Sporthal/gemeentecentrum Tholen mag geen statussymbool worden Fliplanders naar ziekenhuis Zierikzee li BOUMAN POTTER Donderdag 28 februari 1980 36e Jaargang no. 15 Burgemeester Baerends bij slaan "eerste"paal Compromis. 't Was tijd. Multi-functioneel. 10 - 50% korting SPORTHUIS DINGEMAIMS Doe de auto op slot. Landelijk karakter. Tribunes. WÊÊ Tholen blijft op Lievensberg aangewezen Fluit, harp en brassbandmuziek Tholen Inspraak Drieling in Anna Jacobapolder. Ds. G. Mouw op Jaarvergadering S.G.P. Tholen Vernietigingskracht in handen van dwaze mensen Geen ontzag WÖNINGINRICHTI MG Molenstraat Poortvliet Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden TH, X7 Gebed nodig Uien 42 cent. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag •Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. .Hoofdredacteur G. Heijboer. "De bevolking moet zich nu al opmaken om de weg naar het nieuwe gebouw te vinden, 't Ligt een beetje buiten het centrum, dat geef ik toe, maar de Thoolse gemeenschap moet een stukje beleving in de sporthal/gemeenschapscentrum leggen. Dan wordt het geen kostbaar project en geen statussymbool, maar een kostelijk project". Burge meester E. Baerends zei dat maandagmiddag in de Gasthuiskapel in Tholen na het slaan van de officiële paal voor het 4.862.000,- gulden vergende bouwwerk aan de Zoekweg. Voor 15 oktober a.s. zullen de leerlingen van het Lager- en voortgezet onderwijs in Tholen reeds van het nieuwe complex gebruik kunnen maken, want de sport hal wordt het eerst aangepakt. In de ruimte van 22 x 42 x 7 meter komt een vouwwand, die de sporthal verdeelt in Vi en Dit is gebeurd op advies van de onder wijsinspectie. De '/j levert precies de ruimte op van een officiële gymzaal van 12 x 21 m. Voor jaar 1981 zal ook het gemeenschapscen trum klaar zijn. Op de wat mistroostige maandagmiddag 25 februari was dat nog niet te geloven. Burgemeester Baerends stak zich opge wekt in een regenpak met helm en pro beerde een houten paal van 12 V4 m. in de grond te krijgen met daar bovenop nog een betonnen paal van bijna 3 m. Hij had er twintig minuten voor nodig, maar toch kreeg de burgemeester z'n heiloon van bruto 10,85, netto 7,06 plus 20 cent kleding en laarzengeld .is 7,26. "Daar moest je vroeger een hele week voor werken",zei dhr. Baerends. Bouwbedrijf Vaessen uit Vught probeert de 487 palen binnen drie weken in de Thoolse grond te hebben met medewer king van de heigroep Jaspers uit Best en aannemingsbedrijf A. C. van der Werf uit Scherpenisse, die het grondwerk verzorgt. Daarna kan de bouw begin nen. Vaessen wil voor de electra, enz. Thoolse onderaannemers inschakelen, zoals men dat ook deed voor de gymzaal in Poortvliet. Wie zich maandagmiddag naar het bouwterrein begaf (ter hoogte van de tennisbanen), realiseerde zich toch wel, dat de sporthal/gemeenschapscentrum toch een heel eind buiten het centrum komt te staan. De burgemeester ging daar in zijn toespraak niet aan voorbij. "Deze combinatie is veel in discussie geweest, maar ik heb de indruk dat na afweging van alle belangen naar har monie gezocht is, zodat er een goed compromis gevonden is, dat zeker kan slagen. Aan de Zoekweg sporthal/gemeen schapscentrum en in het centrum Da- lemsestraat de bibliotheek", aldus dhr. Baerends. Hij had de belangstellenden (schoolhoofden, leden van de beheers commissie, de commissie sportzaken en het college van b en w) zien genieten van het slaan van de officiële paal. Sommi gen had hij horen zeggen, dat het traag in de grond verdwijnen van de paal, symbolisch was voor de handelwijze van de gemeente: op z'n elf en dertigst. Hoe taai het ook gaat, we blijven door gaan en deze gemeenschapsvoorziening komt er. We hebben allerlei hobbels moeten overwinnen en allerlei dingen moeten afwegen, maar vanmiddag be leven we een heuglijk feit. Over plannen praten is abstract en veel mensen kun nen er zich nog geen voorstelling van maken als er nog niets is, maar nu ge beurt er wat, zei de burgemeester. De burgemeester herinnerde eraan, dat in de eerste raadsvergadering die hij op Tholen meemaakte (18 december 1978) de beslissing werd genomen om aan de Zoekweg een sporthal/gemeenschaps centrum te bouwen. "We zijn nu tot een zeer acceptabel geheel gekomen, die de toets der kritiek kan doorstaan, 't Is een vreugdevolle dag voor Tholen, maar 't was ook tijd dat deze accommodatie er kwam. De toestand in de gymzaal aan de Venkelstraat is een doorn in 't oog: gewoon onaanvaardbaar. Je wist 't, maar toch werd je er kriebelig van als er opmerkingen over gemaakt werden. Dit was de oplossing. Op sportgebied krij gen we een goede voorziening, waarvoor ik de gemeenteraad en de wethouder van sportzaken de eer kan geven. De sporthal kan voor Tholen een heel goede zaak zijn. Sporten die nog nau welijks kunnen plaatsvinden, zoals micro-korfbal, waarvoor men nu naar Etten-Leur moet, kunnen straks in deze sporthal gehouden worden. Dat geldt ook voor nieuwe activiteiten zoals zaal voetbal. Daarom zeg ik tegen de Thoolse bevolking: maak u alvast klaar om eind dit jaar gebruik van de sporthal te kun nen maken, 't is geen kostbaar project en ook niet bedoeld als statussymbool, maar dat kan 't allebei wel worden, als de bevolking geen kans ziet er een stukje beleving van de samenleving in te leg gen", aldus de burgemeester. De directeur van bouwbedrijf Vaessen, dhr. H. J. Lam, was het gemeentebes tuur bijzonder erkentelijk na Poortvliet een tweede project op Tholen te mogen uitvoeren. Hij verzekerde de burge meester, dat het vertrouwen niet be schaamd zal worden. "U kunt er met een gerust hart op aan, dat 15 oktober de leerlingen in de sporthal kunnen", zei dhr. Lam. De sporthal krijgt een multi-functionele, LAATSTE WEEK Wegens verhuizing t/m 8 maart 1980 geven wij op al onze artikelen Julianastraat 17 SINT-ANNALAND 01665-2653 t/m 8 maart verkoop Julianastraat, vanaf 14 maart opening Spuistraat 1. Uitgezonderd Adidas Advertentie IM Zoals het steeds weer verwonderlijk blijft, dat er ondanks herhaaldelijke waarschuwingen nog bij cclporteurs wordt gekocht en de mensen er dan vaak inlópen, zo is het even verwonderlijk dat er na menig bericht ever diefstal in aute's ook s nachts nog zoveel buiten staan zonder op slct te zijn gedaan. Tot die conclusie moest ook de rijkspolitie wel komen, toen men na eerder in Tholen, Sint Maartensdijk en Sint Philipsland zo'n aktie te hebben uitgevoerd, waar van ook melding werd gemaakt, nu in Scherpenisse en Poortvliet geen verbe tering werd geconstateerd. Daar werd namelijk in de nacht van woensdag op donderdag gecontroleerd in het kader van de sktie 'open auto' In Scherpenisse stonden er die nacht 113 auto's buiten. Daarvan bleken er 32 niet te zijn afge sloten, op 4 daarvan was ook de con tactsleutel aanwezig en in zes (open) auto'c werden waardevolle voorwerpen en papieren aangetroffen. In Poortvliet werden 51 auto's gecontroleerd,waarvan er 21 niet op slot, 1 met contactsleutel en 4 met waardevolle voorwerpen. Vanwe ge het thans nog preventieve karakter werd nog geen proces)verbaal opge maakt, maar dat gaa bij een volgende controle wel gebeuren. Ook andere ker nen in de gemeente komen in dat op zicht nog een keer aan bod, Een maquette van de sporthal van 22 x 42 meter, obstakelvrije hoogte 7 meter, en het gemeenschapscentrum met een to neelzaal van 220 zitplaatsen, zalen voor vergaderingen^ muziekonderwijs, potten bakken, enz., een foyer met bar en keu ken en een beheerderskantoor aan de Zoekweg in Tholen. Het ontwerp is van mevr. E. den Hollander-Lagerwall, ar- chitecte BNA te Ouddorp. Vaessen Al gemeen Bouwbedrijf B.V. te Vught levert het gehele project sleutelklaar op. groene, veerkrachtige plastic Vloer, waarop ook andere dan sportactiviteiten kunnen worden gehouden. De scholen hebben een afzonderlijke toegang tot de sporthal. Bijna alle ruimten liggen ge lijkvloers, zodat de sporthal ook voor minvaliden en bejaarden goed bereik baar is. Er zijn voldoende nooduitgangen en het magazijn, de toestellen bergingen en de ehbo-ruimte zijn voorzien van een bui tendeur. Architect mevr. den Hollander-Lager wall uit Ouddorp heeft een complex ontworpen, waarbij de buitengevels van de laagbouw worden opgetrokken uit baksteen, die qua kleur en structuur af gestemd wordt op de omgeving. De hoogbouw van de sporthal bestaat uit een plat dak, dat rondom overgaat in een hellend pannendak met vervolgens houten gevelbekleding. Het schuine dak bedekt met pannen, geeft het gebouw een landelijk karakter. De sporthal en het gemeenschapscen trum functioneren heel duidelijk los van elkaar, maar wel met een aantal ge- r meenschappelijke voorzieningen zoals: foYer, toiletgroepen, vergaderruimten, beheerderspost, parkeervoorzieningen, garderobe, entreehal, magazijn en con tainerruimte. De sporthal bestaat uit een spelhal met een vrije overspanning van 22 m. en een speelvloer van 22 x 42 m. met een vrije hoogte van 7 m., verder 4 kleed- en wasruimten met toiletten, allemaal aan gepast voor de mindervalide sporters. Vervolgens 2 toestellenbergingen met kasten, een jurykamer met een eigen vaste trapopgang, een ruimte voor c.v. en boiler, vaste zittribunes (ca. 220 zit plaatsen) met een dubbele t?apop- gang,toeschouwersruimte op de begane grond voor minder validen en een eh bo-ruimte en een buitenberging. De toneelzaal van het gemeenschaps centrum bestaat uit een zaal voor ruim 200 toeschouwers, een vast podium met aan weerszijden een trapopgang, een opslagruimte, een stoelenberging en 2 kleedkamers met eigen douche en toi letruimte en wastafel. In het totale complex zijn drie verga derruimten: 24, 40 en 68 m2. Tevens wordt een ruimte geschapen voor het Zeeuws Instituut voor Kunstzinnige Vorming, dat nu in de Dragonder in de Hoogstraat bij dhr. G. van Engelenho ven is ondergebracht'. Men kan zich daar in 1981 gaan bezighouden met te kenen, textiele werkvormen en het wer ken met plastische materialen, hout, metaal en kunststoffen. Tenslotte komt er bij de gemeenschaps voorziening aan de Zoekweg een jeugd honk, waar jeugdverenigingen hun acti viteiten kunnen ontplooien. De inwoners van Sint- Philipsland zullen zich na het gereedkomen van de Philips- dam mogelijk gaan richten op het Rode Kruis ziekenhuis in Zierikzee in plaats van op ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom en het Sint Franciscuszieken- huis in Roosendaal. Dat is het plan ningsadvies van de commissie lichame lijke zieken van de provinciale raad voor de volksgezondheid in Zeeland, die dit onderwerp 13 maart behandelt. Enige streekbewoner in die raad is raadslid A.A. Rijstenbil uit Sint- Philipsland. Gedeputeerde Staten van Zeeland had den de Prov. Raad om advies gevraagd met betrekking tot de ziekenhuisvoor zieningen na het gereedkomen van de Philips- en Oesterdam. Tholen en Sint- Philipsland behoren tot de gezond heidsregio Breda. Volgens het advies van de commissie is de afstand St. Phi- lipsland/Zierikzee 7 'A minuut sneller dan de afstand naar Bergen op Zoom. Buiten het hoogseizoen wordt voor de 27 km op 22 minuten gerekend. In de zo mer (zonder filevorming) op 25 minu- ten. Vanaf St. Philipsland naar Bergen Muziekliefhebbers kunnen vanavond en morgenavond genieten van een geva rieerd programma.Vanavond om acht uur in het stadhuis te Tholen fluit en harp en vrijdagavond om acht uur in de Vossenkuil te Oud- Vossemeer fanfare- en brassbandmuziek. De ZVU zorgt vanavond voor twee grote namen uit de klassieke wereld: Abbie de Quant(fluit) en Edward Witsenburg(harp). De eerste heeft talloze prijzen gewonnen op mu ziekconcoursen en is met vrijwel alle vooraanstaande Nederlandse orkesten opgetreden. Zij is docente aan het Utrechts Conservatorium. Edward Wit- senburg was solo- harpist bij het Resi dentieorkest en is nu leraar aan het Ko ninklijk Conservatorium te Den Haag. Hij geeft bovendien vele conerten in binnen- en buitenland. Morgenavond treedt op verzoek van de beheerscommissie van de Vosskuil het Gorkums Muziekkorps op. Met zoveel actieve muziekbeoefenaars op Tholen en St. Philipsland zal het vanavond en morgen zeker niet aan belangstelling ontbreken. op Zoom is 33 km, wat met een snelheid van 65 km 31 minuten vergt. Ook op grond van de levensbeschouwelijke in stelling van de bevolking van St. Phi lipsland valt te veronderstellen dat realisatie van de Philipsdam zal leiden tot een nauwere binding met Schouwen- Duiveland. Volgens de commissie voegt dit een argument toe aan de gronden die pleiten voor het veertbestaan van het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee. De commissie concludeert verder, dat Tholen zich ook na het verwezenlijken van de Oesterdam zal blijven richten op het ziekenhuis Lievensberg in Bergen op Zoom. De reisafstand naar Goes zal be langrijk meer tijd vergen dan naar Bergen op Zoom. De afstand Stavenis- se/Goes is op 50 km berekend, wat 40 minuten vergt. Bij deze berekening is geen onderscheid gemaakt tussen hoog- en laagseizoen omdat de invloed daar van op deze verbinding vrijwel nihil is. De gemiddelde reisduur Stavenis- se/Bergen op Zoom is voor de 29 km bij een gemiddelde snelheid van 65 km een 29 minuten. De commissie adviseert G.S. van Zee land om na te gaan, wat er over deze ziekenhuisvoorzieningen leeft onder de bevolking van Tholen en St. Philipsland. Het wenselijk aantal bedden in Noord- Brabantse ziekenhuizen voor Thoolse en Fliplandse patiënten is berekend op 76 in janurai 1978, 81 in 1985 en 86 in 1990. De commissie stelt aan de ene kant, dat moeilijk valt te beoordelen, in hoeverre de ziekenhuis- gerichtheid van de be volking van Tholen en St. Philipsland zal veranderen door het gereedkomen van de Oester- en Philipsdam. Op grond van de reistijden zegt de commissie ech ter, dat de Philipsd n een negatieia- vloed zal kunnen hebben op het voor 1990 berekende beddenaantal. Volgens cijfers over 1977 waren er in Lievens berg 85 Fliplandse en 1371 Thoolse pa- - tienten. In het St. Francicus ziekenhuis in Roosendaal waren in 1977 een 66 Fliplanders en 86 Tholenaren opgeno men. Het Zeeuws Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee had in 1977 slechts 1 patient uit St. Philipsland, terwijl de ziekenhuizen in Goes geen enkele pa tient uit Tholen of St. Philipsland had den. Rubriek deze week voorpagina Sporthal geen statussymbool 0 SGP Tholen bezorgd over kern wapens 0 Fliplanders na 1985 naar zieken huis Zierikzee Zoetwatervoorziening toekomstmuziek landbouw Waterschap wegdraaien moest veel water Komende mutaties schapsbestuur in Water- Terug naar burenhulp vinden Oud-Vossemeerse bejaarden 0 St. Philipsland mag op bedrijven terrein niets doen Even keel wat Steintjeskreek gekra- Er wordt te hard Veilig Verkeer gereden, zegt ZLM-kringvoorzitter roept op tot actie-eenheid N 0 Boerenopvolging toch niet geheel hopeloos 0 CBTB'ers denken aan beperking produktie 0 WHS en Smerdiek met 1 voet balschoen in lagere klas, maar Tholense Boys heeft promotie kans 0 Biddag: Wie steeds begeert, blijft arm 0 'Dit nummer bestaat uit 14pagi- Veehouder G. van Herk aan de Lage- weg in Anna Jacobapolder beleefde zondag het unieke feit, dat een van zijn koeien een drieling ter wereld bracht. Bij het ter wereld komen van de eerste twee kalfjes werd dhr. van Herk geas sisteerd door zijn zoons. Bij de komst van het derde'kalf was veearts Vlame- ling uit Steenbergen aanwezig. Deze had in zijn lange loopbaan nog nooit een drieling gehad. Dit komt dan ook maar een keer op de 500.000 geboorten voor. Leden van de Beheerscommissie van de Gasthuiskapel, de Commissie sportzaken van de gemeenteraad, hoofden van lagere scholen en de twee mavo-scholen en leden van het col. lege van b en w waren maandagmiddag getuige van het slaan van de officiële paal voor het Gemeenschapscentrum/ Sporthal aan de Zoekweg in Tholen. Op de achtergrond de huidige gymzaal aan de Zoekweg. Ook voor burgemeester E. Baerends was er een passend heipak met helm om dit karwei te klaren. "Dood en verderf staat op ons gericht en dan in zulke dwaze handen. Als dat geweld losbreekt, kan het zijn, dat de mens door de mens vernietigd wordt. De wetenschap is er zelfs bang van, want er kan een kettingreactie ontstaan. De wereld heeft haast, maar God ook". Ds. G. Mouw, predikant van de Gereformeerde gemeente in Tholen, zei dat dinsdagavond op de Jaarvergadering van de Gemeentelijke kiesvereniging Tholen der S.G.P. in 't Ouwe Raed'uus in Poortvliet. Ds. Mouw sprak naar aanleiding van Openbaringen 21:6 "En hij sprak tot mij, het is geschied". Hij bracht naar voren, dat alle tekenen erop wijzen, dat de mens, ja de hele aarde op weg is naar zijn eindbestemming. De vraag is dan: "Naar welk huis?" De mens is gescha pen cm te leven, maar geboren om te sterven. De val in het paradijs is de oor zaak van die ontzaggelijke tegenstelling. God riep de mens echter na de val. 'Adam, waar zijt gij?' was het eerste evangelie. Daarmee werd in de geze gende borg en middelaar de weg geo pend waarop de dwaze mens niet zal dwalen. Iedereen heeft met de geest van de tijd te maken, want de geest is van nature in ons. God wordt niet meer erkend, maar ook vader niet en moeder. Alle gezag is ondermijnd, alle ontzag voor gezag is op een laag pitje komen te staan. Dat begint al bij het gezin. Als daar geen orde meer is, wat hou je dan nog aan inhoud over? Deze tijd ontwikkelt zich met rasse schreden naar de eindbestemming. De klok van twaalf uur heeft voor de wereld geslagen. Openbaringen wijst ons naar het eindgericht, het oordeel. Het is nut tig en noodzakelijk dat we tegen onszelf botsen en dat die benauwdheid ons drijft voor de genadetroon des Heeren. We bouwen echter teveel aan onze eigen tempel. Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service 1 Advertentie IM Revolutie Wat in jaren ondenkbaar was - bijvoor beeld een mens op de maan - is nu de gewoonste zaak geworden. Als de we tenschap zich echter vermenigvuldigt in handen van dwaze mensen, gaat het verkeerd. Dingen die nuttig zouden kunnen zijn, gaan we ter vernietiging opstellen tegen andere mensen. De geest der revolutie en verovering neemt ook hand over hand toe. Buiten God en Christus is je leven echter een wanorde. We leven in een tijd dat het bijzondere tot een algemeen iets wordt gesteld. Er is een grote vervlakking van de samenle ving. Het blijft daarom zo nodig, dat er naar Gods woord geregeerd en gesproken wordt, ook al wekt dat soms bespotting. Wat komt er een armoe en een dood- slucht ons tegen uit 's lands vergader zaal. Daarom draag ik iedere zondag de bestuurders van gemeente, provincie en land op in 't gebed' want dat hebben ze zo nodig. Kritiek is er altijd wel, maar gebed is beter gezien de nood en de omstandigheden. Het uitdragen van be ginselen kan ook respect afdwingen. Dan ligt het niet aan de hoeveelheid. In Israël was er vaak maar 1 stem die ge hoord werd. Ik hoop dat de raadsleden en wethouders bij elke vergadering God no*dig hebben en door alles heen aan het woord vasthouden. Want het Woord is een lamp v or de voet, een licht op ons pad. Dat we door genade een gast en vre mdeling mogen zijn. Laat Ww geböon op reis mij niet ontbreken. Dat wensen we allen toe, zo besloot ds. Mouw. Voorzitter L.J. Koopman sprak van 'in drukwekkende woorden'. Hij onder streepte, dat de tijd naar een situatie wijst, dat de mens de mens vernietigt. "De vraag is dan, of we geborgen zijn in het bloed van Christus. Ook SGP'ers moeten eerst door Christus behouden zijn', zei voorzitter Koopman. Uienveiling 26 februari 1980 St. Anna- land: maat 40 opwaarts klasse 2 nl 41.30 - 42.50, drielingen maat 30/40 35.00 - 35.90 per 100 kg, aanvoer 120 ton.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1