Negen timmerlieden van de Pluumpot zijn nu vakman O Zoet water van groot belang Flipland bij Tholen voegen Culinaire tips van De Oesterschelp Tholen ♦♦Week** RIB-JACKS warm gevoerd nu 79,- modehuis Gitarist uit Urugay vrijdag in Tholen Uitbreiding secretarie-personeel Donderdag 13 december 1979 EENDRACHTBODE 11 Uniek omscholingsproject met succes afgesloten SMAKELIJKE AANBIEDINGEN VOOR GEZELLIGE FEESTDAGEN MALSE VARKENS FILET ROLLADE RUNDER LENDE ROLLADE MALSE BABY KALKOEN KALKOEN FILET TAM KONIJN RUSSISCH El GEVULDE W0RSTSTAAF GEVULDE KALKOEN 100 gram2.45 GEVULD SPEENVARKEN WILD ZWIJN PATE CREME WALNOOT PATE F0NDU SCHALEN Co Simmers Grote prestatie Gok gewaagd Vader en Zoon Loonsverhoging Hand in hand Medewerking modehuis Teamgeest succes van cursus Op uitnodiging van de ZVU geeft de gitarist Jorge Oraison uit Uruguay vrijdagavond om acht uur een concert in het stadhuis te Tholen. Dijkgraaf Hage van Waterschap Tholen: Zwakste schakel- Hoge bemalingskosten Volgens discussiestuk Zeeuwse P.v.d.A.: Grondig doordacht Waterschap Waterzuivering Beëdiging Toenemende zorg Grond voor zuiveringsinstallatie Aanpassingswerken Vertrouwen 1 Negen personeelsleden van de timmerfabriek de Pluumpot uit Sint-Maartensdijk hebben vrijdagmiddag een deelcertificaat van de Stichting Hout ontvangen na een succesvol omscholingsprogramma machinaal houtbewerken. Verschillende sprekers waren vol lof over dit, ook voor landelijke begrippen, unieke project. "Het is toe te juichen, dat anderhalf jaar geleden aanzet is gegeven voor deze omscholing, want dankzij deze vakopleiding kunnen negen mensen zich nog meer waar maken. Werken is namelijk nog het hoofdbestanddeel van ons welzijn", zei dhr. Dokman, directeur van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Zierikzee. Pluumpot-directeur J.M. Muller liet weten, dat het afsluiten van de opleiding wordt beloond met een loonsverhoging van^ vijf procent. De kantine van de Pluumpot was niet berekend op dit succes, waarvoor nogal wat autoriteiten naar de Pluumpot wa ren gekomen. De voormalige LTS-di- recteur C.G. Meijer, die het project in de Heerlijk gekruid 500 gram8.75 Heerlijk gekruid 500 gram9.75 VOLOP MALS BLANK KALFSVLEES OESTERS FRICANDO SNITSELS LAPPEN 500 gram6.50 500 gram8.75 500 gram6.95 Voor de lekkere trek Heerlijk opgemaakt Per stuk3.75 Wegens enorm succes ±300 gram4.75 Voor een feestelijk ont bijt 100 gram2.55 100 gram 1.85 100 gram1 -65 Voor een gezellige avond Bestaande uit: biefstuk tartaar balletjes v. fricando gehakt balletjes kip filet mini slavinkjes 800 gr. voor 4 personen18.50 Bij tijdige bestelling kunnen wij ook zorgen voor hazen, wilde konijnen, fazanten, pa trijzen en eventueel reerug. Wilt u a.u.b. tijdig bestellen, ook telefonisch, dan kunnen wij er de nodige zorg aan bes teden. KEURSLAGER Raadhuisstraat 28 Oud-Vossemeer Tel. 01667-477 Deelnemer winkelaktie Oud-Vossemeer. Advertentie IM aanvang bijzonder had gesteund, was er zelfs voor uit Terneuzen gekomen, ter wijl zijn opvolger A. Meloen Ook aan wezig was. Verder was de directeur voor de arbeidsvoorziening in Zeeland, dhr. de Klerk, present met de directeur van het arbeidsbureau Tholen, dhr. J.P.M. van der Male. Het Ministerie van So ciale Zaken had dit omscholingsproject namelijk financieMl mede mogelijk ge maakt. Zowel het praktisch als het theoretisch gedeelte van de opleiding gebeurden overdag. Dhr. W.G.H. Si mons gaf in de L.T.S. de theorielessen. In die school vond woensdag 28 no vember ook het schriftelijk examen plaats. Het praktijkexamen was op za terdag 1 december in de Pluumpot. De omscholing van de veelal jonge perso neelsleden begon met elf man. Een man viel er tussentijds af en een kwam er niet in aanmerking voor een deelcertificaat. Dhr. J.J.G. Cools van de Stichting Hout zei te verwachten, dat zeven van de ne gen geslaagden verder zullen gaan met de studie. Voor de tweejarige, primaire opleiding krijgt men dan dankzij het nu afgesloten omscholingsproject vrijstel ling voor bepaalde vakken bij het exa men ?akdiploma adspirantgezel. De directeur van de Stichting Hout, dhr. Steenbrugge uit Amsterdam, zei niet overal diploma's te kunnen uitreiken bij de 800 cursisten aan de verschillende opleidingen in het land. Wegens het aparte facet aan dit vrij unieke omscho lingsproject was hij echter naar St. Maartensdijk gekomen. Hij noemde de Pluumpot een bedrijf dat een bijzonder praktische opleiding kon geven. Dhr. Steenbrugge was erg blij met de om scholing van enkele oudere personeel sleden. "Daar is enorm veel moed voor nodig, want met een gezin en reeds met een vak achter de rug, is zo'n opleiding een moeilijke zaak. Jongeren zijn flexi beler, maar voor de oudere deelnemers kan ik zeker van een grote prestatie spreken", zei dhr. Steenbrugge. De ou deren zijn ingepast in de bestaande op leiding, maar kregen wel een paar vrij stellingen. Er werden andere normen aangelegd met een beperkte geldig heidsduur. Zo is het deelcertificaat ge boren, zei de directeur van de Stichting Hout. Wie voor een theorievak meer dan een zeven had, kreeg een vrijstelling die twee jaar geldig is. Voor het praktijkge deelte geldt dat niet. Wij hebben deze gok gewaagd. Hij beschouwde de af sluiting van deze opleiding als een ten tamen, waarbij een cijferlijst en een cer tificaat hoorde. Omdat het allemaal vrij snel was gegaan, ontbraken de handte keningen van de voorzitter en de secre taris van de examencommissie van de Stichting Hout nog, maar dat komt later wel goed. Dhr. Cools was heel erg blij met deze feestelijke afsluiting van de opleiding. "Dhr. Muller zei me destijds dat de eisen te hoog waren. Maar in overleg met LTS-leraar Simons heb ik 't toch gewaagd. De resultaten hebben onze stoutste verwachtingen overtrof fen. 't Lag op een heel behoorlijk peil", aldus dhr. Cools. Bijzonder veel waardering had dhr. Cool voor de 54-jarige L. Breure uit Scherpenisse, die het op zijn leeftijd nog aangedurfd had om aan de omscholing mee te doen. Hij kreeg het deelcertifi caat met 1 vrijstelling. "Probeer nog verder", adviseerde dhr. Cools. Ook de 44-jarige J. Hage uit Scherpenisse was in de schoolbanken gaan zitten en had 's avonds huiswerk gemaakt. Ook zijn zoon Ad deed mee en het opvallende was, dat juist Hage junior de eindstreep niet had gehaald. "Laatje niet kisten, jij moet dat diploma ook halen", vond dhr. Cools. Vader Hage wenste hij geluk met zijn hele goede cijferlijst. Dhr. A. Dorst uit St. Maartensdijk had maar liefst zes vrijstellingen met twee keer een negen, drie keer een acht en een zeven. Ook de praktijk was zeer met allemaal achten en een zeven. Dhr. C.P. Uyl uit St. Anna- land deed er nauwelijks voor onder met vijf vrijstellingen en een uitstekend praktisch gedeelte. Dhr. P. Bazen uit St. Annaland had vier vrijstellingen en een bijzonder goede praktijk. Dhr. J. Pol derman uit St. Annaland drie vrijstel lingen, dhr. M. de Koek uit Tholen twee, dhr. M. Poot uit Scherpenisse en dhr. J. Geense uit St. Philipsland had geen vrijstelling voor een theorievak (machi nekennis, werkmethode, algemene vaktheorie, veiligheid, wis-, natuur- en werktuigkunde). Het vak tekenen bleek voor iedereen enorm moeilijk te zijn, liet dhr. Cools nog weten. Directeur J.M. Muller vond het jammer dat een man het deelcertificaat niet kreeg omdat de eisen wat opgevijzeld waren. "Het doel was eerst ook geen di ploma, misschien met de achtergrond om als bedrijf niet af te gaan, maar nu ging het resultaat onze verwachtingen ver te boven. We kunnen daarvoor wel met boekenbonnen gaan strooien, maar we vonden het beter aan allen die de opleiding hebben gevolgd, een beloning te geven in de vorm van een loonsver hoging van vijf procent. Dat is een dikke boekenbon", zei dhr. Muller. Hij schet ste hoe in april vorig jaar de voorbes prekingen waren begonnen met LTS, arbeidsbureau en de Stichting Hout. Ook met de bedrijfskern van de Pluum pot werd heel uitvoerig gesproken, wat tijdens de cursus werd vervolgd. "Hand in hand" noemde dhr. Dokman de samenwerking van de verschillende instanties. "Overheid en burger, die el kaar soms zo moeilijk verstaan, hebben elkaar in dit project gevonden. De over heid heeft de mensen van de Pluumpot ondersteund door de omscholing finan cieel mede mogelijk te maken. We zijn allemaal gemotiveerd tot arbeid omdat het behoort tot ons mens-zijn. Als men binnen z'n arbeid een stuk idealisme weet op te bouwen, dan heeft arbeid een stuk dimensie gekregen. De cursisten, die we vanmiddag huldigen, kunnen zich beter waar maken binnen hun ar- beidspositie. Als ik als vertegenwoordi ger van het arbeidsbureau over klan tenbinding zou spreken, zou het niet goed zitten, maar laat de stichting Hout zijn klantenbinding maar waar maken voor u. Bijzonder hartelijk gefeliciteerd met dit resultaat en ik wens u toe: een verdere scholing op uw levenspad", zei dhr. Dokman. Wethouder J. Versluijs liet weten, dat de medewerking van het gemeentebestuur beperkt was gebleven tot wat formele punten als de toestemming voor LTS- leraar Simons en het beschikbaar stellen van LTS-lokalen. "Toch ben ik hier met veel interesse naar toe gekomen, want we treffen hier een unieke situatie aan tussen bedrijfsleven en onderwijs, die beide tot mijn portefeuille horen. Ook landelijk is deze omscholing uniek. Na mens het gemeentebestuur mag ik de cursisten van harte feliciteren. Er is ge zegd, 1 man heeft het certificaat niet ge kregen, maar ik zou willen zeggen: 9 van de 10 hebben de verwachtingen over troffen en 1 heeft aan de verwachtingen voldaan. Ik hoop dat deze opleiding een vervolg krijgt. Ónze medewerking hebt u", zei wethouder Versluijs. Dhr. de Koek bood namens de cursisten LTS- leraar Simons nog een geschenkbon aan, waarna Pluumpot-directeur S.C. Muller de diploma-uitreiking met een dank woord sloot. nta bosstraat 27 berqen op zoom Advertentie IM. Dhr. J.J.G. Cools van de stichting Hout streeft ernaar, om na het omscholingsprojekt aan de Pluumpot, in Sint-Maartensdijk de tweejarige cursus voor de pri maire opleiding te geven. Hij schrijft het succes van de om scholing namelijk grotendeels toe aan de teamgeest van de cursis ten. De personeelsleden van de Pluumpot hebben elkaar bemoe digd en gesteund of - om met een vlakbij gelegen fabriek te spreken - opgejuind. Dhr. Cools wil dat groepje, eventueel aangevuld met anderen, liefst zo houden voor het vervolg. De vertegenwoordi ger van de Stichting Hout plaatst de nu afgesloten scholing - waar bij op veertien punten een beoordeling werd gegeven - op het niveau van L.T.S. plus twee jaar Streekschool. JORGE ORAISON werd in 1946 gebo ren in Montevideo (Uruguay). Hij be gon zijn muziekstudie aan het Conser vatory Municipal aldaar en kreeg gi taarlessen van Lola G. de Ayestaran. In 1968 werd hem de eerste prijs toegekend van de 'Jeunesses Musicales' van zijn land, waaraan een uitgebreide nationale concerttournee verbonden was. In 1969 ontving hij een beurs van het 'Instituto de Cultura Hispanica' om zijn studie te kunnen voortzetten bij Jose Thomas te Santiago de Compostella. In 1971 werd hem op het 'XIII Concours Internatio nal de Guitarre' te Parijs een zilveren medaille toegekend. Jorge Oraison heeft zich in Nederland gevestigd en is thans als hoofdvakleraar verbonden aan het Twents Conservatorium te Enschede. Repertoire: Leo Brouwer, Robert de Visee, Luys de Narvaez, Michael Prae- torius, Domenico Scarlatti, A. Carleva- ro, Heitor Villa Lobos, Angel Barrios enz. Grammofoonplaat: Spaanse en Zuid- AmeZuid-Amerikaanse gitaarmuziek uit de 19e eeuw. Jorge Oraison - gitaar (HMV 037-26019. De ZVU Tholen heeft inmiddels het programma 1979/ 1980 huis aan huis op het eiland verspreid om de activiteiten van de ZVU en de beheerscommissies nog eens extra onder de aandacht te brengen. Jammer genoeg was de folder niet bij het begin van het seizoen gereed. Er volgen echter nog negen program ma's, zodat belangstellenden nog volop aan hun trekken kunnen komen. "De regering is bereid om 2 k 3 miljard meer uit te geven ten behoeve van visse rij, natuur en milieu. Wij hebben begrip voor deze beslissing, maar het zou on juist zijn om andere belangen volledig te negeren. We doen dan ook een beroep op hen die in de toekomst belast worden met het opstellen van een beleidsplan voor verdeling van het beschikbare zoet wa ter". Dijkgraaf I.C. Hage van het Wa terschap Tholen zei dat donderdagmid dag in het Holland Huis te Scherpenisse tijdens de algemene vergadering. Het onlangs verschenen rapport van het landbouwschap leert, dat Tholen en Sint-Philipsland in een gemiddeld jaar 4700 ha voor beregening in aanmerking -komt. Dit zou na aftrek van kosten een voordeel van 2.6 miljoen gulden ople veren. In een droog jaar, zoals dit een keer in de tien jaar voorkomt, moet dat bedrag met 4 Vi vermenigvuldigd wor den. De dijkgraaf zei verder, dat water van goede kwaliteit slechts in beperkte mate beschikbaar is. "Daarom zullen wettelijke bepalingen nodig zijn om tot een verantwoorde verdeling te komen. Wij menen hier een duidelijke claim te kunnen leggen op de relatief kleine hoeveelheden water die nodig zijn voor ons gebied. Wij wijzen hierop nog eens nadrukkelijk op de gevolgen die de ge wijzigde manier van beveiliging tegen de Oosterschelde door middel van een stormvloedkering voor ons heeft. Was de Oosterschelde afgesloten - volgens het oorspronkelijke plan - dan werd ons gebied omspoeld door zoet water met alle mogelijkheden vandien. Djjor her ziening van de plannen zal de 'Ooster schelde zout blijven. Als Waterschap hebben wij de taak te zorgen dat het zoet water beschikbaar komt voor de grond gebruiker. Wij zullen alles in het werk stellen om dit te verwezenlijken", aldus Dijkgraaf Hage. Hij gaf ook een overzicht en de dijkver sterkingen. Er kwam dit jaar 13.4 km gereed en het gaf de dijkgraaf met name voldoening, dat daarbij de zwakste schakel was: de dijk in de van Haaften- polder. Volgend jaar moet nog 14 km verzwaard worden met nog bijna 6 km restant van dit jaar. Op vijf verschillende plaatsen wordt er door vijf verschillende aannemers gewerkt, zodat dhr. Hage voor het waterschap een warme zomer voorspelde. In de loop van 1979 werd de glooiing van de zeewering van de Scha- kerloopolder verbeterd, wat 100.000 gulden vergde. Het delfplan verloopt vlot. Een delfmachine, die negen jaar tot volle tevredenheid heeft gewerkt, is ver vangen door een nieuwe van 155 mille. De bemalingskosten voor 1979 zijn reeds opgelopen tot ruim 90 mille. Dit voorjaar was er een overmatige regen val, terwijl ook november bepaald geen droge maand is geweest. De energiekos ten zijn de laatste tien jaar met 230 pro cent gestegen. Bovendien heeft het Wa terschap vrij dure reparaties aan de ge malen gehad. Bij elkaar vrij hoge kosten voor de waterbeheersing, concludeerde de Dijkgraaf. De vorstschade aan de wegen kostte het waterschap een ton. Volgend jaar wordt de Oudelandseweg, "Van Tholen is een goed functionerend geheel gemaakt, maar het lijkt echter denk baar, Tholen en Sint-Philipsland samen te voegen. Oorzaak van die gedachte is in hoofdzaak de geringe omvang van Flipland. De meer geïsoleerde ligging zou een waarborg kunnen zijn, dat van 'opslokken' niet kan worden gesproken. Hoewel demografisch zeker verwant met Tholen, zal Flipland de eigen identiteit beslist kunnen behouden". Dat staat in het discussiestuk gemeente lijke herindeling, dat een werkgroep van P.v.d.A-statenleden en gewestelijke bestuursleden heeft gemaakt. De werk groep wil niet op een aantal plaatselijke tenen trappen. "Het gaat om opinievor ming, om vooruit denken. Dat er een herindeling gaat komen, lijkt ons zeker. Hoe die er uitgaat zien, is nog een vraag. En minstens zo belangrijk is ook de vraag, hoe wij ons daarop gaan voorbe reiden. Er zal nagedacht moeten worden over zaken als fulltime wethouders en binnengemeentelijke decentralisatie. Over lagere regelaars dan gemeentera den: worden ze adviserend of krijgen ze beslissende bevoegdheden?", aldus de werkgroep van de Zeeuwse P.v.d.A. De werkgroep wijst erop, dat Zeeland nog niet zo lang geleden opnieuw opge deeld is. "Niet overal is die operatie als pijnloos ervaren. Een nieuwe herinde ling zal zó goed moeten zijn, dat daarna de zaak ook als afgedaan moet kunnen» worden beschouwd. Dat wil niet alleen zeggen: een grondige herindeling, maar ook en vooral: een grondig doordichte herindeling". Voor eind februari 1980 verwacht de werkgroep commentaar op het discussiestuk van P.v.d.A.-raadsle den, wethouder C.J. Moerland, de twee Thoolse statenleden H. Venekamp en drs. E.C. Boissevain en de besturen van de twee P.v.d.A-afdelingen op Tholen. De afdeling Tholen (de voormalige af delingen Tholen, Oud-Vossemeer en St. Annaland zijn samen gevoegd) heeft 69 leden, de afdeling St. Maartensdijk 61 leden. Volgens het werkplan van de Zeeuwse P.v.d.A. zal de campagnecommi sie in de toekomst ook een taak krijgen met betrekking tot de verkiezingen voor de waterschappen. Met name het coördi neren van de activiteiten van de afde lingen in één waterschap. Het enige Zeeuwse P.v.d.A.-tweede kamerlid, dhr. P.A. Roels uit St. Maartensdijk, spreekt in zijn jaarverslag de hoop uit, de ko mende periode ongehinderd door ziekte zijn werk te kunnen voortzetten. "Ik heb er weer heel veel plezier in", aldus dhr. Roels, die vanaf het kerstreces 1978 tot enkele weken voor het zomerreces dit jaar wegens ziekte afwezig was in de Tweede Kamer. Vanaf eind augustus heeft hij zijn werk weer volledig hervat. Van de cursus "fijne keuken" in de Oes terschelp in ha Tholen die in januari/fe bruari mogelijk een vervolg krijgt gezien het succes van de december-cursus, ver melden wij onderstaande recepten. Mo gelijk kunt u het ook eens proberen. De cursus "fijne keuken" is overigens niet alleen voor leden van de bond van plat telandsvrouwen, maar voor iedere be langstellende. Mosselen op de manier van èscargots (voorgerecht). Vi kg. mosselen laurier, peper, 1 teentje knoflook 1 mespuntje tijm stukje wortel, ui en prei 30 gram boter 1 lepel gehakte peterselie citroensap, cayennepeper. 1. Was de mosselen en de groentes en snijd de groenten in kleine stukjes. 2. Doe de groenten met wat peper en een blaadje laurier in de pan en leg daarop de mosselen. 3. Kook ze o.g. 10 minuten tot de schel pen open zijn, schud de inhoud om. 4. Roer de boter romig, meng er zout, knoflook, tijm, cayennepeper en ci troensap door. 5. Laat de mosselen afkoelen en verwij der één schelpenhelft. 6. Bedek elke mossel met een lepeltje kruidenboter en zet ze 8 min. in een voorverwarmde oven of onder de grill. N.B. Dit gerecht is berekend op 2 per sonen. Molendijk en F.M. Boogaardweg bij St. Annaland verbreed. De dijkgraaf wees in zijn openings woord verder op de uitbreiding van de rioolwaterzuiveringsinstallatie in St. Maartensdijk. Daarop wordt Scherpe nisse aangesloten. Het afvalwater van Scherpenisse wordt nu nog steeds op het polderwater geloosd, vandaar dat het waterschap aan verandering hiervan de hoogste voorrang geeft. In 1980 zal de eerste fase van de uitbreiding van de installatie St. Maartensdijk verwezen lijkt worden. De tweede fase is nodig voor aansluiting van St. Annaland en Stavenisse. Een werkgroep bestudeert de planologische en technische aspec ten. Op Provinciaal niveau is studie ver richt om te komen tot een beter waterk waliteitsbeheer, maar van een duidelijke visie is nog geen sprake. Op dit moment achtte de dijkgraaf wijziging in de hui dige organisatie weinig zinvol. "Wij doen het nog zo slecht niet" zei dhr. Hage de voorzitter van de Zeeuwse Waterschapsbond na. Landelijk betaalt men 40,75 per i.e., Het Zeeuwse ge middelde is 44,— en Tholen betaalt 42,— per i.e. Bij de bouw van nieuwe zuiveringsinstallaties veranderen die bedragen. Overigens vond de Thoolse dijkgraaf meer eenheid in beleid en vooral een egalisatie van zuiveringshef fingen in Zeeland wel waardevol. Na het openingswoord en onderzoek van zijn geloofsbrieven, werd dhr. A.A. van Nieuwenhuijzen beëdigd als hoofd- ingelande voor de ongebouwde eigen dommen in district v. (St. Philipsland). Hij volgt de naar Brafcilië geëmigreerde B.A. v.d. Hoek op. Dijkgraaf Hage was bijzonder blij dat district V. met dhr. van Nieuwenhuijzen als kandidaat naar vo ren was gekomen. "Uw benoeming be tekent een versteviging van het Water schap Tholen. U hebt belangstelling voor het waterschapswerk en ook kennis van zaken, zo mogen we verwachten", aldus dhr. Hage. De nieuwe hoofdinge- lande, die al dijkgraaf is van het Inter provinciale Waterschap de Prins Hen drikpolder, dankte voor de goede woor den en het vertrouwen. De begroting 1980 werd zonder enige discussie aangenomen. Griffier de Korte las een verklaring voor van de financiële commissie, waarin toenemende zorg werd geuit over de stijging van lonen, materiaal- en energiekosten. De com missie vond dat de begroting 1980 'ge tuigt van realiteitszin' en een 'doelmatig beleid'. Uit de opsomming van de grif fier werd duidelijk, dat de commissiele den uit de districten III (Poortvliet) en V. (St. Philipsland) afwezig waren. Ook hun plaatsvervangers waren er niet. Dhr. Punt noemde het belangrijk dat elk district in de financiële commissie vertegenwoordigd was. De dijkgraaf onderstreepte dat. "Het stelt ons bijzon der tleur. Wat is dan nog het nut van een plaatsvervanger", vroeg dhr. Hage zich af. De plaatsvervangers kwamen nu wel even in 't geweer. Noch dhr. J.J. v.d. Slikke, noch dhr. J.A. Klompe bleken bericht ontvangen te hebben. De hoofdingelanden gingen accoord met de aankoop van 1 ha grond van de levensverzekeringsmaatschappij Utrecht voor uitbreiding van de zuive ringsinstallatie bij St. Maartensdijk. De prijs was 5 gulden per m2 plus 10% her- beleggingsvergoeding plus 10% te der ven rente. De hoofdingelande^ voor de vervuilers uit Sint-Maartensdijk, wet houder L.J. Koopman, noemde dat 'ruim' en 'vergaand'. "De Utrecht ver koopt gemakkelijk, maar deze grond is duurder dan gebruikelijk is op Tholen. Waarom is Gropatax niet geraadpleegd? Laten we die prijs aanhouden. De vijf gulden is goed, maar de twee keer 10% niet", aldus Koopman. De Dijkgraaf noemde de prijs 'alleszins redelijk'. "Het bestuur vindt het zeer acceptabel, want 't is bouwgrond. Voor verpachte grond ben je dan tussen de 5 'A k 6 gulden per m2 kwijt. Dit is billijk en we hebben er geen enkele moeite mee", zei de Dijk graaf. Ir. M.A. Geuze merkte nog op, dat 10% herbeleggingsvergoeding voor een particulier veel is, maar voor een instelling als de Utrecht niet. Niemand had tenslotte bezwaren tegen de aan koop voor 60.000 gulden en de pacht- vergoeding van 19.800 gulden voor dhr. W.A. de Wilde. Aan-en verkoop van slootpercelen bij de zuiveringsinstallatie van en aan de Utrecht ontmoette even min bezwaren. Met het voorstel om een zakelijk recht te vestigen op een 2 m brede leidingstrook van Scherpenisse naar St. Maartensdijk had ook niemand moeite. Ir. Geuze informeerde nog naar de aan passingswerken als gevolg van de ge deeltelijke afsluiting van de Ooster schelde. De dijkgraaf sprak van een '(e- leurstellend' verloop. "We zitten er wel hard achteraan, want het is zo 1985 met dit soort plannen. Het lozingspunt blijft het grootste probleem. Voor Poortvliet de Oosterschelde of het Schelde-Rijn- kanaal' - dit laatste dan via persleidin gen-, voor St. Philipsland de Krabben- kreek of het Zijpe. Mijn grootste wens is, een snelle, duidelijke uitspraak, dan kunnen we verder met onze plannen", zei de Thoolsb dijkgraaf. De sinds 1973 niet meer gewijzigde le gesverordening werd aangepast, waar door voor een ontheffing of een ver gunning nu 30 i.p.v. 25 gulden moet worden betaald. Afschriften kosten 6 i.p.v. 5 gulden voor de eerste bladzijde en 4,80 (was 4,— voor de volgende bladzijden. Met de Nederlandse Water- schapsbank werd een geldlening van 500.000 gulden gesloten tegen een rente van 9 De verhoging van de zuiveringslasten Van 40 naar 42 gulden per i.e. was een hamerstuk. Totaal moet dat volgend jaar ruim een miljoen op brengen. Het Waterschap heeft voor slechte betalers nu dezelfde inningsmo gelijkheden als Rijksbelastingen. Ten aanzien van het wegenonderhoud vroeg ir. Geuze naar een lange termijn visie met alternatieve plannen. Anders wordt het jaarlijks onderhoud zo gemakkelijk traditie, vond ir. Geuze. Dijkgraaf Hage concludeerde een prettige vergadering te hebben gehad, waarin de hoofdinge landen een goede discussie leverden en - gezien de vele hamerstukken - ook ver trouwen stelden in het bestuur. Door de chefs van een tweetal afdelin gen op de gemeentesecretarie, zo schrij ven b en w aan de gemeenteraad, is er op gewezen, dat vanwege toename van de aan hun afdelingen opgedragen taken een uitbreiding van het personeelsbes tand zeer gewenst is. Het betreft de af deling interne zaken en vooral de regis tratuur. Daarbij komt nog langdurige ziekte van een medewerker bij de regis tratie. Verder heeft verhuizing van ge meentelijke ontwikkeling naar Sint Maartensdijk voor buro registratuur ge volgen gehad. Voorheen was de afdeling gemeentewerken voor wat het onder deel post- en archiefzaken betreft op zichzelf aangewezen. Nu maakt ook ge meentelijke ontwikkeling gebruik van de centrale registratuur. Dat betekent op die afdeling meer inkomende- en uit gaande brieven. Ook meer op te bergen en te verwerken stukken. Het buro re gistratuur bediende voorheen ongeveer 55 en nu 75 personeelsleden. De perso neelsbezetting is hiervoor minimaal. Door aantrekking van een nieuwe me dewerker voor de afdeling interne za ken, buro registratuur en interne dienst verlening kan weer aan wensen worden voldaan. Dat gaat dan een 33.000,— per jaar kosten. Voorts is er uitbreiding nodig op de afdeling sociale zaken, o.a. vanwege het (nieuwe) welzijnsbeleid. Ook daarvoor moet drie en dertig mille gerekend worden. Aktueel vd brekel Kortemeestraat 35 - Bergen op Zoom T3

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11