Gecombineerde ontsluiting plan Buitenzorg/Hertenkamp Meerderheid voor minst kwade uitbreiding van St. Maartensdijk Waterschap verhoogt Geschot met 4 en zuiveringslasten met 2 gulden Zeeuws pronkstuk beleeft zesde druk. Boekennieuws Bisamratten. NATIONALE K0LLEKTE GEESTELIJK GEHANDICAPTEN Het moest wel. EEN SCHILDPAD STEEKT NIET GRAAG ZIJN KOP UIT Donderdag 8 november 1979 EENDRACHTBODE 7 Hoorzitting in verband met gewijzigde situatie Moeite Grondprijzen Niet scheef Ongelukkig Verplaatsing van Splunter Alleen dit bedrijf Oesterdam Kruispunt Halsteren Laatste waarschuwing" van PvdA tegen Plan Noord Verkeerstelling Oplosbaar Stijgende kosten en lagere Rijksuitkering onderhoud zeeweringen. De uitgaven van het Waterschap Tholen zullen in 1980 dermate stijgen, dat aan een verhoging van het Geschot en de zuive ringslasten ook volgend jaar niet valt te ontkomen. Het bestuur wil met een beroep op de reserve de stijging van het Geschot beperken tot ruim V/i%: van 108 naar 112 gulden per ha. Het stemt het bestuur tot voldoening, dat de verhoging van de zuiveringslasten ondanks de aanleg van een persleiding van Scherpenisse naar St. Maartensdijk, beperkt blijft tot twee gul den: van 40 naar 42 gulden per inwoner equivalent (i.e.) Loonbeperking Goed onderhoud Wegverbetering Persleiding Nog 2 dorpen Onvoorzien Zuiveringsinstallatie Hoorzitting De schrijver van het eerste deel Zeeland 1940-1945 TA MODEBR ILLEN 4 Er komt een nieuwe ontsluiting van plan Buitenzorg met de aanleg van het bun galowparkje in de boomgaard van de gebr. v.d. Berge aan de Hertenkamp in Tholen. De weg is geprojecteerd tussen de schuur en de woning van dhr. v.d. Berge om vervolgens gelijk met de Her tenkamp in de bocht op de Ten Ankerweg aan te sluiten. Oorspronkelijk was de ontsluitingsweg langs het bedrijf van Overbeeke aan de Postweg gepland, maar dan zou er een nieuwe afslag op de Ten Ankerweg bijkomen. Om die rede nen zou de Hertenkamp afgesloten moe ten worden, maar dat is met de nieuwe ontsluiting nu niet meer nodig. "Er zijn zeer veel schetsjes gemaakt, maar dit is een zeer aanvaardbare op lossing", zei burgemeester E. Baerends donderdagavond in de Commissie Ruimtelijke Ordening. Raadslid W.L. Bijl (CDA) constateerde dat er nu een heel andere tekening was dan tijdens de hoorzitting in de Gasthuiskapel. Gezien die nieuwe situatie achtte hij een tweede hoorzitting nodig. De ontsluiting op zich vond hij een overzichtelijke uitleg in de bocht. P. van Schetsen (PvdA) en M.P. van Dijke (SGP) hadden evenmin be zwaren. VVD-raadslid J.L. van Gorsel zei daar entegen moeite met de nieuwe versie te hebben. Hij wilde geen ontsluiting door de boomgaard, maar langs het bedrijf van Overbeeke, zoals oorspronkelijk gepland was. Nu komen de bungalows dichter bij Overbeeke en Schot. Er komt wel een geluidswal, maar je zoekt zo moeilijkheden, vond van Gorsel. Stedebouwkundige J. Kelderman er kende dat de weg inderdaad eerst een barrière was tussen de bungalows en het bedrijf van Overbeeke. maar dan krijgje verkeerstechnisch een gevaarlijke situa tie. Van Gorsel bracht naar voren, dat er al twee bedrijven moeten verdwijnen door plan Buitenzorg en hij was bang dat een derde (Overbeeke) zoü volgen. Het VVD-raadslid wilde tenslotte wel aarzelend met de nieuwe ontsluiting ac- coord gaan, mits de bedrijven een ga rantie krijgen en de toekomstige bewo ners zich de situatie realiseren, maar dat bleek niet hard te maken. De burge meester zei dat er voor plan Buitenzorg een soepele afwikkeling van het verkeer nodig is. Hij deelde nog mee, dat de ka- velgroote 600-1000 m2 wordt. De be doeling was om de bestaande woning van dhr. v.d. Berge te laten staan, maar in een gesprek liet deze weten: 'Pak de hele hap maar en laat geen restje staan', aldus de burgemeester. Daardoor is het mogelijk een paar bungalows meer te bouwen. Met vier bungalowkavels in de strook tussen Buitenzorg I en II en het schep pen van nog enkele andere woningka vels in Buitenzorg II kan de grondprijs voor woningwetwoningen met 3000 gulden teruggebracht worden. Van Dij ke was blij met deze oplossing en ook Bijl zei verheugd te zijn dat er nog zoveel ruimte in het plan zat. "Toch jammer dat we groen moeten aanpakken, want het plan verbetert hierdoor niet", zei de burgemeester. Bezwaren van de hoofd ingenieur-directeur van de volkshuis vesting dwongen de gemeente echter de kavelprijs voor woningwetbouw van 15 naar 11.000 gulden te verlagen. Van Gorsel toonde zich hierover verbaasd. "Tholen is met zijn sociale woningbouw helemaal niet duur ten opzichte van an dere gemeenten en bovendien vindt Be ter Wonen de prijs aanvaardbaar", aldus het VVD-raadslid. Hij vond dat b en w maar eens met volkshuisvesting moeten praten, want de verhoudingen moeten niet scheef ge trokken worden. De VVD is voor sociale In Oktober zijn op het eiland Tholen 36 en op Sint Philipsland 6 bisamratten gevangen. Volgens de ambtenaar van het faunabeheer J. Meyll uit Poortvliet is dit een goed resultaat. Vooral wat het verspreidingsgebied van de dieren be treft, wat duidelijk aangeeft dat er mo menteel geen concentraties van ratten- kolonies op de eilanden aanwezig is. De Nationale Kollekte Geestelijk Ge handicapten die van 22 t/m 27 oktober gehouden is, heeft op Tholen en Sint Philipsland de volgende resultaten op geleverd, met tussen haakjes de op brengst van vorig jaar. Op Tholen mocht met lijsten worden gekollekteerd. Tholen 2941,45 (2297,50) Poortvliet 821,50 797,50) Scherpenisse 1244,20(1066,85) Sint Maartensdijk 1952,18 707,68) Stavenisse J' 559,70 274,53) SintAnnaland 1803,60(1388,55) Oud Vossemeer 1968,40(1421,14) Sint Philipsland - Anna Jacoba Polder 794,34 784,38) Met dank aan alle geefsters/gevers, de plaatselijke organisatoren en de ruim 100 kollektanten die de kollekte 1979 tot een sukses maakten. Van deze kollekte blijft 45% in ons rayon en zal o.a. wor den besteed voor aanschaf handenar- beidmateriaal, kerstviering e.d. woningbouw, maar de prijzen voor par ticuliere woningen moeten niet de pan uitrijzen. Bij een verhoging van de ka velprijs voor bungalows van 1 ton naar 135.000 gulden is woningbouw praktisch niet meer mogelijk. De groenvoorzie ningen zijn in plan Buitenzorg wat aan de hoge kant, maar de speelveldjes moeten we niet inleveren. Andere op lossingen dan het bouwen van vier extra bungalows, zoals het draaien van de bouwblokken, zijn lapmiddeltjes gezien de besparing van dertig mille, zei Van Gorsel. Van Schetsen wees erop, dat de huren op Tholen met 400-500 gulden per maand ongeveer gelijk liggen met Bergen op Zoom. In principe had hij geen bezwaar tegen overheveling van grondprijzen van woningwetkavels naar kavels voor bungalows die een half mil joen gulden kosten. Toch maande hij in Buitenzorg tot voorzichtigheid omdat een bungalowkavel al een ton kost en de gegadigden niet meer in de rij staan. Er zijn al een paar opties vervallen en een verhoging van de grondprijs zou voor de gemeente nadelig kunnen zijn, aldus het PvdA-raadslid. Van Schetsen noemde het ongelukkig dat de Stichting Beter Wonen de huur van woningwetwoningen in andere ker nen laat verhogen voor dit duur plan in Tholen. Hij maakte er bezwaar tegen, dat het beleid doorkruist wordt om be wust lager gehouden grondprijzen in de kleinere kernen te nivelleren. De burge meester noemde dat 'een losse opmer king van een ambtenaar'. De voorzitter van Beter Wonen, wethouder Moerland, had al laten weten 'geen fluit' voor mid delen van de grondprijzen te voelen. "Beter Wonen zegt wel, dat men in de kleinere kernen steeds van de grotere aantallen in de grote kernen geprofi teerd heeft voor het laag houden van de bouwprijs. Met de grondprijs willen we voor de sociale woningbouw steeds achteraan huppelen", zei de burge meester. Besloten werd, in verband met de veranderingen van het plan, ook voor Buitenzorg II een hoorzitting te houden. De Commissie R.O. was ook positief over de verplaatsing van de groothandel in zoetwaren en gedistilleerd van Splunter naar de Kon. Julianastraat in Tholen. Het bedrijf, dat nu op twee plaatsen in de stadskern zit, moet niet weg uit de Oudelandsestraat, liet de burgemeester weten. "Er is geen druk uitgeoefend, maar bij het laden/lossen ontstonden er problemen in de smalle straten. We hadden onze medewerking toegezegd aan een verbouwing, maar in de historische kern geeft dat allerlei be perkingen en kostenverhogingen. Bovendien had van Splunter voor de bestaande panden een andere gegadig de. Men wilde niet naar het industrie terrein in de Slabbecoornpolder en wanneer de mogelijkheid van de Kon. Julianastraat er niet zou zijn, was men vermoedelijk over de brug terecht ge komen. Het bedrijf levert geen stank op en geen lawaai, terwijl de auto's op eigen terrein gestald worden", zei de burge meester. Van Schetsen ging volledig acccord met het uitgangspunt van b en w, dat bedrij ven op het industrieterrein thuishoren. Hij had echter begrip voor de situatie en kon een positief advies uitbrengen, maar in de voorwaarden dient de bestemming wel beperkt te blijven tot het bedrijf van dhr. van Splunter. Van Gorsel ging er ook wel mee accoord, maar hij riep geen hoea. "Je schept precedenten en voor de bewoners van de Kon. Juliana- en Pr. Beatrixstraat is het niet plezierig", zei het VVD-raadslid. In wezen gaat het nu om een verplaatsing van de woonkern naar de woonkern. Hij wilde ervoor wa ken dat Tholen zoals Heusden een dode stad wordt. Milieuvriendelijke bedrijven zouden zeker in de kom kunnen blijven en Van Gorsel zou er moeite mee heb ben, als van Splunter voor een verbou wing in de Oudelandsestraat geen ver gunning had gekregen. Van Dijke was blij met de flexibele opstelling van b en w, zodat het bedrijf nu vlakbij de kom nieuwbouw kan plegen. Ook Bijl zei geen bezwaren te verwachten aan de Kon. Julianastraat. De burgemeester zegde toe, de nieuwe situatie met de omwonenden te zullen bespreken. Geen bezwaar had de commissie tegen wijziging van het bestemmingsplan Buitengebied in verband met de aanleg van de Oesterdam. Van Schetsen con stateerde met genoegen dat ook voor dit bouwwerk een vergunning nodig is en dat kan de gemeente vele duizenden guldens opleveren. Voor een bouwwerk van twee miljoen 3655 gulden en daar boven 1.07% over het meerdere. Ook de uitbreiding van de algemene begraaf plaats in Tholen ontmoette geeij beden kingen in de commissie R.O. Tenslotte nam de Thoolse raadscom missie kennis van de reconstructie van de Tholenseweg/Steenbergseweg bij Halsteren. Volgens de burgemeester wordt het een heel knooppunt met stoplichten. De Tholenseweg wordt een afslag in plaats van een doorgaande route zoals nu. Raadslid van Gorsel ging accoord met de wijziging gezien de hui dige problemen om uit de Halsterse nieuwbouwwijk de Rode Schouw te ko men. Tijdens de spitsuren valt het niet mee van de Steenbergseweg op de Hal- sterseweg te komen, laat staan vanuit de Rode Schouw. Van Gorsel hoopte wel, dat de Steenbergse-/Halsterseweg geen voorrangsweg wordt. De burgemeester had juist het vermoeden van wel. Het zal allemaal vertragend werken, maar het geeft wel een stuk veiligheid, meende de Thoolse burgemeester. Zonder hoera te roepen, heeft de meerderheid van de Commissie Ruimtelijke Orde ning b en w geadviseerd door te gaan met Plan Noord St. Maartensdijk. "Het is misschien een kiezen uit kwaden en dan is dit nog de minst kwade", concludeerde burgemeester. E. Baerends. Raadslid P. van Schetsen, die namens de grootst moge lijke meerderheid van zijn PvdA-fractie Plan Noord afwees, zei b en w een "laatste waarschuwing" te willen geven gezien de "zeer ernstige bedenkingen in Middelburg, de grote bezwaren op de hoorzitting, de bezwaarschriften en de mogelijk heel lange procedure". De burgemeester noemde de behande ling van Plan Noord donderdag "het klapstuk van de avond". Tijdens een vorige vergadering waren de bezwaar schriften over het verlies van de volk stuintjes e.d. toegelicht. Dhr. Koopman had toen de cijfers over de verkeers drukte op de Provincialeweg in twijfel getrokken omdat hij van de Provinciale Waterstaat heel andere gegevens had. Stedebouwkundige J. Kelderman er kende dat het verkeer vanaf het begin duidelijk een probleem is geweest bij Plan Noord. De cijfers van Provinciale Waterstaat zijn echter afkomstig van een telpunt tussen Scherpenisse en St. Maartensdijk, terwijl het stedebouw kundig adviesbureau voorbij de afslag Nijverheidsweg/Molendijk heeft geteld. De provincie heeft in 1977 een aantal van 2672 voertuigen gemeten en vorig jaar kwam men tot een gemiddelde et maalsintensiteit van 2600 voertuigen. Na de afslag Nijverheidsweg/Molendijk bleven er daarvan 1300 over voor de richting Stavenisse. Het stedebouwkun dig adviesbureau had op 27 mei 1975 van 17.00 tot 18.00 ,eld en aan de hand daarvan een berekening gemaakt. Op de hoorzitting in 1977 had dhr. Kelderman toen uit z'n hoofd het aantal van 1400 voertuigen genoemd. Hij vond dat dit cijfer correspendeert met de gegevens van de provincie, zodat de stedebouw kundige erbij bleef, dat Plan Noord uit verkeerstechnisch oogpunt aanvaard baar was. Raadslid J.L. van Gorsel (VVD) noem de het aantal auto's dat afslaat bij de Nijverheidsweg en Molendijk vrij veel. Dan zijn er ook voorzieningen nodig, hoewel destijds bij de behandeling van Plan Achter 't Bos is gesteld, dat de hoofdverkeersstroom voor St. Maar tensdijk via Onder de Linden moet, al dus van Gorsel. Het VVD-raadslid vond de bezwaar schriften tegen Plan Noord zeer goed onderbouwd, maar gezien de ontwikke ling en de vorm van St. Maartensdijk wilde hij toch doorgaan met deze uit breiding, hoewel hij erkende dat er wel degelijk bezwaren aan kleven. Van Gorsel noemde de Verkeersveiligheid een teer punt, maar vcjlgens hem is daar veel aan te doen. Tenslotte maande hij nog tot voorzichtigheid gezien de aan wezigheid van bedrijyen aan de Veer- hoekse- en Wouthoekweg. Volgens M.P. van Dijke (SGP) heeft er niemand hoera geroepen over Plan Noord, maar vol gens hem zijn de problemen hier nog het meest oplosbaar. Aan ieder plan kleven er bezwaren, Behalve met een kostenstijging, krijgt het Waterschap in 1980 ook te maken met een aanmerkelijke verlaging van een van de belangrijkste inkomsten bronnen: De Rijksuitkering onderhoud zeeweringen. Voor dit jaar was 315.000 gulden geraamd, maar het juiste bedrag zal 67 mille lager liggen. Voor 1980 hoeft op niet meer dan 250.000 gulden gere kend worden en dat is voor het Water schap een tegenvaller van 65 mille. De Rijksuitkering onderhoud zonweringen is gebaseerd op 60% van de middelsom van de onderhoudskosten over driejaar (1974/75/76) vermeerderd met een door het Rijk vastgesteld inflatiepercentage. In 1980 is, dat 18%. En dat vindt het Wa terschap niet voldoende. Voornaamste oorzaak van de verlaging is, dat het Rijk de 60% regeling aanmerkelijk heeft bij gestuurd. Het Waterschap hoopt dat de tendens, dat de inflatie binnen de perken blijft, zich in 1980 voortzet. Daarvan uitgaan de, heeft het bestuur gemeend de wed den van het personeel voor 1980 met niet meer dan 2% te verhogen. Inclusief de hogere Sociale Lasten is de loonkostenstijging dan 3 a 3'/i%. Met een beroep op de reserve voor ge- schotsverhoging tot een bedrag van 65 mille, kan de verhoging van het geschot tot ruim 3'/2% of vier gulden per hectare beperkt blijven. In de begroting 1980 is volgens het be stuur reële aandacht geschonken aan een goed onderhoud van de zeewerin gen. Dit naast de momenteel met Rijks- gelden in uitvoering zijnde dijkverster kingen te Strijenham, Scherpenisse, Stavenisse en Sint-Annaland als gevolg van de gedeeltelijke afsluiting van de Oosterschelde. Het stemt het bestuur tot grote voldoening dat deze verbeteringen door het Rijk dit jaar met grote voort varendheid zijn aangepakt. Nog dit na jaar zullen de laatste werken worden aanbesteed, zodat uiterlijk in 1981 dit karwei zal zijn voltooid. Het Waterschap heeft volgend jaar ook weer verbetering van quartaire wegen op het programma staan: de Oudeland- seweg, de F.M. Boogaardweg gedeelte lijk en de Molendijk gedeeltelijk, alle drie te St. Annaland. Ook is een raming opgenomen voor grondverwerving ten behoeve van wegverbetering langs de zeedijk aan de noordkant van St. Phi lipsland. De totale kosten bedragen 460.000 gulden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben een W.U.W.-sub- sidie van 80% toegezegd. Het Water schap heeft ongeveer 300 km. weg in onderhoud. Dit jaar zijn de Eeweg en de Molenvlietsedijk gedeeltelijk bij Tholen verbeterd over 1377 m. Dit werk is in eigen beheer uitgevoerd. De kosten van 229.000 gulden komen voor 80% in de vorm van een tienjaarlijkse annuïteit te rug. Op grond van het Bestrijdingsplan 1978 wordt volgend jaar een persleiding aan gelegd vanaf Scherpenisse naar de rioolwaterzuiveringsinstallatie te St. Maartensdijk over 3223 meter, wat 770.500 gulden vergt. Zodra dat klaar is, kan het afvalwater uit Scherpenisse rechtstreeks naar St. Maartensdijk wor den getransporteerd, wat voor de ver vuiling van het oppervlaktewater een bijzonder grote verbetering zal beteke nen. Momenteel is de voorbereiding van dit karwei in volle gang. Volgens het Waterschap zijn van de gemeente Tho len de benodigde vergunningen inmid dels ontvangen. Er bestaat goede hoop dat de instemming van G.S. van Zee land binnenkort mag worden verwacht. Het Waterschap streeft ernaar, de per sleiding in de winter aan te leggen om de schade voor de grondgebruikers zoveel mogelijk te beperken. In de begroting 1980 is een ton uitge trokken om plannen te maken voor de aansluiting van St. Annaland en Stave nisse op de zuiveringsinstallatie in St. Maartensdijk. Ook dat zal via perslei dingen gebeuren. De installatie zal dan aanmerkelijk uitgebreid mogeM moe ten worden, (zie hierover ook verslag van Raadscommissie Ruimtelijke Orde ning). Naar het zich laat aanzien, zullen deze werken in 1981 worden uitgevoerd. Ondanks deze zuiveringstechnische werken blijft de stijging van de zuive ringslasten beperkt tot twee gulden per I.E. voor een gezin (een huis wordt voor 3 I.E. aangeslagen) wordt dat dus zes gulden meer. Voor een alleenwonende kan op zijn of haar verzoek de zuive ringsheffing tot 1 I.E. beperkt worden, zodat het dan maar om twee gulden per jaar meer gaat. De lozing van ongezuiverd afvalwater op Rijkswater gaat volgend jaar omhoog van 21,75 naar 23,50 per I.E., terwijl ook de bijdrage aan de Technologische Dienst van de Zeeuwse Waterschappen een niet geringe stijging vertoont: van 1.90 naar 2,15 per I.E. Voor de zui- veringstaak is in de begroting 1980 een post voor onvoorziene uitgaven ge raamd van 21.023,12. Voor de tradi tionele taken van het Waterschap is dat 37.226,40. De begroting sluit met een totaal aan inkomsten en uitgaven van 8.913.532,18. De kapitaaldienst van 9.194.249,19 heeft een nadelig slot van 740.313,70. Er is een geldlening van een half miljoen gulden geraamd, maar het tekort zal voorshands met kort geld (rekeningcou rant krediet of kasgeldleningen) worden gefinancierd. De financiële Commissie van de algemene vergadering zal de be groting nu eerst onderzoeken voor de openbare behandeling op donderdag 29 november. maar we moeten kiezen, zei W.L. Bijl (CDA). We hopen dat Plan Noord het beste is. De angst voor ongelukken op de Provincialeweg - die natuurlijk overal kunnen gebeuren - vind ik te groot. Over de Ten Ankerweg heeft jaren het door gaande verkeer voor het gehele eiland gereden en daar zijn toch ook weinig ongelukken gebeurd, aldus het CDA- raadslid. Van Schetsen wees erop, dat hoe lager de verkeersfrequentie is, des te gevaar lijker de situatie. Hij gaf de voorkeur aan andere goede mogelijkheden boven Plan Noord, want het PvdA-raadslid vond wel, dat de bouwgrond in St. Maartensdijk veilig gesteld moet wor den. Hij betreurde het, dat een andere mo gelijkheid verspeeld wordt met de uit breiding van de zuiveringsinstallatie. Hebben b en w zich al eens verdiept in verplaatsing van de bestaande installa tie, vroeg Van Schetsen. De burgemeester antwoordde dat zijn eerste reactie op de uitbreiding van de zuivering was "nooit van z'n leven", maar dat was bij een blanco kaart. Er blijken al zoveel stekken gestoken te zijn, terwijl het waterschap ook al goed keuring van de provincie heeft. Nu kan de provincie ons ook niet laten zitten met Plan Noord, vond de burgemeester. Verplaatsing van de installatie zou enige miljoenen vergen. Wanneer dat terrein voor woningbouw zou worden benut, krijgje een langgerekte uitbreiding van St. Maartensdijk en dat vond de voor zitter toch ook geen prettig alternatief. Van Gorsel vond het een goede zaak om de rioolwaterzuiveringsinstallatie uit te breiden achter de huidige installatie in de driehoek Provincialeweg/Oudeland- seweg. In Scherpenisse, waar de zuive ring eerst gepland was, is er namelijk nog niets. Laten we deze uitbreiding op korte termijn doen, zei het VVD-raads lid. Ook Van Dijke had er geen moeite mee, terwijl Bijl evenmin iets had kun nen vinden om tegen dit plan te zijn. Volgens Van Schetsen was het beter ge weest in een vroeger stadium in overleg met het waterschap de situatie te bekij ken. Hij betreurde het nogmaals dat de ze zaak niet diepgaand bekeken was, want het PvdA-raadslid had nu begre pen dat het om de financiën ging. "We zouden 't geweldig toejuichen als de in stallatie verder van St. Maartensdijk weg zou zijn", want planologisch is het aan de Provincialeweg onjuist. Ik geef nu nog geen advies aan b en w, maar onder druk van toekomstige berekenin gen zal ik misschien accoord gaan met de uitbreiding. Het ontwikkelen van Plan De Muye of Plan Noord werkt echter ook kostenverhogend ten aanzien van de bouwgrond, net zoals bij ver plaatsing van de zuivering", aldus Van Schetsen. Volgens de burgemeester gaat het bij verplaatsing om "schrikbarende bedragen". Per miljoen verplaatsings kosten wordt de bouwgrond 4000 gul den per kavel duurder, aldus voorzitter Baerends donderdagavond in de Com missie Ruimtelijke Ordening van de Thoolse gemeenteraad. Besloten werd1 nog over de uitbreiding van de zuiveringsinstallatie een hoorzit ting te houden. Dat gebeurt wel over minder belangrijke zaken, vond Van Schetsen met de burgemeester. ■t Het hierbij afgedrukte fragment is genomen uit deel I van de Ge schiedenis van Zeeland geduren de de tweede wereldoorlog. Dit deel is geschreven door de heer L.W. de Bree uit Vlissingen, in leven leraar geschiedenis en au teur van een aantal op historische motieven gebaseerde boeken. De heer De Bree i? op 28 maart 1977 overleden. Hij had toen juist de beschrijving tot voorjaar 1943 voltooid. De opdracht tot het schrijven van de Zeeuwse ge schiedenis 1940-1945 werd op 25 juni 1973 gegeven door de Zeeuwse staten. Zij stelden gedu rende een aantal jaren gelden beschikbaar voor de werkzaam heden en verleenden op 20 april 1979 een subsidie voor het uitge ven van het eerste deel. Een ad viescommissie heeft de heer De Bree bij zijn werk voor dit boek begeleid. De geschiedschrijving zal worden voltooid door drs. G. Taal, wetenschappelijk hoofd medewerker aan het instituut voor de moderne geschiedenis van de rijksuniversiteit te Gro ningen. Tot de commissie van advies (allen Zeeuwen of in Zee land woonachtig) behoort ook de oud-Sint Annalander drs. A.H. Paape, thans directeur van het bureau voor Oorlogsdocumenta tie te Amsterdam. Dit eerste deel is gisteren verschenen bij Uitge verij Den Boer te Middelburg (404 bladzijden, waarvan 44 fo topagina's, gebonden editie J" 47,— reuzepocket 29,80 per ex.). Uitgever Elsevier (voorheen Van Goor) heeft van de zesde druk van het woor denboek der Zeeuwse Dialecten een ju bileumeditie gemaakt. Normaal had dat al gekund bij de vijfde druk, als eerste lustrum. Wat er nu aan grafisch ver zorgd fraais is uitgekomen, kan inder daad een jubileum-uitgave worden ge noemd. Vandaar dat door de handel opgekochte vorige druk exemplaren straks wellicht voor stuntprijzen aange boden worden. Begrijpelijk als men uit voering en gecompleteerder inhoud van die zesde druk vergelijkt. Met al schitte rende titelpagina's (links de initiatief neemster Dr. Ha. C.M. Ghijsen gepor- treerd en rechts het grafisch juweeltje inclusief het Zeeuws wapen in kleur. Er is toch inderdaad wel jubileum-aanlei ding bij deze zesde druk, want de feite lijke reden tot de verfraaide uitgave is het vijftigjarig bestaan van de Zeeuwse Vereeniging voor Dialectenonderzoek en daaraan toch heeft het "Zeeuws woordenboek", zoals de volksmond kortheidshalve het Zeeuwse ronde ac- centueerd, haar ontstaan te danken. Van die in 1929 opgerichte vereniging werd de Zeeuws woordenboek hoofdredactri ce secretaris. Zij en het verder Zeeuwse dialectenspinnenweb begon direct met het verzamelen van gegevens voor een woordenboek der Zeeuwse dialecten. Vijftig jaar later mag en moet worden vastgesteld, dat het tot een Zeeuws pronkstuk werd. Het hoort als een halve eeuw geleden het kabinet in de pronkkamer, op elke Zeeuwse boekenplank. Of het een nog in de provincie wonend gezin is, dan wel een al lang vertrokken "slöêtdelver". Dit woord vindt je niet eens in het Zeèuws woordenboek, want in Sint Maartensdijk had men het vroeger over "slööte" en dat betekende uitdiepen en zuiveren. Maar onder de D kom je het "delve" wel tegen, ook als betekenis van het sloten graven, maar tegelijkertijd ook het meekrab-delven". 'n zwaere kerwei." Niet eens hebben we opges poord of ook "keutjesaevend" er in staat, maar dat lijkt toch zeer waar schijnlijk met een zo grote hoeveelheid dialect. Dialect op alfabet in 1130 pagi na's. De prijs van de jubileum-editie is 171,— Wat wil je anders voor een pronkstuk? Misschien dat niet zo weinigen zich af vragen of er 35 jaar na de Zeeuwse be vrijding nog zonodig een boek moest uitkomen, waarin nog eens lang en breed het vijfjarig tweede wereldoorlog gebeuren moest worden uitgesponnen. Is het na 7 lustrums niet welletjes wat er in dat opzicht over toenmalige en vol gende generaties is uitgestort? Is al niet lang schier elke dag van die vijf jaar als het ware uitgesponnen, hetzij in druk, hetzij rond de haard? Van onze kant komt er een positieve bevestiging op deze vragen. Niet alleen, omdat we eeu wen door al zoveel wat had moeten overleven, verloren lieten gaan en daar bij mag men zowel denken aan geschie denis zelf en aan "natura", niet alleen omdat het hierboven gevallen woord "bevrijding" ook nog voor iedereen, hetzij wel of niet meegemaakt, de on- middêllijke herkenning verzekert, dat het over bezettingstijd gaat, maar vooral ook omdat deze Zeeuwse geschieds- schrijving 1940-1945 een beeld geeft van wat zowel naast de deur als in eigen huis gebeurde. Daarom moeten de Zeeuwen zich wel bij dit boek betrokken voelen. Die betrokkenheid werd met name ook door het provinciaal bestuur onderkend. Men had er behoorlijk wat voor over om een werk als dit, met een door de regio gerichtheid beperkte oplage, toch in die contreien bereikbaar te maken. Bereik baar voor velen en het eerste-, zowel als over een tijd, het tweede deel, zal on getwijfeld in vele Zeeuwse huiskamers de boekenplank vullen. Wie het eerste deel straks zal hebben gelezen, zal in grote mate kunnen instemmen met de mening: ja, dit moest wel. Gttdlpl. Oogmeetkundlg Opticien Gedlpl. Oogmeetkundlg Opticien |Steenbergsestraat 20-22, Tel. 3 42 28 BERGEN OP ZOOM Advertentie IM "Een halve kilo schildpad alstublieft". Dat zult u niet vaak gehoord hebben. Schildpadvlees is een van de duurste voedingsmiddelen ter wereld en wordt in onze regionen vrijwel uitsluitend in soep verwerkt. Hiervoor gebruikt men voornamelijke de groene schildpad. Deze leven in warme equatoriale wate ren en kunnen van enorme afmetingen (lengte ca 1 'A m) en gewicht worden. Het is een van de oudste overlevende dieren die nog steeds in de levensmid delenindustrie gebruikt worden. Af komstig uit Zuid Amerika. West Indië, Afrika en Australië, speelde hij al een belangrijke rol bij ontdekkingsreizen. Het proteïnerijke vlees was namelijk een welkome aanvulling op het magere dieet aan boord. Het "slachten" van een schildpad, die meestal levend worden aangevoerd, is geen eenvoudige zaak. Hem dient namelijk als een misdadiger het hoofd afgehakt. De schildpad echter, vermoedend wat hem te wachten staat, is daar absoluut niet behulpzaam en weigert zijn nek uit te steken. Het kan dagen duren voordat men erin slaagt hem zoveel van zijn leerachtige nek te doen blootgeven dat men op snelle en vakkundige wijze een einde aan zijn be staan kan maken. De schelp van de schildpad is gedeelte lijk gemaakt van een gelatineuse stof bekend onder de naam "calipash" voor de bovenschelp en "calipee" voor de onderschelp. Het zijn deze stoffen die aan de soep zijn karakteristieke smaak geven. Schildpadden worden tegen woordig beschermd. Zij mogen nog maar gedurende bepaalde perioden van het jaar gevangen worden en ook het aantal eieren voor lokale consumptie is streng beperkt. Met zuinigheid wordt ervoor gewaakt dat deze delicatesse ook voor de toekomst bewaard blijft.

Eendrachtbode /Mededeelingenblad voor het eiland Tholen | 1979 | | pagina 7