L 1 FOTO STRIP- VER- Boekennieuws- J. MELSE-THOLEN Donderdag 29 november 1979 EENDRACHTBODE 19 f UZ€(\STE(\jf£ "f J dftTIKÊLÊN IJZERWAREN GEREEDSCHAPPEN f 12,95 27,95 nr Juliana Regina 1979. Medische raadgevezs. Vallende ster. De slag om Arnhem. Het vonnis. Was de kat getuige Explosie in mei KNIP ZELF HET HAAR VAN UW KINDEREN HONDEN/KATTEN/TRO PISCHE VISSEN/HAMSTERS GERBILS. TAALPRAATJE Au of ou Kantkloskring in Zeeland Markt 26 tel. 01660-24 80 telex 74054 Scheppach cirkelzaag tafel TKH zaaghoogte 78 mm 1 zaaghc L van: f 572,00 voor: f 450,=I f 28,95 voor: f 24,75 voor het modelleren van hout, kunststof en zachte materialen. Platte - vijl 21-101 van: f 21,95 voor: f 17,95 en zachte materialen. I Platte-vijl 21 - 101 I L van: f 21,95 L vai voor: 17,95 vo SAG eenhandslijper 115 mm. 9000 toeren per min. ook als schuurmachine te gebruiken. TL looplamp kompleet met buisje en ntr. weerstandskabel van: f 292,- voor f 195,= BOSCH Cracker P 120 SB 2 elektronische toerentallen de voordeligste klopboormachine uit het Bosch programma afsluitbaar. voor de komende wintersportvakantie. slechts f Lvan: f 127,- van; voor: f99, f 150,00 voor: f 95,= HM-I VLAK- EN VANDIKTE BANK 2 pk (uitbreidbaar tot cirkelzaagtafel, freestafel) Basismachine HM-I L Basism ^vo van f 1712,00 voor: f 1375,= DECOUPEERZAAG BOSCH P 10 voor het zagen van bochten, cirkels en uitsparingen en on der verstek tot 45° voc f 229,- voor: f 180,= HANDY HASPEL 10 mtr .geaard snoer en dubbele kontact- van: f 21,75 voor: f 14,751 w Al sinds jaren brengt uitgeverij Hollan- dia b.v. te Baarn een ranje-album uit onder de titel Juliana Regina. Ook nu verscheen er weer een aflevering voor 9,90. Samengesteld door Fred. J. Lammers. Met een kleurenfoto op het omslag zijn het verder 64 pagina's prachtige zwart-wit afdrukken van al hetgene, waarbij leden van het Oranje huis waren betrokken met ook talrijke leuke platen van de kleine prinsen. De Mranje-album-liefhebbers zullen er weer snel bij zijn om de aflevering 1979 aan al eerder omvangrijk bezit toe te voegen. Verkrijgbaar in de erkende boekhandel. Bij Hollandia te Baarn verschenen twee boekjes in de rubriek "Medische Raad gever". Het eerste voor patiënten van maag- en darmklachten, geschreven door dr. med. Lothar Loebert. Daarbij staat het informatieve gesprek arts-pa tiënt op de voorgrond. Uitgelegd wor den oorzaken van maag- en darmaan doeningen. Het tweede boekje in deze serie gaat over longen en luchtwegen met omschrijving en illustratie van bouw en functie ademhalingsorganen, onderzoekmethoden, ziekten van de ademhalingsorganen, roken en lucht vervuiling, fysieke maatregelen. Het verloop en de bedoeling van de genees kundige onderzoekmethoden worden begrijpelijk gemaakt. Elk deeltje in deze serie kost 16,50. Een science-fictionverhaal van Sjoerd van der Werf, maar dan niet in de ge bruikelijke zin van het woord. Een re portage uit de toekomst. Het op handen zijnde vergaan van Skylab in de aardat mosfeer getuig ervan, dat feit en fictie soms dicht bij elkaar liggen. Het verhaal gaat over een Russiche satelliet, die ten onder dreigt te gaan. Een triller. Ver schenen in de Zwarte Beertjes reeks van Bruna Utrecht en voor 5,75 in de boekhandel. Het beroemde boek van de comman dant van de Eerste Britse Luchtlan dingsdivisie generaal-majoor R.E. Ur- quhardt is nu ook in de Zwarte Beertje suitvoering verschenen. Kost daarom maar 7,50. De meest besproken slag van de Tweede Wereldoorlog wordt er precies zo in beschreven als eertijds in het zoveel duurdere boekwerk van ge lijke titel. Maar daarvoor is dit ook een Zwart Beertje. De titel kan nietszeggend zijn, maar de schrijfster van dit Zwarte Beertje des te meer. Het is Hildegard Knef. Ze werd beroemd vanwege haar relaas over de felle strijd tussen ziekte en levensdrang. Dit Beertje kost 9,— Een vijfde thriller van de schrijfster Jac kie Lourens-Koop uit Alphen aan de Rijn. In dit verhaal krijgt Eric Jager en de hele politiemacht van Castellum aan de Rijn te maken met een verdwenen meisje. Is ze ontvoerd? Is er losgeld ge vraagd? In het natuurgebied het Haze- water vindt een raadselachtige moord plaats. Dit Zwarte Beertje voor 4,75 zal raadselachtig blijven tot de laatste bladzijde. In het Gooi wordt een huis opgeblazen. Een levenslustig meisje en een onderne mende industrieel vinden de dood. De beweging van de Vijfde Maart claimt de verantwoordelijkheid. Er komt ook nog een journalist bij en dan is er voldoende voor de nieuwe thriller van Koos van Zomeren. Het leest als een trein en dit Zwart Beertje kost 4,75. door Bob Bent vertaald en bewerkt door Anna van de Weetering Tot voor kort was het eigenlijk maar ongehoord om als ouder zelf de (keu ken) schaar in het haar van je kind te zetten. Met Knip zelf het haar van uw kinderen is die periode nu verleden tijd. Bob Bent, vooraanstaand kapper, maakte een plezierige en gedetailleerde handleiding, waarmee in principe iedereen die een beetje handig is een perfecte coupe kan knippen. Voor elk jongens- of meisjeskoppie is er wel een leuk kapseltje in het boek te vinden, of het nu piekhaar is of een krullebol, dik of dun haar, kort of lang haar! De techniek wordt niet alleen beschre ven, maar is ook met duidelijke stap- voor-stap tekeningen in beeld gebracht. Natuurlijk wordt er ook uitgebreid aan dacht besteed aan apparatuur en werk materiaal, evenals aan sommige aspec ten van de haarverzorging: verwijderen van lijm, verf, kauwgum, hoofdluis, etc. Een praktisch boek over haarverzorging, waarmee de modebewuste ouder van nu uit de voeten kan. Een uitgave van Lui- tingh-Laren 19,90, 128 pagina's, zwart-wit illustraties, Door resp. John Gordon, Grace Pound Angela Sayer, C.J. Harrison en K.W. Smith vertaald door Ir. B.D. en me vrouw J. Swanenburg HONDEN is een boekje dat niet alleen gesqhikt is voor de hondenbezitter, maar ook voor hen die overwegen een (ras) hond te kopen. In dit naslagwerkje staan voldoende handige tips die u bij de keuze zèllen helpen. De volgende on derwerpen komen aan bod: de keuze van het ras, de pup komt thuis, voeding en beweging, opvoeding en training, verzorging en onderhoud, fokken, pa ren, werpen, ziekten en nog veel meer. KATTEN is een praktische gids over al les wat er zich rond de kat afspeelt, zoals: het kiezen van de kat die bij u past, suggesties voor voeding, opvoe ding, verzorging, het fokken, wat te doen bij ziekten en ongelukjes, de kat mee op reis en nog veel meer. Geschikt voor houders van huis- of raskatten. TROPISCHE VISSEN het houden van tropische vissen in een aquarium is een fascinerende hobby en een pracht van een decoratie in huis. Deze gids be vat alles wat de beginner weten moet: keuze van het aquarium, controle van de temperatuur van het water, filtersyste men, licht, selecteren van vissen en planten, voedsel, voortplanting en mo gelijke ziekten. Dit boekje is een prakti sche handleiding voor de aquarium houder en een waardevolle inspiratie bron. HAMSTERS GERBILS (woelmui- sachtigen): deze beestjes worden steeds populairder. Vooral kinderen zijn er gek mee. In deze handige gids vindt u alle praktische informatie over de diverse rassen, de verzorging en voeding, het fckken, enz. Stuk voor stuk zijn het handige gidsen met kleurrijke illustra ties. Verschenen bij Luitingh. Laren en verkrijgbaar in de boekhandel, prijs 9,90 per deel, 96 pagina's, illustraties in kleur en zwart-wit. We hebben in ons Taaipraatje al eens de spellingsmogelijkheden die de "ijtjes en de eitjes" kunnen veroorzaken bespro ken. Bij de spelling van woorden "au of ou" komen minder fouten voor, maar soms kan er toch twijfel bestaan. De pijnkreet "au" levert bij niemand moei lijkheden op, als het al geschreven moet worden. Anders is het met lauw en louw. Dat water is lauw. In plaats van januari wordt een enkele keer de naam louw maand gebruikt. De oorsprong van dit "louw" is niet bekend. Men denkt vol gens Woordenboek Nederlandse Taal aan "looien". Januari was dan de maand waarin het leer werd gelooid. In het Bargoens (de dieventaal) betekent louw: weinig of niets. Hij heeft louw kans: Hij heeft geen schijn van kans. Louwpoeke- lenweinig of niets zeggen. Ik moet louw smoezen, maar ik smoes louw (opbiech ten): Ik moet voor de rechter verschij nen, maar ik zeg niets. Iemand nabau wen betekent iemands woorden herha len, meestal met een spottende bijbe doeling. Een huis bouwen. Een boud optreden (onvervaard) en bout voor een ijzeren staafje. Moeren en bouten. Wenkbrauwen met au. Bier brouwen met ou. Een kauw is een vogel, beho rende tot de familie der kraaien. Ook het werkwoord kauwen schrijft men met au. Hij stond in de kou is vanzelfsprekend met ou. Kouw kan (gewestelijk) ook kooi betekenen. Kouten voor gezellig praten. Oppassen geblazen is het met hauw en houw. Een hauw of hauwtje is de peul- vormige vrucht (zaaddoos) van sommi ge bloemen o.a. bij de kruisbloemen, zoals de muurbloem. Een'houw is een slag met een scherp wapen. Een sabel houw. (vergelijk: steenhouwer, teeld- houwer). Voor dag en dauw opstaan. Douwen van duwen. Wegens dat ver grijp kreeg hij een zware douw. Katten mauwen. Een vervelende vorm van miauwen. Een jurk met wijde, lange of korte mouwen. Een leeuw houdt van rauw vlees. Wegens een sterfgeval in de rouw zijn. Een wouw is een roofvogel. Een gouden horloge. Hij heeft gauwe handjes, hij is een gauwdief. De rivier bij Gouda heet de Gouwe. De Betuwse plaats Maurik wordt abusievelijk nog wel eens met ou geschreven: De fami lienaam kent beide spellingen: van Maurik, maar ook van Mourik. Grauw voor grijs met au. Ook snauwen en grauwen. Grouwen is een gewestelijk woord voor gruwen. Ergens van grou wen: er afschuw van hebben. Nauw be tekent eng. Nou (van nu): zo is het nou maar net. Een zouwe of zuwe is een looppad door een moeras. Een spouw muur. Schauw, een Zuid-Nederlandse samentrekking van schaduw. Schouw voor stookplaats. Ook in: schouw hou den over sloten en vaarten: een inspektie van een waterschap. De belangstelling voor het kantklossen wordt steeds groter. Er zijn in ons land zelfs kantkloskringen in verschillende plaatsen opgericht. Ze zijn niet alleen toegankelijk voor ervaren kantklosters, maar ook voor hen die ermee willen be ginnen. Het doel van deze kringen is o.a. elkaar te helpen, ervaringen uit te wisselen en moeilijkheden te bespreken. Uit de praktijk is gebleken, dat dit voor velen een stimulans is. Bovendien zou men gezamelijk tentoonstellingen, demon straties, open dagen, musea en cursussen in binnen- en buitenland kunnen be- zoekön. Een aantal dames van de Stichting Goed Handwerk is herhaaldelijk benaderd voor het vormen van een kantkloskring in Zeeland. Zij hebben thans besloten daaraan gehoor te geven. Als u belangstelling hebt, kunt u zich bij één van de onderstaande adressen op geven: Mevr. KJ. Dekker, p/a Mevr. Scheele, Eversdijkseweg 13, Kapelle of Mevr. Groenenweg, Prof. Zeemanstraat 25, Zonnemaire. praktische tips voor fotografen in devormvah een foto-drieluik Zo'n honderd en vijftig jaar geleden heeft ene meneer Niepce de eerste echte foto gemaakt. Hij zette buiten in de zon een tafel met wat aardewerk er op, belichte dit stilleven acht uur en ziedaar... er was een foto. Sindsdien is er veel gebeurd. Steeds weer nieuwe ontwikkelingen en materialen zorgden er voor dat fotograferen een kwestie van sekonden en zelfs duizendsten van sekonden is geworden. Flitslicht overwon het probleem van gebrek aan licht. En nu is het zelfs mogelijk om foto's të maken bij kaarslicht. Foto's, die de sfeer van een gezellig avondje kunnen weergeven. Dat is te danken aan de extra gevoelige films, waarvan de 27 DIN (of 400 ASA) de laatste jaretn erg populair is geworden. De eerste foto van dit stripverhaal brengt ook een tafel met aardewerk in beeld. Maar nu was de belichtingstijd niet acht uur, maar l/60e sekonde. En de lichtbron was niet de zon, maar de normale kamerverlichting. Zelfs de hoeken van de kamer zijn goed belicht; 'wel een bewijs dat zo'n extra gevoelig filmje al 't beschikbare licht benut. De tweede foto laat zien, dat ook het open haardvuur goed kan worden weergegeven. Met een normaal gevoelig filmpje zou het een donkere boel zijn geworden. De derde foto bewijst, dat je tegenwoor dig zelfs bij kaarslicht kunt fotograferen. De gevoelige film had een belichtingstijd nodig van 1 15e sekonde en dit is het resultaat. Wie zo 'n opname maakt, doet er goed aan de kame ra op een steuntje of statief te zetten om trilling.^onscherpte te voorkomen. Pas bij l/60e sekonde is het verantwoord om een foto "uit c'ie hand" te nemen. Los daarvan: als er voor de kamera, die u gebruikt zo'n extra snelle film bescb.ikbaar is, dan moet u hem beslist eens proberen.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 19