Qf i (D BINGO BOUMAN POTTER Jan Overeenkam... van I979 naar 1980 .in dubbele beglazing! De Schelde ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde Vrijdag 28 december 1979 36e Jaargang no. 7 Kanttekening De eerste Ë.B. Molenstraat Poortvliet Lid\ereniging Goud-en Zilversmeden Eendrachtbode Postbus 5 i 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ13,50 per halfjaar, per jaar ƒ26,50, per post ƒ33,50 per jaar, losse nummers ƒ0,70 Opgave advertenties voor dinsdag 1 6.00 uur. Advertentieprijs ƒ0,27 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden ƒ6,50 contant inclusief btw. Op rekening ƒ7,50. Hoofdredacteur G. Heijboer. Dit wordt dan weer de laatste "kantte kening" van 1979. Het moment als het ware voor een korte verantwoording. Niet alleen omdat het een laatste com mentaartje is van een voor menigeen toch weer bewogen jaar, maar omdat het tegelijkertijd de bedoeling in zich houdt, in het nieuwe jaar dat werk voort te zet ten. In de ketting van de geschiedenis is bijna de schakel 1979 vastgeklonken. Wat er daarin ook gebeurde, wie ook uit dit leven in dat jaar werd weggenomen, de geschiedenis gaat door. Men smeedt steeds door aan de keten van de historie. Ook deze krant werkte daaraan in klein gebied en daarom in bescheiden om vang mee aan het smeedwerk. Niet al leen zij, die in de smidse van het bedrijf hun taak vinden, maar ook de lezers en de adverteerders. Terugziende op 1979 zal ieder voor zich iets of vaak heel veel hebben te verwerken. Er deden zich zware ogenblikken voor van afscheid, er werden verstrekkende besluiten geno men, er waren bittere teleurstellingen, er was leed en vreugde. Ondanks dit alles blijft de tijd niet stilstaan. Moet er ook in 1980 weer gesmeed worden aan de keten der historie en aan de toekomst. Eeuwen gingen voorbij en de mens heeft nog nooit zichzelf ontdekt, laat staan de an der. Herinnert u zich nog dat u als kind dacht dat opnieuw beginnen mogelijk was? Op de eerste dag van het jaar - nou dan zou je weieens wat laten zien. Je geloofde nog helemaal in het verzinsel van een schoon en onbeschreven schrift. Als volwassen mens weet je inmiddels beter. Toch blijft dat begin, dat nieuwe jaar iets magisch betekenen. Eigenlijk iets geheimzinnigs en spannends. Vooral omdat het zo onzeker is. Vreemd eigen lijk dat we dit specifieke nieuwe-begin- gevoel niet iedere dag beleven. Kinde ren geloven nog in de beloften van het leven, in geluk, in een welbehagen voor mensen van goede wil. Kinderen - over al op de puinhopen die grote mensen op de aarde aanrichten - vind je kinderen. Er zijn in de wereld ook heel wat geha vende kinderen, met honger en pijn. Slaan wij, grote mensen daarbij onze ogen neer? Of gaan we maar gauw koffie zetten. Je kunt toch het verdriet van de gehele wereld niet dragen? Je mag toch ook blij zijn met kinderen uit je omge ving, die het goed hebben en veilig zijn? Er zijn evenwel ook kinderen die hun keren naar geborgenheid. Voor de een te veel, voor de anderen te weinig, het was ook het jaar van het kind. Terugziende op 1979 zal ieder voor zich iets, vaak ook heel veel hebben te ver werken. Dat is er ook wel als krant. U en wij zullen soms wellicht wat versteld staan over wat er wekelijks valt te mel den. Zelfs in een zo klein gebied, als het onze op de wereldvlek is. Maar het is de volle honderd procent. Alleen ai omdat u en wij daar leven, wonen, werken. Wie nog wil leven met het rustige, geza pige van weleer, moet zich wel als een kluizenaar terugtrekken. Ieder ander, temidden van dit leven wordt opge zweept. Dat doet hij zelf, dat doet de ander. Als men daarbij even stil wil staan, komt men tot de ontdekking, hoe "middellijk" de mens van vandaag leeft. Hij bakt niet meer zijn eigen brood. Hij loopt niet meer zijn pad, maar heeft zijn voertuig. Ons leven is een middellijk leven geworden. Toch zijn we daarmee heel erg op anderen aangewezen. De bakker, de vervoerder, de bestuurder, de krant. Eigenlijk iedereen. Het lijkt ge smeerd te lopen, tot één radertje niet meer werkt. Aan allen, dichtbij en veraf, levend in een roes of getekend door het leed, stil dragend of weeklagend, hoop vol of hopeloos gestemd, wensen wij de kracht, de moed en in ieder geval de wil om verder te gaan, niet alleen voor je zelf, ook voor anderen. Die overpeinzing mag er zijn en ge dachten kunnen vermenigvuldigen, maar dan staan we opeens toch weer voor dat verder gaan, voor dat verder moeten. Persoonlijk, het gezin, onze ge meenschap, ook onze krant. Bij dit laat ste was er een mijlpaal na 35 jaargangen. Er was ook de mijlpaal 35 jaar geleden te zijn bevrijd. Er was voor heel velen, ook voor ons, nog volop reden tot dank baarheid. Dankbaarheid vanwege de in 1979 toch weer volbrachte taak, dank baarheid voor de daarbij van zovelen en in wezen van u allen, die dit leest, on dervonden medewerking. U hebt recht op het stellen van eisen, wij pogen aan de plicht te voldoen. Dat gaat dan naar beide kanten met een of te veel of een te weinig. Maar als de goede wil aanwezig blijft, mag er bok wat positiefs overblij ven. Positiefs ook weer in 1980. Dat vooral wensen we iedereen toe. Al blijft op dit uur de mijmering over die tijd. De TIJD, hoe is die zo gekomen, Jot dit eindelijk moment van 't oudejaar, dat zonder schromen snelt naar een onontkoombaar end. Niets blijft in handen, niets beklijft van wat een mens in driftig werken hem door de vele dagen drijft. Tot slot alleen nog de gedachten aan vreugd en droefheid, die zij brach ten! in 1980 verschijnt op donderdag 10 ja nuari, zodat er volgende week geen Eendrachtbode uitkomt. Denkt u steeds om de sluitingstijd voor het inzenden van advertenties: dinsdag 16.00 uur. 1a M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 in het OUDEJAARSNUMMER een laatste kanttekening 0 Jan Overeenkam over de drempel in dubbele beglazing. 0 75 jaar geleden...waren er 57 sol licitanten naar de betrekking van gemeente-veldwachter 0 50 jaar geleden....kreeg ook de hervormde kerk in Tholen elek triciteit. 0 4 25 jaar geleden....was wederop bouw na de ramp in volle gang. 0 Beelden uit het afgelopen jaar in de Oudejaarsbijlage 0 Voor de kantonrechter: onverze kerd autorijden en 15 veroorde lingen schoolverzuim Nieuwe Tonhuisstraat-ontslui- ting te Sint Annaland 0 Nieuwe begraafplaats Poortvliet in boomgaard 0 Nota ventvergunningen K. v. K. Open dagen in Haestinge 0 Eliplands bloed was direct nodig 0 Fotoclub Sint Annaland met fijne tentoonstelling 0 Smerdiek 2 besloot 1979 met der by-winst HET GEWETEN IS EEN KLOK, DIE BIJ VELEN ACHTERLOOPT. Dit nummer bestaat uit 28 pagina's. Advertentie IM Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te! 01670-33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Het was een jaar van ja of nee, wild en woelig als de zee. Een jaar dat soms de vroede vaderen, het bloed deed stollen in de aderen, waarin getrapt werd tegen schenen van heel wat edelachtbre benen, waarbij soms de oren klapperden en vuile wasjes buiten wapperden. Een jaar waarin de bloemen bloeiden, een jaar waarin de kind'ren groeiden. Een jaar met vreugd door gouden spelden, een jaar met nieuwe voetbalvelden. Een jaar met vreugde en verdriet, een jaar zoals men er meer ziet. Een jaar van vragen en verbazing' een jaar van DUBBELE BEGLAZING, een jaar daarom voor energie.... besparing, maar dat komt er nie. Het jaar van zeven naar een A CHT, het jaar waarin werd overdacht: die vijf en dertig jaar bevrijding. Het jaar soms van een goede tijding. Het jaar ook van geweld en moord, een jaar van wreedheid, ongehoord. Een jaar met A llatol Khomeini Een jaar met politiek chagrijnie. Een jaar, waarin veel werd vermeld, dat heeft uw eigen krant verteld. Daar grijp ik even op terug, al moet dat snel en vliegensvlug. Het jaar begon met sneeuw en ijs, ik leek volledig van de wijs, toen ik zag s' kaatsen op de straat en dat volledig in de maat. Toen was het fout in het verkeer, zo'n ij zei zie je zelden weer. Het noorden was geïsoleerd, met hopen sneeuw, het heeft geleerd dat ieder jaar zijn eigen leven in jaargetijden toch zal geven. Die heeft het bij het rechte end. Het zout was op, zo werd bekend. De vogels kregen met fatsoen, hun dagelijks eet-rantsoen. Maar ook die winter ging voorbij zoals trouwens ieder jaargetij. Het heeft ons zeker weer geleerd, dat je niet alles wendt en keert, dat alles niet berekenbaar... je kolen stooft, weer ieder jaar. Toch haalt Van Agt...de TACHTIG wel, A l trok Den Uyl dan hard en fel, want tijdens het Navo debat, was de rooie op het oorlogspad. Het C.D.A. met dissidenten, mag nu nog even door met venten, ook zij staan straks weer in de kou, zo voorspelde Jan Terlouw. Ik heb het echter al gezien, ik red het wel, denk ik....misschien? maar velen blijven werkeloos Of men Joop of Dries verkoos. Scholieren gingen naar de boer en fietsers trimden op de toer. Er was een aktie voor Roewanda Daarvoor terecht veel propaganda De Lievensbergse kliniek wordt uitgebreid en da's uniek, in een jaar van....zuinig aan, kan er niet zoveel gedaan. We zaten zo weer in april, het voorjaar was veel nat en kil dat liep wat tegen voor het vee, men plantte laat ook de Doré. Het d.p.o. kwam ook niet los, de huisvuilzak kost meer...per bos. 't Kanaalschap siddert op z'n voegen De Rijke won opnieuw met ploegen. Maar voor 't Europees parlement, werd ook bij ons maar slecht gestemd. Commissies komenen....ze gaan? Veel wordt gepraat, ook veel gedaan? Expériment bij 't onderwijs, een aktie ook: "blijf van m 'n lijf! een schoonmaak van het leidingnet, een vuilverdichter voor de pret. Voor de landbouw graag wat meer zoet water, voor de woningbouw een flinke kater. Een Zeeuws boek over oorlogstijd, ook nog méér wèlzijnsbeleid. Straks hoor je brandalarm niet meer, want 't stil alarm komt er een keer. De Z VU bestaat tien jaar, de dijkverhoging bijna klaar. Het publiek mag ook z'n mondje roeren, als de commissies gaan...auwoeren. We doen ons best....zegt iedereen en daarmee vloog dit jaar weer heen. maar het meeste was men in z'n schik met het egoïstisch....eigen-ik. De politie, die werd uitgebreid Dat kost bonnen....mettertijd. Ik ga nu op de dorpen toer, hoe men dit jaar daar wedervoer, laat ik maar met de stad beginnen, de rest kan zich dan nog bezinnen. In THOLEN, weet u dat nog wel? Is men paraat voor STADSHERSTEL. Een wandkleed vergde vele steken, De haven heeft nog veel gebreken en weemoed.....toen de raad vertrok uit 't raadhuis, ja men stond voor 't blok. Alleen mag men daar toch nog trouwen, de doek voor bloeden mocht je houwen. Een jubileum van de muziek, dat trok opnieuw heel wat publiek. De sporthal kost maar vijf miljoen, maar da's geen knoop van 't boezeroen. Met Boissevain, nieuw statenlid En Hilbron, waar men goed mee zit. Een biljart voor de bejaardensoos. En de vissers waren boos. Een Rode Kruisloop...met succes De oesters gingen in de fes, toen ze hun eigen school bezetten, geen leerkracht, die dat kon beletten. Baerends kwam "De Veste"helpen, de vreugde was niet meer te stelpen. De geuzen hebben flink geramd Daar was geen Veste voor bestand. De Expo met een naaldprinses Met veel bezoek, ook een succes Maar Tholen heeft nog and're kernen, Daarover moet ik m'ook ontfermen. Als 't gemeenschapscentrum opengaat, ben ik in THOLEN....weerparaat. In POORTVLIET was het nog nieuwjaar, een landbouwschuur was de sigaar. De brandweer bluste wat het kon, maar scha was er voor zeven ton. Plan d'EE viel fout in Middelburg, maar Poortvliet's bouwgrond is een zürrig. Het waterschap ligt in de clinch met Bevelander, die woontginds. "Pascha"springt op hoog niveau, en SPS kreeg lichtcadeau? In 't kamp "De Striene" ging het fout, die ondernemer was soms stout en Visser's nieuwe industrie, ligt er zeer modern nu....bie. Abma is al lang vertrokken, maar weer zijn er wat kerkebrokken. Een nieuwe gymzaal tot besluit voor POORTVLIET is dit lied nu uit. In SCHERPENISSE, 'n gouden speld, voor juffrouw Slager, da's vermeld en zilver voor een organist, Da's Van der Werf, als u 't niet wist. Het Holland Huis vernieuwd, ik lees je krijgt straks daar ook een Chinees. Variatie op de Thoolse Dagen, aan opkomst was er heus geen klagen. Er was zelfs een talentenjacht, de trekker-trek was ook een pracht programma, maar 't gemeentehuis is altijd nog een ouwe kluis. Men zou dat toch gaan restaureren? Hoe zit datmonumenten-heren? Wat in 't vat zit, wordt niet zuur, ook dat komt dus wel op den duur. Een vee-man trok naar Canada. Poot ging...Potappel achterna. Laat SCHERPENISSE toch maar schuive, na zurezijn er zoete druive. SINT MAARTENSDIJK.de smalle stede, zag veel van 't heden en 't verlede. Een stilte....rond het carillon, maar voor 't gemeentehuis, veel zon toen dat vernieuwd.met OPEN dag veel bezoekers komen zag. Een taptoeals een pracht finale, voor trouwen moet je wel be tale. De Eendrachtcup was voor Smerdiek, bij 't afscheid Blom was veel publiek, Lindhout, de gouden jachtopzichter, bij Meyer's afscheid ook een dichter. Zilver voorts voor Izak Kwaak, in Haestinge zwom men maar raak, maar nog is niet het laatste woord, van 't plan Noord hier al gehoord. In STA VENISSEde ere-ring... voor Moerland, da 's een heel mooi ding, hij kreeg ook nog de ridderklap na een zilveren bestuurders-schap. Parachutisten in de haven, daalden als de witte raven bij Molendijk en aan het Veer Op 't aangegeven puntje neer. Dat was al lang na boomplantdag, waar Stavenisse ook veel van zag. De Voorstraat kreeg al nieuwe bomen Het nieuwe dorpshuis staat te komen: De plaats.... 't oude gemeentehuis Daar voelt men zich dan straks weer thuis. d'E.H.B.Ode wisselbeker, maar dat wist u toch al zeker? Een dominee heet Schinkelshoek, Wie fout parkeert, gaat op de boek. De sportclub....dubbel kampioen bijna midzomer was het toen. De dijkversterking werd versneld, bij rampen nul-nul-ellef gebeld. Een bruidspaar zelfs van zestig jaar Met Stavenisse ben ik klaar, want Stavenisse is niet te misse, je kunt er immers reuze....visse. SINT ANNALAND....met heel wat wensen van oudere en jonge mensen. De sportzaal wordt al lang verbeid, een bi-bli-o-theek óók, zogezeid. Een zwembad? 'k Wil het niet verklappen. De Meestoof toonde mer-rik-lappen. Een tweede sportveld met muziek En de Doré onder plastiek. Zilver voor een gouden zanger, en goud na RABOBANK-vervanger. Een show toen op de Krabbenkreek Met admiraals, met echte steek. Koppejan ging aan de haal... Er was ook een touw-trek-bokaal. Er was een drukke braderie, zoals ik het maar zelden zie. Een boeren-boeldag bij de veiling Vaak was er dus wel goede tijding. Een echtpaar zestig jaar getrouwd 't Non-netjeshuis wordt ook herbouwd En WHS,die haalt het wel, zoals ik nu veronderstel. Al loop ik daarmee niet te koop.... bij onze toerclub...da's "De Hoop" Er is een kilometer.....méér, als fietspad..... naar Oud-Vossemeer. In VOSSEMEERkwam het kamerkoor! Het was het Nederlandse....hoor! Een gouden muzikantVan Driel Thijs Fase zat weer op het wiel. Een voorjaarsbeurs van de bedrijven En 't smidsklokje....zal er ook blijven. De gevel al gerestaureerd, Straks loopt het klokje als gesmeerd. Van Bavel....da's de Hackney-koning en menigeen kreeg er een woning. Voorts kwam er ook een super-winkel want Vosmeer is geen boerenkinkel. Gaakeerde kleiduifkampioen, bij de wielerronde weer een zoen. Misschien komt er ook een manége Voor ruiters is dat dan een zege. Biljarten doet men uiten thuis. De peuterspeelzaal heet daar "Pluis. Het ga je goed.....Oud- Vossemeer, tot ziens het volgend jaar maar weer. SINT PHILIPSLA NDgaf met plezier, een bijdrage voor oud-papier. Maar kan niet bijster marchanderen, met Thoolse gemeenteheren. Gemeente-werken opgezeid, die is te duur voor deze tijd. Men zoekt, veeleer de verre vriend, dan goede buur, da's uitgekiend. Men vindt dat het zo beter kan, desnoods via de Philipsdam. "Concordia" in 't nieuw gestoken, heeft het aan leden nog ontbroken. Er kwam een boekwerk van de ramp, het C.D.A. weer eenheidskamp Een jubileum"V.ZfJ.S. Een bouwbedrijf ging op de fles. Het Rode Kruis groeit ook niet meer, maar donors zijn er altijd weer. Plannen voor "De Rozeboom" En voor de Polder ook wat stoom. Steintjeskreek met nieuwe huizen, een besluitenlijstje vol abuizen. Een echtpaar zestig jaar getrouwd, 't Karreveld is volgebouwd. Het zet de tering naar de nering en dat strekt iedereen tot lering. Sint Philipsland blijft eigen baas. Ik stop nu met het wild geraas. 't Oudejaar, met al zijn zorgen, moeiten, vreugden, snelt ten end. Velen hebben goede dagen, anderen droeve tijd gekend. 't Had z'n ups en downs voor ieder, 't Had soms zon, soms stormgetij, d'ene had alleen maar lasten, 'd'andre voorspoed en was blij. Bijna is dit jaar vergleden, Het jaar TACHTIG dient zich aan. In het heden ligt verleden. Ook het NU is snel vergaan. Snel gaan de ontwikkelingen, met teletext en satelliej. telkens zijn er nieuwe dingen, maar echte vrede komt er niet. Zal die TACHTIG vreugde geven? Of stelt het ons misschien teleur? Zal het ons van schrik doen beven, Of wordt het zon en bloemengeur? In de toekomst ligt 't verborgen, alles ligt nog in 't verschiet, wat het u en mij zal brengen, weten u en ik nog niet. Daarom ga ik maar besluiten, met voor u een goede wens, met of zonder DUBBELE ruiten, Het geldt voor u en ieder mens: MOGE HET JAAR TACHTIG GEVEN, DA T, WAT U ER VA N VER WA CHT, VREDE, ZON, GEZONDHEID, VREUGDE, LIEFDE.....EN HERNIEUWDE KRACHT! Advertentie IM i

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1