Sint Annalandse ondernemers steken hand in eigen boezem om marktpositie te verbeteren IN SCHERPENISSE GEEN DIKKE PORTEMONNEE VOOR DE WINKELIER Vervolg plaatselijk nieuws Smosseweer éf poo»tvl/£t\%v^«v hmrtensduk \U 'f Niet de overheid, maar zelf doen KAA BEE AANBOD IS (TE) GROOT Donderdag 17 april 1980 EENDRACHTBODE 9 wolen wupsland rn\ ouo- <r~*T\ Stavenisse Sint Maartensdijk ANfiA JAC0BAP0LDFP Poortvliet Scherpenisse VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Het aanbod. Geringe afvloeiing. Waardering. Koopavond zit goed. Het positieve aanbod. Consumenten tevreden. Verschraling n STAVENISSE0 5^^ Dinsdag 22 april a.s. zal de SC Stavenis se weer oud papier ophalen. Advertentie IM Wijziging Plan dorpshuis In verband met wijziging van het plan tot (ver) bouw van het Dorpshuis willen b en w van de gemeenteraad meer geld om het honorarium van architect Th.W. Moerland te kunnen betalen. Het eerste schetsplan werd in brede kring bespro ken en beoordeeld. Een en ander heeft ertoe geleid, dat dhr. Moerland is ge vraagd het plan op een aantal punten nader te bezien en aan te passen op basis van naar voren gekomen wensen. Zoals het zich nu laat aanzien, zal het uitge werkte voorstel pas over een aantal maanden klaar zijn, zo schrijven b en w aan de gemeenteraad. Nieuw schietlokaal Wegens de dijkverzwaring is de schiet vereniging Prinses Beatrix verplicht de schietbaan met het bijbehorende lokaal op te geven. In de noordwestelijke hoek van de Stavenissepolder wil de vereni ging een nieuw schietlokaal bouwen. Deze grond heeft echter een landbouw- bestemming. B en w stellen de gemeen teraad voor, een voorbereidingsbesluit te nemen om dit bestemmingsplan te wijzigen. Verbinding bos-Boswei Nu b en w met de laatste twee van de totaal vier betrokken eigenaren over eenstemming hebben bereikt, is de laat ste belemmering weggenomen voor het maken van de verbinding tussen bos en Boswei. De raad beslist maandagavond over de aankoop van twee percelen grond aan de Poststraat van dhr. J. Van Haaften en dhr. C.J. De Graaf. De raadscommissie onroerende zakenis het met de transacties eens. Nu weer een gedeelte van het bestemmingsplan Poststraat en omgeving bouwrijp is ge maakt, kan de PZEM vijf lichtmasten plaatsen en 1 verplaatsen. Twee bloembakken Blauwstraat Nu de nieuwe huizen bijna klaar zijn en de huidige bestrating slecht is, willen b. en w. in de Blauwstraat de definitieve bestrating aanleggen. In dit plart is ook de aanleg en inrichting van twee bloembakken opgenomen, waarvan de kosten op 1400 gulden worden geraamd. Bouw machineberging Dhr. W.J. Oudesluijs wil aan de Pier- hoekseweg een machineberging bouwen voor zijn agrarisch technisch hulpbe- drijf. Zijn uitgebreide inventaris is nu ondergebracht in gehuurde bedrijfsge bouwen. In verband daarmee is oprich ting van een eigen machineberging dringend gewenst. B en W zijn bereid daarvoor het bestemmingsplan te wijzi gen. Het college wil verder aan de Oude- landseweg een bollenschuur bouwen voor dhr. A.P. Bout. Dit als schadeloos stelling voor het verlaten van de bollen schuur bij het perceel Hoge weg 10, dat door de gemeente is aangekocht. On truiming van de schuur dient plaats te vinden op basis van de pachtregels, zoals die in de onteigeningswet zijn vastge legd. Na langdurige onderhandelingen is overeenstemming bereikt. De voor waarden hebben een wat ander karakter dan gebruikelijk is omdat de schade loosstelling niet in geld, doch in natura wordt verstrekt. Door te kiezen voor de bouw van een vervangend opstal kon een claim op aanleg van energievoor zieningen naar de nieuwe bouwplaats voorkomen worden. Deze constructie levert voor beide par tijen een meer aantrekkelijke transactie op, aldus b en w, die de raad voorstellen, de grond aan de Oudelandseweg aan dhr. Bout te verkopen voor de bouw van een vervangende schuur. Toch een garage B en W waren aanvankelijk niet inge gaan op het verzoek van dhr. J.M. van den Hoek, naast zijn huis in de Bloe- menlaan een garage te mogen bouwen. Aan de ene kant zou opnieuw een stukje openbaar groen verdwijnen en aan de andere kant kwamen er niet zo ver van dhr.v.d.Hoek garages aan de Wesvest. Nu dit laatste plan is veranderd in wo ningbouw, willen b en w alsnog een stukje openbaar groen verkopen gezien het grote belang dat dhr. v.d. Hoek blijkbaar hecht aan de bouw van een garage naast zijn woning. Toerclub De Bidon Onder Ideale omstandigheden werd door 19 leden van de toerclub via Sta venisse, Sint-Annaland en Oud-Vosse- meer 35 km. gefietst. Dat de belangstelling nog steeds toe neemt voor het toerfietsen bewijst de aanmelding van enkele nieuwe leden. Op 20 en 21 april worden er weer ritten verreden over het eiland Tholen, net een afstand van 40 km. Vertrektijden zijn zondag 9 uur en naandagavond half zeven vanaf het clublokaal aan de Kaaistraat 5. Beenbreuk na ernstig ongeval De tienjarige Jan Kees Koopman Lzn. is na een ongeluk met een handfreesma chine met ernstige beenbreuken en ver wondingen in het ziekenhuis Lievens- berg opgenomen. Het gebeurde vorige week vrijdag omstreeks elf uur, toen broer Chris bezig was met de handfrees in zijn tuin en in die van de buurman. De jongere broer was in de buurt aan het t knikkeren, toen hij het voor hem boei- ende tuinwerk ook eens wilde proberen. Dat werd toegestaan. Op het eind van de tuin liep de frees vast en Jan Kees zette het apparaat in de achteruitrijstand. Hij j kwam daarbij te vallen en terwijl de frees bleef doorrijden, werd het been gepakt. Een ernstige vleeswond van malende messen en een kuit- en dij beenbreuk waren de gevolgen. De ijlings toegesnelde broer was ontzet door de si tuatie, poogde de machine af te zetten en liep een kruisverwonding op. Dr. Veld man uit Stavenisse verleende eerste hulp, maar ondertussen had Henk Brinkman al voor de ziekenwagen ge zorgd. Chris kon na verzorging thuis blijven, maar Jan Kees ligt in het zie kenhuis. Dit is het derde achtereenvol gende jaar dat er een ongeluk met een j handfrees gebeurt. Eerder was dat het geval in Tholen en Oud-Vossemeer. Crossen aan zeedijken Enkele jongeren kregen een boete voor het crossen en soms ook Voor het zonder rijbewijs op een motor rijden. Dat cros sen gebeurde aan zeedijken, wat van zelfsprekend verboden is. Beschadigin gen zijn dikwijls het gevolg en dat kost het waterschap, dus de gemeenschap, geld. Boete voor mishandeling P.B. heeft een boete van 75 gulden ge kregen wegens mishandeling van zijn dorpsgenoot H.O. Tijdens een caféruzie in oktober van het vorig jaar werd O. in het gezicht geschopt bij de keel gegre pen, wat door de Middelburgse politie rechter werd bestraft. Het is weer boekenweek Omdat het boekenweek is wil de biblio theek u wat boeken laten zien die u meestal niet zo snel meeneemt maar die dat toch dubbel en dwars waard zijn. Daarom zijn op maandagavond 21 april van 18.00 uur tot 20.00 uur in de biblio theek aanwezig: Mevrouw van Veenendaal, die zeer goed thuis is op handwerkgebied, De Heer Jasperse, die veel weet van schel pen, gesteenten en mineralen, vooral van het eiland Tholen, Een kantklosster. Wie zijn boeken (veel) te lang thuis heeft gehouden en daarom een bezoek aan de bibliotheek steeds uitstelt, kan van 21 t/m 25 april gerust komen: in deze week hoeft geen boete betaald te worden, maar dan ook alleen in deze week! Van 21 april t/m 9 mei is er in de bi bliotheek een tentoonstelling van boe ken over de Tweede Wereldoorlog. Aankoop grond Muije en industrieterrein Voor woningbouw in Muijepolder en uitbreiding van het industrieterrein wil len b en w grond kopen van de dienst der domeinen te Breda, waarmee al in de cember 1978 de eerste onderhandelin gen werden gevoerd. Het college vindt de beschikbare 30.000 m2 grond op het industrieterrein onvoldoende om op korte termijn meerdere kandidaten van dienst te kunnen zijn. Daarom wil men een volgende fase bouwrijp maken. De grond in de Muijepolder is nodig voor woningbouw aangezien b en w proble men verwachten met de goedkeuring door G.S. Van Zeeland van Plan Noord. Het college vermoedt ook dat belang hebbenden beroep zullen aantekenen bij de Kroon, zodat het misschien wel vier a vijf jaar duurt voordat in plan Noord gebouwd kan worden, als De Kroon tenminste onherroepelijke goed keuring verleent. In de dorpskom kun nen er nog wel lege gaten opgevuld worden, maar niet voor alle typen hui zen (o.a. vrijstaande en halfvrijstaande bouw) is er de komende vijf jaar nog voldoende grond. Daarom is de Muije polder nodig. B en W vinden aankoop temeer gewenst, nu een groot gedeelte van de grond pachtvrij kan worden op geleverd. Daarmee bespaart de ge meente ruim 150.000 gulden. De kente ring in de marktprijzen voor ruwe agra rische grond komt bovendien tot uit drukking in de prijs. De raadscommissie onroerende zaken gaat met de plannen van b en w accoord. Viswedstrijd Theo Hengstmengel was met 1025 pun ten de eerste junior tijdens het interna tionaal concours van de Oosterschelde- vissers. De organiserende vereniging was bij de korpsen vierde met 4415p. Winnaar werd de zeester met 5055 p, 2e H.S.V. 4665p, 3e eendrachtvissers 4505 p, 5e HMSV 4280 p. Individueel was J. Bosters van HMSV algemeen kampioen met 2095 p. Eerste dame was mevr. C. Lepoeter van HVKK met 1050 p. Uit slag: 1. J. Bosters, HMSV, 2095 p. 2.J. Van Oeffelen, HSV 1445p 3. S. Van Achtmaal, puitaal, 1410p 4. A. Veraart, Zeester, 1300 p. 5. W. nouwen, HSV, 1235p. 6. A. Degens, EGHV, 1215 p. 7. H. Jonkhijm, de Vogel, 1200 p. 8. B. Van Loon, Glymesvissers, 1180 p 9. R. Boogaard, de Vogel, 1080 p. 10. A. Backx, Zeester, 1065 p. 11. Mevr. C. Le poeter, HVKK, 1050 p. 12. Mevr Dee- gens, Edelkarper, 1040 p. 13. Th. H engstmengel, Oosterscheldevissers, 1025 p. 14. P.Hage, Zeebaars, 1005 p. 15. J. Potappel, HMSV, 975 p. 16. Mevr. Mannes, Reimerswaal, 975 p. 17. A. Mathijssen, Eendrachtvissers, 970 p. 18. M.V.D. Zande, Eendrachtvissers, 950 p. 19. Arjan Lindhout, Oosterscheldevis sers, 920 p. 20. C. Luyks, Zeester, 915 p. noodzakelijk. B en w zijn daartoe be reid. G.S. van Zeeland keurden inmiddels een besluit van b en w goed tot verkoop van grond aan N. Rijstenbil. Valpartij fietsers 1 Tourclub Zeelands Welvaren, die zon dagmorgen met zeventien leden onder prima weersomstandigheden aan een rit van 60 km naar Moerstraten begon, kreeg op het eiland nog met een valpartij te maken, 't Zag er voor Martin de Haan vrij ernstig uit. Nadat Kees van Haaften eerste hulp had verleend, ging de volg- wagen met de gewonde naar Lievens- berg, waar een gebroken pink en en een grote snijwond aan zijn gezicht werd geconstateerd. Na behandeling mocht Martin De Haan gelukkig weer naar huis. De rit werd ingekort tot 45 km op het eiland. Maandagavond werd voor de eerste keer gefietst met veertien leden, die 50 km aflegden. Stroperij van grond De surveillan ew gen van de politie on- dekte zondagnacht omstreeks half twee in de Westkerkseweg een bruine auto met aanhangwagen die op een perceel land was geparkeerd. Eigenaar C.P.V.M. Van R. uit Breda, verblijvend op een camping, had voor zijn tuintje wat teeltaarde nodig en eigende zich dat toe van andermans grond. De Breda- naar kreeg een proces-verbaal, wat toch wel een bijzonderheid is. Eerder is er sprake van stroperij van een haasje of ander wild, maar niet van grond. Boete voor weghalen stenen A.L. uit Dinteloord en E.T. uit Steen bergen kregen van de Middelburgse politierechter elk honderd gulden boete omdat ze op de vuilnisstortplaats het Tuttelhoekje 56 kinderkopjes hadden meegenomen voor de aanleg van een pad. De Brabanders dachten, dat de stenen daar als waardeloos afval ston den, maar toen het duidelijk werd, dat de gemeente de stenen nodig had voor verharding van het terrein, werden de kinderkopjes teruggebracht. Verkoop woning AGO verzekeringen is voor 69.000 gul den eigenaar geworden van het woon huis met schuur en erf aan de Platteweg 13, grcot 1.95 aren. Dit vrijstaande huis je werd donderdagavond tijdens een openbare verkoping in de Gouden Leeuw aan de man gebracht door nota ris Mr.W. Loof. Het bod liep in het be gin vrij aardig, maar naarmate de be dragen hoger werden,liep de belang stelling terug. Camping de Zeester. De Maatschap Rozendaal- Versluijs wil op camping de Zeester aan de Goris- hoeksedijk een toilet-waslokaal bouwen omdat er momenteel niet voldoende sa nitaire voorzieningen zijn. Aangezien de grond een landbouwbestemming heeft, is wijziging van het bestemmingsplan Vlakbij huis vindt u een grote collectie i geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver- lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-2639. Advertentie IM Met teveel zelfde branches j Hoewel een veelzijdig winkelapparaat koopkrachtbindend verhogend werkt, moet om economische reden in een klein dorp toch voorkomen worden, dat er een teveel branchegelijk aanbod is. Dat viel te concluderen uit behandeling van het D.P.O. rapport én de discussie, die daarop in TolrustY dinsdagavond volgde. Poortvliet had als eerste kern de middenstanders bijeen kunnen roepen voor DPO rapport bespreking. Plaatse- lijk en tegelijk federatievoorzitter J.K. Elenbaas stelde in zijn openingswoord j dat er wel lang op is gewacht, maar het rapport toch een rijke inhoud heeft en talrijke gegevens, waaraan het eigen be drijf kan worden getoetst. Rapporteur C. van Gijn gaf vervolgens uitvoerige toelichting op het deelrapport Poortvliet met inbegrip van de doelstelling van het bewoningspatroon voor niet-groei ker nen. Het minder gevarieerd aanbod in de sector voedings- en genotmiddelen verlaagt ter plaatse het koopkrachtbin- dingscijfer en doet de consumenten no- i gal naar naburige kernen of over de I brug uitwijken. In korte tijd is daar ter plaatse een belangrijke verbetering in gekomen door de vers markt, en deze week ook de Allmarkt. De heer Van Gijn veronderstelde, dat hierdoor de koopkrachtbinding zal worden ver hoogd. Het huidig aanbod in de sector duurzame en overige goederen laat vrij wel geen uitbreiding toe. Inmiddels is dat .nu ook zover met de voedings- en genotmiddelen. Ongecontroleerde uit breidingen kunnen voor de grotere ves tigingen funester zijn dan voor de klei nere winkels met veeal neveninkomsten. Vandaar toch wel de dringende nood zaak wat regulerend op te treden. Dat zou dan ook het geval moeten zijn hoe wel voor wat het aantal stand- of marktplaatsen betreft' ook tijdens de la tere discussie bleek, dat dit wel een' bij zonder moeilijke materie is. Ter afslui ting van zijn toelichting wees de heer Van Gijn nog op de adviseringsmoge- lijkheden voor de individuele onderne mer, hetzij via standsorganisatie, hetzij via het CIMK. Vooral met de rappor tuitkomst in de hand kan een indivi duele bedrijfsdoorlichting effectie zijn. Ook ten aanzien van de toekomst visie zit er ter niet zo heel veel ruimte voor schaalvergroting van de ondernemers. Wel is het zaak de vinger aan de pols te houden, zodra een branche geheel dreigt weg te vallen. Het niet meer aanwezig zijn van de eigen warme bakker, slager, enz beperkt afvloeiing van koopkracht j gewoonlijk niet alleen maar tot de goe- i deren uit deze speciaalzaken, maar zuigt j ook nog andere koopkracht weg. Een zo j breed mogelijk voorzieningspakket is j behoud voor meerderen dan een be- perkte zij het dan volledig economisch verantwoorde bedrijfsvoering. In de j kleine plaatsen zullen dan ook de neve- ninkomsten een rol blijven spelen. Ge heel zonder schaalvergroting zal het i weliswaar niet kunnen, maar in dat op zicht zal toch wel een voorzichtig beleid nodig zijn. Zo'n gezamenlijk beleid kan positief werken was het oordeel van de rapporteur en van de vertegenwoordiger van de kamer van koophandel. Toch "Terwijl de ondernemers in de andere plaatsen op het eiland vaak in de richting van de overheid wijzen wanneer het gaat om maatregelen ter versterking van de marktpositie, schromen de ondernemers in Sint Annaland niet de hand in eigen boezem te steken". Dit concludeert de rapporteur van het CIMK na het DPO Tholen. Misschien dat dit uitgangspunt ook tot gevolg heeft, dat deze kern het hoogste koopkrachtbindingscij- fer scoort. Het zal ook een gevolg zijn van de grotere afstand naar de overkant in vergelijking met bijvoorbeeld Tholen-stad. De Sint Annalandse ondernemers denken voor de toekomst aan meer specialisatie, meer onderlinge samenwerking, meer woningbouw en werkgelegenheid en verbetering van de winkelstraten. De consumenten verklaren heel nuchter, dat ze ter plaatse kopen vanwege de tijdsbesparing en het gemak (84%), al is dan tegelijkertijd 89% tevreden over bediening en service en al is 79% van oordeel, dat de sfeer en gezellig heid hen tot plaatselijk inkopen nodigt. 74% van de consumenten prijst de aktiviteiten van de winkeliers als goed. Het prijsniveau vindt bij 20%, dus bij 1/5 deel geen genade, maar in het algemeen is 85% wel tevreden met het winkelgebeuren. Ongunstig voor de detaïlhandelontwik- keling is ook in dit dorp het achterwege blijven van een bevolkingsaanwas. Een grote achterstand in vergelijking met het Nederlands gemiddelde, een ook fikse achterstand in vergelijking met Tholen- stad. Sinds 1970 is het Thoolse woning bestand immers met 48% gestegen. Sint I Annaland met 15%. Opvallend is zelfs dat de roep vanuit Oud-Vossemeer, dat in de drie grote kernen sinds 1970 het meest is gebouwd, voor Sint Annaland, ondanks de Wezen Armbestuur aktivi- I teiten, niet opgaat. Oud-Vossemeer steeg in die periode namelijk met 19 en Sint Annaland zoals hiervoor gesteld met 15%. Daarbij komt, dat de leeftijd sopbouw in dat dorp het ongunstige re cordcijfer bereikt met 19,7% inwoners van 64 jaar en ouder, tegenover in Tho len bijvoorbeeld maar 11.8%. Evenals in de andere kernen wordt ook in Sint Annaland heel wat bij de rijden de winkels gekocht. Een uitzondering is er hier bovendien, dat het geen plaatse lijke middenstanders zijn, maar opere rend vanuit Sint Maartensdijk en Sint Al.I K SOOR I KN Zuid-Oostsingcl 43 I cl. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM zagen aanwezige middenstanders niet zo heel veel heil in hechtere samenwerking, omdat men van oordeel was, dat het zelden lang goed gaat. Men vond het ongehoord, dat enerzijds aan midden standers beperkingen opgelegd zouden worden voor ontplooiing, terwijl ander zijds de ambulante handel alle moge lijkheden krijgt voor ingrijpende con currentie. Duidelijk werd ook hier dat ouderen meer plaatsgebonden kopen en jongeren, zeker wanneer ze maar kort ter plaatse wonen, meer elders inkopen doen. Niettemin bleef het oordeel, dat bij bevolkingsgroei toch ter plaatse wat druppelt. Het bleek dat bij de toelichting toch wat al te uitvoerig met cijfermate riaal werd gestrooid, wat ook moeilijk te verwerken valt. Van het aanbod dat na de discussieronde een beknopte samen vatting in druk verschijnt en via het K.N.O.V. kan worden gepresenteerd, zal zeker gebruik gemaakt worden. Het zal toch ook in deze kern noodzakelijk zijn, dat men zich hetzij individueel, hetzij collectief nog eens over het rap port buigt, dan wel in overleg met het gemeentebestuur poogt tot positieve re sultaten te komen. Ondanks het opti misme van een der ondernemers, dat er ter plaatse een progressief winkelge beuren mag worden gesignaleerd. Brandje In de Burg. van Doornstraat ontstond op 8 april een brandje, toen jongeren langs de straat afval in brand staken. De rookontwikkeling veroorzaakte overlast, waarna de brandweer werd gealar meerd. Het vuur werd toen snel ge doofd. Op de gemeentelijke vuilnis stortplaats "Het Tuttelhoekje" ontstond zaterdag nogal een flinke brand, waar voor het korps St. Annaland werd gea larmeerd. Het water kon over de dijk uit de Oosterschelde worden gehaald. St. Annaland werd gewaarschuwd om dat de korpsen St. Maartensdijk en Tholen' in Bergen op Zoom aan wed strijden deelnamen, 's Morgens werd Tholen in de klasse II zonder perslucht vierde van de totaal zeven deelnemende korpsen, 's Middags werd St. Maartens dijk in dezelfde klasse zevende en laat ste. Chr, School te voorbarig B en w hebben het bestuur van de school met de bijbel op de vingers getikt omdat zonder de vereiste medewerking vooraf en zonder goedkeuring van de onder- wijsinspectrice een aantal materialen zijn gekocht. Daarvoor is nu alsnog een aanvraag ingediend, maar volgens de lager onderwijswet zou dit verzoek in feite geweigerd moeten worden. Vast' staat echter, dat wanneer het schoolbe stuur de normale procedure gevolgd zou hebben, de medewerking verleend zou moeten worden. Immers het vervangen van versleten docentenbureaus met stoel en hospitantensets, kaartenhaken en all-in-meubilair ten behoeve van de in richting van het vierde lokaal en een aanvulling op de inrichting van de be staande lokalen, overschrijdt de norma le eisen niet. Gelet op deze omstandig heid menen b en w na afweging van de belangen, de gemeenteraad te moeten voorstellen alsnog medewerking te ver lenen. Mei vorig jaar verleende de raad medewerking voor de vervanging van versleten leerlingensets. Hoewel het be stuur dat toen niet uitdrukkelijk in de aanvraag vermeldde, beoogde men te vens de docentenbureau's (vijftien jaar oud) te vervangen. Dit gold ook voor de» Vervolg op pag. 15 Philipsland. Er zijn ook, zoals in andere kernen, nog heel wat consumenten, die rechtstreeks vanaf fabriek of via postor derbedrijf inkopen. Er is ongeveer 12 miljoen te besteden per jaar en het is in werkelijkheid ongeveer 8 miljoen. Ter plaatse komt men aan 32 winkels, waarvan 10 in de levensmiddelensector, en 22 in die van duurzamer goederen. Daarbij komen dan nog 2 rijdende win kels. Het aanbod in beide sectoren is daardoor groter dan het landelijk ge middelde aangeeft. Er is vooral een ruim aanbod aan kruidenierswaren met zelfs een tweetal supermarkten. Voor wat de duurzame artikelen betreft, stelt het rapport een ter plaatse rijke schakering. Het grote aantal speciaalza ken met duurzaam assortiment wekt ge zien het beperkte consumentendraag vlak verwondering. Toch is er ook nogal wat branchevervaging, dat voor de con sument onduidelijkheid verhoogt. Er is nogal wat winkelspreiding, al is er in de Voorstraat de hoofdader. Een tweede tegenstelling met andere kernen is ,dat er in Sint Annaland maar een geringe afvloeiing is in de voedings- en genotmiddelensector. De koop- krach tbinding is zelfs 91+5% van el ders, met name veroorzaakt door een goedkoop levensmiddelenaanbod in een supermarkt. Het bindingscijfer voor duurzame goe deren ligt toch ook nog op 54% tegen over 35 k 40 gemiddeld in Nederland. Voor schoeisel en confectie blijft er nog wel een flinke afvloeiing naar de Bra bantse contreien. Enkele koopkracht- bindingscijfers kunnen aantonen, dat de burger toch wel eerst de mogelijkheden ter plaatse nagaat: rijwielen 96%, boe ken, tijdschriften 92, bloemen, enz. 98, vlees, enz 96, fotoartikelen 80%, vloer bedekking toch maar 23% en teevee (er is geen speciaalzaak) ook maar 34%, terwijl dit nog als van eerdere aankopen aangemerkt kan worden. Die 34% dus niet van de laatste jaren. De grote koopkrachtbinding is mede het gevolg van het feit, dat Sint Annaland het grootste aantal bejaarden telt van de Thoolse kernen (19,7 tegenover 14,6 gemiddeld op Tholen). Ouderen kopen nu eenmaal het meest en liefst zo dicht mogelijk bij huis. Maar ook zonder die categorie blijven de percentages van koopkrachtbinding wel hoog. Een grote verschuiving in koopgewoonte is niet ontstaan, al gaat er een 12% van de on dervraagde huishoudens voor aankoop van schoeisel en confectie wat meer naar Bergen op Zoom dan vroeger. Heel weinig doen er dat voor voedings-en ge notmiddelen, waarvoor men ter plaatse voldoende ruim en voordelig terecht kan. 84% Van de consumenten, die wer den ondervraagd gaf op, dat men in ei gen dorp koopt vanwege tijdsbesparing en gemak. Andere motieven zijn dan vrijwel te verwaarlozen bij een zo hoog percentage. Zoals in alle kernen met uitzondering van Tholen en Sint Maartensdijk is de waardering van Sint Annalandse kopers voor het eigen winkelapparaat groot. Wat de ligging betreft zegt 84% dat ze goed is, sfeer en gezelligheid 79%, servi ce en bediening zelts 89% en voor akti viteiten 74%. Een 35% van de ondervraagden had nog wel wensen voor wat het detailhandel gebeuren betreft. Met name voor uit breiding van de duurzame goederen sector en dan inzonderheid elektro technische artikelen ook radio en tee vee)" en in de artikelengroep doe-het-zelf plus gereedschap. Verder ook nog in confectie. Een weekmarkt zou door 12% worden gewaardeerd. Tien procent van de consumenten is wekelijks van de partij op de koop avond. Dat is de hoogste score van alle Thoolse kernen. Daarom zit de koop avond in deze kern nogal aardig in het zadel. In de meeste kernen stelt het na melijk niet veel voor. Zaterdags neemt de koopkracht af, al vloeit er wel wat toe uit de andere kernen, inzonderheid dan naar de voedings- en genotmiddelen sector. Sinds 1973 is er bij het merendeel van de ondernemingen een vrij gunstige omzetontwikkeling. De kleinere winkels verliezen hun marktaandeel ten koste van de grotere. 27 Van de 28 respon denten hebben hun percelen in eigen dom, waarvan 16 ook vrij van schulden. Ook van hen is de investeringslust niet hoog. In het detailhandelsapparaat vin den 70 mensen emplooi. Minder dan in andere kernen hebben de Sint Annalandse ondernemers nevenin komsten. Van de 28 zijn er 4 zeer tevre den over hun bestaan, 16 tevreden, 4 matig en 4 ontevreden. Een versterking van het apparaat acht een aantal moge lijk door meer specialisatie, meer on derlinge samenwerking, meer woning bouw en werkgelegenheid en door ver betering winkelgebied. Goede bereik baarheid van hun bedrijf is voor 22 van de 28 een voorname factor. 18 van de 28 zullen komende jaren hun bedrijfsvoe ring op dezelfde wijze voortzetten. Vier willen opheffen, waarvan 2 in de le vensmiddelen- en 2 in de duurzame sector. Een verschraling behoeft dat niet te betekenen, omdat de branche er niet door verdwijnt uit het voorzieningen pakket. Vier ondernemers hebben concrete plannen voor vergroting, twee andere zullen winkelpui en interieur verbete ren. Van de 8 boven de 55 jaar hebben 4 geen opvolger en zullen in de toekomst wellicht ook sluiten. Over het geheel genomen is er ook in Sint Annaland van ove bewinkeling sprake, een factor, die bij een toekom stige beleidsbepaling niet over het hoofd moet worden gezien. In het CIMK deelrapport Scherpeniss is een foto afgedrukt van twee aangrenzende winkels, beide in de sector voedings- en genotmiddelen. Toevallig prijkt eveneens bij alle twee eenzelfde reclamesticker van tabak op de bovenkant van het etalage-raam. Het foto-onderschrift luidtbrancheduplicering. In het kleinste dorp van de gemeente Tholen is beslist sprake van overbewinkeling, zeker in de levensmiddelensector. Maar ook duurzame goederen zijn te kust en te keur. Gerekend naar het consumenten draagvlak is het economisch eigenlijk niet verantwoord, dat er een zo groot aanbod is. Dan moge er daardoor het voordeel zijn van een hoog koopkrachtbindingscijfer, want met de 28 gemeten artikelengroepen komt Scherpenisse voor wat die koopkracht binding betreft met een gemiddelde van 64,%% op de tweede plaats van de gehele gemeente, maar dit zou pas economisch leuk zijn als die pot met de helft minder winkeliers gedeeld kon worden. Het publiek mag met de aanwezige variatie niet mopperen en doet dat ook niet. Alleen van tevreden klanten kan men echter niet bestaan, het moeten voldoende tevreden klanten zijn. Uiteraard valt er zowel voor consument als detaillist ook uit het deelrapport Scherpenisse best wat te leren. Die kleinste kern omvat maar 7%van de ge meentelijke bevolking en groeide de laatste jaren tien jaar wat inwonertal betreft geen steek. Weliswaar steeg de woningvoorraad in 8 jaar met 8 procent, maar daarmee kon hoogstens gezins verdunning worden opgevangen en geen bevolkingsuitbreiding. Als er dan in zo'n periode nog toenemende mobi liteit van de consument bijkomt, een prijsbewuster houding en het toch voor bepaalde artikelen elders een keus moeten gaan doen, dan ligt het voor de hand dat er zelfs met een stijgend be steedbaar inkomen van de consument voor de winkelier in die periode maar weinig stijging aan inkomen zichtbaar kon zijn. In dat opzicht zou winkelsane ring sneller moeten verlopen. Scherpe nisse heeft bovendien een leeftijdsop bouw met 15.7 procent inwoners boven de 65 jaar en ouderen hebben minder nodig dan jonge gezinnen. Anderszijds zijn er ter plaatse ook wel een paar ves tigingen, die streekgericht zijn, dus om zet halen buiten eigen kern, terwijl er,zoals in de andere kernen,ook zijn met neveninkomsten. Anders zou men het zeker wel kunnen vergeten er een bestaan aan over te houden. Scherpenisse telt 21 winkels, waarvan 9 overwegend met levensmiddelen, 12 met de zogenaamde duurzame artike len. Om het aanbod nog wat meer te illustreren. Het gemiddelde in Neder land ligt per 1000 inwoners op 3 A 4 winkels in de levensmiddelensector, maar in Scherpenisse zijn het er 7, voor de duurzame goederen in Nederland per duizend inwoners 4 k 5, in Scherpenisse 9. De inwoners beschikken dus in beide branches over een zeer positief aanbod. Speciaalzaken in die voedingsmidde lensector zijn goed vertegenwoordigd met warme bakker, slager, slijterij, groente en fruit, zuivel. Een ruim aan bod dus ook in de verse groepen. Maar vijf kruidenierswinkels, zelfs al zijn het allemaal geen grote, is toch veel te veel. Opmerkelijk is eveneens, dat in de kleinste kern van Tholen ook de duur zame branchegroepen zo ruim zijn ver tegenwoordigd. Denk maar aan confec tie, textiel, woninginrichting, elektro technische artikelen, schoeisel, enz. Wel is er hier en daar nogal branche-verva ging en dat soms in een wat vreemd soortige combinatie. Dat maakt het voor de consument tot een wat .onrustig beeld. Wel is het winkelaanbod over zichtelijk door de concentratie in Kerk straat- Hogemarkt-Weststraat. Uiteraard zijn er ook bij de consuemen- ten in Scherpenisse wel wensen over gebleven, maar terwijl zich bijvoorbeeld in Sint Maartensdijk een derde van de kopers niet tevreden toonde met het winkelgebeuren, zeggen in Scherpenisse 9 van de 10 ondervraagden dat wel te zijn. Dat ligt uiteraard en voornamelijk aan het grote, economisch bekeken, zelfs te grote aanbod. Daardoor is er echter wel een koopkrachtbindingsrespons van bijvoorb. de woninginrichting van 73 procent, elektrische artikelen 78 pro cent, rijwielen en bromfietsen zelfs 89 procent. Duidelijk is over het algemeen uit de analysering van de vraagzijde (de consumenten), dat indien er service aan te pas moet komen, men toch het liefst in eigen woonplaats koopt. Ook voor het pondje vlees wordt niet gauw dure ben zine vermorst, want het bindingscijfer voor vlees en vleeswaren ligt zelfs op 91%. Dit is dan zo maar een greep uit de 28 artikelengroepen, die werden geana lyseerd. Misschien lijkt het dat we hier alleen maar de positieve cijfers aandra gen. want voor bijvoorbeeld de visaan- kopen is er maar een respons van 28%. Een cijfer waarvan je kunt zeggen: kijk, dit is dan nu een "artikel, waardoor via een standplaatsvergunning in een con sumentenbehoefte kan worden voor zien. Maar de ter plaatse gevestigde groenten en fruithandelaar daarentegen zal mogelijk zijn hart vasthouden, als hij zijn dorpsgenoten ziet kopen bij de am bulante (markt) handel in die branche. Sterk uitgedrukt moet worden gesteld, dat zo'n plaatselijke vestiging daardoor wordt vermoord. Dat heeft niet alleen nare gevolgen voor die enkeling, die middenstander, maar als er zo'n voor ziening niet meer zou zijn, veel meer nog voor de consument. Die moet er immers ook een winter met 3 weken ijzel incal culeren en waar is dan die ambulante handel. Bij alle tevredenheid van de consument is er overigens nog- een be hoorlijke afvloeiing naar een concur- rend supermarktaanbod in Halsteren en Bergen op Zoom. Zestien procent van de consumenten zegt in Scherpenisse te kopen, omdat ze vinden die middenstand te moeten steunen. Anders ondergraaft men de toch al zwakke bedrijfseconomische po sitie en kan verschraling optreden, daardoor ook het eigen consumenten belang schaden. Dit besef mag als hoopvol voor de toekomst worden aan gemerkt, zo staat er in het CIMK rap- pprt. 63 procent noemt als voornaamste motief thuis te kopen de tijdbesparing en het gemak. Dit onderdeel scoort trouwens overal het hoogste cijfer. Over de ligging van de winkels is 92 procent tevreden, over sfeer en gezelligheid 78% over service en bediening 85%. De akti viteiten van de winkeliers doet 57% van de inwoners genoegen. Wat de wensen betreft wil 10% nog wel een goedkope supermarkt en 49% wil nog wel uitbrei ding van het aanbod duurzame goede ren. Voor een weekmarkt kiest 6%. 65% gaat hooguit 1 x per kwartaal op de koopavond naar de winkels8% doet dat wekelijks. De totale bestedingen komen op zo'n 5 miljoen gulden per jaar voor de 21 winkels. In Scherpenisse zit er wel een paar ton in van recreanten. Voor een 5 tal ondernemingen in levensmiddelen beneden de anderhalve ton omzet per jaar zit er geen dikke boterham in. Dat zijn er ook een 5 tal in de duurzame goederensector. Bij 8 winkels was er een redelijk goede omzetontwikkeling. Drie daarvan zelfs groter dan het landelijk gemiddelde. Dat is echter op een aantal van 21 te weinig en daarom blijft het economisch beeld in het algemeen zwak. Gelukkig dat het merendeel dan ook nog neveninkomsten heeft, zodat toch wel een groot Aanbod kan blijven be staan. De toekomstverwachtingen zijn echter niet optimistisch. De helft vindt dat hun positie de laatste jaren is ver zwakt. Negen ondernemers noemen woningbouw als uitkomst, 5 meer sa menwerking. In Scherpenisse wijst het merendeel van de ondernemers richting overheid als het om toekomst gaat. 15 van 19 zijn voornemens het bedrijf op dezelfde wijze voort te zetten. Twee gaan er sluiten. Twee gaan hun ver koopruimte vergroten. De rapporteur vindt voorts een verdere onderlinge sa menwerking bittere noodzaak. Het rap port constateerd uiteraard een overbe winkeling naar aantal vestigingen en naar verkoopvloeroppervlak De be schikbare bestedingen moeten door te veel ondernemers gedeeld worden. Maar zoals reeds eerder gesteld, dank zij neveninkomsten is de situatie voor de consument goed en kunnen zij voor langere tijd verzekerd zijn van een om vangrijk en ruim geschakeerd aanbod.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 9