid Hilbron, evenals Mevr. Boissevain lid van de welzijnscommis sie, durfde het in zijn laatste raadsver gadering oneens te zijn met zijn fractie voorzitter M. van Damme. 't Gaat er overigens niet om om de pot zo gauw mogelijk leeg te maken. We moeten al leen subsidiëren waar het nodig is", zei het WD-raadslid. Als derde commis sielid handhaafde ook CDA-fractie- voorzitter W.C. van Kempen zijn standpunt. "Wij hebben een grens ge trokken door alleen de notariskosten en de inschrijving bij de Kamer van Koop handel te subsidiëren", aldus van Kem pen. Commissielid M. Dijke (SGP) kwam terug op zijn positief advies. Hij hoorde tijdens de discussie zoveel kri tiek, dat Dijke tegenstander werd van 27 MC subsidie. WD-fractievoorzitter M. van Damme kon niet weglopen met het voorstel. "De 27 MC'ers werken met vrij dure appa ratuur, die ze privé aanschaffen, zoals sportvissers een bootje hebben en hen gelaars die vanaf de kant vissen, hun materiaal. De zendamateurs hebben geen instructeur en geen lokaal. Als je dan met zestig leden nog niet eens 4,50 per man op tafel kunt leggen Je moet pas subsidie verlenen als het maximaal haalbare bij de leden, niet voldoende is. Hier is nog niets. Er wordt over een clubblad gesproken, maar daarvoor moet elke vereniging zelf zor gen. Moet deze lijn nu doorgetrokken worden als aanmoedigingssubsidie? Dit past niet in onze algemene subsidieve rordening", aldus van Damme. PvdA- raadslid J. de Bres was het daarmee eens. "Mensen die een hobby bedrijven moeten zelf voor de aanloopkosten zor gen, zoals bijvoorbeeld een fotoclub. Organiseert men activiteiten waarvan de bevolking kan profiteren (passieve re creatie), zoals de fototentoonstelling in St. Annaland, dan moeten we subsidië ren", zei de Bres, die hiervan een prece dentwerking verwachtte. Ook SGP-fractievoorzitter Th. Aar- noudse meende niet op de goede weg te zitten als de raad de 27 MC subsidie zou accepteren. "Gezien de vele leden is 280 gulden ook een kleinigheid", vond Aar- noudse, die nog informeerde of de zen damateurs geen storing veroorzaken. PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen zei dat B en W met dit voorstel al over de streep waren gegaan. 't Gaat te ver om de 27 MC'ers subsidie te geven", vond hij. Het PvdA-raadslidhad gelezeü dat zondagmiddag een honderdtal 27 MC'ers met hun apparatuur in de eigen auto in Zevenbergen bijeen waren ge weest. Burgemeester E. Baerends liet weten, dat B en W evengoed hun bedenkingen hadden. "Wij waren niet enthousiast maar toch hebben we begrip getoond omdat het een stuk stimulering van nieuwe initiatieven inhield. Het is een goede zaak dat er in de gemeente ver schillende activiteiten zijn. Met deze startsubsidie dragen we overigens geen verdere verantwoordelijkheid voor de toekomst", zei de burgemeester. Wat eventuele storingen betrof, deelde Dhr. Baerends mee, dat de 27 MC wettelijk is toegestaan, zij het onder bepaalde voor waarden, maar dat is niet ter beoorde ling van B en W. Wethouder Koopman had in B en W zijn stem reeds aan het voorstel gegeven, maar als hij toen de reacties van de raad had geweten, zou hij ook hebben tegen gestemd. Nu handhaafde hij zijn stand punt en volgde het positief advies van de welzijnscommissie. De burgemeester benadrukte dat met de startsubsidie geen enkele uitspraak werd gedaan of een richtlijn werd gegeven. "Dit houdt niet automatisch in, dat we hiermee verder gaan", zei de raadsvoorzitter, die Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 TEL. 01670 Steenbergen -63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 1 .Advertentie IM Advertentie IM De start voor de 1 km van de derde Rode Kruisloop Thoien, die zaterdag ondanks de harde wind op zes afstanden meer dan duizend deelnemers trok. Burgemeester E. Baerends heeft z'n startpistool nog omhoog, terwijl de kinderen zich met hun begeleiders uit de voeten maken op weg naar de Molenvlietsestraat en het fraaie parcours door het Bosje, rond de molen naar de Oudelandsestraat. De duizend deelnemers liepen 1800 tot 1900 gulden bij elkaar voor materiaal ten be hoeve van de Rode Kruiscolonne. centraal commandant P.A. Lindhout, wat 16.863 gulden vergt. Begin vorig jaar werd 10.100,— geraamd voor de om bouw van de verbindingsapparatuur van de brandweer in verband met de toekomstige aansluiting op het net van de regio Roosendaal. Hierin was 3.350 gulden begrepen voor ombouw van vier mobilofoons. Volgens de regionaal commandant zal de kwaliteit echter niet verbeteren omdat de mobilofoons al zes jaar oud zijn en technisch verouderd. Hij adviseert vier nieuwe mobilofoons te kopen en een portofoon voor de centraal commandant. De kosten zijn 16.863 gulden, zodat er na de al geraamde 3.350 nog 13.500 gulden door de gemeente raad beschikbaar gesteld dient te wor den. Op vragen van de CDA-raadsfractie over reorganisatie van de regionale brandweer, delen b en w mee, dat de gemeente Thoien volledig betrokken wordt bij het samengaan van de regio nale brandweren Roosendaal en Bergen op Zoom. De minister heeft Roosendaal definitief erkend en B.o.Z. voorlopig met het oog op de vorming van 1 regio nale brandweer voor West-Brabant, Thoien, St. Philipsland. De taken van de plaatselijke brandweren blijven onaan getast. zal woensdag 30 april en maandag 5 mei 's avonds om acht uur in de praktijk Hoogstraat 15 te Thoien aanwezig zijn voor het verhelpen van acute pijnklachten. Advertentie I.M. overigens vond dat nieuwe verenigingen evengoed op de 28° gulden aanspraak zouden kunnen maken. Verdere discus sie kapte hij af. "In b en w hebben we er al een uur over gesproken en hier zijn we ook al twintig minuten mee bezig. Er zijn andere agendapunten die belang rijker zijn", aldus Dhr. Baerends. Dan kwam de volksdansgroep 'Dodi Dodi' er beter af. Met de stemmen van de vier SGP'ers tegen, kreeg de eilande- lijke vereniging 1261 gulden voor dek king van het exploitatietekort. De meerderheid van de raad vond 't een zinvolle vrijetijdsbesteding. 'Ze pakken 't serieus aan en misschien komt er bin nenkort een uitvoering", zei mevr. N.MJ. Boissevain- van Riet (PvdA), die zich overigens afvroeg wat 'Dodi Dodi' eigenlijk betekende. Die vraag bleef onbeantwoord. VVD-raadslid J.W. Hil bron onderstreepte het eilandelijke ka rakter,. Hij was voorstander van 1 vere niging in plaats van vele, kleine Dodi's. Overigens had Hilbron twijfels over de hoogte van de contributie. Zijn fractie voorzitter M. van Damme meende, dat de raad zeker van verenigingen die sub sidie krijgen, mag verwachten dat ze iets laten zien. Raadslid M. Dijke verklaarde namens de SGP-fractie om principiële redenen tegen subsidie voor de Thoolse volksdansgroep te zijn. Troonswisseling 0 De monarchie 0 Tulpen voor Canadezen. 0 Commissaris Boertien deelde handtekeningen uit. 0 Ziekenhuisbus wordt beter 0 Ruim 20 mille voor Thoolse voor lichting 0 In de Oosterschelde geven en ne men Een schoolbestuur kreeg op ë'n kop 0 Geen vetpot voor winkeliers Sta venisse 0 Stakende stemmen subsidie 27 mc zendamateurs 0 De oranjeprogramma's op ko mende woensdag 0 Gymzaal Poortvliet kost veel meer dan raming 0 De nieuwe vlag voor Ten Anker 0 Concert van gehalte van Smal- stads mannenkoor 0 Het glanzend Smidsklokje Vosse- meer 0 Tholenderwijs veel gelezen ru briek Voor Elvina afgelopen 0 Arbeidsmarkt niet gunstig 0 Stil alarm brandweer van start 0 De derde Rode Kruisloop in volle glorie 0 Tholense Boys 2 kampioen 0 Nog een zee van ander nieuws in dit koninginnenummer. 0 Terwijl de Thoolse rondvraag nog moet wachten 0 Die woensdag niet vlagt, doet .het waarschijnlijk nooit 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's Als een gebaar van dankbaarheid en vriendschap wil het gemeentebestuur van Thoien 1000 bollen van oranje-rode tulpen schenken aan de Canadese be vrijders van ons land in 1944/1945. Het Nationaal comité "Thank you Canada" ontvangt ter gelegenheid van onze 35- jarige bevrijding 1250 Canadese strij ders. De thuisblijvers, die destijds ook deel uitmaakten van de bevrijdingsle gers, worden bedacht met tulpen. Een pakket kost 380 gulden. "De vrijheid, die zo dikwijls als zo van zelfsprekend wordt ervaren, heeft veel strijd en bloed gekost. Het is goed om daar steeds weer bij stil te staan. Het idee van de tulpengroet kan onze gevoelens onder meer weer eens accentueren", al dus b en w. De commissie financiën van de Thoolse gemeenteraad sprak dins dagavond van eea lofwaardig idee. o.a. Stijlgroep Groningen Alain Rivièra V.S. Manoreal en andere gerenom meerde merken v.a. Bergen op Zoom, Van Konijnenburgweg 61 Vrijdag koopavond - Gratis parking Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1