THOLENDERWIJS Omwonenden lusten van Splunter niet Bezwaren uitbreiding begraafplaats OFFICIEELE INGEBRUIKNAME GEMEENTEWERKPLAATS SCHERPENISSE OP 13 DECEMBER A.S. informatierubriek van de gemeente tholen RIJK BETAALT MEE AAN VERBETERING EIGEN HUIS Kees van Dalen en Marja Brooijmans eerste Donderdag 6 december 1979 EENDRACHTBODE 5 verbeter mee WIJZIGING OPHALEN HUISVUIL IN DE KERN POORTVLIET ENQUETE GEMEENTELIJKE VOORLICHTING: FORMULIEREN INZENDEN VOOR 10 DECEMBER! BEIAARDCONCERT OP 8 DECEMBER SPREEKUREN B. EN W. Spreekuur Woningstichting Bezwaren tegen groothandel aan Kon. Julianastraat Tholen GOUDEN VIJFJE Te hard rijden Vertrouwen geschaad Begraafplaats Visstraat Gemeente in de clinch met G.S. over 2e fase d'Ee Poortvliet Begraafplaatsuitbreiding naar andere kant Nog wat bouwmogelijkheden Redactie: Voorlichtingsambtenaar Gemeentehuis Tholen Markt 1 -4 Sint-Maartensdijk Tel 01 666-2955 Op donderdag 13 december a.s. om 15.00 uur zal de centrale ge meentewerkplaats aan de Langeweg in Scherpenisse officieel in ge bruik worden genomen. In dit verband is het wellicht nog eens goed terug te grijpen naar de situatie zoals deze ten tijde van de gemeentelijke herindeling juli 1971) was. Elke voormalige gemeente had zijn eigen werkplaats van waaruit ook de nieuwe gemeente Tholen verder werkte. Na verloop van een paar jaar stuitte dit op problemen van organisatorische aard. De werkzaamheden van de buitendienst van gemeentewerken (nu gemeentelijke ontwikkeling) namen toe. Het personeelsbestand werd uitgebreid met alle gevolgen van dien. Het personeel vertrok vanaf de verschillende werkplaatsen naar het werk. Daardoor reden de opzich ters van de ene werkplaats naar de andere om met het personeel het werk door te praten. Ook de benodigde materialen en machines ston den over de gehele gemeente verspreid. Dit alles maakte dat er niet doeltreffend genoeg kon worden gewerkt. Daarnaast was het zo, dat een aantal van de in gebruik zijnde werk plaatsen in een niet al te beste staat verkeerden. Indien het gemeen tebestuur aan de oude organisatievorm zou hebben vastgehoudem, zouden een aantal fikse investeringen nodig zijn geweest om die ge bouwen in een behoorlijke staat terug te brengen. Al deze zaken tesamen brachten de gedachten al snel op een centrale werkplaats. De grote vraag was: Waar gaan we die verwezenlijken? Toen die diskussie nog aan de gang was ging de problematiek rondom de groenvoeder- drogerij 'Marknesse'' in Scherpenisse spelen. Mede door een aktie van omwonenden draaide een en ander uit op een sluiting van het bedrijf. De eigenaar van het komplex zag geen mogelijkheid op de zelfde plaats andere aktiviteiten te gaan uitoefenen. De gemeente meldde zich als gegadigde voor de desbetreffende gebouwen en gronden. In juli I976 werd tot aankoop overgegaan. Inmiddels hadden de diskussies over de centralisatie van de buiten dienst van gemeentewerken ook al wat vastere vormen aangenomen en waren een aantal plannen reeds uitgewerkt. Het principe-besluit tot centralisatie werd genomen, terwijl Scherpenisse als centrale plaats werd aangewezen. Daarna werd in overleg met de kommissie open bare werken een verbouwingsplan voor de bestaande gebouwen op gesteld. Het oude drogerijgebouw was toen al gesloopt, waardoor een ruim opslagterrein was ontstaan. De beide andere gebouwen zijn op geknapt en aangepast en bieden thans onderdak voor de verschillende takken van de buitendienst van de afdeling Gemeentelijke Ontwikke ling. Deze buitendienst beschikt bij gevolg over een prachtige akkom- modatie, terwijl de organisatie veel beter en overzichtelijker verloopt. Tekening Onderstaande tekening geeft u een goed beeld van de nieuwe situatie. Het terrein wordt omsloten door de Provinciale weg, de Langeweg en de La ban Deurloostraat. Het voorterrein is in gebruik als opslagruimte. In de meest links gelegen loods zijn opgenomen een garage waarin het onderhoud van het gemeentelijk wagen- en machinepark plaats vindt, een stalling voor deze wagens en machines, een ruimte voor opslag van kunstmest en bestrijdingsmiddelen, een opslagruimte voor de huisvuilzakken, alsmede een timmermans- en schilderswerkplaats. In de rechterloods zijn opgenomen een aantal ruimten ten behoeve van het personeel (kantine, sanitaire voorzieningen), een ruimte voor de beheerder van het komplex, een magazijn en een grote opslag ruimte voor diverse materialen. Aangebouwd aan deze loods ziet u een overdekte open loods, die hoofdzakelijk wordt gebruikt voor opslag van middelen en machines voor de gladheidsbestrijding. De linkerzijde van het terrein wordt door de plantsoenendienst gebruikt als kwekerij. De oude gemeentewerkplaatsen Na de centralisatie is de gemeente met een aantal min of meer over tollige gebouwen komen te zitten. De gemeentewerkplaats aan de Bosstraat in Tholen is inmiddels gesloopt. Op dit terrein is daardoor de mogelijkheid ontstaan voor de bouw van garageboxen. Ook de werk plaats in Oud-Vossemeer is tegen de grond gegaan. Het desbetref fende perceel grond is verkocht voor het realiseren van een winkel vestiging. Het gebouw op het terrein van de werkplaats in Sint-Anna- land wordt geschikt gemaakt als instruktielokaal voor de brandweer. Op het terreim zelf is onlangs de peuterspeelzaal gebouwd. De werk plaats in Stavenisse wordt nog gebruikt als schaftlokaal voor het per soneel. De werkplaats in Scherpenisse (hoek Dorpsweg/Wilhelmina- straat) zal te zijner tijd worden gesloopt. De vrijkomende grond zal volgens het bestemmingsplan "Kom'' voor woningbouw worden aangewend. In de kern Poortvliet is er nooit sprake geweest van een "echte"' gemeentewerkplaats. Bij de rioolwaterzuiveringsinstallatie aan de Deestraat was in I9(71 een kleine ruimte in gebruik voor stalling van de maaimachines en voor het plegen van kleine onderhouds werkzaamheden. Na de herindeling is dat gebruik niet voortgezet. Resteert tot slot de gemeentewerkplaats in Sint-Maartensdijk aan de Vijfzinnen. Het gemeentebestuur zoekt momenteel naar een zinnige bestemming voor dit gebouw. Het opknappen van een woning kost geld. Veel geld soms. Maar het kan ook wat opleveren. Het rijk springt bij in de kosten, als de verbetering "het belang van de volkshuisvesting dient". Wat wil dat zeggen? 1De woning moet ouder zijn dan 25 jaar en niet meer redelijk bewoonbaar zijn. Bovendien mag de woning de af gelopen 1 0 jaar niet met overheidssteun ingrijpend zijn verbeterd. 2. Na verbetering mag de oppervlakte van de bewoonbare ruimten niet groter zijn dan 1 25 m2 (zolder, kelder, balkon, garage e.d. worden niet meegeteld). 3. verbeteringsplannen van meer dan ƒ90.000,— komen niet voor subsidie in aanmerking. Voor een eigenaar-verhuurder geldt dat de kosten die uitgaan boven ƒ65.000,niet worden gesubsidiëerd. Het gaat er dus niet om een woning met steun van het rijk te verfraaien en om er allerlei luxe voorzieningen in aan te brengen. De kosten van de voorzieningen moeten in redelijke verhouding staan tot het resul taat. Het verbeteringsplan moet daarom sober en doelmatig van opzet zijn. RIJKSSUBSIDIE VOOR WONINGVERBETERING IS TE KRIJGEN VOOR EEN EIGENAAR-VERHUURDER, EEN EIGENAAR-BEWO NER OF VOOR EEN HUURDER. MAAR NIET VOOR ALLE DRIE GELDEN DEZELFDE VOORWAARDEN. EIGENAAR-BEWOXlER 3 kon Eigenaar-bewoners komen alleen in aanmerking voor bijdragen ineens voor bepaalde voorzieningen, zoals een toilet 11 50,—), het vervan gen van een primitieve keukeninrichting (ƒ1 150,—), het maken van een berging buiten de woning 11 50,— enz Verder kan een eigenaar-bewoner subsidie krijgen voor het vergroten van een woonkamer,'die kleiner is dan 18 m2 (ƒ500,—), het maken van slaapkamers als de woning er minder dan drie heeft (ƒ600,— voor de hoofdslaapkamer en ƒ450,— voor elke volgende), aanleg van centrale verwarming (ƒ2000,—) mits dit tegelijk met drie andere voorzieningen gebeurt. Bovendien moet dan ook de warmte-isolatie op peil worden gebracht. Daarnaast zijn bijdragen ineens te krijgen voor het opheffen van bouwtechnische gebreken, zoals verbetering van fundering, dragende gevels en dragende muren, vloerkonstrukties, kapkonstrukties e.d. Een eigenaar-bewoner komt in aanmerking voor een extra bijdrage, wanneer de woningverbetering ingrijpend is. Dat is het geval, als vier of meer voorzieningen tegelijk worden getroffem, waarvan er tenmin ste één is bedoeld om een bouwtechnisch gebrek op te heffen. In dat geval wordt een extra bijdrage van 10% toegekend van het totaalbe drag van de bijdragen ineens. EIGENAAR-VERHUURDER Ook een eigenaar-verhuurder kan vaste bedragen krijgen voor be paalde op zichzelf staande voorzieningen (toilet, douche, keuken, berging buiten de woning, vernieuwen elektrische installatie). Maar een eigenaar-verhuurder kan ook financiële steun krijgen voor meer omvattende verbeteringsplannen. Voorzieningen die normaal als onderhoud worden aangemerkt en waarvoor dus geen subsidie wordt gegeven, zoals reparatie van ramen, kozijnen, dakbedekking en goten, worden alleen gesubsidiëerd als deze onderhoudswerkzaamheden worden uitgevoerd tegelijk met de opheffing van bouwtechnische gebreken en/of de verbetering van de indeling of van het woongerief. De bijdrage aan een eigenaar-verhuurder voor een ingrijpende verbe tering is een percentage (40) van de verbeteringskosten. Afhankelijk van de verbeteringskosten wordt dit bedrag ineens of in jaarlijks aflo pende bijdragen uitgekeerd. In de kern Poortvliet wordt op donderdag 1 3 december a.s. het huis vuil in de ochtenduren opgehaald in plaats van, zoals gebruikelijk, in de middaguren. Reeds eerder maakten wij in deze rubriek melding van het opinie-on derzoek naar het funktioneren van de gemeentelijke voorlichting. On der 3% van de Thoolse bevolking zijn enquête-formulieren verspreid. Vorige week nog waren wij in de veronderstelling dat een groot deel van de formulieren terug zou worden gezonden. Na een kleine week was ongeveer 28% van het totaal aantal formulieren (552) in het bezit van het gemeentebestuur. Afgelopen week zijn daar slechts een gering aantal bijgekomen. Om een zo goed mogelijk beeld van de situatie te krijgen is het zaak dat zoveel mogelijk aangeschreven burgers reage ren. Dit kan nog tot 10 december a.s. Wij rekenen op uw medewer king. Op 8 december a.s. concerteert Gerard de Waard van 1 1.00 tot 1 2.00 uur op het stadhuiscarillon van Tholen. Hij doet dit met een zoge naamd "Vrij Programma Op vrijdag 22 december volgt de traditio nele kerstbespeling en op 31 december de oudejaarsbespeling. De programma's daarvoor leest u tegen die tijd in deze rubriek. Het spreekuur van burgemeester E. Baerends komt a.s. maandag te vervallen. De spreekuren van de heren wethouders zijn maandag 10 december als volgt: Wethouder Koopman van 1 1.00 tot 1 2.00 uur. De wethouders Koopman en Versluijs van 1 530 tot 1 6 30 uur. Wilt u op een ander tijdstip met een van de kollegeleden spreken, belt u dan even naar het gemeentehuis, telefoon 01666-2955, toestel 21_5 Het bestuur van de stichting "Beter Wonen" houdt elke maandag van 1 1.00 tot 12.00 uur spreekuur in het gemeentehuis te Sint-Maar tensdijk voor aanvragen om woonruimte. De woningstichting is tele fonisch bereikbaar onder nummer 01 666-3359. HUURDER Ook een huurder kan subsidie krijgen voor op zichzelf staande voor zieningen die het woongerief verbeteren. Hi^ moet dan met,de huisei genaar een regeling treffen, waarbij de eigenaar de subsidie aan vraagt, maar daarbij tevens de machtiging verleent de bijdrage rechtstreeks aan de huurder uit te betalen. Het verrekenen van meerkosten door een luxueuze uitvoering, is een kwesiie van overleg tussen verhuurder en huurder. De huur mag niet worden verhoogd als de voorzieningen voor rekening van de huurder worden aangebracht. In andere gevallen kan de verhuurder wel een hogere huurprijs met de huurder overeenkomen. Meer informatie daarover vindt u in een vouwblad van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening "Verbetering van par ticuliere woningen". Dit vouwblad is te krijgen op het gemeentehuis, buro Volkshuisves ting. Op dit buro kunt u ook nadere informatie verkrijgen over de regeling. WAARSCHUWING! Dit artikel beoogt slechts een opsomming van de belangrijkste punten van de subsidieregeling voor verbetering van particuliere woningen. Aan deze publikatie kunnen dan ook geen rechten worden onileend. Ook al is van Splunter in Tholen dan een groothandel in zoetwaren en gedistil leerd, toch zien 37 bewoners van de Pr. Beatrixstraat en Kon. Julianastraat die nieuwe vestiging niet graag komen. Dhr. G. van Trigt bood donderdagavond in de Gasthuiskapel namens de overgrote meerderheid van de betrokken omwo nenden een bezwaarschrift met handte keningen aan tegen de voorgenomen overplaatsing van de groothandel uit de Oudelandsestraat naar de Kmn. Julia nastraat. Burgemeester E. Baerends en de com missie Ruimtelijke Ordening hoorden een twaalftal bezwaren aan: 1. Niet geringe waardedaling van de huizen aan de Pr. Beatrixstraat en een gedeelte van de Kon. Juliana straat. 2. Ernstige aantasting privacy bewo ners. 3. Toename van zwaar vrachtverkeer in de Kon. Julianastraat. 4. Schade aan woningen wegens zwaar vrachtverkeer in de Pr. Beatrixstraat, Kon. Julianastraat en de M. van Gelrestraat. 5. Een nog grotere verkeersonveilig heid in de woonwijk. Er zijn veel overstekende kinderen, terwijl de Kon. Julianastraat nu al onveiliger is door het huidig vrachtverkeer en zware autobussen. 6. Agrarische bestemming van Dalem- polder-noord verdwijnt. Hiermee wordt een precedent geschapen voor meerdere vestigingen, waardoor de genoemde bezwaren nog extra wor den versterkt. 7. De Slabbecoompolder biedt ruimte voor dit soort vestigingen. 8. Vestiging in de Slabbecoompolder is voor van Splunter niet aantrekkelijk wegens de onwenselijkheid om er te I iAA/WVWWWVWVWWVWWWVVVWW\Arw De trouwe lezers van het feuilleton zullen ongetwijfeld begrepen hebben, dat vorige week de laatste aflevering werd geplaatst. We vermelden dit nog even omdat het woord "einde" was weggevallen. Uit enkele reacties hebben wij begrepen, dat het feuilleton weer in de smaak viel. Geprobeerd wordt op korte termijn weer voor een nieuw feuilleton te zorgen. nastraat een positief element zou vor men. Dhr. Boot betreurde het, dat weer een bedrijf uit de bebouwde kom verd wijnt. Weer een stukjp, leefbaarheid weg, zei de secretaris van. Stadsherstel. Hij stelde voor gemeentesubsidie te geven om de duurdere verbouw van de bes taande gebouwen van de groothamdel mogelijk te maken. Eventueel zou van Splunter ook in de voormalige U.L.O. op de Markt kunnen, aldus Dhr.-Boot. wonen, waardoor vestiging in Da lempolder zou worden toegestaan op grond van wooneisen. Het bestem mingsplan wordt hiermee geweld aangedaan. Bestemmingsplan Da lempolder laat geen ruimte voor wo ningbouw, behalve voor agrarische doeleinden. 9. Vestiging in Dalempolder is geen noodzaak, is vestiging in de Slabbe coompolder uit bedrijfseconomisch oogpunt niet veel geschikter dan na bij een woonwijk? 10. De bewoners van de Pr. Beatrixstraat en een deel van de Kon. Juliana straat hebben hun woningen gekocht op grond van agrarische bestemming plan Dalempolder. Hun vertrouwen wordt hierdoor ernstig geschaad. 11. Bij eventuele beëindiging of vertrek van het bedrijf van Splunter zijft geen harde voorwaarden voor op slag, afval, doeleinden en milieu vriendelijkheid meer waar te maken, als het huidige bestemmingsplan zo gemakkelijk wordt gewijzigd. Bij een welwillende interpretatie van ge noemde voorwaarden kan in de toe komst een agrarisch gebied via be drijfsdoeleinden ontaarden in een industriegebied 12. Ons inziens zijn er in de gemeente Tholen voldoende mogelijkheden om bedrijven te vestigen op de bes taande terreinen, zonder de agrari sche bestemming van Dalempolder te wijzigen. Wij vertrouwen erop dat deze argu menten voor het gemeentebestuur aanleiding zullen zijn het bestem mingsplan (agrarische bestemming) niet te wijzigen, aldus Dhr. van Trigt en zijn mede-omwonenden. Dhr. S. v.d. Male vond het erg positief zich op zo'n hoorzitting te kunnen uiten. Het deed hem erg goed zoiets te kunnen meemaken, wat in China volgens hem niet kan. Dhr. v.d. Male vond dat er op het in dustrieterrein een prachtige loods van bouwbedrijf Schot gereed stond voor van Splunter, verder wilde hij maatre gelen omdat er in de Kon. Julianastraat te hard gereden wordt, Dhr. van Trigt onderstreepte dat. Hij meende dat over leg met de busondernemers nodig is. Ook Dhr. P.A. Boot van de Stichting Stadsherstel wees op het verkeerspro bleem. Hij was het oneens met b en w, dat de groothandel aan de Kon. Julia- Dhr. O. Huiskamp uit de Pr. Beatrix straat uitte als enige bezwaren tegen de uitbreiding van de begraafplaats in de Pr. Bemhardstraat met 1 ha. Hij vreesde vermindering van zijn woongenot en waardevermindering van zijn huis. Hij had het huis juist gekocht wegens de vrije ligging en de grote mate van priva cy, zowel opzij als achter het huis. Deze vrijheid is duidelijk gekoppeld aan de ligging ten opzichte van het omringende bouwland, aldus Dhr. Huiskamp, die tevens een afkeer had van het wonen vlak naast een begraafplaats. "Aange zien ik begrijp dat de geplande uitbrei ding slecht tegen te houden is, verzoek ik u mijn mening kenbaar te mogen maken bij het ontwerpen van de begraafplaats, zodat mijn bezwaren dan hopelijk voor een deel worden opgeheven"; aldus Dhr. Huiskamp. Hij vertrouwde erop in goed overleg een acceptabele oplossing te vinden. Dhr. Boot onderstreepte namens de Stichting Stadsherstel de noodzaak van uitbreiding van de begraafplaats, al be treurde hij de opheffing van de volk stuintjes. Dhr. Boot pleitte ervoor, nieu we volkstuintjes aan te leggen aan de Kon. Julianastraat. Tegen de bouw van woningen voor één- en tweepersoons huishoudens aan de Vossemeersepoort waren geen bezwa ren. Dhr. Boot van de Stichting Stads herstel vond het wel een essentiële af wijking van plan Stadskern Oost, maar hij was blij met deze oplossing. Hij wilde ook graag de gaten in de Hoog- en Vis straat op passende wijze opvullen. De burgemeester antwoordde, dat op korte termijn een plan voor de Visstraat kan Zaterdag 17 november en 1 december werd er door enkele Eendrëchtruiters deelgenomen aan het springconcours voor paarden en pony's in manege "De Braanjerhoek" te Kapelle. Zaterdag 17 november startte Marja Brooijmans op Dorian in de klasse L springen voor pony's Met 8 springfou- ten kwam zij in de prijzen niet" voor. Phily Brooijmans op Marjolein sprong worden tegemoet gezien. De Hoogstraat is nog in bewerking. De wijzigingen van bestemmingsplan 'Buitenzorg riepen geen vragen op, evenmin als de verandering van de de tailhandelsbestemming van het pand Botermarkt 13 van Dhr. B.J. van Oost in restaurant. Dhr. Boot wees er nog wel op, dat dit pand beschermd monument is. VA I een goed paardenparcours maar 1 pechfoutje hield ook haar uit de prijzen. Bij het M springen paarden ging Kees vgn Dalen op Rebel goed rond. 1 wei gering kostte hem de le plaats, maar hij werd verdiend tweede. Zaterdag 1 de cember was een goede dag voor de Eendrachtruiters. Er werd goed en keu rig gesprongen Bij de Pony's behaalde Marja Brooymans in het L springen de eerste plaats op Dorian. Bij het L sprin gen paarden leek Phily Brooijmans het zelfde te gaan doen. Marjolein ging keurig rond maar aan het eind weigerde Marjolein eenmaal en met 3 fouten bleef ze net buiten de prijzen. Bij het B springen paarden kwam Helen van Dalen met 4 fouten met Rio in de einduitslag eveneens niet voor. Kees van Dalen op Rebel deed het in het M springen nog het best. Vooral de barrage werd erg goed en sterk gereden. Terecht won hij ditmaal het M springen paar den. Met het voornemen van het gemeentebestuur om de begraafplaats aan de Hogeweg uit te breiden in de richting van de dorpskom (Paasdijk) bleken verschillende inwoners niet gelukkig te zijn. Dit werd verwoord op de hoorzitting vorige week woensdagavond in ,,'t Ouwe Raed'uus". Er waren een dertig inwoners opgekomen, die het wel volledig eens waren met het gemeentebestuur dat de tweede fase bestemmingsplan d'Ee eerder nodig zal zijn dan pas in 1985, zoals het provinciaal bestuur oordeelde. Die tweede fase omvat toch ook maar een bouwcapaciteit van 45 woningen en de eerste spade daartoe moet in 1983 zijn gestoken en niet pas twee jaar later, vinden b en w. Het gemeentebestuur ontkent dat er nog voldoende ruimte in de kom is om nog 5 bouwjaren te kunnen overlappen. De zorg van G.S. dat Poortvliet te snel zou groeien, wuift het college naar het rijk der fabelen. Burgemeester Baerends gaf op de hoor zitting ook na voorafgaande publikaties over dit onderwerp nog een toelichting op de voorgenomen essentiële wijzigin gen van het bestemmingsplan Kom. Hij wees er daarbij op, hoe in het oorspron kelijke plan nabij de hoeve van Heijboer aan de Zuidstraat een gymnastieklokaal was gepland. Van hogerhand wenste men evenwel die boerderij te handha ven, zodat het nieuwe gymlokaal naar plan d'Ee verhuisde. Vandaar ook dat een herziening van plan Kom nodig was en daarmee opnieuw een hoorzitting. Het bestemmingsplan d'Ee wordt nu aan het komplan toegevoegd. Maar dan zit het gemeentebestuur wel met de tweede fase van plan d'Ee, waartegen zoals hiervoor opgemerkt, Gedeputeer de Staten bezwaar maakten. Er zijn wel wat aankopen in de kom gedaan, zodat ook lege gaten opgevuld kunnen wor den, maar daarmee is niet gezegd, dat bebouwing op korte termijn daardoor veilig is gesteld. Men komt soms te staan voor onteigeningsprocedures en voor verwerving van enkele percelen hebben nog slechts oriënterende besprekingen plaatsgevonden. Voor beveiliging van de bouwbehoefte in Poortvliet moet in 1983 met de tweede fase plan d'Ee be gonnen kunnen worden, zo hield de burgemeester voor ogen. Vcorts wees hij op de noodzaak van uit breiding begraafplaats. Met een jaar of 3 zijn alle beschikbare plaatsen op de bestaande begraafplaats uitgegeven. Het gemeentebestuur heeft de ver plichting tijdig in de behoefte te voorzien. Er is een uitbreiding ten wes ten van de bestaande voorziening ge projecteerd. Het gebied tussen d'Ee en het sportveld heeft nu nog een agrarische bestem ming. Het ligt voor de hand dat in de wat verdere toekomst daar een uitbreiding van de woonbebouwing zal plaatsvin den. Dan moet nu reeds worden voor komen, dat er plaatse bouwkundige agrarische voorzieningen worden ge troffen. Dus nog wel een agrarische bestemming, maar met de toevoeging dat ter plaatse geen agrarische gebou wen mogen worden opgericht. Als een zesde punt van essentiële wijzi gingen noemde de burgemeester de twee woningen aan dp Stoofstraat. Volgens het geldend bestemmingsplan zijn die huizen wegbestemd, maar de kwaliteit is zodanig, dat dit overbodig wordt geacht. Het gemeentebestuur komt dan ook te rug op de gedachte en zal de twee wo ningen handhaven. Dat geldt ook voor de woning op de hoek Parallel- weg/Zuidplantsoen (van der Maas). Verder zullen in tegenstelling met eerste gedachten twee opstallen (woning en schuur van de heren Nieuwkerk en Verhagen) eveneens gehandhaafd blij ven. Tenslotte geldt dat eveneens voor enkele woningen en opstallen bij de molen. Vanwege de wijziging plaats gymnastieklokaal hoeft er geen toe gangsweg te komen bij hoeve Heijboer en kan de woning van de heer Steketee ook worden gehandhaafd. De mogelijk heid van uitbreiding Geref. Kerk aan het Zuidplantsoen is in het plan opge nomen. Vooruitlopend op de wijziging van het bestemmingsplan Kom zijn op genomen uitbreiding bedrijfsbebouwing aan de Tolweg, uitbreiding bebouwing café De Tol, een andere situering gara ges Julianastraat en uitbreiding be drijfsbebouwing Bouman Potter. Ten slotte is in de wijziging ook opgenomen een bedrijventerrein aan de Paasdijk- weg, nu het bestaande industrieterrein vol is. Eerste spreker na de burgemeester was de heer Elenbaas, die stelde links en rechts nogal bezwaren te hebben ge hoord op het voornemen van b en w om de begraafplaats naar het westen uit te breiden. Men is er niet gelukkig mee. Een begraafplaats wordt ook wel rust plaats genoemd en die sticht men dan niet bij voorkeur bij eèn vrij drukke verkeersweg. Namens menig inwoner wist de heer Elenbaas te pleiten voor uitbreiding naar de oostzijde, al wilde hij erkennen, dat de exploitatiekosten dan hoger zouden worden. De heer Niemantsverdriet deelde de bezwaren van vorige spreker, maar vond de geplande uitbreiding ook schadelijk voor de bedrijfsomstandigheden van veehouder Deurloo aan de Hoqeweg. Die verliest daardoor zijn uitzicht op zijn vee en dat is bedrijfstechnisch ge zien een minpunt. Hij komt verder van de weide te liggen en ook voor het over steken van de weg heeft het gevolgen. Ook de heer Niemantsverdriet wilde, mede namens veehouder Deurloo plei ten voor uitbreiding van de begraaf plaats in oostelijke richting. De heer Mullie voegde er nog aan toe, dat met een uitbreiding in de oostelijke richting de begraafplaatstoegang veel (centraler zal komen te liggen dan wan neer het de westelijke richting zou uit gaan. Burgemeester Baerends verzekerde, dat b en w zich uitvoerig hadden beraden over uitbreiding in hetzij oostelijke- of westelijke richting. Het eerste kost ech ter heel wat meer. Het aankopen van een boomgaard is uiteraard heel wat duur der dan van weiland. Om financiële re den zal men zich beslist op een weste lijke uitbreiding moeten richten. Niette min toonde de burgemeester begrip voor de aangevoerde bezwaren. Moge lijk is er nog een tussenweg te vinden. Dat zou wel een uitbreiding betekenen in westelijke richting, maar met een toch wat andere begrenzing. Op nog een in formatie of er ook een aula bij komt werd voortshands ontkennend geant woord. Een aula is weer heel wat anders dan een mortuarium, zo hield de burge meester voor ogen. Maar .dit onderdeel heeft dan met planologie niet zoveel te maken, zoldat zoiets altijd nog mogelijk is, aldus de heer Baerends. Bij uitbrei ding van deze begraafplaats gaat het er toch wel om een voorziening te schep pen, die ook na het jaar 2000 nog een tijd voldoende is. De heer Hoek constateerde na de toe lichting van burgemeester Baerends, dat het toch in elk geval wel 1983 zal wor den, eer men toekomt aan de 2e fase plan d'Be. Zijn er tot die tijd dan toch wel voldoende bóuwkavels voorhan den? De voorzitter was van oordeel, dat wanneer men in de kom van Poortvliet alle'ruimten zou benutten men wel tot in 1983 kan komen, maar dan moet er nu al aan worden gewerkt. Het is niet zo, dat je met een paar kavels op het oog ook de zekerheid hebt die te kunnen gebruiken. Op de begroting 1980 staat de sloop van het oude gymlokaal. Daar kunnen dan weer een 6 of 7 woningen worden ge bouwd. Boerderij Murre is aangekocht, waar ook een 5 of 6 woningen kunnen staan. Men is voorts in gesprek met de heer van IJsseldijk over de graanschuur, terwijl er achter de Markt nog een 3-tal bungalows gebouwd kunnen worden. De opzet ïs in elk geval, zo verzekerde de burgemeester om de woningbouw in het hart van Poortvliet te versterken. De heer Elenbaas vond het toch wat vreend, dat achter de Markt bungalows* worden gebouwd. De voorzitter oor deelde, dat dit best eens zou kunnen meevallen. Geleidelijk aan kwamen er toch meer vragen en opmerkingen los. Zo was er kritiek op het feit, dat men geen bericht krijgt als er op een perceel een reserve bestemming ligt en ook niet als dat weer ongedaan is gemaakt. Verder waren er vragen rond schadevergoeding. De bur gemeester benadrukte, dat bij een bes- temmingsbesluit in het onderhavige ge bied wel onderhoud aan percelen kan wórden gepleegd, maar als het om een duidelijke wegbestemming gaat, uit breiding of ingrijpende verbouw dan niet wordt toegestaan, c.q. later niet wordt vergoed. Hij spoorde aan in die gevallen altijd eerst overleg te plegen met de betrokken afdeling. Hij wees voorts nog op de moeilijkhe den, die er voor partijen kunnen zijn, wanneer er aanvankelijk een zekere bestemming voor is bepaald, maar die wordt achterhaald door onthouding van goedkeuring of verandering van ge dachten. Als voorbeeld haalde de bur gemeester het plan Tholen aan, waar voor Buitenzorg een geheel andere ont sluiting komt, dan aanvankelijk was gepland. Opmerkingen waren er voorts op het te lang braak liggen van gemeentelijke terreinen. Laat men er dan voor eigen risico op laten tuinieren, zo was het oor deel, dan ontstaat er tenminste geen rommel en vervuiling. De heer Krijger informeerde of op het open stukje aan de Hogedorpstraat ook nog zal worden gebouwd. De voorzitter antwoordde dat dit daar niet is toeges taan, omdat de naburige boerderij te dichtbij ligt. Uiteraard kwam op deze hoorzitting ook de rondweg en de benarde Stoofweg ter sprake. Hoe zou het ook anders kunnen op een hoorzitting in Poortvliet.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 5