Koninklijk zilver voor Lambregt de Graaf uit Scherpenisse BOUMAN POTTER V Automatisme van jaarlijkse belastingverhoging een gruwel Donderdag 6 maart 1980 36e Jaargang no. 16 l ^>£/26 Na veertig jaar gemeentedienst De loopbaan. Betrokken bij de samenleving. Trouw en accuraat. Het huurboek troetelkind. Vernieuwingen verschrikkelijk. 2 Autosleutels in het contact. WOINIINGIIMRICHT IMG Molenstraat Poortvliet Er gebeurde heel wat. Ik wist dat de koningin geen hekel aan me had. ONS NIEUWE FEUILLETON Publiek gestraft Uien 43 cent Raadslid M. Van Damme op jaarvergadering V. V.D. Met P.v.d..A. Meeste ideeën Welstand Versoepeling Kanaalschap 30 april/5 mei. Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. "We zien u node gaan, omdat het prettig werken met u was, maar we gunnen u gaarne meer tijd voor vrouw en gezin en de sportvisserij. Dat zei vrijdagmiddag burge meester E. Baerends in een met gemeentelijke overheden en ambtenaren bezet "Haestinge" bij de huldiging van het na een veertigjarig dienstverband afscheid nemende commies A ter gemeentesecretarie, Lambregt Jan de Graaf. Er kwam nog heel wat meer dan alleen deze woorden van de burgemeester en daarbij als hoogtepunt de door de eerste Thoolse burger opgespelde eremedaille in zilver, behorende bij de Orde van Oranje Nassau op de revers van de jubilerende ambtenaar. Die bovendien zaterdag in de familiekring ook nog het 35 jarig huwelijkfeest kon vieren. "Het kan niet op", zei de Graaf er zelf van, zoals hij in zijn dankwoord veel waardering had voor de goede woorden, de koninklijke onderscheiding en de ve le fraaie cadeaus en bloemen. Burgemeester Baerends schetste in zijn toespraak de 40 jarige loopbaan van De Graaf in overheidsdienst. Dat begon op 16 mei 1941 te Scherpenisse als ambte naar van de werkloosheidwet. Wie die datum goed opneemt, zegt onmiddelijk dat het dus nog geen 40 jaar is, maar in dit geval telt ook de tijd van de militaire dienstplicht mee en dat was zo bij de Graaf. Het was wel een heel moeilijke tijd om toen in overheidsdienst te ko men. Je hoort tegenwoordig zo vaak praten over die goede oude tijd, zo ver volgde de burgemeester, maar 40 jaar geleden moest er nog hard worden ge werkt voor een heel kleine beloning. De Graaf was tussen 1 april 1942 en 1 september 1953 controleur der steun verlening. Ook al niet zo plezierig en het lijkt weer te zullen komen. Daar zit ik toch wat voor in de knijp, zei de heer Baerends, die zich nog maar een amb telijk broekje voelde in vergelijking met het 40 jarig verband van veteraan De Graaf. Tot de opheffing van de ge meente Scherpenisse was hij daar 1ste ambtenaar ter secretarie. Bij de herin deling kwam hij op de afdeling finan ciën als commies B en bleef daar werk zaam tot op heden, na een bevordering sinds 1 januari 1976 tot commies A. Op de financiële afdeling was De Graaf met name belast met de huuradministratie van het gemeentelijk woningbedrijf en de woningstichtingen "Beter Wonen" en "Eiland Tholen". Sedert 1947 ook on bezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand. Het werk van De Graaf bleef niet be perkt tot de secretarie-uren, zo vervolg de de burgemeester. Ook 18 jaar secre taris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur te Scherpenisse, 6 jaar se cretaris-penningmeester van de ge meentelijke instelling voor sociale zorg, tussen 1953 en 1957 havenmeester in Scherpenisse, 20 jaar brandweerman, van lid tot commandant toe. Door dit alles op vele manieren betrokken bij de samenleving, want als de brandweer in Scherpenisse niet was opgeheven, was u mogelijk nog commandant, meende de burgemeester. Dat is dan nog slechts een greep uit vele aktiviteiten. De Graaf nam werk en leven serieus op, maar had volop gevoel voor huHij wist wat wer ken was en verantwoordelijk zijn, ook wat de onderlinge band kon verstevigen. Bij dit alles wist De Graaf toch te relati veren van hetgeen op hem afkwam en dat zal ook wel het geval zij bij dit af scheid. Dank voor inzet, voor betrok kenheid, ook voor jezelf zijn. Vooral in Scherpenisse kon u veel bete kenen voor de samenleving, meende de heer Baerends. Ik hoop dat uw verder leven mag plaatsvinden onder de zegen van God, zo besloot de burgemeester zijn afscheidswoord tot De Graaf. Niet alleen woorden. De gebruikelijke overheidsenvelop met inhoud vanwege het 40 jarig dienstverband, vervolgens ook een platenspeler van het gemeente bestuur en dan nog, zoals de burge meester zei, de heel plezierige en vreug devolle taak om voor de inzet aan de samenleving de koninklijke waardering ook tot uitdrukking te mogen brengen via het zilver van Oranje Nassau. Gemeentesecretaris Th. C. Benou, het woord voerend namens alle medewer kers, schetste de jubilaris als een trouw en accuraat ambtenaar met een hand schrift, zoals men die nog alleen in de oude folianten tegenkomt. Daarbij een fijne collega, meelevend met ieder en daardoor ook door ieder een gewaardeerd. De secretaris herin nerde er ook aan, hoe De Graaf een ernstige ziekte en operatie onderging, maar nu in blakende welstand afscheid kan nemen. De herindeling zinde hem helemaal niet, maar van zijn nieuwe scheidende ambtenaar nog veel goeds toewenste. Chef van de financiële afdeling de heer C. Meertens zei al 20 jaar te hebben sa mengewerkt met De Graaf. De helft daarvan in Scherpenisse, de andere tijd in Sint- Maartensdijk. Van de Scherpe- nisse-tijd wist dhr. Meertens, dat De Graaf op schema schaatste en zich ook volgens schema voornam niet voor z'n dertigste te trouwen. Hij ging er een jaar wel iets anders dan koninklijk zilver krijgen. Hij bleek het op deze door het gemeentebestuur aangeboden receptie vooral op prijs te stellen, dat de heer en mevr. Van Doom mede aanwezig waren en zei niet te hebben gerekend op zoveel goede woorden en geschenken. Dat ver rast me toch wel allemaal. Ik ben nu al toe aan de zevende burgemeester en daarom ga ik nu zelf maar weg, grapte een ntf weer vitale Lambregt de Graaf. Op 18 februari werd het 40 jaar dat hij in overheidsdienst kwam en hij was het Dhr. L.J. de Graaf uit Scherpenisse met zijn echtgenote en familie, nadat hij koninklijk zilver had gekregen voor veertig jaar ambtelijke dienst. taak wist hij toch wat te maken. Namens het complete gemeentelijke apparaat bood de heer Benou een elektrisch scheerapparaat en wekker-radio aan, al kon hij niet goed thuisbrengen, wat ie mand die met pensioen gaat daar nu eigenlijk mee moet doen of de vrije tijd moet zo gevuld zijn, dat men toch tijdig present dient te zijn. Naast felicitaties met het koninklijk zil ver wenste de heer Benou de jubilaris en zijn gezin verder veel geluk. Als voorzitter van de stichting "Beter Wonen" voerde wethouder C. J. Moer land het woord. Weliswaar in dienst bij de gemeente, was De Graaf toch vooral belast met de huuradministratie. Hij wist dat de jubilaris een verschrikkelijke hekel had aan vernieuwingen en zo boos was toen er geen reiskostenvergoeding meer werd gegeven, dat lyj inplaats van per brommer per auto kwam. Het werd goed gemaakt door de bevordering tot A commies. Je moet nu verdwijnen omdat er een computer komt, grapte de wet houder en dat is heel iets anders dan Lambregt de Graaf. De opheffing van de brandweer Scherpenisse zat je zo hoog, dat je brandweerbretels jaren boven je stoel ophingen met het woord brandweer duidelijk zichtbaar. Een laatste staaltje van de persoonlijkheid De Graaf schetste de wethouder met de mededeling, dat men op de secretarie altijd wist wat hij ging eten, want dat hield hij nooit voor zich, zodat we de variatie van zuurkool met worst, erw tensoep en wat dies meer zij volledig kenden, verzekerde de heer Moerland, die tenslotte ook feliciteerde en met een doos sigaren van "Beter Wonen" de Bij een politiecontrole in Oud-Vosse- meer zijn van woensdag 27 op donder dag 28 februari twee niet afgesloten au to's aangetroffen waar de sleutel in het contact zat. Totaal werden in Tholen en Oud-Vos- semeer 341 auto's gecontroleerd tussen woensdagavond half elf en donderdag ochtend half twee. Er waren 45 portieren open (13.2%), 23 kofferdeksels (6.7%). De 2 sleutels in het contact vormen 0.6%. De afzonderlijke resultaten zijn in Tho len: 249 auto's gecontroleérd, 27 portie ren open (10.8%) en 18 kofferruimten (7.2%) open. Er werden geen auto's aangetroffen waar nog een sleutel in het contact zat. In Oud-Vossemeer werden 92 auto's aan een controle onderworpen. Van 18 (19.6%) waren de portieren, van 5 (5.4%) de kofferruimten en bij 2 auto's (2.2%) zat de sleutel nog in het contact. Advertentie IMi onder, vervolgde de financieel ambte naar en met zijn vrienden belegerde hij een huis in Sint Maartensdijk om daar uit gedrieën de toekomstige echtgenote te schaken. De Graaf maakte ook grote verandering mee. Een opheffing van de militaire dienst door de capitulatie, een einde van het havenmeestersóhap door dichting van de Pluimpot, een einde aan het se cretariaat van het Wezen Armbestuur door liquidatie, een eind van een zelf standige gemeente Scherpenisse en zelfs een einde van de brandweer. Thans het werkelijk eind van een loop baan, al hopen we u nog vaak te ont moeten,. Gelukgewenst met dit jubi leum en met het koninklijk zilver, ook vrouw, kinderen en kleinkinderen en als cadeau van de afdeling financiën bieden wij je troetelkind aan het huurboek, zo besloot de heer Meertens zijn afscheids woord. Het overhandigde pakket toonde inderdaad een monsterboek, maar daaruit kwam dan wel een gereed schapskist. Plus bloemen voor Mevrouw De Graaf. De oud-gemeentesecretaris de heer A. L. G. van Doom wist in zijn toespraak aan te tonen, dat er in 40 jaar heel wat kan gebeuren. Soms waren het ook voor De Graaf heel moeilijke tijden. Om te beginnen de verandering van werkkring. Van een expeditiebedrijf en garage naar het secretarie vergt nogal aanpassing. Die noodzaak was de eerste tijd ook duidelijk aanwezig. Het was een tijd, dat op de Hoge Markt zo'n 100 werkloze mannen stonden en de con troleur van de steunverlening had het evenmin gemakkelijk als de werklozen van toen. Bovendien ging de ambitie van De Graaf aanvankelijk uit naar de waterbouwkunde, maar het was een tijd dat je niet maar kon en mocht worden, wat je wilde. Nog een paar voorvallen vermeldde de heer Van Doorn uit de samenwerkingsperiode met De Graaf. Bijvoorbeeld 25 juni 1943, toen een gro te groep NSB-ers en Duitse begeleiders in De Gouden Leeuw een feest organi seerden. Juist de dag dat Mussolini uit de fascistenboot viel. De onrust werd daardoor onder de feestvierende Duit sers zo groot, dat men telkens op de se cretarie kwam bellen, maar tenslotte de voor hunzelf gerusstellende mededeling er uit gooidemdat zal allemaal nog wel meevallen, waarop dan De Graaf de Duitser laconiek antwoordde: het komt wel goed, broer. De heer Van Doorn wilde echter niet verhelen, dat een tijd als de bezetting de mens kerft, zeker ook die toen in overheidsdienst waren met het dan weer zus en dan weer zo te moeten doen. Toen kwam als het ware januari 1944 de onofficiële herindeling, zo stelde de heer Van Doorn. Het Thoolse achterland onder watór en alle secretariën naar een perceel in de Thoolse Hoogstraat. Niettemin zal de 30 jarige samenwer king met De Graaf niet door mij worden vergeten, verzekerde de heer Van Doorn, die nog opmerkte, dat de jubila ris behalve humorist en sportvisser, eer tijds ook begaafd verdediger was in het voetbalelftal van het nu genoemde Smerdiek. Als blijk van waardering overhandigde de oud-secretaris aan de jubilaris het boekje over de raads- en gemeentehui zen op Tholen. Zei de heer De Graaf in zijn dankwoord, maar geen hekel hebben is natuurlijk met dhr. Van Doorn eens, dat 1940-45, 1953 en de herindeling in 1971 moeilijke tijden waren. Hij gaf ook toe er geweldig tegenop te hebben gezien in Sint Maar tensdijk te moeten gaan werken - terwijl hij daar vrijwillig had gevoetbald maar wilde even grif erkennen, dat het hem geweldig was meegev3,,°n. Ik heb trouwens altijd met liefde m'n werk gedaan, liet De Graaf er op volgen. Niettemin was ik blij, dat de V.U.T. re geling kwam, vooral nu de lente in 't zicht is. Hij herinnerde aan een 30 jarige sa menwerking met dhr. Van Doorn, tevo ren nog 5 jaar een voetbalcollega. Met dhr. Meertens is dat 20 jaar ambte lijk het geval geweest. Dank aan de al vertrokken burgemeester (dhr. Baerends moest ook nog naar Vrederust), zo zei de jubilaris, dank aan sprekers en aanwe zigen voor deze receptie. Hij vond dat de gemoedsrust van dhr. Meertens kalmeert, vooral bij bevlie gingen van gemeenteraad of verande ringen van bovenaf. Hij wenste allen sterkte bij nog komende veranderingen en verniMwingen, al toonde hij zich niet geheel gerust op het computer! vervolg van het huurboek. Iedere aanwezige feliciteerde vervolgens het gezin De Graaf en bleef nog wat gezellig samen. Vroeger was er geen re ceptie als een ambtenaar afscheid nam, had dhr. Van Doorn terecht opgemerkt. Over die goede, oude tijd gesproken. Alles heeft zijn mee en tegen. Zelfs een zo goed afscheid als dat van Lambregt de Graaf. In het gezin Ranzijn, dat aan de buitenkant van het Westfriese stadje Purmerend woont, is de tegenstelling tussen de beide dochters Trui, die zich later Truus laat noemen, en Nelie, steeds groter": Trui is uitgesproken leijk, spichtig en mager; Nelie groeit als een knappe jongedame, die al heel speodig succes heeft bij de mannen. Als volwassen vrouwen gaan beiden hun eigen wegen: Truus is in leren een bol leboos, en geleidelijk aan slaagt ze maatschappelijk, omdat ze steeds hoger klimt. Op de duur heeft ze een mooi eigen huis, een tweede huis in België, een auto en geld. Maar dit alles wil ze graag geven voor wat genegenheid, een liefkozing een paar stevige man nen armen om zich heen. Nelie daarentegen is frivool, doch haar eerste huwelijk loopt uit op een mislukking; het tweede gaat niet door als gevolg van plotseling ve randerde omstandigheden en als de derde man in haar leven komtNee, we vertellen niet verder. Ieder mens zoekt een houvast in zijn of haar leven. Dat doen Truus en Nelie in ONS NIEUWE FEUILLETON Eveneens. Telkens ontglipt het hem beiden. Nelie neemt het tel kens luchtig op, maar wanneer. HET LAATSTE HOUVAST Truus ontglipt, denkt ze maar één alternatief te hebben: de drank. Met de publikatie van dit boei ende en vooral ontroerende feuilleton hopen wij de lezers die al enige tijd hun vervolgverhaal hebben gemist weer van dienst te zijn. Inwoners van Tholen, Poortvliet, Scherpenisse, St. Maartensdijk en Stavenisse zijn dinsdag gedupeerd door een staking van buschauffeurs van de B.B.A. die vorig jaar de voormalige Krijger lijndienst Stavenisse-Bergen op Zoom overnam. Zo kon men o.a. geen patiënten in het ziekenhuis Lievensberg en het A.B.G. bezoeken omdat de lijndienst normaal aansluiting geeft op de ziekenhuisbus van de fa. v.d. Klundert uit Oud-Vossemeer. Aan v.d. Klundert werd nog telefonisch gevraagd om naar Stavenisse te rijden, maar men beriep zich op overmacht omdat anders het tijdschema in de war zou lopen. De door de'federatie Nederlandse Vak beweging (FNV) georganiseerde staking in verband met de behandeling van de loonwet in de tweede kamer, begon voor de BBA-chauffeurs rond het midda guur,,. De scholen in Bergen op Zoom en Tholen werden opgebeld om de leer lingen nog thuis te kunnen laten komen en om twaalf uur was de laatste BB A-rit van Bergen op Zoom naar Tholen. Op de lijn Stavenisse -Bergen op Zoom rij den normaal vier BB A-bussen, zodat er vier van de zes Thoolse BBA-chauffeurs bij de staking betrokken waren. Chauf feur J. Moerland uit Stavenisse, hoofd van de voormalige Krijger lijndiensten op Tholen, had net een vrije dag. Hij was door een heleboel mensen gebeld, maar volgens hem was er weinig gemopperd. Naar Dhr. Moerland meedeelde was de staking begonnen nadat half de voor middag mensen van de bonden naar het BBA-kantoor in Bergen op Zoom kwa men. 's Nachts om twee uur was er daarvoor een vergadering in Den Bosch geweest. Volgens dhr. Moerland wil de regering de gebroken-dienst-toesslg van zeventien gulden niet laten meetellen voor de uitkering bij ziekte. De Thoolse autobus diensten (TAD) van autobusbedrijf v.d. Klundert op de lijn St. Annaland/Bergen op Zoom reed normaal. Bij v.d. Klundert stond de te lefoon wel roodgloeiend, zoals de tele foniste ons meedeelde. Een woordvoer der van de BBA in Bergen op Zoom had geen goed woord over voor de staking. "Legio mensen zijn gedupeerd. Door deze actie is er niemand anders gestraft dan het publiek", aldusde BBA-woord- voerder. Volgens hem hadden de BBA- chauffeurs zelf geen lust in de staking^ "De FNV -heren zijn hier op een be paalde manier binnen komen vallen, de FNV eigen, met luidsprekers en stickers 'ik pik't niet'. Er is een bepaalde intimi datie aan te pas gekomen en de chauf feurs zijn genoopt om aan de staking mee te doen. Wij als BBA hadden hier enorm veel moeite mee, want de staking was dermate slecht georganiseerd, dat een groot gedeelte vanons publiek ge dupeerd is. We hadden ze de vorige dag niet kunnen waarschuwen. Legio men sen hebben nu extra kosten moeten ma ken- van twee dames hoorde ik bijvoor beeld veertig gulden- en zijn met uren vertraging pas op hun bestemming ge komen", aldus de woordvoerder van het BBA-kantoor Bergen op Zoom. Koninklijk zilver bij afscheid 40- jarig dienstverband. 0 V.V.D. vindt dat er met geld ges meten wordt. 0 Busstaking dupeerde mensen. 0 Op Tholen gaat Biddag vieren in derdaad voor carnaval. 0 Open dag L.T.S. met twee nood- lokalen. 0 Ook in de landbouw kan klok niet teruggedraaid worden. 0 A. J. Scherpenisse lid van ver dienste V.V.D. 0 Jeugdwerkcoördinator. 0 Nood hoog voor intrede bejaar dentehuis. 0 Eerste lustrum de Vossemeren. 0 Jaarvergadering streekmuseum de Meestoof. 0 Zendamateurs en volksdansgroep willen subsidie. 0 Een nieuw vervolgverhaal. 0 Voorjaar: Lediggang vermoeit eerder dan arbeid. 0 Dit nummer bestaat uit 16 pagi na's. Uienveiling St. Annaland 4 maart 1980: maat 40 opwaarts klasse 2 nl 42.10-43.20 per 100 kg, drielingen 36.30-37. 10, aan voer 95 ton. "Het is terecht dat de uitkering van het rijk aan de gemeenten gekort wordt, want er wordt nu gewoon met geld ges meten. De gemeente moet ook maar eens de tering naar de nering zetten". Dhr. M. Van Damme, de liberale fractievoorzitter in de Thoolse gemeenteraad, zei dat maandagavond in de Gouden Leeuw te Scherpenisse op de jaarvergadering van de V.V.D. Tholen. Hij wees erop, dat de gemeente Tholen ruim in het jasje zit. "In vijf jaar is er twaalf miljoen gulden gereserveerd, maar desondanks zijn de belastingen met 3 4 verhoogd. Dat au tomatische moeten we doorbreken, want dat is ons een gruwel", zei de VVD-frac- tievoorzitter. Hij had de ervaring in de gemeente Tholen opgedaan, telkens met meeval lers geconfronteerd te worden. Van Damme vond het daarom niet nodig jaarlijks de door het rijk toegestane be lastingverhoging door te voeren. Het argument van b en w, dat je anders schoksgewijze verhogingen krijgt, sprak de liberale fractievoorzitter niet aan. Dhr. F.A.P.M. Bakx was juist voor die trendmatige verhoging. Hij had kritiek op het tegenstemmen van de VVD- fractie tegen de belastingverhoging. Dhr. J.O. Ten Cate vond, dat er bij de gemeente voldoende gekeken wordt naar rationeler werken, zoals bijvoor beeld de landbouw moet doen. Van Damme bracht verder naar voren, dat de kritiek van de VVD-fractie in de Thoolse gemeenteraad vaak samenvalt met die van de Pv.d.A. "We staan vaak tegenover een gesloten blok van CDA en SGP. Onze geestelijke vrijheid botst wel eens tegen verouderde structuren, maar wij zijn niet van die doordouwers of drammers. Zo vonden we de actie van 177 volksvertegenwoordigers tegen de subsidie aan de bond tegen het vloeken, overtrokken. Wij zijn geen fractie die hoogdravende taal slaakt of de contro verse zoekt. De fracties van VVD en Pv.d.A liggen dicht bij elkaar", zei Van Damme. De Fliplanders liberaal A.A. Rijstenbil meende dat er op gemeente lijk gebied wel een zeer nauwe samen werking tussen de twee partijen kon ko men, maar dat zag Van Damme nog niet direct zitten. De Thoolse fractievoorzitter liet de le den verder weten, dat de VVD in de gemeenteraad de meeste ideeën heeft gelanceerd, waarvan er vele door b en w zijn overgenomen. "De sporthal in Tholen was ook een idee van de VVD. De rest ging schoorvoetend mee, behal ve de SGP, die een paar stenen minder wilde", aldus Van Damme. Ingaande op een vraag van Dhr. Herwig waarom op zo'n korte afstand in St. Annaland nog een sportzaal zou moeten komen, sprak de liberale fractievoorzitter over 'een politiek compromis". "Ik vraag me ech ter nog steeds af, of St. Annalnd niet voldoende heeft aan een gymzaal. Ik zou ook wel eens willen weten wat de be volking liever had: een zwembad of een sportzaal. Er zou eerst een vergroot gymlokaal komen, maar dat vond de Zeeuwse sportraad een onding. Je moet de sportzaal nu zien als een basisvoor ziening voor St. Annaland". Van Dam me herinnerde er voorts aan, nee gezegd te hebben tegen de uitbreiding van de sportzaal Haestinge om het wat rustiger aan te doen met de financiMn. "St. Maartensdijk moest echter zo nodig een grotere sportzaal hebben nog voor de eerste paal in Tholen en St. Annaland geslagen was. Achteraf moet ik toegeven dat het voor de tennissport in Haestinge wel een verbetering is", aldus de VVD- fractievoorzitter. Raadslid J.L. Van Gorsel kon de leden een positieve ontwikkeling melden bij het welstandstoezicht. "De Thoolse raad heeft onlangs een gesprek gehad met ir. Sadee van het Rotterdamse bureau dat b en w de welstandsadviezen geeft. Dat was een heel goede bijeenkomst, waarin knelpunten zijn opgelost. Ik hoop dat er een wat soepeler opstelling komt, waar bij meer rekening gehouden wordt met het gebruik van gebouwen. Ir. Sadee is een praktizerend architect, die in andere gemeenten zelf tegen welstand op bokst". Dhr Breure kon niet begrijpen, dat op Tholen geen nissenhutten ge bouwd mogen worden en even over de brug wel. 't Scheelt zestig procent in de kosten en dat is toch wel belangrijk voor landbouwers, die 38 op het schema van anderen achterlopen. Van Gorsel merkte op, dat er in zijn totaliteit een versoepeling komt op het werken met goedkopere materialen. "Daar heb ik vrede mee. Nissenhutten wijs ik dan af, mits er loodsen tegen een redelijke prijs gebouwd kunnen worden", aldus Van Gorsel. Van Damme vulde nog aan, dat de vertegenwoordigers van welstand stoezicht zelf opmerkten, dat b en w ook wel eens van het advies moeten kunnen afwijken om financiële en economische aspecten een rol te laten spelen. "Mis schien durven b en w dan nu meer", concludeerde Dhr. W.G. Robbe. Raadslid Van Gorsel meldde verder een versoepeling vanuit Middelburg ten aanzien van de nota bewoningspatroon en de woningbouw. Hij betreurde de vertraging die is opgelopen met plan Buitengebied in verband met bezwaren van milieu-instanties. Van Gorsel noemde het verder jammer, dat er in het verleden geen actiever beleid was ge voerd ten aanzien van de jachthaven in Tholen. De derde liberale vertegen woordiger in de Thoolse gemeenteraad, Dhr. J.W. Hilbron, stipte het werk van de welzijnscommissie aan. Hij wees erop, dat vrijwilligerswerk de liberalen uit het hart gegrepen is. Tevens pleitte Hilbron voor een redelijke eigen bijdra ge omdat op welzijnsbeleid niet alles door vadertje staat bekostigd hoeft te worden. Het kanaalschap de Eendracht kwam ook nog even ter spra ke. Van Gorsel zei niet te juichen over het voortbestaan van het kanaalschap, wat door raadslid Rijstenbil uit St. Phi- lipsland werd onderschreven. Fractie voorzitter Van Damme onderstreepte tenslotte nog het waardevolle van de zogenaamde commissie 20, die elke maand praat over de te behandelen voorstellen in de Thoolse gemeenteraad. "Dat is vanuit de basis werken", aldus Van Damme maandagavond op de jaarvergadering van de VVD Tholen. In Sint-Maartensdijk en Sint Annaland zullen de feestelijkheden rond Konin ginnedag en Bevrijdingsdag hoofdzake lijk op 30 april worden gehouden, maar in de overige woonkernen zal het hoog tepunt op 5 mei yallqp. De feestcomite's hebben dinsdagmid dag in het gemeentehuis gezamenlijk overleg gepleegd met wethouder J. Ver- sluijs om zo mogelijk doublures te voorkomen. Alleen Scherpenisse was niet vertegenwoordigd. Duidelijk werd, dat er weinig animo was voor gezamen lijke activiteiten. De comite's wilden het liefst feestelijk heden in eigen kern. Over de gemeente subsidie was men in vergelijking met zeven jaar geleden (het 25-jari6ge rege ringsjubileum van Koningin Juliana) nog niet zo enthousiast. Hoewel er nog geen definitieve programma's waren, luisterde men met belangstelling naar eikaars plannen. Besloten werd de de finitieve programma's via het gemeen tebestuur te coördineren. Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. Ö1 670-63385 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1