Met publiek spreekrecht vanavond Commissie R.O. 1 op de 4 auto's niet op slot Uitbreiding ambtenaren o.a. voor welzijnsplanning. Culinaire tips van De Oesterschelp Boekennieuws Apocriefen over Christus Donderdag 20 december 1979 EENDRACHTBODE 11 Bouw opslagruimte aan Langeweg St. Annaland Te veel vertraging Uien 32 cent Buitengebied gaat toch al niet vlug Het gaat om een vijfvoudige oppervlakte. Beste wensen Voor 8 tot 14 jarigen De zomer van de rode wolf IJzeren Jan Helden tot het laatste uur Uit controle geparkeerde auto's op Tholen/ F lip land bleek Sleutel in contact St. Philipsland Cursus Pech Onderweg Moeilijkheden Asselberg VRIJWILLIGERS GEVRAAGD VOOR ZEEUWSE JEUGDRAAD Opruiend EB commentaar Het lag anders K0RSTGEBAK WERPT WINTER SCHADUWEN VOORUIT? Nu vanavond, donderdag 20 december, de Commissie Ruimtelijke Ordening een openbare vergadering houdt met de mo gelijkheid voor spreekrecht van het pu bliek (waarvan in de commissie R.O. tot nu toe nog geen gebruik is gemaakt), kan het voor de PvdA-fractie nog een soort hoorzitting betekenen. In die richting werd maandagmiddag op de raadsvergadering gesuggereerd door woordvoerder P. van Schetsen. Dat ge beurde bij het b en w voorstel tot vast stelling van enkele voorbereidingsbe- sluiten voor herziening van bestem mingsplannen. Er waren namelijk een drietal bouwplannen aangevraagd, wel ke in strijd waren met het daar bestaan de bestemmingsplan. Op basis van dat plan moeten b en w dan zo'n bouwaan- vrage afwijzen. Het kollege kan echter ook oordelen, dat de aanvrage in wezen toch niet zo in strijd is met de doelstel ling van zo'n bestemmeningsplan en moet dan wel aan de raad eerst het voorstel doen te willen besluiten, dat herziening van het bestemmingsplan word( voorbereid. Over het algemeen zijn er in dergelijke gevallen niet zoveel bezwaren, dat de bouwvergunningen dan worden geweigerd. In het genoemde voorstel maandagmiddag ging het over de bouw van een garage aan de Mei doornstraat te Sint Maartensdijk, over het bouwen van een winkel-bakkerij aan de Zilverstraat te Oud-Vossemeer en over de bouw van een opslagruimte aan de Langeweg te Sint Annaland. Dit laatste ligt altijd wat moeilijker, omdat het bestemmingsplan 'Buitengebied' hierbij betrokken is en dat is tot dusver nog niet door d Kroon goedgekeurd. De Partij van de Arbeid bleek op zich ook geen overwegende bezwaren te hebben tegen deze bouw-aanvragen, maar toonde zich niet gelukkig met de door b en w gevolgde procedure, nl. het telkens weer hanteren van art. 21 en art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning. Het voorstel bleek tevoren ook niet te zijn voorgelegd aan de Commissie Ruimtelijke Ordening en over dat on derdeel gaat het wel. De heer Van Schetsen bleek weinig behoefte te heb ben om een hele ratteplan op touw te gaan zetten voor de bouw van een gara ge bij of naast een woning, waar daar voor voldoende mogelijkheid is, maar vond met name de bouwaanvrage voor het buitengebied wel waard nader te bekijken. Eigenaren of gebruikers van aangrenzende percelen zullen wel wor den aangeschreven of er geen bezwaren zijn, maar verder weten de burgers daar niets van. Daarom verzocht hij dit ge deelte van het voorstel te willen afvoe ren, om het donderdag (hedenavond) in de Commissie Ruimtelijke Ordening te brengen. Dan kan het nog eens worden bekeken en besproken en in der Janua- ri-raad worden beslist. Burgemeester Baerends antwoordde uit het betoog van de heer Van Schetsen te hebben begrepen, dat hij voor dit ver zoek de gehele bevolking van Sint An naland de kans wil geven daarover van gedachten te wisselen, ondanks dat aangrenzenden zijn aangeschreven en ondanks de al van de H.I.D. verkregen gunstige adviezen. De raadsvoorzitter zag geen kans aan het PvdA verzoek te voldoen zonder een te grote vertraging. Er is recht van inspraak,maar het gaat hier slechts om de bouw van een ruimte voor het opslaan van landbouwwerktui gen en niet om bijvoorbeeld een var- kensmesterij. Dat neemt niet weg, zo vond ook de voorzitter, dat het goed is om het in alle openheid toe te lichten en daartoe ben ik donderdagavond in de Commissie R.O. alsnog bereid. Veiling St. Annaland, 18 december 1979, uien maat 40 opwaarts klasse 2 nl 32,— tot 32,90 per 100 kg. Drielin gen maat 30/40 klasse 2 nl 29,80 tot 30,— aanvoer 95 ton. St. Maartens dijk maat 40 opw. 32,90. De heer L. van Gorsel (VVD) zei toch wat moeite te hebben met de suggestie van Schetsen, vooral omdat het niet om een onwezenlijke zaak gaat, die geheel agrarisch vreemd zou zijn, maar juist om een aanverwant gebouw. Het duurt toch al zo lang, eer men in het buitengebied van de grond kan komen met een bouwaanvrage, nu de beslissing nog steeds bij de Kroon is, dat ik niet verder wil vertragen dan beslist noodzakelijk. Nu er geen twijfel over is, dat het een goede zaak is, die bouw in de Langeweg, zal onze fractie niet tegensputteren. De heer W.C. van Kempen (CDA) zei dat zijn fractie dezelfde mening is toege daan als de heer Van Gorsel. Al zo vaak is deze procedure zo gevolgd, dat onze fractie wel met'dit voorstel kan mee gaan, zonder te betwisten dat het goed is, wanneer die zaken normaal eerst in de Commissie R.O. komen en niet al leen die van het buitengebied. De heer Van Schetsen concludeert uit de discussie toch de noodzaak er zich wat meer in te willen verdiepen. Hij vindt dat er wat te gemakkelijk wordt gewerkt met artikelen 19 en 21. We nemen in dit geval geen voorbereidingsbesluit om allMn die oppervlakte waarop straks wordt gebouwd, maar over het vijfvou dige daarvan. Men kan niet meer terug bij deze inwilliging en dat vergt een be tere verdieping, waarom ik ook liever een normale procedure zou willen vol gen. Hij herinnerde er voorts aan, hoe destijds de Sint Annalandse veiling eveneens verzocht om een aangrenzend perceel, maar daartoe was de raad niet bereid, omdat er niet direct op gebouwd zou worden en men vreesde het dan niet in de hand te kunnen houden. Hier gaat het eveneens om een veel groter opper vlak dan nodig voor de bouw op dit moment. Daarom stelt hij voor het don derdag eerst in de Commissie R.O. te brengen, om vervolgens in de Januari- raad het besluit te nemen. De voorzitter verklaart veel begrip te kunnen opbren gen voor de mening van de heer Van Schetsen, maar het houdt wel vertraging in. De heer Van Schetsen kan zich niet indenken, dat er dit jaar op dat gebied nog veel zal gebeuren en ziet die vertra ging dan ook niet zo zitten. De heer M. van Dijke (SGP) acht wat dhr. van Schetsen voorstelt, niet nodig, aangezien het hier maar gaat om een opslagruimte voor werktuigen. Die hal komt vlakbij een warenhuis (groente- kas), zodat ook het landschap niet wordt verstoord. Daarom ziet hij het nut van dit uitstel niet in. De andere twee fracties hebben zich al eerder in die geest uitge laten, waarom de heer Van Schetsen ook het nut van zijn voorstel niet verder in ziet en het daarom intrekt. Zo krijgt het b en w voorstel alsnog algemene in stemming. Aan het eind van deze laatste raadsver gadering 1979, waarvoor de heer C.A. Rijnberg verhinderd was vanwege zijn verblijf in Canada, dankte de voorzitter allen voor de fijne manier van vergade ren, waarbij op zijn tijd ook wel wat werd gestoeid en er verschillende me ningen waren, maar het toch in dit eerste jaar voor hem een waar genoegen was op Tholen te werken. Tenslotte wenste hij allen en hun gezinnen gezegende kerstdagen en een goede jaarwisseling toe. Met opzet de ondertitelimg van het boekwerkje van Ernst Ott "Spelend pienter worden". Dan weet men ten minste met welke leeftijd men in dit boekwerkje van doen heeft. Veelal ont breekt er dat aan bij lektuur voor jeug digen. Uitgeverij Luitingh b.v. te Laren Van Morris West is dit verhaal al eerder in groot gebonden, duur formaat ver schenen. Via de Zwarte Beertjesserie wordt het een voor iedere portemonnee bereikbare roman. Het verhaal speelt zich af op de Hebriden. Daar is de aan trekkelijke vrouwelijke arts Kathleen McNeil, daar is de 2 meter lange aristo craat Alastair Morrison, en daar is ook de wapensmokkelaar Ruarri Matheson, bijgenaamd de Rode Wolf. Hij dankt zijn naam aan het overvloediqe rode haar en de rode Vikingbaard. Met zijn enorme zeiljacht gaat hij op avontuur. 50 velen aigen. uitgeverij Luiungn o.v. ie Laren Dk Zwarte Beertje zal voor 7, heeft het wel levensgroot aangeduid. De goede ontspanning geven, auteur is van mening, dat intelligentie kan worden getraind door stimulerende en inspirerende spelletjes of als men dat liever wil horen, door oefeningen. Wanneer ouderen de genoemde catego rie even wegwijs maakt, voor zover no dig, dan kan die veelal zelfstandig of met nog wat hulp de oefeningen en op drachten uitvoeren. In vijf groepen zijn de verschillende spelletjes en oefenin gen opgebouwd. Het moderne boekje loopt via de voor het onderwijs bekende multiple choise methode. Prijs 19,90. Voor het onderwijs zeker de moeite van het onderzoeken waard. Bij uitgeverij Hollandia b.v. te Baarn verscheen van K.F. Kohlenberg: "IJze- rem Jan", een historische roman over Jan Pieterszoon Coem, de grondlegger van de koloniale macht van Nederland, maar ook de wereldzeeën-pionier. Prijs gebonden 32,50 bij de erkende boek handel. Met verhaal gaat terug tot de tijd dat de Verenigde Oostindische Compagnie werd geboren (1602). On derschat deze machthebbers van die tijd niet, maar veroordeel hen niet alleem, want er werd een uitstekende organisa tie opgebouwd. Jan Pieterszoon Coen was zo'n van-huis-uit-koopman. Van deze persoon veel weten is veel begrij pen, is ook veel vergeven. Ondanks dat hij maar éém inzicht de juiste vond: het zijne, maar één godsdienst de ware: de met grote overtuiging door hem beleden Calvinistische leer. IJzeren Coen. Leest u er van en vooral over zijn periode tus sen 1607 en 1617. Toch weer een oorlogsroman. Men raakt er niet snel op uitgelezen. Wellicht om dat vrijheid een voor ieder heet hang ijzer is. In iedere oorlog vechten er voor vrijheid. Sommigen vechten voor hun plezier. Dat is het geval met sergeant Hartmann van de Duitse SS. Hij poogd vermomd als Amerikaans soldaat de geallieerde gelederen te infiltreren en richt zich vooral op de jonge generaal Patton. Uiterst spannend, dit verhaal van Charles Whiting, in paperback voor 18,90. De Thoolse politie is bij een controle actie van donderdag op vrijdag tot de conclusie.gekomen, dat 1 op de 4 gepar keerde auto's niet afgesloten is. Daar mee zit onze streek dik boven het lande lijk gemiddelde. Uit een hercontrole zal moeten blijken, of deze preventiM actie succes heeft gehad. De actie 'auto open' werd georganiseerd- in samenwerking met de ambtenaar voorkoming misdrijven te Middelburg. In Zierikzee werden afgelopen zomer op parkeerplaatsen overdag 483 auto's ge controleerd, waarvan er 67 niet afgeslo ten waren. Tholen/St. Philipsland had donderdag de primeur van de avond controle in Zeeland. Van tien tot een uur werd in drie groe pen gecontroleerd. In de niet afgesloten auto's werd een kennisgeving gelegd, dat het voertuig door de politie open was aangetroffen. In zeven auto's zat de sleutel in het contact. Dat is een straf baar feit, maar de politie deelde in het kader van deze waarschuwingsactie geen boetes uit. In acht auto's werden waardevolle artikelen aangetroffen als geluidsapparatuur en fototoestellen. Van de 700 gecontroleerde auto's waren er 151 niet afgesloten en dat viel de Thoolse politie tegen. Landelijk ligt dat aantal vrij hoog. In Dalempolder Tholen werd 287 auto's gecontroleerd, waarvan er 76 niet afge sloten waren. In twee daarvan zat de sleutel in het contactslot, terwijl er in 3 auto's waardevolle artikelen lagen. In St. Maartensdijk waren 41 van de 288 au to's niet afgesloten. Daarvan waren er vijf met de sleutel in het contact en eveneens vijf met waardevolle artikelen. In St. Philipsland waren 34 van de 125 auto's niet afgesloten. Van een automo bilist kreeg de politie te horen: "Waar bemoeien jullie je mee. Dat moet ik toch zelf weten". Overigens waren de reacties positief. Tijdens de controle was ook het groepsbureau in Tholen bezet voor beantwoording van telefoontjes. Door het grote aantal niet afgesloten auto's, kwam de politie aan Scherpenisse niet meer toe. Óp kleinere schaal zal de actie herhaald worden. Een groot aantal automobilisten wil meer weten over de techniek van de auto teneinde storingen zelf te kunnen op sporen en verhelpen. Meer dan 128.000 mensen volgden daartoe in de afgelopen jaren de cursus Pech Onderweg van de ANWB en de belangstelling is groeiend. Als gevolg daarvan heeft de ANWB be sloten ook dit seizoen weer deze cursus te organiseren. Op vier achtereenvolgende weken kan men tijdens lesavonden van ca. 2 V4 uur deelnemen aan dit praktisch auto-on derricht. In BERGEN OP ZOOM be gint de cursus op Do. 7 febr. 1980 Deze wordt gehouden in de Gem. Brandweer, Geertruidaplein 50; aanvang 19.30 uur. De PvdA fractie-woordvoerder P. van Schetsen verzocht maandag middag een paar vragen te mogen stellen, zogenaamd vreemd aan de orde van de dag (agenda), die hij overigens zo beperkt mogelijk wilde houden. De voorzitter bood daartoe de gelegenheid. De héér van Schetsen vroeg of er ook door het gemeentebestuur van Tholen stappen waren ge daan voorzover mogelijk bij te dragen aan de oplossing van de problemen bij Asselberg te Berg en op Zoom, waar ook heel wat Tholenaren werkzaam zijn. De voorzitter verklaarde dat het college zich daarmee bezighield voor zover haar dat mogelijk was. Het betreft hier weliswaar geen Zeeuwse aangelegenheid, maar met dhr. van Schetsen erkende hij dat er toch ook heel wat Zeeuwen bij betrokken zijn. De gegevens moesten dus wel vanuit Brabant komen. Ondertussen is voor de problematiek ook in de Tweede Kamer bijzondere aandacht ge vraagd en is er de hoop, dat het bedrijf kan worden gered, al zou dan hiertoe het gemeentebestuur van Tholen maar als een heel klein schakeltje in dat grote ra derwerk hebben bijgedragen. De Zeeuwse Jeugdraad vraagt in ver band met enkele vacatures in de raad vrijwilligers, die als lid van de raad wil len meewerken aan het bevorderen van het welzijn van de jeugd in Zeeland. De raad wil een bijdrage leveren aan het oplossen van jeugdvraagstukken in di verse welzijnssectoren. Voor de vervulling van genoemde vaca tures zoëkt de raad personen, woon achtig in Zeeland en bij voorkeur jonger dan 30 jaar, die enerzijds een brede be langstelling hebben voor vraagstukken op het gebied van jeugdwelzijn, ander zijds beschikken over bestuurlijke of or- ganisatmrische ervaring. Heeft u belangstelling wilt u dan vóór 7 januari 1980 contact opnemen met Jan Hundscheid, sekretaris van de Zeeuwse Jeugdraad, Dam 31 te Middelburg, te lefoon 01180-28024. HET onopgesmukte historieverhaal over de geboorte van Christus, zoals dat in de bijbelse evangeliën wordt gegeven, is in de loop der eeuwen vaak opgesierd met legenden van allerlei aard en omweven met eigen verzinsels en fantasieën. In de literatuur vindt men hier ver schillende voorbeelden van, zoals onder meer de 'Christus legenden' van de Zweedse schrijfster Selma Lagerhöf of 'Kindeke Jezus in Vlaan deren' van de Vlaamse auteur Felix Timmermans, boeken die een vorige generatie met graagte las. Daarnaast bestaan er de zogenaamde niet-canonieke boeken, de zo genaamde apocriefen, over de authenticiteit waarvan vooral in de eerste eeuwen van de christenheid en ook nog lang daarna veel strijd tussen de theologen is gevoerd. VERSCHIL TUSSEN CANON EN APOCRIEF VOOR de christenen die leefden kort na het verblijf en optreden van Jezus hier op aarde bestond de bijbel uit sluitend uit de boeken van het oude testament. Langzamerhand kwamen hier de evangeliën van de apostelen Mattheus, Marcus en Lucas, later ook dat van Johannes bij. Vervolgens aanvaardde men ook de brieven van Paulus en nog enkele andere geschrif ten als canoniek, als behorende tot de cénon van de bijbel, de regel, het richtsnoer, waarnaar men had te leven. Zo rond het jaar 200 na Christus stond voor de meeste christenen de canon, het geheel der boeken, ook van het nieuwe testament, wel zo ongeveer vast. Maar het is beslist niet zo dat de erkenning van deze canon zonder moeite en strijd tot stand is gekomen. Het tegendeel is zelts het geval. Zowel voor als na de genoemde datum deden tal van geschriften de ronde, die het leven van Jezus met meerdere of mindere historische juistheid be handelden. Deze niet-canonieke boeken noemt men apocriefen. Over de vraag nu wat canoniek en wat apocrief was, is nog tal van jaren een heftige technolo gische strijd gevoerd. Pas op de synode van Hippo in 393 en de synode van Carthago in 397 heeft de kerk de canon officiéél vastgesteld. Daar wer den de 39 boeken van het oude testament en de 27 boeken van het nieuwe testament erkend als cano niek, als door God de heilige geest aan de schrijvers ingegeven. Van de apo criefen werd niet ontkend dat ze veel ware feiten bevatten, maar zij missen zogezegd het keurmerk van het god delijk gezag. Overigens zijn later ook sommige ge deelten uit de canonieke bijbelse boeken nog wel onderwerp van dis cussie geweest. Zo had Luther tegen bepaalde bijbelse hoofdstukken ern stige bezwaren, bijvoorbeeld tegen Esther en de Openbaring. Maar dat is een onderwerp apart. OUDTESTAMENTISCHE PROFETIE EEN bekend apocrief verhaal is bij voorbeeld dat van de zogenaamde pseudo-Mattheus. Volgens hem ver schijnt de engel dagelijks aan Maria* om haar de komst van Jezus aan te kondigen. Ook wanneer het kind op het punt staat geboren te worden, verschijnt er weer een engel en hij wijst Maria de spelonk waar de geboorte zal moeten plaatsvinden. Tijdens de geboorte heerst er een licht in de spelonk alsof het helder dag is. En dat licht blijft zolang Maria er vertoeft. Twee vroedvrouwen, Zelomi en Salone, komen zich ervan overtui gen of het werkelijk de méógd Maria was, die een kind heeft gebaard. De os en de ezel komen om het kind te aanbidden en pseudo-Mattheus ziet hier zelfs een vervulling van de oud testamentische profetie in. Trouwens, ten aanzien van de dieren wereld zijn er meer mirakelen. Tijdens de vlucht van Jozef en Maria met het kind Jezus paar Egypte worden zelfs de draken door het knaapje Jezus tot kalmte, ja tot aanbidding gebracht. En ook hierin ziet de schrijver een vervul ling van de oudtestamentische profe tie. HET BUITENGEWONE EEN ander apocrief geschrift is het zogenaamde protevangelie-van Jaco bus. De traditie wil dat deze Jacobus de eerste bisschop van Jeruzalem en een broer en apostel van Jezus zou zijn geweest. Volgens deze schrijver zou Maria op een zeer wonderlijke wijze tot het huwelijk zijn gekomen. Toen zij twaalf jaar oud was, liet de hogepriester alle weduwnaars bijeen komen. De weduwnaar nu, die door een engel een teken zou ontvangen van boven, zou Maria tot vrouw krij gen. Jozef was de man die het teken zou hebben ontvangen en hij nam de twaalfjarige Maria tot vrouw. Het is wel duidelijk dat de apocriefen veelal hun kracht zoeken in het bijzondere, in het buitengewone, in het mirakel en dat zij bovendien hun verhalen dikwijls al te zeer laten cirkelen om een mens, meer dan om Jezus zelf. Zeker zijn deze vprhalen interessant te noemen, maar juist om dat zij zich zozeer toespitsen op het mirakel, zullen zij de achterdocht hebben opgewekt van de afgevaar digden van de kerken op de synodes van Hippo en Carthago. Deze afge vaardigden konden ook niet bepalen wat de waarheid was, zij konden alleen maar vaststellen welke boeken zij als de van God gegeven waarheid zouden moeten erkennen. De raadsagenda van de gemeente Tholen was maandagmiddag binnen 2 uur afge werkt. Het was ook bijna op het eind van het jaar. Slechts een enkel agendapunt vergde wat meer discussie, al hebben we voor deze korte raadsvergadering, alt hans voor Thoolse begrippen, nog heel wat ruimte in gebruik genomen. Bij het voorstel een bedrag van 66.000,— te voteren voor uitbreiding van het secreta- riepersoneel met 2 ambtenaren, kwam er wel nogal wat discussie los en zeker een uitgebreide beantwoording van b en w met daarbij vooral boosheid in de rich ting van de Eendrachtbode vanwege het commentaar in het vorig nummer. De voornaamste grief bij sommige raadsleden was dat deze zaak door b en w niet aan de orde was gesteld bij de begrotingsbehandeling 1980, maar een paar maanden later via een wijziging van die begroting moest gebeuren. De heer J. de Bres (PvdA) zag de voorges telde uitbreiding van het aantal ambte naren niet als een zo onlogische zaak, maar vond als eerste spreker, dat dit ook wel meteen in de begrotingsbrief opge nomen had kunnen zijn of althans in de cijfers. De VVD woordvoerder M. van Damme bleek het een veel moeilijker materie te vinden. Hij kon wel voelen voor het b en w argument, dat er door ziekte ergens achterstand ontstaat en dan op zeker moment daarvoor aanvul ling nodig'is, maar had zich toch wel afgevraagd of de tweede ambtenaar die nodig is, niet op de post welzijn thuis hoort, want daar is wel extra werk bij gekomen. Destijds is door b en w bij de gemeentehuisverbouwing aangevoerd dat het aanleiding zou geven tot effi ciënter en functioneler werken, waarop ik heb gezegd, aldus de heer van Dam me dat het dan ook zou kunnen leiden tot inkrimping van het personeel dan wel tot een pas op de plaats. Dan kun je ook wat moeilijker thuisbrengen die verdubbeling van de registratuur, maar staat het voorstel in een heel ander licht als je benadrukt, dat de ene nodig is ter vervanging van een zieke, de andere voor voor de coördinatie van het Wel zijnsbeleid. C.D.A. W.L. Bijl verklaarde dat zijn fractie geen problemen heeft met de voorgestelde uitbreiding, met name veroorzaakt door opgelegde ta ken. Wel zou hier wat tegenover moeten staan van het betreffende ministerie, die deze taken opdraagt. SGP woordvoer der Th. Aarnoudse meende eveneens dat hier verantwoorde zaken in het ge ding waren en niet in het gedrang mogen komen. Hij vond de uitbreiding even eens noodzakelijk, maar waarom men hiermee zo kort na de begroting aank wam, wekte bevreemding bij zijn fractie. Wethouder C.J. Moerland meende dat er rond dit voorstel zowel een misver stand bestaat bij raadslid Van Damme als bij de Eendrachtbode. Bij de over- Kórstdeeg bestaat in hoofdzaak uit bloem, harde boter en water. De bekendste soorten kórstdeeg zijn: Engels kórstdeeg of pie-deeg (spreek uit: pai deeg) dat krokant matig luchtig en enigzins droog gebak geeft em bla derdeeg, Frans kórstdeeg of feuilleté- deeg, dat bijzonder luchtig gebak geeft bestaande uit vele zeer fijne laagjes. Verhouding Engels korstgebak. 200 g. bloem. 100 g. harde boter, 1 dl water en iets zout. Frans korstgebak. APPELROL. Achtstandenthermostaat 4 of 5, baktijd 30 minuten. 200 g. bloem. 200 gr. harde boter, 1 dl water, zout. 500 g. geschilde gesnipperde appels. 1 eetlepel kaneel. 100 g. rozijnen, geraspte schil van 1 ci troen. 100 g. sui- suiker. 1. Zeef de bloem„met het zout in een kom. 2. 3. 4. 5. 6. Voeg de boter toe. Snijd deze met 2 messen in kleine stukjes, ter grootte van erwten. Meng, roerende met een mes, zo- 7. veel water door de massa dat er geen droge bloem meer in de kom over is. Bestuif hët aanrecht en de deegrol g dun met bloem en rol het ongelijk matige deeg op het aanrecht voor- 9 zichtig uit. Maak het deeg enkele malen met een pannekoekmes los van het aanrecht en verplaats het 10. deeg. Rol het uit tot een lap van 'A cm 11. dikte. Raak het daarbij zo weinig mogelijk met de handen aan. Vouw het deeg in de lengte en inin de breedte in drieën op. Rol het deeg pakje uit een lap van cm. dikte en vouw deze lap weer op. H erhaal het uitrollen en opvouwen nog eens en laat het deegpakje 30 minuten op een koele plaats liggen om het te laten opstijven. Ga het weer 3 maal uitrollen en opvouwen en laat het opnieuw 30 minuten opstijven. Ga het voor de derde keer 3 maal uitrollen en opvouwen en laat het voor d derde keer 30 minuten opstijven. Beboter de bakplaat. Rol het deeg uit tot een lap van '/j cm. dikte. Leg de appels gemengd met de overige ingrediënten op de deeg lap. Rol deze op. Laat de rol 10 minuten rusten op een koele plaats. Verwarm de oven 10 minuten voor op de aangegeven thermostaat stand. Sprenkel water op de bak plaat om het deeg heen om nader hand de lucht in de oven extra vochtig te maken. Schuif de bak plaat midden in de oven. Het gebak is in 30 minuten gaar en goud bruin. Neem het gebak direkt van de bakplaat. komst van de Dienst Gemeentelijke Ontwikkeling naar Sint Maartensdijk werd de afdeling interne zaken extra belast. Toch was er hetzelfde aantal mensen voor. Een administratief amb tenaar kwam nog enige tijd mee naar Sint Maartensdijk, maar kreeg vervol gens een benoeming in Bergen op Zoom. We meenden ook toen nog dat we het aankonden, zaten ook nog met ziekte, waarvan je dan hoopt dat het wat sneller tot beterschap komt en hoewel al bij de begrotingsbehandeling bekend was, dat we krap zaten, geloof je nog altijd dat het wel goed zal komen. Bovendien wordt die begrotingsbrief al in juli geschreven. Wel betreur ik dat de E.B. op een wijze commentaar leverde als gebeurde, dat spijt me zeer, want als er boven een stuk staat, de waarheid achterhaalt het wel, komt er eerst nog wat voor en dat is de kern van de zaak. De heer van Damme vond het antwoord voor hem in zoverre verhelderend, dat hij nu een andere conclusie kon trekken, dan hij uit het pré-advies had gedaan. Terecht stelde hij overigens geen bood schap te hebben aan wat in de krant een misverstand kon zijn, maar hij was er zelf ook niet helemaal goed uitgekomen. De heer de Bres vond het helemaal niet zo onwezenlijk om in een krant te rea geren, waartoe men altijd, althans op Tholen, de mogelijkheid wordt gebo den. De raadsvoorzitter zei zoiets in elk/ geval nooit te doen. Burgemeester Bae rends wees er vervolgens op, dat men een stuk werk kreeg opgelegd zonder daarvoor direct een vergoeding in het uitzicht te stellen. Door omstandigheden kwam op de secretarie het archiefwerk lange tijd stil te liggen, terwijl het toch klaar moet komen. Door de samenvoe ging van de gemeenten, zo vervolgde de raadsvoorzitter worden veel meer infor maties gevraagd en verstrekt. Voor wat het commentaar in de E.B. betreft vond de raadsvoorzitter dat de toon daarvan een wat opruiend karakter inhield.-Hij vond dat de krant een taak heeft en daarin in zijn gemeente ook voldoet, waarbij meninqsverschillen tot de de mocratie behoren. Ditmaal had de toon van het commentaar hem echter ook wel getroffen. Wel wilde hij tegenover de kritiek van enkele raadsleden toegeven, dat het pré-advies nog duidelijker had kunnen zijn en ook de heer van Kempen zou een verduidelijking hebben ge waardeerd, zo zei de CDA woordvoer der. Het VVD raadslid Hilbron infor meerde nog hoe de wethouder van cul tuur enz. staat tegenover de van over heidswege toegekende 60 mille voor de welzijnsplanning. De wethouder ant woordde dat die al op is. De heer van Damme concludeerde dat betere voor lichting hier heel wat vragen achterwege had gelaten en de heer de Bres was eveneens van mening dat interne- en externe factoren een rol hadden ges peeld. Overigens kon de raad zich una niem met het b en w voorstel verenigen. Tenslotte was er de benoeming van wethouder J.J. Versluijs als plv. lid in de gemeenschappelijke regeling wbonwa- genschap Midden-en Noord-Zeeland, (van onze weerkundige medewerker) Er wordt deze maand al driftig gefiloso feerd over de komende winter. Een Gelders weerdeskundige, die zich heeft gespecialiseerd in het doen van profe tieën op dit terrein, meent aanwijzingen te zien voor een koud of zelfs streng sei zoen. Het ruige depressieweer van een paar weken geleden met krachtige wes telijke stromingen en nu en dan stor machtige winden, zou geheel passen in het herfstschema van de luchtdrukver deling, voorafgaande aan koude winters in tijden van grote zonneaktiviteit. On weer is volgens die filosofie geen bè- zwaar. Werden bijvoorbeeld de strenge winters van 1929 en 1830 (de aller strengste uit de moderne historie) ook niet ingeluid met novemberonweer? Als het ook de verdere weken blijft bliksemen en donderen, zal zo dadelijk de Friese profeet Lieuwe Pruiksma ech ter wel weer met een "afschrijver" ko men. "Dondert het in november her haaldelijk, dan is de bovenlucht zo wis pelturig en onstabiel, dat de natuur ge woon geen tijd krijgt om een winter van betekenis en daarmee een betrouwbare schaatsvloer op te bouwen", zegt hij. Dezer dagen werd de visie van "Was hington" .bekend. De Amerikaanse weerdienst voorziet een strengere winter dan het vorige seizoen met meer sneeuw. Vooral het noorden van de Verenigde Staten, Canada en Europa zullen te maken krijgen met een temperatuurda ling, die er wezen mag. Zelfs acht men het in het verre Amerika mogelijk, dat de voorhoeden van het Noordpoolleger zullen doordringen tot over Grieken land, Noord-Afrika en Israël. Naar die landen zouden inmiddels waarschuwin gen zijn uitgegaan. Ik geef deze progno se hier weer vanwege een zo breed mo gelijke informatie. Het is allerminst mijn bedoeling er paniek mee te zaaien. Tenslotte is het in het verleden ook wel gebeurd dat bij strenge en langdurige vrieskou en veel sneeuw in Oost-Europ- a, waaronder de Balkan, West-Europa min of meer op de wip bleef tussen de koude continentale lucht en de warmere Atlantische lucht. Soms hielden zachte zuidwestelijke winden het kwik bij ons zelfs overwegend boven nul. De weste lijke rand van het continent pleegt soms zo zijn eigen klimaatje te hebben, wat niet wegneemt, dat bij een werkelijke "grand hiver" (grote winter) ook de lage landen en de Britse eilanden voor de bijl gaan. Als het eenmaal hard tegen hard gaat kan het gebeuren dat in de uitloop van zo'n winter de Noordzee langs het westerstrand is bedekt met ijs zo ver het oog reikt. Hans de Jong. .-Sü-A nu het voormalig raadslid A.J. Scherpe nisse geen zitting meer heeft in het ge meentebestuur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11