(D Burgemeester Holland op z'n smalst Koopkrachtbinding in Stavenisse en St.Annaland bijzonder hoog. BOUMAN POTTER Kees Laban beste De Schelde Welzijn Inzameling glas vanaf 1 april ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde Molenstraat Poortvliet Kleine huizen in 1980 bouwen C(b tfxr 1 C i 2 Donderdag 24 januari 1980 36e Jaargang no. 10 Discussie over subsidie bond tegen het vloeken Veel te passieve opstelling Thoolse winkeliers. De inwoners van St.Annaland en Stavenisse doen voor een bijzonder hoog percentage hun inkopen bij de plaatselijke winkeliers. De koopkrachtbinding ligt boven nationaal niveau. Daarentegen is de trouw van de burgers van het stadje Tholen aan hun eigen middenstanders betrekkelijk laag. De slechte parkeermogelijkheden worden daarvoor o.a. als oorzaak ge zien. Andere oorzaken zijn een veel te passieve opstelling van de ondernemer -een citaat van het C.I.M.K. - en een gebrek aan inspirerende acties, al of niet gezamenlijk georganiseerd. Goed inzicht, z, Geen criterium Lid\éreniging Goud-en Zilversmeden Tholen Parkeren Stavenisse St.Annaland Zaterdag 26 jan. "Delta-Disco" Wim en Marja Overtrokken Consument tevreden. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer Welzijn is moeilijk te omschrijven, werd maandagmiddag in de Thoolse ge meenteraad geconcludeerd. Heel moei lijk, inderdaad. Wat voor de ene wel is, blijkt dat voor de ander helemaal niet te zijn. Men kwam er wel gezamenlijk uit, dat welzijnswerk gericht dient te zijn op behoefte. Naast een tamme agenda had de raad een aardige kluif aan het wel- zijnsonderdeel. Hoewel daarover nog wat nuanceringen aangegeven werden, kwam men er toch aardig unaniem uit. Er brak wel wat gal los, toen de gedachte aan de vermeende discriminatie post vatte, maar de atmosfeer werd toch al vrij snel gezuiverd. Niettemin had de gene, die veronderstelde dat er verschil in behoeften is, volkomen gelijk, name kan worden genoemd, dat Tholenaren van geboorte, andere welzijnsbehoeften hebben dan de in deze streek veel min der lang vertoevende Marokkanen en Surinamers. Welke integratie men van alle kanten ook wil en voorstaat. Het was op 15 februari van het vorig jaar, dat we voor de eerste maal in deze kolom aan dacht schonken aan het welzijnsbeleid. Een nieuw element. Toen was er zelfs de veronderstelling, dat het vijftien pagi na's tellende preadvies een uniforme vng-tekst was. Gelukkig dat we hieraan vooraf lieten gaan, dat die veronderstel ling best een volledige mistasting kon zijn. Dat was ook het geval, want onze bloedeigen ambtenaren hadden er zich in dat prille voorjaar in het zweet huns aanschijns over gebogen. Dat was over igens bijzaak, al rekent men zich dat soms zwaarder aan dan nodig is. Wel was de teneur, een aansporing tot voor zichtigheid en een wens, dat het de be volking duidelijk zou worden gemaakt, waar het om ging. Dat is dan zeker niet in de wind geslagen. Er is alles aan ge daan om de burger op de hoogte te brengen waar het omgaat. Gezien het onderwerp was er niet eens zo'n slechte opkomst voor de hoorzitting. Van amb telijke en bestuurlijke zijde is er alles aan gedaan om het goed over te brengen en nu was het zover, dat ook de gemeente raad aan bod kwam. Ook daarbij werd een prijzenswaardige voorzichtigheid betoond. Niet maar de boel overhoop gooien. Waardering en bestendiging voor al aanwezige particuliere initiatie ven. Noodzaak wel van jeugdraad en jeugdcoördinator. Maar niet verder gaan. dan uit behoefte van meerderen blijkt. Het ziet er naar uit, dat we met de raad, in de wethouder die met de wel zij nstaak is belast, ook met de ambtena ren die heel wat op een rijtje moeten zetten, inzee kunnen gaan. Met de blij vende waarschuwing brokken te voor komen. Inzonderheid daar waar parti culiere initiatieven het uitstekend doen. Een uit vrije wil geboren initiatief ont moet vaak meer inspiratie dan wat min of meer wordt gedirigeerd. Daarvoor zijn ouwe of jonge Tholenaren te veel vrijheidsminnend. "Een hele goede regeling", zo noemde burgemeester E. Baerends maandag middag in de Thoolse gemeenteraad de inzameling van glas die vermoedelijk 1 april van start gaat op Tholen, St. Phi- lipsland, Walcheren en mogelijk ook Schouwen-Duiveland. In Brabant loopt er een experiment met glasbakken, maar die mogelijkheid zat er voor Tholen niet in. Vervolgens werd geïnformeerd naar een regeling op Schouwen-Duiveland, maar die regio verworp zelf het voorgestelde plan. "Nu heeft zich een beter alternatief aange diend, ik heb een gesprek gehad met gedeputeerde W. Don en de plannen zien er bijzonder goed uit. We zullen zeker meedoen, de regeling zal voor vijf jaar gelden, het ophalen zal 1 april kun nen ingaan", zei de Thoolse burge meester. 1a M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma I Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Van maandag 14 tot en met zaterdag avond 19 januari hebben de schaatslief hebbers hun hart kunnen ophalen. Onder ideale weersomstandigheden, zonnig en weinig wind, werd er op goed ijs gereden, In Tholen moesten de schaatsen wat langer in het vet blijven omdat er in de Veste veel meer water staat dan op de andere banen. Dat betekent ook later veilig ijs, maar vrijdag kon er ook in Tholen geschaatst worden. Voor de tal rijke eenden in de Veste was er nog een flink wak overgebleven. Op de grote Pluimpot-ijsbaan te Scher- penisse waren er talrijke schaatsers. Aan de Stoofdijk te Stavenisse werd even grif geschaatst. St. Annaland schaatste voor het laatst op de ijsbaan aan de Hoenderweg/Lange- weg, die prima voldeed. Zaterdagmor gen- en middag organiseerde de ijsclub wedstrijden. In de Veerstraat te Oud-Vossemeer was het ook weer gezellig schaatsen. Sint Philipsland beschikte zelfs over twee ijs banen. De knusse Tramput aan de Deensestraat, maar dankzij de Schelde- Rijnwerken nu ook een flinke ijsbaan op het drooggevallen terrein aan de Krab- benkreekdam. Wat de dames op de ijsbaan in Scherpe- nisse betrof, mocht de fraaie winter - zonder ongemakken op de wegen - nog wel wat langer geduurd hebben. Zij ge noten zaterdagmiddag pp de Pluimpot. "Holland op z'n smalst", zo noemden VVD-fractievoorzitter M. van Damme en de Thoolse burgemeester E. Baerends de discussie over het stoppen van subsi die aan de bond tegen het vloeken. Maandagmiddag kwam dat in de ge meenteraad aan de orde naar aanleiding van een verzoek van 177 volksvertegen woordigers uit de PPR, Pv.d.A, D'66 WD en Gemeentebelang, om subsidie verlening te stoppen gezien'anti-demo- cratische'uitspraken van de bond tegen het vloeken. B en w hadden voorgesteld het verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Pv.d.A-raadslid J. de Bres vond het. abrupt stopzetten van de subsidie geen zinnige zaak. Het in de begroting 1980 geraamde be drag (100 gulden) is al goedgekeurd. Het commentaar van de Bond tegen het vloeken is wel aanleiding om te bekijken of subsidiëring moet worden voortgezet. Vrijheid van meningsuiting is in de grondwet vastgelegd en de 177 volks vertegenwoordigers hebben bij de Bond anti-democratische gedachten gesigna leerd. Dat heeft niets met het voorko men van vloeken te maken, want op zichzelf moet dat zeker gesteund wor den", aldus de Bres. Dat schrijft de planologische adviseur van het gemeentebestuur van Tholen, dhr. C.Nuyten, in zijn 'vertaling' van het distributie-planologisch onderzoek (DPO) in de in voorbereiding zijnde bestemmingsplannen voor de kom van Tholen, Sint-Annaland en Stavenisse. "Het is een ambtelijk stuk, waar geen enkele mening van b en w aan ten grondslag ligt", zei wethouder J.Ver- sluijs met nadruk tegen de commissie bedrijfsleven, die als eerste met het pre advies werd geconfronteerd. Tegen de zin van de in de commissie aanwezige voorzitter van de middenstandsfederatie eiland Tholen, dhr. J.K.Elenbaas, kwa men daarmee gegevens van het nog niet voltooide D.P.O. naar buiten. Wethou der Versluijs maakte duidelijk, dat be handeling van de komplannen nodig was om verdere vertraging te voorko men. Hoe verschillend men over de tot standkoming van het D.P.O. moge den ken, het valt niet te ontkennen dat nu een goed inzicht is verstrekt in enerzijds de distributieve voorzieningen en an derzijds het koopgedrag van de consu menten", schrijft dhr. Nuyten in zijn pre-advies aan b en w. "Met enige stemverheffing willen we benadrukken, dat er slechts een ruwe schets is gegeven. Het heeft een goede indicatie van een algemeen patroon, maar het gaat na tuurlijk te ver om te beweren als zou dit D.P.O. uitsluitend basis mogen zijn voor het in de toekomst te voeren planolo gisch beleid. Het D.P.O; bevat veel aan names, veronderstellingen, is mede af gestemd op enquetes onder onderne mers en consumenten en - niet te verge ten - is zeer tijdgebonden. Dat laatste kan alleen al afgeleid worden uit het gegeven, dat na verloop van een betrek kelijk korte periode, de eindconclusies op essentiële uitgangspunten moesten worden geactualiseerd en bijgesteld. Op basis hiervan menen wij dan ook, dat de eindconclusies van het D.P.O. Tholen weliswaar een indicatieve waarde heb ben, maar dat de waarde anderzijds ook weer niet overtrokken mag worden. Dat betekent concreet, dat hij het in de toekomst te voeren planologisch beleid het D.P.O. niet uitsluitend en alleen als criterium mag dienen voor de beant woording van de vraag of de vestiging van een nieuw verkooppunt verant woord is. kan alleen al niet omdat het- komplan een werkingsduur heeft van tenminste tien jaar. Het is duidelijk dat dit niet geldt voor het D.P.O. Tholen. Dat betekent naar ons oordeel, dat het D.P.O. Tholen in de verschillende bes temmingsplannen een dienovereen komstige plaats moet hebben. Op grond daarvan is het daarom uitgesloten, dat in de voorschriften van het bestemmings plan een relatie wordt gelegd met het D.P.O. 1979. Wel is het op zijn plaats dat de belangrijkste uitgangspunten, doel stellingen en eindconclusies van het „WON ING IN R IC H f Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. Ö1670-63385 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service D.P.O. in de toelichting op de verschil lende bestemmings; nnen tot uitdruk king worden gebracht, zodat toch een inzicht wordt gegeven in het algemeen voorzieningenniveau alsmede het koop gedrag", aldus de planologisch adviseur van het gemeentebestuur van Tholen. In een notedop geeft dhr. Nuyten de belangrijkste gegevens van de D.P.O.- gegevens uit Tholen, Stavenisse en St.Annaland weer. In de voedings- en genotmiddelen sector zijn er 19 vesti gingen in Tholen met een vloeropper vlak van 1246 m.2 per 1 januari 1980. Over tien jaar wordt dat geraamd op 17 vestigingen en 1195 m.2. De kooporiën tatie (of binding) ligt in Tholen in de voedings- en genotmiddelen sector be trekkelijk laag (75 0/0). Bij de capaci teitsberekening is het C.I.M.K. ervan uitgegaan, dat dit cijfer in de toekomst wat hoger zal komen liggen. In die con structie kan het winkelvloeroppervlak met 175 m.2 verhhogd worden. In deze sector zijn er twee complicaties. Twee middenstanders hebben net voornemen een betrekkelijk grote uitbreiding of nieuwe vestiging tot stand te brengen. Het betreft een supermarkt en slagerij. Als beide vestigingen zijn verwezenlijkt, dan is er voor uitbreiding van het win kelvloeroppervlak geen ruimte meer. Op basis van het C.I.M.K.-onderzoek (C.I.M.K. centraal instituut voor het midden- en kleinbedrijf) zou dan in de sector voedings- en-genotmiddelen een evenwichtssituatie zijn bereikt. In de sector duurzame en overige goe deren zijn er in Tholen 33 vestigingen met een winkelvloeroppervlak vai) 1966 m.2. Over tien jaar zijn er 30 vestigingen met 1860 m.2 geraamd. De kooporiën tatie ligt in Tholen ook in deze sector laag. Landelijk zou het percentage op 43 0/0 moeten liggen, terwijl in Tholen slechts 31 0/0 is geregistreerd. Het C.I.M.K. veronderstelt, dat dit cijfer als gevolg van inspanningen verhoogd kan f worden. Uitgaande van een verhoogde koopkrachtbinding zal er sprake zijn van een evenwichtssituatie. In het oog springend is, dat de slechte parkeerfaci- liteiten in Tholen o.a. 'als oorzaak wor den gezien voor deze relatief lage koop krachtbinding. Andere oorzaak is gele gen in een veel te passieve opstelling van de ondernemer - wij citeren het C.I.M.K. - en een gebrek aan inspire rende acties, al of niet gezamenlijk georganiseerd. Tot zover de door dhr.Nuyten genoemde belangrijkste ge gevens uit het D.P.O. over Tholen. In Stavenisse zijn er 6 vestigingen in de sector voedings- en genotmiddelen met een winkelvloeroppervlak van 298 m.2. Ten opzichte van de landelijke cijfers erg hoog. Landelijk wordt een cijfer ge noemd van 72 0/0, terwijl Stavenisse een percentage scoort van 84. Het C.I.M.K. is ervan uitgegaan dat in de toekomst er sprake zal zijn van een daling van de koopkrachtbinding. In die opzet zal er dan sprake zijn van een evenwichtssi tuatie. In de voedings- en genotmidde lensector is er in Stavenisse dus geen plaats voor uitbreiding. Ook in de duurzame en overige goederen is de Advertentie IM koopkrachtbinding'bijzonder hcog met Advertentie IM 51 0/0 tegenover 26 0/0 landelijk. Er zijn 11 vestigingen met 463 m.2. Bij de capaciteitsberekening is van enige da ling uitgegaan en in dat geval is er ook in de sector duurzame en overige goederen sprake van een evenwicht. Ook hier geen ruimte voor uitbreiding in Stave nisse. In St.Annaland is de koopkrachtbinding in de sector voedings en genotmiddelen extreem hoog met 91 0/0 tegen een lan delijk cijfer van 73 0/0. Er zijn 11 vesti gingen met een winkelvloeroppervlak van 736 m.2. Over tien jaar wordt gere kend op 9 vestigingen met 709 m.2. Bij de capaciteitsberekening is de nieuwe vestiging van sporthuis Dingemans op het Havenplein buiten beschouwing gebleven. Het .I.M.K. komt tot de con clusie, dat in St. Annaland de even wichtssituatie overschreden is. Het win kelvloeroppervlak ligt 65 m.2 te hoog. Nu hebben twee ondernemers aange kondigd hun bedrijf te beëindigen. In dat geval zal de evenwichtssituatie be reikt zijn. In de sector duurzame en overige goederen zijn er in St.Annaland 23 vestigingen met een winkelvloerop pervlak van 1336 m.2. Over tien jaar worden die cijfers geraamd op 21 en 1238 m.2. Van een evenwichtsituatie is in dit geval nog geen sprake. Het win kelvloeroppervlak wordt met 88 m.2 DJ. Nico v.d. Stee DJ. Ab de Keyzer BAR-DISCOTHEEK Oud-Vossemeer Advertentie IM Voor de zomer zullen b en w een aan vraag indienen om huizen voor 1 en 2 persoons huishoudens te bouwen op Tholen. We zien wel een extra contin gent voor dit doel zitten, terwijl dat vol gend jaar minder zeker is, zei de burge meester E. Baerends maandagmiddag in de gemeenteraad. Hij vreesde overigens dat de plannen niet goed van de grond komen wegens problemen met bestemmingsplannen. Hij doelde daarbij met name op de Westvest in St. Maartensdijk, waartegen bewoners van de Oudestraat ernstige bezwaren hebben gemaakt. Mogelijk komen die kleine huizen nu in de Ds. de Bresstraat om sneller te kunnen werken. In Tholen zijn gelijksoortige woningen aan de Vossemeersepoort gepland. Dit jaar zijn er zeker mogelijkheden voor die kleine huizen en voor 1981 is dat de vraag.Dan kunnen er altijd nog bejaar denwoningen gebouwd worden, zei de burgemeester. PvdA-raadslid L. Kloet vond dat de mogelijkheden met beide handen aan gegrepen moesten worden gezien de grote behoefte aan huizen voor 1 en 2 persoons huishoudens. De burgemeester deelde nog mee, dat Beter Wonen officieel een begin heeft gemaakt met de bouw van 332 woning wetwoningen (8 volgen er nog), terwijl er ook nog 25 koopwoningen voor min der draagkrachtigen komen. SGP-fractievoorzitter TH. Aamoudse wees erop, dat het niet zo uitgelegd moet worden dat de Bond anti-democratisch is. "Men heeft het werk van de bond verkeerd uitgelegd. Men moet wel reke ning houden met God en Zijn woord. In het wetboek van strafrecht is god slastering ook strafbaar", zei Aarn- houds. Van Damme noemde de hele zaak wat overtrokken. "Men spreekt uit een zekere zorg voor de democratie, maar toch is het een beetje Holland op z'n smalst om hier polarisatie te zoe ken", zei de VVDfractievoorzitter. De burgemeester herhaalde de uit spraak Holland op z'n smalst. Hij vond wel, dat de bond een wat ongelukkige formulering had gebruikt, maar gezien het werk van de bond en de gouverne mentele mensen van de bond, achtte hij de opstelling van de 177 volksvertegen woordigers verkeerd. De burgemeester dankte de Thoolse gemeenteraad bij zonder, dat men het bij deze discussie hield. Naar aanleiding v$in een verzoek van de nationale Christen GeheelVont- houders ereniging te Weesp pleitte raadslid de Bres ervoor, op de Thoolse scholen voorlichting te geven over alco holgebruik. De vereniging wilde een speciale commissie voor vermindering van het alcoholgebruik, maar dat ver zoek nam de raad voor kennisgeving aan. overschreden. Daarbij heeft het C.I.M.K. wederom verondersteld, dat zich ook in St.Annaland een afnemende koopkracht zal ontwikkelen. Ligt dat cijfer landelijk op 30%, in St. Annaland bedraagt de koopkrachtbinding in de sector duurzame en overige goederen niet minder dan 54%. Algemene conclusies van het C.I.M.K. zijn, tL.t ue consument tevreden is over het aanbod, dat concentratie koop krachtbinding bevordert, dat het bran chepatroon vrij volledig is en dat er een ontwikkeling is in Semi-Commerciële Voorzichtig welzijn Hoge koopkrachtbinding W inkelconcentraties Holland op z'n smalst Tholen op z'n breedst Een enkel vraagteken achter het welzijnsplan Kleine huizen in 1980 Hou het glas vast tot april G.S. vlug met financieel werk Een schaatsweek om van te likken Brandweervrouwen kregen zoen- hulde V.O.S. cursus waar behoefte is Drie landhuizen in discussie Wintermaanden met dik 200 wer klozen Koperen gezinshelpster nam af scheid Nieuwe voorzitter Lievensberg PTT directeur Haverhoek jubi leerde Surinamers willen onderwijs-be- geleiding Eilandquiz bij het O.O.I. DE MEESTE MENSEN VER DOEN MEER TIJD EN ENER GIE AAN HET BESPREKEN VAN, DAN AAN HET AAN PAKKEN VAN PROBLEMEN. Dit nummer bestaat uit 16 Pagi na's detailhandel (neveninkomens). Tot zo ver de door dhr.Nuyten in zijn pre-ad vies genoemde gegevens uit het D.P.O. De daaruit voortvloeiende gevolgen voor het planologisch beleid in de kom plannen Tholen, Stavenisse en St.An naland vindt u in het verslag van de commissie bedrijfsleven. De tienjarige Kees Laban uit Tholen won zaterdagmiddag in "Haestinge" de Ome Joop verkiezing. De eerste prijs was samen met de echte Ome Joop op de - direct klaar (kleuren)foto. De tienjarige Kees Laban uit Tholen is zaterdagmiddag in het volle Haestinge te St.Maartensdijk tot de beste 'Ome Joop' gekozen. De Ome-Joop-verkie- zing was een onderdeel van de Dik- voor-mekaar-show, die met veel succes door de Thoolse Z.V.U. werd georgani seerd. Ruim 450 kinderen, vaders en moeders genoten van het spektakel, waarvoor Ome Joop, Meneer de Groot, Bep, Toos, Harry Nak en Dik voorme kaar zorgden. Acheraf bekeken had de ZVU nog meer kinderen een plezier kunnen doen, maar tevoren was een maximum van 450 zitplaatsen opgege ven. Wie nu ondanks de uitverkochte zaal, toch nog naar Haestinge kwam, hoefde niet teleurgesteld te worden. Er waren stoelen bijgeplaatst en bovendien werden een aantal gereserveerde plaat sen niet afgehaald. De Dik-voor-me- kaar-show produceerde een enorm la waai, maar voor de pauze viel het nog niet mee om de belangstellenden los te krijgen. Op den duur zong men de lied jes uit volle borst mee. Voor de Ome joop-verkiezingen waren na de pauze enorm veel kandidaten. Tenslotte wer den de tienjarige Kees Laban, de elfja rige John en de twaalfjarige Erica Hommel uitverkoren. Na een test moesten zij met Meneer de Groot een voordracht doen als Ome Joop. Aan de hand van een horloge met een applaus- meter werd de winnaar aangewezen en de kleinste, in een fraai Ome-Joopcos- tuum gestoken Kees Laban, won. Hij kreeg evenals de twee andere deelne mers een t-shirt van dik-voormekaar, maar bovendien mocht hij met Ome Joop op de foto. Direct na afloop kreeg hij de kleurenfoto mee naar huis. Voor de elfjarige Thoolse Z.V.U. was dit pro gramma de grootste publiekstrekker, maar het seizoen is nog niet afgelopen. 2 februari komt de bekende filmacteur Peter Faber (o.a. Dr. Vlimmen) naar Oud-Vossemeer.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1