THOLEN VOORHEEN ENTHANS Bejaardenhulp voldoet prima Bouwplan Westvest stuit op grote bezwaren Atletiek Donderdag 6 december 1979 EENDRACHTBODE 11 Initiatief mevrouw S. W. Tichem-Zachariasse Onze kinderen Een symbolische T Goede uitvoering Uit enquête op Tholen/St. Philipsland blijkt: Straks kijken de buren het eten van je bord Twee lagen Eerst overleg Nieuwe elementen Uien 37 cent n a Poortvliet Sint— Philipsland IMieuw- Vossemeer Gereformeerde kerken willen samen dominee Antiekbeurs 1 iltil Op het eerste gezicht doet de titel van het vorige week aan burgemeester E. Baerends aangeboden boekje over Tholen "Voorheen en Thans" wat plomp aan. Tegelijkertijd moet worden erkend, dat "Tholen in het verleden en het heden" ook wat cliche-achtig zou hebben aangedaan. Mogelijk had "Tholen, vroeger en nu" wat kernachtiger geklonken, maar het voornaamste is, dat de in de voorzomer geopperde gedachte van mevrouw S.W. Tichem-Zachariasse tegenover de Thoolse gemeente-archivaris J.P.B. Zuurdeeg ommiddellijk weerklank vond. Met de aktuele stichting "Stadsher stel" in de publiciteit vond mevrouw Tichem dat het wel eens interessant zou kunnen zijn dat verleden en heden visueel tegenover te plaatsen. Archivaris Zuurdeeg haakte er grif op in, de noodzaak aanvoelend dat men zich thans pas dan goed kan oriënteren, als het verleden een open boekje is. Dat "open boekje" is er via "Tholen, voorheen en thans". Ten bate van velen, die de communicatie met het verleden pogen te besten digen, ten bate zeker ook van een nieuwe qeneratie, die hoopt te kunnen renoveren, wat verloren is gegaan of dreigt te gaan. Het boekje is voor zeer redelijke prijs verkrijgbaar. Burgemeester E. Baerends kreeg vrij dagmorgen in Drukkerij Dieleman aan de Oudelandsestraat het eerste exem plaar aangeboden via een Zuurdeeg ju nior. In zijn dankwoord zei de burge meester, dat vele Thoolse burgers de noodzaak van stadsvernieuwing hebben ingezien en noodzakelijk achten. Hij was de gemeentelijke archivaris Zuur deeg zeer erkentelijk voor dit extra werk. Het gemeentebestuur en ook u, zo zei de heer Baerends tot de heer Zuurdeeg, mag er trots op zijn. Spontaan voegde hij er aan toe: "We zijn blij dat we u als archivaris hebben. Al eerder heeft de heer Zuurdeeg Thoolse historie via boekwerkjes vastgelegd. Er is bij het ge meentebestuur de gedachte om nog meer te bundelen en te kunnen bewaren. Al gaat het daarbij wel om alle kernen in de gemeente. De Thoolse eerste burger wilde grif erkennen, dat er aan stads vernieuwing of om het moderne woord renovatie te gebruiken heel wat haken en ogen zitten, maar de recente geschie denis heeft aangetoond, dat er al te veel verloren ging. Hij zag geen groot risico in deze uitgave voor de drukker. Het verleden leeft en het heden krijgt aan dacht. Zij die zich voor stadsvernieu wing Tholen geïnteresseerd tonen, wil len weten, hoe het voorheen was, meen de de burgemeester. Ook vanuit de stichting stadsherstel worden we daarop telkens geattendeerd. Burgemeester Baerends wees er tenslot te op, dat ook de huidige Thoolse jeugd straks in de geboorteplaats plezierig zal willen werken en wonen. Een tweede exemplaar van het al ge- ^modehuis nta bosstraat 27 berqen op zoom noemde boekwerkje was die vrijdag morgen voor de heer J. Hilbron, voor zitter van de stichting Stadsherstel. Vooral een stimulator om voor het Thoolse verleden en het nu aan te pas sen heden belangstelling te wekken en te krijgen. De heer Hilbron (inmiddels ook Thools gemeentebestuurder) zei beoe fenaar te zijn van een oud ambacht (bakker). Namens de stichting Stads herstel toonde hij zich erkentelijk voor het genomen initiatief en voor het werk van de Thoolse archivaris. Hij had zowel uit het grijs verleden als uit de aktualiteit wat symbolische geschenken meege bracht, die volkomen bij de begin de cembermaand pasten. Banketletters vanuit de bekende Thoolse industrie, maar met een wel historische achter grond. De T van het aloude Tholen, van een terugzien, maar ook de T. van de toekomst, zo verzekerde de voorzitter van Stadsherstel. Dat laatste immers is uiterst belangrijk voor wat we nu met het oude stadje van plan zijn. Hij profe teerde, dat indien er over een aantal ja ren weer een boekje "toen en nu" zou gaan verschijnen, veel van het aloude Tholen dan inmiddels zal zijn aange past. Hij hoopte trouwens, dat dit door vele inwoners ook wordt gewenst. De heer Hilbron prees het initiatief van mevr. Tichem en de realisering hiervan door de Thoolse archivaris. Drukkerij Dieleman heeft voor een goede uitvoering van dit boekwerkje gezorgd. Dat was mogelijk dank zij het door de heer Zuurdeeg verzame(de, ook in ruime mate beschikbaar materiaal. Voor de aan hem verleende medewer king wordt door de Thoolse archievaris volledig verantwoording afgelegd. Met name ook voor Wat het foto-materiaal betreft: prentbriefkaarten en foto's zijn afkomstig van het gemeentearchief Tholen, mej. M.W. Blaas en M.A. Oos- terhof-Groenwege. Voor de tekst putte de heer Zuurdeeg naast de Thoolse ar chieven ook uit het archief van het Zeeuws Genootschap. vooral de nadruk gelegd op het straten- patroon. Voor de presentatie van de eerste exem plaren zei de heer Zuurdeeg, hoe in dit boekwerkje de afbeeldingen van de ou de en nieuwe toestand laten zien, wat daar met name de laatste 80 jaar is ve randerd. Duidelijk wordt, dat waar men beslotenheid zou verwachten, de zaak in het verleden is opengebroken. Ook kan worden ontdekt, dat huizen midden in open ruimten zijn gebouwd. Aantoon baar zijn veranderingen van dakhellin gen en hoe het vergroten van ramen de compositie van gebouwen verstoort. Anderzijds bewezen recente foto's van Venkelstraat en Markt, hoe de kente- rimg er na jaren is. Een kentering in positieve zin. De heer Zuurdeeg zag ui treiking van de twee eerste exemplaren symbolisch. Enerzijds aam de vertegen woordiger van de plaatselijke overheid, daarnaast ook aan de burgers via de voorzitter van Stadsherstel. Peilers waarop de toekomst van de Thoolse historie dient te worden herbouwd. Dat beide Zuurdeeg-junioren zich met het officieel gebeuren mochten bemoeien, zag de senior eveneens als een symbo liek voor het feit dat men de kinderen moest laten erven, wat voorvaderen tot stand brachten. Van de uitgever waren er tenslotte nog wat cadeautjes voor mevrouw Zuurdeeg, de burgemeester en de samensteller van dit voor velen on getwijfeld interessante boekwerkje. Dit laatste zal zich niet tot de Tholen-stad burgeres of burger hoeven te beperken om toch interessant te zijn. Daarbij mag nog best worden geaccentueerd, dat het wo rit aangeboden tegen een prijs 14,95), die heel wat aantrekkelijker aandoet dan de langs andere weg ge lanceerde boekwerkjes met "oude an sichten", waarvoor bijna dertig gulden moet worden geofferd. Ook met een ge ringere oplage dan voor een Thoolsstad boekje mogelijk is, liggen die gewoonlijk op een woeker-winst prijs. De beelden in het boekje "Tho lenvoorheen en thans" vormen vaak sterke contrasten, want het zag er vroe ger veelal heel anders uit om van de kle ding nog maar niet te spreken. Echter, de foto's van vroeger doen nauwelijks onder voor die van nu en via het gebruikte fo- toofsett procédé kwam er een goed re sultaat uit. Daarom zal het inzonderheid voor de inwoners van Tholen-stad een boeiende uit9ave zijn met voor ouderen talrijke herinneringen en voor jongeren uitstekend vergelijkingsmateriaal. Deze foto geeft een beeld van de Oesterputten, waarvan niets meer is overgebleven. Het is met name door het verdwijnen van de oester- en mosselcultuur in Tholen dat de nijverheid een fikse klap kreeg. Uiteraard zijn de wal met de huizen nog wel gebleven. Met 124 pagina's waarvan dan 92 foto's - j en daaronder bijzonder interessante Advertentie IM 1 plaatwerken - heeft de samensteller Uit een enquête van de f.ederatie Maat schappelijke Dienstverlening Noord- Zeeland (waartoe het Welzijnsorgaan Tholen behoort) blijkt, dat verreweg het grootste aantal cliënten bijzonder tevre den is over de hulp, de hulpkracht en de leidster. Alleen in de zomermaanden is er duidelijk behoefte aan vakantiehulpen om te voorkomen dat ménsen het soms drie weken zonder hulp moeten doen. De federatie heeft 618 enquêteformu lieren op Tholen, St. Philipsland en Schouwen-Duiveland verzonden, waar van er 558 werden terugontvangen. Dat aantal heeft de verwachtingen ruim schoots overtroffen. Op de enquêtefor mulieren stond een beperkt aantal zeer gerichte vragen, terwijl daarnaast ruimte was voor opmerkingen en klachten. De federatie hoopt met de verzamelde gegevens de betrokken inwoners (nog) beter te kunnen helpen. Dat de dienst verlening nu al bijzonder gewaardeerd wordt, verheugt de federatie bijzonder. De bejaardenhulp is in onze streek in vijf rayons verdeeld: ryaon 5 Sint-Phi- lipsland en Ouwerkerk, 7 Sint-Maar tensdijk en Tholen, 8 Sint-Annaland en Poortvliet, 9 Oud-Vossemeer en Scher- penisse, 10 Stavenisse en Tholen. De grootste tevredenheid werd gecon stateerd in het laatste rayon 10 (Stave- nisse/Tholen), teiwijl er in rayon 7 (Sint-Maartensdijk/Tholen) de meeste ontevreden klanten waren. Conclusies De federatie heeft uit de enquêtegege- vens de volgende conclusies getrokken: De vooronderstelling dat cliënten graag bij het uitvoerend werk be trokken willen zijn blijkt, gezien de hoge respons waar te zijn. Tijdens een korte, maar duidelijke hoor zitting, hebben bewoners van de Oude straat in St. Maartensdijk de bouw van huizen voor één- en tweepersoons huis houdens aan de WEstvest ondubbelzin nig afgewezen. Burgemeester E. Bae rends, die aan het begin van de bijeen komst zijn vreugde had uitgesproken over de belangstelling, besloot zijn plan terug te trekken gezien de grote opposi tie. De grond aan de Westvest, tussen het cafetaria "Cosy Corner" en de ruïne van de voormalige dokterswoning, was vol gens het vastgestelde bestemmingsplan Kom (in 1969) bestemd voor garages. Met name de bewoners van de Oude straat zouden een behoorlijke hoeveel heid van hun achtererven moeten af staan: 9 a 10 meter. Voor de woningen zou er heel wat minder grond nodig zijn, zodat b en w een dankbaar applaus van een klein groepje mensen hadden ver wacht. Er waren echter 23 belangstel lenden, die na wat inleidende vragen op een gegeven moment o.l.v. Mevr. Kloet in spreekkoor riepen: "Alles of niks wat ons betreft". De twee bouwlagen bleken het grote struikelblok te zijn. "We hebben aan de voorkant in de Oudestraat maar een straat van 3 !6 meter breed en dan nu aan de achterkant ook nog huizen. De buren kijken het eten van je bord. Als het twee bouwlagen worden, dan alles of niks wat ons betreft. Dan alles maar aankopen, dan kun je ook veel meer bouwen", aldus Mevr. Kloet. Mevr. Lindhout was ook niet te spreken over het bouwplan. "We zitten nu frank en vrij en het pand is ons eigendom, tegen 1 bouwlaag zouden er weinig be zwaren zijn", zei Mevr. Lindhout, maar anderen waren het daar niet mee eens. Dhr. Langejan wees erop, dat het recht van weg op een perceel van Dhr. Lind hout rust, zodat die zijn garage moet kunnen blijven bereiken. Dhr. van Houte meende, dat zijn plan voor uitbreiding van de showroom (dat ook bij de gemeente al een eind rond was) door de woningbouw in de knel zou komen. De burgemeester had er tevoren op ge wezen, vaart achter het plan te willen zetten gezien de grote vraag naar dit ty pe woningen voor één- en tweepersoons huishoudens, o.a. door echtscheidingen en andere levensvormen. De behoefte aan garages, zoals die in plan Kom wa ren geprojecteerd, blijkt minder groot, daarom wilden b en w het bestem mingsplan Kom wijzigen. Eind volgend jaar zou er gebouwd kunnen worden, als alles soepel verloopt, voegde de burge meester eraan toe. Die gedachte liet hij echter wel varen. "Er zijn zoveel details en vragen naar boven gekomen, dat we dit plan terug trekken en eerst gaan praten. Het is niet verstandig het plan nu in de commissie ruimtelijke ordening te behandelen. We dienen de situatie eerst ter plaatse te bekijken met onze technici en dan met alle betrokkenen te overleggen. Deze inspraak gaat dan nog een stap verder, maar dat heb ik er graag voor over, ge hoord uw bedenkingen. Er zijn teveel vragen", aldus de burgemeester, die zei toch blij te zijn met deze bijeenkomst. Hij erkende, dat de hoogte van de wo ningen een wezenlijk verschil was met plan Kom. Dhr. Robbe informeerde nog of zijn pakhuis aan de Westvest nu spoedig ge sloopt wordt. De burgemeester zei in het algemeen voor snel slopen te zijn, gezien de druk op leegstaande panden. Anders is zo'n pand weer gauw bezet en als men er dan uit moet, geeft dat meer verdriet. De burgemeester concludeerde dat de belanghebbenden "vele nieuwe ele menten" naar voren hadden gebracht. Men bleef nog even na voor het tweede kopje koffie van bode Weijler. Verreweg het grootste aantal van de cliënten blijkt bijzonder tevreden te zijn over de aan hen gebeden hulp, de hulpkracht en de leidster. De waardering voor het werk blijkt uit alle rayons. Er bestaan nauwelijks verschillen tussen de diverse rayons van waaruit de hulpverlening wor den gecoördineWt. Opvallend is dat 93% van-de cliënten tevreden ïs over het aantal uren hulp per week. Slechts 7% ïs ontevreden. Uiteraard dient het streven er op ge richt te zijn dat een percentage van 100% tevredenheid wordt bereikt. Gezien echter de recente bezuini gingen, die de afgelopen jaren de hulpverleningsmogelijkheden aan zienlijk hebben ingeperkt, is 93% een goed resultaat. Cliënten die hebben aangegeven ontevreden te zijn, zul len worden bezocht waarna bekeken wordt of hun wens voor meer hulp reëel is. Onder uitvoerende krachten wordt verstaan gezinshelpsters bij bejaar den. Deze medewerksters, in het al gemeen gehuwde part-time werken de vrouwen, doen dit werk vaak zonder enige vooropleiding. Bij de selectie wordt meer het accent gelegd op het begrip kunnen opbrengen voor de oudere mens en het beheer sen van het huishouden dan op di ploma's. Dat dit een juist uitgangs punt is wordt bewezen door het feit dat vrijwel iedere cliënt tevreden is over de uitvoerende kracht. Hetzelfde geldt voor wat betreft de tevredenheid voor de leiding bejaar denhulp. Naast de vragen bestond de gele genheid om op de enquête-formu lieren suggesties te doen t.a.v. de hulpverlening. Twee van de belang rijkste opmerkingen waren: - in enkele gevallen onduidelijkheid t.o.v. het retributiesysteem. - de moeilijke situatie die in de zo mermaanden ontstaat indien de bejaardenhelpsters met vakantie gaan en cliënten het soms drie we ken zonder hulp moeten doen. Indien in de formatie ruimte ontstaat kan overwogen worden om voor de ze moeilijke periode vakantie-hul pen aan te trekken. Op de veiling Sint-Annaland zijn dins dag 110 ton uien verkocht. Voor maat 40 opwaarts klasse 2 NL werd 36,80 tot 37,40 per 100 kg geboden, voor Drie lingen maat 30/40 38,40 tot 29,00. Rinus Jeroense is zaterdag 7e geworden in de Sint Nicolaas cross van het Mid delburgse Dynamo. Winnaar over 8400 meter werd Piet Vonk in 27.37. Jeroense had 2 minuten en 10 seconden meer no dig dan Zeelands sterkste atleet. Zondagmorgen was Jeroense een klasse apart in de eerste clubcross van Olympia in Halsteren over 4000 meter op Fort de Roverde. Hij finishte in de snelle tijd van 11 minuten en 45 seconden en had aan de streep een voorsprong van 72 se conden op Jan de Leeuw die tweede werd en daarmede eerste veteraan was. Ko Havermans maakte zijn debuut bij Olympia met een 1 le plaats in 16 minu ten en 4 seconden. Er waren 23 vertrek kers. Beroep aangenomen Ds. Tj. de Jong uit Doornspijk heeft het beroep aangenomen dat de kefkeraad van de Hervormde Gemeente op hem had uitgebracht. Niet de gehele ge meente is hierover echter enthousiast. Ds. de Jong, die verbonden was aan de Rhodesia zending, is wat omstreden omdat hij eervol ontheven was als pre dikant en de bevoegdheid van Emeritus kreeg. Een zeventigtal leden van de Hervormde Gemeente richtte aan ds. de Jong een verzoek om niet te komen, maar dat had geen succes. Vlakbij huis vindt u een grote collectie geboortekaartjes, huwelijkskaarten, ver lovingskaartjes, jubileumkaarten, enz. .Bekijk onze monsterboeken eens, u bent van harte welkom. Voor familie- vereni- gings- en zakendrukwerk naar drukkerij Limovi, Dorpsweg 11, Scherpenisse, tel. 01666-^639. Advertentie IM* Opening gymzaal Morgenmiddag om drie uur wordt het gymnastieklokaal aan de Burgemeet of ficieel geopend door wethouder van Sportzaken C.J. Moerland. De gymzaal is al enkele maanden in gebruik, zodat de leerlingen van de lagere scholen en de leden van de gymnastiekvereniging Ex celsior al van de mooie voorziening hebben kunnen prdfiteren. De oude gymzaal bij de N.H. kerk wordt ge sloopt. Goede winkelweek Mevr. Potter-Heijboer uit de Molen straat heeft de hoofdprijs in de winkel week van de Middenstandsvereniging gewonnen: een waardebon van vijfhon derd gulden. De eindtrekking werd dinsdagavond in 't Ouwe Raed'uus ver richt. Dat gebeurde met enige vertraging omdat penningmeester C.G. Visser - de voorzitter en de secretaris waren wegens een vergadering verhinderd - voor een storing was weggeroepen. Niettemin waren de inwoners toch nieuwsgierig naar de uitslag. Op zaterdag 28 novem ber waren al boterletters en worsten ge trokken en zaterdag 1 december jeugd- prijzen. De winkelactie is goed verlopen en de omzet ligt hoger dan vorig jaar. Boete voor bedreiging A.H. is voor bedreiging van twee vrou wen en een man door de Middelburgse politierechter veroordeeld tot vijfhon derd gulden boete en een maand voor waardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van twee jaar. Voor het snijden met zijn auto kreeg H. honderd gulden boete. Het laatste was gelijk aan de eis van de Officier van Justitie, maar voor de bedreiging was viez maanden gevan genisstraf waarvan drie voorwaardelijk geeist. H. had met een riek de gezusters v.d. S. bedreigd en cje echtgenoot van een van hen, J.D. In Bergen op Zoom had H. Mej- A.v.d. S. met zijn auto op een trottoir gesneden. De rechter had begrip voor het pleidooi van de advo caat van H, dat het om een mislukte liefdesrelatie ging. Inbreker berecht C.B. uit Amsterdam, voorheen te Poort vliet, is door de Middelburgse Recht bank veroordeeld tot drie maanden ge vangenisstraf wegens diefstal in^ vier woningen. Vorig jaar oktober had hij daar o.a. gouden en zilveren sieraden gestolen. De uitspraak was gelijk aan de eis van de Officier van Justitie. Open Dag champignonkwekerij De champignonkwekerij van Den Haan en van Starkenburg B.V. in de Prins Hendrikpolder heeft woensdag open dag gehouden. Naast B en W, vertegen woordigers van bouwbedrijf Ligtendag en zakenrelaties waren ook nog vele an dere belangstellenden in dit nieuwe be drijf aanwezig. Van de viez cellen in de kwekerij zijn er drie voor de produktie bestemd, terwijl een celbestemd is voor koelruimte, magazijn en personeelsver- blijf. Nu sinds kort met de teelt is be gonnen, betekent dit ook weer wat rui mere werkgelegenheid voor vrouwen. Rad van avontuur Zeehengelclub de Makreel houdt een kerstwedstrijd, maar vrijdag en zaterdag is er in de Druiventros ook nog een ver loting met het rad van avontuur. Er zijn prachtige prijzen. Beenbreuk doelman De voormalige Noad-doelman en nu bij Bruse Boys opererende keeper Rien Quist heeft zaterdagmiddag zijn scheen- en kuitbeen gebroken. Tijdens de eerste helft van een competitiewedstrijd in Yerseke werd hij geraakt door een speler van de gelijknamige voetbalvereniging. Opname in het ziekenhuis Lievensberg was noodzakelijk. Motorjacht uitgebrand Door onbekende oorzaak is woensdag middag omstreeks half drie het motor jacht Majato van dhr. A.M. van Groe- zeri1 uit Zevenbergen op het Krammer uitgebrand. De schade wordt geschat op 70.000 gulden. Dhr. Groezen startte na het vissen zijn motor, waarna de brand uitbrak. Een passerende duwbak bracht het brandende jacht naar een aanleg steiger in de werkhaven van de Philips- dam. Intussen werd met een straal vanaf de duwbak het vuur bestreden. Aan de wal werd het blussingswerk voortgezet door het brandweerkorps o.l.v. de twee de commandant A. v.d. Est. Om de vuurhaard te bestrijden werd gebruik gemaakt van persluchtmaskers. Daar de eigenaar geheel overstuur was, werd niet duidelijk of hij tegen brandschade ver zekerd was. Oud-dirigent overleden Dhr. J. Neele is gisteren op 85-jarige leeftijd overleden. Als oud-dirigent van de zangvereniging VZOS en leider van het bejaardenkoortje in de Rozeboom was hij een bekende persoonlijkheid in het dorp. Bij de jubileumviering van VZOS dirigeerde hij nog enkele num mers. Dhr. Neele brak zondagavond 18 november een heupbeen, toen hij na de kerkdienst bij het opstappen van zijn fiets een ernstige val maakte. Opname in het ziekenhuis te Roosendaal was toen noodzakelijk. O.G.B. toch op 3 4%. Het lijkt erop, dat de stijging van de Onroerend Goedbelasting (OGB), waarover al bij de begrotingsbehande ling werd gediscussieerd, beperkt zal blijven tot de landelijke norm van 3 16%. Woensdagavond 12 december a.s. neemt de gemeenteraad hierover een beslissing. B en W hadden een verho ging van tien procent in het hoofd, maar inmiddels vond hertaxatie plaats en dat betekent gemiddeld een belangrijk ho ger gewaardeerd onroerend De tarieven kunnen belangrijk worden terugge bracht, namelijk van 7,70 (eigenaar) en 5,20 (huurder) naar respectievelijk 4,38 en 2,92. Door de nieuwe taxa tie zal het zo zijn, dat de een wat minder en de ander wat meer zal moeten beta len, maar het totaal levert de gemeente 3 16% meer op. De raad behandelt ook de RPCZ-bijdrage weer. B en W zullen voor de raadsvergadering nog een ges prek met de onderwijskrachten voeren om te horen welke waarde men van die zijde aan de schoolbegeleidingsdienst hecht. Verder wordt een voorstel be handeld ten aanzien van de aanleg van parkeerplaatsen met een rijwielstalling op het industrieterrein. Uit de afreke ning 1977 blijkt, dat de chr. school Anna Jacobapolder nog 591,17 tegoed heeft. Het onderwijs komt in dezè laatste raadsvergadering van 1979 nog verder ter sprake door vaststelling van het be drag per leerling en de voorschotten 1980. De Chr. school krijgt 445,65 per leerling of totaal 57.924,50 voorschot, de Chr. school Anna Jacobapolder per leerling of in totaal 14.307 gulden. Voor het vakonderwijs worden aan de eerste school 500 uur en aan de tweede 200 uur toegekend. Dhr. P. Geluk, die het door hem bewoonde perceel Julianastraat 16 wil kopen, vraagt gemeentegarantie voor zijn lening. B en W willen het kre diet in rekening courant voor 1980 weer vaststellen op vier ton. De raadsverga dering begint woensdag 12 december om half acht. ProjectHelp" De Chr. school is al enkele weken bezig met het project 'help' en de resultaten zijn uitstekend. Enthousiast wordt er door leerlingen en leerkrachten aan ge werkt. Er zijn muurkranten gemaakt, er is met klei gewerkt, geplakt, geprikt, geknutseld en er zijn ook boekjes ver vaardigd waarin alle informatie over het project beknopt is vermeld. Na politie en zending zullen de brandweer en het Rode Kruis nog onder de loep genomen worden. Voor ouders en alle verdere belangstellenden komt er ook gelegen heid om alle werkstukken te bewonde ren. Maandagavond tussen zeven en acht uur is er 'Open Huis' in de school. U komt toch ook? D.S.V.F. Donderdag werd de huishoudelijke schaakcompetitie vervolgd. Junioren: Jac de Reus-F. Nijpels 0-1; Anj. Fontijne-Cor Fontijne 16-16; A. Fontijne-R. Breeman 16-16; J.F. Wallet- R. Nijpels 1-0; M. Verkerke-A. Beur- kens 1-0; R. Vermaas-E. Hage 1-0. De tussenstand: 1. J.F. Wallet 8-8. 2. E. Hage 9-616. 3. R. Vermaas 8-6. 4. M. Verkerke 9-6. 5. A. Beurkens 7-4. 6. F. Nijpels 8-4. 7. Cor Fontijne 7-316. 8. L. v.d. Wal 3-2; 9. Anj. Fontijne 8-2. 10. A. Fontijne 6-136. 11. R. Nijpels 8-1. 12. R. Bruman 1-16. 13. W. Bout 3-16. 14. Jac de Reus 6-16. Senioren: H. Wagemaker-H. Nijpels 0-1; J. Ciggaar-J. Walpot 0-1; P. Rein- goudt-M. den Braber 1-0. Tussenstand: 1. J. Walpot 11-10. 2. H. Nijpels 9-616. 3. J. Cigqaar 10-5. 4. P. Reingoudt 8-4. 5. H. Vosmann 9-4. 6. J. v. Oudenaarde 6-3. 7. M. den Braber 6-216. 8. M. Faasse 8-1. 9. H. Wagema- ker 5-0. Dinsdag 27 november verloor D.S.V.F. in de Wimpel met 7-13 van B.D.V. (Bergse Dam Vereniging). J. Joppe was de enige die 2 punten pakte terwijl J. d. Braber, L. v.d. Velde en J. Noorthoek remise speelden. De andere 4 verloren. Bord 9 10 remise wegens dispensatie. Uitslagen: 1. J. Joppe-R. Dusebout 2-0; 2. J. v.d. Velde-H. Roodenburg 0-2; 3 J. d' B?aber-J. v. Elenwout 1-1; 4. A. Verwijs sr. - J. Koevoets 0-2; 5. L. v.d. Velde-P. Noordijk 1-1; 6. J. Noorthoek- P. Maas 1-1; 7. J. Suurlant-J. Hoornweg 0-2; 8. P. Reijngoudt-A. v. Alphen 0-2. Voor de huiselijke competitie pakte W. Mol zijn eerste twee punten, en wel van J. Noorthoek. Laatstgenoemde speelt de laatste tijd niet zo best, terwijl het met A. Verwijs sr. hetzelfde gaat. A. Verwijs sr. die enige weken de koploper was, ver loor nu van J. Suurlant. Uitslagen: W. Mol-J. Noorthoek 2-0; J. Joppe-L. 't Hove 1-1; A. Verwijs jr.-J. v.d. Velde 0-2; J. Suurlant-A. Verwijs sr. 2-0; L. v.d. Velde-P. Reijngoudt 1-1; J. Noorthoek-J. d. Braber 0-2; W. Mol-P. v.d. Velde 0-2. Humor met Toon Kortooms Op vrijdag 30 november heeft de afde ling Sint-Philïpsland van de Platte landsvrouwen een geslaagde avond ge had in het dorpshuis De Wimpel. Dit was een zgn. eïlandenavond, die geor ganiseerd werd in samenwerking met de afdelingen van het eiland Tholen. Velen hadden gehoor gegeven aan de uitnodi ging om te komen luisteren naar de zo bekende schrijver Toon Kortooms, die welkom werd geheten door de presi dente mevr. R. Schenk-Mager. Na het weliomstwoord was het de beurt aan Toon Kortooms, die met veel humor vertellen kan over zijn "geesteskinde ren", want zo noemt hij het flinke aan tal boeken wat hij inmiddels geschreven heeft en waarvan enkele wel zeer be kend zijn zoals "Beekman en Beekman" en "Help, de dokter verzuipt". Het was leuk om te horen hoe jong Toon Kor tooms al iedere gelegenheid aangreep om te kunnen schrijven. Op de lagere school was hij al een uitblinker in het schrijven van opstellen en toneelstukjes en reeds op 13 jarige leeftijd had hij zijn eerste boek geschreven "De held van Californië". Toon Kortooms is een hu moristisch schrijver, die de meeste per sonen van z'n boeken tevoorschijn haalt uit zijn geboortestreek De Peel, waar de meeste verhalen zich dan ook afspelen. Er werd met belangstelling geluisterd naar zijn uiteenzetting over het schrij versvak, waarbij de humor niet ontbrak en men kan terugkijken op een gezellige, ontspannende avond. Sïnt Nicolaas in Anna Jacobapolder Ook dit jaar heeft Sinterklaas weer kans gezien een bezoek te brengen aan alle kinderen in Anna Jacobapolder. Dit feest vond afgelopen woensdag plaats in de lagere school. Onder gezang ont haalden de kinderen de goedheilig man met z'n knecht in de feestelijk versierde klaslokalen. Al vanaf negen uur hadden ze in spanning gezeten maar tegen half tïen was het dan eindelijk zo ver. De schooljeugd werd onmiddellijk aan het werk gezet door het zoeken naar peper noten, die lustig door de pieterbaas in het rond werden gestrooid. Met goed gevulde handen, monden en broekzak ken zocht iedereen z'n plaats op. Het werd een volle bak, omdat ook veel ou ders, kleinere broers en zusjes waren meegekomen. Het grootste gedeelte van de morgen verbleef het tweetal bij de jongere kinderen. Ze mochten allemaal even bij de Sint komen om hem te be groeten. Ook dit jaar was het weer ver wonderlijk hoe die oude man zich alles van de kinderen in het afgelopen jaar wist te herinneren. Omdat de kinderen van.de Polder bekend staan om hun "braafheid", was er dan ook voor ieder een een cadeau. De kinderen van de hogere klassen vierden het feest op hun eigen manier. Ze hadden voor elkaar surprises gemaakt, waar meestal handen vol werk aan zat om de verpakking er van te verwijderen. Tijdens het uitpak ken bracht de Sint ook hier nog even een bezoekje. Omdat er die dag natuurlijk nog meer op het programma stond, namen Sint en Piet tegen het eind van de morgen af-» scheid. Als dank voor hun komst en na tuurlijk ook vanwege Sints verjaardag kregen beiden nog een cadeautje mee. Zo werd 5 december ook dit jaar weer een groot festijn in Anna Jacobapolder. Burgerlijke stand GEBOORTEN Maria E.C., dochter van H.M. Habets en M.A.M. van den Berg, Lars R., zoon van R.C.M. van Ginhoven en J.P.C.M. de JongP, Linda M., dochter van .A.P. Dubbeldam en G.M. Uittenbroek, Ta mara J.C.M., dochter van W.J.W.M. van Fessem en C.M.J. van Tillo, Jurgen J.F.C., zoon van C.I. Feijtel en M.C. Heijboer, Joost J.A.T., zoon van T.L. Kantborg en M.C.A.J. van Overveld, André, zoon van J. Noordwijk en A.F. Kers. OVERLIJDEN. Mevr. C. Brocatus, 71 jaar, gehuwd ge weest met C. van Loenhout, Mevr. M.A. van Nieuwenhuijzen, 78 jaar, gehuwd geweest met C. Maris, Mevr. E. Goderie, 89 jaar, gehuwd geweest met A.W. Har gens. HUWELIJKSAANGIFTEN Pieter Geluk, 25 jaar, scheepsmetaalar- beider, te Sint Philipsland en Carolina R.M. Piasmans, 21 jaar, fotolaborante, Johannes C. Verhagen, 23 jaar, con- structiebankwerkerr en Cornelia L.M. Snoeijes, 20 jaar, gemeente-ambtenaar, Izak D. Reijngoudt, 23 jaar, timmerman te Sint Philipsland en Catharina A. Luijsterburg, 28 jaar, fabrieksarbeidster. HUWELIJKEN. Petrus J.C.M. van Geel, 25 jaar, auto monteur te Steenbergen en Elizabeth M. van Meer, 23 jaar. Franciscus L.J. Ver hees, 23 jaar, werkvoorbereider te Tho len en Petronella A. Weezenbeek, 20 jaar, modinette. Petrus J.M. Hellemons, 25 jaar, onderhoudsschilder te Halsteren en Adriana P.M. Free, 25 jaar, modi- nette. Comelis P.M. Helmons, 24 jaar, timmerman, te Halsteren en Petronella M. Timmermans, 22 jaar, modinette. Antonius A. Th. Wijmans, 21 jaar, huis schilder en Adriana M. de Wit, 19 jaar, modinette. Marinus J. van Geel, 62 jaar en Martina A. Maas, 38 jaar. COLLECTE K.W.F. De jaarlijkse collecte t.b.v. het Koningin Wilhelmina Fonds heeft het mooie be drag van 1.277,10 opgebracht. De Gereformeerde kerken van Oud- Vossemeer en Anna Jacobapolder wil len samen een predikant in dienst ne men. Beide kerkeraden zijn het er in pricipe over eens, dat met steun van de Provinciale Ger. Kerk een predikant beroepen kan worden. Op korte termijn wordt hierover met de lidmaten overleg gepleegd. De Geref. kerk Anna Jacobapolder heeft dikwijls een eigen predikant ge had, laatst in samenwerking met de Stichting Vrederust. Nu probeert men samen met Oud-Vossemeer de finan ciële last te dragen. Aan de Langeweg in Anna Jacobapolder is naast de Geref. kerk een predikantswonïng beschikbaar. De Geref. kerken van Tholen en Poort vliet hebben samen reeds een voorgan ger in de persoon van kandidaat A.W.W. de Ruiter. In "De Stoelemat" te Bergen op Zoom begint morgen een antiekbeurs met ruim vijftig stands van antiquairs uit het gehele land. Men kan er meubelen vin den, wapens, poppen, munten, kristal, tin, klokken, prenten, juwelen, tapijten, schilderijen, porselein, aardewerk, enz. Er is een prachtige collectie zilver met beursjes uit 1890. Het is de bedoeling deze antiekbeurs regelmatig in het voor- en najaar te houden. Openingstijden: Vrijdag 7 december 19.00-22.00 uur; zaterdag en zondag 11.00-18.00 uur.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 11