verschijnt 14 - daags voorlichting van de provincie zeeland Woningbouw aan Tonhuisstraat de VOOR 1980 ƒ5 MILJOEN VOOR MILIEUBEHEER OP PROVINCIE-BEGROTING DE PROVINCIE EN DE RUIL VERKAVELING VIJF STATENCOMMISSIES VERGADEREN KAA BEE Vrijdag 28 december 1979 EENDRACHTBODE 7 Onderzoek NIEUWJAARS ONTVANGST OP 5 JANUARI Luchtverontreiniging en geluidhinder Landschapszorg zo zit dat in elkaar bij de provincie Verbinding van Spuistraat met de Hoenderweg St. Annaland Nu pas Parkeerruimte Fietspad Weststraat Kamerhoogte Romantiek Verbeteren Pand Ring Loods Langeweg Pad Bierensstraat ZLM-activiteiten VLOERBEDEKKING GRATIS GELEGD Venters hebben in Flipland vrije hand. Het hoofdstuk milieubeheer kwam een jaar of tien geleden nog niet voor op de begroting van de provincie Zeeland. Nu wordt er voor 1980 een bedrag uitgetrokken van bijna 5 miljoen. Dit als gevolg van het feit dat de laatste jaren in allerlei milieuwetten de provincie de belangrijkste taak heeft gekregen. REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 Het grootste gedeelte van het geld wordt uitgegeven aan z.g. appa raatkosten, ongeveer 4 miljoen. Met deze kosten worden bedoeld salarissen vpn het personeel en alles wat daar bij komt, zoals de kosten van gebouwen, verwar ming, verlichting, meubilair etc. etc. Het provinciale milieubeheer is verdeeld over een aantal sectoren: beheer van grondwater en bodem; beheer van het oppervlaktewater; bestrijding van de luchtverontrei niging; bestri jding van geluidshin der; natuurterreinen (subsidies); ontgrondingen (niemand mag zonder vergunning grond wegha len, bijvoorbeeld een dijk afgra ven) en de zorg voor natuur en landschap. Drie provinciale diensten zijn ac tief met het milieubeheer bezig; de provinciale griffie, de provinciale waterstaat en de provinciale pla nologische dienst. Het personeel van de provinciale waterstaat verzorgt vooral de technische kant van de zaak, zoals metingen van de luchtverontreiniging, van geluid en van waterkwaliteit. Ook geeft deze dienst het provinciaal be stuur adviezen over de technische voorwaarden die moeten worden gesteld aan industrieën die ver vuiling teweeg brengen. De wa terstaat adviseert ook over de aanleg en het beheer van vuil stortplaatsen. Er zijn speciale ambtenaren in dienst die belast zijn met de controle op het naleven van allerlei voorwaarden in mi lieuvergunningen. De milieuambtenaren van de pro vinciale griffie verzorgen de be stuurlijke en administratieve kant van het milieubeleid. Voorwaar den in milieuvergunningen moe ten juridisch "Waterdicht" zijn. Ook wordt er op de griffie voor gezorgd dat allerlei procedures, zoals hoorzittingen, ter-inzage- leggingen, beroepszaken enzo voorts goed worden afgehandeld. De activiteiten van de planologi sche dienst strekken zich,voorzo ver het de milieuzorg betreft, vooral uit tot het beheer van het landschap. Tegenover het bedrag van vijf miljoen dat de provincie uitgeeft staan ook inkomsten. Het rijk vergoedt bijna 1 miljoen en er wordt een kleine drie ton geraamd aan z.g. leges. Dat zijn bedragen die de provincie ontvangt voor "bewezen diensten". In dit geval gaat het om hinderwetvergunnin gen en vergunningen luchtveron treiniging. Er wordt 15.000,- uitgetrokken voor onderzoek van het water bij stortplaatsen en 100.000,- voor het verzamelen van gegevens ten behoeve van het grondwaterbe- heer. Dat geld wordt besteed aan het onderzoeken van grondwater monsters, het meten van grond waterstanden en het verrichten van proefboringen. Deze activitei ten zijn ook nodig omdat binnen niet al te lange tijd de grondwa terwet in werking treedt. Begonnen is met de uitbreiding van oriënterend hydrobiologisch onderzoek in de Zeeuwse binnen wateren. Het doel is te komen tot een systeem waarmee de biologi sche kwaliteit van het water kan worden beoordeeld. Voor 1980 worden de kosten op 25.000,- ge raamd. ƒ75.000,- is nodig voor planten kundig onderzoek, dat wordt ver richt door de planologische dienst. Aan het begin van het nieuwe jaar wordt, zoals gebruikelijk, weer een nieuwjaarsreceptie gehouden in de Abdij te Middelburg. De Commissaris der Koningin in Zeeland, dr. C. Boertien en me vrouw Boertien-Velema zullen namens het provinciaal bestuur de nieuwjaarsontvangst houden op zaterdag 5 januari 1980 's middags van vier tot zes uur in de Staten zaal, ingang Abdijplein. Voor de bestrijding van de lucht verontreiniging is in 1980 380.000,- beschikbaar. Een derde van dit bedrag gaat naar de ge meenschappelijke regeling met de gemeenten, ter meting van de luchtverontreiniging. Bijna een ton is er voor onderzoek, bestemd voor een milieu-effect rapportage; 70.000,- gaat naar uitbreiding van de apparatuur ten behoeve van de meetauto en 75.000,- naar de aanschaf van laboratorium- apparatuur. De geluidsmeetapparatuur wordt uitgebreid voor een bedrag van ruim een ton. Een ton wordt gestort in het provinciale natuurbeschermings fonds. Uit dit fonds kunnen gede puteerde staten subsidies geven in de aankoop van natuurterreinen. Verder kan de Stichting het Zeeuwse landschap voor 1980 re kenen op een subsidie van ƒ200.000,- in de kosten van het beheer van natuurgebieden. Het rijk moet.dan minstens evenveel subsidie geven. Tenslotte vermeldt de begroting een subsidie van 750,- aan het Instituut voor natuurbescher mingseducatie, van 65.000,- aan het Zeeuws coördinatieorgaan voor natuur-, landschaps- en mi lieubescherming en van 1000,— aan de Vereniging milieuhygiëne Zeeland. Wie het woord ruilverkaveling hoort denkt in eerste instantie aan de land bouw en maatregelen ter verbetering van de produktie in die sector, terwijl anderen - een steeds groter wordende categorie - de term verbinden aan aantasting van natuur en landschap. Slechts een enkeling zal ruilverkave ling in verband met de provincie brengen en toch heeft dit overheidsli chaam er mee van doen. Aanvragen voor ruilverkavelingen moeten namelijk ingediend worden bij gedeputeerde staten. Het enige wat gs op dat moment met die aanvraag doen is doorsturen naar de centrale cultuurtechnische commissie in Utrecht met het verzoek advies te ge ven over de goedkeuring. Als gs gun stig beslissen komt de aanvraag op het voorbereidingsschema ruilverkave lingen - een overzicht van alle ruil verkavelingen in den lande - met het tijdstip van aanvang van voorberei ding. Vervolgens wordt een voorberei dingscommissie benoemd die in over leg met alle betrokkenen een plan opstelt en daarbij komt de provincie weer om de hoek kijken, want naast de belanghebbenden voor de ruilver kaveling hebben als adviseurs onder meer zitting in die commissie de pro vinciale planologische dienst en pro vinciale waterstaat. Met behulp van allerlei gegevens, verstrekt door onder andere staatsbosbeheer, de landin- richtingsdienst, natuurbescherming etc., stelt de commissie plannen op voor verbetering van de waterhuis houding, verbetering van wegen, be scherming van landschap en natuur en eventueel openluchtrecreatie. Die plannen tezamen vormen het voortontwerpplan, waarin de proble men van het gebied genoemd worden en in aansluiting daarop de verbete ringen die daarin aangebracht kun nen worden. Verder wordt aangege ven hoeveel grond nodig is om het plan te kunnen uitvoeren, hoeveel dit alles kost en wie het moeten betalen. Het voorontwerpplan wordt daarna voor inspraak aangeboden aan be langhebbenden en belangstellenden. Aan de hand van de uitkomsten van de inspraak kan het plan nog gewij zigd worden, zodat het meer in over eenstemming komt met het beoogde doel. Daarna is het woord weer aan de centrale cultuurtechnische commissie die het plan ter goedkeuring krijgt aangeboden. Wordt positief beslist, dan gaat het plan met een gunstig advies naar gedeputeerde staten die het voorlopig moeten vaststellen; het plan wordt daarbij getoetst aan het provinciale beleid. Als tot die voorlopige vaststelling is vrouwenemancipatiebureaus en subsidiëring van de vormingscen tra, Zeeuwse vrouwenraad en Stichting oude Zeeuwse kerken. Alle vergaderingen zijn openbaar. Spreekrecht is er gedurende een half uur direct na aanvang. beslist wordt het plan ter inzage ge legd en is iedereen in de gelegenheid de zaak in te zien en - tegen betaling van een kleine vergoeding - te kopen. Eventuele bezwaren kunnen inge diend worden bij gedeputeerde staten, die na verwerking daarvan de stem mingsdatum vaststellen. Grondeige naren en pachters spreken bij die stemming uit of het plan al dan niet wordt uitgevoerd. Tussen de aanvraag - die meestal komt van landbouworganisaties, wa terschappen of gemeenten - en de stemming ligt al een termijn van vijf tot zes jaar. Als bij de stemming tot uitvoering wordt beslist, kan pas daadwerkelijk begonnen worden en opnieuw wordt dan een commissie benoemd: de plaatselijke commissie, bestaand uit een vertegenwoordiging van belang hebbenden en deskundige adviseurs. De commissie is vergelijkbaar met de voorbereidingscommissie. Gs zijn ve rantwoordelijk voor de benoeming van de leden en daarmee is de provin ciale taak voorlopig afgelopen, zij het dat provinciale diensten, zoals de planologische dienst en waterstaat, als adviseurs in de plaatselijke com missie zitting hebben. Met de uitvoe ring van het plan is ongeveer tien jaar gemoeid, waarna gs het plan nog de finitief vaststellen en regels geven voor het beheer. In Zeeland spelen op het ogenblik de volgende ruilverkavelin gen. Kieldrecht De werkzaamheden zijn voltooid en de akte van toedeling is gepasseerd. De lijst van geldelijke re gelingen en de renteberekening vol gen nog. De Poel-Heinkenszand In 1980 zal het werk beëindigd worden. Verwacht wordt dat de akte van toedeling in het eerste kwartaal van dat jaar vastges teld wordt. Kapelle Wemeldinge De werken zijn hier in volle gang. In de tweede helft van j981 zou het definitieve plan van wegen en waterlopen vastgesteld moeten worden. Wolphaartsdijk Men zit midden in de voorbereidingen voor deze ruilverka veling; naar het zich laat aanzien kan deze fase in 1980 afgesloten worden. Yerseke-Moer Voor dit plan is een voorbereidingscommissie ingesteld. In 1982 wordt de afsluiting van de voorbereiding verwacht. West Zeeuwsch-Vlaanderen en Nijs- en Hooglandpolder Beide ruilverkavelin gen zijn nog in het voorbereidend stadium. Het eerste advies van de centrale cultuur-technische commis sie is nog niet ontvangen. Walcheren GS hebben de aanvraag van de drie landbouworganisaties om ad vies aan de centrale cultuurtechnische commissie gezonden. De redactie van "Abdijnieuws" wenst alle lezers een voorspoe dig 1980 en hoopt dat deze rubriek het komende jaar een nuttige functie kan vervullen in het contact tussen het provinciaal bestuur en de bevolking van de provincie Zeeland. -* Begin januari vergaderen vijf commissies uit provinciale staten. De commissie voor ruimtelijke or dening opent de rij op vrijdag 4 januari 's middags om half vier, Agendapunt is de rapportage over 1978 van de nota bewoningspa- troon. Op maandag 7 januari vergaderen de commissie voor de waterstaat en de commissie voor de financiën, beide in het gebouw van de Pro vinciale Waterstaat, Het Groene Woud 1 in Middelburg. Voor de waterstaat is dat om twee uur. Op de agenda staat o.a. het verslag zeeweringen 1978, de nota Verkeer en Vervoer Midden-Zee land, verbetering van de wegen (gedeeltelijk) Haamstede-Wester- schouwen en Goes- 's-Heer- Arendskerke, aanvulling op de nota fietspadenplan 1977 en een wijziging op aansluiting van de Engelandweg aan de weg Middel- burg-Vlissingen-Oost. De financiële commissie vergadert om half zes. Aan de orde komt o.a. - de voortzetting van de provinciale informatierubriek in de huis-aan- huisbladen, subsidie aan de Stich ting Cultuurspreiding Zeeland van ten hoogste 80.000,- voor de aankoop van een transportabele concertvleugel (te gebruiken in de hele provincie), de restauratie van de Grote Kerk in Zierikzee, ga rantie subidie inspraak vrouwen emancipatiebureaus in 1980, sub sidiëring van de Zeeuwse vor mingscentrum '79-'82 en "Fonds be strijding muskusratten", beëindi ging subsidie Zeeuws consultatie bureau voor alcohol en drugs, voortzetting van het Landelijk Project Bedrijfsvoorlichting en het beschikbaar stellen van een krediet voor uitbreiding van het gebouw van de Provinciale Wa terstaat. De commissie voor sociale zaken vergadert op woensdag 9 januari om half twee in het Provinciehuis over de omvorming van de "Pro vinciale commissie bejaarden voorzieningen" naar "Provinciale welzijnsraad voor ouderen" en het stopzetten van de subsidiëring aan het Consultatiebureau voor alco hol en drugs. Eveneens op woensdag de 9e ver gadert de commissie voor onder wijs en cultuur in het provincie huis, om half vrij 's middags. Agendapunten zijn: het instellen van een provinciale onderwijs raad, de aankoop van een tran sportabele concertvleugel, subsi diegarantie voor de inspraak van Aan de Tonhuisstraat komen, na sloop van de bestaande panden, mogelijk hui zen in twee woonlagen. Vanaf de Spui straat komt er dan misschien een aan sluiting op de Hoenderweg, die de schei ding vormt tussen de nieuwe huizen en garage Dekker. Dat viel donderdagavond op te maken uit de discussie in de Com missie Ruimtelijke Ordening over plan Kom St. Annaland. '"t Heeft in de la gelegen, maar nu is 't eruit en gaat het plan in de molen. Al leen de eerste tien dagen doen we er niets aan", zei burgemeester E. Bae- rends. Raadslid P. van Schetsen (PvdA) had er eerder op gewezen, dat er al ont zettend lang over reconstructie van de Tonhuisstraat gesproken wordt. Oor spronkelijk zou de Spuistraat afgesloten worden.De Tonhuisstraat werd dan de hoofdtoegang. De oprit van de Hoen derweg naar de Javadijk zou vervallen, evenals de afrit van de Tonhuisstraat naar de Ooststraat. Het verkeer in de Voorstraat zou daardoor veel drukker worden met een gevaarlijke hoek Ton huisstraat bij Havenzicht. "Mijn bezwaren werden destijds van ta fel geveegd, maar nu Veilig Verkeer en de Provinciale Planologische commissie over een ongewenste verkeerssituatie spreken, wordt er pas werkelijk aan dacht aan geschonken. Dit plan is een mislukking. Er klopt niet veel van", zei van Schetsen. De burgemeester gaf toe, dat b en w nu bezig zijn om het plan 'op te schonen'. "Nu de panden in de Ton huisstraat verworven zijn, willen we doorzetten en naarstig verder gaan", zei de burgemeester. Van Schetsen achtte flink wat parkeer ruimte nodig gezien de aanwezigheid van twee grote winkels aan de Spuistraat en horecabedrijven aan het Havenplein. Bovendien is de bushalte er. Ook is een flinke ruimte aantrekkelijk voor festivi teiten nu er in St. Annaland geen marktplein is. De beplanting, die tien jaar geleden met subsidie van staatsbos beheer is aangelegd, zou ik niet direct willen opruimen. Na sloop van de Ton huisstraat lijkt me uitbreiding van het groen beter dan woningbouw. Ook de mooie gevel van Havenzicht vraagt om ruimte. Die moetje wat erf geven, aldus van Schetsen. De burgemeester antwoordde, dat de planwijziging teveel haastwerk was ge weest. Er wordt nog nader bekeken, hoe de situatie opgelost wordt. De Spuistraat blijft dan hoofdtoegang, maar we willen dat wel wat vriendelijker maken. De ontsluiting via de Hoenderweg blijft in tact. De aansluiting op het aan te leggen fietspad aan de Javadijk was echter een hele puzzel, maar in overleg met Pro vinciale Waterstaat hebben we een op lossing gevonden. Alleen zullen we met een aantal eigenaren moeten praten, al dus de burgemeester. SGP-raadslid M. Dijke uit Scherpenisse was blij dat de burgemeester het plan terugnam om het nader uit te werken. Hij herinnerde eraan, dat zijn St. Annalandse collega M.P. van Dijke meer dan eens op het ongewenste plan had gewezen. Het kost nu wel tijd, maar laten we de mogelijk heid toch maar benutten om het goed ïn orde te maken, zei Dijke. Van Schetsen stelde de burgemeester nog voor om contact met Veilig Verkeer op te nemen, maar dhr. Baerends achtte overleg met de politie, die weer contact houdt met de verkeerscommissie, voldoende. "We gaan ons huiswerk overmaken", besloot de burgemeester. Een ander facet van plan Kom was donderdagavond de behandeling van bezwaren tegen de wegbestemming van huizen aan de Weststraat in St. Anna land. Op de hoorzitting was daar aan dacht voor gevraagd gezien de kwaliteit van de woningen. B en W stelden daar op een onderzoek in en op grond van de rapporten oordeelde het college, dat de panden Weststraat 5b, 5c, en 5d slecht zijn en zich in redelijkheid niet lenen om op een economisch verantwoorde ma nier geschikt te maken. De wegbestem ming blijft dus gehandhaafd volgens plan Kom. Ten aanzien van de panden Weststraat la, lb, lc, ld en le kwamen b en w tot de voorzichtige uitspraak, dat verbetering op een economisch verant woorde wijze niet is uit te sluiten. Handhaving van de vijf huizen achtte het college niet onaanvaardbaar. De raadsleden W.L. Bijl (CDA) en van Schetsen gingen daar in eerste instantie niet mee accoord. De eerste vond het onjuist orp huizen met een geringe ka- merhoogte, afwijkend van de bouwve rordening, te handhaven. Van Schetsen vulde aan, dat de kwaliteit maa-r een van de argumenten was om de huizen weg te bestemmen. Nu leggen b en w alleen de nadruk op de kwaliteit, maar de andere argumenten (o.a. planologische rede nen) worden afgezwakt. Als je aan be zwaren van mensen tegemoet kunt ko men, is mij dat lief, maar het gaat om het Algemeen Planologisch beleid. Of wordt dat van geval tot geval bekeken?, vroeg het PvdA-raadslid zich af. De burge meester zei, dat van een ideaalstelling uitgegaan was. De drie panden aan de Weststraat 5 zijn slecht en hebben geen achtererf. De vijf aan de Weststraat 1 zijn echter economisch verantwoord te herstellen en daar hebben b en w niet al te grote moeite mee. VVD-raadslid J.L. van Gorsel tilde er niet zo zwaar aan als zijn twee collega's. "We leven in een tijd van bezinning, ook ten aanzien van de financiën. Ik zit op een wat ludieker spoor en zie er roman tiek in wanneer de vijf huizen kunnen blijven staan. Al is de kamerhoogte dan wat minder dan de eisen, daar til ik niet zo zwaar aan. Als het redelijk is, dan moeten we de panden inpassen in plan Kom, aldus Van Gorsel. Ten aanzien van de drie aan Weststraat 5, vond hij het beter dat die huizen op rij verdwij nen. Van Schetsen bracht naar voren, dat er wel voor een betere ontsluiting gezorgd moet worden wanneer de vijf woningen blijven staan. SGP-raadslid M. Dijke wees erop, dat een van de vijf onbewoond is. Hij vond dat die opge ruimd moet worden. Van Schetsen noemde het een klein kunstje om nog vijftig huizen in St. An naland aan te wijzen zoals aan de West straat 1. Hij wees er bovendien nog op, dat een van de vijf als tweede woning gebruikt wordt. De burgemeester zei, dat de betrokken huizen eerst planolo gisch bekeken waren. In tweede instan tie kwamen er echter andere argumen ten naar voren - op de hoorzitting ook van de kant van de bewoners - en die zijn nu doorslaggevend geworden. Als de panden mogen blijven staan, is de lust en behoefte om de huizen te gaan- verbeteren ook groter, zei de burge meester. Raadslid Bijl bleef bezwaren houden, maar als de huizen aan de eisen aangepast zouden worden, zou hij mo gelijk ook nog wel achter handhaving kunnen staan. B en W gaan nu verder met de procedure voor plan Kom. De commissie sprak tenslotte nog over de bezwaren van dhr. J. Bruijnzeel tegen wegbestemming van zijn pand aan de binnenzijde van de Ring in St. Anna land. De burgemeester wees erop, dat het gemeentebestuur hier een planolo gisch heel positief en actief beleid had gevoerd. Hij sprak van een uniek punt voor de omgeving. De N.H. kerk komt steeds meer vrij te staan, in het groen. Er staan nu nog twee huizen, waarvan er een (het pand van mevr. C. v.d. Male) al eigendom van de gemeente is. Moeten we dit laatste pand ook verwerven om de zaak hier af te maken?, vroeg de burge meester aan de commissie R.O. Van Schetsen zei dat bewust al jaren in die richting gewerkt wordt. Je kunt nu niet meer terug. Het gaat om de verfraaiing van het dorpsbeeld en dan is dit pand niet meer te handhaven. Ook van Gorsel was die mening toegedaan, nu het maar om 1 pand meer ging. De burgemeester kwam vervolgens nog even terug op de discussie over de loods van dhr. C. Slager aan de Langeweg in St. Annaland, zoals die in de raadsver gadering van maandag 17 december was gevoerd. Dhr. Baerends zei, dat de si tuatie wat anders in elkaar zat dan hij toen verteld had. Dhr. Slager mag bou wen, dat was al eerder in plan Buiten gebied opgenomen met de bouw van de stal. 't Gaat er nu alleen om: verplicht je dhr. Slager om een langere, smallere loods voor landbouwwerktuigen te bou wen of kom je hem tegemoet door vrij stelling te geven van de eis, dat men tien meter uit de grens van andere percelen moet bouwen. Daar gaat het om en nu alle percelen daar van Slager zijn, heb ben b en w daar geen bezwaar tegen. De commissie had dat evenmin. Van Schetsen vroeg alleen nog, of de voor waarde gesteld kan worden voor aanleg van een groenstrook langs de weg. Voor de werktuigenloods wel, voor de reeds gebouwde stal niet, antwoordde de bur gemeester. Bij de rondvraag zei raadslid van Schet sen, geconfronteerd te zijn met een vraag van een inwoner over de ontslui ting van de Bierensstraat naar de Huy- gensstraat in plan Stoofweg. Dat pad is volgens een heel ander tracee (wel 20 k 30 meter) aangelegd dan in het bestem mingsplan stond. De betrokkene had verder een brief van b en w gekregen, dat hij trottoirtegels naast zijn huis had gelegd in strijd met het bestemmings plan. De burgemeester erkende, dat in derdaad van het plan was afgeweken. Dit gebeurdë na bezwaren van de voet balvereniging, die het pad te dicht bij het voetbalveld vonden liggen. In plaats van langs het sportveld, is het pad toen rechtdoor gelegd, tussen twee huizen in. De betrokken bewoners hadden hier geen bezwaar tegen. Wat de tegels be treft, dat stukje grond zal wel aan de bewoner verkocht worden. Van Schet sen vond het toch geen goede zaak om zo'n recent bestemmingsplan na bezwa ren achteraf te wijzigen, zonder daaro ver de commissie R.O. af de raad in te lichten. De burgemeester vond het geen onvergeeflijke misser, maar een grens geval. Hij wees erop, dat zelden of nooit een pad in een bestemmingsplan zo scherp wordt aangegeven als hier ge beurd was. Er is altijd wat speling. Als het plan Stoofweg een keer gewijzigd moet worden, dan wordt ook de veran derde situatie met het pad opgenomen, zo besloot burgemeester Baerends don derdagavond in de Commissie Ruimte lijke Ordening. Op het werkprogramma 1979/1980 van de sociaal-economische voorlichting- dienst van de ZLM staat voor onze streek een algemene cursus voor vrou wen van zelfstandige ondernemers in de 'landbouw. Op drie avonden ot midda gen wordt in Oud-Vossemeer informatie gegeven over maatschappelijk werk, landbouwpolitiek en recreatie. De voorlichtingsdienst houdt eens per drie weken zitting op de beurs in St. Maar tensdijk. In het afgelopen jaar leverde de voorlichtingsdienst een bijdrage aan de werkgroep zoet water Tholen en St. Philipsland, de werkgroep verbetering bedrijfsstructuur St. Philipsland met het oog op een betere verkaveling en de werkgroep "Tholen hoe nu?", een on derzoek naar ontwikkelingsmogelijkhe den. ZLM-voorlichter voor Tholen/St Philipsland is dhr. P. Tigchelaar uit Drieschor, terwijl dhr. J. Markusse uit Goes hoofd van dienst is. AI I.E SOOR I EN Zuid-Ouslsingd 43 I cl. 34368 BERGEN OP ZOOM advertentie IM St. Philipsland heeft vorig jaar 24 vent vergunningen verleend tegenover Tho len 1. Dat staat in een nota van de Ka mer van Koophandel en fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland, die een onderzoek heeft ingesteld naar het af geven van ventvergunningen. De ge meenten is om commentaar gevraagd. De kamer is bereid, mee te werken aan een model-verordening, die als uit gangspunt kan dienen bij de introductie van een maximum stelsel. Hierbij zal ook de vereniging voor de ambulante handel worden betrokken. In 1976 was het aantal ventvergunnin gen in St. Philipsland en Tholen respec tievelijk 9 en 3, in 1977 was dat 1 en 11. In de gemeente Tholen worden nog 4 vaste standplaatsen ingenomen: 2 voor vis, 1 aardappelen/groenten/fruit en 1 voor 2e hands goederen. De Kamer van Koophandel dringt in het belang van het voorzieningenniveau in de kleine ker nen aan op een zeer genuanceerde be nadering. "Voorkomen moet worden dat de gevestigde detailhandel de dupe wordt van extra concurrentie van buite naf. Temeer daar de uitbreng een we zenlijk onderdeel vormt van de moge lijkheden tot instandhouding van deze kleine-kernen-voorzieningen. Ander zijds biedt de ambulante handel in principe uitstekende mogelijkheden om een eventuele onderverzorging op te vangen. Dit vraagt om een uitermate zorgvuldige afweging van belangen al dus de Kamer van Koophandel.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7