Zaterdag experimenteel concert Groene Kruis kreeg kwart ton voor kinderhygiëne in Tholen Philadelphia \2Vi jaar BOUMAN POTTER LEVIS JEANS XI tf 5"/"^ Donderdag 27 maart 1980 36e Jaargang no. 19 Boerenbedrog? Plezier voor muziekbeoefenarenvreugde voor luisteraars Huldiging Trots U weet meteen wat opbrengst kinderpostzegels betekent Kinderhygiëne Fijne opdracht Grote verrassing Laat ze groeien MOEDERS LET OP!!! WESTERN STORE Piano Klasse Massiever ■M Belangstelling nog steeds stijgende UdVereniging Goud-en Zilversmeden XI P7 Cake. Wekelijks Diaserie. Zang. Molenstraat Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post 33,-50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. ^Hoofdredacteur G. Heijboer. Boeren zitten niet zelden in de hoek waar klappen worden uitgedeeld en zelfs met hun al lang onvermijdelijke protest-actie na wat in Brussel werd voorgesteld als prijscompensatie, was het getij ongunstig. Het Nederlandse volk was door de al weken durende pri- kacties van werknemers het protesteren langzamerhand de keel gaan uithangen. Zelfs onder FN V-leden - denk maar aan de spoorwegstaking, dat geen echte sta ging werd - was er minder animo. Op de grens daarvan meenden ook de boeren zich te moeten laten horen. Dat gebeur de op Lentedag, symbolisch eigenlijk het tijdsein om uit te rukken, te gaan poten en zaaien. Dat gebeurde vooral op de scheiding van een actie- en proteste rend moegestreden Nederlands volks deel omdat er geen eer viel te behalen. De pot is op. Actie is alleen, zo lijkt het althans, dan pas effectief, wanneer de media daarvan nog van de toren blazen. Als een raadslid een mening wil ver kondigen om daarvan en voke nd t doen he ft het geen zin dat in een besloten vergadering los te laten. Zo lijkt een actie zinloos als de media het lauw op nemen. Ook die media leken met het begin van de lente, actiemoe. Niet, dat men aan het massale boerenprotest ge heel is voorbijgegaan, maar er kon toch niet meer worden uitgehaald, wat nor maliter aan publiciteit mogelijk zou zijn geweest. Ook in dat opzicht zaten de boeren dus weer in een schuitje, dat maar geringe golfslag veroorzaakte. Die actiemoeheid lijkt ons daarvan toch niet de enige reden. Boeren zitten toch in een wat uitzonderlijke positie, of ze dat wel of niet willen weten. Als een industrieel een produkt ontwik kelt, bepaalt hij kosten, inclusief de in vestering, de winst en de marktprijs. Blijkt er voldoende afname te zijn, dan zit hij goed. Is er op hetzelfde vlak een moordende concurrentie, dan legt hij - althans op dat onderdeel - het loodje. Maar boeren zijn van zoveel meer fac toren afhankelijk, die moeilijk zijn te calculeren, rekenen kan men dan mis schien nog binnen EEG-verband, zij het niet naar wens. Maar daarmee is men er nog niet. Er is ook nog een wereldmarkt. Die had vorig jaar tot gevolg, dat uien- teelt zo ongeveer rendabel kon zijn, maar dat granen de nu voorgestelde 7.9% stijging niet kunnen halen. De boeren weten van veel meer afhankelijk te zijn dan alleen van een EEG-prijs- vaststelling. Hoe erg daarom ook, vra gen we ons toch af, of hun rechtvaardige strijd voor die reëele kostenvergoeding, uiteindelijk toch geen boerenbedrog zal zijn. Smalstads mannenkoor, pas nog eerste prijswinnaar met het hoogste aantal punten op het Zeeuws zangersmanifest in Middelburg, is zaterdag een van de drie deelnemerN deelnemende verenigingen aan het experimenteel avondconcert in Haestinge o.l.v. Daan Manneke. V.l.n.r. dirigent Jan Wesdorp, Han Wesdorp, Jaap Wesdorp, Kees Slager, Han Groenhout, Siem Schot, Rinus van Gorsel, voorzitter Ton van Gurp, Arie v.d. Ree, Marien Fase en Izak Kwaak. De zangeres en muzikanten voelen zich eigenlijk lang niet op hun ge mak, maar volgens dirigent/componist Daan Manneke uit Breda hoeven ze zich totaal niet bezorgd te maken, 't Komt zaterdagavond in Haestinge te St. Maartensdijk vast wel goed. Op uitnodi ging van de Z.V.U. -werkgroep Tholen is er om acht uur een concert van de Ko ninklijke Harmonie Concordia uit Tho len, het jeugdkoor Polyhymnia uit Oud- Vossemeer en Smalstads mannenkoor uit St. Maartensdijk. Er zal zaterdagavond vooral geïmprovi seerd worden, 't Is een experimenteel c ncert. De ideeën die worden aangedra gen zullen door Daan Manneke worden begeleid. Hij is goed thuis in de moderne muziek, maar hij werkt ook veel met amateurgezelschappen, zodat de drie Thoolse verenigingen bepaald geen uit zondering vormen. Een van de drie deelnemers, het Smal stads mannenkoor, werd zaterdagavond tijdens de repetitie gehuldigd door wet houder J. Versluijs wegens de eerste prijs in de superieure afdeling A en de wis selbeker voor het hoogste aantal punten op het Zeeuws zangers manifest 1980 in Middelburg. Het uit elf man bestaande koor oefent elke woensdag- en zater dagavond in de oude kleuterschool te St. Maartensdijk, maar voor de huldiging was men naar de monumentale Gast huiskapel in Tholen getogen. Daar wer den eerst drie nummers uitgevoerd, waaronder de concourswerken 'sonnet' en psalm 26 van Sweelinck Het Smal stads mannenkoor bestaat in de huidige formatie ruim twee jaar. De naam bes taat echter al elf jaar en het vroeger uit zestien man bestaande koor werd geleid door dirigent Iz. Riedijk. Momenteel heeft Jan Wesdorp de leiding van de zangers uit St. Maartensdijk, Scherpe- nisse, Poortvliet en St. Annaland. Twee bassen uit Tholen willen ook toetreden, maar wegens het evenwicht in de par tijen kan dat pas wanneer er ook twee tenoren bijkomen. De twee repetities per week geven al aan, dat het Smalstads mannenkoor tot de top van de amateurs behoort. Wet- Iedereen weet het. Zodra de kinderpost zegels op de markt komen, staan ze elk jaar opnieuw vol enthousiasme aan de deur. De jeugd houdt als het ware een wedstrijd wie het hoogste bedrag kan verkopen. Vele burgers, vaak de moeders die thuis zijn, strijken de hand over het hart en kopen een of meer mapjeskinderzegels. Wegens het jeugdig enthousiasme env met de gedachte dat het toch wel voor een goed doel zal zijn. Waarschijnlijk - zoveel verder gaat de overweging nog wel - zal het kinderen ten goede komen. Maar verder is hét dan veelal weer ver geten. Men hoort er ook vrijwel niet meer van, waar dat geld wordt besteed. Laten we dan nu een prachtig voorbeeld kunnen geven. Het Groene Kruis Tho- len/St. Philipsland heeft uit dat Kin derpostzegelfonds 25.000 gulden gekre gen voor inrichting van het vorig jaar verbouwde wijkgebouw aan de Molen- vlietseMolenvlietsestraat in Tholen en dan vooral voor de inventaris en inrich tingskosten van het consultatiebureau voor kinderhygiëne. Wat zegt u me daar wel van? De jeugd kan nog eens terecht glimlachen over hun enthousiasme en de kopers van kinderpostzegels weten, dat het geld goed was besteed. Zelfs voor de baby's en kleuters uit de eigen regio. De overhandiging vond maandagavond plaats tijdens een bestuursvergadering van het Groene Kruis in Tolrust te Poortvliet. Het was mevr. J.M. Deur- loo-van Broekhoven uit Tholen, bekend als raadslid, maar ditmaal in haar func tie van afgevaardigde van het Neder lands comité kinderpostzegels. Een fijne opdracht, vond mevr. Deurloo het. Zij wees erop, hoe meerdere 'eigen' kinde ren hier al van profiteerden, maar zoiets komt dan niet zo gauw naar buiten. Particulieren die bijvoorbeeld moeilijk zaten met de kosten van een gehandi capt kind, kregen een bijdrage uit dat fonds. Dit gebeurt met name, wanneer daarin niet op andere wijze kan worden voorzien. Mevr. Deurloo meende, dat het bestuur van het Groene Kruis maar niet moest schromen om in dergelijke gevallen een verzoek aan het comité te richten. Voorzitter C.J. Moerland zei, hoe het Groene Kruis twee jaar geleden een aanvraag voor een bijdrage van het co mité kinderpostzegels had ingediend, mede met het oog op de verbetering van het Thoolse wijkgebouw. Niettemin is het bedrag voor ons een grote verras sing. Het is met uitzondering van adop- tiegelden na de ramp van 1953 (voor de inrichting van badhuizen) niet eerder gebeurd, dat het Groene Kruis zo'n groot bedrag in één keer kreeg, zei de zeer erkentelijke voorzitter. Hij verzocht mevr. Deurloo de dank over te brengen aan het comité en de E.B. om ook alle kinderen te danken die op Tholen en St. Philipsland de kinderpostzegels ver kochten en eveneens de ouders die ze kochten. De toekomstige jeugdige ge neratie kan er met de mensen van de gezondheidszorg lang van profiteren. Vorig jaar werd het uit 1924 daterende wijkgebouw in Tholen na een grondige verbetering heropend. Het is dus weer al enige tijd in gebruik, maar de bijdrage voor de inrichting van het consultatie bureau voor kinderhygiëne is toch bij zonder welkom. Schoolkinderen uit Scherpenisse en St. Annaland hebben gistermorgen een bij drage geleverd aan de boomplantdag. De aanwezigheid van alle drie de wet houders gaf aan, dat het gemeentebes tuur van Tholen grote waarde hecht aan de groenvoorzieningen. Wethouder L.J. Koopman onderstreep te dat nog eens in Scherpenisse door erop te wijzen, dat zelfs de toekomstige koningin, Prinses Beatrix, woensdag een boom plantte als het begin van een bos bij Zwolle. Zestig leerlingen van de bei de lagere scholen in Scherpenisse gingen vervolgens aan het werk in de Laban Deurloostraat en achter het scholen complex. Wethouder Koopman plantte een boom met onderwijsinspectrice mevr. drs. W.P. Bouwman, die vervol gens met de staf van de gemeentelijke plantsoenendienst naar St. Annaland ging. De 94 kinderen van de beide lagere scholen werden toegesproken door wet houder J. Versluijs. Hij vergeleek de boomplantdag met dieren-, vader- en moederdag. "Vandaag worden de bo men en struiken extra in 't zonnetje ge zet, maar ook na vandaag moeten we aan de groenvoorzieningen blijven den ken. Gemeentewerken heeft zorgvuldig de grond gereed gemaakt met de plant- gaten. Voor grotere bomen is er zelfs een slang voor beluchting van de wortels. Er is dus heel veel moeite voor gedaan. Daarom spreken we vandaag af, dat we heel voorzichtig omgaan met het groen. •Niemand van jullie zal toch een tak van een boom afbreken of een struik be schadigen. Dat zou helemaal verschrik kelijk zijn na alles wat er voor gedaan is, als andere kinderen of volwassenen toch groen vernielen, zeg er gerust wat van. Het gemeentebestuur is bijzonder blij dat jullie bij het planten willen helpen. Zorg er goed voor en laat de bomen en struiken nu groeien", aldus wethouder Versluijs. In St. Annaland werd er geplant bij de pas verplaatste speeltuin aan het Croos- wijck en in de Huygensstraat/Bierens- straat. Zo deed gisteren ook Tholen als een van de 500 gemeenten mee aan de 24e boomplantdag. in 7 kleuren v.a. maat 152 bij BLAUWSTRAAT 62 STEENBERGEN Advertentie IM houder Versluijs zei zich als ondeskun dige niet aan een deskundig verhaal te willen wagen, maar uit de juryrapporten was voor hem de bijzondere waardering voor het Smalstads mannenkoor wel gebleken. "Namens het gemeentebes tuur van Tholen dan ook hartelijk gefe liciteerd met uw succes op het concours. Vooral het aantal punten in de Supe rieure afdeling liep in het oog. Ik neem aan, dat u allen het juryrapport al boven uw bed hebt opgehangen. Ook wij zijn er echter trots op zo'n koor in onze ge meente te hebben. Ik ben ook blij, deze gelegenheid te kunnen aangrijpen om allen die de amateuristische zangkunst beoefenen, in 't zonnetje te zetten. U zelf hebt er niet alleen plezier in, maar ook het publiek schept er vreugde in. Er is veel inzet voor nodig om dit niveau te bereiken, maar die inzet zo beloond te zien, schept veel voldoening. U hebt het tot de top van de Zeeuwse, maar ook nationale amateurkoren gebracht", al dus wethouder Versluijs. De wethouder, die vergezeld was van de chef welzijnszaken van de gemeentese cretarie, dhr. A.G.v.d. Sande zei verder, onlangs de rekening 1979 en de begro ting 1980 van het Smalstads mannen koor ontvangen te hebben. Het was hem opgevallen, dat de vereniging een piano nodig had. Niet dat dhr. Versluijs het wilde afschuiven, maar hij vond dat het Anjerfonds daarvoor betere mogelijk heden bood dan de gemeente. Tho- len/St. Philipsland komt op de lijst met giften van het Anjerfonds weinig voor en nu de pot nog niet helemaal leeg is, zijn er zeker mogelijkheden voor subsi die, meende de wethouder. Hij compli- teerde het mannenkoor nogmaals met het succes en wenste de leden men veel zanggenoegen voor eenhopelijk bloei ende toekomst. Dhr. Versluijs veron derstelde, dat het thuisfront de zangers nogal eens een keertje moest missen en daarom had hijvoor iedereen bloemen Vervolg op pag. 9 'Bambola de la Jumelle' is de klankvolle naam van de nieuwste aanwinst van de stallen Brooijmans: een vierjarige hengst uit het Belgische Chimay, vlakbij de Franse grens. Bambola zal dit jaar nog voor zo'n zestig dekkingen zorgen en daarmee voor nakomelingen van eerste kwaliteit. De hengst moet daar voor wel eerst 'lijnen'. Het magere dieet van Dhr. Brooijmans heeft er al voor gezorgd, dat Bambola binnen een week 25 kg is afgevallen. Voor een hengst dekkingen mag verrichten, is volgens het stamboek een verplichte keuring nodig. Normaal gebeurt dat op de tentoonstel lingen in Den Bosch, maar bij uitzonde ring vond dat nu maandagmiddag op de boerderij Candia van dhr. Brooijmans plaats. Van de Kon. Vereniging het Ne derlands Trekpaard waren de heren IJ- sebaert uit Axel en Maljaars uit de Noordoostpolder aanwezig met dieren arts van 't Hoofd uit Vught en arbiter H.v.d. Heuvel uit Erp. Bambola werd goedgekeurd zodat hij rondgereden kan worden, o.a. in Friesland en Overijssel. Dhr. Brooijmans was al enkele jaren op zoek naar een opvolger voor de hengst Bart van Wijngaarden. Nadat dat be faamde paard was dood gegaan, namen invallers de honneurs waar, doch die waren kwalitatief maar net genoeg. Dhr. Brooijmans moest bloed verversen en daarvoor voerde hij nu voor het eerst een hengst uit Belgie Hij had Bambola als 2 'A-jarige al op een keuring gezien en en er was sprake van liefde op het eerste gezicht. Hoewel dhr. Brooijmans direct een oogje op het paard had, bleef het bij het leggen van contacten. Nu kon hij nog net op 't nippertje tot een accoord met de eigenaar komen, voordat de hengst per advertentie te koop zou wor den aangeboden. Vorig najaar was Bambola kampioen van Belgie maar in februari was de hengst op de tentoon- steljingen Brussel een beetje te vet, zodat het bij een tweede prijs bleef. "Je zit op een ideale golflengte als je klasse kunt paren aan nieuw bloed", zegt Toon Brooijmans. 't Ging om vreemd bloed en goede kwaliteit, want werk is er nog volop voor de hengst. Er draven namelijk nog heel wat koMdbloedpaarden in Nederland en daarbuiten, o.a. in de bosbouw, voor bierbrouwerijen en ook bij veel hob byisten. Op de nationale keuring in Den Bosch op 12/13 september worden 300-400 zware paarden verwacht. Bam bola mag net meedoen, want een bui tenlands paard moet zes maanden in, Nederland zijn. Dhr. Brooijmans hoopt met deze nieuwe bruin schimmel net zulke hoge ogen te gooien als Bart van Wijngaarden, die kampioen van Neder land werd. Bambola is nog zwaarder, massiever dan Bart. Misschien was Bart een beetje te mannelijk. Bambola heeft veel meer rondingen en is meer afge werkt dan zijn beroemde voorganger. De hengsten van de stallen Brooijmans staan bekend om hun drachtigheidsper- centage van meer aan tachtig procent. Mogelijk zal Bambola ook op de Thoolse dagen niet ontbreken. Met deze hengst doen de Belse paarden hun naam in elk geval eer aan. "De verrassingen komen nog steeds uit België", zegt Toon Brooijmans. Boerenbedrog. 0 Groene Kruis kreeg 25 mille voor bureau kinderhygiëne. Nieuw dorpshuis wordt groter. Stavenisse 19 streekbewoners verdacht van valsheid in geschrifte. 0 Duizend piek na (Negate verbou wing. Philadelphia vierde koperen bes taan. Peuterspeelzaal in zicht. in Scherpenisse Cursus hartmassage op Tholen. Nieuwe jmans. hengst stallen Brooi- Eerste prijs voor twee Smerdiekse solisten. Stemmen van lezers. 0 Streekvergadering vrouwen. Hervormde Van nietsdoen is slechts te genie ten wanneer men stapels werk te doen heeft. Dit nummer bestaat uit 16 pagi- Bamhola de La Jumelle heet de hengst waarop dhr. A.L.C. Brooijmans al een paar jaar een oogje had, maar sinds vorige week staat de voormalige kampioen van België in de stallen van boerderij "Candia". Maandagmiddag werd de hengst gekeurd door vertegenwoordigers van de Koninklijke vereniging het Nederlands Trekpaard. Na het gunstige resultaat toont Toon Brooijmans vol trots de massieve bels, die voor nakomelingen van topkwaliteit gaat zorgen. "Het stemt ons tot bijzondere vreugde, dat de belangstelling voor Philadelphia stij gende is. Daar mogen wij dankbaar voor zijn". Dat zei de voorzitter van de afdeling Tholen/St Philipsland van de prot. chr. oudervereniging van het geestelijk gehandi capt kind, ds. L. Wiillschleger, donderdagavond op de jaarvergadering in het Holland Huis te Scherpenisse. Het grote aantal aanwezigen onder streepte de woorden van de voorzitter. Als dat zo doorgaat, wordt het Holland Huis te klein voor Philadelphia. "Onze kring moet groter en groter worden. Vertel dat in uw omgeving", zei de voorzitter tot de leden en donateurs en leden van jiet hervormd zangkoor uit Scherpenisse, dat steeds medewerking verleent aan de jaarvergadering. Ds. Wiillschleger opende de bijeen komst met het lezen van Mattheus 18: 1-14 en gebed. Naar aanleiding van dit tekstgedeelte wees hij op de Goede Herder, die naar één, afgedwaald, ver loren schaap zoekt. Met name kinderen draagt Hij een bijzondere zorg toe. Er zal vreugde zijn in de hemel over elk schaap dat behouden wordt, aldus de voorzitter, die er nog aan toevoegde, dat er in het hemelse Jerusalem nooit meer tekorten zijn. Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM De voorzitter bracht vervolgens in he rinnering hoe op 26 oktober 1967 de eerste vergadering van Philadelphia Tholen/St. Philipsland werd gehouden, dus nu 12'A jaar geleden. Ter gelegen heid van dat jubileum werd er op cake getracteerd bij de koffie. Ds. Wiillschleger vond het een genoegen om elk jaar als vrienden bij elkaar te komen op de jaarvergadering. Hij was blij voor de steun van de mede-bestuur- sle-. den en de ontspanningscommissie. De voorzitter kondigde aan dat er plannen zijn om voor kinderen avonden met aangepaste catechesatie te houden. Secretaris G. Quaak bracht naar voren, hoe in 1969 in de voormalige school de Toetssteen in St. Maartensdijk met de ontspanningsavonden begonnen werd. Toen nog maar met drie deelnemers, één keer per maand,. Nu in Ons Huis, het eigen clubgebouw aan de Langeweg in Scherpenisse, elke donderdagavond met twintig deelnemers. Vier arbeidstherepeuten van het psy chiatrisch ziekenhuis Vrederust verle nen daarbij medewerking. Uit het jaarverslag van Dhr. Quaak bleek, dat Philadelphia vorig jaar twee familie-avonden hield, een contact avond met de medewerkers een voor lichtingsavond voor ouders van gehan dicapte kinderen en een reis naar Blij- dorp met 22 deelnemers. In december werden er zestig kerstpakketten uitge reikt). Philadelphia telt nu 604 leden en donateurs. Penningmeesteresse mevr. Vis-Perestam meldde een gift van 500 gulden van de jeugdraad van de ger. kerk Tholen en een bijdrage van 100 gulden van de diaconie van de her vormde gemeente St. Annaland. Er was een batig saldo van 5.923,25. Namens de kascommissie zei mevr. Smeets uit Tholen dat alles in orde was. De aftredende bestuursleden mevr. Op- ree uit Scherpenisse en Dhr. G. A. Heij boer uit Poortvliet werden bij acclama tie herkozen. In de kascommissie werd dhr. M. K. de Wilde uit Tholen opge volgd door dhr. Slager uit Scherpenisse. Secretaris Quaak gaf met een uitgebrei de diaserie een terugblik op 12'A jaar Philadelphia-werk. Er waren beelden te zien van het ontspanningswerk in de Toetssteen, de opening van Ons Huis, uitstapjes kerst-en sinterklaasvierin gen, e.d. Het bestuur had zich met de verloting in de belangstelling vergist, want er moes ten duizend loten bijgehaald worden om aan de vraag te kunnen voldoen. Er was ook een enorm aantal prijzen, dankzij de medewerking van middenstand en par ticulieren. De fam. van Nieuwkerk uit Kruiningen had op de tafeltjes voor bloemstukjes gezorgd, die na afloop ook nog voor 7,50 werden verkocht. In de pauze was er ook een verkoping van verschillende zelfgemaakte artikelen. Natuurlijk ontbrak het hervormd kerk koor Scherpenisse niet op deze jubileu- mavondden. Er is tussen ons een band gegroeid en in die traditie verheugen wij ons ten zeerste", zei ds. Wiillschleger, die zijn waardering vergezeld liet gaan van een bijzonder bedankje in de vorm van een goed gevulde envelop. Het koor voerde o.l.v. dirigent Jan Westdorp verschillende nummers uit met solozang van Jaap Wesdorp. De voorzitter van het kerkkoor, dhr. A. van den Hoek, feliciteerde Philadelphia hartelijk met het 12'A jarig bestaan. "Het stemt tot grote dankbaarheid dat de be langstelling voor uw vereniging groei ende is, want het is moeilijk om iets staande te houden. Er ligt een taak voor de beheerscommissie om weer aan uit breiding te denken, anders kunnen we u straks niet meer ontvangen in het Hol land Huis. Uw werk wordt uit liefde ge dragen en dat is van groot belang. Ons zangkoor mag op bescheiden wijze een bijdrage aan uw vereniging leveren en daarvoor onze dank, aldus dhr. v.d. Hoek, die de hoop uitsprak dat God, Philadelphia Tholen/St. Philipsland in de verdere toekomst nog mag dragen. WO NINGINRICHTI NG li if _L Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1