M^hilipslahd In het jaar 496 kwam het christendom in ons land Vervolg plaatselijk tiieuws Taxatie onroerend goed soms meer dan verdubbeld Prijzen Sinterklaas-puzzel Donderdag 20 december 1979 EENDRACHTBODE 17 -«nHlkVlW SINI Geslaagd Sint Maartensdijk Afscheid politieman Kerstfeest zondagsschool Scherpenisse Kerstzangdienst BAZAR Bazar S.P.S. Poortvliet Kerstviering Eevlietschool Activiteiten bejaarden BAZAR Derde leerkracht niet in gevaar Sint— Philipsland Gezamenlijke kerstavond Nieuwe ouderling Vrijdag bloed geven Waterbeheersing noodzaak Wethouder Kosten in 't ziekenhuis DJS.V.F. Herdenking J. Neele Te hard rijden in Lageweg VAKANTIE H.W. KRAMER Verkoop woning Opnamecommissie bejaarden Onderhoud begraafplaats Wateroverlast Mosselkreekstraat Nieuw- Vossemeer Dokter Vermetstraat Uitbreiding kleedruimten 'de Danen' TAALPRAATJE Hond Bezwaren Noodzakelijk Ouderen Duizend gulden boete voor dodelijk ongeluk Weer prijs voor Kees de Rijke I nwifi/r STAVENISSE iWSSEMtER WRTVLltf v MM JACOBAROLDFR Tina de Vos is bij de stichting Haarlem te Rotterdam geslaagd voor coupeuse. De reserve wachtmeester le klas MJ. Wesdorp, J. v. Be-ierenstraat nr. 21 nam vrijdag tijdens een bindingsavond in de "Tolrust" te Poortvliet afscheid van het Korps Rijkspolitie Groep Tholen. Door de adjudant A.W. van Zweden werd hem een dankbetuiging en een onder scheiding van de Minister van Justitie uitgereikt voor 30 jaar trouwe dienst. Het kerstfeest van de zondagsschool der hervormde gemeente Rehoboth wordt gevierd op de le Kerstdag, 's avonds om zeven uur in de Rehobothkerk. Niet al leen de ouders van de zondagsschool kinderen worden dan verwacht, maar alle belangstellenden zijn van harte welkom. Zaterdagavond om half acht wordt er in de N.H. Kerk een kerstzangdienst ge houden m.m.v. het kerk- en jeugdkoor o.l.v. J. Wesdorp. De medidatie wordt verzorgd door ds. D.J. Budding. Op vrijdag 28 december en za terdag 29 december a.s. houdt "S.P.S." een grootse BAZAR! Bestuur, Jeugd en Aktiviteiten- kommissie organiseren deze ba zar vanwege gedeeltelijke finan ciering voor een nieuw te bouwen kleedruimte voor de Jeugdafde ling. De BAZAR wordt gehouden in het "HOLLAND HUIS", Laban .Deurlostraat te Schemenisse. Op vrijdag bent U vanaf 18.00 uur hartelijk welkom en op za terdag vanaf 14.00 uur. De sluiting op beide dagen is om 23.00 uur. WAT VINDT U OP ONZE BA ZAR? Rad van Avontuur met unieke prijzen Schiettent Ballengooien Grabbelton Enveloppentrekken met waar devolle prijzen Ringengooien Koekslaan Visspel Spijkerbalk, pijltjesgooien, dubbeltjeswerpen Foto raadspel Dit alles is zeker de moeite waard eens een kijkje te komen nemen op onze bazar. Tot ziens op de Bazar het bestuur S.P.S. (Advertentie I.M.) Op vrijdag 28 en zaterdag 29 december houdt S.P.S. in het Holland Huis een grootse bazar. Na realisering van de kantine, kleedgebouw en de wedstrijd verlichting op het sportcomplex aan de Deestraat te Poortvliet, organiseert het bestuur in samenwerking met deijeugd- en aktiviteitencommissie een bazar ter gedeeltelijke financiering voor een nieuw te bouwen kleedruimte voor de jeugdafdeling. Deze bouw is hard nodig daar er momenteel een groot tekort is aan kleedruimte. Op vrijdag 28 decem ber is iedereen hartelijk welkom vanaf 18.00 uur en op zaterdag 29 december vanaf 14.00 uur. De sluiting op beide dagen is om 23.00 uur. Op deze bazar vindt u het rad van avontuur met waar devolle prijzen, een schiettent, ballen gooien, grabbelton voor de kleintjes, enveloppentrekken, ringgooien, koek slaan, ringengooien, visspel, foto raads el, spijkerbalk. Bij al deze stands zijn bijzonder mooie en waardevolle prijzen in de wacht te slepen. Kortom het is ze ker de moeite waard een kijkje te komen nemen op deze bazar. De leerlingen van de O.L.S. de Eevliet hebben maandagavond samen met hun ouders en enkele grootouders de jaar lijkse kerstviering gehouden. Leerlingen uit alle klassen voerden een kerstspel op. Na de pauze las mevr. Hoek een kerst verhaal voor. Mej. Steketee en dhr. v.d. Boogaard zorgden voor de muzikale begeleiding. Het bestuur van de Bond voor Ouderen organiseerde op 4 december een Sinter klaasmiddag en op 10 december een Kerstmiddag, waaraan een uitstekend verzorgde koffietafel was verbonden. Het zangkoor uit Huize, "Ten Anker" vulde de avond met kerstliederen, wat goed in de smaak viel. Men was vol lof. Er warén 79 mensen aanwezig. Op vrijdag 28 december en za terdag 29 december a.s. houdt "S.P.S." een grootse BAZAR! Bestuur, Jeugd en Aktiviteiten- kommissie organiseren deze ba zar vanwege gedeeltelijke finan ciering voor een nieuw te bouwen kleedruimte voor de Jeugdafde ling. De BAZAR wordt gehouden in het "HOLLAND HUIS", Laban Deurlostraat te Scherpenisse. Op vrijdag bent U vanaf 18.00 uur hartelijk welkom en op za terdag vanaf 14.00 uur. De sluiting op beide dagen is om 23.00 uur. WAT VINDT U OP ONZE BA ZAR? Rad van Avontuur met unieke prijzen Schiettent Ballengooien Grabbelton Enveloppentrekken met waar devolle prijzen Ringengooien Koekslaan Visspel Spijkerbalk, pijltjesgooien, dubbeltjeswerpen Foto raadspel Dit alles is zeker de moeite waard eens een kijkje te komen nemen op onze bazar. Tot ziens op de Bazar het bestuur S.P.S. (Advertentie I.M.) Het belangstellingspercentage voor de chr. lagere school is de laatste jaren sterk gestegen, schrijven b en w in hun on- derwijsprognoSes voor 1980 en verdér. Een 57% van de kinderen gaat naar de chr. school, 43% naar de O.L.S. Deze omstandigheid gekoppeld aan een ster ke verlaging van de leerlingenschaal voor kleine lagere scholen, leiden ertoe dat de chr. school gedurende de eerst komende vijf jaar, Vier lokalen nodig heeft. In de juniraad is voorgesteld aan de gemeenteraad dit vierde lokaal te stichten. In welke vorm de bouw zal plaatsvinden, is mede afhankelijk van de goedkeuring van het ministerie. Om dat het ook hier slechts een tijdelijke behoefte betreft, noemen b en w het waarschijnlijk, dat het ministerie ook hier slechts een noodlokaal zal vergoe den. Bij de O.L.S. komt de derde leer kracht de eerstkomende jaren niet in gevaar,,zoals sombere voorspellingen in het" voorafgaande jaar deden vermoe den. Een sterke verlaging van de leer lingenschaal is hier mede debet aan. Momenteel heeft de O.L.S. 63 leerlingen en drie leerkrachten, wat volgens de prognose na een lichte stijging tot 66 in 1983/84 tenslotte zal dalen tot 61 in 1984/85. De chr. school heeft nu 99 leerlingen en vier leerkrachten, wat zal dalen tot 83 leerlingen en drie leer krachten in 1984/85. Het aantal ge boorten laat een daling zien van 33 in 1972, via 29 in 1973, 25 in 1974, 29 in 1975, 25 in 1976, 17 in 1977 tot 19 in 1978. Ook dit jaar wordt er weer een kerstuit voering gegeven door de muziekvereni ging Concordia o.l.v. C. Rombouts, de chr. gem. zangvereniging Maranatha o.l.v. Den Braber en de chr. gem. zang vereniging Crescendo uit Anna Jacoba- polder o.l.v. L.M. van Dijke. Organist is Sam Everaers. Wethouder L. Walpot zal deze avond openen en sluiten, terwijl ds. A.B. Cysouw de meditatie verzorgt. Ge zien het programma belooft dit van avond om half acht in de Wimpel een mooie kerstavond te worden. Iedereen is van harte welkom. Dhr. H.C. den Haan is met 27 stemmen gekozen in de vacature van ouderling M. Moerland. Dhr. A. Verstrate kreeg 3 stemmen. Vrijdagavond kunt u in de bovenzaal van de Druiventros bloed geven. Het afdelingsbestuur van het Rode Kruis heeft in samenwerking met de bloed transfusiedienst uit Amsterdam weer een donoravond georganiseerd. Er is een grote behoefte aan bloedplasma, zodat er hopelijk vele inwoners een bijdrage leveren om de nood te helpen lenigen. Gezonden van 18 tot 65 kom maakt, dat het wordt een grote som vat daarom een beetje moed u weet reeds, het doel is goed. Door een halve liter bloed te geven, redt u misschien een jong leven. De leden van de Afdelingen van Z.L.M. en C.B.T.B. kwamen op maandag 10 december in hotel "Dc Druiventros" bijeen om voorlichting te ontvangen over de kernvraag "Kunnen we de structuur van de landbouw op St. Phi lipsland verbeteren door zoet water en ruilverkaveling"? De vergadering stond onder leiding van Z.L.M.-voorzitter A A. Rijstenbil, die naast de inleiders ook welkom kon heten burgemeester G. van den Berg en vertegenwoordigers van het Waterschap Tholen. De eerste inleider was Ir. W.A. van Meegen van het Consulentschap Lan dinrichting, die een uitleg gaf over de werking van en de mogelijkheden bij een ruilverkaveling. In verband hiermee kwam het punt waterbeheersing aan de orde en vooral de inlaat van zoet water. Uit onderzoek is namelijk gebleken dat verhoging van de grondwaterstand ver betering in de structuur kan brengen. Tweede inleider was de heer J. Markus- se, hoofd van de Sociaal Economische Voorlichting van de Z.L.M., die de ver schillende mogelijkheden van uitvoe ring van een ruilverkaveling besprak aan de hand van praktijkvoorbeelden. Uit de hierop volgende bespreking kwam duidelijk naar voren dat er wat gedaan moet" worden aan de waterbe heersing en deze vergadering zal zeker een vervolg hebben. Wethouder Abr. Kosten is zaterdag op genomen in het St. Fransiscusziekenhuis in Roosendaal met een acute blindedar montsteking. Bij de operatie bleek ook de dikke darm reeds ontstoken te zijn. Naar omstandigheden maakt dhr. Kos ten het goed. De opname zal naar ver wachting anderhalve week duren. Schaakuitslagen D.S.V.F. 13 december junioren: Jac. de Reus - R. Breeman 0-1, F. Nijpels - P. v.d. Gouwe 1-0, R. Nijpels - Anja Fontijne 1-0, L. v,d. Wal - Cor Fontijne 'A - 'A, E. Hage - M. Verkere 0-1, A. Beurkens - R. Vermaas 0-1. Senioren: H. Nijpels - J. Walpot 0-1, H. Wagemaker - M. Faasse 1-0, f. van Ou denaarde - P. Reijngoudt 1-0. De gemeenteraad heeft woensdagavond 12 december met enkele ogenblikken stilte dhr. J. Neele herdacht, die op 5 december op 85-jarige leeftijd overleed. De burgemeester bracht naar voren, dat dhr. Neele op sociaal en politiek gebied een belangrijke voortrekkersrol heeft vervuld. Hij was oprichter van de Chr. arbeiderspartij en van 20 juli 1945 tot 30 augustus 1946 lid van de noodgemeen- teraad. In allerlei facetten van de sa menleving heeft hij zich verdienstelijk gemaakt. Dhr. Neele heeft veel bete kend voor St. Philipsland, aldus burge meester v.d. Berg. In de Lageweg van en naar het werkei- land voor de Philipsdam wordt er erg fors gereden, zo gaf burgemeester G. van den Berg in de raadsvergadering toe, naaf aanleiding van klachten van inwoners. Regelmatig zal er op onregel matige tijden gecontroleerd worden. De politie heeft reeds snelheidscontroles uitgevoerd en we hopen dat het preven tief werkt, anders maken we ons toch zorgen over ongelukken. De aannemers zullen ook ingelicht worden, aldus de burgemeester. Raadslid J. de Jager noemde zelfs een snelheid van 100 km. Hij wees verder op een onoverzichtelijke situatie bij de landbouwer Vogelaar. Voor zijn uitrit zou een maximum snel heid van 50 in plaats van 80 km moeten gelden. De raad voelde echter voor zo'n beperkte snelheid op de totale Lageweg. Burgemeester v.d. Berg zegde toe, dat te zullen bepleiten bij het waterschap. Wij zijn met van 24 december t/m 1 januari. Drogisterij en Schoenhandel Voorstraat 18 Sint Philipsland (Advertentie I.M.) "Fontöijne heeft een berg geluk, maar 't is hem van harte gegund, 't Is echter de laatste, want nu moet je er vijf jaar wo nen". Raadslid L. den Engelsman zei dat woensdagavond in de gemeenteraad bij de behandeling van het voorstel om de woningwetwoning Beatrixstraat 8 voor 34.606 gulden te verkopen aan dhr. M.P. Fontijne. De prijs is vastgesteld door het Ministerie van Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening. De raad besloot dhr. P. Celuk in de Julianastraat gemeentegarantie te geven voor betaling van rente en aflossing van zijn woning bouwlening. Naar aanleiding van klachten over de opnamecommissie voor bejaardente huizen (de zogenaamde artikel 6 com missie) zal een bespreking plaatsvinden met b en w. Volgens de burgemeester spitsen de klachten zich op Flipland toe. De gemeenten op Schouwen-Duiveland hebben er minder problemen mee. De opnamecommissie komt nu naar Flip land om de moeilijkheden te bespreken. Daarbij zal ook directeur Koelman van het bejaardentehuis de Vossemeren aanwezig zijn. Raadslid L. den Engels man: 't Is misschien een beetje brutaal, maar mogen de fractievoorzitters er ook bij zijn? De burgemeester had daar geen moeite mee. "Dan ziet men dat het ons hoog zit", zei de raadsvoorzitter. Met het verbeteren van de oude be graafplaats is helaas nog niet begonnen, zei burgemeester G. van den Berg, op vragen van raadslid A.A. Rijstenbil. Dit werk wordt met rijkssubsidie uitgevoerd ter stimulering van de werkgelegenheid. Er zouden drie werklozen elk veertien weken kunnen werken. Toen er drie door het arbeidsbureau waren aange wezen, kwam er maar 1. Een tweede had inmiddels ander werk gevonden en een derde was ziek. Wanneer de ene man was begonnen, had de gemeente de rest moeten bijbetalen. Daarom wordt nu gewacht, totdat het arbeidsbureau weer drie werklozen gevonden heeft voor dit zogenaamde E- project. De gemeenteraad heeft op de hoogste voorrang aangedrongen om de watero verlast in de Mosselkreekstraat nu ein delijk eens op te lossen, 't Is een erger lijke toestand, vond raadslid L. den En gelsman. Pas is er nog bij een van de bewoners 10.000 liter water van onder zijn huis gepompt. "We kunnen naar de maan, maar dit rioleringsprobleem kunnen we niet oplossen", zei de burge meester. "We zijn er al 6 !A jaar over bezig, maar ik zie er geen kop en geen staart meer aan. We zouden maar een ingenieursbureau moeten inschakelen, 't Mag best wat kosten", zei de burge meester. Wethouder L. Walpot had een 'knik' in de riolering geconstateerd, maar de goede oplossing wist hij ook direct nog niet. Raadslid C. den Braber: "Ik zit al jaren in 't riool te Rotterdam. Je hoeft me niks te vertellen". Hoewel het nog lachen, gieren, brullen was over dit onderwerp, nam de raad het pro bleem toch bijzonder serieus. Men vond, dat er niet gewacht kan worden totdat de totale riolering onder de loep genomen wordt. De Mosselkreekstraat dient eerst aangepakt te worden. Naar de familie Vermet, die van 1898 tot 1970 met veel toewijding de medische praktijk in Nieuw-Vossemeer heeft uit geoefend, wordt een straat genoemd in de nieuwbouwwijk Boerengors. Dokter Vermet bleek dit voorstel van b en w zeer op prijs te stellen. Hij zag in de naamgeving ook een eerbetoon voor zijn broer Piet en zijn vader. Verder komt er ook een Majoor Burkestraat. Majoor Burke, de Canadese bevrijder van Nieuw-Vossemeer, heeft eveneens veel betekend voor de gemeenschap. Er worden met hem nog goede contacten onderhouden en jaarlijks wordt er gere den om de Majoor Burke beker. Dhr. Burke liet weten, zeer ingenomen te zijn met de straatnaamaanduiding. In het bestemmingsplan Boerengors werden eerder al de straatnamen Schrooike en Kees van de Sandestraat aangegeven. Op het sportveld 'De Danen' worden de kleedruimten uitgebreid nu de huidige accommodatie voor de vijftien elftallen van de voetbalvereniging N.V.S. onvol doende is. De gemeenteraad trok 40.000 gulden uit voor de bouw van twee klee druimten met douches en twee scheids rechterkamers. De jaarlijkse last is 4900 gulden gedurende dertig jaar. De totale kosten worden geraamd op 101.720 gul den waarvan circa veertig mille mate riaalkosten, honorarium en toezicht. Nu de mogelijkheid^anwezig is om bij het werkvoorzieningsschap te Roosendaal de bouw in W.S.W.-verband uit te voe ren, kan er ruim 60.000 gulden worden bespaard. Niet alleen het financiële voordeel, maar ook het gelijktijdig mo gelijk maken van zinvolle arbeid heeft het gemeentebestuur met beide handen aangegrepen. Behalve de aap komt ook de hond in veel spreekwoorden, zegswijzen en ver gelijkingen voor. Enkele minder beken de willen we nader bekijken. Er zijn meer hondjes die Fik heten (ook Bloem): Door overeenkomst in naam kan men gemakkkelijk worden misleid. Het kan de oorzaak zijn, dat de ver keerde persoon van iets wordt beticht, de schuld krijgt van iets waaraan hij part noch deel heeft. Het maken als Jochems hond: Het hoe langer hoe erger maken. De hond laten hinken" Gezegd van be zigheden of gewoonten, die onaangena me gevolgen met zich meebrengen, o.a. bij drankmisbruik. De %ond hinkt met hem: Hij is er slecht aan toe. Het is mis met hem. In vergelijkingen: Zo ziek als een hond. Zo dartel als een (jonge) hond. Ik ben zo verkouden als een hond. Hij heeft een leven als een hond. Deze vergelijking staat in verband met de slechte behandeling, die sommige hon- BEKERING PAS IN ZEVENDE EEUW REEDS honderden jaren had het christelijk geloof in zuid-Europa wortel geschoten, toen de lage landen aan de Noordzee nog een bastion van het heidendom vormden. Pas circa zes eeuwen na Christus' geboorte werden in ons land toen nog onderdeel van het machtige Frankische rijk, de eerste pogingen tot bekering gedaan. Staatkundige ont wikkelingen speelden hier heel evident mee. Wij moeten hiertoe teruggaan tot het jaar 496. In dat jaar werd de grondslag voor onze kerstening gelegd. FRIEZEN VERZETTEN ZICH 'T LANGST TEGEN BEKERING CLOVIS, koning der Franken, was in een verwoede veldslag gewikkeld met de Alemanen, die langs de Rijn woon den. In de kerstnacht van het jaar 496, toen de strijd op zijn hevigst was, had Clovis al zijn zelfvertrouwen verloren en in zijn diepste vertwijfeling her innerde hij zich de God der christenen, tot wie zijn gemalin Clotilde zich reeds had bekeerd. Clovis besloot toen dat zijn Frankische staat een christelijk rijk zou moeten worden. Bovengenoemde gebeurtenis heeft de grondslag gelegd voor de verbreiding van het christendom naar het noor den, die onder Clovis' latere op volgers, onder wie Pepijn en Karei Martel zou plaatsvinden. Het waren overigens niet de koning en zijn strijders, die het geloof hier brachten, maar de predikers, die onder hun be scherming stonden. Hun grootste vijand vonden zij in de Friese koning Radboud, die zich met hand en tand verzette tegen de veroveringszucht van de Franken. Toen Pepijn bij Wijk bij Duurstede de Friese vorst verslagen had, wees hij de benedictijner monnik Willibrord (om streeks 658 in Northumbrië geboren) aan om Friesland te kerstenen. Door zijn zachtmoedigheid en zijn verkon diging van het Evangelie won hij vele mensen voor het christelijk geloof. BONIFACIUS NA de dood van Pepijn (714) dreigde een ommekeer. Koning Radboud kwam andermaal in opstand tegen de Franken om zijn verloren gebied te heroveren. Kerken werden verwoest en alles wat christelijk was uitgeroeid. Willibrord moest vluchten. Pepijns opvolger, Karei Martel, beter bekend als Karei de Grote, was de man die het Frankische rijk weer tot eenheid bracht. Hij liet Willibrord terugkeren, die doorging met zijn be keringswerk, totdat hij in het jaar 739 stierf.Tweede grote apostel in de lage landen was de 22 jaar jongere Boni- facius, eveneens een benedictijn. Hij werkte jaren onder leiding van Willi brord. Ook Duitsland behoorde tot zijn missiegebied. Bonifacius werkte onder meer in Hessen, Beieren en Thüringen. Te Fulda stichtte hij een abdij. Op vergevorderde leeftijd voelde Bo nifacius wederom de drang in zich opkomen het geloof te verkondigen in het Friese gebied. Met een aantal gezellen begaf hij zich naar Dokkum en aanvankelijk had hij succes. Maar vele Friezen hielden nochtans kramp achtig vast aan de goden hunner voorvaderen en zagen de benedictij ner monnik als een geduchte bedrei gervan hun zekerheden. Dit leidde tot een overval op het kamp van Boni facius. Zonder vorm van proces wer den de monnik en zijn volgelingen ge dood, een van de meest legendarische moorden uit onze vaderlandse ge schiedenis. De christen-Friezen namen direct op bloedige wijze wraak en wisten de lichamen van de vermoorden te be machtigen. Het stoffelijk overschot van Bonifacius werd in de door hemzelf gestichte abdij te Fulda bij gezet. VOORTZETTING HET pionierswerk van de twee bene dictijner monniken werd echter voort gezet. Van de apostel Wulfran, die tezamen met de benedictijn Adelbert in West-Friesland, de huidige kop van Noord-Holland werkte, wordt verteld dat het hem bijna gelukte de Friese koning Radboud op zijn oude dag nog tot het christendom te bekeren. De legende wil dat de koppige potentaat op het laatste moment zijn voet uit het doopvont terugtrok. De apostel Adelbert, met wie Wulfran samenwerkte, had Willibrord als dia ken vergezeld. Hij werkte later in Ken- nermerland, waar hij later werd be graven in de oude Frankische burcht te Egmond. Hij werd de apostel der Westfriezen genoemd. Een van de mannen van het eerste christelijke uur was de apostel Le- buinus, de grote prediker in Overijssel. De stad Deventer was zijn centrum, van waaruit hij zijn bekeringswerk bedreef. Zo begon,de kerstening van ons land pas in de zevende eeuw en het heeft nog geruime tijd geduurd alvorens van een christelijk Nederland sprake was. De strijd van de Friezen tegen het christelijk geloof, waardoor de kerste ning van ons land zo lang heeft geduurd, moet niet in de eerste plaats gezien worden als een afkeer tegen het christelijk geloof als zodanig. Hun afweer richtte zich in feite tegen de Frankische veroveraars. Hun strijd om onafhankelijkheid bracht volgens hun primitieve opvattingen tevens een strijd tegen het christendom met zich mee. Opvallend is tenslotte dat bijna alle predikers Angelsaksen waren en dat we bijna geen Frankische predikers aantreffen. (Nadruk verboden) i» 'Vr. den moeten ondergaan. De honden lus ten er geen brood van: Het is zo smerig en vuil, dat zelfs de honden er hun neus voor optrekken. Van het hondje (de hond) gebeten zijn: Gezegd van iemand die trots of ingebeeld is. Enkele oude zegswijzen luiden: Het ziet eruit of het uit de hond zijn aars komt: Iets dat er erg verfrommeld, verfomfaaid of bezoedeld uitziet. Wat hond is moet benen kluiven: Dat betekende vroeger,: een onderge schikte moet zich voegen naar wat zijn positie meebrengt. Wat de hond past, past de ezel niet: Wat de een zich mag veroorloven, wordt de ander kwalijk genomen. Hij is nog slechter dan het haar van de hond: Hij deugt niet. Vervolg van pag. 1 had geopereerd. De Jager vond het voorstel van b en w verwarrend. Aan de hand van cijfers lichtte hij toe, dat b en w de opbrengst van de OGB in de afgelo pen jaren veel te laag geraamd hadden. De werkelijke inkomsten waren nogal wat hoger dan de ramingen. De nieuw bouw moet voortaan betrokken worden in de berekening van de begrotingspost, aldus De Jager. De burgemeester vond, dat het verhaal van het CDA-raadslid niet opging. De begroting wordt al half in het jaar ge maakt. Dan weet je nog niet, hoeveel huizen er in het nieuwe begrotingsjaar klaar komen. Je kunt niet van aannames en meevallers uitgaan, de provincie wil harde gegevens hebben. Gezien de hoogte van de taxaties verwachten we nu wel een aantal beroepen, dus hebben w.e de nodige restricties bij de geraamde OG B-opbrengst, aldus de raadsvoorzit ter. Den Engelsman bracht naar voren, dat sommige ta'xaties honderd procent ver hoogd zijn. Vorige keer waren er 30 tot 40 bezwaren en die verwachtte hij nu ook zeker wel. Met het voorstel van b en w had de SGP-fractie echter niet bij zonder veel moeite. De burgemeester zei, dat er nu om een reële taxatie gevraagd is. In 1975 zijn er huizen getaxeeerd voor bedragen, waarvoor je maar een garage kan bou wen. De mensen in vooroorlogse wo ningen kwamen veel te laag uit, de nieuwbouw hoger. Een aantal jaren hebben de mensen bijzonder geboft, maar nu verwachten we veel klachten. Toch zitten we nog op een goedkoopste eiland, wan/t 12-13 guld n is heel ge woon en St. Philipsland gaat nu ver te rug van 12,90 naar 7,30 per 3000 gulden economische waarde. De Jager bleef erbij, dat de te lage ra ming van de OGB-inkomsten vorig jaar hadden geleid tot een verhoging van 13%. Als de nieuwbouw regelmatig meegenomen was, dan was er geen waardestijging nodig, zei het CDA- raadslid. De burgemeester achtte een begroting met een post onvoorzien van 35 mille beslist noodzakelijk. Hij wees op de verbetering van de riolering en de in richtingskosten van de scholen, wat 18.700 gulden kapitaalslasten vergt. Vermoedelijk zullen voor twee ambte naren verhuiskosten moeten worden betaald, terwijl ook de vervoerskosten voor de kinderen naar scholen buiten de gemeente aanzienlijk stijgen. We wer ken zuinig en we hebben zelf ook al een paar noodzakelijke voorzieningen ge schrapt, maar deze OGB-opbrengst, ge baseerd op de laatste taxatie, is noodza kelijk, aldus de burgemeester. Wethou der A. Kosten vulde nog aan, dat ook een bibliotheekruimte en een peuter speelzaal geld zullen vergen. De raads voorzitter was zich bewust van de stij ging van de taxaties (pandjes van 10 mille zijn nu 35 mille waard en ook ver bouwingen tikken flink door), maar als de OGB elk jaar met 5% was gestegen, was het tarief in 1979 13,40 geweest.'t Was maar 12,90 zei de burgemeester om aan te tonen, dat in Sint-Philipsland niet teveel geld uit de zakken van de burgers gehaald wordt. Rijstenbil concludeerde, dat zo'n be langrijk OGp-voorstel een volgende keer van meer vergelijkende cijfers voorzien moest zijn, want nu was het te beknopt. Heel wat lezers hebben meege daan aan de Sinterklaas-puzzels. Er kwamen vijfhonderd inzendin gen binnen, zodat we zeker van een succes mogen spreken. Alle deelnemers hartelijk dank voor het meedoen. Iedereen is natuurlijk heel erg benieuwd naar de prijswinnaars, want de opgaven op zich waren zo eenvoudig, dat bijna iedereen al overtuigd kon zijn van een goede oplossing. Oplossing Sinterklaas-kinderpuz zel Wat zou ik krijgen? Het rijmpje luidt: Sinterklaas is in het land; geeft aan elk met gulle hand. 't Is het feest voor groot en klein, want iets geven is erg fijn. "Wat zou ik krijgen?", schreef Marco Hendrikse uit de Molen weg 3 in Oud-Vossemeer op zijn briefkaart en het antwoord is: de eerste prijs, een flipperspel. Veel plezier ermee Marco in de Kerst vakantie. De tweede prijs (een balspel) is voor Corina Scherpenisse, Domi- neeshM of4,— St. Annaland. De derde prijs (een Mini Boys trein) gaat naar Jaap Potappel, Bos 17, Stavenisse. De vierde prijs (een kaart verf) is voor Anton Dake, Anna van Bourgondiëstraat 27, St. Anna land. De vijfde prijs (een lego shirt) komt om de schouders van Caro- la Poot, Wilhelminastraat 18, Scherpenisse. De zesde prijs (een schetsboek) zal vol getekend worden door de elfjarige Jacqueline Suurland uit de Niewkerckestraat 111 te Krabbendijke. D/ zevende prijs (een beker met tandpasta) gaat naar Erna Geluk, Lageweg 9, Sint-Maartensdijk. De achtste prijs (een nek-pen) hangt binnenkort bij AD Poot, Noordstraat 21, Poortvliet. De negende prijs (een boekje voor verjaardagen) is voor de achtjarige Willy v.d. Reest, Hen- gelosestraat 6, Sint-Philipsland. De tiende prijs (een balpen) kan door Werner Tazelaar uit de Kon. Julianastraat 32 uit Tholen gebruikt worden om aan de vol gende puzzel in de Eendrachtbo- de mee te doen. De eerste prijs (fototoestel) gaat naar J.J. Mol-Oosdijk, Deestraat 29, Poortvliet. De tweede prijs (een gezel schapsspel) is voor Joh. de Graaf, Pres. Rooseveltstraat 36, Sint- Maartensdijk. De derde prijs (een eau de colog ne set) komt in handen van E. Baijense, Maria van Vlaanderen- straat 3, Tholen. De vierde prijs (een foto drie hoek) is voor L. Abrahamse, Noordweg 19, Anna Jacobapol- der. De vijfde prijs (kaarsen met ser vetten) -voor mevr. T. Priem-van Dommele, Wilhelminastraat 3, Scherpenisse. De zesde prijs (schuimbad) voor J. den Engelsman, Molendijk 24v Sint-Annaland. De zevende prijs (luxe schenk- kurk) voor A. v.d. Boogaart, Ko- matist 35, Dordrecht. Alle prijswinnaars gefeliciteerd. De prijs krijgt u deze week thuis. Duizend gulden boete en zes maanden niet rijden, waarvan drie maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, was de uitspraak van de Mid delburgse rechtbank tegen de vrachtwa genchauffeur C.V. uit Nieuw Gastel. De officier van Justitie had drieduizend gulden boete en twee jaar niet rijden geëist, voor het veroorzaken van een dodelijk ongeluk op de Nieuwe Postweg bij Tholen, waarbij oktober vorig jaar twee inwoners uit Sint-Maartensdijk om het leven kwamen. Dhr. C.P. de Rijke uit Tholen behaalt niet alleen successen met ploegwedstrij- den, zowel regionaal, provinciaal, lan delijk als internationaal. Ook met de actie "Zeeland-Groenbemestingsland" won hij in de rubriek rode klaver een eerste prijs. Datzelfde resultaat was er bij het Engels raaigras voor M. van Strien uit Anna Jacobapolder. A. Geluk uit Tholen was hier tweede. De prijzen werden uitgereikt door ir. M. Sanders, hoofdingenieur-directeur voor de bedrijfsontwikkeling voor de land bouw in Zeeland. Er waren tachtig deelnemers.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 17