s 'Eendrachtbode vervult onmisbare rol' BOUMAN POTTER MW Schouderklopje voor negen Rode Kruis vrijwilligers (D ja, De Schelde ik ben in de wolken met m'n Alno van De Schelde Donderdag 22 november 1979 36e Jaargang no. 2 Verliezers-winst 16 Bekeuringen te hard rijden Burgemeester bij uitreiking erepenning aan G. Heijboer "U weet niet wat voor bijzonders dit voor me is. Er zijn ook Koninklijke Onderscheidingen, maar dit is een onderscheiding door de gemeenteraad, dus de bevolking zelf ingesteld. De raad van het eiland waar ik altijd geleefd en gewerkt heb. Daarom is deze gemeentelijke onderscheiding iets bijzonders. Het wordt zeer op prijs gesteld". De blij verraste hoofdredacteur-uitgever van de Eendrachtbode, dhr. G. Heijboer, zei dat zaterdagavond in de Lagune te Sint-Annaland, nadat burgemeester E. Bae rends hem de erepenning van de gemeente Tholen had uitge reikt ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van het nieuws blad voor Tholen en Sint-Philipsland. Spanningsveld Democratie Durf Samenbindend element Molenstraat Poortvliet Dankbaar Ophouden Karakter Moed Open dag de Dragonder Zilveren medaille voor mevr. v.d. Schaaf Lid "Vereniging Goud-en Zilversmeden Verarming Stimuleren Welfarewerk Bloeddonors Eendrachtbode Postbus 5 4697 ZG Sint-Annaland Telefoon 01665-2752 Telex 54520 Het enige nieuwsblad voor de streek Tholen en Sint-Philipsland, waarin opgenomen de Thoolse Courant en het Advertentieblad Verschijnt donderdag Postrekening 1 2 44 07 Bankrekening 30 30 05 556 Abonnement ƒ12,50 per halfjaar, per post 1 5,50, losse nummers ƒ0,60. Opgave advertenties voor dinsdag 16.00 uur Advertentieprijs 0,26 plus btw per mm Spierinkjes t/m 20 woorden 6,00 contant inclusief btw Op rekening 7,00 Hoofdredacteur G. Heijboer. Wat bezielde het Thoolse dagelijks bes tuur met het doorduwen bij plan Noord Sint-Maartensdijk, terwijl er tevoren bij herhaling een blauwtje gelopen was. Een blauwtje wegens een groot aantal bezwaarschriften en een blauwtje in Middelburg, waar de Provinciale Pla nologische Dienst alleen al om princi piële redenen een bestemmingsplan af wees omdat hier een sprong over de doorgaande provincieweg moest wor den gemaakt. Men zal in Middelburg immers ook maar al te goed weten, dat er een Poortvlietse Stoofweg is. Dat weet trouwens het gemeentebestuur van Tholen ook. Op de vraag waarom het gemeentebes tuur dan toch die bezieling toonde, is een antwoord voldoende: Sint-Maar tensdijk heeft bouwgrond nodig. Een aantal bestuurders zagen daarvoor mo gelijkheden in plan De Muye, anderen zagen nog genoegen gaten in plan Kom of in de buurt van de zuiveringsinstalla tie, maar die wordt nu uitgebreid. Welke bouwgrond in de Smalstad? Ook dat antwoord is duidelijk. Het ontbreekt vooral aan mogelijkheden voor riante woningbouw, zoals aan de Langeweg in Scherpenisse of Buitenzorg in Tholen. Vaak ging in de eertijds zelfstandige ge meente Sint-Maartensdijk en ook daar na de kwantiteit boven de kwaliteit. Hoe sneller men kon groeien, hoe beter dat zou kunnen zijn. Het resultaat beant woordde bepaald niet aan de verwach tingen. Integendeel en dat toch ondanks het feit, dat' burgers uit andere kernen noodgedwongen hun toevlucht daar moesten zoeken. In St. Maartensdijk waren immers altijd wel huizen be schikbaar. Dit alles heeft nu wel een rem gezet op de gedachtengang van vooral de Smer- diekse bestuurders en burgers zelf. Ze ker, kleine kernen zijn nog altijd vrij happig - en dat is zeer begrijpelijk - op meer woningbouw dan voor de natuur lijke, eigen groei nodig is. Maar de gro tere kernen, waar men ook alle bijko mende gevolgen heeft ervaren van een min of meer schoksgewijze uitbreiding, zijn daar al lang van teruggekomen. De vraag is dan ook hier, of die Smer- diekse burgerij in meerderheid zo ge lukkig is met deze raadsbeslissing. Ver moedelijk zal een deel zich daarvoor weinig interesseren, een ander deel moet als belanghebbende (te verwachten overlast) ook als nuchtere toekomstden kers worden afgeschreven. Wat dan echter overblijft, zou best eens gelijk kunnen hebben met de pogingen de groei af te zwakken. In de raad is dat ook verwoord. Er kwam zelfs een poging daardoor tegelijkertijd kleinere kernen te kunnen versterken. Wie zich afvraagt of dat het oprechte doel was, moet tege lijkertijd erkennen, dat er best wat in kon zitten. Ondanks een in dat opzicht afwerende houding in Middelburg. Rest tenslotte de vraag of de verliezers van maandagavond werkelijk zoveel hebben verloren, niet omdat zelfs de kroon nog wel eens anders kan oordelen, dan de Thoolse raadsmeerderheid wil. Ook niet alleen omdat burgers in andere kernen zich afvragen, waarom in het ene gebied met een (bouwgrond) toekomst op lange termijn rekening wordt gehou den, terwijl er in een andere kern niet eens voldoende bouwgrond is om in huidige behoefte te voorzien. Maar vooral omdat men de burgers in Sint- Maartensdijk er een minder grote dienst mee bewijst, dan men denkt. In dat op zicht kunnen de verliezers van maan dagavond misschien zelfs de grootste winst hebben geboekt. De Thoolse politie heeft bij snelheids controles zestien automobilisten een bekeuring gegeven. Op woensdag 14 november reden op de rijksweg bij Sint-Philipsland drie auto's harder dan 80 km. Op vrijdag 16 november werd op vier wegen gecontroleerd. Op de rijks weg te Sint-Philipsland was er 1 snel heidsovertreding, op de Stoofstraat in Poortvliet zeven en op de Paasdijkweg in Poortvliet vijf. Een automobilist reed daar zo hard, dat de boete niet contant betaald kon worden. Bij overschrijding van een bepaald aantal km - in het geval van de Paasdijkweg 80 i.p.v. de toeges tane 50 km - is schikking niet mogelijk. Dan wordt het een rechtszaak. De con trole op de Poststraat in Stavenisse le verde geen enkele overtreding op. In de nacht van zondag op maandag werd nog een alcoholcontrole uitge voerd. Een bestuurder kreeg een pro- ces-verbaal omdat hij zowel de blaas- als de bloedproef weigerde. De politie legde een automobilist een rijverbod op. „li* '.iï ft s g -v 8 jr 3 f 5 j t ss. g W SS i ft 5: n fe I 3: 3 i* i: 8 8 3 SS :j: Si Si SS v s g Dhr. Heijboer was met zijn vrouw niets vermoedend naar de jaarlijkse bijeen komst met correspondenten, bezorgers en andere medewerkers van de E.B. ge gaan. Wegens het 35-jarig bestaan droeg deze ontmoeting een wat feestelijker karakter dan anders, maar tevoren was besloten er toch geen officieel tintje aan te geven omdat het eigenlijk geen 'echt' jubileum was. Toen dhr. Heijboer in de Lagune fotografen zag en later Thoolse en Fliplandse gemeentebestuurders binnen kwamen, was 't mis, zoals hij het zelf later in een toespraakje uitdrukte. "Je bent in je hart toch een beetje jour nalist om te vermoeden, dat er met de aanwezigheid van gemeentebestuurders toch wel wat gaat gebeuren", aldus dhr. Heijboer. "Wij hebben onszelf uitgenodigd, want we zijn feestneuzen uit professie", zei burgemeester Baerends om dhr. Heij boer uit de droom te helpen. Hij wees erop dat het zevende lustrum voor velen een diepere betekenis heeft. "Er mag echt wel even bij stil gestaan worden, want 35 jaar spanning om met de kopij klaar te komen, is niet niks. De week is snel om. Je zit geregeld in het span ningsveld tussen ideaal, tijd en beschik bare ruimte?Er is ook een spanningsveld tussen lof en kritiek. U zult zelf de eerste zijn om dat te beamen. In uw krant hebt u wel eens kritiek - bedekt en openlijk - op het gemeentebestuur en dat is we derkerig ook zo. Het is een goede zaak dat de E.B. dat doet en heeft gedaan. Voor die kritiek zijn we u bijzonder dankbaar, ook al klinkt dat wat raar. Een controverse - in de goede zin van het woord - tussen bestuur en krant is na melijk een goede zaak. Er moet een ze kere rivaliteit zijn, dat is een wezenlijk onderdeel van de democratie. De krant speelt daarin een grote rol. Want wee de man of vrouw die probeert de krant aan banden te leggen. Dan is het ook met de democratie gedaan, zoals we in de tweede wereldoorlog hebben gezien. Uw krant is juist geboren in een periode, waarin men de krant liet zeggen wat men goed dacht, aldus de burgemeester. Dhr. Baerends bracht verder naar voren, hoe de toenmalige commissaris der Ko ningin in Zeeland, jhr. mr. A.F.C. de Casembroot, aan Heijboer het verzoek deed om in november 1944 het bevrijde eiland Tholen met een mededelingen blad te gaan voorlichten. "U hebt de lef, de durf en het jeugdig idealisme gehad om dat aan te pakken op een manier waarmee we blij zijn. U hebt de krant verder uitgebouwd en daar zijn we bij zonder dankbaar voor. Het begin was een gestencild blaadje in Sint-Anna land, voor de oorlog, en boze tongen beweren, dat het nu nog een St.Anna- lands krantje is, maar dat is niet zo. Een secretaris van een op het hele eiland weckende vereniging, niet in St. Anna- land woonachtig, wachtte voor het ma ken van de notulen altijd op de E.B. Het verslag daarin schreef hij letterlijk over en die tekst werd later op de vergadering ook voorgelezen. Geen van de leden heeft ooit aanmerkingen op die notulen gemaakt", zei de Thoolse burgemeester. Dhr. Baerends zei verder bijzonder veel waardering te hebben voor het feit dat Heijboer naast zijn zware taak bij de krant, kans had gezien om een heel dui delijke rol in de samenleving te vervul len: in de voetbalvereniging, de mid denstandssector en het Welzijnswerk. De burgemeester vond dat de Een drachtbode een onmisbare rol op het eiland vervult. "Wat gebeurt er nu nog in ons gebied dat de moeite waard is om in de krant gepubliceerd te worden, dat niet in de E.B. staat? De E.B. heeft een belangrijk samenbindend element ge vormd. Na de herindeling heeft het ge meentebestuur de inwoners over allerlei zaken voorlichting kunnen geven en de E.B. heeft daarin een belangrijke rol vervuld. Men grijpt het eerst naar dat blaadje, zo is ook mijn eigen ondervin ding. Het is men dan ook een groot ge noegen u te kunnen meedelen, dat don derdag in een vergadering van b en w en de fractievoorzitters uit de gemeente raad besloten is, de erepenning van de gemeente Tholen toe te kennen aan Gabriël Heijboer. Op de penning met de spreuk 'Voor uw kracht in het verleden die ons in het heden draagt' zijn karak teristieke gebouwen, van alle plaatsen op het eiland Tholen opgenomen. Dat is mede symbolisch voor uw krant", zei de burgemeester. Hij besloot met de op merking: "Moge de Eendrachtbode niet dezelfde weg opgaan als een instelling met een vrijwel gelijkluidende naam: het Kanaalschap de Eendracht". In zijn dankwoord toonde Heijboer zich dankbaar, dat zijn oud-collega C.J. Za- chariasse uit Tholen (die 23 jaar mede uitgever was van de Eendrachtbode, aanwezig kon zijn bij deze bijeenkomst. "Dan kan ik wat lof doorschuiven, want u hebt zich eveneens bijzonder inges pannen voor de krant. Ook voor u is de uitreiking van deze gemeentelijke on derscheiding een eer. Ik ben het ge meentebestuur er bijzonder dankbaar voor, want absoluut, de erepenning is voor mij een bijzonder grote onder scheiding", aldus Heijboer. Wat de ver halen over St. Annalands krantje betrof, herinnerde de jubilaris aan de voetbal wedstrijden tussen Smerdiek en WHS. Voor en tijdens de wedstrijd was men eikaars rivaal, maar na afloop ging men als vrienden met elkaar om. Heijboer liet weten, kritischer te staan ten op zichte van de verenigingen in het eigen dorp omdat hij bewust nooit de eigen verenigingen naar voren had geschoven. Heijboer bracht verder naar voren, dat hij 35 jaar zijn vrouw dikwijls alleen had moeten laten. "Het grootste deel van de penning is dan ook voor jou" zei hij. Heijboer zei te willen proberen, het werk bij de Eendrachtbode met Gods kracht nog wat jaren te doen. "Ik ben graag bereid voor Tholen en St. Philips- land te blijven werken, al was het kwarto velletje in 1944 dan vlugger volgeschre ven dan de Eendachtbode van 1979. Tegen je zestigste jaar kun je echter toch merken dat de flexibiliteit wat weg is. Je kunt niet meer watje op je 23ste deed. Je bent iets gauwer geprikkeld en soms iets scherper in je kritiek. Je moet op z'n tijd kunnen ophouden", zo besloot dhr. Heijboer. Dhr. Zachariasse zei zich als mede-op- richter nauw betrokken te voelen bij de Eendrachtbode. "De krant is geboren in een zorgelijke tijd. De naam medede lingenblad voor het eiland Tholen gaf de inhoud toen goed weer, want het was veelal distributienieuws. Dat was echter belangrijk voor de inwoners. Ik herinner me nog goed de eerste vrijdag, (7 no vember 1944, toen de krant voor het Burgemeester E. Baerends overhandigde zaterdagavond de erepenning van de gemeente Tholen aan de hoofdredac teur-uitgever van de 35-jarige Eendrachtbode, dhr. G. Heijboer. eerst uitkwam. De abonnees moesten de krant zelf afhalen (prijs per nummer vijf cent) en 's avonds waren we niet onte- vree. 't Is gelukt met de E.B., maar het kind heeft veel van de ouders gevergd. Collega Heijboer heeft er uren van wakker gelegen, want het was veel avond/nachtwerk. Gedurende 35 jaar is het kind voorspoedig gegroeid en het is een kind met karakter geworden. Daar ben ik het meest blij mee. Ik hoop, dat Heijboer dit werk nog vele jaren mag doen in het belang van de gemeen schap", zo besloot dhr. Zachariasse. Zoon W. Heijboer had tevoren in vo gelvlucht de uitgeversactiviteiten van zijn vader geschetst: van gestencilde ad vertentieblaadjes 'ln'938, die eenmaal per maand voor elke Thoolse woonkern apart verschenen, via het mededelin genblad voor het eiland Tholen naar de Eendrachtbode. "De E.B. is uitgegroeid tot een nieuwsblad op Tholen en St. Philipsland dat in een grote behoefte voorziet, gezien de oplage van 6250 en de gemiddelde omvang van 17 pagina's per week. De positieve reacties bij een recente enquête naar het samenlezen van de E.B. (We zouden 't krantje niet willen missen en: 't Is het eerste dat we pakken) geven ons de moed om aan de volgende 35 jaar te beginnen, met steun van de abonnees, adverteerders, corres pondenten, bezorgers en andere mede werkers. Hopelijk zal dat in de toekomst lukken in een werktijd die dichter bij de 35 dan nu bij de 70 uur per week ligt, maar het belangrijkste is, dat je gezond bent", zo besloot Wim Heijboer. De door beide bijna voltallige colleges van burgemeester en wethouders van Tho len en Sint-Philipsland (alleen burge meester G. van den Berg was verhin derd) bijgewoonde bijeenkomst, werd in de Lagune met een broodmaaltijd be sloten. De tekst van de oorkonde, die ten bewijze van de gemeentelijke onderscheiding, met de erepenning van de gemeente Tholen aan Gabriël Heijboer (59) uit Sint-Annaland werd aangeboden, luidt: 'A Is blijk, van waardering en erkentelijkheid voor persoonlijke wijze waarop hij met grote inzet gedurende vijf en dertig jaren in eigen sfeer het nieuws van de streek in zijn blad de Eendrachtbode heeft verzorgd'. Plan Noord en verliezerswinst 0 O.G.B. beslissing in Sint-Philips land maand uitgesteld 0 Zilveren Rode Kruis medaille voor mevr. v.d. Schaaf 0 Thoolse erepenning voor RB-re- dacteur 0 Aan verkeersproblemen werd zwaar getild bij vaststelling plan Noord Sint Maartensdijk 0 Flipland wil niet verder springen dan polsstok lang is 0 Rioleringsverbetering krijgt voor keur 0 Plan Steintjeskreek vertraagd 0 Bruid onder commando 0 Fliplandse schoolhoofden geven advies over RPCZ 0 Oud-Vossemeer kreeg voordeel markt 0 Winkelacties gaan van start 0 Zwemactiviteiten de Eendracht 0 Smerdiek en WHS naar volgende bekerronde 0 DE DEUGDEN KENT MEN SLECHTS THUIS, UW ONDEUGDEN VER IN DE OMTREK 0 Dit nummer bestaat uit 24 pagi na's Advertentie IM Zaterdag wordt in het Creatief Centrum de Dragonder in de Hoogstraat in Tho len een Open Dag gehouden. Van tien tot twaalf uur en van twee tot vijf uur zijn alle belangstellenden hartelijk wel kom in de dependance van het Zeeuws Instiiuut voor Kunstzinnige Vorming. Er is een tentoonstelling van werkstuk ken, terwijl de cursisten ook verschil lende demonstraties geven. Alle inlich tingen omtrent nieuwe cursussen kan men tijdens de Open Dag krijgen. Negen vrijwilligers van het welfarewerk en de colonne van het Thoolse Rode Kruis zijn vrijdagavond in het dorpshuis te St. Annaland gehuldigd wegens trouwe dienst. Mevr. J.v.d. Schaaf-Hoek uit St. Maartensdijk was zelfs een kwart eeuw steunpilaar van het Rode Kruis: 22 jaar leidster van de helpsters en vanaf de eerste ambulance op Tholen, bemanningslid met dhr. Joh. de Viet. De Thoolse Rode Kruisvoorzitter, burgemeester E. Baerends, speldde mevr. v.d. Schaaf de zilveren medaille van ver dienste op. Voorzitter Baerends trad voor het eerst in die functie op bij het Thoolse Rode Kruis en hij kreeg direct met een hele boel verrassingen te maken: huldiging van welfarewerksters, colonneleden en bloeddonoren. De Rode Kruisvoorzitter deed dat overigens graag. "Ieder mens heeft op z'n tijd een schouderklopje no dig en vrijwilligers, waarvoor in onze 1a M'n droom werd werkelijkheid... 'n Alno-keuken zoals ik hem wenste... Vertrouwd met 5 jaar schriftelijke garantie. Keurig èn korrekt geplaatst door De Schelde... het adres dat een hele goede naam te verliezen heeft! bouwmaterialenhandel Theodorushaven (bij de Gamma) Bergen op Zoom tel. (01640) 36910 Juwelier horloger opticiën Grote Kerkstraat 5 - Steenbergen Te!. 01670-33 85 Adri C Broekhuis, een begrip voor kwaliteit en service Advertentie IM vermaterialiserende wereld bijna geen plaats meer is, hebben dat zeker ver diend", zei dhr. Baerends. Hij wees erop, hoe er voor allerlei taken beroepskrachten zijn. "Wij kunnen en willen echter niet buiten vrijwilligers. Dat zou een verarming van de samenle ving zijn. Het bestuur is blij met mensen die uit een bepaalde achtergrond of le vensvisie een stukje vrijwilligerswerk ter hand nemen. Zij hebben daarmee een doel in 't leven en daarom zou het ook voor henzelf een verarming zijn wan neer dat vrijwilligerswerk niet meer ge daan kon worden. Oog hebben voor de ander die het moeilijk heeft - dichtbij of veraf - is een goede zaak. Een groot ge vaar van deze maatschappij is, dat er veel mensen zijn die geen ideaal meer hebben. Zij hangen het pessimisme aan of zelfs het nihilisme. Arm is het land dat geen jeugd meer heeft die ergens voor warm kan lopen", aldus dhr. Baerends. De voorzitter was verheugd dat de vrij willigers van het Rode Kruis er nog wel samen de schouders onder willen zetten. "Dat is ook nodig, want er is nog zoveel te doen in deze wereld van disharmonie. Daarom is het goed vanavond elkaar opnieuw te stimuleren. Een schouder klopje is daarbij zeker verdiend", aldus dhr. Baerends. Hij zei bijzonder trots en blij te zijn mevr. v.d. Schaaf de zilveren medaille van verdienste te kunnen op spelden, want dat is een hoge uitzonde ring. In het Thoolse Rode Kruis viel die eer alleen nog maar te beurt aan de plaatsvervangend colonnecommandant L.N. Niemantsverdriet uit Scherpenisse. De provinciale kringsecretaris van het Rode Kruis, dhr. J.J. Marteijn uit Mid delburg, was dan ook op weg naar St. Annaland om de medaille uit te reiken, maar onderweg bleef hij steken wegens hevige kiespijn. De voorzitter nam van harte zijn taak over en wenste mevr. v.d. Schaaf nog veel fijne jaren toe. Zich tot alle vrijwilligers van het Thoolse Rode Kruis richtend, zei dhr. Baerends, dat hun inzet in hoge mate door de bevol king wordt gewaardeerd. Wegens tien jaar trouwe dienst werden vier welfarewerksters door de voorzitter een medaille opgespeld en een oorkon de uitgereikt. Mevr. N.J. Bijl-Vermaas uit Tholen, hoofd welfarewerk, gaf de Mevr. J. v. d. Schaaf-Hoek uit Sint- Maartensdijk ontving vrijdagavond de zilveren medaille van verdienste van het Rode Kruis wegens een 25-jarige inzet voor het Rode Kruis als leidster van de helpsters en als lid van de ambulance bemanning. drie andere jubilarissen bovendien nog een bloemetje: mevr. G. de Wit-v.d. Dool uit St. Maartensdijk, mevr. T. Murre-Mol uit Poortvliet en mej. C. Berger uit Tholen. Een onderscheiding voor tien jaar Rode Kruiswerk viel ook ten deel aan mej. M. de Vos uit Stave nisse, hoofd administratieve dienst van de colonne, en de helpers E.B. Heijboer en Joh. Scherpenisse uit St. Annaland en J. Zuideweg uit Tholen. Een bloedserieuze zaak vond voorzitter Baerends ook de uitreiking van de do- norspeld aan inwoners die vijf keer bloed hadden gegeven. Van de zestien waren echter alleen dhr. Pollie, dhr. v.d. Schaaf en mevr. Uijl aanwezig. "Als er werkelijk wat gedaan moet worden, zijn ze er, maar als er een feestje is, niet", zei de voorzitter wat gekscherend. Hij was echter blij met de inzet van alle donoren, vanwie dhr. v.d. Schaaf al aan z'n twee de lustrum bleek toe te zijn. De zestien donors die vijf keer bloed hebben gege ven zijn: Tholen: J. de Bruijn-Caljauw (Kerkstr.) en B. Priem-Goedegebuure (Hoog- aarsstr.) Poortvliet: C. Eikelenboom (Zuidplant soen) en K. Uijl - Cornelisse (Zuidstr.) Scherpenisse: M.J. Klippel (Langeweg) St. Maartensdijk: G.M. van As (Alb. Schweitzerstr., T. de Beeld-Knevelbaard (Bloemenln), A.v.d. Hoek (Zuidsingel), C.M. Kwaak-van Loenhout (Oostsin gel), J.v.d. Schaaf (Radda Barnenstr.) en M.P. Steketee (Bloemenln.). Stavenisse: W. Hage- van Oeveren (Pr. Beatrixstr). en M.J. Lindhout-van Oe veren (Burg. SluijmerMtr.). St. Annaland: J. van Oudenaarde (Weststr.) Oud-Vossemeez: D.A. Aarnoudse (Weelhoekstr). en A.F. Pollie (F.D. Rooseveltstr.). Na de pauze, waarin welfare-artikelen gekocht konden worden, bezorgde het toneelgezelschap A.I.O.S. uit St. Maar tensdijk de vele belangstellenden nog gezellige uurtjes. t

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 1