Ontslag voor 48 vrouwen BOUMAN POTTER BROEKHUI Ere-ring voor oud-wethouder A.J.Scherpenisse (D Elvina sinds 1957 in St. Maartensdijk De Schelde Een goed begin 1980 Schelde x levert u opeirv haarden direkt\ uit voorraad WS'S M'b Donderdag 10 januari 1980 36e Jaargang no. 8 Mistroostig Verheugd Reorganisatie Elvi treft ook St. Maartensdijk De werkgelegenheid op Tholen krijgt een klap door de sluiting van de damesconfectiefabriek Elvina te Sint-Maartensdijk, waardoor 41 fulltime en 7 parttime vrouv/elijke werkkrachten hun baan verliezen. Een groot deel zal werk aangeboden krij gen in de hoofdvestiging van Elvi confectiebedrijven te Steen bergen. Met de vestiging St. Maartensdijk worden ook de Elvi- bedrijven in Nieuwerkerk op Schouwen-Duiveland met 17 personeelsleden en Halsteren met 49 mensen, gesloten. Volgens de directie is de reorganisatie noodzakelijk door de grote ver liezen van de laatste jaren. Elvi heeft sterke concurrentie van lage loonlanden. Opening WON ING I N RICHT Molenstraat Poortvliet l n MHM Loonniveau HANS SCHOT TAXI nodig? Lid\fereniging Goud-en Zilversmeden Daar is ie weer!! Bijzondere reden. De oorkonde Gepoogd goede te doen. Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement 1 3,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70. Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Met toch al zoveel werklozen in ons goede landje, zullen deze eerste regels in deze kolom een wat mistroostig karakter dragen. Wie het kleine eert, wordt daar door ook getroffen, moet dan de variatie zijn op een spreekwoord met een geheel andere strekking. Het kleine telt op Tholen vaak mee als iets groots. De aangekondigde sluiting van het in onze regio zo bekende damesconfectiebedrijf Elvina uit St. Maartensdijk zet een domper op het nog prille jaar. Het»be- drijf was een van de nieuwkomers in de toenmalige sub-industriekern, 't Was min of meer een troetelkind naast de mannen-bedrijven. Een ijverige directie hield het temidden van een omvangrijk textielbombardement als het ware on gekend lang vol. Tallozen gingen eerder ten onder, maar ook voor Elvi is het nu begin 1980 niet meer op dezelfde voet vol te houden. Vanaf het begin hebben we de ijverige Elvi-familie kunnen vol gen. Een jubileum toonde vorig jaar nog aan, dat er eerder moeilijkheden waren om gemotiveerde, geschoolde krachten aan te trekken dan orders. Maar wan neer beide factoren naar de negatieve kant doorslaan, is er in een wereld vol van (textiel) belagers geen doorkomen meer aan. Daarom zijn we de laatste om verwijten te richten tot al die bij de Elvi betrokkenen. Vanzelfsprekend zijn we niet blind voor nalatigheden, bijvoor beeld dat er misschien aan de top eerder bij nog bestaande mogelijkheden kon worden aangeklopt. Maar of dat het ve ge lijf in zijn totaliteit had kunnen red den, dan wel dat er alleen sprake van enig uitstel had kunnen zijn, moeten we onbeantwoord laten. Met directie, per soneel, plaatselijke overheid en met de in de penarie komende gezinnen, ja met de gehele regio betreuren we het, dat de moeilijkheden bij Elvi te groot werden om het zo vertrouwde Smerdiekse be drijf - dat eens een personeelsuitkomst voor de hoofdvestiging betekende - nu moet worden opgeheven. Dat is niet plezierig voor alle betrokkenen. De werkgelegenheid voor vrouwen krijgt met deze sluiting een gevoelige klap op Tholen. Met Elvi zijn we met zijn allen mistroostig aan 1980 begonnen. Mistroostig en tegelijkertijd verheugd zijn, is een tegenstelling die niet te com bineren valt. Verlies domineert altijd boven winst, maar in dit geval willen we een opgewekt geluid niet achterwege laten. Opgewektheid over de bevol kingsgroei. Na zoveel jaren kan dan eindelijk worden aangetoond, dat onze kleine kernen niet worden vergeten. In tegendeel, bijzondere aandacht kregen ze van onze plaatselijke overheid. Dat niet alleen zelfs. Daarom temeer aanlei ding tot wat optimisme voor de kleinere kernen. Zowel Gedeputeerde Staten als de adviescommissie verdeling rijkssteun woningbouw staan namelijk soepel te- geover plannen om in kleine kernen woningen te bouwen. Uitgerekend ge deputeerde Boersma onderstreepte dat in de statencommissie Ruimtelijke Or dening. Graag willen we die geachte ge deputeerde verwijzen naar de Thoolse bevolkingscijfers 1979 en tegelijkertijd naar de woningbouwcijfers 1979. Dat was toen misschien nog tegen de pro vinciale raad in, maar als een Thools gemeentebestuur wat hulp, zelfs al wat mededogen uit Middelburg krijgt, is het tot veel in staat. Meer zelfs nog, dan we zelfs in ons vorig bevolkingsoverzicht durfden aan te nemen. Als die dames en heren het echt willen, kunnen ze nogal wat. Dat hebben ze met de Beschutte Sfeer woningen bewezen. Een loffelijke spreiding daarvan over de kernen in cluis. Geen wonder daarom van onze kant - jaren hebben we 't gepropageerd - dat we in ootmoed graag de hoed lichten voor onze statenleden L.A.M. Elenbaas en E.C. Boissevain in de statencommis sie Ruimtelijke Ordening, maar even goed voor anderen die pleiters waren en op souplesse hebben aangedrongen bij de woningbouw in de kleine kernen. "Tien huizen meer in een klein dorp kunnen belangrijker zijn dan tweehon derd huizen in een grote plaats", werd er in de statencommissie opgemerkt. Van zelfsprekend zijn we het met dhr. Boer sma eens, dat bouwen in kleine kernen duurder is, mr als men voor iets - wat dan ook - wat over heeft, doet men het toch. Dhr. Elenbaas pleitte er ook nog voor, dat gemeenten binnen de toeges tane hoeveelheid bouwvolume zelf moeten kunnen bepalen, waar ze de huizen bouwen: Waarvan akte. Er hoeft niets meer aan te worden toegevoegd. Kijk maar naar de bevolkings- en de woningbouwcijfers. Het doet er nu he lemaal, niet meer toe, dat er nogal wat jaren overheen zijn gegaan eer we (met gedeputeerde Boersma, statenc leden, b en w) op een lijn zaten. Als die lijn er maar is. Die is er. Het op 6 mei 1957 in'de oude kleuter school in de Schoolstraat te St. Maar tensdijk begonnen damesconfectiebe drijf van Eling Visser uit Amsterdam zorgde ruim twintig jaar voor werkgele genheid op Tholen. Met de kwaliteits- kleding Elvi couture wist men zich lange tijd een góede positie te verwerven, maar door de concurrentie uit lage loonlanden werd Elvi in 1978 plotseling geconfronteerd met een flinke omzet daling. Verliezen waren het gevolg. Die ontwikkeling zette zich in 1979 in nog sterke mate voort. De directie zag zich genoodzaakt om reorganisatiemaatre gelen te nemen, want als de verliezen zouden blijven, zou het vermogen uit gehold worden, wat tot desastreuze ge volgen voor het totale bedrijf zou leiden. Op maandag 6 mei 1957 opende dhr. Eling Visser uit Amsterdam de vestiging van Elvina in St. Maartensdijk in de oude bewaarschool. De twaalf personeelsle den weYden getracteerd op koffie en ge bak. Er werden met name japonnen en blouses vervaardigd, waarvoor de dames naast vaste verdiensten ook prestatie- loon kregen. De bedoeling was, het aan tal personeelsleden tot veertig uit te breideè, zo zei dhr. Visser destijds bij het begin van Elvina in 1957 te St. Maar tensdijk. In 1961 verhuisde Elvina naar een hou ten noodgebouw, waarin het tijdens de barre winter van 62/63 ternauwernood warm te' krijgen was. Op 11 september 1963 sloeg de toenmalige burgemeester D.C. Bouwense de eerste paal voor de nieuwbouw aan de Schakelweg, waar Elvina nu nog staat. Aannemersbedrijf Muller-Franke bouwde de fabriek naar ontwerp van architect H. Weertman. Elvi had 3000 m2 grond van de ge meente gekocht, waarvan 700 m2 werd bebouwd. In september 1964 verrichtte burge meester Bouwense de opening door de vijver bij Elvina van goudvissen te voorzien. "Met goudvissen naar Gou den Elvina-toekomst" stond er in de Eendrachtbode van 17 september 1964. Tevoren was er in het nieuwe gebouw een modeshow geweest, waardoor alle belangstellende eilandbewoners kennis konden maken met Elvi couture. Ook was er een grote wervingscampagne voor personeel, want de dertig dames uit de barak konden wel een veertig nieuwe collega's gebruiken: afwerksters, modi- nettes en meisjes voor de strijkafdeling om japonnen en deux pieces te maken. Elvina gaf een kosteloze vakopleiding en een spaarregeling om de huwelijk suitzet in korte tijd bij elkaar te sparen. Onder de enthousiaste bezielende lei ding van mej. D. Michels groeide Elvina St. Maartensdijk uit tot een bedrijf, dat in ruim twintig jaar vele streekbewoon- sters werk gaf. Dat wordt nu allemaal verleden tijd met de voorgenomen slui ting. In september 1968 werd de tweede uit breiding in vier jaar van de Steenbergse vestiging van Elvi aangekondigd, 't Ging om 2000 m2. Elvi had toen vestigingen in St. Maartensdijk, Dinteloord, Drunen en Breda, terwijl de overname plaats vond van Vebutex in Nieuwkerke. To taal had Elvi toen 350 personeelsleden. Dat is nu allemaal verleden tijd met de voorgenomen sluiting van de Elvi-vesti- gingen in St. Maartensdijk, Halsteren en Nieuwerkerk. Advertentie 1M Het in 1969 door Eling Visser aan The House of Lords in Birmingham ver kochte confectiebedrijf onderzocht ver schillende mogelijkheden om de verlie zen een halt toe te roepen. Daarbij bleek dat sluiting van de vestigingen Nieu werkerk en Halsteren niet voldoende was om uit de rode cijfers te komen. Ook St. Maartensdijk kon niet blijven voort bestaan in de ogen van het bedrijf. Ook in het bedrijf St.Maartensdijk kon niet blijven voortbestaan in de ogen van de directie op grond van de uitvoerige rapporten, 't Ging bij Elvi niet om een liquiditeitsprobleem, maar om structu rele moeilijkheden zoals de Nederland se confectieindustrie die al jaren kent. Een egatief punt was, dat de bedrijfsac- tiviteiten over vier vestigingen verspreid waren, wat extra kosten met zich mee bracht. De belangrijkste oorzaak voor de moei lijkheden is echter het hoge loonkosten niveau in vergelijking met confectiebe drijven in andere landen. Elvi kon zelf Personeelsleden van Elvina in het nieu we gebouw, dat in september 1964 op het industrieterrein te St. Maartensdijk werd geopend. geen japonnen meer maken tegen con currerende prijzen. In Hongarije bij voorbeeld komt men aan een derde van de Nederlandse produktiekosten. De positieve ipstelling van de dames in het Smerdiekse bedrijf ten spijt. In de hoofdvestiging van Elvi te Steenbergen, waar 90 fulltime en 94 parttime perso neelsleden werken, wordt de produktie teruggebracht tot 55% of 80.000 japon nen. Over de reorganisatie werd vrij veel overleg gepleegd met de vakbonden. Besloten is om de parttime werknemers te verplichten tot duobanen, zodat de machines zowel 's morgens als 's mid dags de hele week bezet zijn. Voor de fulltimers uit St. Maartensdijk komen er mogelijkheden in Steenbergen, maar of de betrokkenen dat kunnen of willen aanvaarden is nog niet bekend. De be doeling is wel, dat er een speciale bus gaat rijden van het eiland Tholen naar Het bordje op het Smerdiekse industrie terrein geeft Elvi aan de Schakelweg nu nog aan, maar nu het damesconfectiebe drijf wordt gesloten, zal het gebouw een andere bestemming krijgen. Elvi Steenbergen. Gisteren werd het personeel over de voorgenomen sluiting ingelicht. SUPERBENZINE 5 cent per itr korting. Westvest 54, St.-Maartensdijk tel. 01666-2159 Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen TEL. 01670-63385 Adri C. Broekhuiseen begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Mistroostig begin 0 Blij vooruitzicht 0 Elvi St. Maartensdijk sluit 0 Gezonde bevolkingscijfers 1979 0 Huizenbouw bewijst mogelijkhe den voor kleine kernen 0 Een erering voor een ereburger 0 Nog een wrange herinnering aan een oudejaars-bandenbrand 0 Aan de deur moet niet worden ge kocht 0 Schuttevaer wil snel Thoolse ha venverbetering 0 Ondeskundigheid, ook bij de scheepvaart, veroorzaakt veel schade 0 Thoolse burger dodelijk veronge lukt in Nieuwjaarsnacht 0 Emigratie altijd goed overwegen 0 Welzijnswensen St.'Philipsland: bejaardengym en leiding peuter speelzaal 0 Goed jaar voor de schippers 0 Zelfs nog wat kerstverslagen op de koop toe 0 GOED BEGIN: PRATEN LEERT MEN GEMAKKE LIJKER DAN LUISTEREN 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's. Met een aankondiging tot driemaaf toe in de laatste decemberkranten, blijkt een jaarwisseling toch een slechte tijdso- riëntatie te zijn. Hoeveel telefoontjes onze bezorgers en cyis kantoor niet heb ben gekregen waar hun E.B. van 3 ja nuari bleef, ïs niet binnen de twee cijfers af te ronden. Het blijkt dat we zeker niet meer dan eens in de zeven jaar geen E.B. binnen tien dagen kunnen laten ver schijnen. De reacties toonden aan, dat de lezers de E.B. geen week kunnen missen. Hier is uw krant dan weer. "Het is voor mij een goed begin van 1980". Dat zei oud-wethouder en oud raadslid A.J.Scherpenisse uit Sint An- naland tijdens de nieuwjaarsreceptie van het Thoolse gemeentebestuur, nadat hem even te voren bij monde en uit han den van burgemeester E.Baerends de erering van deze gemeente was overhan digd. Vooral op deze drukbezochte tra- ditiMonele bijeenkomst werd het gebeu ren een sfeervol ceremonieel en daarom zo zei de onderscheiden Sint Annalaner, zal ik me de nieuwjaarsreceptie 1980 nog lang heugen. Burgemeester E.Baerends had het handjes drukken en het plezierig geroe zemoes van vele nieuwjaarswensers. even moeten onderbreken al wilde hij de ld» De Schelde is gespecialiseerd in open haarden... weet daar letterlijk alles van. De Schelde adviseert u vakkundig èn levert direkt uit voorraad, zodat u niet maanden hoeft te wachten. Breng 'ns een bezoek aan de gezellige showroom. bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM aanwezigen meteen gerust stellen, dat het geen uitvoerige nieuwjaarsrede zou worden, zoals jaren geleden nog wel eens kon gebeuren. Het nieuwe decen nium dat is begonnen en de vraagstuk ken die er al in liggen, maken het overi gens wel verleidelijk er iets van te zeg gen, meende de burgemeester. Het gaat echter nu veel meer om een gezellig sa menzijn, een uitwisseling van gedachten en hernieuwing van de contacten. Toch is er op dit moment een bijzondere reden om mij namens de gehele raad tot u te richten, zo vervolgde de heer Bae- rends. Allereerst om dan nu ook maar iedereen en collectief een in alle op zichten gezegend 1980 toe te wensen. Hopelijk is ieder weer gesterkt door de dagen van bezinning en kan met bevrij ding, dankbaarheid en bezieling het werk in het nieuwe jaar beginnen. Moge 1980 geven wat u ervan verwacht, even als de gehele bevolking van de gemeen te. Laten we proberen in vertrouwen en onderlinge verdraagzaamheid mee te bouwen aan een samenleving waar een ieder zoveel mogelijk tot zijn recht kan komen. De bijzondere reden om een moment aandacht te vragen, bleek het plotseling vertrek van raadslid Scherpe- nisse te zijn na 17 jaar gemeentebes tuurder te zijn geweest, waarvan 12 jaar raadslid. De oorzaak v n dat snelle ver trek blijft ons lang bij, zö vervolgde de burgemeester, want de oorzaak was de gezondheid van het raadslid. Niet op nieuw ga ik alle aktiviteiten van hem noemen, want dat gebeurde al bij het grootse afscheid als wethouder en later zijn ook veel waarderende woorden gesproken bij het afscheid als raadslid. Het snelle vertrek heeft ons alleen wat overvallen. Nu echter zeker is, dat de heer Scherpenisse niet in de raad terug keert en omdat om formele redenen - niet altijd begrepen of gewaardeerd - op een onderscheiding van buiten de ge meente niet gerekend kan worden, heeft de raad op voordracht van de fractie voorzitters en het college van b en w besloten, de erering der gemeente Tho- Op de nieuwjaarsreceptie van het ge meentebestuur van Tholen woensdag 2 januari in het gemeentehuis te Sint Maartensdijk was er voor de heer AJ.S- cherpenisse de verrassing te worden on derscheiden met de erering van deze ge meente. Na dat gebeuren maakten de vele aanwezigen gebruik van de gelegen heid de heer en mevrouw Scherpenisse voor de tweede maal de hand te drukken. Eerst een nieuwjaarswens, vervolgens de felicitatie met de erering. Op het plaatje is de direkteur van de chr.mavo uit Tho len, de heer K.Flikweert aan bod om de vml. wethouder van onderwijs met de erering te feliciteren. Op de achtergrond burgemeester E.Baerends. Het opschrift van de bij de ere ring voor de heer A.J.Scherpe nisse behorende oorkonde luidt: De raad van de gemeente Tholen heeft bij zijn besluit van 2 januari 1980 de erering van de gemeente Tholen toegekend aan ABRA HAM J. SCHERPENISSE gebo ren te Sint Annaland op 8 oktober 1922 als blijk van grote waarde ring en erkentelijkheid voor de voortreffelijke wijze, waarop hij met grote trouw en inzet de be langen van Tholen en de voor malige gemeente Sint Annaland gedurende 17 jaren als wethouder en raadslid heeft gediend en voor zijn aktiviteiten die hij in vele maatschappelijke funkties in Sint Annaland en daarbuiten heeft vervuld. len toe te kennen met de daarbij beho rende oorkonde aan Abraham J. Scher penisse Burgemeester Baerends besloot zijn toespraak bij deze onderscheidng met te stellen, dat het college heeft ge meend de erering tijdens deze nieuw jaarsreceptie uit te reiken, zodat men tegelijkertijd de heer Scherpenisse en zijn vrouw kan feliciteren. Moge de He melse Vader u geven, dat u deze ring nog vele jaren met ere zult dragen, aldus de hee? Baerends. In zijn dankwoord zei de heer Scherpe nisse door dit gebeuren en de woorden van de burgemeester wat te zijn over rompeld. Daarom is het niet eenvoudig meteen een weerwoord te vinden, zoals het destijds niet eenvoudig voor mij was met het werk van gemeentebestuurder te stoppen. Ik wi£ zo vervolgde de heer Scherpenisse, allen danken, die hun stem en medewerking gaven tot het toe kennen van dit mooie ereteken. M'n ge dachten gaan hierbij terug naar het af scheid als wethouder, toen er ook een zo grote belangstelling werd getoond. Op nieuw was dat het geval bij het afscheid als raadslid. Het brengt op dat moment heel wat herinneringen naar voren. Er moest echter een streep onder gezet worden, maar het heeft thans te meer vreugde, dat het werk van toen op deze wijze wordt gewaardeerd. De gezond heid hebben we echter zelf niet in han den en daarom te meer hoop ik nog lang de erering te kunnen dragen. Ik heb tij dens het raadslid-en wethouderschap geprobeerd het goede te zoeken en de verdraagzaamheid te bevorderen. Daarom zal de oorkonde van deze on derscheiding ook een goede plaats in het huis krijgen, omdat ik het ook graag wil zien als een blijk van waardering voor werk in een gemeente die mij lief is, zo besloot de heer Scherpenisse zijn dank woord.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1980 | | pagina 1