VAN VERRE EN NABIJ, ZEEUWEN IN DE WERELD U HOEFT NIET ZIEKTE ZIJN OM PLEZIER VAN DE KRUISVERENIGING TE HEBBEN! Schilderijen van de waterkant in de Gasthuiskapel Tholen Vervolg plaatselijk nieuws GOUDEN FLITSEN Donderdag 10 april 1980 EENDRACHTBODE 15 wsswtt» ff 'oonniufr' Sint— Philipsland Ruim 10.000 mensen. TAALPRAATJE WOLEN-i .„nu® hm \*-'y MAA*TENSDIJK MNA MCOBAPOLDFP verhaal voorlezen, waarbij de leerkracht wees op het goede en minder goede. Taal is immers onmisbaar in het gehele onderwijs. In de pauze kregen de kin deren limonade en de ouders koffie. De jeugd ging daarna naar huis, terwijl meester Walhout met de ouders verder ging over taal. Daarbij kwam naar vo ren, dat het voor de onderbouw (de laagste klassen) van groot belang is om de fantasie op gang te brengen, het creatief bezig zijn, het aankweken van motivatie. De leerkracht geeft slechts enkele zinnen of woorden om een kind op dreef te kunnen helpen. Het stimule ren van het kind om tot zelfstandig wer ken te komen, is een eerste vereiste. Een kind moet zichzelf kunnen zijn, ook met zijn fouten. De een heeft ook meer tijd nodig om zijn gedachten op papier te zetten. Op bevel schrijven is vaak een belemmering voor een goed resultaat. Een strak schema is daarom voor de ontplooiing van het eigene van ieder kind niet aan te bevelen. Van groot be lang is ook, dat een oudere leerling een jonger kind helpt om op gang te komen. Een zesde klasser moet in staat zijn om alles wat hij of zij ziet en beleeft, in ver halen onder te brengen. Dat is pas mo gelijk, als een kind geleerd en gestimu leerd wordt in zijn vrije meningsuiting. Schoolhoofd R.Weijler antwoordde be vestigend op een vraag van een der ou ders, dat de overgang van basis- naar vervolgonderwijs te groot is. Via het project funderend onderwijs wordt ge probeerd daarin verbetering te brengen. De begeleiding van de ouJers is ook van groot belang: het kind opvangen als het thuiskomt uit school en helpen bij huis- werkproblemen. 't Is een hele overgang van de beschutte omgeving van gezin en basisschool naar een school voor voort gezet onderwijs met merendeels vreem de kinderen en allemaal nieuwe leraren. Gedurende de eerste drie maanden worden de leerlingen die naar het voortgezet onderwijs gaan en met be paalde dingen moeite hebben, op maandagavond begeleid. De overgang sproblemen kunnen zo tot een minimum beperkt worden. Dhr. Weijler deed ten slotte nog enkele mededelingen over de bouw van het vierde lokaal. Deze avond was weer duidelijk gebleken dat er ruimte nodig is, wil de school met een vrijer les? Programma tot optimale re sultaten komen. Nu moest dhr. Walhout met kinderen en ouders noodgedwon gen naar de kleuterschool verhuizen. Verder kwam de actie 'woord en daad' nog ter sprake. De school adopteerde twee kinderen uit Guatemale. Voorzit ter W.C. van Kempen dankte aan het eind van deze geslaagde ouderavond het onderwijzend personeel en andere me dewerkenden. Ook de ouders, die door hun aanwezigheid blijk gaven van hun betrokkenheid bij het Chr. Onderwijs. De voorzitter las met het oog op pasen nog enkele gedeelten uit de bijbel over de opstanding van de Heere Jezus. Met dankgebed werd de ouderavond beslo ten. Gebouwen Feleus verkocht. De gebouwen met inventaris van het failliete bouwbedrijf Feleus op het in dustrieterrein zijn door de curator ver kocht aan bouwbedrijf Walraven b.v. uit Numansdorp. Dit bouwbedrijf heeft zo'n 130 man personeel. De verkoop betekent overigens niet, dat de schul deisers veel hoop kunnen koesteren. De belastingdienst en hypotheekhouders kunnen nu nog niet volledig worden betaald. Bouwbedrijf Walraven had overigens geen prettige ontvangst in St. Philips land, want vlaó na de verkoop zijn er uit de gebouwen voor 40.000 gulden aan handgereedschap en bouwmaterialen gestolen. De politie heeft dat nog in on derzoek. Bouwbedrijf Walraven, dat zich specialiseert in woning-, kerken en scholenbouw, heeft veel plannen met het pas verworven gebouw op het in dustrieterrein. Volgens directeur de Lange zijn er grote expansiemogelijk heden, maar de ideëen zijn nog niet uit gekristalliseerd. Zo zou het gebouw nog uitgebreid kun nen worden voor een groothandel in bouwmaterialen en sanitair. Daarbij zou ook een bungalow horen. Een andere mogelijkheid is de fabricage van kozij nen en dëuren voor het eigen bouwbe drijf in het nieuwe gebouw. Aansluitende weg Philipsdam. De commissie voör de Waterstaat van Provinciale Staten bespreekt maandag middag een nota over de kruising van de weg s 5 (Tholen/Grevelingendam) met de weg t 11 (Grensnoor-Brant/zijpe). Provinciale Waterstaat geeft de voor keur aan de zogenaamde variant 2: een gelijkvloerse kruising waarbij het door gaande karakter wordt onderbroken. Komend vanaf de Philipsdam moet men dan eerst een stukje rijksweg op om naar Tholen te kunnen. Provinciale Water staat noemt deze onderbreking overi gens meer psychologisch dan reëel. Het tijdverlies is zter gering: net zo groot als Vijftig jaar geleden werd in de Lentemaand de Rijksveldwachter brigadier-ti tulair J.L. Contant van Wijk in Gelderland naar Stavenisse overgeplaatst. In Sint Annaland werd het uitdiepen van de Kaai aanbesteed, zoals er ook dit jaar weer gebaggerd zal moeten worden, waarbij aannemers werden M.Buis, W. en C. van Vossen voor 484,— Was er thans geen sprake van ruim'een toti Aan de bijzondere school aldaar werd de heer C. Waardenburg benoemd tot on derwijzer. Notaris D. van de Velde uit Tholen verkocht de hoeve "Dijkzicht" van C.J.van Dijke in de Roolandpolder aan de heer J.L. van Gorsel te Oud- Vossemeer. Per gemet was de opbrengst 930,- In Poortvliet was er in het gemeentehuis een week een expositie van het schilderij, dat het voormalig kasteel in beeld bracht. De gravure toonde een bouwwerk met grote vierkante toren met poort en schietgaten. Aan de achterzijde een ronde toren voor de bevelhebber. Het slot was omgeven door een ringvormige omwalling en brede grachten, waarin lieden doende waren te vissen. Daarover een brug. Volgens een charter van 1200 kreeg Hugo van Voorne in 1199 landen in Poortvliet in erfpacht, waarop al spoedig een adellijk bedrijf werd gesticht. Nog voor het jaar 2000 is Poortvliet dus toe aan haar 800 jarig bestaan. In 1204 werd het slot door Floris broeder, de latere Graaf Willem 1, Domproost Ie Utrecht belegerd en ingenomen, omdat de eigenaar partij had getrokken voor Ada, de dochter van Graaf Dirk IV en echtgenote van de Graaf van Loon. Toen graaf Willem I in 1220 was teruggekeerd van een tocht naar Damiate en het Heilige land, was zijn gemalin Aleide van Gelre overleden. Hij verbond zich in de echt met Maria van Brabant, weduwe van Keizer Otto IV en gaf haar de goederen in Poortvliet tot bruidsschat, inclusief het kasteel. Het bleef een verblijf van de Hollandse graven tot het in 1316 aan Jean Reaumond kwam, die met de heerlijkheid Tholen was beleend. Na zijn overlijden kwam het aan het geslacht van Bloys. Na 1527 wordt van het kasteel geen gewag meer gemaakt. De plaats van het kasteel moet worden gezocht niet ver van het Oud-Kerkhof. In Poortvliet werd 50 jaar geleden ook de kerk van de Ger. Gemeente gebouwd. Inschrijvers waren voor metselwerk W. Gunter voor 2623,— G.K. Krijger voor 2795,— Voor timmerwerk schreef in de heer A.van Oost voor 2225,— en J. Elenbaas voor 2240,— Voor schilderwerk J.C. Endhoven voor 238,— en G. Sakko voor 264,— Voor smeedwerk C. Mullié voor 199,— en J.P. Gebraad voor 207,— Het was dus een plaatselijke aangelegenheid en het werk werd aan de laagsten gegund. Tegelijkertijd won in de Lentemaand Philips een wedstrijd in Tsjecho-Slowakije voor de beste geluidweergave met een radiotoestel. Een advertentie voor het wasmiddel Henco werd zo gebracht: De Regenmaker doet zijn best. 't Succes komt misschien later Maar "Henco" maakt voor uwe was Het zachtste regenwater. De droogmaking van de Zuiderzee vorderde goed. Op 18 februari was in Oud-Vossemeer burgemeester C.W. Snijder zonder enig officieel vertoon af getreden. Na een operatie in het ziekenhuis overleed het 52 jarige hoofd van de School met de bijbel, de heer Goedhart. Hij had in Oud-Vossemeer vele jongemannen opgeleid voor het examen commissie directe belastingen. In Stavenisse kreeg de uit 1672 daterende toren behalve aan de Noordzijde ook aan de Zuidzijde een wijzerbord. Horlogemaker P.P. Dekker had zich met de uitvoering belast en voortaan kon men ook vanuit de Kerkweg zien hoe laat het was. In Scherpenisse werd tot voorzitter van de muziekvereniging "Eendracht" de heer L.J.Jansens gekozen. In Sint Annaland werd op 4 maart de hofstede van Willem Bruijnzeel (denk aan de Bruijnzeel-fabrieken) verkocht. In Sint Phi lipsland was dat het geval met de smederij van A.van Beek te Anna Jacoba- polder. Tot reserveveldprediker bij het leger in tijd van oorlog werd bij kon. besluit benoemd de later bekende predikant en S.G.P. stichter ds. G.H. Kerst en. Uit Oud-Vossemeer stamt uit die tijd een lyrisch bericht, dat de petroleum lampen werden gedoofd en het elektrisch licht de straten verlevendigde. In de Poortvlietse hervormde kerk werd voor elektrificatie 832,95 gecollecteerd, in die tijd geen kleinigheid. De heer M.de. Groene kreeg de treurige mededeling via de burgemeester dat in Apeldoorn zijn zoon Jacob Machiel als marechaus see, was overleden, toen een revolverschot hem eerst ernstig verwondde. De Thoolse m sselschipper J.C. Schot ving een neushaai van 1.75 m. Te Sint Annaland werd aan de school met de bijbel de heer K. Koetsdijk uit Utrecht benoemd. Zijn typeschool, nu vanuit Oudenbosch geëxploiteerd kent nog steeds heel wat cursisten van Tholen en Sint Philipsland. In Poortvliet werd in de eerste week van de lentemaand de eerste elektrische stroom geleverd. Als kantoorbediende op het postkantoor te Tholen werd de heer P.Speijer be noemd. Het feuilleton in de (toen) Thoolsche Courant was van de heer C.Hol- lestelle een viertal afleveringen handelde over: "Een kwestie tussen een vroe gere predikant te Stavenisse en zijn huishoudster". bij het plaatsen van verkeerslichten. Variant 2 is echter de op een na goed koopste oplossing met 5.4 miljoen gul den en neemt met 6.2 ha cultuurgrond ook weinig ruimte in beslag. Het ge schatte aantal ongevallen gedurende tien jaar is 19, wat van de zes varianten de op een na hoogste raming is. Provinciale Waterstaat vindt dit verschil toch niet van doorslaggevende betekenis en komt tenslotte tot het uitspreken van 'enige voorkeur' voor variant 2: de ge lijkvloerse kruising met baMonetaan- sluiting. Met uitzondering van het gemeentebes tuur, geven alle belanghebbenden - zij het meer of minder uitdrukkelijk - de voorkeur aan variant 2. Het gemeente bestuur wil liever variant 5: een onge lijkvloerse kruising van 7.5 miljoen gul den, een ruimtebeslag van 6.5 ha en een geraamd aantal ongelukken in tien jaar van 12.4. G.S. van Zeeland nemen aan, dat het gemeentebestuur na overleg, medewerking zal verlenen aan de reali sering van een kruising volgens variant 2. In de statencommissie voor de water staat zit o.a. oud-inwoner G. J. de Jager. Paasavond N.C.V.B. Donderdag 3 april hield de N.C.V.B., afdeling Anna Jacobapolder in Ons Dorpshuis een paaswijding. Nadat de presidente in gebed was voorgegaan en enkele huishoudelijke zaken had bes proken werd er onder leiding van enkele leden een paasliturgie afgewerkt. Er werd veel gezongen en gedeklameerd. Ook het koortje onder leiding van me vrouw de Kok zong enkele mooie ver zen. Nadat de presidente met dankge bed de avond had besloten konden we allemaal Op een gegeslaagd samenzijn terugzien. D.S.V.F. R. Vermaas-J. de Braber 0-2, P. v.d. Velde-L. v.d. Velde 2-0, L. 't Hove-J. Joppe 0-2, J. Noorthoek-W. Mol 2-0 J. v.d. Velde-A. Verwijs jr. 2-0, J. Joppe-L. v.d. Velde 2-0, A. Verwijs sr.-J. Suurlant 2-0, R. Vermaas-J. Noorthoek 0-2, J. d. Braber-J. Joppe 1-1, L. v.d. Velde-L. 't Hove 2-0. De Internationale archiefraad te Parijs heeft in navolging van het jaar van het boek, het jaar van de vrouw en het mo numentenjaar, de internationale archief- weken, ingesteld om het archiefwezen mondiaal extra aandacht te geven. In 23 landen over de hele wereld heeft de op- roep van de Internationale archiefraad gehoor gevonden. Door middel van ex posities, archieffilms, t.v.-spots, open dagen etc. wordt het archiefwezen in de deelnemende landen onder de aandacht van een breed publiek gebracht. In ons land heeft de Vereniging van Ar chivarissen in Nederland (VAN) zich voor de Nederlandse bijdrage aan het welslagen van de Internationale ar- chiefweken ingezet. Dit heeft geresul teerd in de film "Het archief' van de cineast Kees Hin, het boek "Nederland in stukken beeldkroniek van Neder landse archieven" en een landelijk con gres voor archivarissen en archiefbezoe kers met als thema "Dienstverlening, de relatie tussen archiefdienst en gebrui ker". Tevens heeft de VAN alle archief diensten in den lande opgeroepen bij bovengenoemde landelijke evenemen ten aan te sluiten en het archiefwezen op provinciaal en regionaal niveau in de belangstelling te plaatsen. Mede als ge volg van deze oproep is de expositie "van verre en nabij in het rijksarchief in Zeeland te Middelburg tot stand geko men. In aansluiting bij het internatio nale karakter van de archiefweken heeft men de expositie opgebouwd rond het thema "Zeeuwen in de wereld" en de relatie van de Zeeuwen in Zeeland met het buitenland. Het is slechts de bedoe ling om aan de hand van een aantal on derwerpen de buitenlandse betrekkin gen van Zeeland in verschillende histo rische perioden te illustreren. Hiertoe heeft men een keus gemaakt uit de rijke depots van de Zeeuwse archiefdiensten en van het Algemeen rijksarchief. Als ondersteuning en ter illustratie van het archiefmateriaal zijn ook enige mu seumstukken bij de expositie betrokken. Verre reizen en expedities Dit thema begint met de opgelegde of strafbedevaarten. Vanaf de vroege mid deleeuwen werden bedevaarten als vrij willig ondernomen boetedoeningen als een Gode welgevallig werk beschouwd. In later tijd werden zij als penitentie in het kerkelijk recht geaccepteerd. Ook de wereldlijke rechtspraak ging na de 13e eeuw gebruik maken van opgelegde be devaarten als strafmaatregel. Derhalve zijn ook vele tientallen Zeeuwen in de late middeleeuwen ten gevolge van op gelegde bedevaarten langs 's heeren we gen getrokken, op weg naar plaatsen als Santiago di Compostella in Noord-West Spanje, Einsiedeln in Zwitersland en zelfs naar Cyprus en Jerusalem. Dit brengt ons bij de reis van de "groote reiziger uit Zuiddorpe", Mer Joos van Ghistele die tussen 1481 en 1485 het midden oosten, Egypte en Noord-Afrika bereisd heeft. Deze tocht had hij, levend tijdens de geleidelijke overgang van de middeleeuwen naar de renaissance zo wel uit devotie als uit dorst naar kennis gemaakt. Alhoewel zijn reisverslag al in 1557 is gedrukt heeft het nooit die be kendheid gekregen die het verdient. Ondernemingen waar het materiële ge win op de voorgrond stond waren de tochten om te trachten rond "de Noord" het keizerrijk China te bereiken. Aan de eerste twee pogingen in 1594 en 1595 hebben de Zeeuwen enthousiast deelge nomen. Aan de derde poging echter die culmineerde in de befaamde overwinte ring op Nova Zembla hebben de Zeeu wen niet deelgenomen en derhalve heb- u 'De kruisvereniging heeft wijkverpleeg sters in dienst en die komen zieken thuis verplegen'. Dat is wat de meeste mensen weten van de kruisvereniging. Maar in feite besteedt de kruisvereniging meer aandacht aan pogingen mensen gezond te houden, dan zieken te helpen genezen. i Natuurlijk worden thuisverblijvende zie ken verzorgd, hun huisgenoten geadvi seerd, etc. Maar veel nadruk ligt bij het werk van de kruisvereniging ook op de 'preventieve gezondheidszorg' - helpen voorkomen dat mensen ziek wor den.Daarom wordt voorlichting gegeven over een gezonde leefwijze, gezonde voeding, meer en beter bewegen en over tal van andere zaken. Dat gebeurt door persoonlijke voorlichting in gesprekken, bijvoorbeeld tijdens huisbezoek van de wijkverpleegster. Maar het gebeurt ook door cursussen en gespreksgroepen. Zo zijn er in tal van plaatsen gespreksgroe pen voor a.s. en jonge ouders, groeps bijeenkomsten en lezingavonden over gezonde voeding, het voorkomen van harten vaatziekten, etc. De activiteiten kunnen per dorp of stad verschillen, afhankelijk van plaatseliake interessen en behoeften, de activiteit van de kruisvereniging, de vraag van de le den. Teveel leden van de kruisverenin- ging zijn er zich niet van bewust, dat zij om bepaalde hulp, een bepaalde dienst van hun kruisvereniging kunnen vrdgen. Als lid hebben zia daar recht op, want de leden bepalen het beleid van hun kruis vereniging. Bovendien heeft een kruis vereniging niet een vastomschreven ta kenpakket. Er zijn natuurlijk basisdien sten, die men bij elke kruisvereniging vindt. Maar wanneer er in een bepaalde buurt, dorp of stad speciale wensen of behoeften zijn met betrekking tot de gezondheidszorg, dan schiet de kruis vereniging daarop in. Toen er honderd jaar geleden nog bijna nergens waterlei ding was, ging de kruisvereniging in de ene plaats een dorpspomp aanleggen (hier en daar staan zulke pompen nóg) en in een andere plaats werd geijverd voor de aanleg van waterleiding. Zo zijn in diverse plaatsen ook de gemeentelijke blijven, stelden de kruisvereigingen daar wellfarewerksters aan. In een Brabantse plaats met veel dikke kinder begon de kruisvereniging een gespregroep voor de ouders, onder leiding van een sociaal-pedagoog, een diëtist en een wijkverpleegster. In Rotterdam biedt men hulp aan mensen die willen stop pen met roken. De kruisvereniging is er voorde leden en de diensten welke zij aanbiedt, zijn afg6temd op de behoeften van de leden. Zijn er veel leden met be langstelling voor zwangerschapsgym- nastiek, dan komt die er. Wil een groep bejaarde leden bejaardengymnastiek, of zwemmen voor bejaarden, dan zal de kruisvereniging aan die vraag trachten te voldoen. Wenst u een lezingavond over bijvoorbeeld goede voeding, over de gevolgen van drugs (met het oog op uw opgroeiende kinderen), dan kunt u er om vragen aan uw eigen kruisvereni ging. Het bestuur van een kruisvereni ging bestaat uit vrijwilligers en u kunt zich voorstellen, dat de bestuursleden - bij al hun activiteit en goede bedoelin gen - ook niet alles weten op het gebied van de gezondheidszorg. Maar zij .kun nen om advies en hulp terugvallen op heel die enorme achterliggende organi satie van provinciale en landelijke ver enigingen met hun specialisten. Want misschien denkt u dat er bij een kruis vereniging alleen wijkverpleegsters en kraamverzorgsters werken, maar dat is een vergissing. Er werken bij de kruisorganisatie in ons land ruim 10.000 mensen in meer dan 60 beroepen: wijkverpleegsters, ziekenver- zorgsters, diëtisten, kraamverzorgsters, gespecialiseerde districtverpleegkundi gen voor de bestrijding of opvang van patiënten met allerlei chronische ziek ten, artsen, gezondheidsvoorlichters, pedagogen, sociologen, psychologen, agogen, fysiotherapeuten, computer deskundigen, allerlei soorten adminis tratief personeel, etc. Wanneer u zelf nog nooit een beroep op de kruisvereni ging hebt gedaan, denkt u misschien dat de kruisvereniging alleen goed is voor a.s. moeders. Maar bekijkt u deze cijfers eens: In één jaar heeft het kruiswerk in ons land in zorg 225.000 thuisverblij vende zieken 154.000 ouderen (65 plus sers), 80.000 a.s. moeders en meer dan 1 miljoen kinderen tot 4 jaar. Daarnaast worden dan nog voorlichtingsbijeen komsten, cursussen, etc. voor gezonden De Coevorder schilder Jan Schut expo seert van 15 tot 25 april in de Gasthuis kapel te Tholen. Openingstijden: maan dag t/m vrijdag 1430-18.00 uur, vrijdag avond tot 21.00 uur en zaterdag van 10-12 uur en van 14.00-17.30 uur. Jan Schut (63 jaar geleden geboren te Delfzijl) is nog slechts enkele jaren schilder "Tussen de Kromhouten" groeide hij op, de tjalk, waarmee zijn ouders heel Oost-Nederland bevoeren, lag zelden tegen de wal. Op z'n acht tiende stapte hij over op de kustvaart, en bleef daarop tot de meidagen van 1940. Omdat de "Statendam", waarvoor hij gemonsterd had, verwoest werd, begon hij, pasgetrouwd, met een Groninger boltjalk turf te varen. De veelbewogen oorlogsjaren gingen ondanks alle risico's voorbij. Het bestaan voor het groeiende gezin verzekerd worden met de turfvaart uit de toen nog Veenrijke Oostdrentse veenstreken. Gaandeweg echter werd het aanbod aan turf geringer, evenals de vraag ernaar. Zo begon Schut in begin vijftiger jaren een sleepdienst met de "Jatris", een klein sleepbootje, waarmee het gezin onderhouden werd, maar ook inhield dat vaak ver van huis gewerkt moest worden. Juist in februari 1953 was de "Jatris" dan ook in Zeeland, waar de ramp een intensieve deelname aan red dingsoperaties betekende. De ene sleepboot volgde de andere op, tot ook in deze wisselvallige bedrijfstak geen droog brood meer viel te verdienen, zo dat via bouwvakwerk, en lichamelijk letsel het pensioen volgde. Het gedwon gen nietsdoen lag Schut in het geheel niet en door andere kunstschilders bezig te zien, begon hij zich in deze kunst te bekwamen, met een ieder verbazende vooruitgang in zo korte tijd. Alhoewel de naïeve schilderijen uit zijn beginpe riode al op een zeer goed niveau ston den, is zijn huidige stijl realistisch en romantisch, aan de Haagse school he- rinherinnerende natuurbeleven, met name de aanpak van de luchten, die vooral boeiend zijn. Het is leerzaam om te zien, hoe met wilskracht een autodic taat de perspectief moeilijkheden gaan deweg de baas wordt, de expositie in de Gasthuiskapel geeft daarvan een duide lijk beeld, met gevariëerde onderwerpen van de fraaie Nederlandse waterkant. gehouden. Ruim 3 miljoen gezinnen zijn lid van de kruisvereniging. Ongeveer 1/5 van alle leden leent wel eens ver- pleegsrtikelen uit het uitleenmagazijn, die in elk dorp, elke stad te vinden zijn. Lid zijn van een kruisvereniging is een verstnadige en nuttige zaak... Dat wisten uw overgrootouders al...! Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen bij Uw wijkverpleegster en/of de Kruisver eniging Tholen/St. Philipsland, tel 01666 - 2318 (Hoofdwijkverpleegkundige zuster P.C. de Jong). Bijnamen van bloemen Sommige bloemen en planten hebben van oudsher grappige bijnamen, die de tand des tijds hebben doorstaan en vaak gewestelijk worden gebruikt naast de werkelijke naam. Een der bekendste daarvan is het meizoentje, een volks naam voor de madelief, meestal made liefje genoemd. In plaats van meizoentje is in sommige streken de naam meizoetje in zwang. "Wat de Hollander madelief noemt, noemt de Geldersman meizoentje". Vermeldenswaard is dat met meizoentje op de Veluwe ook het lieveheersbeestje wordt aangeduid. Zo is meibloem een bijnaam voor het lelietje van dalen, vroeger soms ook voor de hyacint. Fi guurlijk en schertsend is meibloem de benaming voor een warme stoof in de zomer. In Zuid-Holland is kersthout een bij naam voor het bitterzoet, een giftige plant behorend tot de familie der nachtschaden. In andere plaatsen kreeg het bitterzoet de naam elfdrank. In Groningen kreeg het wolgras de bij naam kattekop. Opmerkelijk is dat men in Kampen dezelfde naam geeft aan het viooltje. Zo is katteklauw de volksbena ming voor het kleefkruid, wegens de stevige haartjes en stekeltjes, die de hele plant bedekken en waarmee de plant zich vasthecht aan andere bloemen en planten. Bekend is de bijnaam bellen- plant voor de ouderwetse fuchsia, een bloem die de laatste jaren weer overal bijzonder in trek is. In de Neder-Betuwe duidt men in de volksmond seringen wel aan met kattestaarten. We vervolgen met Vlijtig Liesje, de volksnaam voor de rijkbloeiende ka merplant Impatiens of waterbalsemien. Deze plant bloeit de hele zomer door, vandaar de erenaam. Het is een bloem, die zomers ook in tuinen zeer in trek is. Minder vleiend is de bijnaam van de sierplant Sansevieria. Die kreeg de nare benaming vrouwentongen (scherp als de tongen van sommige vrouwen). De En gelsen noemen deze plant nog oneer biediger schoonmoederstong. Suzanne met de mooie ogen is een aardige naam voor de Thunbergia. Deze eenjarige ka merklimplant dankt de aanduiding aan de oranje bloemen met vijf kroonblade- ren, die middenin een donkere stip (oog) hebben. De plant bloeit ook wel met witte en gele bloemen. In sommige streken luistert de paarde bloem naar de naam hondstong en de valeriaan naar kattekruid. De brem, duindoorn en soms ook de hulst kreeg de bijnaam kattendoorn. De bekende plant in rotstuintjes, de geelbloeiende muurpeper (een sedum of vetkruid) wordt gewestelijk wel jodenbaard of het eeuwige leven genoemd. Een zeer bijzondere bijnaam is Adam en Eva voor de monnikskap. Nog enkele bekende volksnamen zijn: prikneus, ogenklaar, kindje op moeders schoot (kamerplantje) en pijpje lak. Er zijn on getwijfeld nog veel meer bijnamen en volksnamen voor bloemen en planten in omloop. We willen het nu hierbij laten, maar komen er wellicht later in een nieuwe serie nog eens op terug. ben zij een ere-plaats in de schoolboek jes misgelopen. Een andere expeditie naar onbekende streken achter straat Magelhaens was de reis van Jacob Rog geveen in 1721-1722. Ook de tocht van Cornelis Evertsen de Jonge naar de west, 1672-1674 mag hier niet ontbreken. Tij dens deze reis heeft hij Nieuw-Amster- dam, het latere New York voor een korte periode op de Engelsen heroverd. Zeeuwen in de West Wij blijven in het westelijk deel van de wereld. De gebieden in de West waarop de Zeeuwen zich gericht hebben om handel te drijven en die zij tevens in meerdere of mindere mate gekoloni seerd hebben waren de nederzettingen aan de rivieren de Berbice, Essequibo en Demararij die in het huidige Guyana gelegen waren. Daarnaast strekte de ac tiviteit van de Zeeuwen zich uit naar de kleine Antillen, Cura9ao en niet in de laatste plaats door Suriname. In 1667 werd dit gebied door Abraham Crijns- sen aan het hoofd van een Zeeuwse ex peditie in naam van Staten van Zeeland veroverd. In 1683 hebben de Staten deze kolonie aan de W.I.C. overgedragen. Het waren vooral de kamer Zeeland van de W.I.C. en particuliere maatschap pijen als de Middelburgse Commercie Compagnie die een druk scheepvaart verkeer vanuit Zeeland over de oceaan met de West onderhielden. Vaak voor zagen de uitvarende schepen zich op de kusten van Afrika (Guinee) van neger slaven voor de arbeid op de West-Indi sche plantages, welker producten, in de eerste plaats suiker, in de retourladingen naar het moederland gebracht werden. Deze handelsbeweging wordt ook wel de driehoekshandel genoemd. In de loop van de 18e eeuw werd de kamer Zeeland van de W.I.C. overvleugeld door haar zustercollege in de machtige koopstad Amsterdam: na een lang vol gehouden wedloop verloor zij in en om streeks 1773 haar laatste invloed op bestuursaangelegenheden. Zeeuwen in de Oost Een ander zeer belangrijk en omvang rijk handelsgebied voor Zeeland was de Oost. Van de vele landen waarop de Zeeuwen naast de Hollanders handel dreven en hun invloed deden gelden willen wij hier alleen de Indische archi pel, Japan, Ceylon, Formosa en China aanroeren. Al voor de oprichting van de V.O.C. in 1602, die het monopolie voor de handel op de Oost verkreeg, hadden Zeeuwse schepen van ondernemende Middelburgse kooplieden als de Mou- cheron en Ten Haeff de rijke gebieden in de Oost gevonden. Na 1602 werd het, Zeeuwse aandeel in de Oosterse handel, geconcentreerd in en rond de kamer Zeeland van de V.O.C. In de hierboven genoemde landen hebben regelmatig Zeeuwen als "opperhoofd" de leiding 'over een handelspost of factory gehad, zoals Stephanus Versluys in Ceylon, Pieter Nuts, Hans Putmans en Cornelis Caesen in het fort Zelandia op Formosa. Op de handelspost Decima in de haven van Nagasaki hebben o.a. de Zeeuwen Daniël Six en Hendrik van Buytenhem de scepter gezwaaid. Jaarlijks moesten de opperhoofden van Decima een hofr- eis naar de keizer in Eddo (Tokyo) ma ken om hem van geschenken te voorzien en zo het handelsmonopolie op het voor andere landen hermetisch gesloten Ja pan veilig stellen. Men heeft de hofreis van Hendrik van Buytenhem in 1692-1693 aan de hand van diens da gregister en een aantal eigentijdse af beeldingen belicht. Andere handelskontakten Naast deze twee belangrijke handelsge bieden werd er vanuit Zeeland van oudsher ook op andere meer nabijgele gen landen handel gedreven. Daarnaast fungeerde Zeeland ook zelf als handels gebied voor anderen. Een specifiek voorbeeld van dit laatste was de Schotse stapel te Veere. De stapelhandel vanuit Schotland op Veere was gefundeerd op overeenkomsten tussen de magistraat van Veere en de koninklijke handelsste den in Schotland. Met deze contracten verkregen de Schotten en in het bijzon der de Schotse kolonie in Veere belang rijke privileges zoals vrijstelling van be paalde belastingen en het recht een ei gen rechtbank in Veere te mogen heb ben. Als tegenprestatie mochten zij uit sluitend in Veere hun goederen op de markt brengen en tevens moesten zij zorgdragen voor continuïteit in de aan voer. Vanaf 1444 is de Schotse stapel met enkele korte onderbrekingen tot 1799 in Veere gevestigd geweest, alhoe wel gezegd moet worden dat het na de 17e eeuw slechts een papieren regeling was die nauwelijks inhoud had of func tioneerde. Ook worden enige archief stukken getoond die de Zeeuwse handel op Frankrijk, Rusland, de Oostzeelan den en de landen rond de Middellandse zee illustreren. Daarnaast krijgt de Zeeuwse walvisvaart enige aandacht. Kapers en Kaapvaart Tijdens de 80-jarige oorlog heeft er vanuit de Nederlanden en in het bij zonder vanuit Zeeland een onafgebro ken strijd gewoed tegen de Vlaamse ka pers. Tevens opereerden Zeeuwse ka pers op hun beurt tegen Spaanse, Vlaamse en neutrale schepen die op de havens van de Zuidelijke Nederlanden voeren. In de buiten-Europese wateren heeft vooral de W.I.C. de kaapvaart vanuit Zeeland bevorderd. En tijdens de Engelse zeeoorlogen maakten de Hol landers en Zeeuwen veel Engelse sche penden schepen van Engelands bondge noten buit. De kaapvaart of commissie vaart was een in hoge mate geregle menteerde aangelegenheid. Alleen met een commissiebrief van de hoogste au- torieit in de Nederlanden, de Staten- Generaal kon men op wettige wijze de kaapvaart bedrijven. In principe was de kaapvaart een speculatieve handelson derneming, waarbij het behalen van winst oogmerk was, maar het kaperschip werd geacht onder toezicht en met in stemming van de overheid te opereren en kon hierbij zonodig op "alle hulp en)de assistentie" van oorlogsschepen aanspraak maken. Gezien het boven staande verbaast het niet dat er een nauwe vervlechting van kaperij, handel in het algemeen, slavenhandel en smok kelhandel ontstond. Schepen werden geregeld "haelf te caep en haelf te coopvaerdt" uitgereed en zodra er een oorlog uitbrak werden op grote schaal vreedzame Zeeuwse koopvaarders en vissersschepen op buit beluste kapers, die voorzien van commissiebrieven de nationale oorlogsinspanning en de eigen portemonnee dienden. Hoewel de Zeeuwse kapers iri het buitenland uiter mate berucht waren werden ook gere geld Zeeuwse koopvaarders in tijd van oorlog door Duinkerkse en Engelse ka pers buitgemaakt. Daarbij kwam nog het constante gevaar van de Barbarijse zeerovers die opereerden vanuit de Noord-Afrikaanselanden Marokko, Algerije en Tunesië. Deze lieden hadden van de kaapvaart, ongeacht oorlog of vrede, een geregeld bedrijf gemaakt. Zij opereerden niet alleen in de Middel landse zee maar waagden zich ook ver voorbij de straat van Gibraltar tot zelfs in de Zeeuwse wateren. Om door deze kapers gevangengenomen zeelieden los te kopen werd in Zierikzee in 1735 de slavenbeurs of slavenkas ingesteld. Het ging hierbij om een onderlinge verzeke ringsmaatschappij waarin alle Zierik- zeese schepen die de haven verlieten een bedrag moesten storten. Kerkelijke betrekkingen met het buitenland Het spreekt haast vanzelf dat de wijd verspreide handelskontakten vanuit Zeeland ook hun weerslag vonden in de kerkelijke betrekkingen vanuit dit ge west. Dit te meer daar in Zeeland de kerkelijke aangelegenheden sinds de ontworsteling aan de repressieve Rooms-katholieke kerk tijdens de 80- jarige oorlog zwaar telden. In het spoor van de kooplieden trokken de predi kanten naar de nieuwe werelden om zendingsarbeid te verrichten en om de zielszorg van de Zeeuwen in de over zeese gebieden te verzorgen. Tevens moesten de in deze tijd van maritieme expansie steeds weer onder zeil ge brachte vloten van vlootpredikanten worden voorzien. Daarnaast werden vanuit Zeeland en in het bijzonder door de Classis Walcheren veel noodlijdende gereformeerde gemeenten in het bui tenland ondersteund. Als opvallend voorbeeld hiervan kan de hulp aan de gemeente te Nayla, gelegen in het markgraafschap Baijreuth op de grens van Saksen en Bohemen gelden. Maar ook andere noodlijdende of in de ver drukking geraakte buitenlandse ge loofsgenoten, zoals de Waldenzen, de Gulikse gemeenten en de verjaagde predikanten in de Palts werden vanuit Zeeland met giften ondersteund. Ook heeft de Classis Walcheren bemoeienis gehad met de z.g. Barrièrekerken. Dit waren Nederduits hervormde garni zoenskerken in de Zuidnederlandse barrièresteden waar door de Republiek garnizoenen gelegerd waren om als buffer tegen het expansionistische Frankrijk te dienen. In 1726 beslisten de Staten-Generaal dat de garnizoensker ken in Meenen, Veurpp, Doornik, leper en fort Knokke onder de Classis Wal cheren zouden ressorteren. Enigszins in het verlengde van de geldelijke onder steuning van buitenlandse gereformeer den zien wij dat Zeeland ook als toe vluchtsoord fungeerde voor mensen die elders in Europa om hun geloof ver volgd en verjaagd werden. Alhoewel: hier moet eerlijkheidshalve bij gezegd worden dat het met de tolerantie voor andersdenkenden in Zeeland ook niet altijd meeviel. Zo vluchtten op het einde van de 16e eeuw Doopsgezinden uit de Zuidelijke Nederlanden en Hugenoten uit Frankrijk naar Zeeland en de andere Noordelijke gewesten. Na de opheffing van het Edict van Nantes door Lodewijk XIV in 1685 kwam een tweede en nog grotere golf Hugenootse vluchtelingen naar het veilige Noorden. In 1732 kwam een groep dooj de Koning van Pruisen verdreven Doopsgezinden, de z.g. Prui sische immigranten, naar Walcheren en in 1733 vonden rond 800 Evangelisch- Lutheranen die uit het bisdom Salzburg verjaagd waren een toevluchtsoord in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Aan de andere kant zien wij na de Afscheiding van 1846 een grote groep van de Neder lands-Hervormde kerk afgescheidenen de repressie van hogerhand en de alom aanwezige discriminatie ontvluchten naar Noord-Amerika. Ook veel afge scheiden Zeeuwen verkozen een onze kere toekomst in een onbekende nieuwe wereld boven een langer verblijf in Zeeland. Belgische vluchtelingen Toen begin augustus 1914 de eerste wereldoorlog ontbrandde en de Duitse oorlogsmachine België binnenrukte kwamen de eerste vluchtelingen naar Zeeland, voornamelijk Duitsers en Oostenrijkers die via het neutrale Ne derland naar hun vaderland wilden te rugkeren. In de loop van de maanden augustus en september vluchtten echter steeds meer Belgen voor de Duitsers uit naar Zeeland tot in begin oktober een ware vloedgolf van vluchtelingen een goed heenkomen in Zeeland zocht en vond. Bij benadering zijn in de eerste week van oktober meer dan 400.000 vluchtelingen via het plaatsje Clinge Zeeland binnengekomen, nog afgezien van de vele duizenden die per schip over de Schelde naar de Zeeuwse eilanden gevlucht zijn. Weliswaar keerde het me rendeel van deze vluchtelingen binnen enkele dagen naar huis terug toen het oorlogsgeweld zich in zuidwestelijke richting verplaatste, maar eind oktober bevonden zich toch nog meer dan 50.000 behoeftige vluchtelingen in Zeeland. Bijna geen dorpje in Zeeland werd overgeslagen bij de distributie van al deze vluchtelingen over de gehele pro-

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 15