(D Kerstfeest Philadelphia Taxatie onroerend goed soms meer dan verdubbeld m Overstekende fietser door auto gegrepen BOUMAN POTTER De Schelde Vrijdag grote keuze in stenen en dakpannen bij De Schelde... Wim en Mar ja Bejaarde automobilist bij botsing omgekomen mnfl Donderdag 20 december 36e Jaargang no. 6 Misverstand ZATERDAG 22 DEC. 2e KERSTDAG NIEUWJAARSDAG Bar Discotheek Afgelopen vier jaar hebben Fliplanders geluk gehad Hertaxatie Verhoging Te laag geraamd Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden De 81-jarige Abraham Duine uit Oud-Vossemeer is zaterdag nacht in het ziekenhuis Lievensberg overleden aan de gevolgen van een autobotsing, donderdagmiddag om tien over drie op het kruispunt bij de molen aan de Hikseweg te Oud-Vossemeer. Dhr. Duine reed met zijn auto vanaf Oud-Vossemeer over de Hikseweg en wilde bij de molen van dhr. P.B. Vogel de voor- rangsweg oversteken om de Hikseweg richting landbouwer M.M. Punt te kunnen vervolgen. Vanuit de richting St. Annaland naderde de automobilist C.E. uit Steenbergen over de voorrangsweg richting brug naar Nieuw- Vossemeer. Hij dacht dat dhr. Duine wel vaart zou minderen, maar deze reed met onverminderde snelheid de kruising over. E. probeerde hem nog te ontwijken door te remmen en naar rechts te sturen, maar een botsing was onvermijdelijk. De auto van dhr. Duine kwam zwaar beschadigd in de sloot terecht. De bestuur der, die geen veiligheidsriem om had, werd met zijn hoofd tegen het dashbord geslagen en liep een schedelbasisfractuur op. Dokter A.W.A. de Looze verleende eerste hulp. E. had alleen wat kneuzingen en een wondje op zijn rechterknie. De auto's, die technisch geen gebreken vertoonden, waren beide total loss. Hoewel het zicht op de kruising goed is, heeft het slachtoffer de auto op de voorangsweg om onbekende redenenen niet zien naderen. Aardappelhandelaar Duine ging ondanks zijn hoge leeftijd nog regelmatig met zijn zoons naar Rotterdam naar de maandagse beurs. Opnieuw is er een dodelijk ongeluk gebeurd. Maandagavond kwam de 71-jarige Willemina Maria Anthonisse-v.d. Klooster uit Poortvliet om het leven, toen ze door de automobiliste A.J.S. uit Stavenisse werd geschept. Aangezien het ter plaatse (de provincialeweg ter hoogte van dokter R.H. Padt) goed verlicht is (het witte licht gaat over in natriumstraatverlichting) vond op verzoek van de Officier van Justitie dinsdagavond een recon structie van het ongeluk plaats. Daarbij zijn geen bijzonderhe den geconstateerd. De autobestuurder heeft de overstekende fietser niet gezien. Het ongeluk gebeurde omstreeks 17.45 uur tijdens harde wind. Mevi. Amhonisse stak \v.net rijwielpad de weg over met de fiets in haar rechterhand, toen van rechts uit de richting Tholen autobestuurder S. naderde. De Poort- vlietse stak dwars de weg over om door een gat in de beplanting de Parallelweg/Schoolstraat te bereiken. Aan de zijkant van de fiets zaten geen reflecterende strips, zodat er geen directe ver lichting van de dwars overstekende fietser uitging. De auto bestuurder zag mevr. Anthonisse pas, toen een aanrijding on vermijdelijk was. Ze was vrijwel op slag dood. Dokter R.H. Padt kon niets meer uitrichten. Dokter J.M. van der Bel verrichtte de lijkschouwing. De autobestuurder kwam met de schrik vrij. Zijn voertuig was behoorlijk beschadigd. Het ongeluk gebeurde niet zo ver van de bebouwde kom, waar een maximum snelheid van 80 km toegestaan is. Naar aanleiding van dit ongeluk heeft het gemeentebestuur besloten de beplanting, waarin een door loopje gemaakt was, weer dicht te maken. Eventueel wordt ook prikkeldraad toegepast om te voorkomen dat er weer pogingen gedaan worden om een gat te maken voor het oversteken vaa de Provinciale weg. Voor uw kerstinkopen van: 020Verse groenten en fruit uit binnenen buiten land, fijne vleeswaren, delicatessen en verse sa lades, Hollandse en bui tenlandse kaas, vers am bachtelijk brood en ge bak, benevens een keur van specialiteiten, naar FRUT0 VERSMARKT PRIEM E. VAN TUYN TANDARTS Nieuwe ziekte bij honden Abonnement 1980 ORGELS IN THOLEN VERSPUY ZN Molenstraat Poortvliet Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. .Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. In de laatste Thoolse raadsvergadering van 1979 noemde wethouder Moerland zowel de vraagstelling vanuit de raad als het Eendrachtbode-commentaar van vorige week over het aantrekken van twee ambtenaren, een misverstand. Om het daarop maar te houden, zal nu niet verder te diep worden gegraven. Er wordt al te vlug uit gedistilleerd, dat we altijd graag het laatste woord willen hebben. Zelfs al vielen er in de aloude zaal van Jaeoba van Beieren woorden als 'opruiend'. Men kan in Kerststem ming onthouden of vergeven. Het mis verstand lijkt ons in elk geval tweezijdig. Het enige wat door ons in het vorig commentaar werd bedoeld, was, in het algemeen nog weer eens benadrukken, dat samenvoegingen, fusies of dergelijke mode-grootheden uit de zestiger/zpven- tiger jaren, lang niet altijd het gewenste, zeker niet steeds het voordeligste zijn. Er is van onze kant geen weerstand, dat anderen daar heel anders over mogen denken. Uiteraard is ons -dat wil zeggen de Thoolse bevolking -ook tegen een democratische meerderheid, herinde ling opgelegd. Maar in dat geval besliste het parlement. Mogen we daar dan toch telkens niet op wijzen? Tot lering - naar onze mening - voor een toekomstige ge neratie. Wel, dat was de enige doelstel ling van dat commentaar. Als men zoiets terugbrengt tot de eigen regio, waar uiteraard wel eens dezelfde argumenten als bestuurskracht, doelmatig werken en wat dies meer zij worden gebezigd als dat in de kraam te pas komt, is niet onze zorg. De toch wat heftige reactie op het gewraakte commentaar toonde ons op- niemw, dat in de wandelgangen politici wel eens gelijk kunnen hebben, dat het land meer geregeerd wordt door ambte naren dan door politici. Wel, dan was dat commentaar zeker bedoeld als een lering voor de door ons blijvend en vo lop gewaardeerde, democratische poli tieke partijen. aI* VVVVV 28 December verschijnt de oudejaars krant van de E.B. Zorg tijdig voor op gave van berichten en advertenties: voor de kerstdagen. Familieberichten tot donderdagochtend 27 december 10.00 uur. In verband met het uitvallen van verschillende werkdagen, verschijnt er donderdag 3 januari geen E.B. De eerste E.B. in 1980 komt op donderdag 10 ja nuari. Bij De Schelde treft u het niet alleen met een buiten gewoon brede keuze in stenen en dakpannen, maar profiteert u ook van de vriendelijke prijzen, 'n Bezoek aan de showroom is beslist de moeite waard! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (016401 36910 Advertentie IM CAROLINE DRIVE INN SHOW met d.j. Peter de Vries, bekend van live uitzendingen van Radio Caroline en d.j. Urbanus speciaal voor de HARDROCK. DELTA DISCO SHOW met d.j. Rob Hudson bekend van Radio Mi-Amigo en Radio Caroline en d.j. Ab de Keijzer. ZENDSCHIP M.V. MI-AMIGO DRIVE INN SHOW met het ge luid van Radio Caroline., d.j. Urbanus HARDROCK, d.j. Erik el loungo disco. Ie KERSTDAG de gehele dag geopend. OUD VOSSEMEER Philadelphia Tholen/Sint-Philipsland, de oudervereniging van Geestelijk Ge handicapte kinderen, heeft als een der eersten kerstfeest gevierd in de Wingerd te Tholen. Zeventig ouders, en andere familieleden met gehandicapten waren aanwezig op woensdagavond 12 decem ber. Voorzitter ds. L. Wüllschleger ver telde na de schriftlezing het kerstverhaal. Dit werd door Arna Hage door middel van tekeningen nader toegelicht. Aan de hand van deze tekeningen werd zelfs een kerstliedje geleerd en gezongen. Arna Hage vertelde ook een móói kerstver haal. Het geheel werd afgewisseld met zang, waarbij mevr. Hage voor de orgel begeleiding zorgde. Tijdens de pauze was er koffie met een gratis versnapering, aangeboden door banketfabriek de Waal. Philadelphia kan terugzien op een zeer geslaagde kerstavond, die met dankge bed en het zingen van 'Ere zij God' be sloten werd. "We moeten het eerlijk bekennen, de af gelopen vier jaar hebben de Fliplanders geluk gehad. Bijna al het onroerend goed was ondergetaxeerd. Nu is er uitgegaan van 85% van de economische waarde". SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman wist zelf maar al te goed hoe hij geboft had met de onroerend goedbelasting (OGB). Zijn eigen huis was maar op 28.000 gulden getaxeerd en nu bij de hertaxatie op 59 mille, terwijl het vol gens Den Engelsman werkelijk wel 65.000 gulden waard is. Dat kwam woensdagavond naar voren in de gemeenteraad van Sint-Philips- land bij de vaststelling van nieuwe ta rieven voor de OGB na de hertaxatie. De raad ging unaniem accoord met ver laging van het tarief per 3000 gulden onroerend goed van 7,70 naar 4,38 voor de zakelijk gerechtigde (de eige naar) en van 5,20 naar 2,92 voor de gebruiker (huurder). Totaal brengt dat 116.600 gulden op in 1980. Hoewel er tegen het voorstel in feite geen bezwaren bleken te zijn, gooiden de raadsleden A.A. Rijstenbil en J. de Jager een heleboel cijfers op tafel, waarvoor alleen de burgemeester maar belangstelling leek te hebben. De raadsvoorzitter was nog volop in discus sie met De Jager, toen raadslid P. van Hekken al lang zin had in een boneltje. Bij de invoering van de OGB vond er per 1 januari 1975 een eerste taxatie plaats, waarbij in St. Philipsland 30.290.000 gulden uit de bus kwam. Bij de hertaxatie kwam er onlangs 67.797.000 gulden op papier aan Fli- plands onroerend goed. Daarin zit ook de nieuwbouw sinds 1975 en verbou wingen, maar de waarde van het onroe rend goed is aanzienlijk toegenomen, gaven b en w toe in hun voorstel. Op basis van samengestelde interest ging het om een jaarlijkse waardestijging van 15%. Volgens b en w liggen de vastges telde taxatiewaarden tussen de 70 80% van de handelswaarde bij vrije opleve ring. Op het eerste gezicht lijkt het voorstel van b en w het ei van Columbus,, zei Rijstenbil, maar bij nader inzien toch niet. Hij constateerde een opbrengstver hoging van 19,3% per 1 januari 1980 ten opzichte van 1 januari 1975, wat de burgemeester bevestigde. Rijstenbil had ook drie panden met elkaar vergeleken. Daarbij constateerde hij, dat minder draagkrachtige gezinnen meer moeten gaan betalen en mensen met hogere in komens minder. Als verhogingen kwa men er 66 gulden en 11,90 uit de bus, terwijl de verlaging 185,30 groot was. De burgemeester complimenteerde Rij- stelbil met zijn berekening, maar met het laatste voorbeeld was hij het toch niet eens. Overigens vond de raads voorzitter dat de inkomstenbelasting het beste instrument is om hogere inkomens aan te pakken en da; 'gebeurt ook met het sterk progressief tarief. Raadslid de Jager had ook heel wat tijd aan de OGB besteed. Hij hoopte ook een betere chirurg te zijn, dan de chirurg die collega Den Engelsman aan z'n been Vervolg op pag. 17 Juwelier horloger opticien Grote Kerkstraat 5 Te! 01670 - Steenbergen - 33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM Smidsstraat 1ÖA Poortvliet - 01662-767 (Advertentie I.M.),; (Advertentie LM.) Het is goed tegen de feestdagen te denken aan mensen, die door omstandigheden niet bij hun huisgenoten kunnen zijn. Met name aan hen die opgenomen moesten worden in ziekenhui zen of verpleeginrichtingen. Zo kan een gemeenschap dan een warme groet brengen door middel van een kleine attentie, die voor de persoon van grote waarde is. Hij of zij weet niet vergeten te zijn. Zoals deze groep op de foto, doende met kerststukjes voor de naaste. Goed voorbeeld kan goed doen volgen. zal op woensdag 26 december van 1.00-11.30 uur op Hoogstraat 15 Tholen aanwezig zijn voor acute pijnklachten. Op andere tijden bellen 01645-2388 (AdvertentieJ.M.^ Eind 1977/begin 1978 is voor 't eerst een nieuwe ziekte bij honden waargenomen in verschillende delen van de wereld. Momenteel is deze besmettelijke ziekte ook in Nederland vastgesteld. De ver schijnselen zijn: bloederige, dunne ont lasting, af en toe gepaard gaande met braken. Ondanks snelle hulp, verloopt deze aandoening meestal fataal. De ziekte wordt veroorzaakt door een katteziektevirus (Parvovirus) en is te voorkomen door een enting. De leeftijd Voor de pnting moet tenminste zes a acht weken zijn, aldus dierenarts A. Rinses, (vorige week is door het wegvallen van een regel een volkomen verkeerde in druk ontstaan; er stond dat er voorlopig geen sprake was van een nieuwe bes mettelijke ziekte, maar er moest staan, idat er voorlopig geen sprake was van een panieksituatie in verband met het voorkomen van een nieuwe besmette lijke ziekte). In het kerstnummer 1979 0 Friezen weerden zich lang tegen chr. overheersing 0 Misverstand 0 Er waren meer ambtenaren nodig 0 Glas-haast bij dames-raadsleden 0 Burgemeester Remery overleden 0 Gemeentewerken Tholen nu cen traal gehuisvest 0 Asselbergs en de Zeeuwen i 0 Vanavond commissie R.O. 0 Nieuwe bestuursleden Welzijn- sorgaan 0 Twee dodelijke verkeersongeval len 0 Een op de vier auto's niet afge sloten 0 In St. Philipsland werd opnieuw getaxeerd en dat kost de porte monnee 0 Sinterklaaspuzzel prijswinnaars 0 Rampenregeling Schelde-Rijnka- naal 0 St. Philipsland geeft voorkeur aan eigen schoolbegeleiding boven het RPCZ 0 Nieuwe straatnamen in Nieuw- Vossemeer 0 Wat een verscheidenheid aan lief en leed in die ene week voor kerst 0 THUIS MET DE KERST: 'EN ZIJ GINGEN ALLEN OM BESCHREVEN TE WORDEN, EEN IEGELIJK NAAR ZIJN EIGEN STAD' - LUCAS 2:3 0 Dit nummer bestaat uit 20 pagi na's Per 1 januari a.s. zit er ook BTW op kranten, die tot nu toe vrijgesteld waren van deze omzetbelasting. Dat betekent daarom een verhoging van 4%, terwijl daarnaast nog eens de papier-, techni sche- en PTT-kosten met percentages tot 12% stijgen. Verhoging van de abonne mentsprijzen (en advertentieprijzen) is daarom onvermijdelijk. Bezorgabonnees gaan 26,50 per jaar betalen of 13,50 per halfjaar. Posta- bonneesj 33,50 per jaar. Wij nemen graag aan, dat de abonnees die een machtiging tot automatische overschrijving hebben gegeven, ermee instemmen dat in 1980 de nieuwe prijs werdt berekend; voor de postabonnees uitsluitend per jaar. Bezorgabonnees die nog geen machti ging hebben ingevuld, kunnen die straks van de bezorger krijgen om voortaan ook van deze gemakkeljke betalings methode gebruik te maken. U blijft zelf baas over uw geld, maar u maakt het uzelf en de bezorger wel gemakkelijker. Bovendien bent u met een jaarbetaling nog goedkoper uit ook. v.a. 595.- 39,— per maand. Kerstprijzen-cadeau 10-40% KORTING op enkele or gels. Aanbieding als nieuw. Solina's - Eminents - Johannus - Cosmovox - Farfiga's - Ahlborns. Keuze 5 zaken 300 stuks. Gitaren v.a75,— Verder alle muziekinstrumenten, bladmuziek. De grootst gesorteerde muziek- zaak van de eilanden. Adviseur-organist Paul Heijboer. Vrijdagavond koopavond. Andere avonden op afspraak. Hoogstraat 20-22 THOLEN Tel. 01660-3775 Na 18 uur 2328 Ook in Barendrecht, 2x Zwijn- drecht en Middelharnis. WOIMIIMGINRICHTI IMG - -j J|j| '1' _JL Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1