Oud-Vossemeer kostelijk monumentje rijker Tholenderwijs vindt gretig aftrek Elvi St. Maartensdijk gesloten medewerkers Thoolse Arbeidsmarkt ongunstig en eenzijdig Donderdag 24 april 1980 EENDRACHTBODE 11 Met Smidsklokje uniek stukje historie bewaard bord. Bewegende figuren. Tholen promotion Volkskunst. Volgens enquete gemeente Tholen Geïnteresseerd Dienstverlening Bewonersbrief Betere kaarten. Niet indutten Wij zoeken voor ons bedrijf in Bergen oo Zoom. Wij bieden vast en goed betaald werk in 4-ploegendienst en dagdienst. Bel voor informatie 01640-32331. Goede weg Als straks de zomer begint zult u zich prettig voelen in 'n mantel van UW SPECIAALZAAK De grote schare met belangstellenden bij het Smidsklokje in Oud-Vossemeer moest donderdagmiddag wel even geduld hebben, maar toen het uurwerk vijf over vier aanwees, kwamen de ruitertjes in beweging, 't werd even stil maar na enkele ogenblikken van bewondering, klonk er applaus op voor het fraaie staaltje volkskunst van dorpssmid Johannis Verkerke. "Een uniek stukje historie is bewaard", zei de Thoolse burgemeester E. Baerends, die bijzonder blij was met de inzet van mevr. J. E. Zelders-Thomas voor dit project. De eigenaresse van "De Twee Stoven" uit Tholen is al aan een volgend karwei begonnen: restauratie van het interieur'van de N.H.Kerk in Vossemeer. "Het zal wel puur toeval zijn, dat van daag in Amsterdam de voltooiing van het grootste (de Nieuwe Kerk) en hier in Oud-Vossemeer de voltooiing van het kleinste monument in Nederland offi ieel wordt gevierd", bracht mevr. Zel- ders naar voren op het zonnige pleintje op de hoek Raadhuisstraat J. Vos en Ons smidsklokje, dat dit jaar 200 jaar oud wordt, is waarlijk in goed gezelschap, want in Amsterdam staat vandaag de Nieuwe Kerk in het middelpunt van de belangstelling. Relatief zijn zij beide even interessant. Het kleinste monu mentje waar wij voor staan, is gemaakt door een man die er ongetwijfeld plezier in moet hebben gehad om iets meer met zijn handen en vakkennis te doen, dan wat de dorpssmid in die tijd normaal om handen had. Het moet wel een man met veel gevoel voor humor en fantasie zijn geweest. Het is een goed ding, dat zijn schepping, voor de zoveelste maal wel iswaar, weer tot vernieuwd leven is ge bracht. "Aldus mevr. Zelders. Ze bereidde de belangstellenden er wel op voor dat de poppen, die er zo fris en helder bijstonden, misschien nog niet precies de bedoeling van hun meester begrepen hadden. "Mogelijk zijn ze hun bewegingen nog wat vergeten. Neemt u het hun en zeker ook de meester-klok - kenmaker niet kwalijk. Hij heeft de laatste weken nog heel wat tegenslagen moeten overwinnen ,wat bemoeilijkt werd doordat hij hier zover vandaan woont. (Dhr. Landheer in Wesep). Er zijn zeker nog wat technische problemen Het Smidsklokje aan de gerestaureerde gevel van de fa. J.J. Vos en Zn. op de hoek Raadhuisstraat/ Voorstraat in Oud-Vossemeer. De grote klokkenluider slaat de hele uren op de nu 200 jaar oude bel. Het smidje achter het deurtje slaat de halve uren op een bel, nadat het deurtje geopend is. De ruitertjes rijden weer rond en de scharenslijper laat z'n steen weer draaien. Ook het molentje draait weer, terwijl de trompetter met zijn lange pandjesjas de gehele dag heen en weer loopt voor het schildwachters- huisje. Het werkt allemaal nog niet per fect, maar dat komt vast wel. op te lossen, maar wij kunnen nu toch al duidelijk voor ons zien, welk een koste lijk, origineel en nu weer levend monu mentje Tholen in Oud-Vossemeer rijker is geworden. Maar wat is meestal het gevolg van zo'n monumentje? Wie het ziet zal zich al gauw afvragen, wat de geschiedenis is van dit originele speel- werkje Om te voorkomen dat de be woners telkens met dezelfde vragen worden lastig gevallen, kan men bij de ANWB borden aanvragen waar een korte beschrijving op gezet wordt. In samenwerking met en gesubsidieerd door monumentenzorg zijn deze dikke, donkerbruine borden met uitgefreesde witte letters, mooi uitgevoerd. In overleg met de Thoolse ge-, meente-archivaris, dhr. J. P. B. Zuurdeeg, hebben we de tekst samengesteld en het bord vorig jaar oktober aangevraagd. Tot mijn grote vreugde kan ik de fam. Vos nu het bord aanbieden, mede namens de ANWB. Laat ons hopen, dat er vaak met evenveel belangstelling en bewondering naar gekeken wordt als nu het 9eval is", zo besloot mevr. Zelders, waarna ze het bord aan dhr. Vos overhandigde. De tekst van het ANWB-bord luidde: 'smidsklokje, uurwerk met bewegende figuren, gemaakt door de hoefsmid Jo hannis Verkerke tussen 1780 en 1786. De man met de hamer slaat de hele uren op de grote bel. De man achter het deurtje de halve uren op de kleine bel. Gerestaureerd in 1980. ANWB'. Na een feestdronk in de Vossenkuil liet burge meester Baerends weten, woensdagmid dag al een voorproefje van het enthou siasme over het smidsklokje te hebben gehad tijdens het bezoek van de com missaris der koningin, dr. C. Boertien, aan Tholen."Wij allemaal zijn op deze heugelijke dag blij met de fam. VosHet aanzien van hun pandje is duidelijk verbeterd, maar daarnaast is er een uniek stukje historie 6 voor de toekomst behouden. Van harte gecomplimenteerd met dit mooi stukje werk. Wanneer je als zakenman in handen komt van allerlei subsidiërende instanties, kun je de moed wel eens verliezen. Dat u het toch hebt volgehouden, is een welverdiende pluim waard. Wis en waarachtig is het geen eenvoudige zaak op het gebied van mo numentenzorg stappen vooruit te doen. Het valt niet mee om mee te dingen uit de ruif van monumentenzorg. Dat u het gelukt is, stellen we bijzonder op prijs. Op bescheiden wijze heeft de gemeente een bijdrage geleverd door dit werk te begeleiden, de tekeningen te maken en deze receptie aan te bieden", aldus de •burgemeester. Dhr. Baerends hoopte, dat velen bij het huisje zouden stilstaan, zodat het geres taureerde smidsklokje een bijdrage zou leveren tot een stukje Tholen promo tion. Hij was blij met de aanwezigheid van mevr. Zelders op Tholen, want op het gebied van monumentenzorg is er nog meer te doen. "Dat is geen af schuifsysteem maar een samenspel. Het particulier initiatief, liefhebbers van cultuur en de overheid kunnen samen nog veel meer doen. Dan denken we niet alleen aan Tholen en St. Maartensdijk of grote werken zoals molens en kerken, maar pok boerderijen woningen met levensbomen en visperken. In dit ver band is het gemeentebestuur blij met de Stichting Stadsherstel in Tholen, maar deze stichting zou het breder moeten zien dan het stadje Tholen. Men zou ook in andere kernen tot actieve groepen moeten komen en zien hoeveel schoons en goeds er nog is. Er is met een stuk enthousiasme nog heel veel aan voor- lichting te doen om samen te proberen het vele moois te behouden. De restau ratie van het smidsklokje is daarvoor een stimulans. Mevr. Zelders is al weer met iets nieuws bezig en wie zijn wij dan, dat we haar van haar «keuze afbrengen", zo besloot burgemeester Baerends. Dhr. M. Vos sprak een dankwoord tot de burgemeester voor de medewerking van het gemeentebestuur en de ambachts -lieden (metselaar Vader, timmerman Hommel en schilder Ridderhof) voor de prettige manier waarop de bouw tot De rubriek Tholenderwijs in de Een- drachtbode vindt gretig aftrek bij zowel mannen als vrouwen van elk onderwijs niveau. Circa 88.5 van hen die op de enquete hebben gereageerd, nemen op een of andere manier kennis van de ru briek. Het stemt tot tevredenheid, dat een overgrote meederheid het taalge bruik in Tholenderwijs gemakkelijk vindt. Dat concludeert het gemeentebestuur van Tholen aan de hand van de resulta ten van het opinie-onderzoek naar de gemeentelijke voorlichting, dat novem ber/ december vórig'jaar onder 3% of 552 Tholenaren werd geho den. 't Was een steekproefsgewijze enquete, die bij een globale toetsing aan de leeftijdsop bouw van de gemeente Tholen, als re delijk representatief mag worden be stempeld. Van de 552 formulieren kwa men er 288 of 52.1% terug: 122 vrouwen en 166 mannen. Uit de enquete blijkt volgens het ge meentebestuur duidelijk d t de bevol king van Tholen is geïnteresseerd in het reilen en zeilen van de gemeente. Zowel mannen als vrouwen, ook met de lager opleidingsniveaus, geven aan behoor lijke belangstelling te hebben voor het werk van de gemeente. Uit de enquete bleek, dat de Eendrachtbode 'een zeer hoge attentiewaarde' heeft, aldus b en w .Bijna 93% van de geenqueteerden (zij die het formulier terug stuurden) ver klaarden de e.b. te lezen. Gelet op het feit dat in de e,b. de gemeentelijke in formatie-rubriek Tholenderwijs is op genomen, mag dit als zeer positief wor den ervaren, aldus b en w. Het feit dat een aantal geenqueteerden niet helemaal tevreden is over het geno ten dienstbetoon, kan wellicht ook enigzins worden teruggebracht tot het niet inwilligen van door betrokkenen 'gedane verzoeken. Niettemin dient het dienstbetoon ten allen tijde zo optimaal mogelijk te zijn. Ook de gemeentelijke dienstverlening via postkantoren en agentschappen wordt als zeer positief ervaren en zeer gewaardeerd. De Thoolse burger geeft te kennen zeer tevreden te zijn over de mogelijkheden die het gemeentebestuur biedt om hem te betrekken bij belangrijke beslissin gen. Nog geen tien procent meent in deze onvoldoende aan zijn trekken te komen. De bewonersbrief (die twee keer voor de inspraakavonden over het welzijnsbe leid gebruikt is) is nog niet voor honderd procent ingeburgerd. Van de 288 inwo ners gaven er 160 te kennen de brieven te lezen. Naar gelang er meer bewo- nersbrieven zullen verschijnen, zal dit aantal naar verwachting toenemen. De bewonersbrief werd door 169 onder vraagden een goed informatiemiddel genoemd. Uit iets meer dan 20% van de ontvangen enquete-formulieren bleek, dat er be hoefte bestond aan meer informatie- /inspraakmogelijkheden. De door deze groep aangedragen suggesties zijn ech ter - op een enkele uitzondering na -minder bruikbaar. Bijna tachtig pro cent meent echter dat het gemeentebe stuur niet verder moet gaan dan nu het geval is. Voorshands kan op de huidige weg (bij voorbeeld plan Kom Tholen) worden voortgegaan. Alleen kan de verzorging van de informatie- en inspraakavonden nog wel worden verbeterd met behulp van meer en beter kaartmateriaal, foto's en dia's. Zonder de opmerkingen van de 288 in woners te willen bagatelliseren, kunnen de 'boodschappen' die tot slot'van vraag acht konden worden meegegeven, voor kennisgeving worden aangenomen. B en W signaleren nog wel twee markante uitspraken: 1. Hoorzittingen zijn meer verdedigin gen van door het gemeentebestuur ge nomen besluiten. 2. Richt het gemeentebestuur zich vol doende naar de uitspraak van de in spraak? "We doen het nog niet volgens de en quete, maar we. moeten niet indutten", zei VVD-fractievoorzitter M. van Dam me maandagavond in de gemeenteraad. "Tholenderwijs verheugt zich in een steeds groeiende belangstelling, maar we moeten niet blind varen op een en quete waaraan maar 52% van de aange schreven inwoners heeft meegewerkt. We moeten alle vormen van informatie en voorlichting aangrijpen voor de Thoolse burgers", aldus van Damme. PvdA-raadslid J. de Bres, die graag een exemplaar van de conclusies voor de raadsleden wilde, vond dat een deelna me van 52% de Tholenaars sierde, ge zien het verloop van landelijke enque- tes. CDA-fractievoorzitter W.C. van Kempen had een aantal punten in de enquete gezien, die hij voor nadere bes preking in de commissie bestuurlijke aangelegenheden (waarin de fractie voorzitters zitting hebben) wilde behan delen. Ook SGP-raadslid M. Dijke noemde dat een goede zaak. Hij con cludeerde verder uit de enquete, dat bouwvergunningen sneller verleend zouden moeten worden. GENERAL ELECTRIC PLASTICS B.V. Postbus 117,4600 AC Bergen op Zoom, Holland Tel.: (01640) 32911 e u c •o De damesconfectiefabriek Elvina in St. Maartensdijk heeft vrijdagmiddag om 1 uur de produktie in het gebouw aan de Schakelweg gestaakt' Wegens concen tratie van de activiteiten in de hoofd vestiging Steenbergen, sloot Elvi St. Maartensdijk na bijna 23 jaar definitief de deur. Voor bedrijfsleidster mej. Mi- chels en haar medewerksters was dat geen prettige dag, hoewel ze de laatste maanden al wat gewend waren geraakt aan het proces van onttakeling. Gelei delijk vertrokken er personeelsleden van de totaal 45 vrouwen die bij Elvi werk ten' Ze hadden gesolliciteerd en elders werk gevonden. Daardoor kwamen er ook naaimachines en strijkbouten stil te staan' Hoewel de perspectieven begin januari somber waren, verwacht de di recteur van het arbeidsbureau Tholen, dhr. J.P.M. van der Male, dat er maar tien werklozen overblijven. De meesten daarvan zijn getrouwd. Elf vrouwen gaan mee naar de hoofdvestiging van Elvi in Steenbergen. Daarvoor rijden er twee busjes: een uit Stavenisse en een uit St. Annaland. Van de personeelsleden die elders werk vonden, gingen er o.a. naar Primair, Sint Maartenshof, de ge meentesecretarie, de Rabobanken, Mevr. J.E. Zelders-Thomas, regiocor respondente van de Bond voor Heem schut, bereidde de belangstellenden bij de officiële ingebruikname van het Smidsklokje alvast voor op eventuele haperingen in het pas gerestaureerde monumentje. De kijkers moesten inder daad wat geduld hebben, maar na vier uur kwam iedereen in het Smidsklokje toch in beweging. stand was gebracht. Dhr. Vos bood mevr. Zelders en dhr. Landheer voor hun voortreffelijke medewerking elk een enveloppe met inhoud aan. Beiden lieten weten, totaal perplex te staan. Namens de bond van Heemschut in Zeeland sprak tenslotte dhr. P. A. Boot uit Tholen. Hij feliciteerde de fam. Vos met het schone en kleine cultuurmonu ment. "Met z'n allen kunnen we hier blij mee zijn, want het smidsklokje is een stille getuige van de vroegere volks kunst. Daar is nu geen tijd meer voor door de telivisie en dat is jammer. Daarom te meer zijn we blij, dat er mensen zijn zoals mevr. Zelders, correspondente van de bond van Heemschut in de regio Tholen, die hun tijd aan deze monu menten geven. Ik hoop, dat we vele dingen die vooruit geschoven zijn, nog kunnen restaureren", zei dhr. Boot. vossemeer kan weer pronken met zijn gerestaureerde smidsklokje. "Moetje nu juist punten die betrekking hehben op de voorlichting in een beslo ten commissie behandelen?", wierp PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen het CDA en de SGP voor de voeten. Van Kempen:'t Gaat over personen en daar ga ik niet in een openbare vergadering over spreken. Burgemeester Baerends was het met van Schetsen eens, dat de resultaten van de enquete in de openbaarheid behandeld zouden moeten worden. Het PVDA-raadslid had maar 1 opmer king gelezen die betrekking had op een persoon, namelijk dat het bestuurslid van de woningstichting Beter Wonen dat spreekuur houdt om huizen te ver huren (raadslid L. Kloet) een honde- baan heeft. Van Schetsen wilde dat he lemaal onderschrijven en de burge meester deed dat eveneens. De raads voorzitter concludeerde uit de enquete, dat het gemeentebestuur van Tholen op de goede weg zit. "De resultaten onder strepen dat. Een respons van 52% is ook echt nog niet zo gek. We pretenderen geen wetenschappelijk onderzoek, maar een goede steekproef', aldus de burge meester. De werkloosheid van mannen op Tholen en St. Philipsland daalde tijdens de maand maart van 204 tot 150. De daling deed zich hoofdzakelijk voor bij de seizoengevoe- lige bedrijfstakken. De vermindering van het aanbod was het grootst bij de water- spoor- en wegenbouw, t.w. een daling van 26. Bij de bouw en landbouw verminderde het aanbod met resp. 8 en 7 mannen. In vergelijking met vorig jaar maart daalde de werkloosheid van 169 tot 150. De vraag naar mannen daalde van 31 op 25. Eind maart 1979 was de vraag 32. De werkloosheid van vrouwen daalde van 46 op 42. Eind maart 1979 was er vraag naar 10 vrouwen. De arbeidsmarktsituatie voor mannen en vrouwen blijft gezien de geringe vraag ongunstig en zeer eenzijdig. Onderstaand overzicht geeft de juiste situatie weer omtrent de ontwikkeling van de werkloosheid in vergelijking met vorige maand en de overeenkomstige maanden van het vorige jaar. f Timpa Tholen, Engelvaart Nw. Vosse meer en Avio Fokker. Verschillende vrouwen schakelden over van de con fectie naar een administratief beroep Ook wed er een verkoopster. De Elvi- medewerksters kregen aan de hand van de dienstjaren een vast bedrag, terwijl er voor hen die nog nergens aan de slag konden komen, een afvloeiingsregeling was. Er lopen nog enkele sollicitaties. Elvi is vast van plan ook vanuit Steen bergen de band met Tholen te behouden via Thoolse personeelsleden. MANNEN Beroepsgroepen febr. '79 mrt. '79 febr. '80 mrt. '80 Bouwnijverheid 39 8 28 20 Grondwerken 41 22 53r 27 Metaalnijverheid 20 18 10 8 Landbouw 34 26 28 21 Handel 6 3 4 5 Niet varend verk pers. 10 8 10 6 Kantoor/onderw. pers. 10 9 17 15 Los arbeiders 53 45 35 30 Pers. algemene dienst 21 15 9 7 Overige beroepen 21 15 10 11 Totaal werkloze mannen 255 169 204 r-#ur 150 Totaal aanvragen mannen 41 32 31 25 VROUWEN Handel 6 5 9 7 Horeca 7 6 5 5. Kantoor/onderw. pers. 16 v16 11 13 Soc./gen. zorg 8 5 8 4 Los arbeiders 6 7 7 7 Pers. alg. dienst 2 3 2 - Overige beroepsgroepen 6 7 4 6 Totaal werkloze vrouwen 51 49 46 42 Totaal aanvragen vrouwen 9 '10 5 3 Bouwnijverheid De afneming van het aanbod was aanzienlijk geringer dan vorig jaar. Er is duidelijk sprake van een afnemende werkgelegenheid. De vraag naar bouwvakkers is dan ook afgenomen. Grondwerken In deze sector waren de meeste werklozen geregistreerd. Tijdens de maand maart nam het aanbod flink af. Toch is de vraag m.n. ook in andere gewesten verminderd. Betonverwerkende - houtverwerkende industrie en techn. installatiebedrijven Het aanbod bij deze beroepsgroepen is vrijwel nihil. De verminderde bedrijvigheid in de bouw heeft nog niet geleid tot ontslagen bij deze sectoren. Kleding De vraag naar modinettes is gering. Het ligt in de verwachting dat in april 1980 het aanbod iets zal stijgen. Metaal Het aanbod van metaalbewerkers is reeds,lange tijd zeer gering. De werkgelegenheid in de metaalsector is het laatste jaar ruimer geworden. Landbouw Het seizoen in de landbouw en aanverwante bedrijven nam een aanvang. Nu minder werklozen dan een jaar geleden. Kantoor/onderwijzend pers. Het aanbod van vrouwen en mannen blijft steeds van enige omvang. De vraag is gering. Jeugdigen Het aantal mannelijke jeugdigen beneden de 19 jaar betreft een aantal van 4. Het aantal jeugdige ingeschreven werkloze vrouwen bedraagt 9. Plaats van inwoning Van de 150 werkloze mannen is een 19-tal mannen afkomstig van St. Philipsland. Van de 42 werkloze vrouwen is een 6-tal vrouwen afkomstig uit laatstgenoemde gemeente. Kremerstraat 11-13 BERGEN OP ZOOM Adverteptie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 11