Roken belangrijke risicofactor hart- en vaatziekten Contactcommissies bij Groene Kruis betrekken Rijwielpad naar Sint Annaland urgenter dan sporthal VOS-cursus niet alleen in Tholen laten houden In "De Oesterschelp" volle keuken-cursus iésli Donderdag 6 december 1979 EENDRACHTBODE 9 Dr. J.M. van Daal voor Groene Kruis Tholen/St. Philipsland: Streekmuseum weer open Bloeddruk Staken gewoonte 88 geworden Voeding Experiment Dr. v.d. Bel: waken voor bureaucratie Op hoorzitting Poortvliet MODEBR ILLEN j&miubter Welzijnscommissie bij behandeling subsidieverzoek Erg laag De Kraal Nog erger Meer sportminded Noodkreet Argusogen Administratie Herkozen Sterka vereniging Nieuwe rondweg Spreiden Fotowedstrijd Expo Tholen VOL LEY BAL Het Groene Kruis Tholen/St Philipsland dient het goede voorbeeld te geven om hart- en vaatziekten te voorkomen. Niet roken is daarvoor een goede bijdrage. Dr. J.M. van Daal, de ook in onze streek bekende longarts uït Goes uit de jaren dat hij TBC-spreekuur in Tholen hield, maakte dat donderdagavond in Poortvliet duidelijk op de algemene ledenvergadering van het Groene Kruis. Kïj wees het bestuur op de mogelijkheid om in Tholen een antï-rookcursus te houden (kosten §0 gulden), die gesubsidieerd wordt. "Je hoort ook wel eens over pillenslikken om van het roken af te komen, maar dat is een zotte zaak", zei Dr. van Daal. De longarts herinnerde nog aan de tijd dat hij op vrijdag ïn Tholen een volle wachtkamer aantrof met TBC-patien- ten, maar in het gehele land is die ziekte nu teruggedrongen tot 2000 a 3000 ge vallen. In de wereld sterven echter nog jaarlijks drie miljoen mensen aan TBC, terwijl er twintig miljoen mensen van ziek zijn. In onze westerse wereld heb ben we daarvoor de hart- en vaatziekten, die een kleine helft van de ruim 100.000 sterfgevallen per jaar opeisen. Een hon- gerpatroon zeals in de ontwikkelings landen is de beste manier om geen hart en vaatziekte te krijgen. Het is een ziekte waarbij de hartspier onvoldoende bloed krijgt. De aangeboren hartziekte en de verkregen hartziekte (door ouderdom of slijtage of door infectie van de kleppen - er zijn nu kunstkleppen) laten we van avond buiten beschouwing. We beper ken ons tot artherose: vervetting van de binnenkant van de (hart)slagader. Deze ziekte eist jaarlijks 25.000 doden waar van eenderde het ziekenhuis niet meer haalt. Van dat aantal zijn er 10.000 Het Streekmuseum "De Meestoof' in St Annaland zal aan het eind van dit jaar geopend zijn op 21, 22, 24, 26, 27, 28, 29 en 31 december en bovendien nog op 2 januari 1980, steeds van 15.00 tot 17.00 uur. Over een dan te houden kleine, spe ciale tentoonstelling, zullen nog mede delingen volgen. Het bijna voltallige bestuur vergaderde 26 november in het museum. Er werd besloten om zomer 1980 een tentoon stelling te houden, getiteld: "Tholen Stad". Het gemeentearchief van Tholen zal daaraan medewerking verlenen middels Dhr. J.P.B. Zuurdeeg. Overwogen wordt tijdens het hoogsei zoen een gecostumeerde dag te organi seren. Voor het museum werd een fraaie, zo genaamde Mortier Bijbel uit 1700 met platen verworven. Leden, die tot nog toe per jaar keer vrije toegang hadden, zullen voortaan één voor zichzelf doorlopend vrije toe gang hebben. Bruiklenen en giften werden ontvangen van o.a. Mevr. van Haaften-v.d. Gouwe uit Scherpenisse, Mej. J.W. Hage uit Sint Maartenshof (vroeger Scherpenis se), Mevr. Verwijs-Blaas uit Steenber- gem, zuster van Welie uit Tholen, Ir. E. Geuze uit Den Bosch, Ds. H.G. Abma uit Ederveen, Mevr. Boogaart-Adams uit Oud-Vossemeer en Mej. Z. Bal uit Tholen. vrouwen. Het is een ziekte van de mid delbare leeftijd: 40, 50, 60 jaar. 't Zijn vooral veel mannen dïe hieraan lijden en per jaar komen er 3000 vaderloze ge zinnen bij, aldus Dr. van Daal. Hij achtte een grondig onderzoek naar de oorzaak van groot belang omdat voorkomen belangrijk ïs. Dr. van Daal betwijfelde sterk of hartmassage en mond-op-mond beademing veel 'invloed kunnen hebben, want de rapporten daarover geven een somber beeld. Er zijn nog niet direct oorzaken gevon den, maar wel een aantal risicofactoren die toch verband houden met artherose: 1. bloeddrukverhoging, 2. veel roken, 3. te hoge bloed/vet-waarde. Bij artherose gaat het niet alleen om de hartspierwand, de kransslagader, maar ook om de hersenbloedvaten en om de benen (de etalageziekte genoemd). Roken ïs moeilijk af te leren, zo blijkt in de praktijk. Men weet wel dat het niet goed is, maar dan zegt men op het spreekuur: "Het is me niet verboden". Toch gaat het om een zaak die veel leed in de samenleving brengt en voorko ming van hart- en vaatziekten zie ik dan ook als een taak van het Kruiswerk. Het gaat om het staken van een gewoonte en voor veel mensen is het dan een kwestie van totaal laten of niet. Een sigaar op een feestje kan de mensen die gestopt waren met roken, weer op 20, 30, 40 sigaretten per dag terugbrengen. Voor de ouderen is de sigaret een vluchtmid- del. Maar hun problemen worden er niet minder om. Zestig procent van de be volking rookt niet meer en ook in open bare gebouwen wordt er steeds minder gerookt, aldus Dr. van Daal, die in de pauze alle peuken uit de asbakken had verzameld en demonstratief op zijn tafel had gezet. Dat is nu de opbrengst op een jaarvergadering van een gezondheids vereniging, zei Dr. van Daal, die liet weten, zelf af en toe een pijp te roken. De longarts gïnq ook ïn op verhalen dat als "M'n grootvader ïs 88 jaar geworden met..." en vult u dan zelf maar in met elke dag zoveel sigaren enz 't Gaat niet om individuele gevallen, maar om de statistieke bewijsvoering. Zo is er ook een wetenschappelijk verantwoord on derzoek geweest onder Zevende Dag Adventisten, die niet roken en een be perkte voeding hebben met onverzadig de vetzuren en een eiwitgebruik van niet meer dan 75 gr. per dag. Hun gemid delde leeftijd is 75 jaar, terwijl het nor male gemiddelde 65 jaar is. De Zevende Dag Adventisten onderscheiden zich dus van andere delen van de bevolking en dat wijst op een samenhang van de genoemde risicofactoren met hart- en vaatziekten. Bij vrouwen is de combinatie van anti conceptiepil en roken een risicofactor. Er zijn plannen voor risico-opsporing onder de bevolking, maar ik weet niet of dat doorgaat. Waarschijnlijk is het echter zo, dat roken een belangrijke factor is, terwijl ver standige voeding een toegevoegd effect heeft. Bij een onderzoek zou het dan om beheersing van de rookgewoonten moe ten gaan, het nagaan van de bewegings armoede, het meten van bloeddruk, het nagaan van de bloedvetten en in het al gemeen de leefgewoonten. Het aanmeten van een aangepast dieet is een verstandige zaak) Ik moet het op Tholen helaas zeggen, maar mosselen - ik lust ze zelf ook graag - staan op de zwarte lijst. Eet ze met mate. Men zou in deze welvaartstijd bij de jeugd moeten beginnen met gezondheidsopvoeding. Ouders en onderwijzend personeel die nen het voorbeeld te geven, anders ben je niet geloofwaardig. Om van het roken af te komen zou je kinderen beloningen kunnen geven. De voeding dient rijk aan vitamines en natuurlijke koolhydraten te zijn met weinig eiwitten en verzadigde vetzuren. De calorieën moeten afges temd worden op de prestaties, dus als men ophoudt met werken of sporten niet gewoon blijven dooreten. Wat de sport betreft: prestaties van niet rokers zijn duidelijk beter. Dat scheelt tien procent. Tieners en jong volwassenen staan on der invloed van de rookreclame, waarbij het "stoer doen" naar voren wordt ge bracht. Je moet iets ouder zijn om de ellende van het roken te kunnen begrij pen, aldus Dr. van Daal, die nog naar voren bracht dat een goede slaaprust en een goede werkverdeling ook van be lang zijn bij het voorkomen van hart- en vaatziekten. Dr. R.H. Padt uit Poort vliet, medischM adviseur van het Groe ne Kruis, vulde naar aanleiding van vragen nog aan, dat meerdere risicofac toren (bijvoorbeeld suikerziekte en ro ken of overgewicht en roken) de kans om eerder overlijden meer dan twee keer zo groot maakt. Dr. van Daal, die een varkenshart had meegenomen om aan alle aanwezigen te tonen, voerde ook nog een experiment uit om verslaving aan te tonen. Een klein experiment met een duidelijk psycholo gisch effect, vond Dr. van Daal. Hij had een pingpongballetje op een bierfles ge daan. Dr. v.d. Bel trad als proefkonijn op en liep vanaf zijn plaats tien keer met gestrekte arm naar het flesje. Zijn uit gestoken vinger moest steeds boven het balletje uitkomen, maar bij de tiende keer mocht het balletje eraf gegooid worden. Dat lukte Dr. v.d. Bel echter niet: ook nu bleef zijn uitgestrekte vin ger boven het balletje. "U hebt gezien wat verslaving betekent", concludeerde Dr. van Daal, die door voorzitter Noorthoek werd bedankt voor zijn bij drage. De vergadering werd besloten met de film "Levenslijn" van de Nederlandse Hartstichting. De plaatselijke contactcommissies van het Groene Kruis Tholen/Sint-Philips- land dienen meer bij het kruiswerk be trokken te worden. Dat bleek donder dagavond op de algemene ledenvergade ring in 't Ouwe Raed'uus, waar met name de Poortvlietse leden M.P. Geuze en D. Verburg zich ontevreden toonden over de huidige gang van zaken. "We bin net kwaejongens", zei dhr. Geuze. "Als er iemand iets over het Groene Kruis vraagt, wéét je het niet. Zr. Slager is weggegaan en de leden van de contactcommissie hebben nooit met haar opvolgstger Zr. de Rooij Nu heb ben we al eeen tijdje Zr. de Rooij, maar ze heeft de leden van de contactcom missie nog nooit omtmoet, terwijl in Scherpenisse de commissie twee keer per jaaar vergadert Het bestuur dient de contactcommissies meer bij het werk te betrekken", zei dhr. Geuze. Vice- voorzitter M.C. Noorthoek uit St. Phi lipsland, die de zieke voorzitter C.J. Moerland uit Stavenisse verving, ant woordde dat het functioneren van de contactcommissies ontzettend verschil lend is. Scherpenisse vergadert dan twee keer per jaar, maar in sommige contact commissies hebben leden bedankt en er zijn nog geen opvolgers voor gevonden. Er zijn er ook die geen interesse hebben om te vergaderen. Het bestuur hoeft dit niet op te zoeken, het initiatief om bij Een gulle Sinterklaas toonde burgemeester E. Baerends zich vorige week woensdag avond tijdens de Poortvlietse hoorzitting over plan "Kom". Van die december-gulheid werd gretig geprofiteerd om Poortvliet's belangen voor bestuurders voeten te gooien. Zo kreeg de "rondvraag" een climax, waarbij zich vooral de oud-Poortvlietse wet houder en het oud-Thoolse raadslid M.J. Geuze zich weerde. Hij was van oordeel, dat aanleg van een rijwielpad naar Sint Annaland, veel urgenter was dan de bouw van een sporthal. Eerst veiligheid en dan ontspanning, zo viel uit het betoog van de voormalig gemeentebestuurder op te maken. De commissie ruimtelijke ordening kreegt in 't Ouwe Raed'uus meer te ver werken van de ongeveer 25 belangstel lenden, dan alleen maar praten over plan Kom", al was dat in de vooravond wel volop ter sprake gekomen. De com missie-voorzitter- begreep echter, dat er nog andere brandende vragen en wen sen op het Poortvlietse hart lagen en wilde dat graag honoreren, want hij houdj er niet van mensen met een kluitje in de Striene te sturen. Gttdipl. Oogmeotkundla Opticien Gedipl. Oogmeetkunalg Opticien Steenbergsestraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie De Welzijnscommissie vindt, dat de drie in 1980 geplande VOS-cursussen niet alleen in Tholen moeten worden gehou den, maar ook in twee andere dorpen. Drie commissieleden vonden de eigen bijdrage van de deelnemers (30 gulden) te gering in verhouding tot de gemeente lijke inbreng van 142 gulden per cursiste. Dat bleek woensdagavond bij de behan deling van de subsidie-aanvraag 1980 in de Thoolse Welzijnscommissie. De eerste, in oktober begonnen, VOS- cursus in Tholen is een succes geworden. Gezien de belangstelling dïe er - uit ver schillende woonkernen - nog is, lijkt het de werkgroep wenselijk en reëel volgend jaar drie cursussen te geven. Daarom richtte mevr. J. Suilen uit de Hoogaars straat een verzoek aan b en w om 6390 gulden subsidie voor de cursussen "Vrouwen Oriënteren zich in de Samen leving". De cursus bestaat uit 12 bijeenkomsten van 2 uur per week. In een groep van circa 15 deelneemsters vormt de cursiste zich - mede aan de hand van informatie, eventueel verstrekt door een deskundige - haar mening over onderwerpen de vrouw in de maatschappij betreffend. De VOS-cursus is in eerste instantie bes temd voor alle vrouwen met een beperkte opleiding, doch ook vrouwen die meer onderwijs hebben genoten, kunnen hier aan meedoen. Het deelnemen aan de cursus is niet aan een bepaalde leeftijd gebonden. Er zijn twee leidsters, die een trainingscursus hebben gevolgd. Zij en de werkgroep kunnen eventueel nog te rugvallen op de VOS-consulentes in Zeeland. van buiten Tholen. Hij meende dat er misschien wel vrouwen uit Tholen naar de cursus in andere kernen willen om daar de VOS-cursus te stimuleren. SGP-raadslid M. Dijke vond de eigen bijdrage bijzonder weinig. De vorige keer had zijn fractie tegengestemd en hij kondigde aan, dat ook nu te zullen doen. Dhr. J. de Kerf was heel erg blij met de VOS-cursussen. Met name het educatief karakter sprak hem enorm aan. De ei gen bijdrage van de cursisten vond hij echter aan de geringe kant: 30 gulden totaal, dat is een rijksdaalder per les middag. Dat is gering gezien de 142 gulden ie de gemeente per deelnemer betaalt, vond dhr. de Kerf. Ook mevr. van Maanen noemde de eigen bijdrage erg laag. PvdA-raadslid mevr. N.M.J. Boisse- vain-van Riet pleitte ervoor, de lande lijke normen aan te houden. Wethouder Versluijs zegde toe daar naar te zullen informeren, maar hij wees erop, dat juist minder draagkrachtigen in de .gelegen heid moeten zijn de VOS-cursus te vol gen. De personeelskosten wegen het zwaarst: 960 gulden voor de twee begeleidsters 100 gulden onkosten, 240 gulden voor de crècheleidsters (de peuters van de VOS-cursistes gaan in de crèche), 150 gulden voor externe docenten en 100 gulden reiskosten. Het creatief centrum De Kraal uit Bergen op Zoom verzocht de gemeente om een bijdrage voor de Thoolse deel nemers. In de gemeentebegroting 1980 was hiervoor 1150 gulden geraamd, maar voor de zeven deelnemers moet dat 3115 gulden worden. Nu is er in Tholen De Dragonder, zodat de commissie had kunnen zeggen: we beperken de subsidie aan De Kraal tot de cursussen die niet in De Dragonder gegeven worden. De gemeente Bergen op Zoom subsi dieert echter Bergse deelnemers aan cursussen in De Dragonder, ongeacht of die cursus in De Kraal wordt gegeven. Die vijftien Bergenaren brengen Tholen 5100 gulden op, zodat de "handelsba lans" positief is. "We willen de kans niet lopen dat Berg en op Zoom ons met gelijke munt terug betaald", zeiden de raadsleden Van Kempen en Hilbron, zodat ze de subsi diëring van De Kraal op de oude voet wilden voortzetten. Dhr. de Kerf vond 445 gulden per persoon een groot be drag. Wethouder Versluijs antwoordde, dat de kosten van De Dragonder straks in de nieuwe ruimte aan de Zoekweg (in het gemeenschapscentrum) ook omhoog gaan. Daarom kreeg ook de heer Geuze zijn kans en greep die gretig aan. "Enkele jaren geleden", zo begon het oud Thools-raadslid, is er door het gemeen tebestuur 20 mille neergeteld voor een onderzoek naar de mogelijkheden van een rijwielpad Poortvliet-Sint Anna land. Het resultaat daarvan ging blijk baar in de doofpot. Wel was er een commissieverslag, waarin het dagelijks bestuur van Tholen m<?et hebben gezegd flink te moeten slikken, eer er geld voor dat rijwielpad beschikbaar zou worden gesteld. Later heeft b en w daaraan toe gevoegd, dat wanneer het rijwielpad toeristische waarde zou hebben, het an ders zou komen te liggen. Nu dienen de fietsers de route Sint Annaland-Oud- Vossemeer maar te nemen. De heer Geuze vond, dat het Poortvliets raadslid Van Kempen het nog erger maakte door te zeggen, dat hij de SGP het rijwielpad naar Sint Annaland best gunde, maar het toch belangrijker zou vinden, indien het rijwielpad Tholen- Sint Maartensdijk zou worden verbreed. Dat is dan het oordeel over een ernstige zaak, zo vond de heer Geuze. Want het is een ernstige zaak. Het kan algemeen bekend zijn, zo vervolgde hij zijn be toog, dat niemand vanuit Sint Annaland de richting Tholen via Oud-Vossemeer kiest. Of dat nu per auto, vrachtwagen of per fiets is. Toeristen, grossiers, vracht wagens, pendelbusjes, allemaal kiezen ze dezelfde route Poortvliet-Sint Anna land en omgekeerd. In verhouding tot de wegbreedte, is deze verbinding de meest bereden rijbaan op één na, maar tegelijkertijd ook de meest gevaarlijke, zo stelde de heer Geuze. Het schijnt dat het gemeentebestuur echter meer voelt, zo oordeelde de vml. Poortvlietse wethouder, voor sport en recreatie voorzieningen, dan oog te hebben voor een onveilige verbinding. Een miljoenen kostend gemeenschaps gebouw (sporthal) voor Tholen-stad, waarvan door vele Tholenaren wordt getwijfeld aan de noodzaak daarvan, geniet bij het gemeentebestuur voorkeur boven veilig rijden. De van huis uit CHU-er Geuze vond dat tijdens de begrotingsbehandeling de Partij van de Arbeid nog wel de goede kant uitging door voor te stellen, even tuele reserves voor die openbare werken te bestemmen. Men had nog wel verder kunnen gaan, vond dhr. Geuze, door er een bestemmingsreserve van te maken voor het rijwielpad. De SGP had zo'n voorstel ongetwijfeld gesteund. De heer Geuze sloeg de plank mis, toen hij een ambtenaar citeerde, die had ge zegd, dat er nog nooit een ongeluk was gebeurd. Dat is namelijk bij herhaling wel het geval geweest. Uiteraard niet al leen omdat er geen rijwielpad lag. On dertussen, zo verzekerde de heer Geuze de commissie r.g. gaan er per etmaal zo'n 1000 eenheden over dïe weg. Daar tussendoor moeten de fietsers en brom mers dan maar een veilig heenkomen zoeken. De heer Geuze greep terug in de histo rie, toen hij stelde, dat een halve eeuw geleden de gemeenteraad van Tholen weinig of niets voelde voor een vaste oeververbinding over de Eendracht. Toen er echter eind december 1926 een autobus verongelukte en 7 mensen ver dronken, lag die brug er binnen het half jaar. De heer Geuze hoopte dat het zo ver niet zou moeten komen, eer het rij wielpad Poortvliet-Sint Annaland was aangelegd. Die rondvraag leverde nog heel wat meer wensen op, zoals verlichting rond het gymlokaal, verlichting ook bij de Koningsweg, maar daar gaat het veran deren vanwege een nieuwe Poortvlietse rondweg. Het is ook donker - als de Visser wedstrijdverlichting niet brand - bij het SPS sportveld, althans daar waar auto's moeten parkeren. De toneelvere niging had wensen ten aanzien van 't Ouwe Raed'uus. Dit verzoek zal de be heerscommissie bereiken. Nu ér in elkaar te komen kan ook van de con tactcommissies uitgaan, aldus dhr. Noorthoek. Dhr. Verburg herinnerde aan een uit spraak van dr. Vaandrager op de pro vincie vergadering van het Groene Kruis: Laten we de contactcommissies in ere houden. Dat wilde dhr. Verburg onderstrepen." Als we niet meer wel kom zijn, dan kon ik niet meer ook", aldus het bejaarde, Poortvlietse Groene Kruislid. Dokter J.M. van der Bel uit Sint-Maar tensdijk zei er behoefte aan te hebben om het bestuur te complimenteren. "Het geheel na de samenwerking van de voormalige plaatselijke afdelingen ver loopt bijzonder goed. Een pluim op de hoed daarvoor", zei dr. v.d. Bel. Aan de andere kant wilde hij ook een waar schuwing laten horen om te waken voor bureaucratie. "Met argusogen moeten we dat in de gaten houden, wantje krijgt hoe langer hoe meer formele dingen. Daarop moeten we zeer attent zijn, want het gaat de verkeerde kant op", zei de Smerdiekse huisarts. Voorzitter Noort hoek antwoordde, dat het bestuur de waarschuwing ter harte zou nemen. In het financieel jaarverslag was dr. v.d. Bel gevallen over de enorme stijging van de administratiekosten. In 1978 was hiervoor 12.390 gulden uitgegeven,ter wijl er op de begroting voor dit jaar 22.291 gulden was geraamd en voor 1980 zelfs 37.545 gulden. De voorzitter antwoordde, dat de administratie van het boekhoudbureau Scherpenisse in september 1978 is overgegaan naar de provinciale vereniging in Goes. De kos ten zijn nu inderdaad sterk gestegen, maar dat is niet te vergelijken met het boekhoudbureau Scherpenisse. Er zaten zo ontzettend veel manuren ïn, dat men eigenlijk ook met verlies werkte. Het boekhoudbureau ïs toen overgenomen door een boekhoudbureau uit Tholen en daar had de Groene Kruisadministratie ook het driedubbele van Scherpenisse gekost, aldus voorzitter Noorthoek. Dr. v.d. Bel informeerde nog of de lede nadministratie nu beter bijgehouden is, want dat gaf in 't verleden problemen. "Er zijn veel mutaties, maar de lede- nadministratieis aanmerkelijk beter", zei de voorEr komt nu vier keer per jaar een ledenlijst uit de computer. Het be zwaar daarvan is, dat betalingen pas na drie maanden zichtbaar worden, zodat de wijkzusters geen bijgewerkt ledeno verzicht hebben. Plaatselijk was dat al tijd wel bekend, met name in de kleinere kernen. Secretaris C. Meertens erkende dat stukjes verlies door de automatise ring. Het is wat afstandelijker geworden. De bestuursleden A.C. Breure uit St. Maartensdijk en C. van Dijke uit St. Annaland werden bij acclamatie herko zen. Het jaarverslag 1978 van hoofd- wijkverpleegkundige P.C. de Jong werd goedgekeurd, evenals de jaarrekening 1978, die een tekort vertoonde van 26.902,08. Voor dit jaar wordt het na delig resultaat geraamd op 34.835 gul den. De begroting 1980 heeft een bedrag voor onvoorziene uitgaven van 5000 gulden, terwijl dan 497.167 gulden door de AWBZ moet worden gefinancierd. De contributie werd gehandhaafd op veertig gulden per lid voor 1980. Wan neer men als niet-lid hulp van de wijk verpleging ontvangt, moet men lid wor den plus een entreebedrag betalen. Voorzitter Noorthoek stond nog even stil bij de nieuwe financiering per 1 ja nuari a.s. Het Kruiswerk, dat nu nog door de gemeenten gesubsidieerd wordt, is volgend jaar een onderdeel van de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ), een volksverzekering. Het Groene Kruis Tholen/St. Tholen/St. Philipsland zal een vast bedrag - waar schijnlijk 32,50 - aan de AWBZ moe ten afdragen. Het meerdere contributie bedrag is dan voor de eigen vereniging, wat we blijven een eigen vereniging met eigen leden, zo oenadrukte dhr. Noort hoek. Hij wees er verder op, dat mensen die geen lid zijn, ook van de Kruisdien- sten gebruik kunnen maken. Alleen is het bedrag dat men dan moet betalen, hoger dan de contributie. Tevens kan men gebruik maken van andere dien sten van het Groene Kruis. Vice-voor- zitter Noorthoek liet nog weten, dat in spraak ruimte kan bieden voor nieuwe ontwikkelingen. Het bestuur van de ba siseenheid Tholen/St. Philipsland zal ook in 1980 blijven streven naar een sterke kruisvereniging, aldus dhr. Noorthoek. Ir noordelijke richting wordt gebouwd, zou er ook aan de noord-zijde-toren wel een verlichte wijzerplaat moeten komen. Het tracé schijnt al doorslaggevend te zijn, maar inmiddels kwamen er ook bezwaren tegen, met name van een caféhoudster en een garagebedrijf. Toch zal de provincie zich in dit opzicht niet te flexibel tonen, meende de commissie, want de veiligheid domineert. Zoals de bevolking wenste. Verder bleek er in Poortvliet vuilnis-overlast te zijn en een vrijwillige rattenkwekerij, mag er bij uitbreiding van de Geref. kerk ook best een goede parkeergelegenheid komen en kreeg commissielid Bijl ui.t Tholen nog de kans te reageren op het overzicht oud-raadslid Geuze, toen hij stelde, dat een halve eeuw geleden Tholen wel de brug wilde, maar de overige eilandge meenten vertikten daaraan iets te willen bijdragen. Zo wil zich de historie een halve eeuw later toch nog herhalen. Aangezien er ook in andere kernen be langstelling is getoond, vond VVD- raadslid Jh. Hilbron het verstandig om de VOS-cursus niet tot Tholen te beper ken, maar volgend jaar ook in twee an dere kernen te komen. "Als het even kan spreiden over de gemeente en niet con centreren", zei CDA-raadslid W.C. van Kempen. Wethouder J. Versluijs wilde eerst in formeren naar het aantal deelriemers Vrijdagavond 30 november werden op het A.B.N. Kantoor te St. Maartensdijk de prijzen uitgereikt van de fotozoek- wedstrijd tijdens de tweede Expo Tho len. Ie prijs fototoestel: dhr. M. van As, Fr.v. Borsselestr. St. Maartensdijk. 2e prijs fototoestel: dhr. C. Deurloo, Hofstraat, Tholen. 3e prijs fototoestel: mevr. A.W. van Rijswijk-Sschouten, M. van Gelrestraat, Tholen. 4e t/m 10e prijs: een ABN zakreken- machine: dhr. P.C. Koopman, Haven, St. Maartensdijk, dhr. A. Jasperse, Ha ven, St. Maartensdijk. Mevr. van Daal- en. Burg. v. Vrijberghestraat, Tholen, mevr. A.J.J. Soomers-Vis, Gildenstraat. Tholen., Mevr. M.J. de Graaf-Suurland. Jac. v. Beierenstraat, St. Maartensdijk, dhr. J.J. Keur, Hoge Markt, Scherpe nisse., mej. L. Nuyten, Oude Stations weg, Bergen op Zoom. Er waren 213 oplossingen waarvan er 78 fout waren. Het merendeel van de fou tieve inzendingen struikelde op foto 4. Hiervoor gaven zij het torentje op van het oude gemeentehuis te Scherpenisse. De goede oplossing luidt als volgt: foto 1: Watertoren Scherpenisse foto 2: Gemeentehuis, Markt, St. Maar tensdijk foto 3: ABN Bank, Kaaistraat 17, St. Maartensdijk. foto 4: Torentje op het voormalig ge meentehuis, Langestraat Poortvliet, foto 5: Voormalig gemeentehuis Stave nisse. foto 6: Stadhuis, Hoogstraat. Tholen. foto 7: Standerdmolen, Molendijk, St. Annaland. foto 8: Voormalig Ambachtsherenhuis Oud-Vossemeer. Voor leden van de Bond van Plattelandsvrouwen was er dit jaar de mogelijkheid deel te nemen aan de december-cursus (3 avonden) "fijne keuken". Het aantal aanmel dingen was zo groot, dat wordt overwogen in januari-februari in dit opzicht een herhalings-oefening te organiseren. Drie december-avonden (3-10 en 17) zijn er met deze eerste cursus gemoeid. Uiteraard staan de recepten in het teken van de inmiddels gepasseerde sinterklaas, maar ook in die van kerst- en jaarwisseling. Daarom lijkt het ons wel interessant om daarvan ook te laten profiteren buiten de deelneemsters. "De Oesterschelp"-directrice mevr. J. Provoost, zond ons de eerste les en de recepten daarvan toe. Hopelijk zijn we daarmee een aantal van onze lezeressen van dienst. Ie les Kookkursus - Gevulde speculaas. - Rijstschotel met kip en groenten. Gevulde Speculaas bakplaat) Achtstandthermostaat 2 of 3 ±40 mi nuten. 250 g bloem, 125 g lichtbruine basterd suiker, 175 g boter, 3 theelepels bak poeder, 8 g speculaaskruiden ruim 1 eetlepel) wat citroensap. 500 g amandelspijs, 1 losqeklopt ei, 2 eetlepels water 15 g amandelen. 1. Roer de bloem, de basterdsuiker, het bakpoeder, de speculaaskruiden en het zout in een kom goed dooreen. 2. Voeg de boter toe, snijd deze met 2 messen in kleine stukjes en kneed alles met een koele hand door elkaar tot een soepele bal. 3. Bestuif het aanrecht en de deegrol met bloem en rol het deeg uit tot 2 even grote plakken van cm dikte. 4. Beboter de bakplaat, alleen dat ge deelte waarop het deeg komt. 5. Leg er een plak deeg op, zó of in vormen bv. een paar grote borstplaa- tringen of -harten. 6. Meng door de amandelspijs met be hulp van een vork de helft van het ei en 1 eetlepel water en citroensap. 7. Strijk de amandelspijs uit over het deeg en bedek dit met de tweede plak deeg. Bestrijk dit met ei. 8. Druk de amandelen op gelijke af standen stevig in het deeg en bestrijk de amandelen met de rest van het ei. 9. Laat het deeg 1 uur rusten. 10. Verwarm de oven 10 minuten voor op de aangegeven thermostaatstand. Schuif de bakplaat midden in de oven. Reken voor de baktijd 40 minuten. Het gebak is gaar wanneef de amande len goudbruin zijn. Snijd het direct bij. Laat de speculaas op de bakplaat bijna geheel bekoelen. Breng het gebak over op een taartrooster, verwijder eventueel de borstplaatringen en laat de speculaas geheel koud worden. - Rijstschotel met kip en groenten, (evt. van te voren te bereiden) 2 perso nen/ 100 g droogkokende rijst. 2 kuikenborstfilets 100-125 g 2 lepels margarine, peper, zout, papri kapoeder 2 plakken ham 2 lepels spercieboontjes 2 lepels doperwten (fijn extra) 4 rode paprika 4 ui 4 struik prei. (tomatenketchup of puree Worcesters hire saus sherry of madeira, koffieroom of koffiemelk, tomaat, peterselie. BEREIDING: 1. Kip bestrooien met zout en peper en wat paprikapoeder en in een braadpan lichtbruin bakken in de 2 lepels boter. 2. Prei, paprika wassen en in reepjes snijden. Ham in repen snijden. 3. Ui snipperen. 4. Groenten aan kip toevoegen en mee- fruiten. 5. Rijst koken- 7 10 minuten in ruim water. Afgieten 10 min. met deksel op pan laten staan. 6. Ham, spercieboontjes en doperwten toevoegen aan vleesgerecht samen door warmen. 7. Op smaak maken met wat tomatenpu ree, Worcestershire saus, koffieroom en sherry. 8. Rijst in vormpjes overbrengen en op de schaal opdoen. 9. Kip- groentegerecht erbij geven. 10. Schotel garneren met tomaat en pe terselie. Bij deze schotel smaakt een frisse groentesalade van worteltjes, wit lof en appel uitstekend. Amigos heren Amigos 1 heeft voor de tweede maal in 4 weken tegen koploper de Berk 2 gespeeld. Een nederlaag werd al verwacht maar in de zaal aangekomen bleek de Berk niet op volle sterkte te zijn. Een kansje op winst was dus toen weer geboren. De eerste set begon erg goed de eerste klap van dhr. Nieuwenhuis was zo flitsend langs de lijn dat de Berk geen kans had. Amigos ging door en kreeg een voorsprong van 8-4 toen kwam de Berk terug en ging het via 9-9 en 11-11 naar 15-13. In de tweede set begon Amigos zwak, de pass was erg slecht zodat de aanval stil viel. Ook verdedigend liep het niet mee de Berk won gemakkelijk met 15-6. In de derde set won Amigos toch nog graag 1 punt maar het peil was niets beter dan de tweede set. Men kwam weer wel voor met 8-4 maar toen stokte opnieuw het verdedigen en kon de Berk vrij gemakkelijk doorstoten naar 15-11, een 3-0 nederlaag voor heren Amigos I. Amigos heren II won maandagavond in Heastinge met 3-0 van de Schalm: 15-3, 15-7, 16-14. De eerste set was een makje, maar in de tweede set boden de jonge Bergenaren meer tegenstand. In de derde set serveerde Amigos slecht, waardoor de Schalm zelfs een voor sprong kon nemen. Een jolig Amigos liet het toen nog een spannende finale worden om met 16-14 te winnen. De Amigos jongens traden zaterdagochtend aan tegen het hoog geplaatste Meilust uit Bergem op Zoom. Meilust startte sterk en omdat zij meer lengte in de ploeg hadden konden zij eenvoudig een kleine voorsprong opbouwen. Op het eind liep Amigos nog iets in maar Meilust wist de set te winnen met 12-15. In de tweede set liet Amigos het enigs zins liggen en verloor in korte tijd met 6-15. In de derde set wist men zich enigszins te her stellen en gingen beide ploegen gelijk op, tenslotte gaf de lengte de doorslag en won Meilust met 13-15. Amigos startte in de laat ste set furieus en het leek of men deze set zou gaan winnen. Men wist een 13-10 voorsprong op te bouwen, maar moest ten slotte de tegenstander laten winnen met 14-16. De spelers waren Johan Everaers, Fred Hommel, John van de Zande, Anton Timmermans, Paul Timmermans, Eric Capelle, Martin Volwerk, Piet Bakker en David Nieuwenhuis. Veronica dames De Veronica-dames'verloren de uitwedstrijd tegen de Berk 2 met 2-1. Het was een matige wedstrijd met veel ups en downs. Setstanden 13-15; 15-8 en 15-7. JLJitslagen 3 december Heren le klas: De Berk II-Amigos I 3-0, Amigos staat nu tiende met 5 punten uit 8 wedstrijden voor Veronica op de elfde plaats met 1 punt uit 5 wedstrijden Heren 2e klas A: Amigos II-De Schalm 3-0, Amigos staat nu vierde met 8 punten uit 6 wedstrijden. Heren 2e klas B: Sic Pugno Vl-Veronica II 3-0, Diomedon III-Amigos III 1-2, Amigos III staat tweede met 12 punten uit 6 wedstrijden, Veronica is vijfde met 6 uit 5. Dames 2e klas: De Berk II-Veronica I 2-1, VVR-Amigos 2-1, Amigos deelt de tweede plaats met 14 punten uit 6 wedstrijden, Vero- mica is vierde met 11 uit 7. Dames 3de klas: Veronica Il-De Schalm 0-3, Veronica staat derde met 14 uit 7, Amigos II vijfde met 12 uit 6. Programma 10 december St. Maartensdijk: 20 u Amigos 2 Dames- Block 3,21 u Amigos 1 dames-Sic Pugno 5 (J. Groenhout) Bergen op Zoom: Sic Pugmo 6-Veronica 2 dames, 19 u VVR-Amigos 2 heren (C. Ste vens), Tobec l-Veronica1 heren (W.K. v.d. Meent). Steenbergen: 21.15 u Amigos 1 Heren-Block 1 (J. Snepvangers), Amigos 3 Heren-Veronica 2 (D. Vermaas).

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 9