voorlichting van de provincie zeeland verschijnt 14 - daags PROVINCIALE STATEN VERGADEREN GLASBAKKEN 0PTH0LEN? SUBSIDIE VOOR ZEEUWS BIOLOGISCH MUSEUM VERHOGING VEERTARIE- VEN WESTERSCHELDE ZIEKE IEPEN KRIJGEN GE SUBSIDIEERDE PRIK Sport voor hartpatiënten LbÉ Lezer bepaalt zijn keuze PAK EVEN UW ZAKBOEKJE HOPMANS Donderdag 13 december 1979 EENDRACHTBODE 7 VROUWENMISHANDE LING: HOREN! ZIEN! ZWIJGEN? VERGADERING STATENCOMMISSIE Kinderbijbels Predikanten Spiegels Ze horen er Zoals langzamerhand ruimschoots bekend is, is vorig jaar een glasbakexperiment gestart in Noord-Brabant. Het Ministerie van Volksge zondheid en Milieuhygiëne hechtte zoveel belang aan deze milieuvriendelijke zaak, dat zij geldelijke steun verleende in de vorm van een krediet. Noodzaak Hergebruik. Glas Door H. Venekamp lid van de Provinciale Staten van Zee land voor de P.V.D.A. uit Tholen. Enquête VERLOVINGSRINGEN BERGEN OP ZOOM Provinciale staten behandelen vrijdag het voorstel van gedeputeerde staten om aan de stichting Zeeuws biologisch museum voor 1979 60.600,- en voor 1980 69.800,— subsidie te verlenen in het exploitatie tekort. Gs hebben onlangs de Zeeuwse museumnota uitgebracht en daar in wordt gepleit voor de totstand koming van een natuurhistorisch museum als onderdeel van de Zeeuwse museumstichting, die het Zeeuws museum beheert. De doel stellingen voor dat natuurhisto risch museum komen in grote lij nen overeen met die van het bio logisch museum, dat in de Oranje rie van kasteel Westhove in Dom burg gehuisvest is. De Zeeuwse museumnota is nog volop ter discussie en gs verwach ten, dat de reacties daarop en het daaruit te kristalliseren beleid pas half 1980 bekend zullen zijn waar- Zeeuwse culturele raad, het regio naal pedagogisch centrum Zee land, het Zeeuws museum en des kundigen op natuurhistorisch en educatief gebied. Zowel het Zeeuws biologisch mu seum als de Zeeuwse museum stichting hebben zich bereid ver klaard hun samengaan te bespre ken. Vooruitlopend op het samen gaan stemde de stichting in met de aanstelling van een conservator voor het biologisch museum, die in dienstverband komt bij de stich ting, maar voor rekening is van het biologisch museum. Als de staten akkoord gaan met het gs-voorstel zal op korte ter- Het Zeeuws biologisch museum, gehuisvest in de Oranjerie van het kasteel Westhove in de bossen tussen Oostkapelle en Domburg. na de staten de zaak kunnen be handelen. Een natuurhistorisch museum is dus voorlopig toe komstmuziek. Het Zeeuws biolo gisch museum zou die leemte kunnen opvullen vinden gs, maar dan moet wel aan een paar voor waarden voldaan worden. Die voorwaarden zijn, dat op korte termijn onderzocht wordt of het biologisch museum ondergebracht kan worden bij de Zeeuwse mu seumstichting en dat een begelei dingsgroep in het leven geroepen wordt die het bestuur en de nog aan te trekken conservator van het biologisch museum adviseert oVer het educatief en instructief beleid (voor scholen, vormingscentra, natuurbescherming etc.) In die groep zouden vertegenwoordigd moeten zijn de provincie, de mijn nog een andere commissie gevormd worden, die de integratie van de museumstichting en het biologisch museum mogelijk moet maken. Binnen een jaar zou deze commissie rapport moeten uit brengen. Met al deze dingen in het achterhoofd zijn gs van mening, dat het biologisch museum in de komende twee jaar moet kunnen rekenen op provinciale steun, waarbij het museum zich zal moeten beperken tot de plannen die op korte termijn te realiseren zijn, zodat na de overbruggings periode kan worden overgegaan tot een gezamenlijk beleid voor het Zeeuws museum en het biologisch museum. Zoals gezegd gaat het voor 1979 om een subsidie van ten hoogste 60.600,- in het exploitatietekort en 69.800,- voor 1980. Provinciale staten behandelen op 14 december a.s. het verzoek van de stichting Blijf van m'n lijf Zeeland om subsidie van 1.600,- in de kosten van het voorlichtingspro ject "Vrouwenmishandeling: ho ren! zien! zwijgen?" Onderdeel van het project is de uitgifte van een informatiemap die door heel de provincie verspreid zal worden onder maatschappelijke instellin gen en mensen die op dat terrein werkzaam zijn. De provinciale emancipatiecommissie Zeeland schreef in haar advies aan gs, dat bij de inwerkingtreding van de rijksbijdrageregeling sociaal-cul tureel werk op 1 januari 1981 der gelijke subsidieverzoeken door de provincies behandeld moeten worden en dat het bovendien gaat om een project met een regionaal belang, omdat het in meerdere ge meenten van start zal gaan. Bovendien is de commissie van mening, dat een provinciale - fi nanciële - stimulans tot betere re sultaten zal leiden. Geadviseerd werd 25 procent van de project kosten te betalen tot een maxi mum van 1.600,- Gs namen dit advies over. Zij waren het niet eens met de Zeeuwse raad voor maatschappe lijke dienstverlening, die sugge reerde een deel van de kosten voor rekening van deelnemende ge- REDACTIE: BUREAU VOORLICHTING PROVINCIE ZEELAND SINT PIETERSTRAAT 42, MIDDELBURG (01180) 27351 meenten te laten komen; gs von den, dat bevordering van zo'n re geling niet tot hun verantwoor ding hoort. De statencommissie voor economische zaken verga dert op maandag 17 decem ber a.s. om half vijf in het Provinciehuis, Sint Pieter straat 42 te Middelburg. De agenda's die de Raden van bestuur van de havenschap pen Terneuzen en Vlissingen behandelen op 19 december komen aan de orde met daarin o.a. de begroting 1980 voor het havenschap Vlis singen. Andere punten zijn o.a. de nota over het acquisi tiebeleid, de 2e werkgele- genheidsnotitie en de situa tie in het Zeeuwse bedrijfs leven. Spreekrecht voor het publiek is er gedurende een half uur direct na aanvang van de vergadering. Minister Tuijnman van verkeer en waterstaat heeft de provincie gevraagd de veertarieven Vlissingen-Breskens en Kruiningen-Perkpolder aan te passen aan de tariefsverhoging die de overheid per 1 januari 1980 hanteert. Het gaat om een verhoging van 3,5 procent en gedeputeerde staten hebben zich bereid verklaard aan het verzoek te voldoen. Zij hebben provinciale staten gevraagd in te stemmen met de aanpassing van de tarieven zoals hen die het beste voor komt, waarna het voorstel aan de minister gezonden kan worden, omdat hij de uiteindelijke beslissing moet nemen. Geprobeerd is alle categorieën veergebruikers zo rechtvaardig mogelijk bij de verhogingen te betrekken. Het personentarief voor enkele reizen en dat voor 20-vaartenkaarten voor personen blijven gelijk. De legitimatiebewijzen voor Zeeuwsch-Vlamingen en scholieren en werknemers zijn met twee kwartjes verhoogd tot respectievelijk f 6,50 en f 7,— Verhoging met een kwartje geldt voor personenauto's, lichte en zware vrachtwagens voor één overtocht, terwijl vrachtauto's met een aanhangwagen vijftig cent per tocht meer moeten betalen. De tarieven worden dan resp. f 6,25, f 4,50, f 7,—f 9,50 en f 13,—Ook de meervaartenkaarten voor deze categoriën zullen verhoogd worden. Er komt f 2,— bij voor personenauto's, lichte en zware vrachtwagens en f 5,— voor vrachtauto's met aanhangwagen, wat de volgende tarieven te zien geeft: f 45,—f 70,—f 95,— en f 130,— Als de auto's van Zeeuwsch-Vlamin gen zijn geldt het tarief van resp. f 32,—f 57,—f 82,— en f 117,—.Ook hier is een verhoging met f 2,— toegepast. De nieuwe prijzen gaan in per 1 januari 1980, maar tot twee maanden na die datum kunnen de nu geldende vaartenkaarten gebruikt worden. Per 1 maart worden zij dus ongeldig, maar dan kunnen zij ingeleverd worden bij de pro vincie en worden de niet gebruikte vaarten terugbetaald. Te zijner tijd zal de' "teruggeefregeling" bekend worden gemaakt in de kranten. Provinciale staten zullen vrijdag hun mening over de voorgestelde verhogingen geven. Gedeputeerde staten hebben provinciale staten voorgesteld een tijde lijke regeling vast te stellen voor subsidiëring van de inentingskosten voor het waardevolle iepenbestand in Zeeland. Aanleiding hiertoe was een verzoek van het waterschap Axeler Ambacht om een provinciale bijdrage in de onderhoudskosten van 79 iepen aan de Hulsterseweg in Axel. Deze iepen hebben de respectabele leeftijd van ongeveer honderd jaar en met een goede verzorging zouden daaraan nog ettelijke jaren toegevoegd kunnen worden. Goede verzorging betekent in dit geval boomchirurgisch ingrijpen: het verwijderen van alle dode takken, behandeling van oude wonden en injectering van alle bomen. Tezamen met het wegsle pen van het vrijkomende hout be droegen de totale kosten van deze operatie ruim 30.000,- waarvan staatsbosbeheer 17.000,- voor zijn rekening nam. Voor betaling van een gedeelte van het restant klopte het waterschap aan bij de provincie. Daarbij werd tegelijk gewezen op de noodzakelijke voortzetting van de injecties over een periode van vijf jaar; het gaat om injecties tegen de iepziekte en zij kosten ƒ110,- per boom per jaar. Gs zijn zich er van bewust, dat fi nanciële steun in dit geval kan leiden tot soortgelijke verzoeken uit andere delen van de provincie en zij hebben daarom het natuur- beschermingsoverleg gevraagd advies uit te brengen over het be houd van waardevolle landschap selementen. Vooruitlopend daarop hebben zij nu een tijdelijke rege ling ter vaststelling aan de staten aangeboden. Deze regeling houdt in, dat gs jaarlijks een bijdrage kunnen verlenen in de herha lingsinjecties tegen iepziekte tot ten hoogste 50 procent van de to tale kosten. De provincie stelt daarvoor jaarlijks een bedrag van 15.000,- beschikbaar. De eigenaar van de bomen moet voor het eerste onderhoud zorgen, zoals het verwijderen van dode takken en behandeling van won den, wil hij in aanmerking komen voor de subsidie. Provinciale sta ten behandelen het voorstel in hun vergadering van aanstaande vrij dag. Provinciale staten wacht op vrij dag 14 december a.s. een lijvige agenda met als meest in het oog springende voorstel het regio-ad vies ziekenhuissituatie. Het alge meen bestuur van de provincie moet zich die dag uitspreken over een zaak die de Zeeuwse gemoe deren al geruime tijd bezig houdt: de toekomst van de ziekenhuizen. Gedeputeerde staten (het dage lijks bestuur) hebben zich uitges proken voor behoud van de bes taande ziekenhuizen, waarbij de kleinere als dependance van het dichtstbijzijnde grote ziekenhuis zullen gaan werken. De uitspraak van provinciale staten wordt het advies dat uitgebracht moet wor den aan staatssecretaris Veder- Smit van volksgezondheid. Daaraan voorafgaand behandelen de staten het advies van gs aan de minister van verkeer en water staat over de verhoging van de veertarieven voor de Wester- schelde. Hieraan wordt uitgebrei der aandacht besteed in een artikel in deze rubriek. Vervolgens buigen de staten zich over de vaststelling van het woonwagenplan voor Zeeland, dat het merendeel van de Zeeuwse gemeenten verplicht een woon wagencentrum in stand te houden. Twee hoorzittingen en schrifte lijke reacties hebben tot enkele wijzigingen van het oorspronke lijke plan geleid. Aan de staten is het nu de plannen definitief te maken. Blijf van m'n lijf vroeg subsidie voor het project vrouwenmishan deling en als de staten er vrijdag mee instemmen krijgt de stichting 16.000,- Andere subsidieverzoe ken zijn die voor de restauratie van monumenten, voor de oprich ting van een service- en informa tiebureau voor jongeren, voor het Zeeuws biologisch museum, voor het behoud van 80 iepen in Axel en voor de kosten van een bureau medewerkster bij de Zeeuwse volksuniversiteit (ZVU). De staten moeten een nieuwe ver tegenwoordiger aanwijzen in de provinciale raad voor de volksge zondheid, omdat PvdA-fractie- voorzitter mevrouw C.C. van Zan- ten-Lejjsen haar lidmaatschap beëindigd heeft. Verder moet de jaarrekening van de provinciale stoombootdiensten over 1978 vastgesteld worden en moeten die van de Zeeuwse cen trale muziekbibliotheek en de provinciale bibliotheekcentrale worden goedgekeurd. Ook de be grotingen van de laatste twee voor 1980 moeten goedgekeurd worden. Tenslotte zijn er nog wat kleinere puntjes en de vaststelling van en kele wijzigingen van de provin ciale begroting. Door de veelheid van de te behan delen voorstellen is besloten al om negen uur met de vergadering te beginnen - doorgaans is de aan vangstijd tien uur. Plaats van sa menkomst is de statenzaal, Abdij 11 in Middelburg. Iedereen is daar van harte welkom, want de ver gadering is openbaar. mtM Vervolg van pag. 5 kelijk op de bibliotheek afgeschoven. Het is toch vooral de plicht van de ou ders om hun kinderen te leren onder scheiden, wat vanuit hun opvoeding als goed en kwaad aangemerkt moet wor den. Met een kritische zin leren lezen, onder eigen verantwoordelijkheid, daarin geholpen door ouders, kerk en school. De Thoolse bibliotheken willen dan met hun mogelijkheden op be scheiden wijze de helpende hand bie den, zo vervolgt het bibliotheekbestuur. Wat betreft de informatie over de bes proken kinderbijbels geldt feitelijk het zelfde. De bibliotheek krijgt vele recen sies over boeken. De dag- en weekbla den gaan daarin voorop. De meest gele zen bladen op het Eiland Tholen liggen elke dag in de bibliotheken ter lezing, maar voor wat in deze tijdschriften ge schreven wordt, draagt de bibliotheek geen verantwoording. Maar ze liggen wel ter informatie. Ook hier geldt weer: de lezer bepaalt zijn keuze. Hoe gek leurd recensies soms zijn, moge blijken uit de junibrochure 'De Sleutel', een uitgave van de landelijke bibliotheek centrale, getiteld 'welke kinderbijbel voor onze kinderen?', ondertitel 'een wegwijzer voor ouders en opvoeders. De Gemeenschappelijke Openbare Bi bliotheek Tholen zou deze 'wegwijzer' zo niet geschreven hebben. Er zit een theologische visie achter, waarin de meesten van ons eiland zich niet kunnen vinden. Dit heeft de schrijver van deze brochure zich waarschijnlijk niet gerea liseerd en daarom ook -hoewel onwe tend - de G.O.B. Tholen geen goede dienst bewezen. Het bestuur had liever een wegwijzer voor kinderbijbels gezien met een vriendelijker karakter. Zou een van onze Thoolse predikanten niet eens zo'n wegwijzer voor de Thoolse Open bare bibliotheken kunnen schrijven? Dan heeft in ieder geval elke biblio theekbezoeker de keuze uit twee weg wijzers, aldus het bibliotheekbestuur. Ook over boeken met godslasterlijke taal heeft het bestuur zich beraden. Spreek vrijmoedig over God, maar mis bruik Zijn naam niet, zo werd een be kend gezegde geciteerd. Niemand heeft het recht om te vloeken, ook niet in boeken. Als boeken spiegels van het leven zijn, zullen er - helaas - in boeken vloeken staan. Het lijkt erop, dat het taalgebruik bruter wordt. Het toene mend vloeken wijst erop, dat men min der respect voor elkaar heeft en erger, in toenemende mate Gods naam op las terlijke wijze misbruikt. Boeken met Godslasterlijke woorden wijzen schrij nend op de ontaarding van het leven. Deze boeken zijn er, zoals collega's op het werk, familieleden en buren er zijn, die vloeken. Dat de strijd tegen het vloeken wordt aangeboden, is een broodnodige zaak. De overheid heeft hierbij ook een taak, maar ligt deze taak in de sfeer van 'cen suur'? Wie Gods naam wil eren, zal met verdriet en verontwaardiging soms con stateren, dat de boeken onze wereld te kenen zonder en tegen God. Roept het hem op tot censuur of tot discipel? Zeer ter zake is de vraag, vind ik als christen boeken die het leven verrijken en heili gen? Boeken die van grote betekenis zijn voor het geloofsleven voor mijn gezin en mij oproepen tot het apostolair gericht zijn ten aanzien van de samenleving. Zijn deze boeken er niet of te weinig aanwezig, dan heeft men recht van pro test. Ze behoren op de boekenplanken te staan en zijn waard om gelezen te wor den, aldus het bestuur van de gemeen schappelijke Openbare Bibliotheek in een verklaring, na uitvoerig beraad. Na een jaar praktijk is nu een voort gangsrapport verschenen, waaruit blijkt, dat de belangstelling en medewerking van het publiek steeds stijgend is. Het experiment zal dan ook wel als een blij vende aanwinst aan het totaalpakket van publieke voorzieningen worden toegevoegd. Ook elders in het land zijn ontwikkelingen in deze richting gaande. Heeft dit ook voor Tholen betekenis? In ons dichtbevolkte land is het verwer ken van de nog steeds groeiende stroom huishoudelijk afval een probleem aan het worden. Dat merkt men in de rand stad eerder dan bij ons-zie de aktuele problemen bij de afvalverwerking Rijn mond-, maar ook op Tholen is het een gemeentelijke zorg. In het nabije verle den is tot aanschaf van een vuilverdich- ter besloten om langer gebruik te kun nen maken van het Tuttelhoekje, dat langzamerhand volraakt. Dat is geen wonder. Per persoon produceren we ongeveer 250 kg. per jaar aan huishou delijk vuil, dat betekent jaarlijks onge veer 3 miljard kg. Daarbij komt dan nog eens 700 miljoen kg. grof vuil. Dat is de huidige situatie in Nederland. Het afval wordt op 3 verschillende manieren ver werkt, nl. verbranding in 120 van de 850 Ned. gemeenten, compostering in 110 van de 850 Ned. gemeenten en storting in de overige gemeenten. In Zeeland kennen we alleen storting en dat is historisch ook best te verklaren in onze dunbevolkte provincie. Dit zal op Tholen in de nabije en verdere toekomst voorlopig nog wel het geval blijven, maar dan moeten we wel met elkaar er voor zorgen, dat we zo lang mogelijk van de bestaande stortplaatsen gebruik ma ken, teneinde het ruimtebeslag door nieuw aan te leggen terreinen zoveel mogelijk te beperken. Dat is in ons aller belang. Hoe kunnen we hieraan mee werken? Door de te storten afvalstroom kleiner te maken. Een belangrijk middel daartoe is scheiding van afval. Bij al datgene, dat in de vuilniszak verdwijnt, bevinden zich materialen die als grondstof kunnen dienen voor het produceren van nieuwe stoffen. Nemen we als voorbeeld papier. Dit vormt circa 25% van het huishoudelijke afval. In veel plaatsen-ook op Tholen-wordt dit opgehaald door scholen of verenigingen en waar dit gebeurt zien we, dat mensen best bereid zijn om dit papier aparte te houden. Eensdeels omdat het vereni gingen etc. aan inkomsten helpt, an derszins omdat het ruimte in de vuilnis zak bespaart. Dit papier kan opnieuw gebruikt worden als grondstof voor kringlooppapier, waarmee steeds schaarsere grondstoffen zoals hout-bo- men-worden bespaard. Ook dat kan een uitstekende reden zijn om papier apart te houden. Na papier maakt glas het grootste deel Bij de begrotingsbehandeling in de Zeeuwse Staten besteedde de PvdA no gal wat aandacht aan de bodemveron treiniging. Dhr. Venekamp zocht later contact met het Ministerie van Volksge zondheid en milieuhygiëne, de Provin ciale Griffie van Noord-Brabant en Maltha B.V. uit Rotterdam., die het op halen van glas in Brabant verzorgt. Om de discussie op Tholen hierover wat op gang te brengen en de bevolking achter- grond-informatiete verstrekken, schreef Dhr. Vennekamp dit artikel. Op de agenda van de Thoolse gemeente raad staat maandagavond ook een brief van de stichting Verwijdering Afvalstof fen te Amersfoort, betreffende rapporten over de inzameling van glas. B en W stellen voor hierover adviezen in te win nen, maar het college zegt al toe, dat over de inzameling van glas een nadere studie zal worden verricht. van het afval uit, nl. 12 'A%. Ook dit kan als grondstof dienst doen voor het ma ken van nieuw glas. De beste manier van glaskringloop is ongetwijfeld via de sta tiegeldmethode, maar neemt om ver schillende redenen een steeds kleinere plaats in. Daarom zou het goed zijn om te kiezen voor de tweede, nl. het apart houden van glas en het verzamelen in containers, "glasbakken" genaamd. Hiervoor gelden dezelfde voordelen als voor papier, zowel naar de gemeenschap toe als naar de persoon die meedoet. Het enige, wat men er meer dan bij pa pier voor over moet hebben is, dat men de flessen en potjes naar een vaste plaats moet brengen, die meestal zo centraal mogelijk wordt gekozen. Een kleine moeite. In de afgelopen weken is een kleine steekproef gehouden onder 50 inwoners van Tholen, die volkomen toevallig uit het telefoonboek "geprikt" zijn. De be doeling hiervan was om op korte termijn enig inzicht te krijgen in de mening van onze bevolking over deze zaak. Reke ning houdend met de nodige afwijkin gen in de cijfers zowel naar boven als naar beneden bij een opinieonderzoek van groter formaat, zijn de resultaten bemoedigend. Uitslag enquete onder 50 inwoners van Tholen, als verdeeld over de kernen: Tholen 19; Poortvliet 5; Scherpenisse 3; St. Maartensdijk 4; Stavenisse 2; St. Annaland 8; Oud-Vos- semeer 3. Totaal dus 45 reakties, ofwel 90%. Vraag 1. Was u al op de hoogte van het glasbakexperiment in Noord-Brabant? Antwoord: 44 ja, 1 nee. Vraag 2. Waardoor? Antwoord; 33 door eigen waarneming, 4 door krant, 2 door t.v., 1 door radio. 5 geen antwoord. Vraag 3. Legt u uw oud papier, bv. kranten enz. apart voor bv. de muziek vereniging? Antwoord: 40 ja, 5 nee. Vraag 4: Houdt u nu reeds uw afvalglas apart om het bv. in Halsteren of Bergen op Zoom in de glasbak te deponeren? Antwoord: 19 ja, 26 nee. (38% ja, 52% nee). Vraag 5: Bent u bereid uw afvalglas apart te houden, als in de kernen op het eiland Tholen glasbakken geplaatst worden op centraal gelegen punten? Antwoord: 42 ja, 3 nee (84% ja, 6% nee). Toegevoegde vraag, niet direkt met het onderwerp samenhangend: Vraag 6: Leest u regelmatig de gemeen telijke informatierubriek "Tholender- wijs" in de "Eendrachtbode"? Antwoord: 33 ja, 11 nee, 1 geen antw. En de informatierubriek van de provin cie (Abdijnieuws)? Antw.: 27 ja, 18 nee. Met alle reserves die men eventueel t.o.v. deze enquete zou willen hanteren. zijn met name de antwoorden op vraag 3, 4, 5 interessant en ze bieden de aank nopingspunten om glasbakken op Tho len te bepleiten. Tenslotte volgen nog enkele uitkomsten uit de genoemde enquete, die in Noord- Brabant is gehouden n.a.v. het glasbak experiment daar. Er zijn 3 soorten "aparthouders": 1. de milieuhygiënische 46,9% (bespaart energie, grondstof en ruimte) 2. de economische 22,48% (bespaart ruimte in vuilniszak) 3. de sociale 15,66% (gevaar voor scher ven voor vuilnisophalers) i overige 14,89% WAAR HOORT U BIJ?! THOLEN vr. 14 dec: 20.00 uur Hal stadhuis, Jorge Oraison, gitaar SCHERPENISSE do. 27 dec: Holland Huis, J.V. Scarpe- nesse; film Louis de Funes. vr. 28 dec: Holland Huis bazar SPS 18-23 uur. za. 29 dec: 14-23 uur bazar SPS. SINT ANNALAND 22-2H dec.: Dorpshuis, foto-expositie 21 dec. t/m 2jan: De Meestoof, speciale tentoonstelling (zon- en feestdagen ge sloten) OUD VOSSEMEER vr. 14 dec: 19.30 uur Dorpshuis, toneel St. Joseph. BERGEN OP ZOOM tot 7 jan: Markiezenhof, Bergen in stukken t/m 30 dec: Sticht. Etcetera, Tekenin gen, schilderijen, aquarellen en klei- Ook inwoners van Tholen en Sint-Phi- lipsland kunnen zich aansluiten bij het ontmoetingscentrum hartentroef in Bergen op Zoom. Elke dinsdagavond komen in de Rijksscholengemeenschap aan de Burg. Stulemeijerlaan zeventien hartpatiënten bijeen om o.a. onder lei ding van enkele fysiotherapeuten wat aan beweging te doen. Niet alleen de hartpatiënten zelf zijn er, ook hun echt genoten. Dit Bergse initiatief heeft dan ook landelijke belangstelling getrokken. Hartpatiënten moeten na een infarct of een andere hartziekte helemaal om schakelen en ineens een volledig ander leven leiden. De patiënt moet de revali datie grotendeels zelf doen. Na ges prekken met de cardioloog van zieken huis Lievensberg en enkele fysiothera peuten is bij enkele hartpatiënten het idee geboren om regelmatig contacta vonden te beleggen. Belangstellenden van Tholen/St. Philipsland kunnen contact opnemen met dhr. A.J. van Driel, Grote Haag 37, Bergen op Zoom, tel. 01640-34281. plastieken van Lambert Speekenbrink De Botte Hommel: za. 15 dec: 21.30 uur film, Der Ameri- kanische Freund. vr. 21 dec: 21.00 uur Livin' Blues SINT MAARTENSDIJK za. 15 dec: Haestinge, dansavond POORTVLIET ma. 17 dec: caf4 Tolrust 19.30 uur alg. ledenvergadering Z.L.M. Mr. H. van Es, spreekt over grondpolitiek. Poortvliet vr 14 dec. de Wigchelaar handenarbeid za. 22 dec. 15 u 't Ouwe Raed'uus film en kerstmaaltijd. St. Philipsland di 18 dec. 20 u dorpshuis Kerstzang VZOS kinderkoor Roxy Een pak slaag 12 j do 20 u, vr za 18.45 21.15 u, zo 16, 18.45 21.15 u, ma, di, wo 20 u. Jack 'n Jill 18 j vr za 23.30 u. De schat van kasteel Candleshoe a.l. za, zo, wo 14 u. Luxor Schuldmadchenporno 18 j do 20 u, za. 21.15 23.30 u, zo 18.45 21.15 u. De ijzervreter 16jza. 18.45 zo. 14+16 u. Coming home 16 j wo 20 u. Oud-Vossemeer wo 19 dec. Kerstviering O.L.S. vr. 21 dec. dorpshuis Kerst bejaarden Horloges - klokken en sieraden Keuze uit meer dan 500 stuks Graveren klaar terwijl u wacht Haal gratis folders bij juwelier horloger V^JL/ GROTE MARKT 33 TEL. 01640-34229 Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7