Voorzichtig aan in St. Philipsland St. Philipsland positief over samenwerking gemeentewerken Walcheren Aannemer vertraagt plan Steintjeskreek Bejaardentehuis en Opname-beleid Voorrang aan riolering boven nieuw sportveld Fliplandse schoolhoofden geven advies over RPCZ Is aula wel nodig in St.Philipsland? HOPMANS Donderdag 22 november 1979 EENDRACHTBODE 17 Niet verder springen dan polsstok lang is Tegenvallers Constructief Dorpshuis blijft zorgenkindje Ruimte in 0GB Levensgevaarlijke situatie op de Krabbenkreekdam Voordat besluit tot uittreding valt Weinig effect Stijging met 3,5% Strandje Gemeenteraad besloot tot proeftijd van twee jaar Verkeersmaatregelen Grond terugkopen als Plomp niet met plan komt Haaks Muziekschool Biljart de Rozeboom Vraagtekens van PVAB en CDA Slagvaardig beleid OPGELET! VERLOVINGS RINGEN BERGEN OP ZOOM MODEBR ILLEN 1 Ringdag hervormde jongeren in Sint-Annaland Gemeenteraad St. Philipsland 1 Algemene voorziening in plaats van iets voor kleine groep Narigheid Bedden bejaarden. "We proberen uitermate voorzichtig te opeeren, want de bijdragen van het Rijk zouden de komende jaren best wel eens minder kunnen zijn. We moeten daarom niet .erder springen dan onze polsstok lang is. B en W volgen zoals koning Rehabeam de raad der ouden (onze ambtenaren) en niet de raad der jongen die het CDA kennelijk heeft geraadpleegd". Burgemeester G. van den Berg zei dat woensdagavond in de Fliplandse gemeenteraad naar aanleiding van de door raadslid J. de Jager aangegeven ruimte in de begroting 1980. Volgens de burgemeester had de Jager geprobeerd als een qoed chirurg de be groting tot in het bot te ontleden. Hij vond het een goede zaak dat de raad - die het budgetrecht heeft - kritisch denkt en alternatieven aandraagt. De raads voorzitter herinnerde eraan, hoe vorig jaar de post herbestrating van 180.000 naar 100.000 gulden moest worden te ruggebracht, terwijl ook nog 40 mille uit de reserves nodig was om de begroting rond te krijgen. Er werd toen echter nog Sinterklaas gespeeld door de raad door belastingen minder te verhogen en extra uitgaven te doen. Een begroting is een veronderstelling, een aanname. Je moet wat ruimte hebben, wil je kunnen wer ken. Pas hebben we nog een hele dure reparatie gehad aan een sneeuwploeg: kosten 7000 gulden. Het afvalstoffenplan van de provincie brengt hogere kosten van de reinigings dienst met zich mee. De B.B. wil een verbouwplan uitvoeren, wat de ge meente ook aanmerkelijk meer kost. Dan is er nog de centrale post ambu lancevervoer en de mogelijke bouw van een destructiegebouwtje. Er kunnen veel tegenvallers komen die je ook moet kunnen verwerken. We rfioeten nu 95 mille financieren, maar als je de ton bestrating op de gewone dienst in plaats van op de kapitaaldienst zet, dan is er wel een OGB-verhoging van 65 procent nodig. De lagere rente van langlopend geld en de inflatie werkt in het voordeel van de gemeente en dit systeem blijven we toepassen, aldus de burgemeester. De raadsvoorzitter, die zijn beantwoor ding van de algemene beschouwingen van de fracties begon met de opmerking 'wie het rechte pad verlaat, gaat dwa lende te loor', zei bijzonder gevoelig te zijn voor de complimenten van de raad voor b en w. "De fracties hebben zich erg constructief opgesteld. Dat is een goede zaak, want daar is het gemeente belang mee gediend", zei de burge meester. Hij zegde De Jager na zijn kri- tiek op verhoging van de abonnements gelden voor de raadsstukken toe, dat iedere fractie gratis vijf faadsagenda's krijgt. Ook b en w willen de belangstel ling van inwoners voor het qemeente- bestuur niet afstraffen. Wat de nieuwe investeringen betrof, bracht de burgemeester naar voren, dat er geen DACW-subsidie te verwachten is voor verplaatsing van het sportveld. Voor herinrichting van het rioolstelsel wordt een besteksklaar plan gemaakt en als daarvoor nog subsidie komt, is dat mooi meegenomen. In de Onroerend Goedbelasting (OGB) zit ruimte en daaruit moeten de dekkingsmiddelen komen voor nieuwe investeringen. Er zijn geen andere subsidies, aldus de raadsvoorzitter. Rijstenbil had gehoord dat het clubgebouw voor de Reisduif niet doorging, dus dat bedrag (30.000 gul den) zou alvast van de begroting 1980 geschrapt kunnen worden. De Jager wilde het overschot van de rekening 1977 (een ton) benutten voor verbouw van de Chr. school in St. Philipsland. Volgens het CDA-raadslid was de 39 mille voor de riolering ook al in de be groting opgenomen, maar de burge- A. Kosten CDA St.Philipsland "Er is een ander beleid, maar het dorpshuis blijft een zorgenkindje", zei wethouder A. Kosten op de kritiek van de PVAB-fractie over de Wimpel. Hij bracht naar voren dat de begroting op tijd was, de wateroverlast verholpen en het buffet naar de beheerder. Dat eigen beheer is zeker een stimulans. De ex ploitatiekosten stijgen, maar dat is over al zo wegens de arbeidskosten. De ser vice naar de inwoners wordt echter gro ter. De PVAB-fractievoorzitter (Rij stenbil) heeft gezegd dat Kosten geen kaas van de Wimpel had gegeten, maar dan wist de vorige voorzitter van het dorpshuis (Rijstenbil) blijkbaar niet wat kaas was, zei wethouder Kosten. Rij stenbil merkte op, dat het tekort van De Wimpel vorig jaar 80 mille was en nu 91.500 gulden. Hij had enkele duizen den guldens minder verwacht in plaats van meer. Burgemeester G. van den Berg heeft woensdagavond in de gemeenteraad van St. Philipsland gesproken over een levensgevaarlijke situatieop de Krab benkreekdam naar Tholen. De politie heeft de aannemer gewaarschuwd en het resultaat van het zandtransport is, dat de wegkanten met een machine opgewerkt worden en dat de weg schoongehouden wordt. Het is een eigen weg van Rijks waterstaat, aldus de burgemeester. Raadslid L. den Engelsman vond het fijn dat er op de Krabbenkreekdam wat gebeurt, want het gaat allemaal zo hard en het is allemaal zo zwaar. Ten aanzien van de aansluitende weg op de Philips- dam zei de burgemeester te blaken van strijdlust, zowel naar de provincie als naar de raad. Er zijn al zaken met de provincie gedaan. Er is een fietspadplan uitgerold op de nieuwe trambaan, an derhalve meter boven de Rijksweg, waardoor de fietsers van en naar de Krabbenkreekdam de Rijksweg niet hoeven over te steken. Er komt ook een betere ontsluiting van het industrieter rein. Daarvoor is men nu aan een plan bezig. Wat de compensatiegrond betrof, vond de burgemeester dat de provincie zelf met de boeren moet onderhandelen. De versnelde procedure voor de com pensatiegrond is al goedgekeurd. De burgemeester deelde mee, dat b en w een verzoek tot ontheffing van afsluiting van de Krammersweg positief willen ondersteunen bij G.S. Binnenkort gaan b en w met de vrachtwagenchauffeurs rond de tafel zitten om over parkeren op het industrieterrein te spreken, waarna de gemeenteraad een voorstel kan tege moet zien. Wat de gasaansluiting van het industrieterrein betreft: Een van de belangrijkste afnemers is afgehaakt, maar toch komt het gas er, zij het ver traagd. Over het verkeersonderzoek zei de burgemeester, dat dit in de gewone diensttijd van de politie gebeurt als Flipland eraan meedoet. Er zal in elk geval een preventieve werking van uit gaan. Op vragen van raadslid P. van Hekken zegde de burgemeester toe, met de provincie te zullen spreken over een snelheidsbeperking op de rijksweg ter hoogte van Sint-Philipsland. Na een gesprek met de schoolhoofden in Sint-Philipsland wordt in de december- raadsvergadering een voorstel behandeld over het al of niet voortzetten van de RPCZ-dienstverlening. Burgemeester G. van den Berg zei dat woensdagavond bij de begrotingsbehandeling op vragen van de SGP-fractie. "Dat is wel een zinnige zaak, maar dit uitstel mag geen afstel betekenen", vond SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman. De burgemeester had de zuivere klank van 'nachtegaal' Rijstenbil met zijn lo vend gezang over het RPCZ met in stemming aangehoord. 'Vink' de Jager was ook wel positief, maar wilde de RPCZ-kosten koppelen aan het aantal leerlingen in plaats van het aantal in woners. Het RPCZ heeft daarover het onaanvaardbaar al uitgesproken. Ten slotte hoorden we de zwarte, krassende (SGP-) kraai met gedeeltelijk wel te rechte kritiek, maar hij is er niet inges prongen zoals het moet. Voor er verdere stappen genomen worden, vindt overleg met de schoolhoofden plaats, zei de raadsvoorzitter. Den Engelsman wilde de RPCZ-zaak nu nog wel aan het col lege overlaten, maar hij benadrukte dat er in december een standpunt ingeno men moet worden door de raad. De SGP is voor uittreding. De Jager pleitte er in L. den Engelsman SGP St.Philipsland tweede instantie opnieuw voor, te pro beren de lastenverdeling van het RPCZ te veranderen. Wethouder L. Walpot noemde de RPCZ-financiering oneerlijk. Per inwo ner 6,04 was een tegenvaller) is geen goede verdeling. Per leerling is het beter. Daar komt nog bij, dat het RPCZ aan de rand van de provincie weinig effect heeft. Je krijgt er niet uit wat je ervan moet hebben. Je kunt met de karavaan blijven meelopen en af en toe keffen. Je kunt echter ook uit het RPCZ stappen en als meerdere kleine gemeenten dat doen, dan komt er misschien een andere koers. Dat is wel een harde opstelling, maar toch een betere strategie voor een minderheid om iets gedaan te krijgen, aldus wethouder Walpot. meester bestreed dat. Hij noemde ook een hoger bedrag: 44.000 gulden. De Jager wilde eerst een uitspraak van de raad vragen om de verhoging van de OGB te beperken, maar de burgemees ter wist hem over te halen dat tot de cember uit te stellen. Dan is er meer bekend over de hertaxatie van het on roerend goed. Schoksgewijze belasting verhoging wees het CDA-raadslid in elk geval af. Na een OGB-verhoging vorig jaar van 13% en voorstel van 10%, kwam de Jager in twee jaar aan 23%. Of het nu door een hertaxatie of een gewone ver hoging komt, de inwoners moeten meer betalen. Het college wil niet meer uitge ven, maar wel meer innen. De behoor lijke ruimte in de begroting staat in schril contrast met de nu door b en w voorgestelde schoksgewijze OGB-ver hoging. Mijn voorstel is, niet verder te gaan dan de algemene norm van 3 'A%, aangezien anders een niet direct nood zakelijke last op de schouders van de burgers wordt gelegd, aldus het CDA- raadslid. Rijstenbil verklaarde op de zelfde lijn te zitten als de Jager. Ingaande op andere vragen van de raad zei de burgemeester, dat raadslid Den Braber volgend jaar het strandje in ge bruik mag nemen. Deze week worden er werklozen verwezen naar de begraaf plaats, dat als zogenaamd E-object is aangewezen voor bestrijding van de werkloosheid. Van het rampenplan voor het Schelde-Rijnkanaal is nog^weinig bekend. Het zit vast op de centen. Ook de centrale post ambulancevervoer laat lang op zich wachten. Het gaat om een Interprovinciale regeling (Tholen en St. Philipsland vallen onder Brabant), zo dat goedkeuring van de Kroon is vereist. Na het nuttigen van kroketten, frikan- dellen of sate volgde tenslotte de finale met goedkeuring van de Fliplandse ge meentebegroting 1980. Alleen stemde de SGP-fractie nog tegen een vorig jaar op initiatief van wethouder Kosten op gevoerde post van 3000 gulden voor subsidiering van het jeugd- en jonge renwerk. Raadslid van Hekken zei dat zoiets niet in overeenstemming met het subsidiebeleid was. Wethouder Walpot nam de post voorbarig omdat er geen bestemming voor was. Toen de klok op de Fliplandse toren elf uur sloeg, besloot de burgemeester met ambtsgebed de raadsvergadering. De gemeenteraad van St. Philipsland heeft woensdagavond eensgezind beslo ten voor bouw- en woningtoezicht ge bruik te gaan maken van de dienst Ge meentewerken Walcheren/Noord-Beve land. Dit voor een proeftijd van twee jaar. De dienstverlening van gemeentelijke ontwikkeling Tholen vervalt daarmee. SGP-fractievoorzitter L. den Engelsman wees erop, dat dit onderwerp al ontzet tend dikwijls was besproken. In de pe riode van burgemeester G. van Velzen al. Later gingen loco-burgemeester A.A. Rijstenbil met wethouder L. Walpot naar Middelburg om een andere oplos sing te bepleiten, maar de gemeente kon geen duizendpoot vinden. Vorig jaar heeft de gehele raad bij de begrotings behandeling nogmaals voor verandering gepleit en nu zijn we daarin geslaagd. We zullen hopen dat het bij Walcheren zal gaan en zelf ben ik daar wel van overtuigd, aldus Den Engelsman. Hij vroeg zich alleen nog af, of de gemeente voor welstandstoezicht nu zomaar weg kan lopen bij stad en landschap Rotter dam, die nu welstandsadviezen geeft. PvAB-fractievoorzitter A.A. Rijstenbil was kort: "We hopen dat we over twee jaar kunnen zeggen: op 14 november 1979 hebben we een goed besluit geno men". CDA-raadslid J. de Jager noemde het een zeer zinnige zaak om het twee jaar met Walcheren te proberen. De burgemeester dankte de raad voor de positieve opstelling. "Het is een goede zaak voor de gemeente", zei de raads voorzitter. Hij dacht dat Flipland de sa menwerking met stad en landschap Rotterdam zo kon opzeggen omdat er nooit geen contract is getekend. De gemeenteraad besloot verder een parkeerverbod in te stellen in de Gla diolen-, Eendracht- en Krammerstraat en bij het verenigingsgebouw van de Oud Geref. Gem. in de Voorstraat. SGP-raadslid P. van Hekken vroeg zich af, of het niet beter is loonbedrijf Fase naar het industrieterrein te verplaatsen. Door grote machines worden de straten regelmatig zwaar belast en dat kost ook geld. Dat landbouwverkeer geeft nogal wat overlast in de gemeente, aldus van Hekken. "^Js de gemeente over de brug komt, dan wil loonbedrijf Fase wel naar het industrieterrein", zei raadslid De Jager. De burgemeester antwoordde dat verplaatsing van het bedrijf in principe rond was, maar een andere onderne ming had een optie op het benodigde perceel grond. Er is over een subsidiere geling gesproken, maar het is niet gelukt dat voor elkaar te krijgen. Op het huidi ge terrein aan de Zuiddijk zijn er geen uitbreidingsmogelijkheden omdat je geen dertien meter uit de dijk kunt blij- De Fliplandse gemeenteraad is er niet over te spreken, dat aannemer Plomp de uitvoering van het nieuw bouwwijkje Steintjeskreek in Anna Jacobapolder vertraagt. "Als Plomp niet met een plan komt, dan moeten we de grond terugkopen en als gemeente maar een kostenpost nemen om iets in Anna Jacobapolder te doen", zei raadslid de Jager. "Ik heb vanaf het begin ai gezegd, dat het oogmerk winst ons hier de das om zou kunnen doen", voegde wethouder Walpot eraan toe. De burgemeester was in zijn eerste beantwoording van de algemene be schouwingen over plan Steintjeskreek 'bijzonder vaag' gebleven. "U hebt veel gepraat, maar weinig gezegd", vond raadslid Den Engelsman. De burgemeester zei dat er geregeld aan de bel getrokken wordt. Plomp maakt nu een bestek na diverse opmerkingen van gemeentewerken over het ontwerp. Verder kwam er onlangs van de PZEM een stuk over Steintjeskreek binnen. Het punt is alleen dat Plomp eerst verkoop woningen in plan Steintjeskreek wil kwijt zien te raken omdat er op woning wetjes nauwelijks iets te verdienen valt. Woningwetwoningen in kleine kernen hebben 10 mille meerkosten, terwijl ook kleine bestemmingsplannen al kosten verhogend werken. Daarom moeten we voor Steintjeskreek locatiesubsidie zien te krijgen, aldus de burgemeester. J. de Jager CDA Anna Jacobapolder moment om te onderhandelen, liet de burgemeester weten. Wethouder Walpot vulde aan, dat het enige oogmerk van een projectontwik kelaar winst maken is. De belangen van de gemeente en de inwoners staan daar wel eens haaks op. Daar heb ik vroeg voor gewaarschuwd en ik heb me er ook tegen verzet. Ik heb toen zelf een plan voor Anna Jacobapolder getekend om Plomp te omzeilen. Het klimaat voor de aannemer is nu niet gunstig, maar de gemeente treft geen enkele schuld aan de vertraging, zei wethouder Walpot. Rijstenbil vond Steintjeskreek een dode zaak waar niet teveel van verwacht moet worden. De Jager erkende dat bij het maken van het uitbreidingsplan de hui zenmarkt .aantrekkelijker was dan nu, maar hij vond dat er toch wat moest gebeuren. Ontwikkelingen op de hui zenmarkt noemde de burgemeester een risico voor de aannemer. Je neemt de lusten en de lasten, maar die mag je niet op de gemeente afwentelen. Tussen nu en drie maanden moet er iets gebeuren, anders moeten we de grond onteigenen omdat de noodzaak van de bouw van woningwetwoningen in Anna Jacoba polder aanwezig is. Dat zou dan via een versnelde procedure kunnen gebeuren. Het is nu echter niet het psychologisch ven. Het landbouwverkeer is niet onge vaarlijk en het geeft nu veel overlast, aldus de burgemeester. PvAB-raadslid C. den Braber vroeg zich af, of een par keerverbod aan weerszijden van de Krammerstraat niet te vergaand is. Hoe minder het aantal geparkeerde auto's, hoe groter de snelheid. De burgemeester antwoordde, dat er in de Krammerstraat parkeerhavens zijn, terwijl de bewoners bovendien allemaal een garage hebben. De aanschaf van enkele muziekinstru menten voor 794,35 leverde bij de Fliplandse raad geen enkel probleem op. Mevr. Bout-Sakko kan hiermee haar muzieklessen voor de veertien cursisten wat uitbrei den. De Jager benadrukte, dat deze aankoop geen aansluiting bij de mu ziekschool voorkomt. Volgens Den Bra ber stelt 794,35 niks voor, want op muziekgebied heb je daar niets voor. Hij pleitte ervoor, de behoefte aan uitbrei ding van het muziekonderwijs af te tas ten. Als daarop een positief antwoord kwam, was hij zeker bereid om subsidie te geven, want de Bergse muziekschool is nu ook duur en bovendien zit je daar met het vervoer. De burgemeester zei in goed overleg met mevr. Bout en de scholen de uitbreiding van het muzie konderwijs te willen bekijken om dou blures te voorkomen. De raad had geen bezwaar tegen het beschikbaar stellen van 1500 gulden voor een biljart in het bejaardencentrum de Rozeboom. Alleen Rijstenbil vond het eigenlijk een beetje te weinig. Hij meende dat er meer nodig is voor een goed biljart. Als je een te wankel, licht ding koopt, kun je over een tijdje weer een verzoek verwachten. De burge meester antwoordde, dat de ruimte in de Rozeboom een probleem is. Er worden daar ook verjaardagen e.d. gehouden en dan moet de biljart kunnen blijven staan. Dit is een tussenoplossing die A.A. Rijstenbil PVAG St.Philipsland PVAB en CDA twijfelen aan de nood zaak van een aula op de begraafplaats in Sint-Philipsland, zoals b en w die lip de lijst van toekomstige investeringen had den geplaatst. De SGP vindt zo'n voor ziening wel nodig, zo bleek woensdag avond bij de begrotingsbehandeling 1980. 4 Raadslid Rijstenbil vond de hoge kosten (280.000 gulden) niet verantwoord. Hij wees erop dat voor bebegrafenissen vier accommodaties beschikbaar zijn: het verenigingsgebouw van de N.H. kerk, het verenigingsgebouw van de Oud. Geref. Gem., de zaal van dorpshuis De Wimpel en de rouwkamer van de Hoze- boom. Raadslid De Jager zei met Rij stenbil een klein beetje van mening te zijn, dat een aula niet zo nodig is in Sint-Philips land Wethouder Walpot achtte een aula nodig voor beschutting bij toespraken op de begraafplaats. Hij wees hierbij op de weersomstandigheden en geluidso verlast van het verkeer, waarmee men nu te maken heeft. Walpot meende, dat er op de begraafplaats ruimte aanwezig is voor de bouw van een aula. Ook de burgemeester meende dat er wel be hoefte is aan een aula. kwalitatief niet de beste is, aldus de raadsvoorzitter. De grondverkoop in plan de Luijster aan dhr. Joh. Reijn- goudt was een hamerstuk, evenals wij ziging van de verordening begraafrech- ten. Bij de behandeling van het voorstel over geldelijke steun huisvesting gehandi capten, maakte Den Engelsman wat be zwaren tegen het uit handen geven van bevoegdheden aan b en w. Komt die subsidie voor huisvesting van gehandi capten zo vaak voor, dat de gemeente raad - die 10 k 11 keer per jaar vergadert - dat niet kan afhandelen? Of is het een bezwaar om namen te noemen? Als deze subsidieregeling wijzigt, dan moet deze in elk geval terug naar de gemeenteraad, aldus Den Engelsman. De burgemeester antwoordde, datje soms net tussen twee raadsvergaderingen in verzoeken krijgt en dan moeten betrokkenen langer wachten dan wanneer b en w beslissin gen kunnen nemen. Bovendien is het een privézaak. Rijstenbil en de Jager vonden eensgezind, dat een slagvaardig beleid gevoerd moet worden. Daarvoor zijn snelle beslissingen vereist, zodat zij voor deze subsidieregeling de besluiten graag aan b en w wilden overlaten. Je moet een klein beetje vertrouwen in het college hebben, De gewone raadsagen- da was daarmee afgewerkt, maar de ge meenteraad van Sint-Philipsland had nog een begrotingskluif om te behande len. Wij geven tijdelijk voor: 1 zilveren gulden4,— 1 zilveren rijksdaalder9,— Ook ruilen wij uw oud goud in tegen de beste dagkoers. Dit geld kan men besteden voor aankoop van GOUDEN SIERADEN HOR LOGES - KLOKKEN of CAS SETTES bij: juwelier horloger GROTE MARKT 33 TEL. 01640-34229 Advertentie IM Sedlpi. Oogmeetkundig Opticien Oedlpl. Oogmeetkundig Opticien |Steenbergeeetraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM Zaterdag 17 november is er in het her vormd verenigingsgebouw te St. Anna- land een ringmiddag en -avond gehou den in het kader van de Hervormd Ge reformeerde Jeugdbonden. De voorbe reidingen van de organiserende vereni ging uit St. Annaland waren niet voor niets geweest, want om 14.45 kon met een kleine zestig bezoekers uit Tholen, Stavenisse, Arnemuiden, Yerseke em Sirjansland met het programma begon nen worden. Stavehisse opende de bijeenkomst met schriftlezing en gebed, waarna door de leden van die vereniging met gitaarbe geleiding een lied ten gehore werd ge bracht. De schriftlezing 2 Tim. 3 met als centrale tekst "En ook allen die godza- liglijk willen leven in Christus Jezus, die zullen vervolgd worden", paste precies bij het onderwerp van de .gastspreker. Dit was de heer P. van Driel uit Delft, die verbonden is aan de Stichting Hulp Oost Europa Déze wees kort op de ak- tiviteiten van de stichting en gaf daarna aan de hand van een diaserie een over zicht van de problemen van de vervolg de christenen in Oost-Europa. Naast materiële hulp is er vooral bij de predi kanten ook vaak behoefte aan geeste lijke contacten met mensen uit het vrije westen. Na de broodmaaltijd werd o.l.v. St. Annaland voor de nodige ontspan ning gezorgd met een spel. Twee groe pen moesten d.m.v. een loper bepaalde voorwerpen naar voren brengen. Na dit beweeglijke deel van het programma volgde een bijbelstudie over Ef.6: 10-20 (de Geestelijke wapenrusting), die door ds. Geuze geleid werd. Hij vergeleek daarin de rijk gezegende gemeente uit Ef.l met de verdrukte ge meente uit Ef.6. Hoewel wij hier niet verdrukt zijn, worden we ook geroepen om staande te blijven. Gaat de duivel in Oost-Europa rond als een briesende leeuw, hier verschijnt hij vaak als de en gel des lichts, aldus ds. Geuze. Hij ein digde met een oproep tot volhardend gebed, inzonderheid voor hen, die met de verkondiging van het het evangelie bezig zijn. Vervolgens werden in groepen een aan tal gespreksvragen behandeld. Laatste programmapunt was het zingen van een aantal liederen. De twee gitaarspeelsters eindigden met een prachtig tweestem mig gezongen lied, waarbij ze zichzelf op de gitaar begeleidden. Na een kort dankwoord aan de ver schillende verenigingen en het ringbes- tuur eindigde ds. Geuze met gebed. De deelnemers kunnen terugzien op een geslaagde dag. Bij de algemene beschouwingen van de Sint Philipslandse begroting 1980 was er met name van sgp en pvab-zijde wat dieper geprikt in het bejaardenwerk en de bejaardenvoorziening. De woord voerder van laatstgenoemde fractie, de heer A.A. Rijstenbil vond het niet juist, dat er bij een vorige begrotingsbehan deling nogal wat verwachtingen zijn ge wekt onder de burgers, waarvan niets kon worden gerealiseerd. Nauw betrok ken bij de provinciale Raad voor de Volksgezondheid en bij de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland weet hij dat het onjuist is verwachtingen te wekken. Dat neemt niet weg, dat het aantal bejaarden nog zal toenemen en daarmee ook de noodzaak tot bejaar denverzorging. Van sgp-zijde werd bij monde van de heer L. den Engelsman gepleit voor uitbreiding van De Roze boom of vestiging van een geheel apart verzorgingstehuis in het dorp. Iedere verbetering in dit opzicht zal de sgp fractie met vreugde begroeten, verze kerde de heer Den Engelsman. De beantwoording van de raadsvoorzitter Wethouder L. Walpot geeft voorrang aan algemene voorzieningen boven voorzie ningen voor een kleine groep of een deel van de bevolkinq. Hij zei dat woensdagavond bij de begrotingsbehandeling in de gemeenteraad van Sint-Philipsland tijdens de discussie over verplaatsing van het sportveld en verbetering van de riolering. L. Walpot SGP St.Philipsland Het sportveld was begin 1970 een van de eerste zaken waarmee Walpot te maken kreeg in de gemeenteraad. Hij uitte di rect bezwaren tegen een sportveld zo vlakbij de begraafplaats. Nu constateer de hij in bredere kring bezwaren tegen het clublokaal en de ligging van het sportveld. Twee keer subsidie voor een project zit er niet in, dus zit een nieuw sportveld in een moeilijke hoek. Ik ben toch al niet zo voor sportvoorzieningen die veel geld kosten, maar met dê ver- ^modehuis nta bosstraat 27 berqen op zoom AdvertentieJMi plaatsing ga ik accoord gezien de huidi ge bezwaren. Er mag dan echter niet van honderd procent vergroting sprake zijn. Dat een een enorme ingreep in de fi nanciële positie van de gemeente bete kenen. Verder zou een enorme belas tingverhoging nodig zijn. Aan een nieuw terrein zitten ook nog planologische be zwaren, aldus Walpot. Volgens nieuwe richtlijnen mogen er per jaar maar zes in plaats van twaalf over- storten zijn, waarvoor herinrichting van de riolering nodig is. Wateroverlast is een kwalijke zaak, waarmee al veel na righeid is geweest, o.a. in de Mossel- kreekstraat. Deze zaak is al teveel voor uit geschoven en daarom kan ik niet ge noeg op de urgentie van de riolering wijzen, aldus Walpot. Rijstenbil schaar de zich achter de opmerkingen van de wethouder over de riolering. Dat heeft zeer hoge prioriteit, vond de PVAB- fractievoorzitter, ook al zijn de kosten dan 550.000 gulden. Verplaatsing van het sportveld juichte hij ook wel toe, maar Rijstenbil vroeg zich af, hoe dat betaald moet worden. Walpot: Ik dacht dat Rijstenbil over het sportveld nu wel een goede visie had. De PVAB-fractie voorzitter noemde de bouw van het clu blokaal een ondeugendheidje. Hij had er destijds een extra ritje naar Middel burg voor gemaakt, waarna de reserve- wethouder in 't leven werd geroepen om dergelijke dingen te voorkomen. De Ja ger ging met verplaatsing van het sport veld accoord. Hij vond echter dat wet houder Walpot uit de school had geklapt door over twee speelvelden te spreken. De Jager wist van een plan en een plaats nog niets af, maar volgens de NOAD- voorzitter was er maar een uitbreiding van 2 3 procent van het beslaande ter rein nodig. Walpot bestreed dat. Dat percentage zou neerkomen op 2.70 me ter meer en dat kon niet volgens de wet houder. Het is nu wachteq. op voorstel len van b en w. bleef in deze wat beknopt. Hij was met de fracties blij, dat het met het open bejaardenwerk goed gaat en verzekerde dat het college ook haar uiterste best wil doen om er bij De Rozeboom wat uit te krijgen of dat anders alternatieven be keken moeten worden. Niet malse kri tiek was er eveneens voor PvAB en sgp zijde op het opnamebeleid bejaarden, zijnde de zogenaamde commissie art. 6j. Sint Philipsland zit met Schouwen Dui- veland in een gemeenschappelijke rege ling, maar al loopt dit al vanaf mei 1977, er kwam nog weinig goeds uit. Van PvAB zijde werd zelfs gevraagd met an dere deelnemende gemeenten een spoedvergadering te verzoeken. Burge meester Van den Berg zei in de beant woording, dat er van de zijde van bur gemeesters, wethouders en secretarissen op Schouwen-Duiveland en Sint Phi lipsland een brief is uitgegaan, waarop echter het antwoord ook uitblijft. Hij vermoedt en dat zal dan zeker van Sint Philipslandse zijde gebeuren, dat de za ken in de eerstvolgende vergadering van de bedoelde commissie scherp gesteld zullen worden en stappen ondernomen om hierin verandering aan te brengen. Hij kon daarmee zijn eigen raad verze keren, dat deze kwestie de volle aan dacht van het college heeft met tege lijkertijd de erkenning dat het met die commissie inderdaad erg slecht gaat en daarom de raadskritiek dan ook volko men gerechtvaardigd SGP woord voerder L. den Engelsman had er ook nu nog weinig moed op, dat het in goede banen zou worden geleid. Zowel hij als de andere raadsleden waarschuwden nogmaals, dat in geen geval de bejaar den er de dupe van mogen worden. De 7 procents norm voor bejaarden bedden, betekent dat Sint Philipsland op 20 aanspraak zou kunnen maken. Die 20 zijn echter ondergebracht, aldus de heer Rijstenbil bij De Vossemeren (7), verder bij het AGB te Bergen op Zoom en bij de Thoolse bejaardente huizen "Ten Anker" en "De Schutse". Wethouder L. Walpot kon zich niet in denken, dat gemeentebestuurders be zwaar zouden kunnen maken tegen een bepaald alternatief, wanneer daardoor bejaarden in eigen dorp zouden kunnen blijven. De heer Rijstenbil had van de voorzitter ook geen reactie gekregen op zijn vraag over het energie-begrotings plan en het daarvoor ook door de Vere niging van Nederlandse Gemeenten uitgebrachte rapport. De voorzitter zei hierop, dat men op het gemeentehuis al met die besparing was begonnen en al veel eerder voor wat dë straatverlichting betreft. Ook in dat opzicht doet het col lege dus wel haar best.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 17