(D Van Juliana tot Beatrix, 0p Tholen geesten rijp voor inzameling glas Provincie wil gemeenten helpen bij stimuleren kleine kernen broekSOü tim BOUMAN POTTER ja, De Schelde ik ben de wolken met m'n Alno van De Schelde I Donderdag 7 februari 1980 36e Jaargang no. 12 Mustws>2 sJ^AI Oranje Goodwill Perspectief fruitteler Uien 38 cent Muskusratten baren zorgen Milieu-gedeputeerde W. Don erg blij met regeling "Op Tholen zijn de geesten heel rijp om met de inzameling van glas te beginnen en St. Philipsland heeft twee jaar geleden al om medewerking bij de provincie gevraagd. We zijn erg blij met deze regeling". Dat is de mening van de Gedeputeerde voor milieuzaken in de Provincie Zeeland, dhr. W. Don, over de inzameling van glas op Tholen, St. Philipsland en Schouwen- Duiveland per 1 april of 1 mei. Experiment Transportkosten Enorme besparing Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Valentijndag Tijdens de spannende finale van de Thoolse kampioen schappen schooldammen is de C.N.S. De Regenboog uit Tholen na twee beslissings wedstrijden als winnaar te voorschijn gekomen. De Re genboog nam die eer over van Ter Tolne, die de twee voor afgaande jaren nummer een was. Aanpak Vrij laten Oplossen Opschorten WONING IN RICHT Molenstraat Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad, herschijnt donderdag. Postrekening 12 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. ^Hoofdredacteur li. Heijboer. Op een politieke vergadering werd vo rige week gesteld, dat de spreker al die overigens waarheidsgetrouwe propa ganda niet behoefde uit te dragen ondat het tegenover ongeveer gelijkgezinden werd beweerd. Men vond dus die ener gie beter te kunnen spuien tegenover hen die of twijfelden aan de goede poli tieke doelstellingen dan wel daarover heel anders dachten. Zo zouden we ook kunnen schrijven, dat dit artikel nauwelijks is bedoeld voor fervente oranjegezinden. Toch willen we vaststellen, na het voor velen verrassen de bericht over de troonswisseling, dat Oranje de eeuwen door in ons land heel wat goodwill kweekte. Op het zakelijk terrein wilde men daarvoor vroeger nog wel betalen. Naast de inventaris was er een goodwill-bedrag voor de vaste klantenkring. Tegenwoordig brengt zo'n argument nog nauwelijks zoden aan de dijk. Immers, de opvolger of in dit ver band de opvolgster, moet zich evenals die ondernemer eerst zelf waarmaken. De klantenbinding is meer fictie dan werkelijkheid. Aan klantenbinding, aan goodwill heeft het Oranjehuis, hetzij bewust of onbe wust, de eeuwen door behoorlijk wat tot stand weten te brengen. In de overleve ring wil men dan zelfs wel teruggaan tot de eerste Nederlandse Oranje of wat poëtischer en mystieker nog meer te ruggekaatst: naar de potentaat, die een verbond maakte met de potentaat der potentaten. In die tijd stond de gods dienstvrijheid op het spel. Echter, met vrijheid heeft Oranje en ons volk zo dikwijls samen te maken gehad. Die verbondenheid betekende tegelijkertijd goodwill. Heeft niet de houding van Koningin Wilhelmina in de Tweede Wereldoorlog enorm veel goodwill be tekend voor haar opvolgster? Onze hui dige koningin kon daar zeker in de eer ste regeringsperiode als het ware 'op te ren'. Maar maakte zich tegelijkertijd al die jaren door zelf ook zo waar, dat ze opnieuw een schier evengrote goodwill kon kweken voor de komende kroon draagster. Met de noodzaak - op alle gebied zichzelf waar te maken, zal dat ook nodig zijn voor de nieuwe koningin. Daartoe is zij, zoals haar moeder ons inziens terecht verzekerde, volop toege rust. Die toerusting is zeker in onze tijd hard nodig, al heeft menige storm ook haar voorgangers geteisterd. Niet in het minst ook haar koninklijke moeder. Daarover verder uit te weiden is over bodig. Het feit echter, dat voor en tegenstanders van een monarchie er op dit moment en ook op 30 april niet over denkt om af te dingen op een vervolg van Nederland en Oranje, vindt op nieuw haar basis in de Oranje goodwill. Op die basis kan er, zoals de historie leerde, straks op de vaste Koninginne dag 30 april weer volop volksvertrouwen zijn op bestendiging van de band Ne derland en Oranje. Waarmee tot dusver nooit een misgreep werd gedaan. Als de cijfers uit december juist zijn, dat er in ons land in 1978 aan buitenlands fruit 400.000 ton werd ingevoerd, vorig jaar zelfs 430.000 ton en dit jaar zo'n 380.000 ton. Als het juist is, dat alleen Chili al 70.000 ton zal aanvoeren in ons behoorlijk fruit-etend, maar ook zelf fruittelend landje, terwijl het zeker be perkt zou moeten worden tot in totaal 240.000 ton. Als die cijfers inderdaad zo liggen, moet men zich wel gaan afvragen of de Nederlandse fruittelers nog waar de hechten aan beloften van de overheid of inspanningen van standsorganisaties. Met zulke importcijfers zal het perspec tief voor de fruittelers een zeer ijl lucht kasteel zijn. Veiling St. Annaland, dinsdag 5 februari 1980: uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 38,00 tot 38,40 per 100 kg, Drielin gen maat 30/40 32,40 tot 34,00, aanvoer 140 ton. 1a M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 369t0 '3 Laatste april blijft Koninginnedag. Verrassend, beroerend, hier en daar misschien ook bevreesd werd donderavond 31 januari het bericht ontvangen, bij monde van onze ejgen vorstin, dat zij voornemens is op haar komende verjaardag afstand te doen van de troon ten gunste van haar dochter Beatrix. De enerzijds gevoelvolle, anderzijds nuchtere mededeling had het Oranje kader van veel goeds. Een op dat mo ment weliswaar wat vermoeide indruk makende Koningin-moeder koft in volle gezondheid en vitaliteit op een al mee tellende leeftijd meedelen, dat haar op het Koningschap voorbereide dochter de zware taak, die Julian sinds 1948 vervult, wilde overnemen. Voor het Oranjehuis en voor het Ne derlandse volk mag het tot dankbaar heid stemmen, dat het in deze omstan digheden en op zo'n wijze mogelijk is. Maar met scheiden gaat weemoed, met het nieuwe gaan vraagtekens gepaard. Iedereen houdt zo graag vast, wat hij of zij heeft. Elke toekomst en vernieuwing is'onzeker. Met alle bijkomstige emoties blijven we dan toch weer de nuchtere kaasboeren, wat een scheldnaam kan lijken, maar een eretitel kan zijn. In onze tijd acht men communicatie uitermate belangrijk. Dat is het ook. Het was juist communicatie tussen vorstenhuis en volk, die het de 32-jarige periode van Koningin Juliana heeft gedaan. Een communicatie ook in directe zin voor onze regio. Denk maar aan februari 1953. Een koningin met laarzen, schouder aan schouder op de dijk met een Sint-Phi- lipslandse burgemeester, de verwoesting aanschouwend. Een Koningin met de helikopter dalend op het St. Annalandse schoolplein, ter bemoediging van velen die hun have en goed verloren hadden. Een Koningin in het gemeentehuis te St. Maartensdijk om een riem onder het hart te steken. Een ontroerde vorstin op het grondgebied van Stavenisse, waar alle leed van de wereld in een nacht werd samengebald als de steunpilaar om het doornige levenspad te vervolgen. Een die als het er op aan kwam, een van ons was. De jeugd heeft de toekomst.Daar kan ook een Juliana niet onderuit. Dochter Beatrix, goed voorbereid,eens ook de gemoederen sterk beroerend, maar wel op een terrein, dat iedereen als de grootste vrijheid heeft geëist en is toe bedacht. Ook al temidden van ons. Met jeugdige charme en elan. Van zowel het een als het ander een enkel beeld. De Koningin in Sint-Philipsland, waar ze na haar bezoek op het sportveld afscheid nam van haar kamerheer in buitenge wone dienst, Ir. M. A. Geuze. Elders een prentje van de Prinsesselijke inkomst in Tholen aan het begin van een Thoolse toer. Met deze voor onze regio sprekende beelden, is er voor onze lezers de officiële aankondiging van de ko mende troonswisseling op 30 apëil. "Het aantal muskusratten is een zaak die in ons vaderland in toenemende mate zorgen gaat baren". Het CDA-sta- tenlid G.J. de Jager (voorheen te Anna Jacobapolder) zei dat vrijdag in de Middelburgse statenzaal, waar besloten werd tot een Provinciale bijdrage aan het fonds bestrijding muskusratten. Voor 1977,1978,1979 krijgt het fonds to taal 7500 gulden en van 1980 t/m 1983 maximaal 3500 gulden per jaar. Ook de Zeeuwse waterschappen betalen hier aan mee. De Jager was er niet gerust op, dat men voldoende beseft hoeveel scha de bisamratten aan dijken, sloten en wegen veroorzaken. Hij noemde het fonds nuttig, maar het CDA-statenlid en tevens dijkgraaf van het Bevelandse waterschap pleitte toch voor meer geëi gende maatregelen. Hij wilde overleg met België, Duitsland, andere provin cies en het ministerie van Verkeer en Waterstaat om de bestrijding van de bi- samrat grondiger aan te pakken. In ja nuari zijn op Tholen 17 en op St. Phi- lipsland 6 muskusratten gevangen. Vol gens dhr. J. Meyll uit Poortvliet, ambte naar faunabeheer, zijn er geen concen traties. De gevangen rattenzijn het re sultaat van tips van de bevolking en het waterschap. paring op het energiegebruik bij de aanmaak van glas. Bovendien maak je de mensen milieubewust. Met de vuil- scheiding zijn we overigens nog lang niet klaar. We willen ook een puinkraker benutten om sloopafval te vermalen voor de fundering van wegen", aldus dhr. Don. Het Provinciaal bestuur verzorgt de voorlichtingscampagne om de inwoners attent te maken op de nieuwe mogelijk heid van vuilscheiding. In elke woon kern zijn er wel één of meer verenigin gen die oud papier ophalen. Ze spekken daar niet alleen de eigen kas mee, maar het milieu in de uitgebreidste zin van het woord. Het papier wordt opnieuw ge bruikt voor het vervaardigen van nieuw papier en de vuilnisstortplaats wordt ontlast. Zo ook met glas. Enkele gemeentebestuurders met een warm hart voor het milieu hadden b en w al eens gewezen op het Brabantse ex periment voor de inzameling van glas, dat door het rijk gesubsidiëerd wordt. Het Rotterdamse bedrijf Maltha maakt de containers leeg, maar voor Tholen zou dat gezien de transportkosten veel te duur uitkomen. Toen ook op Schou- wen-Duiveland een regeling om glas in te zamelen dreigde te mislukken, zette gedeputeerde Don zijn schouders onder deze zaak om voor Noord-Zeeland een goede mogelijkheid te krijgen. "De pro vincie heeft een voorzet gegeven, maar de uitwerking is een zaak van de ge meenten", aldus dhr. Don. Er zijn twee bedrijven uit Middelburg die de containers willen plaatsen en het glas regelmatig ophalen. De gemeenten moeten er een kiezen en een contrac tuele regeling aangaan. Het glas gaat naar de lampenvoetenindustrie Vitrite in Middelburg, die daarvoor betaalt. "Vitrite wil het afvalglas van heel Zee land gebruiken, dus is deze regeling ze ker aantrekkelijk. Direct hergebruik van glas binnen de provincie is ideaal. Voordelen zijn verder een enorme bes- Een ander voordeel is dat de gemeenten minder stortruimte nodig hebben. Ver der zullen de vuilniszakken minder gauw kapot gaan. Volgens dhr. Don kost de glasinzameling de gemeente vijfhon derd gulden per container per jaar, maar de kosten die op de vuilnisstortplaats bespaard worden, gaan daar af. "Als dit experiment in Noord-Zeeland goed loopt, dan gaan we met de glasin zameling ook in andere Zeeuwse regio's beginnen zoals Midden-Zeeland", aldus Gedeputeerde Don. "Wij kunnen geen stimuleringsbeleid voeren. De provincie kan wel duidelijk inspelen op gemeenten die een stimule ringsbeleid voor de kleine kernen willen voeren en daartoe zijn we ook bereid". Gedeputeerde Mr.J.P. Boersma zei dat vrijdag in de Zeeuwse Staten bij de be handeling van de rapportage 1978 van de nota bewoningspatroon. Volgens die rapportage van de Provin ciale Planologische dienst groeide Tho- len/St. Philipsland in 1976 en 1977 met 700 inwoners, terwijl dat volgens de nota bewoningspatroon maar 350 mocht zijn. In 1978 heeft de planologisch ongewen ste ontwikkeling zich zelfs nog in ver sterkte mate voorgedaan. Er was een Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL 01670-63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service I Advertentie IM Donderdag 14 februari is het Valentijn dag. Mensen sturen dan anoniem ca deautjes aan familie en vrienden. De winkeliers die zijn aangesloten bij Steenbergen Steengoed hebben elk twee adressen van klanten aan bloemisten verstrekt om ze op Valentijndag met een bosje bloemen te verrassen. De finale was woensdagmiddag 30 ja nuari in de school met de Bijbel te St. Annaland. Het thuis spelende vijftal maakte het de Regenboog flink lastig en toen wedstrijdleider de Rijke op grond van het aantal schijven de winst op het laatste bord aan de school met de Bijbel gaf, bleek de Regenboog gelijk met Ter Tolne geëindigd te zijn op vijf wed- strijdpuntem. Ook de bordpunten waren gelijk, zodat een beslissingswedstrijd uitkomst moest brengen. 't Werd echter opnieuw een 5-5 punten verdeling,zodat besloten werd de vol gende middag verder te gaan. Dhr. O. Huiskamp kon in elk geval aan de school met de Bijbel St. Annaland de derde prijs uitreiken: een dambord met schijven. Voor elk van de zeven spelers was er nog een herinnering, ook voor de leerlingen van de O.L.S. de Rieburch uit St. Maartendijk, die als vierde eindig den. Donderdagmiddag werd in De Regen boog de tweede beslissingswedstrijd gespeeld.'t Werd 5-1 voor de C.N.S. maar Ter Tolne kwam terug tot 5-3. Toen was er nog een partij aan de gang tussen Andre Kousemaker en Michiel Fondse. De tijd van een half uur was ruimschoots overschreden, maar de stand was nog Het winnende damteam van De Regen boog, v.l. n.r. Ulrich Bohr, Michiel Fondse, Peter Luten, Hettie Gaakeer, Jeane Bohr, Jolanda van der Male en Johan ter Beek met op de achtergrond enkele verliezers van Ter Tolne. gelijk, ook wat betreft het aantal schij ven. Geen van beiden kon aantoonbare winst laten zien, dus werd er tot remise beslist. Daardoor won de Regenboog met 6-4. De Thoolse kampioen mag half maart in 's Gravenpolder aan de Zeeuwse kampioenschappen' meedoen. De Regenboog werd drie damborden met schijven rijker, Ter Tolne twee. Dit was mogelijk door de financiële mede werking van de Rabobank. Behalve prijzen was er ook nog een frisdrankje. Mogelijk doen er de volgende keer weer meer scholen mee. De Thoolse damclub De Eendracht hoopt hier ook de vruch ten van te plukken. bevolkingsvermeerdering van 440 men sen van wie 320 door een grotere vesti ging dan vertrek. Maatregelen zoals voor Schouwen-Duiveland worden voorgestaan (een of andere vorm van vestigingsregelingen) lijken ook voor Tholen/St. Philipsland onontkoombaar, indien de gemeenten er niet in slagen de huidige trend op korte termijn in de ge wenste richting te doen ombuigen. Er is een druk op het wonen die niet op werkgelegenheid is gebaseerd. Er is een voorzichtig beleid nodig, waarbij reke ning wordt gehouden met het eigen ka rakter van Tholen/St. Philipsland, aldus de PPD-nota. PvdA- woordvoerder drs. E. Boissevain uit Tholen onderschreef in grote lijnen die conclusie, maar hij had nog wensen. Ten eerste wilde hij de gegevens actua liseren en ten tweede pleitte hij voor een meer geïntegreerd beleid voor de kleine kernen. "Allen in deze zaal dragen de kleine kernen na aan 't hart omdat daar het grootste deel van de Zeeuwse bevol king woont. Er zijn klemmende proble men ten aanzien van de leefbaarheid. In het verleden zijn die moeilijkheden noodgedwongen misschien wat frag mentarisch aangepakt, maar het beleid moet maatwerk in plaats van confectie zijn. Is er wel een duidelijke taakverde ling tussen gemeente en provincie? We komen hier nog op terug", zei het Thoolse statenlid. Het CDA pleitte voor woningtoewijzing per gemeente en ad visering per kern. De SGP sprak over vrijheid in gebondenheid. "Als je so ciaal-economische gebondenheid als uitganspunt neemt, dan hoeft de pro vincie niet zo veel meer te doen", zei de SGPer Cornelisse. Een grote inbreng had ook VVD-sta- tenlid L.A.M. Elenbaas uit Scherpenis- se, hoewel volgens hem wel eens in Middelburg gezegd is, dat de VVD geen verstand heeft van planologie. Elenbaas vond dat de gemeenten zoveel mogelijk vrij gelaten moeten worden in welke kernen ze willen bouwen. "Van onge breidelde groei is geen sprake. Ik heb begrepen dat ook gedeputeerde Boer sma wel tegemoet wil komen aan ge meenten die met de nota bewoningspa troon in problemen raken. Als ze met goede voorstellen komen, krijgen ze bij hem een gewillig oor. Dat is gelukkig. De goede verstandhouding met de ge meenten moeten we niet onnodig ver scherpen", zei het WD-statenlid uit Scherpenisse. Hij wilde het aantal typen kernen van vijf terugbrengen tot drie omdat er volgens hem weinig behoefte lijkt te zijn aan opvangkernen en kernen met aanvullende woonmogelijkheden. Dhr. Elenbaas zei nog een motie achter de hand te houden tegen een eventuele bijsturing van het beleid voor Schou wen-Duiveland en Tholen, St. Philips land. Gedeputeerde Boersma zei te proberen in samenwerking met de gemeentebes turen de problemen op te lossen. "Op basis van de nota bewoningspatroon wordt er een woningtoewijzing gegeven De goodwill van Oranje 0 Koningin en Prinses waren ook in onze regio 0 De zorg van de fruitteler 0 Ook provincie achter leefbaarheid kleine kernen 0 Thoolse bejaarden willen temid den van jeugd wonen 0 Droevige Sociaal-economische situatie, volgens VVD 0 Oud en jong helpen elkaar in St. Annaland 0 Over mijnmonument en schaaps kudde 0 Exploitatie jachthaven St. Anna land naar W.S.V. 0 Scouting gaat erin als koek 0 Tholen/Flipland rijp voor glasin zameling 0 De Regenboog Thools school- damkampioen 0 Ook Thoolse Brugstraat bij win kelconcentratie 0 Ooststraat St. Annaland blijft open 0 Fietspad Javadijk in ijskast 0 Werkloosheid fors gestegen 0 Scherpenisse ook beschermd dorpsgezicht 0 Wat is alternatieve landbouw? 0 Hoe staan de elftallen er nu voor? 0 IK KAN NIET GOEDKEUREN, DAT VORSTEN OVER HET GEWETEN VAN HUN ON DERDANEN WILLEN HEER SEN (WILLEM VAN ORANJE 1533-1584) 0 Dit nummer bestaat uit 12 pagi na's aan de gemeenten, zonder advisering per kern. De gemeente mag met woon- types schuiven, bijvoorbeeld van de vrije sector naar woningwetwoningen en om gekeerd, als er geld voor is. Iedere kern vergt een eigen aanpak. Alleen wanneer men een plattelandskern stimuleert ten koste van een kern met een aanvullende woonfunctie,gaan we met de gemeente praten. Dan vragen we: wat willen jul lie? De woningbouw stagneert nu, maar van 1976 tot en met 1979 was er in Noord-Zeeland een vestigingsoverschot van respectievelijk 6321841, 678 en 406. Als we de groei van de provincie met 1% tegenover landelijk 0.5% teveel vinden, dan is er alle reden om een vrij scherp beleid te voeren. Voor Schouwen-Dui veland willen we het beleid wat harder maken: de puntjes op de i zetten. We willen die regio niet uitbenen, maar aanscherping van het beleid voor Schouwen-Duiveland is op zichzelf te recht. Er zijn wat bestuurswisselingen geweest op Schouwen en dat geeft ons wat vertrouwen voor de toekomst", al dus gedeputeerde Boersma, die een eventuele motie van dhr. Elenbaas overbodig noemde. Het VVD-statenlid vroeg daarop schor sing voor nader beraad. Na de hervat ting zei dhr. Boissevain dat Elenbaas zijn fractie had verrast met een motie tegen bijsturing, maar de PvdA had juist behoefte aan zo'n beleid. Dhr. Elenbaas zelf zei z'n motie te willen opschorten tot na het bekend worden van de rapporta ge 1979 over de nota bewoningspatroon. Hij wilde het beleid niet aanscherpen. "De advisering van aantallen woningen per kern is een hele moeilijke zaak. De gemeenten moeten juist met voorstellen komen, dus is het huidig beleid juist", aldus dhr. Elenbaas. Gedeputeerde Boeësma had van de VVD- en CDA-fractie begrepen, dat men bezwaar had om het beleid voor Schouwen nu al aan te scherpen. "Dan doen we dat niet en wachten we tot de rapportage 1979 bekend is" Aldus dhr. Boersma. Hij liet nog weten met de Directie Volkshuisvesting over leg te hebben gepleegd om bejaarden woningen te bouwen in plaats van aparte huizen voor 1 en 2 persoons huishoudens. Advertentie 1M

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1