O.L.S. Stavenisse reageert "met spijt" stichting Chr. school BROEKHUI (D BOUMAN POTTER Initiatief Geref. Gem. in Ned. Oud-Vossemeer Orgels - piano's enz. VERSPUY EN ZN. De Schelde Schelde ook voor vloer- en dakplaten L|S-| -MS5" Donderdag 14 februari 1980 36e Jaargang no. 13 1661 "2o K:1i ZEELA^ Onderwijs-onrust Pleidooi voor bemiddelingspoging op druk bezochte ouderavond. "Ik hoop dat het gezond verstand gaat prevaleren boven de eigen huisjes, wat bij een schoolsplitsing gaat de kwaliteit van het onderwijs teruglopen. We waren zo trots op onze school, want De Schalm in een unicum in Nederland". Schoolhoofd C. G. van den Hoek van de Openbare Lagere School de Schalm, de enige lagere school in Stavenisse gea geerde donderdagavond 7 februari op een druk bezochte, spe ciale ouderavond terneergeslagen op de plannen voor het het stichten van een lagere school van de oud gereformeerde ge meente in Stavenisse,. Het later op de avond gekozen nieuwe lid van de oudercommissie, dhr. M. van Prooijen, hield een krachtig pleidooi voor een bemiddelingspoging"om de cirkel dicht te houden". De plaatselijke Hervormde predikant ds. W. J. Gorissen schaarde zich daar volledig achter. Het gesprek moet er komen om het zinkende schip te redden". Geen manier Consistorie Brief Hetze. Verstrekkend Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden P7 Het initiatief voor de nieuwe Chr. School in Stavenisse is uitgegaan van de kerkeraad van de Gereformeerde Ge meente in Nederland te Oud-Vossemeer. Men kon zich helemaal niet meer vinden in de gang van zaken op de school met de bijbel te Oud-Vossemeer. Men realiseerde zich echter terdege, zelf te weinig kinderen te hebben om een nieuwe school te stichten. Daarom werd contact ge zocht met de Oud Gereformeerde Gemeente in Stavenis se, waarvan men wist dat er in het verleden al eens pogin gen gedaan waren voor een eigen school. 10 tot 40% korting op enkele orgels, (dem. orgels) Gitaren v.a. 75,— Demonstratie door organist Paul Heyboer. Bij elkaar 3 Klassen 10 - 50% korting SPORTHUIS DINGEMANS E. van Tuyn T andarts Anti-rookplan voor Thoolse schooljeugd WON INGINRICHT Molenstraat Poortvliet MODEPRESENTATIES VAN: MODEHUIS "SUZETTE" BL^AUWSTFtAATse 01670 64792 STEENBEF3GEN Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. .Hoofdredacteur G. Heijboer. In het Thoolse land is enige beroering ontstaan door het voornemen van een groep uit opze samenleving om een school van eigen beginsel te stichten. Nog kortgeleden hebben we in het kader van de positieve discussie over de schoolbegeleidingsdiensten (o.a. RPCZ) in de gemeenteraad van Sint-Philips- land, de waarde van vrijheid van on derwijs onderstreept. Er ook aan toege voegd dat, waar het geweten niet in het gedrang komt, men wegens onderwijs kundige overwegingen en mogelijk in deze tijd ook wel economische redeüen, wat voorzichtig zou mogen zijn met splitsingem. Temeer omdat juist alle hens aan dek moet worden gebracht om sluiting van te kleine scholen te voorkomen. Alles uiteraard in het belang van het kind. Schoolstrijd heeft jaren door nu en dan beroering veroorzaakt, maar dat hoeft men niet uit de weg te gaan, als men overtuigd is het goede voor het kind te zoeken. In dat opzicht kunnen mensen nu eenmaal verschillend denken. Een dorp dat tot dusver aan schoolsplit- sing was ontkomen, is Stavenisse. De buitenwacht kijkt daarvan misschien wat vreemd op, wetend dat Stavenisse de naam heeft van een christelijk dorp en zelfs een grote groepering van oud gereformeerde signatuur binnen haar grenzen heeft. Om dan na een eeuw on derwijsvrijheid en schoolstrijd in vrijwel elke stad en dorp, de binding te hebben bewaard van een algemene, dus open bare school, lijkt uniek. Dat is het ook ten dele, althans gezien in het licht van de al zovele gespletenheid elders. Toch moet het als minder uniek worden aangemerkt dan het lijkt. Groeperingen die tot de afscheiding behoren, hebben in het algemeen - zeker in het begin - niet zo staan te trappelen om een bij zondere - of wat een dan meer geijkte naam was - Chr. school te stichten. Voor hen was er toch altijd de restrictie dat het beter geen, dan aanvechtbaar christelijk onderwijs kon zijn. Daarmee hebben in het verleden heel wat besturen van bijzondere scholen moeten worstelen. In dat opzicht hield men in Stavenisse als het ware het evenwicht. Nu is de ontwikkeling van het onderwijs, verwoord in integratie van kleuter- en lager onderwijs, niet bevorderlijk geble ken voor het bewaren van eenheid. Naar welke kant ook. Komen we tot de actualiteit, dan blijkt ten langen leste ook de gereformeerde bevolkingsgroep het gewenst te achten een school van eigen richting te stichten. Daartoe is combineren noodzakeüjk. Een initiatief tot de recente splitsing schijnt te zijn uitgegaan van Oud-Vos- semeer, het enige dorp in onze streek met drie lagere scholen. Waar het van daan komt, doet er overigens niet zoveel toe, want als aan wettelijke voorwaarden wordt voldaan, heeft niemand daarte gen zodanige beletsels aan te voeren, dat een initiatief wordt getorpedeerd. Als ouders bij wijze van spreken hun kinderen naar Amsteren willen sturen voor het van bepaald onderwijs, heeft niemand daar zoveel mee te makendat men daarop invloed kan en mag uitoe fenen. Zuiver een eigen zaak. Maar bij zo'n persoonlijke overtuiging moeten geen bijkomstige redenen in het geding komen. Daarom bepleiten we hier vooral, dat bij het volledig recht van een groepering om een eigen school te stichten, nie mand moet gaan afgeven op wat er in Stavenisse is gedaan om te pogen de eenheid te bewaren, Rond zo'n moge lijke splitsing worden namelijk zo vaak onnodige koeien in een sloot geduwd. Worden onderwijskrachten, die zich meerdere jaren volledig hebben ingezet voor een goed resultaat, niet zelden ten onrechte beklad. Niet door de officiële tegenstanders, niet door bestuurders van zo'n nieuwe school, maar toch wordt er een stempel gedrukt, dat verdriet be zorgt en grievend kan zijn. Of er in Stavenisse werkelijk nog ge praat kan en moet worden, betwijfelen we. Men kan het in onze tijd terecht spijtig vinden, dat maar niet meteen openlijk van voornemens gewag is ge maakt. Want het voornemen is ieders goed recht en de overtuiging kan daartoe no pen. Maar ook nu poogt men zich wat in een waas van geheimzinnigheid te hul len. Dat is nergens voor nodig. Dat is gelukkig in 1980 in ons land nergens meer voor nodig. Er zijn geen invloeden meer, die wettige vrijheden kunnen be lemmeren. Juist die hedendaagse waar de had eerder tot meer openheid moeten leiden, dan tot dusver geopenbaard werd. Men hoeft met de wet in de hand en de vrijheid in het land niets achter baks te doen. Als er in het huidige geval bij een meer derheid nog wel een opening wordt ge zien tot overleg, dan kan dat menigeen ten goede zijn. Maar vooral die vrijheid, willen we wel graag aan ieder laten. nen en het advies van dhr. v.d. Hoek, is goedgekeurd. U zult begrijpen dat wij dhr. de afgetre den lid van de oudercommissie van de O.L.S. en nu secretaris van de oud geref. schoolstichting-red) niet naar zijn me ning gevraagd hebben. Misschien had dit wel moeten gebeuren, maar de te leurstelling was bij de leden van de ou dercommissie erg groot,. Wij wisten er niets van dat hij in het bestuur van een andere school zitting had genomen. Voor schoolhoofd v.d. Hoek en de voorzitter van de oudercommissie, dhr. R. Dingemans, was het geen gemakke lijke avond, want als de plannen voor de Chr.school zouden doorgaan, zou de Schalm 38 leerlingen en 2 onderwijzers verliezen. De voorzitter ("ik begin als een echt zenuwachtig mannekeik ben een klein beetje op stang gejaagd) was blij dat de wethouder van onderwijs dhr. J. Versluijs, als rustgevend figuur aan wezig was. Dhr. Versluijs zei met die bedoeling zeker naar Stavenisse geko men te zijn. "Het gemeentebestuur wil zo vlug mogelijk zekerheid voor deze school, want er zijn zelfs al moeilijkhe den in families over deze zaak ontstaan. De rust, die Stavenisse in deze situatie zo hard nodig heeft, wil ik helpen besten digen", zei de Thoolse wethouder van onderwijs, 't Was donderdagavond "ge lukkig geen emotioneele vergadering", zei voorzitter Dingemans aan het slot. 'Er zijn geen harde verwijten gevallen". Mevr. C. Stoutjesdijk-Engelvaart, oud- onderwijzeres en veertien jaar ouder commissielid van de O.L.S. Stavenisse meende uit de reacties van de ouders opgemaakt te hebben, dat het "meer spijt dan agressie" was. Algemeen veroordeeld werd echter de manier waarop de Oud Gereformeerde schoolstichting te werk is gegaan. "Het stuit het gemeentebestuur tegen de borst,dat op 29 januari een verzoek bin nen kwam wat we twee maanden niet mochten weten", zei wethouder Ver sluijs. Ze hebben het goede recht, maar ze zijn nalatig geweest dat ze ons er niet in gekend hebben", verklaarden ds. Gorissen. De ouderavond, waarvoor in de ge meenschapsruimte bijna honderd be langstellenden waren, begon met een verklaring van voorzitter Dingemans: "De reden van deze extra bijzondere vergadering is het feit dat er geprobeerd wordt om in Stavenisse een tweede school te stichten en wel een christelijke school. Daar is reeds jaren sprake van, maar steeds is dat om verschillende redenen mislukt. Sinds begin december is er op dit gebied toch wel het een en ander gebeurd om tot deze oprichting te ko men. Dhr. v.d. Hoek is begin december van deze activiteiten via via op de hoogte gesteld en heeft daarop de ou dercommissie gevraagd om bij elkaar te komen, Daarna heb ik contact gezocht met wethouder Versluijs. Deze had ook iets vernomen, maar hij had nog niets officieels. De oudercom missie besloot toen om de verdere plan nen maar af te wachten. Op maandagmorgen 21 januari werd ik benaderd door een van de leden van de oudercommissie met de mededeling, dat er dezelfde avond kinderen dienden te worden opgegeven voor de stichting van een Chr. school. Dit moest gebeuren in de consistoriekamer van de Oud Geref. gem. Toch wel erg geschrokken van deze mededeling, heb ik contact gezocht met de overige commissieleden en dhr. v.d. Hoek. Op die maandagmiddag hebben wij be sloten om alle kinderen een brief mee te geven, waarin wij de ouders op een aantal gevolgen hebben proberen te wijzen. Dit zuiver en alleen in het belang van deze school. Op deze brief zijn ver schillende goede reacties binnen geko men, waarvoor ik de ouders wil bedan ken. Ook zijn er nare reacties ontvangen met een aantal verwijten die niet ter za ke doende waren, zeker ook aan het adres van mijzelf. Dat ik deze brief niet had mogen op stellen. Nu, ik kan meedelen dat deze brief als oudercommissie van vijf perso- Wij als oudercommissie hebben voor ieders opvatting respect. Ook voor mensen die hun kinderen op een Chris telijke school willen doen. Dit kunnen wij heel goed begrijpen. Alleen de ma nier waarop dit is gebeurd, kan bij ons geen goedkeuring wegdragen. Wij be treuren het dat een lid van de ouder commissie van deze school, die zich toch verenigd heeft met de taak als ouder commissielid, vermeld in artikel 1 van het huishoudelijke regelement(daarin staat dat wij de bloei van de school be vorderen door bij de ouders, voogden en verzorgers belangstelling aan te kweken en de school steunen bij de vervulling van haar taak)' deze activiteiten heeft mogelijk gemaakt. Van deze activiteiten was bij overige le den en het hoofd niets bekend. Ook de manier waarop is aangekondigd dat er kinderen opgegeven konden worden, is naar onze mening met weinig zorgvul digheid gebeurd,. Wij hadden meer openheid verwacht. Dit was dan ook sympathieker overgekomen. Wij hebben nooit enige negatieve uitla ting over het lesgeven in zijn algemeen heid van die zijde ontvangen. Er is altijd nog rekening gehouden met ieders op vattingen en levensgewoonten. De pro blemen over de Cathesatie van de Oud Geref. gem. zijn in overleg met de ou- dercom), missie en het gemeentebestuur opgelost. Ook het schoolhoofd en het personeel hebben dit altijd naar eigen kunnen geprobeerd. Vanzelfsprekend slaat iedereen de plank wel eens mis. Er zullen echt wel eens dingen gezegd en gedaan zijn waar men het niet mee eens is. Maar we leven toch ook om te geven en te nemen. We zijn gelukkig geen computers die geen fouten maken. Als voorzitter van deze oudercommissie wil ik u dan vragen, als een man achter deze school te staan. Nogmaals, we be grijpen best dat u met de ene onder wijskracht beter overweg kunt dan de andere, maar er is geen reden voor een hetze tegen een aantal onderwijskrach ten. Als er dingen zijn waar u het niet mee eens bent, kom dan naar school. Dhr. v.d. Hoek en de zijnen zullen u zeker te woord staan. Mocht de nieuwe, tweede school in Sta venisse komeè, dan zal dat verstrekken de gevolgen hebben voor de onderwijs krachten. Dit zeker gezien de huidige Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen fTEL. 01670-63385 Adn C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie 1M f De officiële naam van de stichting is: "Stichting tot het verstrekken van On derwijs op Gereformeerde grondslag uitgaande van de Gereformeerde Ge meenten in Nederland en de Oud Ge reformeerde Gemeenten in Nederland". De Stichting omvat totaal vijf kerkera den: de Oud Ger. Gem. Stavenisse en Sint-Maartensdijk en de Ger. Gem. in Nederland te Oud-Vossemeer, Sint-An naland en Maartensdijk. Er zijn inmiddels 74 handtekeningen gezet (6 meer dan de 68 die bij het in dienen van het verzoek op 29 januari waren opgegeven): 39 uit Stavenisse, 18 uit Oud-Vossemeer, 8 uit Tholen, 7 uit Sint-Maartensdijk en 2 uit Poortvliet. Het bestuur bestaat uit negen man: 4 uit Stavenisse, 2 Oud-Vossemeer (Adr. Aarnoudst en P. Deij), 1 uit Tholen (F. Bogert), 1 St. Annaland (A. Gunter) en 1 uit St. Maartensdijk. Ds. J. Schinkelshoek, predikant van de oud gereformeerde gemeente in Stave nisse, is voorzitter. Dhr. M.J. de Rijke uit Stavenisse is terughoudend in het ver strekken van inlichtingen. "We willen vrede dienen en de gemeenschap niet in tweeën splitsen", zegt secretaris de Rijke. Hij had na overleg met de voor zitter geen vrijheid om de namen van de bestuursleden te noemen, noch de doel stelling van de nieuwe school bekend te maken. Ook over de motieven die tot oprichting hebben geleid, wil het bes tuur geen helderheid verschaffen. Vol gens de secretaris zou dat wrevel kunnen Ds. J. Schinkelshoek voorzitter opwekken en daar heeft het bestuur geen enkele behoefte aan. Hij wilde nog wel kwijt, dat de eerste vergadering om tot de nieuwe school te komen, half december is georganiseerd door de Geref. Gem. in Nederland de kerkeraad van de Oud Geref. Gem. Stavenisse was daarvoor uitgenodigd, terwijl die Dhr. de Rijke weer vroeg om de vergadering bij te wonen. Desge vraagd bevestigde dhr. Adr. Aarnoudse dat het initiatief van de Ger.Gem. in Nederland te Oud-Vossemeer was uit gegaan, maar meer wilde hij niet zeggen. Zijn mede-kerkeraadslid P. Deij zei 'enigszins' betrokken te zijn bij de schoolstichting, maar wilde niet bevesti gen dat hij bestuurslid was. b.v. Philicorda Solina Viscount Yamaha Cosmovox van 1695,— voor 1295,— van 2395,— voor 1695,— van 2495,— voor 1295,— van 2995,— voor 2295,— van 2695,— voor 2295,— Hoogstraat 22, Tholen, tel. 01660-3775 Na 18.00 uur: 2328. r Vrijdag koopavond Het hoofd van de Openbare Lagere School 'De Schalm' in Stavenisse, dhr. C.G. van den Hoek, in meer gelukkige dagen bij de opening van de nieuwe school in 1974 met twee onderwijzeressen die nu nog steeds aan de O.L.S. verbonden zijn. Advertentie IM economische crisis. Ook de onderwijs kundige gevolgen zijn niet gering. Klassen zullen samenvloeien en dat zal de leerprestaties niet ten goede komen. Een en ander is wel te betreuren. Dit mede gezien het feit, dat de school van Kees van den Hoek en zijn personeel zoNn goede naam heeft op de vervolg- scholen in Bergen op Zoom en Tholen. Met dit team zijn er heel wat extra uurt jes gedraaid in het belang van de kinde ren. Ik vraag u dan ook deze school te steu nen mee te denken om nog eens te pro beren een scheuring te vermijden Mocht dit echter toch het geval zijn, dan geloof ik - en ik ben daar zeker van- dat de school zal blijven zoals deze altijd is geweest. Een school waar rekening ge houden wordt met ieders opvattingen en meningen. Ook zeker van die kinderen die ons misschien gaan verlaten", zo besloot voorzitter Dingemans zijn ver klaring, wat met applaus werd gewaar deerd. Vervolgens kwam schoolhoofd v.d. Hoek aan het woord: 't valt niet mee om wat te zeggen, want ik ben verbaasd, onthutst gebroken en terneergeslagen door de vorming van een nieuwe schoolstichting. Het is gebeurd zonder geldig motief. We hebben in Stavenisse een goede school. Een aantal redenen voor stichting van de nieuwe school zijn ten onrechte aangevoerd. Er is bij gelo gen en er is een heleboel verzonnen. Er zijn verschrikkelijk veel roddels over twee onderwijzers verteld. Dat is niet passend. Als er ergens een kern van waarheid in zit, wat wij ontkennen,dan zou toch d weg zijn geweest om eerst naar mij of het personeel toe te komen om zich op de hoogte te stellen van wat verteld wordt. Er is nooit iemand bij me geweest. Sommige ouders gaan alleen op kinde ren af, maar als wij daar op af moesten gaan...Je kunt de waarheid niet alleen bij kinderen zoeken. Kom naar school. Meestal is het dan met een kort gesprek zo opgelost. Wij zijn ook gewone mensen met een heleboel eigenschappen, zowel verkeer de als goede. We werken. Dit mag tegenwoordig ook al niet meer. Waar gewerkt wordt, daar worden fouten ge maakt. Dat zal hier ook wel zo zijn. Maar we hebben de taak te onderwijzen op een zodanige manier, dat alle kinde ren en ouders gerespecteerd worden, van welk ras of godsdienstige richting men ook is. Dat vinden wij als onder wijskrachten in Sta% misse het belang rijkste. Samen de kinderen laten op groeien, samen straks de maatschappij in. Wij hebben tot taak om de kinderen van alle gezindten hier bij elkaar te 'houden. Maar ook leren behoort tot on ze taak. Dat we dit niet zo slecht doen, mag blijken uit de rapportcijfers van de leerlingen die dit jaar De Schalm verla ten hebben.(Dhr. v.d. Hoek las vervol gens rapportcijfers voor van Its- Chr.mavo, gem.mavo en rijksscholen gemeenschap -leerlingen uit Stavenisse met negens, achten zevens, zessen en 2 vijfjes). Als er een nieuwe school bijkomt, zullen er minstens 2 en na twee jaar waar schijnlijk 3 leerkrachten moeten verd wijnen. We krijgen dan een driemans school met dubbele klassen. Dat bete- Vervolg op pag. 7 Steeds meer mensen ontdekken dat De Schelde in Bergen op Zoom het goede adres is voor vloer- en dakplaten. Direkt uit voorraad leverbaar èn... interessante prijzen! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Wegens verhuizing t/m 1 maart 1980 geven wij op al onze artike len Julianastraat 17 SINT-ANNALAND 01665-2653 t/m 1 maart 1980 Uitgezonderd Adidas Advertentie IM Onderwijs onrust 0 Eigen school voor Ger. Gem. in Ned. en Oud Ger. Gem. 0 O.L.S. Stavenisse betreurt gang van zaken 0 Maandhuur woningwetwoningen ligt ook al boven de 450,— 0 Naast de 32 woningwetwoningen nog 25 premie-a-huizen 0 Scherpenisse wil huisarts 0 Stavenisse wenst vrouwensoos 0 Weer nieuwe supermarkt in Tho len 0 Streekmuseum dit jaar met ten toonstelling "Tholen... de stad" 0 Wat meer ruimte bij hulpverle ning welzijnsorgaan 0 Nieuwbouw Rijksscholengemeen schap 0 Drugprobleem op ouderavond Twee strafschoppen deden sco rend WHS de das om 0 WEES VERGEVINGSGEZIND VOOR EEN IEDER, MAAR VOOR UZELF NIET TEVEEL 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's. is afwezig op maandag 18 en dins dag 19 februari. Bij eventuele pijnklachten kunt U terecht op de spreekuren. Maandagmiddag en dinsdag morgen in Tholen en maandag morgen in Sint-Maartensdijk. En op dinsdagavond om 20 uur zal hij in Tholen, Hoogstraat 15 aan wezig zijn om acute pijnklachten te behandelen. Advertentie IM B en w van Tholen willen 800 gulden beschikbaar stellen voor het bestellen van niet-roken-overeenkomsten voor kinderen van 10-14 jaar. De Stichting Anti-rookplan voor de jeugd wil hiermee bereiken dat minder kinderen gaan roken. Met deze actie wordt tegen de ontwikkeling ingegaan dat kinderen al op zeer jeugdige leeftijd gaan roken. Met name op scholen voor voortgezet onderwijs neemt het roken onder de leerlingen enorm toe. Daar b en w van mening zijn dat roken, door welke leeftijdscategorie dan ook, een minder gezonde bezigheid is, kan het college de wijze waarop de stichting het roken probeert tegen te gaan, on derschrijven. Wanneer kinderen op jeugdige leeftijd niet roken omdat daar toe een overeenkomst is afgesloten, is naar de mening van b en w de kans gro ter, dat dezelfde kinderen ook op latere leeftijd 'het witte stokje' niet ambiëren. Advertentie IM Deze worden gehouden op woensdag 27 en donderdag 28 februari a.s. vanaf 19.30 uur in de showruimte achter de winkel. U kunt dan kennis maken met onze zomerkollektie, welke is uitgebreid met het merk "van Ravens". Deze brengt een modebeeld wat U zeer zeker gezien moet hebben. Uw aanwezigheid wordt dan ook zeer op prijs gesteld. Maak tijdig een afspraak. Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1