van't Hof is een komplele woninginrichter meubelen vloerbedekking en gordijnen Schoolverzuim kost 100 gulden ELOIM INTERSTYLE 1 t hans bloem INTERSTYLE b. op zoom b.v. INTERSTYLE vussingen b.v. Fa Verjaal bergen op zoom b.v. SAKKO B.V. Adrie Vroegop en Hans Vogel Thoolse kampioenen tafeltennis Poggenpohl-Rose-Delux-keukens 10 EENDRACHTBODE Vrijdag 28 december 1979 op 28 en 29 december, vrijdag en zaterdag Van 't Hof heeft niet voor niets een zeer goede naam op dit gebied. Van keuze tot afwerking! Maar het vakmanschap van van 't Hof komt pas goed tot zijn recht als uw keuze de juiste blijkt te zijn. Daarom is het fijn dat van 't Hof alles verkoopt dat in huis thuishoort. Van eet- en zithoeken, verlichting, wandmeubeien tot en met slaapkamers. Want kiezen is een kwestie van kombineren. Kantonrechter: Scholen lopen leeg buiten vakantietijd Vijftien Tholenaren zijn vrijdagmiddag door kantonrechter Mr. W.F. van Solinge veroordeeld tot geldboetes van 15 tot 100 gulden wegens overtreding van artikel 2 van de leerplichtwet. Ze hadden hun kinderen buiten de officiële schoolvakantie thuis gehouden voor vakantie of andere redenen. "Het wordt een troep als iedereen z'n kinderen van school haalt als 't hem schikt", zei de kantonrechter. A.H. uit Stavenisse, die gezien zijn bijzondere omstandigheden van de kantonrechter een la gere boete leek te krijgen, kreeg op eigen verzoek een hogere boete om in hoger beroep te kunnen gaan. "Het is een princi pekwestie waar veel mensen mee zitten. Ik wil een voorbeeld stellen", aldus dhr. H. Serieus nemen Bouwvakvakantie BRANDBLUSAPPARATUUR Vele branden beginnen met een klein vlammetje... óók branden met grote schade. Hoe staat het met uw brandpreventie? kan U van dienst zijn met een uitgebreid assortiment brandblusapparaten vanaf een kleine autoblusser tot apparatuur geschikt voor alle doeleinden. ELON-apparatuur voldoet aan de rijkskeurnormen en is goedgekeurd door het Tariferingsbureau Brandver zekeringsmaatschappijen. Betaal niet meer dan nodig is Neem erst contact op met SAKKO B.V., Bergen op Zoom, tel. 01640-36945, of met onze vertegenwoordiger: Fa. BOSTERS-VAN VA/EZEL Wij zullen U graag vrijblijvend adviseren. Tevens beschikken wij over eigen service- dienst voor her vulling, controle en reparatie van ALLE merken brandblus- materiaal. Gezamenlijke auto Aan laars gelapt Ga wat hogerop Ernstig Beroepsgeheim Fokveedag Niet rechtvaardig Geldkwestie Spelletjes Rijnvaart Hoger beroep WEDVLUCHTEN^^ itnodehuis introduceert: INTER-KEUKEN-KOMPAKT-SYSTEEM voor uw voordeel: KEEL ƒ2567 - C% exclusieve meubelen, verlichting en woonaccessoires tegels - badkamermeubelen Antwerpsestraat 119-135 Bergen op Zoom - 01640-40469. Bellamy park 6 Vlissingen - 01184-14710. Defecte wasmachine K.T.V. of HiFi apparatuur dan naar Verjaal. Wij repareren ze allemaal. Molendijk 3-4 ST.MAARTENSDIJK 01666-2315 ERSTSHOW HOP Moeregrebstraat 2-6, Bergen op Zoom, Tel. (01640) 35500/35600 's maandags gesloten. Van de vijftien betrokkenen waren er elf vrijdagmiddag naar het kantongerecht in het Thoolse stadhuis gekomen, zodat het een hele drukte was met totaal vijftig zaken. Op een gegeven moment hield de kantonrechter maar een algemeen ver haal tot alle schoolverzuimers om niet telkens in herhaling te hoeven vallen en mede gezien de tijd. Mr. van Solinge deed alle moeite om de rechtvaardig heid en billijkheid van zijn vonnis uit te leggen, want in de vijftien gevallen zaten wel verschillen. Waar het zuiver een geldkwestie betrof (wegens het komen de, drukke seizoen eerder op vakantie gaan) kreeg men het volle pond (100 gulden). Wanneer ouders aan de natuur gebonden waren (mosselvissers, tuin ders), paste de kantonrechter een ver mindering toe. Verzuim voor een halve dag werd minder bestraft dan een afwe zigheid van veertien dagen. Verschil lende ouders voerden aan, dat er de laatste week voor de vakantie toch niets meer op school gedaan wordt dan spel letjes, maar daar was de kantonrechter niet gevoelig voor. Zelf gaat hij met zijn drie kinderen met de stroom bouwvak kers op vakantie nu er streng gekeken wordt of leerlingen voor de officiële schoolvakantie verzuimen. De eerste van de vijftien die terecht stond, was H.W. uit St. Annaland. Hij had drie kinderen in juni een aantal da gen bewust van school gehouden. "Ik kon geen andere tijd met vakantie, want met de aardappelhandel zit i met de Doré's. Bovendien moest ik voor de dokter weg, maar ze hebben 't verra den", zei W. "Dat is niet verraden", zei de kantonrechter. "Er is een leerplicht- swet. Zodra een kind zonder reden wegblijft, wordt dat gemeld", aldus Mr. van Solinge. Officier van justitie Mr. J.C.F.A. Hage noemde het een goede zaak om naar school te gaan. "Er is een leerplichtwet en van de ouders verwachten we, dat ze dat serieus nemen, 't Gaat om de kinde ren. De laatste jaren is het schoolver zuim zo de pan uitgerezen, dat er pro- ces-verbaal tegen deze overtredingen opgemaakt moest worden", aldus de of ficier. Hij eiste tegen W. 300 gulden boete waarvan de helft voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De kantonrechter nam die eis over. "Ik be grijp dat u moeilijk zit, maar u moet weten dat het zo niet kan. Kinderen thuishouden van school is een erg ver velende zaak", zei Mr. van Solinge. S.M.W. de K. uitTholen zei al jaren een week voor de bouwvakvakantie op reis te gaan. Hij had ook nu in juli met zijn schoolgaande dochter een vliegvakantie geboekt, wat onwettig schoolverzuim ten gevolg had. "Ik had niet op het les rooster gekeken en geboekt. Ik kon toen nog wel terug, maar alleen ten koste van geld: het afboeken van de reis. 't Is niet de bedoeling om het nog eens zo te doen", zei de K. De officier vond, dat de Tholenaar het heel openhartig had gezegd. "Hij heeft de zaak niet moedwillig gesaboteerd en ik verwacht dat hij zich voortaan aan de spelregels houdt. Daarom een verlaagde eis van 75,— boete", zei de officier. De K. had nog wel ontheffing bij de gemeente gevraagd, maar niet gekregen. De kantonrechter benadrukte dat schoolverzuim een overtreding van de leerplichtwet is. "Ik had 100 gulden boete in m'n hoofd of het nu 1 of 2 Dorpsweg 61 Oud-Vossemeer telefoon 01667 - 623 kinderen betreft, 't Gaat om de intentie. Al die redenen die iedereen heeft, wil ik niet honoreren. Het komt er uiteindelijk op neer dat men zegt: de leerplichtwet, dat geloven we wel. Ik hou het op 100 gulden, anders kan ik niet meer naar billijkheid anderen beoordelen", zei de kantonrechter. Bij J.C. van S. uit St. Maartensdijk was het de gezamenlijke auto met zijn broer, die hem ertoe had gebracht zijn doch tertje een week eerder van school te ha len om met vakantie naar Spanje te gaan. waar zijn schoonouders wonen. Van 3. meende dat dit familiebezoek wel als bijzondere omstandigheid zou worden aangemerkt voor een onthef fing, maar hij had die niet gekregen. De kantonrechter wees erop, dat je wel met z'n vieren een auto kunt nemen en dat als reden kunt aanvoeren om kinde ren eerder van school te halen voor va kantie. Als je een bewuste keuze maakt, dan moetje de gevolgen ook dragen. U hebt het risico genomen, zei de rechter. Van S. vond 't flauwekul. "M'n dochter heeft nog geen uur verlet. Ze is nooit ziek geweest en ze heeft allemaal achten en negens. Ze doen de laatste week toch niets meer op school", aldus S., wiens vrouw en dochtertje de zaak op de pu blieke tribune volgden. De kantonrech ter wees erop, dat de mensen allemaal wat hebben, maar feit is dat de scholen leeg lopen. De officier van justitie zag geen aanlei ding om van zijn standpunt af te wijken. "Als iedereen maar wat aan rotzooit, de een tien, de ander veertien dagen eerder met vakantie, dat gaat niet. Er is regel maat en orde nodig in het onderwijs, zodat we 't niet kunnen hebben als men de leerplichtwet aan z'n laars lapt. Ik geef u weinig kans op een ontheffing", zei de officier, die 100 gulden eiste. Van S. zei de volle overtuiging te hebben, dat hij een ontheffing zou krijgen. "Ik ben nu een keer over de schreef gegaan, maar dat nooit meer", zei de Smerdie- kenaar, die z'n vakantieregeling voor a.s. zomer op papier toonde. De kantonrechter begreep de omstan digheden van dhr. VanS. "U moet ech ter de gevolgen dragen, dat u in strijd met de wet hebt gehandeld. Als we met losse hand het beleid van de gemeente zouden tegenwerken, is dat niet goed. En de gemeente is ontzettend zuinig met ontheffingen en moet daar ook heel streng mee zijn. U hebt dan ook geen recht op een uitzondering", besloot de kantonrechter, die Van S. 100 gulden boete gaf. J.W.E. uit St. Annaland had twee leer plichtige kinderen in juni van school gehouden om op vakantie te gaan. 't Kon eerlijk niet anders, want in die pe riode waren de kassen ontsmet. Anders hadden we niet met vakantie gekund, maar zo doen we 't nooit meer, dan blijf ik thuis, zei E. De rechter zei dat het schoolverzuim de pari uitgerezen is, zodat er scherp op gelet moest worden. Voorkomen moet worden dat men een week voor of na de officiële schoolvakantie of midden in het schooljaar met vakantie gaan. De kinderen moeten op school zijn, tenzij er een zeer dringende reden is. Misschien kunt u bij de inspecteur van het onder wijs ontheffing vragen. Ga wat hogerop als je 't echt nodig hebt, zei de kanton rechter. Er zal een uitweg gezocht moeten wor den, daarvan was ook overtuigd. De rechter adviseerde de kinderen in een kinderkamp op vakantie te laten gaan. De officier bracht naar voren, dat het bij het onderwijs om een goed recht, maar ok om een plicht gaat. Dat onderwijs is lang in alle landen niet zo geregeld als bij ons en daarom moeten de ouders se rieus de hand aan de voorschriften hou den. Men was gewaarschuwd, maar men rommelde maar wat aan door met va kantie te gaan wanneer men wilde. Dat vatten we ernstig op, zei Mr. Hage, die tegen E. 100 gulden boete eiste. De St. Annalander vond dat nogal pittig voor 1 weekje en 1 keertje, mede gezien de omstandigheden. De kantonrechter wees erop, dat het voor E. een kiezen tussen twee kwaden was: de wet overtreden of niet met va kantie gaan. U bent beperkt in uw mo gelijkheden gezien de tuinderij, maar er moet toch ook een vinger zijn van "pas op". Daarom twee keer 25 of totaal 50 gulden boete, aldus Mr. van Solinge. E. vond dat redelijk. P.J. van H. uit St. Maartensdijk was be gin juni veertien dagen op vakantie ge gaan omdat hij in het drukke zomersei zoen in zijn horecabedrijf wilde zijn. Van H. had zijn zoon meegenomen, mede omdat die overspannen zou zijn. Dokter J.M. van der Bel kon zich daar van tegenover de politie niets herinne ren en wilde ook niets zeggen, zo las de kantonrechter voor uit het proces-ver- baal. Mr. Hage: "Ik blijf het jammer vinden dat de heren medici hun be roepsgeheim wel heel erg uitrekken. Er vloeit geen bloed uit voort als meege deeld wordt, dat het kind om medische redenen met vakantie moet", zei de of ficier, die 75 gulden boete eiste. De kantonrechter nam die eis over. "De wet is er niet voor niets. Het gaat hier om een geldkwestie, u wilt het seizoen niet mis sen, maar daarvan krijgt u nu de reke ning gepresenteerd: 75 gulden boete", aldus de kantonrechter. P.C.F. uit St. Annaland had zijn zoon de laatste ochtend voor de schoolvakantie op de Mavo thuis gehouden voor de fokveedag op de Thoolse Dagen. "Hij doet 't graag, beesten verzorgen en al leen kun je dat niet af. Aangezien vreemden moeilijk met de diren kunnen omgaan, heeft m'n zoon meegeholpen. Vrijdagmiddag hadden ze toch vrij en de laatste vier uur 's morgens lazen ze toch maar stripboekjes"',1 aldus F. De officier van justitie eiste 50 gulden boete, maar de kantonrechter vond voor de laatste ochtend 15 gulden billijk ten opzichte van de andere schoolverzuimers. H.C. uit Tholen zat met het mosselsei zoen, zodat hij begin juli tien dagen met vakantie was geweest in gezelschap van zijn nog leerplichtig kind met alle na righeid van dien. "Er zijn er die vrijstel ling krijgen, wie kort bij 't vuur zit, warmt zich het best, maar dat is niet rechtvaardig", zei dhr. C. De officier kwam bij weging van de zaak tot een eis van 75 gulden boete. De kantonrechter vond, dat dit schoolver zuim zoals bij tuinder E. aan de natuur vastgekoppeld was en beperkte zich tot een boete van 50 gulden. Bij P.A.M.G. uit St. Maartensdijk was het louter een geldkwestie, zei de kan tonrechter. Hij had begin juli zijn kind tien dagen eerder van school gehaald om op vakantie te gaan. Ze had een goed rapport en bovendien viel er nog een dag af wegens het schoolreisje. G. voer de verder aan, dat hij de enige super markt had, zodat hij die niet wilde slui ten of door vreemden laten beheren. Met de toevloed van de campings komt er in de zomer een dubbele omzet uit en die wilde hij niet missen. De kanton rechter vond, dat G. zijn winkel best twee weken kon sluiten. Dan rijdt men maar een eindje verder voor de bood schappen. G. wilde echter zijn klanten van dienst zijn, ook in zijn vakantie. De officier eiste een boete van 75 gul den, waarmee de rechter het niet eens was. 't Wordt een troep als iedereen met vakantie gaat, wanneer 't hem schikt. Het is hier louter een geldkwestie, dus wil ik het schoolverzuim helemaal aan rekenen, zei de kantonrechter, die 100 gulden boete vroeg. Voor J.J.S. uit Tholen kwam z'n vrouw als gemachtigde. Ze bracht naar voren, dat er met een zaak van achttien man personeel in drie ploegendienst geen andere regeling te maken was, dan dat ze twee kinderen twee dagen eerder van school moesten halen om met vakantie te kunnen. De officier vond dat niet zwaarwegend en eiste 2 x 40 of totaal 80 gulden. "Kan er nu nooit wat geschipperd wor den? M'n kinderen hebben nog nooit verzuimd en de leraren zeggen zelf dat ze dé laatste dagen maar spelletjes doen", zei mevr. S. "Dat is een service van de zaak", vond de kantonrechter. "Ze geven vlak voor de vakantie liever een feestje dan een repetitie, want dan zou er een opstand uitbreken", zei Mr. van Solinge, die het voor de twee dagen op totaal 40 gulden boete hield, dus veertig gulden lager dan de eis. Ook voor M.H.S. uit Tholen kwam z'n vrouw als gemachtigde. Begin juli had een kind een week de school verzuimd om te kunnen meevaren met vader op de Rijnvaart. Moeder S. wees erop, dat het niet alleen vakantie was, maar ook een mogelijkheid voor de kinderen om vader te zien. De kantonrechter had er begrip voor, maar de gemeente had geen vrijstelling verleend. De officier eiste 100 gulden boete. De kantonrechter liet weten, dat hij er niet zat om iemand van dienst te zijn. "Ik zit er om de wet te handhaven, maar de wet houdt wel de persoon in 't oog. Ik kan u echter geen vrijkaartje ge ven, dat zou uitermate onbillijk zijn", aldus de kantonrechter, die 40 gulden boete vroeg. A.H. uit Stavenisse was in september met drie kinderen op vakantie gegaan, wat onwettig schoolverzuim tot gevolgd had. Volgens een contract was hij na melijk verplicht in de zomer als exploi tant op het bungalowterrein OudTCem- pen te zijn. H. had het schoolhoofd be naderd en de gemeente, maar er was geen ontheffinq mogelijk. Hij liep met plannen rond om minister Pais een brief te schrijven, terwijl H. ook tweede ka merlid Nijpels al in de arm had geno men. Als ik 700 mensen op nfn terrein heb om in de vakantietijd te vermaken, dan ben ik zelf ook aan vakantie toe, zei H. 't Is een hels leven in het seizoen, daar van was de kantonrechter overtuigd. De officier van justitie vond het contract echter geen natuurverschijnsel, maar een eigen keuze en eiste 75 gulden boete. De kantonrechter: Theoretisch zeg ik, dan gaat u maar niet met vakantie, maar dat is een wrede opmerking. Misschien hebt u echter de mogelijkheid voor ont heffing, maar ik ga niet op de stoel van de overheid zitten. Ik kan echter mis schien mijn onbehagen over het onthef- fingsbeleid van de overheid laten blij ken in de hoogte van de boete. Nee, nee, vond H. 't Gaat om een prin cipekwestie waar veel mensen mee zit ten. Ik wil in hoger beroep om een voorbeeld te stellen. Ik oefen een eerlijk beroep uit, maar wegens m'n werk kan ik niet in de vakantietijd weg. Moet ik dan naar sociale zaken?, vroeg H. zich af. Beneden de 50 gulden is hoger beroep bij de rechtbank in Middelburg niet mogelijk en daarom gaf de kantonrech ter 75 gulden boete (3 kinderen h 25 gulden). H. vulde direct een formulier in bij griffier M.M. de Raat voor het hoger beroep. Zowel de officier van justitie als de kantonrechter meenden echter dat H. de verkeerde weg bewandelde. "De rechter gaat niet op de stoel van de overheid zitten", zei Mr. van Solinge. Hij bena drukte tenslotte nog, dat H. niet de boot moet laten afhouden door de gemeente om toch te proberen ontheffing te krij gen. Vier niet aanwezige Tholenaren werden wegens overtreding van artikel 2 van de leerplichtwet bij verstek veroorgeeld. M.C. van P. uit Oud-Vossemeer en N. op den B. uit St. Maartensdijk kregen elk 100 gulden boete. K.J.B. uit Tholen kreeg 2 x 50 gulden en C.W.M. uit St. Annaland voor een halve dag school verzuim 15 gulden boete. Zaterdag 22 december werden vanaf 2 uur 's middags in de nieuwe gymzaal te Poortvliet de Thoolse kampioenschap pen voor dames en junioren gespeeld. Bij de junioren waren er 15 deelnemers en bij de dames helaas maar 4. De wed strijdleiding besloot dan ook om bij de dames 2 prijzen te verdelen, zodat er toch nog gestreden moest worden om een medaille te winnen. Al gauw bleek het dat Adrie Vroegop uit St. Annaland de beste was terwijl de strijd om de 2e plaats tussen Anja Elenbaas en Marjan v.d. Klooster ging. De medaille beland de uiteindelijke bij Marjan v.d. Kloos ter. Bij de junioren ging de strijd om de prijzen tussen Wim Douw, Hans Vogel, Leo Polderman en Ad van 't Hof. Leo Polderman en Ad van 't Hof streden om de 3e plaats. Leo Polderman won met de setstanden: 21-15 en 21-15. De finale tussen Hans Vogel en Wim Douw, le verde een vrij gemakkelijke overwin ning op voor Hans Vogel uit Oud-Vos semeer, die won met de setstanden: 14-21 en 4-21. Uitslag: Dames: 1. Adrie Vroegop. 2. Marjan v.d. Klooster. 3. Anja Elenbaas. 4. Elly v. Beek. Junioren: 1. Hans Vogel. 2. Wim Douw. 3. Leo Polderman. 4. Ad van 't Hof. 5. Leo v. Vossen. 6. Wim Vermaas. 7. Jan Keur. 8. Kees van Tiggele. 9. Cor Stok man. 10. Ronald Smit. 11André Quaak. 12. David v. Driel. 13. Klaas Smit. 14. Dave v.d. Graaf. 15. Martin Quist. Op zaterdag 22 december heeft de "Trouwe Duif' te Tholen haar jaarlijkse tentoonstel ling gehouden in Hof van Holland. De duiven werden in 8 klassen gekeurd door keurmees ter P.C. Heystek uit Nieuwendijk. Het inge zonden aantal duiven was slechts 179 stuks en is hiermee dan ook beneden de verwachting gebleven. Desondanks mag men toch zeggen dat het een geslaagd evenement is geweest, ook wat betreft het attractieve gedeelte. De uitslag van de keuring is als volgt: Klasse I Oude DoffersziDoffers: 1 en 5 J.J. Quequietre St. Maartensdijk. 2. Joh. Kegge. 3. .(oh. Deurloo. 4. L. v.d. Kleijn Jz. 6. L. v.d. Kléijn Sr. Tholen. z.e.v. en e.v. H. Smits Sta venisse. Klasse II Oude Duivinnen: 1, J. Noom. 2. Chr. Moeliker. 3. M.J. LabanTholen. 4 R. v. Driel. 5. J.J. Quequierre St. Maartensdijk 6. en z.e.v. J. Quist Anna Jacobapolder. 7. H. Smits Sta venisse e.v. Joh. Kegge Tholen. Klasse II Jonge Doffers: 1. en e.v. J. Noom. 2. L. v.d. Kleijn Sr. Tholen. 3. J.J. Quequierre. 4 en 6. P. v. Driel St. Maartensdijk. 5. A. Hors man Tholen z.e.v. L. de Kwak-Koolaard Poo tvliet. Klasse IV Jonge Duivinnen: 1. H. Smits Sta venisse. 2. J.C. Verwijs St. Philipsland. 3 J.J. nta bosstraat 27 bergen op zoom Advertentie 1M Quequierre St. Maartensdijk. 4. J.M. van Dijke. 5. W. Teunisse en Zn. e.v. L. Soomers Tholen en z.e.v. R. van Driel St. Maartens dijk. Klasse V Jonge Doffers: 1 en 6. P. van Driel St. Maartensdijk, 2, e en 9. A. Horsman. 4 en e.v. C. Laban. 5. Joh. Kegge. 7 en 8. P. Laban. 10. L. v.d. Kleijn Jz. Tholen z.e.v. A.P. Hom mel Oud Vossëmeer. Klasse VI Jonge Duivinnen: 1. C. v.d. Berge Tholen 2 en 5. J.J. Guequierre St. Maartens dijk. 3. H. Smits Stavenisse. 4 en 6. P. v. Driel St. Maartensdijk. 7. A. Horsman. 8. Joh. Hol. 9. L. Soomers. 10. Chr. Moeliker. 11. P. La ban. 12. C^Laban e.v. J. Noom Tholen z.e.v. A.P. Hommel Oud Vossemeer. Klasse VII Late Doffers: 1 en 2. C. v.d. Berge z.e.v. A. Laban en Zn. Tholen. Klasse VIII Late Duivinnen: 1. L. v.d. Kleijn Sr. Tholen. De beker voor de mooiste duif van de ten toonstelling werd door een oude doffer HL-151701 van dhr. J.J. Guequierre uit St. Maartensdijk in de wacht gesleept. Een keuken in kunststof Lengte 270 cm (uitbreiding mogelijk) De prijs inklusief apparatuur, werkblad en b.t.w. Tijdelijk (voor geringe meerprijs ook leverbaar in div. hout fronten) Keuken in hoek opstelling Uitvoering: landhuis stijl, lengte 270x160 cm (uitbreiding mogelijk) De prijs voor deze ei ken keuken is inklu sief apparatuur, werk blad en b.t.w. tijdelijk ƒ4336,- Ook leverbaar in di verse kunststof fronten huijbergsestraat hoek koevoetstraat ff-"- tel. 01640-44392 bergen op zoom

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 10