B en w weigeren chr.school in Stavenisse Mevr. Veder is te hard voor Ten Anker BOUMAN POTTER TT Orgels Piano's BLAUWSTRAATee )Ui7o Donderdag 21 februari 1980 36e Jaargang no. 14 Beslagen ten ijs Ten Anker 10 - 50% korting SPORTHUIS DINGEMANS Leerlingen uit Oud-Vossemeer, St. Maartensdijk en Tholen tellen niet mee Gelijksoortige school Grens 4 km 24 afvallers MODEPRESENTATIES VAN: MODEHUIS "SUZETTE" 01670 64792 STEENBERGEN Termijn te kort Sterke druk op staatssecretaris om sluiting ziekenboeg Tholen uit te stellen Sinds 1976 Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden P7 Teleurstellend. Afleren moeilijk. Prinses 10 tot 40% korting op en kele orgels Rodeo 595,— Ria 1150,- Solina 1695,— Cosmovox 1695,— Philicorda 1295,— Gitaren v.a. 75,— Elektr. gitaren v.a. 199,— Demonstratie organist Paul Heyboer VRIJDAG KOOPAVOND VERSPUY ZN. .U NG i. i ii -tl. Molenstraat Poortvliet iiitiLlQfjT^. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. .Hoofdredacteur G. Heijboer. Als een dagelijks bestuur van een ge meente een negatieve beslissing neemt als deze week gebeurde ten aanzien van een door eigen burgers ingediend ver zoek tot stichting van een school, moet men beslagen ten ijs komen, zoals dat vroeger werd genoemd. Er is van deze kant geen reden tot twijfel. We villen slechts onderstrepen, dat een groepering in een vrij land meent ergens trecht op te kunnen doen gelden, maar dan blijkt dat niet geheel of misschien helemaal niet aan wettelijke normen wordt voldaan. Zodra dat voor een overheid zekerheid is, kunnen alle politieke kantjes er ook afgeslepen zijn. Wet is wet. Al zou het een bestuurslid van zo'n toekomstige school zelf zijn, hij zou niet anders kun nen beslissen dan b en w nu al hebben gedaan. Dat wil zeggen omdat we ervan uitgaan, dat het college volledig wette lijk beslagen ten ijs is gekomen, voordat haar mening naar de buitenwereld kwam. Uiteraard mag er wel aan wor den toegevoegd, dat de ambtelijke mo len ditmaal uitermate snel maalde. Dat is niet negatief;* Integendeel, voor de ge moedsrust van velen en om mogelijk verdere tweedracht of verwijdering te voorkomen, kan met zaken als deze niet te snel worden gewerkt. Zodra partijen weten waar ze aan toe zijn, ontstaat het zij berusting, hetzij een rustpauze. Dat kan geen kwaad. Als zo'n beslissing valt, lijkt het er op, dat een andere partij in deze wat naïef moet zijn geweest. Dat hoeft het niet helemaal te zijn. Veel be langrijker is dat een verliezer - om een groot woord te gebruiken - zich waardig verliezer toont en een wiifnaar om de zelfde omvangrijkheid niet te ontwijken, zich als een nog waardiger winnaar openbaart. Het lijkt ons niet dat in dit geval de verliezer zint op wraak. Het zou trouwens spijten, wanneer niet het ve rantwoordelijk orgaan of de instelling daarvan de dupe zou worden, maar de school en daarmee het kind of de leer kracht zelf. Die kunnen namelijk geen enkele invloed uitoefenen op deze, naar we mogen aannemen, op de wet geba seerde beslissing. Formeel kan het raadsbesluit pas in maart vallen. Het gaat hier echter niet om een politiek, maar om een wettelijk ja of nee. De vier fractievoorzitters in de Thoolse ge meenteraad zijn maandagmiddag van het voorstel van b en w op de hoogte gesteld. Nu het een wettelijk nee moest worden, mag wat ons betreft alles wor den vergeven en vergeten. Alsof het in dat opzicht begin 1979 was inplaats van bijna lente 1980. Dat het de regering menens is met de bezuiniging liet de staatssecretaris van volksgezondheid wel blijken. Haar vorig jaar november aangekondigde sluiting van de ziekenboeg van Ten Anker per 1 april a.s. is ook werkelijk 1 april. Het bestuur van Ten Anker wist al in 1976 toen de AWBZ-regeling voor het eerst van toepassing werd verklaard op de Thoolse verpleegafdeiing, dat de rege ling tijdelijk was. Ondanks dat, is de be slissing nu hard aangekomen omdat de bewoners en de familieleden niet van die tijdelijkheid van de zogenaamde 1 oktober regeling op de hoogte waren. Het bestuur had de hoop dat de soep niet zo heet werd gegeten dan ze werd opgediend, Maar 1 april is 1 april. Ho pelijk kan er nog een zodanige regeling getroffen worden, dat de huidige elf pa- tien ten tot hun levenseinde in Ten An ker mogen blijven of dat ze uit eigen wil naar het A.B.G. gaan, zoals een bewoner heeft kenbaar gemaakt. De pijn van de bezuinigingen wordt op Tholen gevoeld. Jammer is, dat de argumenten van de staatssecretaris over dit onderwerp ei genlijk nauwelijks doorklinken. Dat werd maandagavond in de Thoolse ge meenteraad ook duidelijk gemist. Wegens verhuizing t/m 1 maart 1980 geven wij op al onze artike len Julianastraat 17 SINT-ANNALAND 01665-2653 t/m 1 maart 1980 Uitgezonderd Adidas B en w van Tholen stellen de gemeenteraad voor, medewerking te weigeren aan het verzoek van de Geref. Gem. in Ned. en de oud geref. gem. in Ned. om in Stavenisse een chr. lagere school te stichten. Van de 67 leerlingen die bij het eerste verzoek zijn opgegeven tellen er namelijk 24 (uit Oud-Vossemeer, St. Maartensdijk, Tholen en 2 uit Poortvliet) niet mee. Wanneer het aangevulde verzoek (totaal 74 leerlingen) in beschouwing zou xorden genomen wat wettelijk niet mag - zou de Stichting de wettelijk vereiste 60 leerlingen nog lang niet halen. De 'Stichting tot het verstrekken van onderwijs op gereformeerde grondslag, uitgaande van de gereformeerde gemeen ten in Nederland en de oud gereformeerde gemeente in Nederland te Stavenisse! komt maar aan 45 leerlingen. De Thoolse gemeenteraad beslist 17 maart over het voorstel van b en w. Het schoolbestuur en iedere ingezetene kan binnen dertig dagen na het raadsbesluit in beroep gaan bij gedeputeerde staten van Zeeland. Advertentie IM B en w baseren hun weigering op de lager onderwijswet 1920 en uitspraken van de Kroon, de zogenaamde jurispru dentie. Artikel 73, lid 4, sub b van de L.O. wet 1920 bepaalt namelijk, dat bij de beoordeling van het aantal leerlingen niet meegerekend mogen worden de leerlingen die de door hen bezochte ge lijksoortige bijzondere school zouden verlaten, doch voor wie in die school in het voor hen bestemde lokaal plaats ruimte beschikbaar zou blijven. Deze regel kent twee uitzonderingen: Wanneer de woning van dïe leerlingen meer dan 4 km van de door hen be zochte gelijksoortige bijzondere school is verwijderd. 2. Zij op het tijdstip waarop de verkla ring wordt overlegd, de door hen te ver laten school al gedurende tenminste zes maanden hebben bezocht. Met name de term 'gelijksoortige school' heeft in het verleden aanleiding gegeven tot veel jurisprudentie. De Kroon heeft echter meerdere malen uitgesproken, dat onder 'gelijksoortige school' moet worden verstaan een gelijksoortige school als bedoeld in artikel 3 der wet (in dit geval dus een lagere school) en niet een school van gelijke richting. B en w staven dit met koninklijke besluiten van 18 februari 1965, 16 juni 1961. Deze ju- risjurisprudentie moet als vast worden beschouwd. De soort van onderwijs (in dit geval dus lager onderwijs) is dus maatgevend voor de beoordeling van de term gelijksoortige school. De leerlingen die op de verklaring van 39 ouders (voor 67 leerlingen) voorko men en die afkomstig zijn uit Oud-Vos- semeer, St. Maartensdijk en Tholen zijn allen kinderen die een door hen be zochte, binnen 4 km van hun woning gelegen, gelijksoortige bijzondere school verlaten, terwijl voor hen in dje school in het voor hen bestemde lokaal plaats ruimte beschikbaar blijft. Voor het toet sen van de aanvraag mogen deze leer lingen daarom niet worden meegere kend. In totaal gaat het hier om 21 leer lingen. Tevens mogen niet worden meegerekend, twee leerlingen uit Poort vliet. Comelis en Adriaan van Duyn wonen weliswaar op meer dan 4 km van de door hen bezochte bijzondere school, namelijk 4100 m. Doch op het tijdstip waarop de ouderverklaring is overlegd (29 januari 1980) bezochten zij de door hen te verlaten bijzondere school nog geen zes maanden. Zij zijn namelijk op 1 augustus 1979 ingeschreven als leerling van de Eben Haezerschool te Tholen. Beiden voldoen daarom niet aan de ge noemde uitzonderingsgrond. Zowel uit de jurisprudentie als uit ant woorden van de Minister van onderwijs en wetenschappen uit oktober 1973 blijkt, dat de ouderverklaring getekend moet zijn door degene dïe het wettelijk gezaa over de minderjarige uitoefent. Dit blijkt niet het geval te zijn bij de ouderverklaring van dhr. I.M. Priem uit Sint-Maartensdijk ten aanzien van Sap- keline Ezinga, zodat deze niet in aan merking kan komen. Er is geen sprake (zoals in de aanhef van artikel 73 lid 4) van een aanzienlijke toeneming of be- lan gpjke verplaatsing van de bevolking, terwijl ook andere gewichtige omstan digheden niet tot schoolstichting aanlei ding gegeven hebben. Diverse keren is de Kroon al geroepen, ter beantwoor ding van de vraag of het verschil in Deze worden gehouden op woensdag 27 en donderdag 28 februari a.s. vanaf 19.30 uur in de showruimte achter de winkel. U kunt dan kennis maken met onze zomerkollektie, welke is uitgebreid met het merk "van Ravens". Deze brengt een modebeeld wat U zeer zeker gezien moet hebben. Uw aanwezigheid wordt dan ook zeer op prijs gesteld. Maak tijdig een afspraak. richting tussen de te stichten school en de school die de leerlingen door deze stichting zouden verlaten, aan te merken zou zijn als een bijzondere omstandig heid. Uit het koninklijk besluit van 25 juli 1952 blijkt dat deze vraag in ontken nende zin beantwoord moet worden. In totaal 24 leerlingen mogen niet wor den meegerekend. Hierdoor daalt het aantal leerlingen waarmee op grond van de ouderverklaringen rekening mag worden gehouden tot 43. Dat ligt dus beneden het aantal van 60 dat volgens de wetswijziging van 5 juli 1979 is vereist, (voor die tijd was het 50). Op grond hiervan dient de door de stichting ge vraagde medewerking te worden gewei gerd. Als het voorstel positief zou zijn geweest en als de gemeenteraad medewerking zou hebben verleend, zou de vermoede lijke openingsdatum 1 augustus 1980 voor de nieuwe school niet haalbaar zijn. Er zou een veel langere termijn nodig zijn voor het krijgen van goed keuring van de minister, de voorberei ding voor de bouw, de planologische procedure en de realisering van de bouw. Op 7 februari heeft de stichting een aanvulling op het eerste verzoek inge diend. Overeenkomstig constante juris prudentie dient een aanvraag getoetst te worden naar het tijdstip waarop het verzoek is ingediend. Nieuwe feiten of omstandigheden mogen niet in aanmer king genomen worden. (Koninklijk be sluit 16 mei 1963). Bij de beoordeling van de aanvraag uit Stavenisse dient de aanvulling daarom buiten beschouwing gelaten te worden. Overigens zou het betrekken van de aanvulling bij de aanvraag slechts een netto vermeerdering van twee leerlingen betekenen (totaal dus 45 i.p.v. 43), wat geen invloed zou hebben, aldus b en w van Tholen in hun voorstel aan de ge meenteraad,die daarover op 17 maart een beslissing neemt. De gemeente Tholen biedt bij geen enkele vergadering en in geen enkele kamer nog rooksel aan. De raad nam daartoe maandagavond een besluit met 12 tegen 3 stem men. Tegen stemden wethouder L. J. Koopman, VVD-fractievoorzitter M. Van Damme en PvdA-fractievoorzitter P. van Schetsen. De laatste weer erop, dat b en w zich ook wel eens mochten bezinnen op het verstrekken van alcoholische dranken. De gemeentesigaar werd door VVD- raadslid J. L van Gorsel ter discussie gesteld bij de behandeling van het voorstel om 800 gulden beschikbaar te stellen voor het afsluiten van niet-rook- overeenkomsten voor Thoolse kinderen van 10-14 jaar. "Dat is een heel goede zaak, want roken is ongezond", zei van Gorsel. "In wezen zou je als gemeente bestuur het goede voorbeeld moeten geven door vanaf nu de bekers met si garen en sigaretten van de raadstafels te verwijderen", aldus de liberaal, die eerst de wolken sigarenrook van zijn fractie genoot J. W. Hilbron had weggeslagen. Wethouder C. J. Moerland haakte er gretig op in. re Hij stelde voor dat de burgemeesteen niet-rookcontract- met van Schetsen en de Bres zouden afslui ten. Het PvdA-raadslid J. de Bres onder schreef de suggestie van dhr. van Gorsel en kondigde aan z'n sigaar direct uit te maken, wat door enkele raadsleden met applaus werd begroet. Van alle kanten wordt de staatssecretaris van volksgezondheid, Mevr. E. Veder-Smit, onder druk gezet om de per 1 april aangekondigde sluiting van de verpleegafdeiing van Ten Anker in Tholen uit te stellen. "Bezuinigingen, nullijn, accoord, want de economie vliegt achteruit, maar moet men zo hard tekeer gaan om op zo'n korte termijn mensen uit de ziekenboeg van Ten Anker op te pakken en naar het A.B.G. in Bergen op Zoom te sturen? De staatsse cretaris is te hard in haar bezuinigingsregelingen". De economische directeur van Ten Anker Dhr J. M. Joosse, zei dat dinsdagmiddag in de recreatiezaal van het Thoolse bejaardentehuis, waar ruim veertig bewoners van de serviceflat gedurende anderhalf uur werden ingelicht over de situatie. gen om de zogenaamde 1 oktober rege ling van toepassing te verklaren op Ten Anker. Twaalf bedden in de verpleegaf deiing zouden via AWBZ worden be taald, maar dan moesten de patiënten wel een verpleegtehuisindicatie hebben en tevens op de wachtlijst van het ABG staan. Het was een tijdelijke maatregel om het tekort aan verpleegbedden op te heffen De staatssecretaris van volksgezondheid wil de verpleegafdeiing van huizen Ten Anker in Tholen, de verdieping hoven de keuken, per 1 april sluiten wegens bezuinigingen. De elf patiënten zouden dan naar het A.B.G. in Bergen op Zoom moeten. Hoewel niet direct het slachtoffer van de sluiting van de ziekenboeg voelden de bewoners van de serviceflat zich toch ook nauw betrokken bij deze zaak. "Als bewoners van de serviceflat hebben wij altijd gebouwd op het bejaardentehuis en de verpleegafdeiing voor de toe komst. Dat was onze dekking, onze achterdeur, waardoor je hier zo beschermd, zo kos telijk zit. Dat is helemaal weg als de zie kenboeg gesloten wordt. Voor de bewo ners van de verpleegafdeiing is dit het ergste, maar wij zitten ook diep in de put", aldus Mevr. van Nieuwenhuijzen, een van de bewoonsters van de Ten An kerflat. In de ziekenboeg van Ten Anker worden nu elf mensen verpleegd, in leeftijd va- rieerend van 74 tot 97 jaar. Acht komen er uit Tholen, twee uit Poortvliet en een uit Scherpenisse. De officiële capaciteit van de verpleegafde iing is 12 bedden, maar in werkelijkheid is er ruimte voor 13 mensen. Momenteel zijn er dus twee bedden vrij, maar die mogen niet meer woeden bezet omdat er geen toestemming is voor betaling via de AWBZ (algemene wet bijzondere ziek tekosten). Dhr. Joosse legde uit, dat op 6 februari 1976 van de staatssecretaris van volks gezondheid toestemming werd verkre- Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C. Broekhuis,.een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Advertentie IM Eerst was geprobeerd bij Ten Anker een verpleegtehuis te bouwen, maar daar voor kreeg de stichting verpleeg- en rusthuizen Zeeland (SVRZ) geen toe stemming. Op 29 november 1979 liet Mevr. Veder- Smit weten, dat de 1 oktober regeling per 1 april 1980 werd ingetrokken dus geen awbz-financiering meer voor de twaalf verpleegbedden in Ten Anker. SVRZ-voorzitter A. J. Kaland schreef de staatssecretaris een brief dat de intrek king te snel en te hard was, maar een daaropvolgend gesprek in Den Haag verliep zeer teleurstellend. De staatsse cretaris hield vast aan haar voorgeno men sluiting per 1 april. Op 24 januari kreeg Ten Anker brieven van het ziekenfonds uit Breda waarin voor de betrokkenen op de overplaat sing naar het ABG werd gewezen. Directrice Mevr. N. G. Koole en Dhr. Joosse besloten de brieven niet rechts treeks aan de patiënten te geven om pa niek en spanningen te vermijden. Er werden verschillende pogingen aan gewend om de zaak te redden. Op 30 januari vond op het gemeentehuis een gesprek plaats met de chef sociale zaken Vervolg op pag. 8 Mevr. J. M. Deurloo-van Broekhoven (CDA) noemde het ergens vreemd om accoord te gaan met niet-rook-overeen- komsten en als gemeente zelf rooksel te blijven uitdelen. De bekers met rooksel moeten weg, want je kunt van jezelf roken, zei mevr. N. M J. Boissevain-van Riet (PvdA). :"Als öiet-rook-overeenkomsten jonge mensen kan weerhouden om te gaan roken, dan ga ik accoord met dit voor stel, want afleren is moeilijker", zei mevr. Boissevain. Burgemeester E. Baerends bleek ook veel voor afschaffing van het rooksel te voelen, maar dan moest er wel een voorstel komen. De wethouders Moer land en Versluijs zorgden daarvoor. Raadslid van Schetsen hield b en w voor ogen, of men de reikwijdte van zo'n voorstel toch wel zag. Hij vond dat het college zich dan ook op het aanbieden van alcoholische dranken zou moeten bezinnen. "Als je het zo breed wilt stellen, dan moeten we er een apart punt van ma ken", zei de burgemeester. "Enkele ge meenten hebben het schenken van al cohol stopgezet, maar ze zijn er al op teruggekomen. Dat zou ik een blamage Vinden. Het niet beschikbaar stellen van rookwaren is echter een vrij algemene zaak", aldus de burgemeester. Iedereen leek met het voorstel Moerland/Ver- sluijs accoord te en Van Damme stak nög gauw een gemeentesigaret op, maar toen kwam wethouder L. J. Koopman plotseling aan het woord: "ik wil geacht worden tegen te zijn, want ik vind het vergaand om bij een bezoek van de commissaris der Koningin of de Prins geen sigaret te kunnen aanbieden. Niet omdat het de commissaris is", aldus wethouder Koopman. In mijn vorige gemeente Middenschouwen was er zo'n verbod toen de Prinses op bezoek kwam, maar ze pakte een sigaret uit haar eigen tasje" zei de burgemeester. De plotselinge stap van wethouder Koopman gaf van Damme en van Schetsen het kleine duwtje dat ze blijk baar nodig hadden om ook tegen te stemmen. De raadsleden W. C. van Kempen (CDA) en M.P. van Dijke (SGP) waren bij deze raadsvergadering afwezig. Beslagen ten ijs. 0 Ten Anker - slachtoffers van be zuiniging. 0 B en W wijzen verzoek af van Chr. school Stavenisse. 0 Extraatje voor Koninginnefeest. 0 Het gemeentelijke rokertje van de baan. 0 PvdA pleit voor goedkopere hui zen. 0 Voor vuil en zwaar werkex traatje. Ook bij landbouw zegevieren. zal kwaliteit ZLM-secretaris wil actie voor fiscale faciliteiten voor landbouw. 0 Huldiging scheidende leidster be jaardenhulp. 0 Bejaarden St. Maartensdijk wil len soos nieuw leven inblazen. Het jubileum tienjarige. van een honderd- Gemeentewerken plenty. heeft werk Een bekervervolg voor WHS. 0 Voorzichtigheid verknoeit niets. 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. Hoogstraat 22 - THOLEN 01660-3775 na 18.00 uur: 2328. Advertentie IM «p Elke Thoolse woonkern krijgt 500 gulden, twintig cent per inwoner en zes gulden per leerling om op Koninginnedag 30 april of Bevrijdingsdag 5 mei feest te kunnen vieren. Van de zes gulden per leerling is twee gulden bestemd voor een speciaal aandenken ter gelegenheid van de troonswisseling van Koningin Juliana en Prinses Beatrix. "We zitten dit jaar met grote feesten: 30 april en 5 mei. Daarvoor willen we iets ruimere financiële middelen beschikbaar stellen. Als basis 500 gulden voor elke gemeenschap plus 20 cent per inwoner met daarnaast zes gulden per leerling. Kleine kernen gaan iets meer omhoog, maar het eigenlijke voorstel komt nog in de maart vergadering", zei burgemeester E. Baerends. Maandagmiddag was dit onderwerp al besproken in de commissie bestuurlijke aangelegenheden (daarin hebben de vier fractievoorzitters zitting). De raad keurde het voornemen van b en w goed. De burgemeester deelde nog wel mee dat wethouder L. J. Koopman zich had gedistancieerd van de 500 gulden en 20 cent per inwoner. Hij vond dat volksfeesten niet gesubsidieerd moeten worden. Die moet men zelf maar betalen. VVD-raadslid J. L. van Gorsel bracht naar voren, dat de gemeente volgens de voorzitter van het oranjecomité Oud-Vossemeer wat karig over de brug kwam. "Binnenkort zou de gemeente eens met de oranjecomite's om de tafel moeten gaan zitten, want zo'n troonswisseling heb je maar eens in de 30-40 jaar", aldus van Gorsel. Dat overleg komt er wel, liet de burgemeester weten. Hij benadrukte echter dat men per dorp het geld voor het volksfeest 500 gulden 20 cent per inwoner) en het bedrag per leerling 6 gulden) als een geheel kan zien of apart. De burgemeester vond de bijdrage een leuke steun om samen iets te doen op zo'n Koninginnedag. De formele beslissing valt nog in de raadsvergadering van maart, doch de plaatse lijke oranjecomite's weten nu al waar ze aan toe zijn. it********************************* - T a fD b a Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1