voorlichting van de provincie zeeland verschijnt 14-daags Goede voorlichting op ZLM vergadering Sint Philipsland ONDERWIJSCOMMISSIE WORDT ONDERWIJSRAAD Tholen 90 en Flipland 5 huizen Vakantieverblijven- gids Zeeland 1980 verschenen PROVINCIALE BIBLIOTHEEK NEEMT BOEKEN OVER VAN RIJKS PEDAC GELD VOOR BESTRIJDING MUSKUSRATTEN Kermis in het markiezenhof Merklappen NIET IN EEN HANDOMDRAAI EMIGREREN Donderdag 10 januari 1980 EENDRACHTBODE STATEN DOEN UITSPRAAK OVER COMBINATIE PROVINCIALE EN OPENBARE BIBLIOTHEEK MIDDELBURG RAAD MILIEU EN COMMISSIE WATERBEHEER VERGADEREN EXTRA GELD VOOR COMMISSIE WATERBEHEER SING EN ONTZILTING GIRO 3933600 Emigratie-golven Het ging best Levensgeluk Advies woningbouwprogramma 1980provincie Zeeland Op vrijdag 1 februari a.s. beslissen provinciale staten of de provinciale onderwijscommissie omgevormd moet worden tot een provinciale on derwijsraad. De provincie heeft op grond van de diverse wetten maar een beperkte taak op onderwijsgebied, maar door de vele ontwikkelingen in deze sector is behoefte ontstaan aan een centraal punt, dat aanspoort tot activiteiten, zelf activiteiten ontwikkelt en het geheel tenslotte coördi neert. Op die manier is de provinciale onderwijscommissie tot stand gekomen, die in haar werk gesteund wordt door het provinciaal op- bouworgaan stichting Zeeland en het economisch technologisch insti tuut voor Zeeland. In de loop der jaren kwamen steeds meer zaken op de weg van de provinciale onderwijscommis sie, zoals het (voortbestaan van) scholen in kleine kernen, de aan sluiting van het onderwijs op het bedrijfsleven, de uitbreiding van het hoger beroepsonderwijs etc. In januari 1976 vroegen de staten zich al af of het misschien gewenst zou zijn de commissie pm te vormen tot een raad, waardoor beter op nieu we zaken ingespeeld zou kunnen worden. Een der studiezalen in de provinciale bibliotheek De rijks pedagogische academie in Middelburg is in het bezit van een collectie oude en waardevolle boeken op het gebied van letterkunde, geschiedenis en pedagogie. Voor het onderwijs op de academie zijn deze boeken praktisch zonder betekenis geworden. Daarom wil men in de plaats hiervan boeken aanschaffen die beter te gebruiken zijn. Gedeputeerde staten hebben nu provinciale staten voorgesteld een bedrag van f 40.000,— uit te trekken om de provinciale bibliotheek in staat te stellen het boekenbezit van de pedac over te nemen. "Het zou te betreuren zijn als deze collectie in gedeelten verkocht zou worden. Overname door de provinciale bibliotheek betekent dat de oorspronkelijke bibliotheek van een van de oudste onderwijsinstellingen in de provincie Zeeland in haar geheel in stand gehouden kan worden", aldus gedeputeerde staten. Het bedrag wordt geput uit het provinciale cultuurfonds. Provinciale staten behandelen het voorstel in de vergadering van 1 februari. De commissie heeft de mogelijk heden onderzocht en is tot de con clusie gekomen, dat een onder wijsraad in de toekomst beter zal kunnen werken dan een onder wijscommissie, maar dat het ei genlijke karakter van de commis sie in de raad moet voortbestaan en daarbij gaat het dan om het centrale punt waar van gedachten gewisseld kan worden en waarop alle onderwijsvormen samenko men. Bij de opstelling van een ontwerp-reglement voor de raad is daarom het goede van de commis sie behouden en zijn alleen wijzi gingen aangebracht die de werk wijze kunnen verbeteren. In grote lijnen gaat het reglement er als volgt uitzien. De raad advi seert het college van gedeputeerde staten; hij kan dit eigener bewe ging doen of op verzoek. Het aantal leden bedraagt mini maal dertig en maximaal vijftig en de samenstelling moet zo zijn, dat alle onderwijsschakeringen in Zeeland er zo goed mogelijk in tot uitdrukking komen. De benoe ming is in handen van gedepu teerde staten en de zittingsduur bedraagt vier jaar. Elk jaar treedt een kwart van de leden af, maar zij zijn direct herkiesbaar. De voor zitter en de ondervoorzitter wor den op voordracht van de raad door gs benoemd. Gedeputeerde staten kunnen afdelingen in het leven roepen die een afgebakend onderwijsgebied als werkterrein krijgen, bijvoorbeeld het basison derwijs of de volwasseneneduca tie. De afdelingen kunnen zelf on derafdelingen of werkgroepen in stellen die meestal een tijdelijk karakter hebben. Voor meer alge mene onderwijszaken kan de raad commissies vormen. In de afdelingen, onderafdelingen, werkgroepen en commissies kun nen niet-leden van de onderwijs raad benoemd worden. De vergaderingen van de raad en de afdelingen zijn openbaar. Op verzoek van de voorzitter of een vijfde deel van de aanwezige leden kunnen de deuren gesloten wor den, maar daarna moet met meer derheid van stemmen beslist wor den of werkelijk besloten verga derd wordt. Ieder jaar moet de raad een begroting indienen en verslag uitbrengen bij gedepu teerde staten. Gs gaan er van uit, dat in ieder geval in de onderwijsraad verte genwoordigd moeten zijn: de ver- REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 273S1 eniging van Nederlandse gemeen ten, de kring van besturen van katholieke scholen, van protes tants-christelijke scholen en van neutraal-bijzondere scholen, de vereniging voor openbaar onder wijs, de algemene bond van on derwijzend personeel, de katho lieke onderwijzers vereniging, de protestants-christelijke bond van onderwijzend personeel, het ver bond van Nederlandse onderne- De provinciale raad voor het mi lieu vergadert op donderdag 17 ja nuari a.s. om twee uur 's middags. Agendapunten zijn o.a. vrijwillig natuur- en landschapsbeheer, het onderzoek naar de kwaliteit van oppervlakte water 1977-1978 en ruilverkaveling Yerseke Moer. De provinciale commissie voor het waterbeheer vergadert op dinsdag 22 januari, 's morgens om negen uur over o.a. kwaliteits- en zuive- ringsbeheer, het meerjarenpro gramma 1980-1984 waterveron treiniging, de lozingsverordening riolering, een op te zetten onder zoek naar specifiek natuurlijke oorzaken van verontreiniging van oppervlaktewater (o.a. aspect kwelvorming en zoetwatervoor ziening voor landbouw), kwaliteit oppervlaktewater 1977-1978 en zoetwatervoorziening ten noorden van de Westerschelde. Beide vergaderingen zijn open baar, ze worden gehouden in het provinciehuis, Sint Pieterstraat 42, Middelburg. ningen, de kamers van koophandel en fabrieken, de federatie van Ne derlandse vakverenigingen, het christelijk nationaal vakverbond, het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening, het regionaal pedagogisch centrum, de bureaus voor school- en beroepskeuze, de Zeeuwse muziekschool, het Zeeuws instituut voor kunstzinni ge vorming en de Zeeuwse cultu rele raad. De zaak komt, zoals gezegd, aan de orde in de statenvergadering van 1 februari a.s. Provinciale staten behandelen op vrijdag 1 februari a.s. een voorstel waarbij gedeputeerde staten ge machtigd worden het samengaan van de provinciale bibliotheek van Zeeland en de openbare biblio theek Middelburg in beginsel te bekrachtigen. Voor 1 maart 1980 moet definitief besloten worden of beide biblio theken samengaan en onderge bracht worden in een gebouw. Aanleiding tot de combinatie, die wordt voorbereid door de stuur groep "De Kousteen" (die bestaat uit vertegenwoordigers van beide bibliotheken) is de krappe huis vesting van de twee instellingen - de provinciale bibliotheek in het Abdijcomplex en de openbare bi bliotheek in de Molstraat. Gs en het bestuur van de openbare bibliotheek hebben in een geza menlijke ontwerp-intentieverkla- ring onder andere als voorwaar den opgenomen, dat de integratie De bestrijding van muskusratten - graafgrage dieren die wroeten in dij ken en dammen - is een probleem waarmee vooral de waterschappen zich geconfronteerd zien. Gezamenlijk hebben zij een fonds waaruit materialen worden aange schaft, zoals fuiken en klemmen. Ook wordt geld besteed aan wetenschap pelijk onderzoek om te komen tot meer massale bestrijdingsmethoden. De Unie van Waterschappen, die het fonds beheert, heeft de provincie Zeeland gevraagd weer subsidie te geven voor het fonds. Het gaat om een bedrag van f 7.500,— over de jaren 1977 tot en met 1979. Gs hebben de staten voorgesteld dit bedrag uit te betalen. Bovendien wil len zij voor de jaren '80 tot en met '83 een jaarlijks maximum-bedrag van f 3.500,— beschikbaar stellen. De uit te keren subsidie is gelijk aan de helft van het totaal-bedrag dat de Zeeuwse waterschappen storten in het fonds ter bestrijding van de waterko nijnen, zoals ze culinair bij onze zui derburen te boek staan. Gedeputeerde staten hebben pro vinciale staten voorgesteld meer geld uit te trekken voor de com missie waterbeheersing en ontzil- ting. Het werk van deze commissie bestaat uit het onderzoeken van de gevolgen voor de landbouw en de in nauw overleg met het personeel moet gebeuren, dat alle medewer kers de status van provinciaal ambtenaar krijgen, dat de kosten voor het nieuwe gebouw volgens een bepaalde verdeelsleutel be taald zullen worden en dat bij het niet doorgaan van de plannen de voorbereidingskosten op een ver gelijkbare manier verdeeld zullen worden. Het bestuur van de openbare bi bliotheek heeft zich in principe al akkoord verklaard. De gezamenlijke bibliotheek zou gebouwd moeten worden aan de Kousteensedijk in Middelburg. natuurbouw van de uitvoering van de Deltawerken en andere grote waterstaatswerken. De provincie heeft hier een bedrag voor over van 50.000,- per jaar over de periode 1978 tot en met 1980. De begroting voor 1980 van de commissie vertoont nog een tekort van 18.000,- Gs vinden het werk van de com missie zo belangrijk dat zij de sta ten voorstellen dit bedrag te beta len, temeer daar het rijk zijn bij drage ook flink heeft verhoogd. Voor 1980 heeft de commissie on der andere op het onderzoek-pro- gramma staan: verbetering van de polderbemaling, gevolgen inpol dering Mosselbanken, mogelijke veranderingen van de waterkwa liteit als gevolg van de verbreding van het kanaal door Zuid-Beve land en de verdroging in de buurt van een schelpdieren-verwater plaats. Rwanda "Spring niet te roekeloos om met je levensgeluk. Zorg voor een zeer goede voorbe reiding, ga kijken en nog eens kijken en weet wat je doet." Dit waren kernpunten in het boeiend betoog van pater J.M. Cools van de Hollandse Missie te Parijs over het emigreren en dan met name naar Frankrijk. De pater gaf in elk geval de aanwezigen een ernstige waarschuwing mee, zoiets niet ondoordacht en onvoorbereid te doen, want dan krijg je zoals de praktijk leert evenveel mislukt emigreren als er huwelijken schipbreuk lijden. Op deze ZLM afdelingsbijeenkomst nam voorzitter A.A. Rijstenbil afscheid. Die had in de kleine zaal van "De Wimpel" de bijeenkomst geopend met een bijzonder welkomstwoord tot de spreker van de avond, evenals tot de ook aanwezige burgemeester G. van den Berg, kringbestuurvoorzitter M.C.J. Kosten, voorlichter Bax en de dames van de leden. Na de pauze werd het aanvankelijk niet zo grote aantal nog wat uitgebreid om het praatje van pater Cools te beluisteren. Voorzitter Rijstenbil herdacht voorts in zijn openingswoord het overlijden van het lid G. Noorthoek, die voorts deel uitmaakte van de sub-werkgroep zoet watervoorziening Sint Philipsland. Staande werd het overleden lid herdacht met enkele ogenblikken stilte. De voorzitter constateerde dat dit jaar een wat betere landbouw-uitkomst geeft dan voorafgaande jaren, met name de aardappelen en uienprijzen zijn wat rooskleuriger. Het mocht volgens de heer Rijstenbil niet verleiden tot een te groot optinisme, want daarvoor zijn de kostenstijgingen te hoog. Met name de energiekosten hakt er in. De rest wordt daardoor immers meegesleurd. Ook pachtnormen met een verhoging van 10 tot 15% tikt door. De fruitteelt is een teleurstellende zaak, vond de afdelings voorzitter. Bedrijven in deze sector ma ken een crisissituatie door. De veehou derij ziet zich geplaatst voor 20% hogere voederkosten. Als daarbij dan ook nog de in Brussel genoemde extra lasten ko men, zal ook de veehouderij het zwaar te verduren krijgen. Via berichten wordt de indruk gewekt, dat vele duizenden melkveehouders zich met onverant woorde gemeenschapsgelden verslin dende zaken bezighouden. Men vindt het gewoon, dat van overheidszijde de melkveehouderij een inkomensvermin dering van 10 tot 20% wordt aangezegd. Het meest opvallende is, dat we ons blijven beperken tot wat gemurmureer. Als een loonsverlaging van zo'n omvang zou worden aangekondigd, zou je wat anders zien. Bij heel wat geringer aan-, slag op het werknemersinkomen wordt al gesproken over mokerslagen. De heer Rijstenbil wees vervolgens op de steeds ongunstiger verhouding tussen im- en export. De middelen in Brussel raken uitgeput en de steeds toenemende belastingdruk is onhoudbaar. Er zal een ander fiscaal beleid dienen te komen, al valt in die geest niet veel te verwachten. De landbouw zal zichzelf moeten red den, zo besloot de heer Rijstenbil zijn openingswoord. Het verdere huishou delijk gedeelte vergde weinig tijd. Er was de mededeling, dat de rattenbestrij ding 21 januari zal plaatsvinden. Secretaris A.M. Guiljam bracht het jaarverslag, waarin de vergaderingen en excursies 1979 de revue passeerden. Op 10 december was er een vergadering ge weest met de CBTB-afdeling. Met 1 lid meer dan vorig jaar telt deze ZLM af deling 67 leden. Aan de orde waren voorts onderwerpen als aansluitende wegen Philipsdam, ruilverkaveling en melktankvoorziening. Als lid van de kascommissie werden de heren Van Nieuwenhuijze en Van Sluis gekozen. De contributie 1981 wordt van 25,— op 30,— gebracht plus de bij drage per hectare. Het plan is in juni een excursie te maken naar de Philipsdam en naar Rusthoeve. De vergadering koos ter vervanging van de statutair niet her kiesbare A.A. Rijstenbil, de heer Ph. v.d. Hoek als voorzitter. De heren K.W. van Dijke en P. Timmers waren al eerder als bestuursleden gekozen. De voorzitter dankte de ook niet in het bestuur terug kerende A. Verwijs-van Oeveren voor zijn medewerking aan deze afdeling. De vice-voorzitter richtte zich namens de vergadering met een afscheidswoord tot de heer Rijstenbil, die na 8 jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd thans niet kan terugkeren volgens de statuten. Daarvoor heeft hij overigens zelf gezorgd. De ZLM belangen waren bij de heer Rijstenbil al die tijd veilig, tot zelfs in Frankrijk toe. Als blijk van waardering voor dat werk waren er voor mevr. Rijstenbil bloemen en voor de scheidende voorzitter de nieuwste za- krekenmachine. Ook kringvoorzitter Kosten dankte de heer Rijstenbil voor zijn medewerking aan de ZLM, ook als kringbestuurder. Een prettige, ook een deskundige medewerking. Als nu rus tend landbouwer hopen we u toch nog wel eens tegen te komen op een ZLM kringvergadering, zei de heer Kosten. Hij vond dat dhr. Rijstenbil op een goe de periode mocht terugzien. In een we derwoord zei de heer Rijstenbil het toch goed te vinden, dat de statuten be- stuursdoorstroming mogelijk maken. Het was voor hem ook inderdaad een goede periode, ik hoop dat het land bouw en ZLM verder wel mag gaan, zo besloot dhr. Rijstenbil het afscheids woord. In zijn praatje over emigratie-mogelijk heden zei pater Cools, hoe een nieuwe emigratie-golf is ontstaan. Het was niet zijn taak, die in te dammen, maar nie mand moet denken, dat het emigreren zo maar voor de hand ligt. In zijn 14 jarig contact met Nederlanders (gezin nen) die naar Frankrijk emigreerden, was hem dat wel gebleken. Problemen zijn er altijd en voor ieder, die in de vreemde gaat beginnen. Toch is er al verschil, wanneer men naar nieuw - weinig bewoond - gebied emigreert, zoals naar Canada of Nieuw Zeeland, dan wel in Frankrijk temidden van een dorp neerstrijkt. Spreker wilde zich vooral beperken tot laatstgenoemd land. Van de voorbije periode zijn 3 grote emigratiegolven bekend (naar Frank rijk). De eerste vlak na de eerste wereldoorlog, toen vooral in Frankrijk door oorlogsslachtoffers immense ge bieden vrij kwamen. Er was naast Bel gische- ook heel wat Zeeuwse emigratie. Namen als Van Strien en Quaak komt men uit die golf nog tegen. Een tweede emigratiegolf naar Frankrijk was er tus sen 1948 en 1960. Daaronder nogal wat oud-Indiëgangers, die het wat moeilijk hadden in het moederland. Veelal zon der eigen bezit en daarom aanvankelijk bij de Franse boer gingen werken om, zoals het de Nederlander eigen is, van daaruit een eigen bestaan op te bouwen als zelfstandig ondernemer. Een derde emigratiegolf was een gevolg van een gemaakt rekensommetje. Wat doe je hier met 20 hectare land. Je bent miljonair, maar haalt er minder uit dan buurman... de timmerman. Vergeten wordt dan vaak, dat 20 hectare in ons land meer opbrengt dan 100 hectare in Frankrijk. De eerste emigranten-golf heeft het in Frankrijk uitstekend gemaakt. Er waren mogelijkheden met technische- en vooral ook praktische kennis. Men was op elkaar aangewezen en er ontstonden daardoor automatisch samenwerkings vormen, die het goed deden. Ook de tweede groep slaagde er behoorlijk in goede bedrijven op te bouwen, want men was met niks begonnen, maar het collectief opereren was minder om vangrijk. De problemen voor de tweede golf wa ren dan ook al groter, want de emigratie ging vaak ten koste van het levensgeluk. Wat hebben die mensen niet meege maakt. Een grote barrière is de taal, die vooral de vrouw in het emigratie-gezin parten speelt. Communicatie is onmis baar voor leefgeluk, maar in het emi gratiegezin werd de generatiekloof ver groot. Er is zelfs na 20 jaar nog een een behoorlijke kloof tussen de autochtonen en het emigratiegezin. In dat opzicht zou je misschien naar de gehele wereld kun nen emigreren, maar niet naar Frank rijk. Daarom kon spreker het zich moeilijk indenken, al zag hij herhaaldelijk voor beelden, dat men zo licht en luchtig tot die emigratie besluit. Pater Cools be sloot met te stellen, dat hij emigratie niet bij voorbaat wil veroordelen, maar be nadrukte de noodzaak van een goede voorbereiding, taalonderricht, aanpas singstalenten en zich ter plaatse tevoren goed oriënteren. Een zwaar accent op: weet wat je doet (met je vrouw en je kinderen). Er was daarna nog wat discussie met telkens weer heldere en frappante voor beelden van de doorgewinterde "eni- gratie-pater". De moeilijkheden van de kinderen, soms volledig geïsoleerd, de moeilijkheden vooral van moeder, die in zo'n gemeenschap buitenstaansder kan zijn. Het ging bij de vragen ook over de voorrang van de Franse boer uit de om geving bij grondaankoop, de mogelijk heden bij de banken en het inspelen op het verenigingsleven. Een leerzaam betoog en nuttig onder werp. De zich vervolgens weer naar Pa rijs spoedende pater kreeg voor zijn boeiend praatje een paar historische Zeeuwse werken. Hij kan er bij Van Strien en bij Quaak, ergens in Frankrijk mee pronken. Dat mocht hem na een zo goede voorlichting om toch vooral geen ondoordachte (emigratie) dingen te doen, terecht zijn gegund. De Adviescommissie Verdeling Rijkssteun Woningbouw in de provincie Zeeland, onder voorzitterschap van Gedeputeerde mr. J.P. Boersma, heeft aan de Minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening een advies uitgebracht voor het woning bouwprogramma provincie. Het advies omvat de bouw van 2466 nieuwe woningen. Hiervan zijn er 830 in de woningwetsector, 174 woningen in de sector premie huur, 168 premie A-koopwoningen, 467 premie B-koopwoningen en 827 woningen in de vrije sector. De AVRW wijst erop dat het totaal aantal woningen maatgevend is; een te grote uitgifte in de gesubsidieerde sector zou op planologische gronden de moge lijkheden voor de gesubsidieerde bouw kunnen beperken, indien deze bouw niet bestemd is voor de eigen inwoners. Wel is het mogelijk om in de loop van het jaar, in overleg met de H.I.D.-volks huisvesting, een andere verdeling van de woningen over de sectoren tot stand te brengen, indien de noodzaak daartoe zich mocht voordoen. Tevens kan in de loop van het jaar blijken dat in een be paalde gemeente de toewijzing van nieuwbouwwoningen te gering is voor de huisvesting van de economisch en sociaal gebondenen. In dat geval kan de gemeente een gemotiveerd verzoek voor de toewijzging van extra woningen voorleggen aan de Adviescommissie. De Adviescommissie vraagt de speciale aandacht van de gemeenten voor het gewenste aantal kleine weningen voor de huisvesting van 1 en 2 persoons huis houdens en van bejaarden. Zoals be kend kunnen extra woningen van deze categorie buiten het programma om worden toegewezen. Het aantal van de ze woningen kan in de provincie Zee land tenminste nog verdubbeld worden. Het advies voor het woningbouwpro gramma 1980 is gebaseerd op twee pij lers. De ene pijler is de prognose voor de komende vijf jaar van de bevolkings ontwikkeling en van de woningvoorraad in de provincie. De tweede pijler wordt gevormd door de vragenlijsten nieuw bouw die de gemeenten hebben inge diend. In het advies over het aantal nieuw te bouwen woningen heeft de AVRW ook rekening gehouden met het aantal woningen, dat in 1980 aan de woningvoorraad zal worden onttrokken. Bij de gemeenten Tholen en St. Philips land is bij de verdeling van de woningen in de diverse sectoren zoveel mogelijk proportioneel de opgave van de ge meenten gevolgd. Tholen: totaal 90 huizen waarvan 53 woningwetwoningen, 21 premie B en 16 vrije sectorwoningen. St. Philipsland: totaal 5 huizen waarvan 4 woningwetwoningen en 1 vrije sector woning. De VVV-Bemiddelingscentrale Zee land, waarin wordt samengewerkt door de Provinciale VVV Zeeland, VVV- Oostkapelle en een aantal verhuurkan toren, heeft de offerte vakantieverblij ven voor het jaar 1980 gepubliceerd. De nieuwe brochure heeft een omvang van 68 pagina's en bevat een ruim aanbod van vakantiewoningen, -bungalows, -appartementen en caravans. Van alle aanbiedingen is een korte beschrijving opgenomen van indeling en ligging, ter wijl door middel van pictogrammen is aangegeven welke voorzieningen be schikbaar zijn. Prijzen en eventueel bij komende kosten staan nauwkeurig ver meld, terwijl de ANWB-klassifikatie voor partikuliere vakantieverblijven een oordeel geeft over de kwaliteit van het gebodene. Een foto kompleteert het ge heel. Naast uitvoerige toelichting over de werkwijze van de bemiddelingsdienst is in de gids nuttige informatie over toe ristisch Zeeland aanwezig. De oplaag bedraagt 15.000 exemplaren in het Ne derlands en 10.000 exemplaren in het Duits. De VVV-Bemiddelingscentrale stelt zich ten doel het bieden van service aan belangstellenden in het huren van een vakantieverblijf in Zeeland. Recente publikaties, zoals de Zeeuwse Rekrea- tiediskussienota en de Nota Toeristisch Beleid van het Ministerie van Economi sche Zaken bepleiten versterking en- uit breiding van de dienstverlening, zoals deze sinds 1972/1973 in Zeeland wordt geboden. Jachthavens Over Tholen is het volgende vermeld in de gids: "Tholen, het enige eiland van Zeeland, door twee bruggen over de Eendracht verbonden met de vaste wal van Noord-Brabant. Het is een gebied met bouw- en weiland, doorsneden met dijkwegen, die beplant zijn met popu lieren. Tholen is de laatste jaren meer en meer in de belangstelling gekomen als een ideaal gebied voor de liefhebbers van de watersport en de hengelsport. Er zijn o.m. jachthavens in het stadje Tho len,;in St. Annaland en Stavenisse. Vanuit deze plaatsen varen dagelijks sportvissersschepen met hengelaars aan boord. Tholen is een historisch stadje met oude gebouwen; een bezoek aan Sint-Maar tensdijk met winkelcentrum, recreatie centrum en verwarmd zwembad is aan te bevelen. Het gebied leent zich uitste kend voor het maken van fiets- en wan deltochten; fietsen zijn in vrijwel alle plaatsen te huur. Er zijn regelmatige busverbindingen vanaf het NS-station te Bergen op Zoom naar alle plaatsen op Tholen. Stavenisse: meest westelijk gelegen dorp op Tholen met jachthaven en vissersha ven. Dagelijks vertrekken hier sportvis sersschepen voor hengeltochten op de Oosterschelde," aldus de VVv-gids. De stichting "Kermis en Proces sies" te Bergen op Zoom beijvert zich al een aantal jaren om aller lei zaken te verzamelen, die met deze uitingen van voksleven te maken hebben. De collectie Pro cessies van deze stichting bevindt zich reeds als bruikleen in het museum en staat opgesteld in de processiezaal. Het is een feestlijk en kleurrijk geheel van hetgeen de processies, die vanuit Bergen op Zoom naar bedevaartsoorden elders trokken, met zich mee voerden aan vaandels, beelden, scapulieren en andere attributen. In overleg met het bes tuur van de stichting werd beslo ten om door middel van een tij delijke tentoonstelling het pu bliek eens te tonen, wat door de stichting reeds is bijeengebracht, aangevuld met enkele bruiklenen uit privébezit van kermisexploi tanten. De kermiscollectie is in tegenstelling tot de processiecol lectie minder plaatsgebonden en betreft het gehele kermisgebeu- ren. Bergen op Zoom is van oudsher een bakermat van ker misexploitanten, van wie er vele hier hun winterkwartieren heb ben. De verwerving van allerlei kermisattributen is echter lande lijk gericht. De verzameling bes taat momenteel uit o.a. fraaie miniaturen van carroussels zeef- en draaimolens en een gebak kraam. Op ware grootte en eer tijds op kermissen gebruikt zijn er bespanningen, luchtschommel- schuiten, verschillende paarden en ander spul, zoals beschilderde tableau's rabatten, foto's en an der documentatiemateriaal. De officiële opening van deze tentoonstelling vindt plaats op zaterdagmiddag 12 januari om 16 uur in de hofzaal van het Mar kiezenhof door Mr.R.Hotke, di- rekteurgeneraal culturele zaken van het ministerie van Cultureel, Recreatie en Maatschappelijk Werk. Merklappen en stoflappen zijn oefenlappen, waarop jonge meis jes leerden borduren of leerden hoe textiel hersteld moest worden met het doel deze lappen in haar verdere leven te gebruiken als voorbeelden voor dergelijke werkzaamheden. Mevr.C. van Santen te s'-Gravenhage schonk aan het museum zeer onlangs haar 32 stuks tellende fraaie ver zameling merk-en stoplappen, daterend uit het begin van de 18e eeuw tot en met de 20e eeuw. Deze zijn thans in een voorlopige opstelling-tentoongesteld in de voormalige, stadsontwikkelings zaal mp de tweede verdieping van het Bergse Markiezenhof, dat dagelijks geopend is van 14.00 -17.00 uur. i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 7