Koninklijk zilver en vakantiereis voor C. van der Klooster (D Pensioen splijt waterschap BOUMAN POTTER BROEKIE De Schelde ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde BLAUWSTRAATee .usT Donderdag ódecember 36e Jaargang no. 4 40 jaar op landbouwbedrijf Fam. Breure Vruchtbaar Hele eer Veelzijdig Getuigschrift Geen ja-zegger Dhr. Punt: Bestuursleden hebben al luxe vergoedingen Goede zaak Hek van de dam Nogal royaal Molenstraat Poortvliet Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Gek figuur Wurging Dure zaak Bisamratten Derde slachtoffer A.S. donderdag 13 december 1979 opent de eerste Fruto Versmarkt zijn deuren op het Eiland Tholen. Deze versmarkt, gespecialiseerd in groente en fruit, binnen- en buitenlandse kaas, vleeswaren vers v/h mes, bloemen en planten, brood en gebak staat in de SMIDSSTRAAT 10a te POORTVLIET. Wilt U een kijkje nemen en heeft U zin in een gezellig drankje, dan bent U a.s. woensdag vanaf 18.30 uur van hart" v. 'kom op bovenstaand adres Beleefd aanbevelend C. Priem Kerstmodetip 1979 1 H 01670 47S2 STEENBERGEN s v»,.»'*""4-1- L.J. Q, ^r--j r. -.'O ^ccLr' Eendrachtbod^Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland iTelefoon 01 665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad. Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60 Opgave advertenties voor dinsdag 16 00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm. [Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer Zowel voor dhr. C. v.d. Klooster als voor dhr. A. C. Breure was het vrijdagavond een ontroerend ogenblik, toen burgemeester E. Baerends een koninklijke onderscheiding opspeldde bij eerstgenoemde wegens een veertigjarig dienstverband op het land bouwbedrijf van de fam. Breure aan de Eerste Dijk te Sint-Maartensdijk. Voor 'Getrouwheid, inzet en het aanvaarden van verantwoordelijkheid' reikte de burge meester de eremedaille in zilver verbonden aan de Orde van Oranje Nassau uit. Daar bleef het niet bij, want dhr. v.d. Klooster moet na veertig jaar nu ook tien dagen op vakantie met zijn vrouw. De Fam. Breure gaf dat cadeau in overleg met de oudste van de zeven kinderen van de jubilaris' die met de schoonmoeder van dhr. v.d. Klooster, getuige waren van de plechtigheid. We verschillen ontzettend veel van ka rakter. Zelf ben ik opvliegend, terwijl Kees bedachtzaam is, maar dat is juist een welkome aanvulling. Nogmaals mijn waardering voor je plichtsbetrach ting en aanpassingsvermogen. Je hebt een vruchtbare tiüd mogen meemaken Kees v.d. Klooster (54) uit Sint-Anna land vermoedde wel, dat er iets boven z'n hoofd hinq, want als er over het ju bileum gesproken werd, vielen er af en toe toch stiltes. N iettemin was hij met z'n gezin nog hoogst verbaasd toen hij vrij dagavond een kamer met volk bij de fam. Breure zag, waar hij was uitgeno digd voor een etentje ter gelegenheid van het jubileum. De burgemeester, met ambtsketen om, hielp dhr. v.d. Klooster wel uit de droom. "Ik voel me bij men sen als u maar een heel klein broekje, want toen ik nog maar twee turven hoog was en aan m'n moeders rok hing, werkte u al - op veertienjarige leeftijd - bij de fam. Breure. Je komt wel eens gevallen tegen datje twijfelt, maar deze veertig jaar is toch een echte reden om bij stil te staan. De verhouding die tus sen u en de fam. Breure is ontstaan, is net iets meer dan werknemer/werkge ver. Dit is een voorbeeld voor velen, want die goede verhouding omtbreekt nog al eens, van beide kanten moet ik zeggen. U hebt in uw werk meer gelegd dan alleen maar geld verdienen. We kunnen alles, maar dan wel samen, zei Koningin Juliana en dat geldt ook hier. Met z'n tweeën hebt u dit bedrijf opge bouwd. U hebt enorme veranderingen meegemaakt en momenteel gaat u op pad met enorme kapitalen. Het is van belang dat m n dan z'n verantwoorde- 1a M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wensteVertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 lijkheid aan kan en waarmaakt. U ver richt een mooi stukje werk, dicht bij de natuur. U ploegt om te zaaien en te oogsten en om de wereld voedsel te ge ven. Met het ploegen had u weer ver trouwen in het voorjaar, maar ook ten aanzien van het brood voor het hart hebt u uw opdracht verstaan in dit leven. U hebt zich tevens ingezet voor andere za ken. Sinds 11 maart 1975 bent u bes tuurslid van de school met De Bijbel Sint-Annaland en sinds 23 oktober 1975 bestuurslid van de chr. Mavo Tholen. Die getrouwheid, inzet en verantwoor delijkheid is ook bij Hare Majesteit de Koningin bekend geworden, namens wie ik u de zilveren medaille mag op spelden", aldus burgemeester Baerends. Dhr. Breure vond het geweldig dat zijn werknemer/ collega-boer deze onder scheiding kreeg. "Het is ook een hele eer voor mij", zei dhr. Breure, die de loop baan van dhr. v.d. Klooster schetste. Op 1 december 1939 kwam hij bij opa en vader Breure in dienst als veeverzorger voor vijf gulden bruto per week als op volger van zijn oudere broer Leen, die elders een werkkring vond. Ook vader v.d. Klooster werkte bij de fam. Breure. Tijdens de evacuatie in 1944 ging v.d. Klooster met de fam. Breure naar Berg en op Zoom. Toen een meubelstuk van de wagen op de paarden viel, sloegen de dieren op hol. De plichtsbetracting van dhr. v.d. Klooster was zo groot, dat hij over de wagen heen de leidsels wilde grijpen, waardoor hij ten val kwam. Opname in het ziekenhuis was noodza kelijk, maar hij herstelde goed. Toen zijn er banden gegroeid, die iri de loop der jaren nauw geworden zijn, zo vervolgde dhr. Breure, na de oorlog kwam je terug, maar van 1946 tot 1949 moest je als militair naar het huidige Indonesië. Je kwam terug op Raven- soord, maakte de ramp van 1953 mee en verhuisde met ons een eindje verder, naar een andere boerderij. Je was steeds bereid van alles te doen, toen en nu. Je begon met de paarden, terwijl je nu in een geluidloze fluisteabine met radio op de tractor rijdt. Van de 2200 uren zitje er echter maar 800 op de tractor. Je ver zorgde ook de gewassen en was mon teur, kortom een agrarisch medewerker. Zelf heb ik geen technische knobbel, maar gelukkig heeft Kees die wel. Je deed allerlei huis-, tuin- en keukenkar weitjes. Er is enorm veel veranderd in de landbouw, maar je wil, de alles doen en je hebt je steeds aangepa t. Je timmerde en metselde en dat is ook wel nodig, wil je in de landbouw blijven. Bij dat alles had je een grote plichtsbetrachting. Het geheel dwingt grote respect af, aldus dhr. Breure. en ook je gezin ziet er florissant uit, zei dhr. Breure. Hij bracht de vroegere lonen nog in he rinnering: 5 gulden bruto in 1939, 10 gulden in 1943 en 75 gulden per week in 1959. Die stijging van 5 naar 75 was heel wat geringer, dan in de laatste twintig jaar. Zover ik weet, ben je echter in die veertig jaar nog nooit met vakantie ge weest, behalve dan om je huis te ver bouwen. Na overleg met je oudste kin deren hebben we besloten je met je vrouw een geheel verzorgde vakantiereis naar keuze aan te bieden, zo besloot dhr. Breure, die voor mevr. v.d. Klooster nog bloemen had. Dhr. Breure senior feliciteerde zijn vroegere knecht ook met de bijzondere dag en de Konimklijke onderscheiding en bood dhr. v.d. Klooster een horloge met inscriptie aan. De plaatselijke ZLM-voorzitter D. Ver maas noemde het een geweldige presta tie om veertig jaar op een bedrijf te werken. Hij meende dat v.d. Klooster misschien wel eens op de ZLM gemop perd heeft, want Breure moest daar no gal eens een keer voor weg. Het is echter veel waard als je veel kunt en u was een veelzijdig man, die met zijn tijd is mee1 gegaan. Aangezien men een veertigjarig jubileum niet zoveel meer meemaakt, mag ik namens de ZLM het ere-getuig- schrift overhandigen, aldus dhr. Ver maas. Dhr. M.W. Kloet, die samen met dhr. Breure een werktuigencombinatie vormt, herinnerde aan een negentienja rige samenwerking met dhr. v.d. Kloos ter. 't Begon met een aardappelrooier en nu is het een heel machinepark. Dhr. Kloet noemde veertig jaar een hele bij zonderheid. Hij hoopte nog vele jaren in goede sfeer met dhr. v.d-. Klooster te kunnen optrekken, wat mevr. Kloet met een plant onderstreepte. Jn zijn dankwoord zei dhr. v.d. Klooster voor een moeilijke opgave te staan. De andere sprekers wisten tevoren van dit gebeuren af, maar hij werd voor het blok gezet. Hij dankte voor de goede woor den en de waardering met de cadeaus. Het uitreiken van de onderscheiding was een ontroerend ogenblik, zei dhr. v.d. Klooster, die de burgemeester ver zocht, de dank aan de koningin over te brengen. De jubilaris gaf dhr. Breure toe wel be dachtzaam te zijn, maar toch ook geen ja-zegger en aan de andere kant ook niet gemakkelijk een nee-zegger. Ik ben wel eens een stijfkop, maar achteraf moet ik dan toegeven dat ik ongelijk had, aldus dhr. v.d. Klooster, die tenslotte ook nog de ZLM bedankte. Met een dronk op de gezondheid van de jubilaris werd het officiële gedeelte van deze familie bijeenkomst besloten. Met 20 tegen 15 stemmen heeft de algemene vergadering van het waterschap Tholen donderdagmiddag in het Holland Huis een uitkerings- en pensioenverordening voor bestuursleden aangenomen. Bestuursleden krijgen bij onvrijwillig ontslag ten hoogste zes jaar een uitkering van 80,70 en 60 procent. Wanneer ze 65 jaar zijn, krijgen ze een welvaartsvast pensioen van maïmaal 70 procent. Het bestuursvoorstel ontmoette felle tegenstand, met name van de hoofdingelanden M.M. Punt uit Oud-Vossemeer en M. Verdult uit Tholen. "We zitten voor de belangen van de ingelanden, niet voor het welzijn van het bestuur", zei' dhr. Punt. De Zeeuwse Waterschapsbond had het waterschap Tholen een ontwerp van de uitkerings- en pensioenverordening doen toekomen Volgens dijkgraaf I.C. Hage waren zes waterschappen in Zee land daar al mee accoord gegaan. Hij zag de uitkeringsregeling als een risico verzekering dïe zelden of nooit van toe passing is, bijvoorbeeld bij concentratie van waterschappen en andere samen stelling van het bestuur (toen de water zuivering erbij kwam). Volgens de regeling krijgt een dagelijks bestuurder (een gezworene) voor zover hij geen 65 jaar is, bij onvrijwillig ont slag een uitkering van minimum twee jaar en ten hoogste zes jaar, afhankelijk van de duur van de waterschapsperiode. Het eerste jaar krijgt het bestuurslid 80% van zijn laatste wedde, het tweede jaar 70 en vervolgens 60% van de wedde. In komsten uit of in verband met arbeid of bedrijf, ter hand genomen op of na de dag waarop hij ophoudt bestuurder van het waterschap te zijn, worden in min- 1 dering gebracht. De pensieonregeling is hopelijk voor velen van toepassing, zei de dijkgraaf. Bestuursleden hebben recht op eigen pensioen bij het bereiken van de 65- jarige leeftijd. Het pensioenbedrag is 3 16 van de laatst genoten wedde, waarbij niet meer dan 20 dienstjaren in aan merking mogen worden gebracht. Het maximaal pensioenpercentage is dus 20 x 3Vi% 70% welvaartsvast. De premie AOW/A WW dient, zoals bij ambtenaren die onder de werking van de pensïeonwet vallen, voor rekening van het waterschap te komen. Met in begrip van de in te houden pensioen premie is de afdracht nremie AOW ruim 5000 gulden. Naar voorzichtige schat ting zullen de totale kosten van de pen sioenregeling de eerstkomende jaren 7 k 8000 gulden bedragen. In het voorstel van het dagelijks bestuur van het water schap werd gewezen op een-soortgelijke uitkerings- en pensioenregeling voor wethouders. De sterk veranderde om standigheden eisen van een huidige wa terschapsbestuurder meer en vergt ook een groter deel van z'n dagtaak dan voorheen, aldus het voorstel. De dijk graaf noemde de regeling "een bijzon der goede zaak". Dhr. Verdult vond dat de bestuursleden al rijk betaald worden voor een keer per veertien dagen vergaderen, (in de be groting 1980 is 7277 gulden geraamd 1100 gulden reis- en verblijfkosten per bestuurslid. Er zijn zeven bestuursle den). "En ze doen 't allemaal graag", wist dhr. Verdult, die waarschuwde voorzichtig te zijn met verhoging van de waterschap slasten. "Aan de gevolgen van vak- bondseisen kunnen we niets doen, maar tegen dit voorstel kunnen we wel stem men. Het is een slechte zaak van de Zeeuwse Waterschapsbond. Een vorige keer heb ik al eens gezegd, het hek is van de dam, maar nu staan de schaapjes er weer voor om erover te gaan", aldus dhr. Verdult. "Het past niet meer ïn deze tegen woordige tijd om het zonder pensieon te doen", zei' de dijkgraaf. "Verdult ziet het waterschap nog ïn z'n oude constellatie, waar je tussen bieten en aardappelen door het waterschapswerk doet", zei voorzitter Hage. Ir. M.A. Geuze wees erop dat een uit kerings- en pensioenregeling al langer bestaat voor gemeentebestuurders en kamerleden. Ook voor het waterschap achtte hij dat normaal, maar een uitke ring van zes jaar bij onvrijwillig ontslag noemde hij heel lang. Zijn voorkeur ging uit naar driejaar. "Ik heb ook twij fels over het pensioen. Gezworene blijft een deeltaak en dan vind ik 3!6% van de laatste wedde veel. Bij het optellen van de pensioenen uit verschillende functies kun je dan hoog uitkomen". Griffier J.D. de Korte merkte op, dat die combi naties nooit meer dan 70% van het totale inkomen kunnen zijn. Niettemin bleef Ir. Geuze het veel vin den voor een deeltaak. "De ingelanden moeten het opbrengen in een situatie die Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C. Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service om besparing vraagt. In het kader van deze tijd is het nogal royaal", zei de hoofdingelande voor het district Poort vliet. Dijkgraaf Hage merkte op, dat het ge middelde pensioen 500 tot 700 gulden per jaar zou bedragen. "Dat is een leuke bijdrage, maar vorstelijk vind ik dat niet", zei de dijkgraaf. Advertentie IM Advertentie IM "Dan heb ik er niets van gesnapt", zei Ir. Geuze, die uit de ïn het voorstel genoem 70% had afgeleid dat het pensioen 5000 gulden zou zijn. (70% van de jaarwedde van de bestuursleden van ruim 7000 gulden). Griffier de Korte antwoordde, dat de regeling zo ingewikkeld was, dat de be rekening niet in het voorstel was weer gegeven. Volgens hem krijgen de huidi ge, jonge bestuursleden bij twintig jaar onafgebroken zitting ruim 700 gulden pensioen per jaar. De AOW wordt erbij de berekening uitgelaten. De bestuur sleden betalen 150 gulden premie per jaar, dat is totaal 3000 gulden in twintig jaar. "Als je het op cijfers bekijkt, bestaat het gevaar dat men zegt: Heeft A, B of C het wel nodig? Dat wil ik voorkomen. Ik vind het ook niet correct om in lengte van dagen af te wijken van andere wa terschappen", zei de dijkgraaf. De hoofdingelande voor de vervuilers uit St. Philipsland, raadslid A.A. Rij- stenbil, vond het voorstel een goede re geling. "Laten we er niet aan knibbelen, want je zou in de provincie een gek fi guur slaan als Tholen met een andere regeling zou komen", aldus Rijstenbil. Burgemeester E. Baerends, hoofdinge lande voor de gebouwde eigendommen, zei met dezelfde vragen te hebben ges peeld als Ir. Geuze. De hoofdingelande voor de ongebouwde eigendommen ïn Oud-Vosserheer, dhr. Punt, wees erop, tijdens de districtsvergadering (een niet-openbare voor-vergadering) al uit voerig over de uitkerings- en pensioen regeling te hebben gesproken. "Ik sta lijnrecht tegenover het standpunt van Rijstenbil. In ons bestel van klein wa terschap ben ik tegen het pensioen naast de goede, luxe vergoedingen voor de bestuursleden: 1 gulden per km en 100 gulden per verqadering. Het zijn juist de mensen van Rijstenbil (dhr. Punt doelde hierbij op de VVV - red.) die zeggen dat deze sociale maatregelen een wurging betekenen", aldus dhr. Punt. De dijkgraaf vond het nu wat uit de hand lopen en wilde de discussie kort houden. Rijstenbil wilde echter nog wel kwijt, dat het niet de gewoonte was, dat er in het waterschap over politiek ges proken werd. Notaris Mr. W. Loof, hoofdingelande voor de gebouwde eigendommen uit Tholen, rekende voor, dat de uit keringsregeling het waterschap 8000 gulden per jaar zou kosten. "Dat vind ik een dure zaak. Nu G.S. van Zeeland gezegd hebben, dat ze de eerste vijf jaar de waterschappen niet verder concen treren, stel ik voor de uitkering in eigen hand te houden en 40.000 gulden te re serveren", aldus Mr. Loof. "Ik zou het bijzonder betreuren als Tholen afweek van de landelijke regeling", zei de dijk graaf. Wethouder J. Versluijs, hoofdingelande voor de ongebouwde eigendommen uit Scherpenisse had 't ook moeilijk met de In november zijn er op Tholen 47 en op St. Philipsland 12 bisamratten gevan gen. Volgens Dhr. J. Meyll uit Poort vliet, ambtenaar faunabeheer, is dit een goed resultaat. De vangsten zijn overigens aanzienlijk minder dan vorig jaar. In het le kwar taal 1978 werden er 275 bjsamratten ge vangen en het le kwartaal van dit jaar 41, 2e kwartaal 158 vorig jaar en 98 dit jaar. Het auto-ongeluk van zaterdag 24 no vember op de Oude Zeedijk bij Sint- Annaland heeft een derde slachtoffer geëist. De bestuurder, de negentienjari ge A.J. v.d. Hoeven uit Oosterland, is zondagmorgen om 8.55 uur in het Eli sabeth ziekenhuis te Tilburg overleden. Hij werd de avond van het ongeluk na een eerste behandeling in Lievensberg te Bergen op Zoom met ernstig hersenlet sel naar Tilburg overgebracht. Van de vier inzittenden van de auto kwamen de zestienjarige I. Fiërens uit Oosterland en de vijftienjarige .M. Wiebrens uit Bruinïsse op 24 november om het leven. De broer van het eerste slachtoffer, de achttienjarige A.F. uit Oosterland - die rechts voorin zat - is de enige overlevende van dit eenzijdig ver keersongeluk. uitkeringsregeling. "Als je na onvrijwil lig ontslag als bestuurslid je bedrijf als landbouwer weer opneemt, dan is het moeilijk te bewijzen of je nog een uitke ring krijgt". r De dijkgraaf: "Als je bedrijf tijdens je bestuurslidmaatschap van het water schap functioneert, dan is de tijd die je .erbij krijgt na onvrijwillig ontslag als bestuurslid, overbodig". De dijkgraaf wilde de discussie afsluiten, waarna dhr. Punt om stemming vroeg, wat door dhr. Verdult werd ondersteund. De bestuursleden G.D. Kloet (hij verte genwoordigde het waterschap in Den Haag), C.J. Moerland (ziek) en J.C. Kooijman waren afwezig, evenals de hoofdingelanden N.L. den Ouden uit St. Philipsland, H.J.P. van Oijen, Wielaard uit Stavenisse en burgemeester G. van den Berg uit St. Philipsland. Er bleven 35 stemgerechtigden over, inclusief de bestuursleden J.N. v.d. Slikke, J.L. van Gorsel, H. Tïmmers en A.P.M.M. van Gurp. Bij de voorstemmers waren de vijf Fli- plandse hoofdingelanden en enkele vertegenwoordigers van de districten Tholen, St. Annaland en St. Maartens dijk. De tegenstemmers zaten met name ïn het district Poortvliet, Tholen, Stave nisse en Scherpenisse. Pensioen splijt waterschap 0 Koninklijk zilver voor 40 jaar landbouwwerk 0 Contactcommissies Groene Kruis in ere houden 0 Roken belangrijke risicofactor 0 Grote bezwaren tegen bouwplan Westvest 0 Omwonenden lusten van Splunter niet o Welzijnscommissie gereserveerd ten opzichte van tweede peuter- speelzaal per kern 0 Poortvlietse bezwaren tegen uit breiding begraafplaats 0 Jeugdwerkleider voornaamste welzijnswens 0 Fietspad Poortvliet nog actueel 0 Ook Scherpenisse wil peuter speelzaal 0 VOS-cursus niet alleen in Tholen houden 0 Boek Tholen voorheen en thans 0 Vosmeer thuis nog ongeslagen 0 Winkelw^eekwinnaars en nog zo veel meer in dit nummer Dit nummer bestaat uit 14 pagi na's Advertentie IM

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1