Vreugde in Poortvliet over ingebruikname gymzaal (D BOUMAN POTTER BROEKHÜÜ De waarheid achterhaalt het wel De Schelde ^5 B en W willen onbeperkte toename café's voorkomen Schelde ook voor vloer- en dakplaten Donderdag 13 december 1979 36e Jaargang no. 5 Twee exposities in St. Annaland Schoolkinderen gaan na gymles nu onder de douche Nog bruikbaar Nieuwe ziekte bij de hond Molenstraat Poortvliet Welzijn Korte tijd VakleerkracriC Lid\ëreniging Goud-en Zilversmeden p' Een klok Pluspunt 80 Tholenaren bij Asselbergs Gezellig Zorg tijdig ORGELSHOW in Tholen zie pagina 16 Wijziging drank- en horeca verordening Tholen Verboden Kampioenschap tafeltennis Planning ziekenhuis na Philips/Oesterdam Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post ƒ1 5,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw. Op rekening 7,00. Hoofdredacteur G Heijboer. Het moet wel toeval zijn, dat de eerste wijziging van de begroting 1980 een ge volg kan zijn (de raad moet het nog goedkeuren) van het b en w-voorstel om weer een paar extra ambtenaren aan te trekken wegens een overvloed van werkzaamheden. Het ligt niet op onze weg, de.motieven daartoe te beoordelen. Trouwens, we twijfelen niet eens aan dat te vele werk voor een bepaalde afdeling. Ook iedere ondernemer weet maar al te goed, dat het administratief werk, ook het noodzakelijk leeswerk om bij te blijven, als het ware met de dag toe neemt. Niet zo maar waarschuwde dok ter van der Bel (bij herhaling) voor dat zelfde euvel in de Groene Kruis sector. Ook van het Gemeentelijk administra tief apparaat wordt steeds meer gevergd. We kunnen wel nalaten onze oosterbu ren een te 'gründliche organisation' te verwijten, want inderdaad moet er van elke drie nederlanders een ambtenaar zijn om ons administratief op de been te houden. Het voordeel, dat er op de se cretarie weer een paar mensen meer no dig zijn, is wat minder werkloosheid. Of we het als burgers nu in het ene gat moeten gooien of in het andere gat. Blijf lood om oud ijzer. Het nare van zo'n voorstel vinden we echter, dat we ons destijds toch nog aardig voor de gek lie ten houden. Destijds, dat was nog voor de herindeling, toen er al maar werd geschermd met het veel economischer (qoedkoper werd er verduidelijkt) wer ken via een fmsie of herindeling. Terwijl u notabene in het voorstel van b en w om een extra man aan te trekken voor het bureau registratuur wordt gesteld: 'De decentralisatie van secretarie-afdelingen Ruimtelijke Ordening en Gemeente werken in een nieuwe afdeling Ge meentelijke Ontwikkeling heeft voor het bureau registratuur gevolgen gehad'. Een eenvoudig mens denkt, dat wanneer er werk van de ene naar de andere af deling gaat, die eerste afdeling dan toch minder werk zou moeten hebben en dus iemand 'over' heeft. Dan zouden er geen extra ambtenaren nodig zijn. In het voorstel over huisvesting van het ge meentelijk bestuursapparaat schreven b en w in januari 1975 over een efficiën tere werkwijze: het personeel kan doel matiger ingezet worden. Door centrali sering van gelijksoortig werk kan ar beidsbesparing worden verkregen, aldus het toenmalig college. Ze mogen wat ons betreft in Nederland doorgaan met de samenvoeging van Gemeenten, Water schappen, Kruisverenigingen en wat niet al. Maar als dan weer het argument van goedkoper in de mond wordt geno men, weten we nu zeker dat het een wassen neus is. Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt het wel. Zelfs een ezel stoot zich geen tweemaal aan dezelfde steen. Rond de Kerstdagen en de jaarwisseling zijn er in Sint-Annaland twee tentoon stel,-ingen. In het Streekmuseum de Meestoof 'Hekel - en spotprenten uit de le en 2e wereldoorlog' en in het Dorps huis een foto- en dia-tentoonstelling van de fotoclub Sint-Annaland. Vrijdagmiddag 21 december gaat het Streekmuseum weer voor een tweetal weken open, steeds van 15.00 tot 17.00 uur. De data zijn verder 22, 24, 26, 27, 28, 29, 30 december en 2 januari. Er is een aparte, kleine tentoonstelling inge richt van hekel- en spotprenten van circa 1900 van Steinlen. Uit de eerste wereld oorlog van Piet van der Hem, Jan Sluy- ters en Willie Sluiter en uit de tweede wereldoorlog van L.J. Jordaan. Totaal een dertigtal prenten die een onverhuld beeld geven van maatschappelijke toe standen en wantoestanden in de eerste helft van onze eeuw. Voor giften en bruiklenen dankt het museumbestuur mevr. Quist-Beukelaar in Tholen en mevr. Havermans in Oud-Vossemeer. Ook de tentoonstelling '1906, zomaar een jaar' is nog te zien. Er zijn een aantal nieuwe aanwinsten, o.a. een zeer fraaie poppenkeuken, waar kinderen en oude ren hun ogen de kost kunnen en zullen geven. De fotoclub exposeert werk van eigen leden, zowel foto's (zwart-wit en kleur) en dia's. Er is geen bepaald on derwerp of thema gekozen, zodat er sprake is van een zeer gevarieerd aan bod. De openingstijden in het dorpshuis zijn: zaterdag 22 december 15-21 uur, woensdag 26 december 14-18 uur, don derdag en vrijdag 27 en 28 december, 15-17 en 19-21 uur, zaterdag 29 decem ber 14-17 uur. "Een ontmoetingspunt voor sportminnend Poortvliet". Zo noemde wethouder C.J. Moerland vrijdagmiddag bij de officiële ingebruikneming van het gymnastieklokaal aan de Burgemeet. De nieuwe accommodatie werd met open armen ontvangen door de lagere scholen en de gymnastiekvereniging Excelsior uit Poortvliet, alsmede door de school voor moeilijk lerende kinderen 'De Veste' uit Tholen, die voor zo'n vrolijk gebouw, het pendelen graag voor lief neemt. "De gymzaal is fantastisch in het gebruik", zo had onderwijsinspectrice mevr. drs. W.P. Bouwman van de Poortvlietse onderwijskrachten vernomen. De school met de Bijbel en de Openbare Lagere school de Eevliet hadden elk tien leerlingen van de bovenbouw afgevaar digd om de feestelijke opening met en kele gymoefeningen op te luisteren. Met het blazen op een fluit gaf wethouder Moerland het sein voor de demonstratie in de zaal van 12 x 21 x 5.50 meter. Het gebouw heeft twee was- en kleedruim ten. Een docentenkamer en een toestel- lenberging. Wethouder van Onderwijs J. Versluijs had een welkomstwoord ges proken, aangezien burgemeester E. Baerends door het verzetten van een vergadering tot zijn grote spijt niet aan wezig kon zijn. Later kwam hij nog even naar 't Ouwe Raed'uus. Wethouder Versluijs stelde het bijzonder op prijs, dat de inspectrice na haar ziekte weer aanwezig kon zijn. Wethouder Moerland wees er in zijn openingstoespraak op, dat de Zeeuwse Sportraad het oude gymnastieklokaal bij de N.H. kerk nog als goed bruikbaar bestempelde. "Men zou dit een meeval ler kunnen noemen en de situatie verder kunnen laten rusten. Er waren echter plannen voor het verbeteren van de ou de kerkring. De oude school, later ver bouwt tot gymnastieklokaal, moest daardoor verdwijnen om plaats te ma ken voor woningbouw en eventueel ruimte voor activiteiten van de N.H. kerk. De voor de nieuwe gymzaal gere serveerde plaats- (tussen de markt en de Zuidstraat bij de boerderij van Heij boer) vond geen genade in de ogen van de hogere instanties. We verkeerden echter in de gelukkige omstandigheid Steeds meer mensen ontdekken dat De Schelde in Bergen op Zoom het goede adres is voor vloer- en dakplaten. Direkt uit voorraad leverbaar èn... interessante prijzen! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Advertentie IM Volgens dierenarts A. Rinses is er voor lopig geen sprake van een nieuwe bes mettelijke ziekte bij de hond, veroor zaakt door een katteziektevirus (Canine Parvovirus). De verschijnselen van deze ziekte zijn: bloederige, dunne ontlasting en braken. De algemene toestand loopt zeer snel achteruit. Ondanks een zeer vlug ingestelde be handeling treedt meestal sterfte op. Voorbehoedend kan een goede enting toegepast worden. Minimum leeftijd 6 8 weken. Na 14 dagen moet de enting herhaald worden. WON ING INRICHT NG Advertentie IM dat in het nieuwe bestemmingsplan D'Ee ruimte voor een nieuwe gymnas- tiekaccommodatie kon worden inge past", aldus wethouder Moerland. De wethouder van sportzaken wees er verder op dat het lokaal voor de vereni gingen en scholen in de behoeften van Poortvliet zal moeten voorzien. "Men dient de sport ook te zien als een onder deel van het Algemeen Welzijnsbeleid. Het zal zich moeten richten op het leef baar maken van het woon-en leefmi lieu", zei dhr. Moerland. Hij bedankte allen die bij de bouw betrokken waren geweest. "Wij hebben het op zeer hoge prijs gesteld, dat bouwbedrijf Vaessen uit Vught zoveel werk door Thoolse on deraannemers heeft laten uitvoeren. Wij danken u allen voor de zeer vlotte afle vering", aldus de wethouder. De Thool se onderaannemers waren uit Poortvliet Oudesluijs voor het schilder- en glas werk en Bouman-Potter voor de stoffe ring, uit Scherpenisse v.d. Werf voor het grondwerk, uit Sint-Maartensdijk Ver- jaal voor de electra, Van Lammeren voor de staalconstructie, de Pluumpot voor het machinaal timmerwerk en Pot ter voor het loodgieterswerk. Dhr. Moerland gaf nog een overzicht om aan te geven, binnen welk kort tijdsbestek de bouw werd gerealiseerd. Op 10 april ging de inspectrice met het plan accoord en op 28 mei werd de eer ste paal geslagen. Op 25 oktober vond de overdracht plaats, nadat de gymzaal al enkele weken in gebruik was bij de scholen. "De scholen en de verenigingen die van het gymnastieklokaal gebruik gaan maken, wil ik feliciteren met dit mooie, functionele gebouw, ingericht met de nieuwe materialen. Ik hoop dat het nieuwe lokaal een ontmoetingspunt wordt voor sportminnend Poortvliet", zei de Thoolse wethouder van Sportza ken. Inspectrice mevr. Bouwman prees in 't Ouwe Raed'uus het gemeentebestuur van Tholen voor zijn voortvarendheid, maar nog meer bouwbedrijf Vaessen. "Vaessen was vlug en voordelig en dat is niet ten koste gegaan van de kwaliteit. Het is een vriendelijk, vrolijk gebouw. Wie heeft trouwens de kleur geel aan- Wethouder van Sportzaken C.J. Moer land gaf het sein voor de gymdemonstra- tie van de twintig leerlingen van de Ee- vlieten de school met de Bijbel. Rechts onderwijsinspectrice mevr. Drs. W.P. Bouwman. Leerlingen van de beide Poortvlietse la gere scholen geven een demonstratie ter gelegenheid van de opening van de nieu we gymnastiekzaal aan de Burgemeet. gedurfd? Is het de nieuwe directeur Ge meentelijke Ontwikkeling, dhr. Guyt, die goud bemint? Er is ook een multi functionele vloer, die veert en waarop gemorst kan worden. De gebruikers zullen er plezier van hebben. Met de begroting moesten we nog wat vechten, maar 't resultaat mag er zijn. Alleen een sleutel voor de kast met ballen is nog noodzakelijk", zei mevr. Bouwman. Ze vond het vrijdag feest voor de ge bruikers, maar ook voor het gemeente bestuur. "Ergens is Tholen zeer vooruit strevend, maar toch zijn er nog wensen: een overdekt zwembad en vakleer krachten lichamelijke oefening. Tholen is eigenlijk de enige gemeente in de in spectie Goes die geen aparte gymleer- krachten heeft. En dat terwijl de onder wijzers toch al zoveel moeten doen. Nieuwe ideeën op het gebied van gym nastiekonderwijs moeten hier toch ook ontwikkeld kunnen worden. Daarom zijn vakleerkrachten niet alleen een wens, maar ook een noodzaak voor Tholen. Tegen de aanwezige raadsleden zou ik willen zeggen: Steun ons", zo be sloot mevr. Bouwman. Wethouder Moerland merkte op, dat de wensen van de inspectrice veel geld kostten. "Voor het onderwijs is het allemaal wel goed besteed, maar we moeten als gemeente al zoveel bijleggen omdat de onderwijs bijdragen van het rijk tekort schieten. Nu ook al voor de LTS, die tot voor kort volledig door het Rijk werd betaald. Daarom moeten we prioriteiten stellen. Zo nu en dan worden er weer wensen vervuld, maar 't kan niet ineens", zei Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM dhr. Moerland. Hij deelde nog mee, dat het rapport van de Zeeuwse Sportraad over een overdekte zwemaccommodatie binnenkort in B en W wordt behandeld. Directeur 't Lam van Vaessen Vught was trots op zijn eerste gymzaal op Tholen. Hij wees erop, dat de bouw voorspoedig was verlopen, hoewel 't toch niet een voudig was. Dhr. 't Lam vond het erg plezierig een elektrische klok te kunnen overhandigen. "Dat is een zeer toepas selijk cadeau, want u bent zeer bij de tijd geweest en nu staat er in Poortvliet een goed produkt in frisse kleuren, dat er mag zijn", zei de directeur van Vaessen. "De aannemerskeuze was niet zo moei lijk", liet wethouder Moerland weten. "We hadden werk van u gezien en dat viel goed in de smaak. Bovendien was de prijs goed. In de laatste b en w vergade ring is besloten, dat Vaessen ook het plan klaar mag maken voor de sport hal/Gemeenschapscentrum aan de Zoekweg in Tholen. Door de bouwkun dige inspectie van het Ministerie van Onderwijs, de Nederlandse Sportfede ratie en de brandweer opgegeven wijzi gingen zullen hierin worden verwerkt", aldus dhr. Moerland. Dhr. R. Weijler, die namens de beide lagere scholen sprak, zei erg blij te zijn, dat het gemeentebestuur deze gymzaal voor de leerlingen had willen bouwen. "Juist door dit gebouw kunnen de kin deren met veel plezier bezig zijn. Met frisse kleuren en nieuwe materialen. Al leen zitten er geen handvaten aan de grote springmat, wat lastig is voor de onderwijzeressen. Een bijzonder plus punt uit het oogpunt van hygiëne zijn de domches. Bij bepaalde leerlingen was er nog wat schaamte, maar dat is zo over. 't Was een openbaring zo frank en vrij de kinderen de douches ingingen. Dat is een erg fijn punt van deze nieuwe ac commodatie, met het licht en de vro lijkheid. Mevr. Bouwman heeft over vakleerkrachten gesproken, maar we zouden als onderwijzend personeel de gymnastiek niet willen missen. Zowel het hoofd, het hart als de handen dienen ontwikkeld te worden, dus vinden we gym ook belangrijk. We zijn erg blij dat we in dit gebouw met de kinderen kun nen spelen", zo besloot dhr. Weijler. De inspectrice haakte daar direct op in: Bij het in moeilijkheden verkerende be drijf Asselbergs-Holland in Bergen op Zoom werken tachtig mensen van het Eiland Tholen. Dit blijkt uit schriftelijke vragen van het SGP-statenlid G. van den Berg aan Gedeputeerde Staten van Zeeland. De burgemeester van Sint- Philipsland wijst erop, hoe het voort bestaan van Asselbergs-Holland in ge vaar is. Het bedrijf is ontstaan uit een fusie tussen Asselbergs ijzerindustrie en Holland, beide in Bergen op Zoom. De ze fusie vond plaats in het kader van de herstructurering Nederlandse ijzergiete rijen onder auspiciën van Nehem. Doelstelling was (is) om door bundeling van krachten tot een moderne gieterij te komen, die in de tachtiger jaren renda bel zou kunnen worden. Hoewel het be drijf niet in onze provincie is gevestigd, is wel de werkgelegenheid van ongeveer honderd inwoners in gevaar. Deze ko men voor een groot gedeelte uit Tholen (80) en Zuid-Beveland (20). Gezien het belang voor de Zeeuwse werknemers verzoeken wij G.S. met het college in Noord-Brabant contact op te nemen om zo mogelijk gezamenlijk te proberen sluiting van het bedrijf te voorkomen, aldus SGP-Statenlid v.d. Berg in zijn schriftelijke vragen aan G.S. van Zee land. "Gym is meer dan spelen en bezig zijn. 't Is onderwijs", aldus mevr. Bouwman. I Mevr. Bolier-Geuze tprak namens de gymnastiekvereniging Excelsior haar vreugde uit over de prachtige accom modatie. "Vooral nu de winter nadert, zijn we blij met dit nieuwe gebouw, want in het oude gymzaal was de verwarming slecht. We hebben bovendien prachtige toestellen en douches. De aankleding is veel gezelliger en daarom zal ook onze leidster mevr. Smulders met veel meer genoegen de lessen geven. Ik hoop, dat. deze nieuwe gymzaal ook de prestaties van Easelsior ten goede komt", zo be sloot mevh Bolier. Wethouder Moer land zei, dat het gemeentebestuur de gymzaal ook graag voor de verenigingen had gebouwd om ze in de avonduren en de niet-bezette uren overdag van deze nieuwe sportvoorziening in Poortvliet gebruik te kunnen laten maken. Het goedkope samenvoegingsar gument 0 Sportminnend Poortvliet kreeg nieuwe gymzaal 0 Uniek omscholingsproject bracht negen timmerlieden certificaat 0 Zoet water van veel belang 0 Eerst meer melkproduktie, nu ge lag betalen 0 Nog eens de kinderbijbels 0 Lezer bepaalt zijn keuze 0 Toename café's voorkomen 0 Inzameling glas weer actueel 0 Tachtig Tholenaren bij Assel bergs 0 Poortvlietse bezwaren tegen uit breiding begraafplaats 0 Streekmuseum en foto-expositie rond kerstdagen 0 Kerstfeestvieringen in aantocht 0 Twee nationaal kampioenen op de rollen 0 Laatste week voor uw Nieuw jaarswens gaat in 0 DE AFWEZIGEN HEBBEN ALTIJD ONGELIJK 0 Dit nummer bestaat uit 18 pagi na's Voor opgave berichten en advertenties voor het kerstnummer, dat verschijnt op donderdag 20 december, en het oude- jaarsnummer, dat uitkomt op vrijdag 28 december. De eerste E.B. in 1980 ver schijnt op donderdag lOjanuari. Advertentie IM In de gemeente Tholen is het binnenkort slechts mogelijk een horecabedrijf te exploiteren na ontheffing van burgemeester en wethouders. Dat is de kern van een wijziging van de drank-en horecaverordening, waarover positief advies is uitgebracht door de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland. "Ons beleid is er niet op gericht op grote schaal en abrupt 'met de botte bijl' over te gaan tot weigering of intrekking van ontheffingen. We willen alleen voorkomen, dat de woon- en leefbaar heid van onze kernen zal worden aangetast", aldus b en w van Tholen. B en W van Tholen zijn niet alleen met de wijziging. Ook Veere en Zierikzee hebben dezelfde plannen. Volgens de Prov. Raad is er sprake van een vrij al gemene tendens bij de gemeentebestu ren om het aantal horecabedrijven in de gemeente te beperken. "Invoering van een ontheffingsbeleid wordt steeds ge baseerd op de zorg voor een rustig woon- en leefklimaat en op de wense lijkheid om het aantal vergunningsin richtingen, dan wel het aantal vergun ningsinrichtingen van een bepaalde soort te kunnen reguleren. Als gevolg van twee uitspraken van de Kroon wordt artikel 18 van de drank- en hore- cawet ruimer geïnterpreteerd dan voor heen. De commissie juicht dit toe. We vragen ons echter af, of gemeenten slechts uit het oogpunt van woon- en leefbaarheid in de gemeente een ont heffingenbeleid moeten invoeren of dat gemeentebesturen een noodzakelijk ontmoedigingsbeleid (zoals ook de voormalige staatssecretaris van volksge zondheid voorstond) als motivering voor de inperking van het aantal hore- ca-inrichtingen zou kunnen gaan hante ren", aldus de commissie drank- en ho- recawet van de Prov. Raad voor de Volksgezondheid in Zeeland. B en W willen in de drank-en horeca verordening Tholen onder artikel II een nieuw hoofdstuk VI toevoegen: ver strekking van alcoholhoudende drank. De tekst luidt: het is verboden anders dan om niet alcoholhoudende drank voor gebruik ter plaatse te verstrekken in een inrichting gelegen in de gemeente Tholen. B en W kunnen op schriftelijk verzoek ontheffing verlenen. Hieraan kunnen voorschriften worden verbon den. Een besluit waarbij ontheffing is geweigerd, ingetrokken, gewijzigd of waarbij aan een ontheffing voorschrif ten zijn verbonden, is met redenen om kleed. Een ontheffing wordt verleend aan een daarin met name genoemde ondernemer en voor een bepaalde in richting. Bij wijziging van de omstan digheden is een nieuwe ontheffing ve reist. Tegen een besluit dat ontheffing is geweigerd, ingetrokken of gewijzigd kan betrokkene binnen dertig dagen schrif telijk beroep aantekenen bij G.S. van Zeeland. Het beroepschrift wordt inge-~ diend bij b en w, die het onverwijld doorzenden. B en W verlenen ambts halve, binnen twee maanden na het in werking treden van deze verordening, ontheffing aan de reeds gevestigde on dernemers. Op zaterdag 22 december om twee uur 's middags wordt in de nieuwe gymzaal te Poortvliet het kampioenschap tafelten-1 nis eiland Tholen voor dames en junio ren gespeeld. Op zaterdag 29 december om twee uur volgen in de gymzaal te St. Annaland de kampioenschappen voor senioren. Inschrijving is mogelijk voor elke inwoner van het Eiland Tholen. Opgave voor junioren tot 20 en voor se nioren tot 27 december bij bestuursle den van Veritas Poortvliet of Smash Sint-Annaland of bij A.W. Fase, Burg. Baasstraat 12, St. Annaland,' tel. 01665-2100. Gedeputeerde Staten van Zeeland heb ben de Provinciale Raad voor de Volks gezondheid om advies gevraagd met betrekking tot de ziekenhuisvoorzienin gen in Tholen en Sint-Philipsland. Dit ten behoeve van het Interprovinciaal overleg met Noord-Brabant. Volgens G.S. van Zeeland dient in het advies aandacht geschonken te worden aan de situatie na het gereed komen van de Philipsdam en de Oesterdam. De Com missie Lichamelijke zieken van de Pro vinciale Raad zal zich met de advisering belasten. Hierin hebben o.a. zitting: oud-notaris, W.L. Blindenbach uit Sint- Maartensdijk, nu woonachtig in Haam stede, de kringsecretaris van het Rode Kruis dhr. J.J. Marteijn en dhr. M.C. Deurloo van het Zeeuwse Kruis.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1