Erebogen voor steunpilaar Thol. Boys. Westinghouse in St. Maartensdijk Bejaardenwoningen Kaay Tholen vormen met de Ark één complex (D E. van Tuyn BCXJMAN POTTER DELTA DISCO-SHOW J. v.d. Heuvel opvolger van raadslid J.W. Hilbron De Schelde 'n Alno is niet zomaar 'n keuken... Donderdag 3 april 1980 36e Jaargang no. 20 Paasei! Tandarts Mogelijkheden voor technisch geschoolden Nooit gehoord van Westinghouse electro techniek en instru mentatie b.v.? Systems and Service capability. Industry Service Internationaal. Het is toch een wereldconcern van Amerikaanse oorsprong met een Europese hoofdvestiging in Frankfort en een Nederlands centrum in Zaandam. Veel belangrijker is echter, dat Westinghouse zich binnenkort in St. Maartensdijk vestigt in het gebouw van de damesconfectiefabriek Elvina aan de Schakelweg. In en vanuit dit steunpunt zullen 75 Westing- house-medewerkers de grote industrie gebieden bedienen. Ligging B.O.Z. had teveel tijd nodig 9 miljoen Wat kost het Commissaris naar Tholen Bij de haven De ArkVolgens architect Valk is het ontwerp aangepast aan het stedelijk ka rakter van Tholen. De huizen krijgen kapjes. Naast de woonkamer met open keuken is er 1 slaapkamer met een berging, doucheruimte en toilet. De bovenste huizenrij heeft nog een flinke zolder voor een slaapkamer of hobby- ruimte. De 23 huizen gaan één complex vormen met de Ark in de Hoogstraat, die door de stichting is gekocht om een kerkzaaltje te maken met allerlei andere voorzieningen zoals een keuken en een recreatieruimte. "We maken er een ge zellige zaak van voor de Thoolse be jaarden", aldus dhr. Valk. Veel kan hij echter nog niet zeggen over de plannen met de Ark, aangezien dit nog in het tekenstadium verkeert. De voorkant van het pand in de Hoogstraat blijft ge handhaafd. Dat is een eis van monu mentenzorg. Naast de Ark is nog plaats voor een paar bejaardenwoningen en een paar grotere huizen, waarin even tueel een beheerder zou kunnen wonen. WON INGIN RICHT Molenstraat Poortvliet Bar-Disco Wim en Marja OUD-VOSSEMEER V. V.D. - raadslid vertrekt uit Tholen. Welzijn hobby. Sport stokpaardje. biWOTJJ^JV Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Armaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G Heijboer. Er is best aanleiding om het gehele Thoolse college in een hulde te betrek ken, maar ook de leden daarvan weten, dat het vooral de burgemeester was, die deze week paas-ei in het Thoolse werk- gelegenheidsmandje deponeerde, wat om in de paassfeer te blijven, rooskleu rige toekomstverwachtingen met zich meebracht. Daarom blijft het altijd wat jammer, zoals trouwens ook raadsleden presenteerden bij de behandeling van het voorstel tot aankoop van het Elvige- bouw, dat de kop van het ei wordt ge kapt. Maar zoiets is nu eenmaal nood zakelijk in een zakelijke aangelegen heid. Als het applaus ook in deze kolom is weggeebd, blijft er de nuchtere vraag over, hoe hét gemeentebestuur in de toekomst staat tegenover het besteden van gemeenschapsgelden aan (eigen) bedrijven. Het zou best kunnen zijn, dat een supermarkt met een vijftal werk neemsters voldoende imago heeft om er enige steun aan te verlenen. De actieve werkgelegenheidspolitiek van het colle ge, die in wezen de steun van de bevol king en van ons mag hebben, brengt ze kere consquenties met zich mee. Dat is ook door het college onderkend. Men wil erover gaan praten. Een goede zaak, want anders staan er al zo snel stekels omhoog. Met de raadsleden willen we de Elvi-Westinghouse zaak best zien als het noodzakelijk dichten van een gat in de bebouwing. Maar helemaal zonder precedent is het ook weer niet. Het lijkt ons toe, dat de bestaande Thoolse be drijven min of meer recht hebben op dat nader overleg van b en w met de frac tievoorzitters. In het geval Westinghou- se moeten de ogen niet worden gesloten, want die ene vestiging blijkt andere (Thoolse?) bedrijven te kunnen stimu leren. Daarom, ook al hebben we met het bovenstaande de kop van het Bae- rends-paasei gekapt, er blijft vooralsnog een goede, gele dooier over. Met die wetenschap lijkt ook Tholen pasen 1980 zonniger te kunnen vieren. Zal maandag 7 april om 18.00 uur in Tholen aanwezig zijn op Hoogstraat 15 voor het verhel pen van accute pijnklachten. Advertentie IM Tuisen de regenbuien door hebben pu pillen van het fl - elftal van Tholense Boys vrijdagmiddag bij het Thoolse stadhuis hulde gebracht aan jeugdleider Piet Pollie. Hij is niet alleen actief voetballer in het vijfde seniorenelftal, maar ook nog eens lid van de activiteitencommissie en leider van de f 1 pupillen. Een echte vereni gingsman, die ondanks zijn huwlijk en verhuizing naar Bergen op Zoom, Tho lense Boys toch trouw blijft. Daarom waren vrijdagmiddag niet alleen pupillen met erebogen aanwezig, maar ook nog verschillende senioren-leden van de voetbalvereniging. Het huwelijk tussen Pieter Marinus Pollie uit Tholen en Gi- sele Jeanine Franciene Andries uit Ant werpen werd voltrokken door ambtenaar van de burgerlijke stand A. J. Scherpe- nisse uit Sint-Annaland. 's Avonds dron ken de voetballers een pintje op het geluk van het bruidspaar. Als men de activiteiten van Westing house zou moeten omschrijven, komt dat neer op technische dienstverlening van aardappelsilo's tot aan zuivelfa brieken toe. De Nederlandse tak ont plooit een groot aantal activiteiten, waarvan de belangrijkste zijn: Electro- tecnische installaties voor de industrie in de utilieitssector en zeegaande schepen, instrumentatie- installatie voor de pro cesindustrie, industriële automatisering, paneel en schakelbordbouw, enginee ring en industriële analysersystemen. Westinghouse heeft in Nederland circa 500 medewerkers, verdeeld over de ves tigingen Groningen, Harderwijk, Hil versum, Delft, Den Haag en het hoofd kantoor in Zaandam. De werkzaamheden in de vestiging St. Maartensdijk kunnen als volgt worden samengevat: het aannemen van instal laties op het gebied van instrumentatie techniek, het ontwerpen en construeren van industriële analysersystemen, en het prepareren en revideren van meet- en regelapparatuur. Gezien de aard van de werkzaamheden en de geografische lig ging, van industriegebieden zoals Eu ropoort. Botlek, Moerdijk, Bergen op Zoom, Sloegebied, Zeeuws-Vlaanderen en Antwerpen, heeft Westinghouse ge kozen voor een centrale vestigingsplaats (St. Maartensdijk) ten opzichte van voornoemde gebieden. Het aantal me dewerkers werkzaam in de al genoemde industriegebieden is ongeveer 75 man. Bij de keuze van de vestigingsplaats hebben zowel het dienstenpakket van de hier al gevestigde industrie als de aanleg van de Oester- en Philipsdam een be langrijke rol gespeeld in de besluitvor ming. Het openen van de nieuwe vesti ging moet gezien worden als een uit breiding van het dienstenpakket van Westinghouse, met name in Zuid-West Nederland. De bedrijfsleider van de vestiging St. Maartensdijk, dhr. B.v.d. Ley uit Middelburg, hoopt spoedig in Tholen te wonen. Bergen op Zoom was al eerder kandi daat voor de nieuwe vestiging van Wes tinghouse. Waarom werd het markie- zaat het toch niet, was een vraag op de na de raadsvergadering waarin het be sluit viel tot aankoop van het Elvinage- bouwd, gehouden persconferentie. In Bergen op Zoom waren de eerste stek ken gestoken, want van het bestaan van Tholen wist Westinghouse nauwelijks iets. Hoofdmotief van de afgebroken onderhandelingen met Bergen op Zoom was de termijn van realisering. Wes tinghouse was toe aan een nieuwe pro ductielijn en een servicetaak. Het be drijfsleven heeft gewoonlijk geen tijd tussen afsluiting van nieuwe opdrachten en het verwezenlijken van een nieuwe opzet. Wie in zo'n periode kan inhaken, heeft een doorslaggevend voordeel. Er wonen nu nog nauwelijks medewerkers in Zeeland 1 in Anna Jacobapolder en verder in Bergen op Zoom. In het Elvi- gebouw gaat Westinghouse ook mate- rielen produceren, waarbij Smerdiekse bedrijven als van Lammeren staalcon structie, de koeltechnische industrie Goedhart en M.C.I. metaalcoating voor toelevering kunnen zorgen. Bedrijfs leider v.d. Ley was overtuigd van de noodzaak tot inschakeling van lts'ers, maar als hij concrete cijfers moest noe men, ging dat het eerste jaar nog maar over 1 of 2 afgestudeerden. De bedrijfsleider verzekerde, dat de snelheid waarmee het Thoolse apparaat werkte - pas op 14 maart waren de eerste contacten - Westinghouse geen kans bood om verder te zoeken. De tijd was nijpend. Dhr.v.d. Ley concludeerde, dat de burgemeester elke mogelijkheid tot verbetering van de werkgelegenheid signaleert. Als er maar iets van een ver andering in een bedrijf tot de Thoolse bestuurders doordringt, is het raak. De bedrijfsleider benadrukte, dat men in een Thoolse vestiging zo maar geen ne gen miljoen gulden investeert. Daarom was het heus wel serieus bekeken. Bij al dit optimisme zullen de lezers ook de nuchtere feiten willen incalculeren. De gemeente Tholen kreeg na wat za- kelijlupingelen met Elvi overeenstem ming om voor 325.000 gulden het ge bouw over te nemen. Na noodzakelijke verbeteringen kan de gemeente jaarlijks 40.000 gulden van Westinghouse aan huur ontvangen. Hierbij komen nog eventueel huurverhogingen. De raads voorzitter concludeerde, dat de ge meente er zijn broek niet aan kon scheuren, behalve ten aanzien van risi co's en teleurstellingen met het gebouw. De Commissaris der Koningin in Zee land, dr.C. Boertien, zal woensdag 16 april een werkbezoek aan Tholen bren gen. Hij wordt om kwart over twee met mevr.Boertien en de chef van het Kabi net aan de Thoolse brug verwacht. Daarna wordt een rondrit gemaakt over Tholen, waarbij in alle woonkernen een bepaald punt bezocht zal worden. Om half vijf is er een openbare raadsverga dering, waarbij onder meer het wel zijnsbeleid en de financiële gevolgen en de werkgelegenheid aan de orde komen. Die vergadering zal ongeveer een uur in beslag nemen. Daarna wordt in het stadhuis in Tholen een lunch aangebo den. Eind dit jaar zullen de 23 bejaardenwo ningen die de stichting rusthuizen Gere formeerde Gemeenten in Zeeland aan de Kaay in Tholen bouwt, bewoond kunnen worden. Architect Valk uit Soest heeft voor een speelse opzet gezorgd met vijf woningen in drie bouwlagen en vier in twee verdiepingen. De helft van de 23 huurwoningen is momenteel toegezegd aan mensen van het gehele eiland Tho len, Moerkapelle en Amsterdam. "Een historisch moment voor Tholen" noemde stichtingsvoorzitter ds.N.W. Schreuder uit Goes donderdagmiddag 27 maart het inmetselen van een ge denksteen met de tekst: de Ark a.d. 1980, ps 91:1 'Die in de schuilplaats des Allerhoogsten is gezeten, die zal ver nachten in de schaduw des Almachti- gen'. De voorzitter wees erop, dat ook deze huizen maar een tijdelijke plaats zijn, want er zal niet één steen op de andere gelaten worden. Hij bracht naar voren, dat de tekst wijst naar de ark, die de Heere eenmaal aan Noach ter be schikking stelde als enige middel om aan zondvloed te ontkomen. "De mens ziet de gevaren van de eeuwigheid niet. We zijn onbekwaam en van dag tot dag in gevaar. Wie zal voor het verterend vuur en de eeuwige gloed kunnen bestaan? Precies! 'n Alno wordt hele maal samengesteld zoals dat wenst, 't Uiterst brede Alno- programma stelt ons in staat gehoor te geven aan al uw individuele wensen. Alno is kieskeurig waar het de materi alen en afwerking betreft. Daarom geeft Alno ook 5 jaar garantie. Zwart-op-wit uiter aard. Wie voor Alno kiest doet 'n veilige investering voor vele jaren optimaal keuken-plezier. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. 101640) 36910 Welgelukzalig is de mens die de Aller hoogste leert zoeken voor veiligheid die duurt tot in eeuwigheid om zijn welver diende strat te ontgaan. Welgelukzalig de mens die in Zijn schaduw leeft zingen van de grondeloze barmhartigheid van Jezus Christus: de schuilplaats. Als we God leren kennen in zijn rechtvaardig heid en grootheid, dan is de dag van onze dood beter dan de dag van onze geboorte. Dat het woord van God in uw ziel een plaats moge hebben, dan was u gelukkig. Ik hoop ook, dat de mensen die op de avond van hun leven in deze nieuwe huizen trekken, op de Aller hoogste bouwen", aldus ds.Schreuder donderdagmiddag op de bouwplaats aan de Kaay, tussen de regenbuien door. De plechtigheid werd bijgewoond door bestuursleden van de stichting, afge vaardigden van de Gereformeerde Ge meenten op Tholen en verschillende andere belangstellenden. De bouw wordt verricht door aanne mingsbedrijf Ligtendag b.v. uit St. Phi- lipsland en schildersbedrijf Noom uit Scherpenisse. De vlak onder de zeedijk bij de haven gelegen woningen liggen op een terrein waar eerder de gasen later de visfabriek gevestigd waren. De admi nistrateur van de stichting, dhr.G. Blan kensteen uit Kortgene, wilde over de huur niets meedelen omdat er nog zo veel onzekerheden waren. Op Tholen is dit het eerste project van de stichting, maar elders in Zeeland zijn er al meer dere woningcomplexen gebouwd. De ervaring van dhr. Blankensteijn is dat een derde van de aanvragers afvalt. Daarom ziet hij graag nog aanmeldin gen, ook van jongere echtparen of al leenstaanden. "Iedereen komt in aan merking", aldus dhr. Blankensteijn.D Thoolse vertegenwoordiger in het stich tingsbestuur is dhr.J.C. Melse. Ds.N.W. Schreuder uit Goes heeft don derdagmiddag aan de Kaay in Tholen symbolisch een gedenksteen ingemet seld in het complex van 23 bejaarden woningen van de stichting Rusthuizen Gereformeerde Gemeenten in Zeeland. De voorzitter takelde de steen onder het toeziend oog van o.a. architect J.Valk (in lichte jas) met daarnaast administrateur G.Blankensteijn en links, met de armen over elkaar, de Thoolse predikant ds.G.Mouw. - Tussen de bejaardenwoningen en de Ark komt een tuin met bankjes en een fietsenstalling voor de 23 huizen. Dhr. Valk streeft ernaar om direct aanslui tend op de woningen met de Ark te kunnen beginnen. Voor die tijd zal er ook nog overeenstemming moeten wor den bereikt met aannemer Ligtendag, want de Ark is een apart hestek. Archi tect Valk heeft voor de stichting al 36 bejaardenwoningen met 1 dienstwoning in Goes gebouwd, terwijl een project van 23 huizen in Yerseke in een voor bereidend stadium verkeert. Advertentie 1M Het Baerends paasei 0 Nieuw bedrijf in St. Maartensdijk 0 WD-raadslid Hilbron vertrekt 0 Commissaris naar Tholen 0 Vervoerskosten zwembad in Fli- plandse raad 0 Bejaardenwoningen Tholen op dreef Verpleegden Ten Anker kunnen blijven 0 Hoe Daan Manneke in Haestinge experimenteerde 0 Paas folklore 0 Programma Thoolse dagen rond 0 Subsidies voor muziek en zang 0 Prijzen op solistenconcours 0 St. Annaland kan het desnoods zonder jeugdcoördinator 0 Voor de Poortvlietse jeugd moet er wel iets komen 0 Thoolse kerkelijke jeugdvereni gingen willen eigen begeleider 0 Muziekschool zou Euterpe dienstbaar moeten zijn. 0 Ph. v.d. Hoek over het EEG-land- bouwbeleid 0 Eerste persleiding waterzuivering 0 Gevaarlijke manoevre vrachtwa gen Wie zaait op de akker der fantasie zal voor het oogsten geen sikkel nodig hebben. Dit nummer bestaat uit.,22 .pa gina's 2e Paasdag Advertentie IM Dhr. J. v.d. Heuvel uit Tholen wordt in de VVD-fractie van de gemeenteraad de opvolger van Dhr. J. W. Hilbron, die wegens verandering van werkkring Tho len gaat verlaten. Daarmee krijgen de liberalen voor de tweede keer in deze zittingsperiode een nieuw gezicht in de fractie. Dhr. Hilbron, bedrijfsleider bij banket- fabriek De Waal in Tholen, heeft pro motie gemaakt binnen het concern. Hij is produktiemanager geworden bij het moederbedrijf Nobo in Ede, dat hem voor deze functie vroeg. 't Was een heel moeilijk besluit en 't heeft me ook pijn gedaan, maar dit is een kans die ik niet kan laten liggen", zegt dhr. Hilbron, die dinsdag al in Ede begonnen was. "Binnen een week heeft het allemaal zijn beslag gekregen. Kort geleden heb ik bij de Waal nog m'n 12,5 jarig jubi leum gevierd. Er was een onbewolkte lucht en ik leek in Tholen met pensioen te gaan, maar nu ben ik toch nog aan een nieuwe loopbaan begonnen" aldus het scheidende VVDraadslid. Burgemeester E. Baerends maakte dins dagmiddag tijdens de spoedeisende raadsvergadering melding van het ver trek van Dhr. Hilbron. "Jammer dat de kennismaking zo kort was, maar deze was wel intensief', zei de burgemeester. "Acht maanden en zo kort was niet mijn opzet. Ik vind 't ontzettend vervelend, want ik had het gevoel dat ik ingebur gerd was in Tholen", aldus Dhr. Hil bron. Via de tennisclub Eegedima en de oudercommissie van ter Tolne,de prop- agandacommissie en de commissie van twintig van de VVD, het voorzitterschap van de Stichting Stadsherstel werd Dhr. Hilbron opvolger van raadslid A. J. Scherpenisse, die om gezondheidsrede nen tussentijds moest bedanken. Hij hield van gedegen raadswerk en ver diepte zich uitstekend in de onderwer pen die dhr. Hilbron voor de VVD- fractie behartigde. "Het welzijnswerk was al jaren een hobby van me", aldus de Thoolse liberaal, die donderdag avond nog de inspraakavond van de welzijnscommissie in zijn woonplaats leidde. In de april-raadsvergadering wil hij afscheid nemen. "Er valt in Ede ook wel wat te doen, maar eerst moet ik proberen m'n job in handen te krijgen. Het is allemaal veel grootschaliger bij Nobo, ook de problemen. De Waal blijft gewoon doordraaien", aldus dhr. Hil bron. Voor de vijftigjarige in Amsterdam ge boren Johannes van de Heuvel uit Tho len was het een volkomen verrassing dat hij binnenkort WD-raadslid zal wor den. Overigens is hij niet onbekend met het raadswerk, want hij maakte voor de herindeling van 1971 deel uit van de raad in het stadje Tholen. In de raads periode 66770 kwam hij tussentijds in de gemeenteraad als opvolger van wijlen D. J. van de Velde voor de lijst Alge meen Belang. In 1970 werd hij lijstaan voerder voor de VVD, die drie zetels kreeg. "De nieuwe gemeenteraad is wel een hele verandering, maar ik sta er niet vreemd tegenover. Mijn interesse is van dien aard, dat ik me steeds georiënteerd heb. Pas ben ik in de beheerscommissie van de sporthal in Tholen benoemd en die functie ambieerde ik om de sport te promoten. We moeten nationale en in ternationale wedstrijden op Tholen zien te krijgen. Dat is een stokpaardje van me", aldus dhr. Hilbron, die tevens voorzitter is van de schietvereniging Eendracht, voorzit ter van de gymnastiekvereniging Olym- pia en vice-voorzitter van de Stichting Thoolse dagen. Hij neemt de taken van dhr. Hilbron over zoals lid van de com missie sportzaken en de welzijnscom missie, wat het nieuwe WD-raadslid zeer aantrekkelijk lijkt. Dhr. v.d. Heu vel, rijksambtenaar bij de Koninklijke Luchtmacht, zal in de mei-vergadering worden beëdigd.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1